Het gestolen Kind. |8e Jaarganjr- Dinsdag 12 Juli 1927 No. 53. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURAI jORN J. BOSKER, WIERINCEM UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUIElUi Hippolytushoel Wierlng&s TeleL Intercom ui. No. 19. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. INGEZETTE SCHOUDERSTUKKEN. Wanneer ge de mderne zomer japonnen eens goed hebt bekeken, zoo zult ge zeker opgemerkt hebben, dat de meeste van een ingezet schouder stuk voorzien zijn. Soms is dit heel klein alsof men alleen maar ter versiering een aardig reep je stof van uitstekende kleur in de japon heeft ïvillen zetten. Soms ook is het schouderstuk heel groot, 't Is vierkant, puntig of rond. 't Heeft al- leilei vormen, alerlei variaties, allerlei kleuren. Dat geeft een aardige afwisseling. En 'zoo zien we Schotsche japonnetjes met een effen schou derstuk en effen toiletten met een gebloemd of geruit schouderdeel. Nieuwe stoffen japonnetjes met een schouderstuk van heel fijne dunne stof, die er zeer mede in contrast is, bijv. een kasba japon met een schouderstuk van batist of crepe georgeftte. Japonnen, die van onderen tot boven van plooi en zijn voorzien, geeft men altijd een ingezet, glad schouderstuk. Niet ter versiering, maar en kel en alleen omdat plooien, die tot do schouders doorloopen, bijna nooit aardig staan. Het schouderstuk behoeft niet in een rechte lijn aan de japon te worden gezet, ?t mag hiér en daar een punt, een zigzag of golvende lijn ver- toonen, 't mag van voren korter zijn of wel lan ger zijn dan van achteren, 't Mag zelfs den vorm van een kraag hebben, zooals bij de japon van onze eerste teekening. In één woord, alle fanta sieën zijn geoorloofd. KANTEN JAPONNEN. liet japonnetje van onze tweede teekening is samengesteld uit lichtblauwe zijde en ecru kant, welke hier revers vormt om een vestje, elegante mouwslipjes aan den elleboog en verder den rok voor een groot gedeelte bedekt. FEUILLETON. No. 57. Welnu, zooals ik u reede gezegd heb de per soov voor wien ik als agent optreed heeft aan uw vriend groote sommen op dei goederer. Ier Van JJertenstein's voorgeschoten. Sedert de laat ste Jeening echter is er twijfel bij hem ontstaan, omtrent de zekerheid van zijn onderpand. Omtrent de zekerheir Maar hij is immers de erfgenaam van graaf Richard Ilij heeft een andere broeder gehad, ging mijnbeer Stork voort, dei eenige uren nadat hij meerderjarig was geworden gestorven is. Voor zijn dood maakte deze een testament of een a:n- d«- acte, die hij bij uw vader neerlegde, m° bepaling dat het cachet eerst verbroken mocht worden op den dag van het overlijden van den tegemwoordigen graaf. - Dat weet ik ik heb het stuk dikwijls geziei liet h'gt in de particuliere brandkast van mijn vader, in zijn kamer. De woekeraar was de eenige niet, die deze on voorzichtige woorden in zijn geheugen grifte. Indien gij, ging Stork op zachten toon voort, mij dat papier kunt laten zien, het mij slechts voor een enkel uur in handen geven, zou ik u het uitstel, dat gij mij" vraagt, toestaan. De jeugdige krijgsman sprong van zijn stoel up, als had hij een electrischcn schok gekregen. - Nog meer, de geheele schuld zou ik vernie len. Hoe, riep Clement rood van toorn en ver ontwaardiging uit, bij de enkele gedachte aan de mogelijkheid dat zulk een voorstel hem in erns' gedaan kon worden, stelen, ik, mijn vader beste len, om mijn dwaasheid te verbergenV? Mijnheer Stork haalde zijn portefeuille te voor schijn, nam er een wissel uit en begon dl n hardop te lezen. Ik zal u bekend maken, schurk. Zou die gek in ernst spreken, dacht Stork. EfARKTO VERZICHT. Het is merkwaardig hoe groot de uitvoer van varkens en varkensvleesch in betrekkelijk kor ten tijd is geworden. Ons kwam in handen de statistiek van 1926 en die van 1927, tot 1 Juni. Wij deelen daarvan een cijfer mede van Mei 1920 en Mei 1927. Uitvoer varkens in 1926 7 en in Mei 1927 5746, waarvan naar Italië gingen 3116. Varkensvleesch in '26 1336 ton van 1000 KG. eik 'on in 1927 4538 ton, waarvan naar Frankrijk worden gezonden 4073 ton. Dei markt te SCHAGEN op 7 Juli, was een echte liooimarkt, maar toch geen hooiersweer. Enfin, hoe dan ook, er waren heel weinig men- schen en van alles een kleine aanvoer. Wat dit laatste betreft, men behoeft geen spijt te hebben niet gekomen zijn. De handel was stug, de prij zen lager. Vooral bij rundvee was dit het geval. Vette koeicon, waarvan weinig beste kwaliteit aanwezig was, 1,05 a 1,10 2de kw. 0.85 a 0.95 3e kw. 0.70 a 0.80. Nuchtere kalveren 12- a 17,—. Wol vee voor don aanvoer was stug, we gens warmte berichten uit Frankrijk oude ja rige vette 28,a 32,jonge vette f 28,-- a 34,-, alles uit de wol. Vette lammeren 20,a 25,—, bedrijfslammercn 16,- a f 20,—. Vette varkens, voornamelijk van 175 a 225 pond, 0.60 a 0.66. PROVINCIAAL NIEUWS. Omtrent den loop der bevolking der gemeen ten in Hollands Noorden, ontvingen wij de vol gende cijfers. Wij geven hier dien loop terug van den omtrek, benevens eenige groote plaatsen, liet eerste cijfer geeft aan de bevolking op 31 Dec. 1925, het laatste de bevolking op 31 Dec. 1926 Amsterdam 718046 726527 Alkmaar 27093 27304 Anna Paulowna 4572 4394 Barsingerhorn 1763 1735 Bergen 4444 5120 Callantsoog 1001 1004 Helder 30506 29897 Sint Maarten 1279 1288 Petten 357 343 Schagen 3694 3739 Schoon 1976 2012 Warmenhuizen 2183 222$ Wieringen 3337 3522 Wieringerwaaxd 1123 1137 Zijpe 4866 4894 Over het algemeen doet zich het verschijnsel voor dat de kleine gemeenten in bevolking te ruggaat Barsingerhorn, Petten dait gemeen ten met een mooie omgeving in bevolking toe nemen Bergen, Schoorldat de steden vooruit- aan Alkmaar, Amsterdam dat de plaatsen met een toenemende tuinbouw en bloembollen teelt, in bevolking toenemen Anna Paulowna, St. Maarten, Warmenhuizen en ook die met marktten Alkmaar, Schagen. UIT URSUM. Woensdagavond wist de heer J. Oueejans alhier in den polder Mijze een karper te bemachtigen die het respectabele gewicht had van 7 pond en 3 ons. Het eigenaardige is, dat hij zonder hengel dit beestje had gevangen, n.1. door het met een kloet een klap te geven toen de visch aan de oppervlakte van de sloot zwom. Woensdagmiddag kreeg de heer P. Koele- mey bezoek van een zwerm bijen, naar schatting of is hij geslepen genoeg om zich het aanzien te geven als wilde hij zich slechts met moeite latu. overhalen Gij spreekt van diefstal, hernam hij hardop. Als ik zoo trotsch en hooghartig was als gij, zou ik mij met recht belecdigd kunnen reke nen maar ik ken de wereld en ik schrijf dat op rekening van de onbesuisdheid en drift der jeugd. Ik vraag niets meer dan het papier te zien het slechts een uur te mogen hebben, maar zes- ;ig minuutjes. En zoudt gij het mij dan weder terug gev mi. Dat zweer ik. Clement stond op, hij was bleek als een dootle Is 't niet veel beter uw vader het verdriet to besparen, dat dez£ zaak hem veroorzaken zal lrw geweten heeft n niets te verwijten, als gij een kleine verkeerdheid begaat, die tot welzijn di<mt van hem, diori gij zoo liefhebt. Zwijg, o zwijg toch riep Clement uit. Uw l.olsche redeneering brengt mijn denkvermogen in verwarring, 't Is reeds genoog dat. Ik zal u wachten tot op den middag en geen oogenblik langer. Als gij er met den laatsten slag van twaalven niet zijt, ga ik onmiddellijk naa' uw vader en toon hem den wissel, die in mijn bezit is. Daarop maakte Stork een diepe buiging en vertrok. De hemel zij geloofd. Hij is weg, mompelde de jongeling. Tk zou hem vermoord hebben, ge loof ik, als hij nog langer gebleven was. Hij nam zijn hoed en verliet de kamer, die Griffels met zooveel gedienstigheid te zijner be schikking had gesteld. Nauwelijks was 't geluid van Clemont's voet stappen op den trap weggestorven, of de deur van de kast ging langzaam open en Griffels kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn. Hij had alles gehoord. Nadat hij de deur gesloten had, zette hij zied op den stoel, waarop zooeven do woekeraar geze- (r-n had en bleef meer dan een uur in gepeins verdiept zitten. Duizend pond sterling sprak hij bij zich '.elf. Ik zou den man wel eens willen zien, wi ms leugt tegen zulk een verleiding bestand was. Maar mijnheer Clement heeft het testament nog niet. Die acte en die wissel, ik wil ze hebbe i aar hoe Op welke wijze een paar duizend. Deze zwerm streek achter zijn woning neer op een houten paal van een hek op de weide. Men zal trachten alle beestjes veilig in een bijenkorf te bergen. Naar wij vernemen zijn bij den burgemees ter dezer gemeente klachjen ingekomen over het rooken door de schoolkinderen. Blijkens mededeeling van het onderwijzend personeel zou dit kwaad in omvang toenemen en acht men het nemen van maatregelen zeer gewenscht. ONWEER EN RADIO. Bij een onweer, dait Woensdag boven 't ZAND (Zijpe) woedde, sloeg de bliksem in een antenne, waardoor het radio toestel Werd getroffen, en in de kamer uit elkan der sloeg# Het geval liep verder zonder schade af. De eigenaar had zeker vergeten, de antennt in verbinding met, de aarde te brengen, 'Een hi and, waarbij vergoeding achterwege was ge bleven, want deze verbinding wordt door de ver zekeringsmaatschappij geëisclit., had het gevolg kunnen zijn. Men denkei daar vooral aan. EEDSOUAESTE te BROEK IN WATERLAND. Zooals vermeld heeft de heer P. J. Peereboom, burgemeester van Broek in Waterland als lid der ïïerv. Gem. aldaar, een brief aan den presi dent der Alg. Synode gericht, inzake de weige - ring van den ÏTerv. predikant ds. G. J. J. Rensink om voor het kantongerecht den eed af te leggen wegens godsdienstige bezwaren. De heer Peere- hrrm heeft van genoemden president bericht ontvangen, dat deze eedscruaestie op de agenda der komende Synodezittingen is geplaatst. BTNNENL. NIEUWS. GOEDIG. De groenten hoer J. v. G. uit Den Haag, reed Donderdagmiddag met zijn groentenwagen langs den van Vredenburchweg te Rijswijk. Omdat zijn wagen te zwaar was beladen, haalde hij er onge veer 100 bloemkolen af en legde die) iangs den van Vredenburchweg, met de bedoeling ze later weer op te laden. |Toen hij echter om 4 uur te rugkeerde, waren zijn bloemkolen verdwenen, blijkbaar meegenomen door verschillende voor bijgangers. UIT DEN HEMEL GEVALLEN. Tijdens het hevige onweder dat zich Vrijdag - nacht boven Gouda ontlastte, is een meteoor steen uit de lucht komen vallen en terecht geko men op een riool in de Erasmusstraat. De ste ri een omvang hebbende van 27X24X12 cm en cir ca 12'/> kg wegende, sloeg een gat van 75 cru diepte in den grond. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het onweer dat Zondagavond boven Noord Limburg woedde, werd te Broekhuyzen mej. Peeters door den bliksem gedood. IN EEN BENARDE POSITIE. Twee hooiwagens reden op den Wargasterweg onder Goutum. Op den voorste dei" twee wagens zaten twee jongens. Op zeker oogenblik kwamen de wagens met elkaar in botsing, waardoor bei den kantelden en in de naastliggende sloot ge raakten. De twee jongens lagen er onder. Een van hen wist spoedig op het droge te komen. De andere is met zeer veel moeite door den heer F. Brouwer gered. FRANKRIJK een GOED LAND VOOR BOEREN. De lieer J. S. Anema, een naar Frankrijk uit trokken Friesche boer, zegt, in een brief in het Fr Landbouwblad, dat land te kunnen aanbeve- n. Frankrijk zegt bij, biedt voor Frieslands veel te groote landbouwbevolking een ruime plaats en een goede toekomst aan. De taal levert bezwaar. Ook ondervindt mejC moeilijkheden met den afzet van verschillende producten. Men gevoelt zich jaren teruggeplaatst als men weer de melk aan de boerderij zelve moet verwerken. Met den afzet van landbouwgewassen gaat dit gemakkelijker, daar biervoor de handel beter geregeld is. Afzet van overtollig vee gaat ook wel iets moei lijker dan in Holland, daar men in Frankrijk de geregelde markten mist. Dit laatste geldt niet voor slachtvee, alv^aar geregelden afzet voor is. De gronden zijn over 't geheel genomen van goede kwaliteit, doch vooral bij de boerderijen, welke te huur of te koop zijn, veel al tamelijk verwaarloosd en meestal in slechten cultuur grond is. De gebouwen maken op ons Nederlanders op 't eerste gezicht veelal een verwaarloosden en ee- nigermate rommeligen en onpractischen indruk. Hoewel er steeds boerderijen in voldoende ma te te bekomen zijn, gaat het niet zoo gemakke lijk, een werkelijk goed bedrijf te verkrijgen. Men dient er eenigén tijd aan te besteden, om dit te zoeken. Volgens Nederlandsche begrippen zijn dö hu ren in Frankrijk erg laag en dit laatste doet een emigrant er nogal spoedig toe besluiten, over an dere bezwaren heen te stappen, waartegenover een waarschuwing zeer zeker niet misplaatst is. De belastingen zijn in Frankrijk belangrijk gunstiger voor den boer, dan in Nederland en van eventueele personeelschaarschte, zooals meermalen wordt beweerd, heb ik tot heden niets kunnen bespeuren. Misschien dat dit in meer Zuidelijke departementen moeilijker is, doch in deze omgeving (te Nangis) is voldoende perso neel te bekomen. Wel heeft men veel wisseling van personeel, doch daaraan gewent men spoe - lig en men kan dit steeds weer op tijd aanvullen. Bovendien heeft men geen last van allerhande zoogenaamde sociale bemoeiingen op dit ge»- bied, hetgeen het bedrijf ten goede komt. Wat de te verbouwen gewassen betreft, kun nen hier alle, op de goede kleigronden in Holland voorkomende gewassen worden geteeld en kun nen daarom goede opbrengsten worden verkre - gen en zeer zeker goede prijzen gemaakt. De Nederlandsche boeren, alhier gevestigd, zijn dooreen genomen goed tevreden, nadat men zich voldoende heeft aangepast bij de bedrijf smetho- den alhier. MET EEN ZWEEP GESLAGEN. De heer H. v. d. V., wonende aan den Laakweg te Den ilaag heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling van zijn 9-jarig zoontje Jan. De jongen was achter op een wagen geklom- .iien en wilde zooals dat onder jongens gebiui kelijk is een eindje meerijden. De koetsier bemerkte dat en sloeg met een zweep naar den jongen dien hij zoo ongelukkig laakte, dat het ventje ernstig aan het gelaat Er verliep eenigen tijd alvorens mijnheer Grif fels in staat was zichzelf een voldoende ant- woord op die vraag te geven. Eindelijk slaagde hij daarin. Ik ben er riep hij eensklaps uit. Martha brengt uitkomst. Martlia had den geheelcn dag op Clement zit ten wachtten. Het was de eerste maal dat hij zijn woord je gens haar niet hield. Maar dan ook overtuigd dat eenig onheil hem bedreigde had zij zich reeds driemaal naar het kantoor van mijnheer Foster begeven en telken male was het antwoord geweest Mijnheer Clement is hier niet. De invloed, dien Walter van Hertenstein zo*, blijkbaar op haar jongen vriend uitoefende ver ontrustte haar boven alle beschrijving en vurig verlangde zij Clements vertrouwen in dit op zicht uit te lokken. Ilij is de eer en rechtschapenheid in eigen persoon, sprak zij bij zichzelf, hij kan niet lieg - r of mij misleiden. Juist verliet zij voor de derde maal het kantooi van mijnheer Foster, toen zij de jongeling in de gang tegenkwam. Zijn bleeke wangen en zijn angstige blik verdubbelde nog haar vrees. Clement, ik heb u gewacht, sprak zij en stal. hem haar hand toe. Tk bid u, vergeef mij, sprak hij en trachtte te glimlachen, 't Gebeurd mij piet dikwijls, dat ik mijn woord niet houd. Gij kunt nooit boozer op mij zijn dan ik op mijzelve ben maar ik moet noodzakelijk mijn vader spreken eer ik naar Windsor terugkeer. Uw vader is uitgegaan en komt niet voor zes uur terug, mijn rijtuig staat voor. dei deur, doe een toertje met mij door het park dat kunt. gij mij toch niet weigeren. Hij aarzelde, waarschijnlijk raadde hij hia» voornemen en trachtte dit, door aangeboren kioschheid gedreven, te ontwijken. Ik heb u een dienst te vragen, vervolgde Martha Mendez. Een dienst Ja, en wel een zeer belangrijke. Wetende dat Martha niet in staat w.as een on waarheid te zeggen, begon Clement te gelowv-m, dat hij zich bedrogen had en stemde zonder aar zeling toe in hetgeen zij hem vroeg. En mag ik den aard weten van den gewich- tigen dienst, dien gij mij vraagt vroeg de jonge soldaat, toen bet rijtuig voortreed. Deze vraag werd op schijnbaar luchtigen toon gedaan. Martha echter liet zich daardoor niet misleiden. Ik verzoek u, sprak zij, mij uw vertrouwen, dat ik verloren schijn te hebben, weder te scheu ken. Vroeger doeldet gij mij alles mede al uw verdriet, uw tegenzin tegen het vak van rechts geleerde, uw vrees van uw vader te bedroeven, uw strijd tusschen plicht en neigingmaar (hans hebt gij verdriet, dat gij in stilte verkropt. Heb ik gelijk Is het ndet zoo De haast, waarmede Clement trachtte haar te bewijzen, dat zij zich bedroog, strekte alleen om haar in haar gevoelen te versterken. Zij hoorde hem geduldig aan en merkte ten slotte alleen op, dat hij met al zijn verklaringen een groot kwartier verloren had. Gij gelooft mij dan niet, juffrouw Mendez Als gij ronduit zeidet, dat gij mij niet be driegt Clenunf, zou ik u gelooven. want ik stel onbepaald vertrouwen in uw woord en uw eer gevoel Maar tot nog toe hebt gij niets anders ge daan dan mijn vragen te ontwijken in plaats van er op te antwoorden. Gij vergeet dat ik het recht heb u te ondervragen, het recht der dankbaar heid. Gelooft gij dat ik uw goedheid vergeten heb jegens het arme verlaten schepsel, dat een maal waanzinnig van wanhoop uw vader kwam opzoeken Gelooft gij, dat ik uw moed vergeten iieb, die mij het leven redde Spreek vrijuit te gen mij als tegen een vriendin of een moeder. Als gij verdriet hebt, als gij moet lijden, laat mij 'dan tenminste deelnemen in uw smart sta mij* Dn minste toe u mijn medelijden aan te bieden. Mijn hulp, dad zij willen zeggen, maar zij vieesde den fieren, lichtgeraakten troits van d»ri jongen officier te kwetsen. Clement gevoelde zich hevig ontroerd. Het me delijden, de deelneming van een edelmoedig hart hadden in dit oogenblik een ongekende waarde voor hem toch hielden schaamte en valscha- kieschheid hem terug. Gij antwoord niet, sprak Martha op verwij- Ion den toon. 1U(Wordt vervolgd^

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1