Hel gestolen Kind. i? r^r 18e Jaargang. Vrijdag 15 Juli 1927 No. 54. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EEREN BAAI PORTORICü BLANKE BAAI. PRUIMTABAK WIERINGER COURANT JOHN J. BOSHEK, WIEKINGEN UITOEVER I VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytasnoel Wierlngee TeleL Intercomm. Ne. IA ,L>« Ta ba kcsfabi-iek Wakende Leeuw" J. B. K1ÜSS I_,aat Lkiö - ALKMAAR 30. 7r 100, 120, 140,150, 160.180, 200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. BUITENLAND. RAMPEN OVER GEHEEL EUROPA EN HET NABIJE OOSTEN. Engeland. Behalve Lopden zijn ook andere gedeelten van Engeland dooi' zware onweders met hun nasleep van wolkbreuken en branden geteisterd. Plet em stigst waren de gevolgen in West-Engeland en Oost Lancashire. De rivier de Irk is daar over stroomd. De bewoners der huizen in de laag ge legen gedeelten van de omliggende katoenplaat sen waar het water tot aan de slaapkamers steeg moesten met booten in veiligheid worden ge bracht. Te Shaw werden 30 gezinnen dakloos door het bezwijken van den rivierdijk vele ka toenopslagplaatsen liepen daar onder. F r a n k-r ij k De schade in Frankrijk aangericht door de stortregens der afgeloopen dagen wordt thans nog vergroot doror de overstroomingen, die het gevolg van de hevige regens zijn. Door het bui- tin de oevers treden van de Euro zijn verschei dene kleine steden en steden langs deze rivier onder water komen te staan. Ook in alle andere rivieren is het water snel wassende en algemeen wordt voor overstroomingen gevreesd. Vele fa brieken, vooral in de omgeving van Limoges, hebben het werk tijdelijk moeten stopzetten, doordat het water de machinekamer is binnen gedrongen. De tweezware onweersbuien, die Woensdag o- ver Parijs zijn losgebroken, hebben in de buiten wijken de kelders van honderden huizen onder vater gezet. Op verschillende hoofdwegen in de buitenwijken werd het verkeer gestremd in het Noorden van Parijs stond het geheele tramver - keer stil. Saksen. De materieele schade in het door de onweers- catastrof© geteisterde Saksische en Pruisische gebied, wordt op 50 a 60 millioen mark geschat. Met den wederopbouw zullen anderhalf tot twee jaar gemoeid zijn. Naar de commissie voor voor vaststelling der schade tot dusver heeft geconstateerd, zijn in liet bruinkoolgebied van Zeitz-Weissenfelz 40.000 morgen bebouwd land ernstig geteisterd de aan gerichte schade bedraagt 60 tot 100 pCt. De aard- appel- en beetwortelen oogst zal wegens de aan gerichte schade slechts zeer gering zijn ook de fruitoogst is voor het grootste deel verloren. Boven het district Oberhohlingen (Saksen) brak Woensdag een hevigen wolkbreuk los. Het gebied bij de mijnen „Kupferhammer" en „Wal- tershausen" is door de watermassa's in een groot meer veranderd. Het spoorwegverkeer tusschen Eisleben en (Teutschenthal is wegens ondermij - ning van den spoorwegdijk gestremd. In het Oosten. Uit Moskou wordt gemeld, dat de stad Nowv rossysk (aan de Zwarte Zee) door een cycloon ga teisterd is. Volgens tot nu toe ontvangen berich ten kwamen 80 personen om het leven en werden er 20 gewond. Volgens de jongste berichten uilt de door dt aardbeving geteisterde gebieden van en om Pa lestina bedraagt het aantal dooden 108 en zijn 345 personen gewond. De bewoners zijn door e< paniek bevangen, daar een nieuwe aardbeving wordt gevreesd, omdat de schok van Woensdag heviger was dan oont door de huidige bewoners erd waargenomen. Te Kairo worden alarmeerende, doch tot nog tae nog niet bevestigende berichten ontvangen over de verwoestingen, welke de aardbeving in Transjordanië heeft aangericht. Naar schatting zouden hier 1000 personen zijn gedood. Reuter meldt nog omtrent de aardbeving, da't |er te Nabloes volgens de jongste officielle cijfers .62 dooden en 250 gewonden zijn. Een ooggetuige, |*1 ie per vliegtuig uit Transjordanië te Kaire aan- jkwam, deelde mede, dat de aardbeving 40 secon den duurde de Bedouienen in de woestijn toon den overal groote ontsteltenis. Een radiogram uit Berlijn meldt nog, dat te Jaruzalem de kerk van het heilige graf zwaar is beschadigd. NIEUW DUIKBOOTSYSTEEM. Naar uit Rome wordit gemeld, is door een ver beterd duikbootsysteem een Italiaansche duiker er in geslaagd de goederen uit het in October 1927 door een Duitsche duikboot götorpeteerde Fngelsch s.s.„Washington" te halen. Het schip lag op een diepte van 100 meter en was geladen met koper en spoorwegmateriaal ter waarde van 80 millioen lire. Het kompas van het gezonken schip is aan Mossolini geschonken. DRIE VLIEGERS OMGEKOMEN. De merkwaardige toedracht van het ongeluk. Uit Winnepeg, in Canada, wordt gemeld, dat 3 vliegers van den typografischen dienst bij Fair- ford in Manitoba, in buitengewone omstandighe den het leven hebben verloren. Zoodra het vliegtuig in de wolken verdwenen was, vielen hun drie lijken op den grond neer. Het schijnt, dat het vliegtuig, toen hét in de wol ken was, door den bliksem getroffen is. FEUILLETON. No. 58. Wat zou ik kunnen antwoorden, lieve beste juffrouw Mendez Ik heb gespeeld en duizend pond verloren. Zal het mij tot verontschuldiging strekken, als ik zeg dat mijn kwade genius, Walter van Hert. n- sloin, mij in den afgrond gesleept heeft Dal ik toegaf aan de begeert© om hem ecnige honder- d r ponden, die ik hem onwillekeurig had do n verliezen, terug laten winnen Hij beloofde mij geduld te hebben totdat ik meerderjarig zou zijn; bij zwoer het mij en daarna werd hij zijn eed ontroaiw. Mijn schuldbekentenis bevindt zich in de handen van een woekeraar, die haar morgen bij mijn vader om betaling zal aanbieden. Dat moet niet geschieden, riep Martha uit. Wie heeft die wissel in handen Die man heet Stork. Stork riep Martha uit, een oud man van lang persoon, met een huichelachtig gelaat, zoet sappig en indringend, evenals de slang, die zich- om uw lichaam kronkelt. Geef mij zijn adres, ik bezit over hem een macht, waaraan hij geen weerstand kan bieder. Zonder dat gij hem een enkel goudstuk geeft, zon der waarborg, zonder geschreven verbintenis, zal hij nederig en onderworpen wachten zoolang gij vilt. En zal hij zwijgen Hij zal zwijgen. Hij zal niet durven spreken Ik behoef slechts den vinger op te heffen om hem voor mij geknield te zien liggen. Clement Foster was niet onkundig van de vreeselijke vermaardheid van Pieter Quinn en van den invloed, dien Martha over Milo gehad had en hij veronderstelde, dat soortgelijke rede nen haar ook een gelijken invloed op den ach- t( nswaardigen heer Stork gaven. Met de groot ste erkentelijkheid nam hij haar aanbod aan. BINNENL. NIEUWS. OOK DAAR ZELFS NIET VEILIG. Toen de vischhandelaar J. v. d. H. gisternacht tegen 1 uur thuis kwam, bemerkte hij, dat in zijn uoning aan den Goolsingel 45 te Rotterdam wn ingebroken. In de zit-slaapkamer was de lesse naar feforceerd, doch niets werd daaruit vermist. Een blikken trommeltje, waarin zich 500 be- vond en dat verborgen was in de kast onder ee- Mijnheer Stork kwam zeer precies op den be paalden tijd op de aangewezen plaats. Hij kwam, gereed om het zoozeer begeerde papier in ont vangst te nemen. Zijn verwondering was groot, toen hij, na in een zeer elegant boudour gebrach te zijn, door juffrouw Mendez ontvangen werd. Met den vinger wees zij hem een stoel aan de andere zijde van de tafel, waarvoor zij gezeten was. Gij zijt mijnheer Stork, de geldschieter vroeg zij. Ik ben mijnheer Stork, om u te dienen maar ik leen geld in deze zaak handel ik slechts als zaakgelastigde van een derde. Welke zaak De oude man raakte in verwarring. Niettegenstaande zijn gewoonte van te veiin- »n, bracht die vraag hem in verlegenheid. Hij begon zich te verbeelden, dat Clement Foster, in v. eerwil van zijn belofte, de zaak wellicht verra den had. Mijnheer Stork stond op met het voorko men van iemand, die in zijn belangen benadeeld wx-rdt, trok zijn handschoenenv aan, nam zijn hoed en begaf zich vastberaden naar de deur. Waar gaat gij heen vroeg juffrouw Men dez. Naar zijn vader. Daar zal niets van gebeuren, mijnheer Stork En wie zal het mij beletten T Ik, die u door een enkel gebaar kan dwln - gen dat papier, hetwelk gij met ik weet niet welk geheimzinnig doel, hebt weten te verkrijgen, in het vuur te werpen. Oogenblikkelijk, voor mijn oogen, zult gij het voor mijn oogen verbranden. Dwaze. Gij zijt krankzinnig. En hoe is uw naam, als ik vragen mag Martha Quinn. De hoed, dien de oude man in de hand hield, viel op den gronden hijzelf, liet zich in den stoel dien hij zooeven verlaten had, neervallen. Gij, stamelde hij, gij 1 Zijt gij Martha Quinn? Twijfelt gij daaraan Wilt gij bewijzen Die kan ik u tQonen. Uw brieven aan mijn groot- \ader, bevelen aan den man, die de kapitein ge naamd werd. Zal ik u den naam van het slacht offer noemen, waarvan de beenderen op de el lendige plaats rusten, waar gij en Milo ze ge- nig vuil goed, was verdwenen. Ook de kassa had de inbreker geopend, doch daarin bevond zich geen geld. TIJDENS HET SPEL. Woensdag is tijdens den voetbalwedstrijd op den Staat te Dordrecht een der spelers, de acht tienjarige B. L. Bogerts, vermoedelijk door over spanning, neergevallen. De ontboden directeur van den geneeskundigen dienst kon slechts den dood constateren. WANDLUIZENPLAAG. Toen in Juli 1926 de woning-complexen van de Woningbouwvereeniging „De Bondswoning", in 1924 op de Geitenkamp te Arnhem gesticht, onder beheer werden gesteld van de Centrale Woningstichting, bleek al spoedig dat een over - grootaantal der 445 woningen door wandluizen- plaag werd bezocht. Dit euvel was een gevolg van het onoordeelkundig verhuren der woningen aan gezinnen zoowel uit Arnhem als ui't ande re plaatsen voor wie deze woningen niet be stemd waren. De Centrale Winingstichting overweegt thans plannen tot ontluizing der woningen. Het is niet bekend dat in nieuwe woningen, nauwelijks twee jaar oud, in Nederland op zoo groote schaal be smetting der wandluizen ooit is voorgekomen. Overwogen wordt om door den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, door middel van cyaangas, de woningen te doen zuiveren. Dit zal vermoede lijk bloksgewijs plaats hebben, waarbij, behalve het ie ontsmetten pand, ook de aangrenzende woningen moeten worden ontruimd. De kosten zullen daardoor zeer belangrijk worden er zal toch voor onderdak voor tijdelijk verdreven ge zinnen moeten worden gezorgd. SLECHTE PRIJZEN. .Tengevolge van de warme dagen in het begii dezer week, waardoor de groenten op den kou - den grond zich snel ontwikkelen, zoodat de vraag zoowel uit binnen-, als buitenland vrijwel tot nul is gereduceerd, kon dezer dagen op de veiling te Sappemeer een kar bloemkool (75 100 stuks) evenveel opbrengen als een pond drui ven 0.60.) BIJ HET REDDEN VAN HAAR KIND VERDRONKEN. In den Nessepolder, onder Boskoop, geraakte een kinderwagen, waarin zich een 1-jarig kind bevond, achter de boerenwoning van den land - bouwer De Korte in de sloot. De dienstbode, als mede de echtgenoote van De K. begaven zich, hoe wel niet kunnende zwemmen, te water, om het jbind te redden, met gevolg, dat zij eveneens spot dig in levensgevaar verkeerden. Door toegeschoten hulp, konden de dienstbode en het kind gered worden. De moeder is helaas bij de poging om haar kind te redden, verdron ken. SLAG VAN EEN MOLENWIEK. De 75-jarige watermolenaar W. de Vries van molen 4 van het waterschap De Overwaard on - der Nw. Lekkerland, werd Zatetrdag j.1. door een der wieken van den molen getroffen en op slag gedood. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed li acht hebt. Moet ik u het horloge toonen, dat ge hem ontnomen hebt Ik weet alles, Stork, oehalve den naam van uw lastgever. Deze woorden klonken als de tonen der doods klok in de ooren van den schuldige het zweet liep langs het gelaat van den uden man, die eens klaps met een zenuwachtigen schok opstond. Martha bracht haar hand aan het schelkoord. Gelukkig had zij de voorzorg genomen, de ta- ïel tusschen haar en haar bezoeker te plaatsen. De knechts zijn in de vestibule, sprak zij koel, nog een stap verder en ik roep ze en dan zal het niet meer in mijn macht zijn u te sparen. Veronderstoldet gij dan, stamelde Stork, dat ik voornemens was geweld te gebruiken Zij glimlachte vol minaeliting en wees op dei itoel. Met het voorkomen van een geketenden beer zette hij zich neder. Gedurende eenige minuten bewaarden beiden het stilzwijgen. Gij zoudt mij niet dierven verraden, begon Stork eindelijk. En waarom niet Omdat uw naam evengoed als de mijne ont- eerd zou worden. Men zou u met den vinger na- ijzen. Gij zoudt alleen in de wereld staan en de wereld is noodig voor de vrouwen. Ik veracht haar, sprak de kleindochter van Pieter Quinn, haar onrechtvaardigheid kan mij niet treffen. Ik sta alleen op aarde, zonder iets dat mij aan de wereld hecht. Dat jongemensch, iement Foster, is goed voor mij geweest hij beeft mij het leven gered en wat u al heel eemd moet voorkomen, ik ben hem dankbaar iearvoor. De woekeraar aarzelde nog. Ik waag niets dan een weinig schande en gij, het schavot wacht u. Deze woorden brachten Stork tot een besluit. Wat wilt gij van mij sprak hij. Zooals ik 'i gezegd heb, ben ik niet meer dan de agent in leze zaak. Ik heb geen geld om uit te leenen. Ik 3i n arm, zeer arm. Ik heb nauwelijks genoeg jm te leven. Gekheid, viel Martha hem in de rede ik zal van mijn doel niet afgeleid worden door medelij den met uw voorgewende armoede. Gij arm Uw rijkdom zou in staat zijn een geweten te koopen, als zoo iets kon gekocht worden. Gij moet mij Douuie Egberts Echte Friesche Heerenbaai,, hoort ge meer en tneer in £- goede zaken fópeciaal aanbevolen p I Meeren-Baai if I 7Óct.p^2pond rood zegel Ook In on5-en halfona pakje lo. De aanleg van een hoofd en twee leidam men nabij Den Oever in verband met de afslui ting van de Zuiderzee en van grondwerken nabij Den Oever in verhand met de droogmaking van de Wieringermeer. Laagste inschrijver was I. v. d. Velde, te Heem stede, voor 719.000. 2-o. Het aanleggen van een omringdam voo> een sluisput, van een buitenkanaal met leidam- men en van bijkomende werken nabij de Oost - r, ant van den Anna Paulownapolder, een en an jer ten behoeve van het in verband met de indij king der Wieringermeer aan te leggen afwate- rings- en scheepvaartkanaal langs de Noordhoi- landschekust. Laagste inschrijver was H. W. Klos, te Baarn, voor 520.900. 3o. Het aanleggen van verschillende grond werken, van den omringdam voor een sluisput cn van bijkomende werken nabij Kolhorn. 't Laagst was ingeschrven door de N.V. Bagger Maatschappij Holland, te Hardinxveld, voor 656.000. OVERREDEN. Dinsdagmiddag te ongeveer half twee wilde in Den Bosch een 8-jarig kind, dat in een drafje de ouderlijke woning was uitgeloopen, den straat - weg oversteken, juist toen een luxe auto passeer de. Het knaapje werd door de voorwielen vpa den wagen gegrepen en tegen den grond geslin gerd. In bewustelozen toestand is de jongen naar het ziekenhuis overgebracht, waar een ern stige schedelbreuk geconstateerd werd. In den laten avond overleed het knaapje. dat papier in bewaring geven tot de meerderja righeid van mijnheer Foster. Bleek van woede en teleurstelling knikte Stork ten teeken van toestemming. Als iets van deze geheele zaak zijn vader ter oore kwam, zou ik u daarvoor verantwoorde lijk huden. Geen uitvlucht, geen leugen zou u kunnen redden. Gij zoudt mij even doof vinden voor uw beden, als gij het zijt voor de stem van waarheid en recht. Maar mijn geld, mijn lief geld. Duizend pond, het is alles wat ik bezit. Ik zou liever sterven dan weer in armoede vervallen Ik zal u de interesten van die som botalen on ware het niet om de wille van hetgeen ik aan mijnheer Foster beloofd heb zou ik u reeds op ditzelfde oogenblik voldoen. Maar die brieven, stamelde de oude man, die bewijzen Zullen tegelijkertijd met het papier dat in nw bezit is, vernietigd worden. Dan stem ik toe, sprak de woekeraar met m eerzin. De wissel en de correspondentie met Pieter Quinn werden in dezelfde enveloppe gedaan en juffrouw Mendez begaf zich met Stork naar haar bankier, in wiens handen het pakket gedepo neerd werd met een nota behelzende dat hetzel ve aan niemand dan aan de beide contracteeren- de partijen gezamenlijk mocht overhandigd wor den. Met haar gewone voorzichtigheid liet juf frouw Mendez daar nog bijvoegen, dat in geval •ij mocht overlijden, mijnheer Clement Foster in haar plaats zou optreden. Ng dienzelfden dag ontving Clement tot zijn groote vreugde te Windsor een brief, waarin Martha hem alles meldde. Maar het was alles behalve vreugde, die graaf Richard ondervond, toen hij bij den ouden woc- keraad kwam. Integendeel, zijn teleurstelling was griefend. Of de wissel betaald werd of niet, was hem tamelijk onverschillig, 't Was het testa ment dat hij verlangde. De wissel betaald riep hij uit en door wien? Daar weet ik niets van waarschijnlijk door een of anderen vriend van den jongeman. Zal u een aanwijzing op mijn bankier geven voor het bedrag, graaf Richard (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1