WOUDA's .WOUDA's Zuiver Boekweitmeel EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAKl ALLEEN VERKRIJGBAAR lii.l JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, H.-HOEF. BINNENL. NIEUWS. Hij om OP DE TRAMRAILS. Dinsdagmiddag drie uur is de tram van de Maasbuui tspoor bij de Hamert, tusschen Arcen en Venlo, gereden op een Duitsche meubeltrans- p-ortauto, die op de rails stond, waardoor de ma chine en de postwagen ontspoorden. De machi nist werd licht gewond. De auto is vernield. DE HOED. ,,De Roti." melding makend van een bericht betreffende ds. Vreugdenhil, van Bruinisse, die cm een hoedenquaestie niet is opgetreden in de Dordtsch Geref. gemeente te Rijssen, voegt hier aan toe, dat de kerkeraad met ds. Vreugdenhil over het voorgevallene heeft gecorrespondeerd en tusschen heide partijen een schikking is ge troffen, waarbij ds. Vreugdenhil heeft beloofd bij een 'volgende gelegenheid te komen met eet. hoigen hoed. BRANDSTICHTING DOOR EEN „VALLENDE STER". In het Algemeen Nederlandsch Politieweek- blad no. 602 vertelt de heer S. W. Moolenaar, waarn. comm. van politie te Groningen, onder den titel „Een hooggeboren brandstichter", van e»in hoogst merkwaardig geval van schijnbare brandstichting. Een aantal korenmijten waren afgebrand. Alles wees er op diit geen ander dan do eigenaar dezen brand gesticht kon hebben. De eigenaar zelf had door zijn tamelijk passieve houding de verdenking versterkt. Daar stond echter tegenover, dat ook van hem niet wa9 in zien, waarom hij deze daad, die ondankè de ver zekering, toch schadelijk voor hem geweest was, kon hebben verricht. De heer Moolenaar, die hot onderzoek naar dezen brand had ingesteld, ver nam toevallig, dat iemand kort voor den brand in de nabijheid een meteoor had zien vallen plaatste toen een oproep in de dagblad. opgave wie (lat verschijnsel nog meer haddei gezien en van de richting waarin zij de „stei hadden zien vallen. T0<in hij een aantal mede deelingen had ontvangen, trok hij de lijnen van de plaatsen, waar men het verschijnsel had waar genomen in de richtingen, waarin men het had meenen te zien. Het bleek heip, dat de meeste van de 1-nen een kring, getrokken om de plaats, waar det korenmijten hadden gestaan, sneden. De zaak scheen, menschelijkerwijze duidelijk, en de" eigenaar was door het gelukkige denkbeeld a an den heer Moolenaar van een zeer ernstige verdenking bevrijd. HAVER- EN ROGGEVERKOOP OP STAM. De publieke verknopingen van op stam staan de haver en roggei zijn op de Friesche zandgron den begonnen. Er is weinig animo de prijzen zijn laag en menig perceel wordt opgehouden Men schrijft dit toe aan de ruime hoeveclheïci hooi en gras. ZEÏLVAARTUÏG OMGESLAGEN. Acht menschen te water. De plannen waren te voren goed vastgesteld en Dinsdagochtend om halfzeven ging men te Leeuwarden scheep, de familie v. d. Schoot. 11 twee goede kennissen Hofman en Touwen, allen wonende in dezelfde huurt omtrek Van Asbeck- sfraat. De bemanning bestond uit vier mannen en vier jongens. Touwen, een bevaren schipper, zou de leiding hebben. Er werd koers gezet naar do Gr-ouwster wateren. Met een mooie koelte ging het er vlot over. Des middags -op de Grauwster wateren stond er een stevige koelte en men ging aan wal. Het was een aardige dag, er werd zelfs nog een flinken snoek gevangen en zoo tegen vij ven, toen de wind opstak wol'd besloten de terug reis te aanvaarden. Alles ging1 voorspoedig. On geveer zeven uur was men in hot Deel, bij Alten burg met gereefd zeil, losse schoot en het storm fokje'dreef men gezellig verder, toen geheel on verwacht en op nog niet te verklaren wijze de boot kapseisde, in een oogenblik vol was geloo»- pen en (1e inzittenden op geen onheil bedacht in 't water lagen op en onder het zeil. Wie redden kon stak de behulpzame hand uit, eerst naar de kleine jongens. Daar kwam redding, althans Inilp. Een bejaard man, met één arm te zijner beschikking, kwam met een kleine schouw aan geroeid. Gezien (le geringe „tonnenmaat kon het i anke vaartuigje niet meer dan twee pedsonen bergen. Bij tweeën werden de drenkelingen aan wal gebracht. Toen de redder zijn menschen- plicht gedaan had roeide hij verder. loodvergiftiging. In Lonneker kwamen voor eénigen tijd geval len van loodvergiftiging voor, tengevolge van liet gebruik van sterk loodhoudend water, welke ver ontreiniging veroorzaakt was door loodhouden de wSui zen. De Keuringsdienst van Waren heeft dit water ndcrzocht en gevonden, dat op 1 liter water 46 milligram lood aanwezig was. Geen wonder, dat dei twee gezinnen, die van dit water haddon gebruikt, enrstig ziek waren ge worden. Nu zijn er in deze gemeente nog vele honderden gezinnen, die pompwater gebruiken en met het oog hierop had de burgemeester er bij de inwoners op aan gedrongen, hun pompwater te laten onderzoeken. Aan dien oproep hebben 18 personen voldaan. Uit de onderzochte mon sters is gebleken, dat van deze 18 monsters er een 7-tal lood bevatten en wel van Vo tot 5 milli gram per liter. Daar het pompwater in deze ge meente zoo ernstig verontreinigd blijkt, heeft de burgemeester er nogmaals dringend bij de inge zetenen on aangedrongen, het door hen gebruikte water toch te laten onderzoeken. JEUGDIGE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Drie jongetjes,'resp. 5, 7 en 8 jaar zijn te En schede betrapt -op het stationsemplacement al daar. Zij hadden zich, na verbreking van het plombeerlood, toegang weten te verschaffen toi een goederenwagen en zich een kistje gevuld met snoeperij, alsmede sigaretten en tabak toe geëigend. De politie kreg de veelbelovende kna pen in handen, nog voordat zij gelegenheid had den, den buit in veiligheid te brengen. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT WINKEL. Woensdagmiddag bad de tim merman J. S. het ongeluk, van bet dak van een in aanbouw zijnd liuis te vallen, met het nood lottige gevolg, dat hij kreunende van pijn werd werd opgenomen en bij de buren binnengebracht Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp achtte overbrenging naai' het ziekenhuis te Alk maar noodzakelijk. UIT SCHAGEN. Te St. Maartensbrug gem. Zij- pe is afgebrand de groote boerenplaats, bewoond door den heer B. Appel, eigendom van den heer |A. Appel aldaar. Het ongeval wordt aan hooi- broei toegeschreven DE PROEFPOLDER BIJ ANDIJK. Heden drooggevallen. Wij vernemen dat heden de proefpolder bij Andijk drooggevallen is. Slechts hier en daar staat nog wat piaswater. Thans zal een begin worden gemaakt met het nemen van een groot aantal grondmonsters om der leiding van dr. Hudig, directeur van het Bo demkundig Instituut te Groningen, waarna zal worden overgegaan tot mechanisch, chemisch en bacteriologisch onderzoek der monsters, mede in vergelijking met die, genomen op kwelders, schorren en ingedijkte slikken. - Daarna zal allengs een aanvang worden ge maakt met de beproeving van verschillende cul tuur-technische maatregelen als wijzei van ont watering, ontzilting, aard en tijdsttip der grond bewerking en bezaaiing, gewassen keuze, vrucht opvolging enz. Nog herinneren wij er aan, dat de drooglegging van dit 40 bunder groote proefveld rond 1,4 millioen heeft gekost, zoodat per bunder de grond op pl.m. 35.000 komt te staan. Op zich zelf en oppervlakkig beschouwd lijkt dit bedrag hoog, doch in aanmerking genomen het feit, dat de vier Zuiderzeepolders een opper vlak zullen hebben van 220.000 bunder, komt men slechts tot een -onkostenbedrag voor proefneming van 6 per in te polderen bunder, waarbij dan aanstonds natuurlijk nog komen de kosten der cultuurtechnische proefnemingen, die daar ver richt zullen worden onder leiding van den heer \4 A. Bosma, l.i. De ringdijk van den polder werd in elf maan den tijds gelegd en werd medio Juli voltooid, na dat in December een gedeelte van den dijk door storm was weggeslagen, waarna spoedig een be gin werd gemaakt met het afmolen van het wa ter, ongeveer 11/4 millioen kubieke .meter de pompen hadden een capaciteit van 100 kub. me ter per uur. Ten slotte vermelden wij nog, dat de polder gelegen is bij het inspringend kustgedeelte tus schen het stoomgemaal bij Andijk en den Broek- oorderhoek. De lengte van den aangelegdon dijk bedraagt 1,4 km, die diepte van den polder is pl.m. 3V2 meter beneden L.W., de grond bestaat [uit klei- en zavelgronden van verschillende zwaarte. SPORT. Zondag j.1. werd in het lokaal „De Unie" te Alkmaar de jaarlijksche Alg. Verg. gehouden der H. V. B. Afgevaardigden vaö bijna alle Ver- ecnigingen waren tegenwoordig. Voorzitter was de heer Delvaux. Bij de plaatshebbende bestuursverkiezing wer den alle bestuursleden herkpzen, behalve de heer Groot uit Hoorn. Hiervoor werd door de Vereen. Breezand candidaat gesteld de heer J. Stammes uit Oudesluis, welke met 66 van de 80 stemmen werd gekozen. De Voorz. reikte hierna aan de kampioenen der verschillende afdeelingon een diploma uit. Het gouden Kruis werd dit jaar ge wonnen door S. V. S. I uit Helder. Do contributie werd na lange discussiën verhoogd tot 60 cent per lid. Bij de rondvraag werd door den Heer Liakx van „W. G. W." uitvoerige critiek uitgeoefend op de '/ompetitie indeeling van Helder en om streken en wilde eenige Alkmaarsche Vereeni- u'ngen bij het district Helder trekken. Dit onder vond feilen tegenstand van de zijde dor Alkmaar sche en Zaansche afgevaardigden. Een overeen stemming in deze werd niet bereikt. Hierna sluiting. BREEZAND-NIEUWS. Zondag j.1. had op het Rrcezandterrein plaats de kranswedsttrijd uit geloofd door den heer Buisman van hier. In een orig nummer hadden wij aangekondigd dat Ba tavier van Helder als,tegenstander zou komen. Echter werd dit afgeschreven en toon werd An- in Paulowna uitgenoodigd welke dit aannam. Om ruim 2 uur werd begonnen. Brecizand telt 4, P. 2 invallers van beide kanten werd dadelijk oc-d aangepakt en direct kreeg men den indruk lat. het er om gaan zou. Voor de rust bleven doel punten uit. Na rust verkrijgt A. P. spoedig de leiding als' le linksback van Breezand door een geharrewar van beonon de bal in eigen doel werkt 01. A.P. is nu steeds in aanvallende positie en daar Bree zand liaar steun mist van haar spil Wiggers zijn de A.P. aanvallen razend snel. Spoedig vergroot De Winter met een vliegend schot de voorsprong 02. A.P. is nu steeds in het offensief en de Br.- acklerhoede die voor twee werkte, wordt ontzet tend in de luren gelegd, doch steeds we een zij redding te brengen totdat Kerkhof aan alle twij fel een einde maakt en Koster voor do derde maal passeert 03. Breezand onderneemt ook eenige aanvallen maar treffen de A.P. achterhoede in schitterend conditie vooral de reservokeeper Wciers is steeds op zijn post en verdedigt zijn heiligdom op sublieme wijze en als slheidsrcch- tei*^rbl einde blaast die den wedstrijd zeer cor rect leidde is A.P. een krans rijker geworden die na afloop in 't café Buisman onder een hartelijk woord werd uitgereikt. SUCCES-NIEUWS.-Voor Zondag a.s. staan er weer er paar mooie wedstrijden op het program voor de Nederlaagwedstrijden. N. V. V. I en 2 van Nieuwe Niedorp komen naar hier om zich weer eens tegen de S.-ers te meten. N.V.V. I is een zware ploeg en speelt 2e klas N.H.V.B. (lus dit zal voor S. I lang geen gemakkelijke middAg orden. Doch jongens 't beste beentje maar voor hoor, en dan kan het nog wel wat meevallen. S. II weet wel zoo ongeveer wat er voor haar te do^n staat. N. II is ongeveer op dezelfde sterke van S., ofschoon N. het voor een paar wekc.i acleden niet van de S.'ers kon winnen. Dus hier »al het ook wel niet aan spanning ontbreken S. II speelt om 1 uur en S. I om half drie. ANNA PAULOWNA. VAN EWIJCKSLU1S. Woensdagavond werd door Notaris van der Knaap in het lokaal van den jueer W. Waiboer aan de Van Ew-cksluis publiek -e koop gepresenteerd een woonhuis aldaar, ei gendom van den heer A. Keuris Pz. en kinderen. De uitslag is geweest, dat het perceel werd ge- .vocht door den lieer A. Keuris Az. te Anna Pau- .owna, voor de som van 1440. i BREEZAND. J.1. Dinsdag des morgens 10 uur, had de officieele opening der hier gestichte Be waarschool plaats. 25 Kinderen waren dezen eersten dag in het door het Gemeentebestuur ter beschikking gea delde lokaal bijeen, een getal, dat, naar de voor zitter, de heer Kossen zeilde verwachtingen van iet voorloopig bestuur stellig had overtroffen. Deze heette de aanwezige belangstellenden har - .clijk welkom en gaf daarna het woord .aan wet- ïouder Stammes. ij Deze zeide, dat Burgemeester verhinderd was, hier op dit oogenblik aanwezig te zijn, waarom thans hij een enkel woord zou spreken. B. en W. iiaddcn aanvankelijk vrij gereserveerd tegenover :c stichtingsplannen gestaan, mecncnd, dat aan en bewaarschool hier werkelijk geen behoefte was. Het Bestuur heeft echter nadien met zoo- .•eel overtuiging de wenschelijkheid daarvan be- olceit, dat wij langzamerhand de zaak wel «c- iiigzins anders zijn gaan bekijken.. En als men |dan ziet wat hier, en dat geheel op particulier ini tiatief, is tot stand gebracht, ja, dan krijgt men .och wel symphatie voor de zaak. Vooral dit moet /eer zeker door ieder worden gewaardeerd en wordt dan ook door B. en W. bijzonder op prijs gesteld, dat alles geheel van particulieren is uit gegaan niet alleen, maar dat het ook de bedoe ling is, alle kosten geheel uit particuliere fond sen te bestrijden. Laat ons hopen, dat deze stichting moge beant woorden aan de verwachtingen, door het Be stuur ervan gekoesterd. Met den wensch alzoo voor haar groei en bloei, opdat zij blijvend moge voorzien in een blijkbaar door velen gevoelde behoefte, verklaar ik deze Bewaarschool voor geopend. Hierna gingen de kinderen weldra naar huiten waar zij, onder leiding van mej. Pranger zich da delijk vol ijver met het reeds aanwezige speel materiaal, in het zand wisten te vermaken. FAILLISSEMENTEN. Gedeponeerd is de uitdcelingslijst in het fail lissement van H. M. Moures, Anna Paulowna. Uitkeering aan concurrente schuldeischors 21.203 pet. BRIEF van HARM aan TEUN Wielingen, datum postmerk. Waarde Teun Als maar nattigheid en nog 's nattigheid; "het begint vervelend te worren, m'n jongen; mien Trui is miserabeld bijgeloovig en meent, dat het n straf is, want, zei ze, met Wieringer Kermis was 't 't prachtigste weer van de wereld, droog en lekker, maar toen zoclitte ze toch immers naar nattigheid Het bier stroomde u-ut de va ten; zes duzend potjes verkocht 'n kastelein op ién dag De jonges loope hier allegaar met bier- buulcjes, en nou, nou komt de straf" zucht Trui ..alle dagen nattigheid van boven 'k Zeg, nou, den wordt zeker de heele wereld straft deur de Wieringer biertjes, want overal regent het en is het slecht weer; zelfs op de Oco aan, want de Duitsche vliegers -moste er voer rech&omkeer amke; aars hadde ze nou in Ncw- York an 'n kopke koffie met 'n endje slierkoek zeten. 1 T" „Praat me niet van Oceaan-slootjespringers,' barstte mien wederhelft los! Ik hew evenveul he kei an die waaghalzerij as an 't bloote ermen-ge Kah/ermeel ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ JANNES J. BOSKER TELEFOON 22, 11.-I10EF. doe van de matjes teugeswordig. 't Is baijega^r d'r ongeluk en nou jij en den ik weer Nou, ik zeg: in Amerika denke ze d'r aars over Deer hewwe ze zooveul met Lindbergh op, dat (le vrouwlui drcege zien kop, (ja altijd geteekend op d'r hoed en op d'r jurk. Ze etc deer Lindbergh- koekjes, Lindbergh-worstjes en drinke deerbij Lindbcrgh-wijn. Op alles en alles, zelfs op sokke en zaddoekc staat Lindbergh, ..mien liefje, wat wou je nog meer!? .'k Wou, da'k ok zoo vertroe teld wier En denfdie bloote erme ..Nou ja, de ien wil ze greeg zien, en 'n aar is cr teugen Maar Zundagcvend ben ik cr toch bar van ver- schoten. Ik trapte in 't schemeruur over den af- Sluutdiek, ..vanzelf zopger licht. Opiens zien ik wat blinkends heen en weer zwaoien en ik voelde mien hart kloppen in mien schoene; 'k Sprong van m'n fiets en kwam stiekum loopende naderbij; 'k docht: da's vanzelf de verkeerspeli- sie, die is hier altijd in de weer. .En wat ware 't nou .De bloote erme van 'n paar matjes die heftig met mekaar stonge te kakelen .Ik was oplucht en stapte weer op mien trapmotor Nachts kwam ik weerom, .zonger licht vanzelf! 'k Zag weer wat blinken; 'k docht deer staan wa- rachies nog die matjes! 'k trap deur Iniens is het: „halt polisie! Nou jong, ik rolde bijna van mien karretje .Waar is jo licht Ik keek den naar de pelisie en den naar mien fiets en zei: „ik ken het niet viende Nee, wij ook niet, grinnikten ze Je staat op de bon, Harm.!" ..Zuchtend en mopperend op die bloote erme stapte ik toe naast mien fie_ts vorV, doch op lest docht ik: ik spring er op! .De weg is nou veilig. Bij ik op Wiering op m'n dooie slofkes, of deer hoor ik opiens 'n geraas achter me en don: „afstappe! ..Ware ze me jand'kke achter na kommen en zat ik er voer de t wie de keer in Wat 'n gemeone kerels Wat 'n dure nacht Wel te rusten, TTARM GEMEENTE WIERINGEN. Ontspanningslokaal te Den Oever op Wierin :en. In dit ontspanningslokaal bevindt zich een leeszaal, en een zaal voor het geven van bioscoopvoorstellingen. Achter de zaal is een woning voor een exploitant. Op de eerste verdieping bevindeq zich 24 logeerkamers voor het personeel met i estauratiezaal. Naar wij vernemen, lioudt de bloemenver- eeniging „Flora" te den Oever haar jaarlijksche tentoonstelling op Zondag 11 September a.s. FOST- en TELEGRAAFKANTOOR te H.-HOEF. Lijst van onbestelbare Brieven en Briefkaar ten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le lielft der maand Au gustus 1927 1. Kon. Zeepfabr. de Duif, Den Dol de] 2 Derk Bast, Helder. NOTA. Ter voorkoming van onbesteibaarheid is het gewenscht naaip en adres van den afzender [op de achterzijde der stukken te plaatsen. Blijkens nadere gegevens zijn de schermutselin gen op de Oeversche kermis eenigzins anders ge- v eest, als in ons bericht werd gemeld. Toen n.m. de politie de zaal van Tijsen binnen trad, ging de gewonde Wigbout zoo te keer, dat zij het raadzaam achtte hem weg te voeren en te verbinden. Nauwelijks daarmede bezig, kwam de keetbaas Jasper de zaal binnen, roepende om de politie, want er was in zijn keet iemand ver moord. Deze keet staat heel achter in de Oever sche koog en de politie ging onmiddellijk mee, om zich op de^hoogte van de zaak te stellen. Zoo Mocf de polderjongen, die Wigbout had geslagen in het eerst uit de handen van de politie. J In de keet van Jasper aangekomen bleek, dat 'de gestokene wel ernstig verwond, doch niet dood Iwas; geneeskundige hulp was inmiddels inge roepen. De dader, die nog met zijn mes bij zich te bod lag, werd gearresteerd oh naar Den Oever gele?d, waar hij in het arrestantenloknal werd op gohorgen. Op dot -oogenblik bad ook de brigadier Witvliet den anderen dader gevat en was de molltfe in alle opzichten 't terrein meester. LAF. Tusschen IJsselstein en Benschop is het veer tienjarig meisje v. B., terwijl zij op haar fiet3 voortpeddeldc aangegrepen door drie als heer gekleede personen, uit u# een haar tegemoet gereden luxe-auto sprongen. Zij sleurden het meisje van de fiets, grepen het belastingplaatje van de fiets, sprongen weer in de auto en verdwe nen. Het hevig verschrikte meisje ko» geen sig nalement der daders opgaven evenmin als het nummer van den auto. TE VEEL VERDOOVINGSM1DDELEN GEBRUIKT. Te Amstenrade vond men Maandagmiddag den 27-jarigen Italiaan J.Z. in bewusteioozen toe stand op zijn bed liggen. In zijn slaapkamer wer den eenige ledige tuben, welke slaapmiddelen hadden bevat, gevonden. Waarschijnlijk had hij een te groote hoeveelheid van deze verdoovings- middelen ingenomen. Hij werd naar het hospi taal te Heerlen overgebracht, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleed. MARKTBERICHTEN. SCIIAGEN, 18 Aug. 1927. Op de heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd 10 Paarden 105 a 300 14 Stieren 150 a 300 20 geldekoei- cn (mag.) 180 a 325 95 Geldekoeien (vette) 300 a 450 50 Kalfkoeien 225 a 410 3 Pinken 100 a 150 - 39 Nuchtere kalveren 12 a 24 416 Schapen (vette) 32 40 202 Lammeren 20 a 28 5 Bokken en geiten 3 k 8 12 Varkens (mag.) f 20 a 30 58 Varkens (vette) per Kg. 0.66 a Ó.77 183 Biggen 12 a 20 146 Kippen 0.50 a 1,40- 191 Kg. Boter f 1,90 per K.G. EIEBVEILING, SCHAGEN, 18 Aug. 1927. Aanvoer 41891 Kipeieren. Prijzen Gewogen ert geschouwd 58—60 Kg. f 6.50 6.70 61—63 Kg. 6.7'0 a 7 64—66 Kg. 7 a 7,20 Ongewogcn Bruin 6.70 a 7,30, Wit 6.10 a 6.90 Klein 4.60 a 6 Gem. 6.50 1176 Eendeieren f 5.20 k 5.50. EIEB VEILING HELDER, 18 Aug. 1927. Aanvoer 10624 Kipeeeren - 278 Eendeieren 27 .Kalkoeneieren. Wit opgewogen 6.50 k 6.90 Bruin ongewogen 7,00 n 7.30 Fendeieron f 5 30 h 5.60 Kalkoene^eren 8.90. Alles per 100 stuks.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2