flEEREN BAAI PORTORiCO J. E. S I S S BLUE BAAL PRUIMTABAK. £eu misdaad om een esfenis 18e Jaarganz. Vrijdag 2 September 1927. No. 67. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT» JORN. J. BOSKER, WIERINCER UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. -V- ADVBRTE NT I N Van i5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BU1EAU: Hlppolytushoef Wln&ngia. TeleL IntereoKun. No. li Tabaksfabriek ,,L)« Wakende Leenw J_,aat L2B - ALKMAAK 30, 7P 100, 120, 140,150, 160, 180,200, 225, 250 350, 400, 450 tn 500 cent per pond. BiNNENL. NIEUWS. toch nog gevonden. Dij de jongste ranipramp raakte de heer J. A. B. in de buurtschap Avest zijn landbouw diploma kwijt. liet stuk heeft men thans in een land bij Nieuw-Buinen in Drente gevonden. waar andijvie al niet goed voor is i Een motorspuit van de Haagsche brandweer moest gisteravond om 8 uur uitrukken voor een Luitenbrand op den Noordwal. Daar was in een auto door kortsluiting brand ontstaan. Toen de spuit en haar bemanning arriveerde, hadden ijverige burgers het vuur reeds gebluscht door .een paar manden andijvie over den vuur haard te gooien. de barmhartige samaritaan. 't Was in 1927 op den grooten verkeersweg schrijft „Kerk cn Volk," op 10 K.M. afstand van de stad. In den greppel ligt een ongelukkige, om. vergeworpen door een auto, dia zich zoo snel mgclijk heeft verwijderd. Weldra wijdt een dok ter zijn zorg aan den stervende. Er komt een an. clere auto aan. De dokter steekt de hand op, de machine stopt. Wilt u zoo vriendelijk zijn dezen zwaarge - wonden man naar het ziekenhuis te brengen Heel graag, een oogenblikje, om deze da mes. .die ik hier niet op den weg kan laten, naar hot hotel te brengen ik ben dadelijk terug. De auto verdwijnt en keert niet weder. Een volgende auto vindt een dergelijk© verontschul diging. Dan echter komt er een die uit zich zei* stopt. Met een enkel woord op de hoogte gebracht van hetgeen er aande hand is, noodigt de bestuu> der de inzittenden uit, aan den rand van het hcsch een oogenblik te wachten Ik ben dadelijk terug dames, eerst moet ik dien ongelukkige helpen. Terwijl hij den stervende zorgvuldig in het. "oertuig nederlegt, vertelt de dokter wat er ge beurd is. ,T)p Christelijke liefde moot in dergelijke mstardigbeden niet dralen of uitvluchten zoe ken. zegt de automobilist.... die een Jood was. uit een coupe-raam gekeken. Een meisje uit Apeldoorn, dat gistermiddag met de tram te Zapdvoort aankwam kwam om een dag in Zandvoort door te brengen, stak oven voor de halte het hoofd buiten het raam. Het FEUILLETON. O—O l N°- 1. Geen Clementie. Spearing's Belofte. Een rechtzitting in Zuid-Londen, de zaal prop vol en een vrouw in de bank der beschuldigden. Zij stond daar in diepen rouw gekleed, met dro ge oogen en lippen, bleek en beven ,en bevend, een slanke, teere jonge vrouw, die zich met bui tengewone zelfbeheersching had goedgehouden gedurende de zware beproeving die nu eindigen zou door de uitspraak van den rechter. Wij staan juist op dat ademlooze oogenblik gedurende die hoorbare stilte, wanneer de jurry onder een d-oodsch zwijgen terugkomt na beraadslaging en haar meening uit zal spreken. Langzaam nemen de leden hun plaatsen in, bijna met tegenzin, als menschcn die een pijn lijke plicht, hebben te vervullen, waaraan zij niet ontkomen kunnen. De vrouw heette Mary Fielding en de beschul diging tegen haar ingebracht was onnatuurlijke en aanhoudende wreedaardigheid tegen haar zoontje, George, een jongen van tien jaar. De Vereeniging tot bestrijding van wreedheid jegens kinderen had haar voor de rechtbank gedaagd en toch zou het moeilijk zijn geweest een vrouw te vinden, die er minder naar zoo iets uitzag. De bewijzen tce:en haar waren echter zoo sterk en overtuigend, dat niemand in de rechtzaal er ook maar oen oogenblik aan twijfelde, of het woord „schuldig" zou over haar hoofd worden uitge sproken. Slechts één persoon twiifeldc nog. De agent Spearing en zijn college Price van dezelfde afdeeline stonden in do zaal voor een andere reechtszaak dicht bij dei bank der be schuldigden. Ik wed, dat zij twaals maanden tuchthuis krijgt, zei Price zachtjes tegen .Spearing. Ik geloof nooit dat zij schuldig is, antwoord de Spearing fluisterend. Zijn woorden werden ot» erootoren afstand ge hoord dan hij bedoeld had, want de vrouw wend meisje stootte met dit lichaamsdeel zoo hevig te gen één der elcctrische masten, dat zij in ernsti7 gen toestand met een schedelbreuk naar het Di aconessen-ziekenhuis te Haarlem moest vervoerd worden. De politie stelt een nader onderzoek in. een globe-vaarder. Maandagavond landde aan het strand te IJ- rnuiden een eigenaardig vaartuig, een soort twee üngboot, bemand door slechts één man, die het vaartuig al pccldelende voortbewoog. De koene reiziger bleek een Pool te zijn, die de ooggetuigen in een mengelmoes van talen aan het verstand wist te brengen, dat hij bezig was een reis om de wereld te maken. Met het verkoopen van ansichtkaarten tracht hij in zijn onderhoud te voorzien. Hij vertelde nog, dat hij reeds een landing had gedaan in ve-r schillende Ncderlandsche badplaatsen, waar hij goede zaken heeft gedaan vooral over Zand voort was hij zeer tevreden. De wonderlijke wereldreiziger is Dinsdagmor gen naar Amsterdam gepeddeld. Te loordeelen naar de „snelhcd", waarmede hij zich weet voort te bewegen, zal hij heel oud moeten worden, wil hij z'n wereldreis volbrengen. een verdwaald kogeltje. Bij de feestviering ter gelegenheid van den ge denkdag van Groningens ontzet, heeft de 17-ja- rige P. K. Stuit, uit Oostwold (Leek) toen hij op de zomerkermis stond te kijken bij een schiet - tent, een verdwaald kogeltje in zijn rechteroog gekregen De jongen moest in de Inrichting voor Ooglijders ter verpleging worden opgenomen. een welriekende trouwring. Ongeveer twee jaar geleden verloor mej. V. S. te Oirschot haar trouwring. Al haar zoek mocht niet; baten. Dezer dagen ruimde een land bouwer uit Oosterboers den beerput van de fa milie S. Toen hij bezig was het vocht op het land uit te storten, vond hij plotseling den trouwring ran een der tanden van den eg terug Na eer noodzakelke reiniging werd het symbool van echtelijke trouw weer aan de blijde bezitster te* u'ggeschonken. mishandeling. Gisteravond wandelde een man door de Heem- sfeesfrant te Botterdam in gezelschap van een juffrouw. In dezelfde straat wandelde de vrouw van den man en haar zuster, en opeens stonden de vier wandelaars over elkaar. De begroeting was uit den aard der zaak niet bijster hartelijk, en de echtgenoot© stak niet, onder stoelen of ban ken, dat de escapade van haar man haar niet aanstond. Het eene woord haalde het andere uit. en ten slotte liep de ruzie zoo hoog, dat de man zijn vrouw een klap gaf. De zuster trok partij voor.de holeedigende vrouw en kreeg toen ook een klap. De beide geslagen vrouwen vielen toen en do gezelschapsdame van den man aan on bei den gaven baar een oorviig. Ten slotte zijn de 'b*ie vrouwen on bet nolit.iebnreau aan den Bcrg- untról beland, waar allo drie aangifte van mis - handeling hobbpn gedaan. rrtf kinderen verdronken. Tn de Vugtsche bei vielen bij bet omslaan van een hooikar drie kinderen van W. van F.sch, die de zich half om, haar gelaat verhelderde zich en zij wierp hem uit de verte een dankbaren blik toe In het volgend oogenblik werd er stilte gecom mandeerd cn de klerk van het gerecht, van zijn zetel opstaande voor do bank der rechters, stelde de vereischte vraag Heeren van dejury, heerscht er eenheid in uw uitspraak 1Ta, antwoordde de woordvoerder. Is de gevangene schuldig of onschuldig Schuldig, was het antwoord. Terstond daarop volgden luide toejuichingen, 'ie terstond onderdrukt werden on men zag don woordvoerder nog steeds rechtop staan, tot spreken gereed. Hij had bij zijn uitspraak, nog oonige woorden gevoegd, die verloren waren ge- sraan* in het gedruiscb, dat de uitspraak der jury begroet bad en die herhaalde hii nu. Wii bevelen do gevangrne in do clomontio van bet hof aan. zeide hii. ziïn nlaats hernemend Deze aanbeveling, die de toehoorders bliikbaar verraste, werd in doodscha stilte oongehoord. Beschuldigde, hebt u no<r iets in te hrongon '-oordat het vonnis wordt uitgesproken vrooe ie rechter. Zijn gelaat stond streng en ernstig on men kon zien, dat hii geen svmnath'ie voelde voor do clau sule, door de jury bij haar uitspraak gevoegd. Neon, mijnheer, antwoordde zij. Zij bewoog zich even in de bank heen en weer maar de zelfbeheersching, die zij voortdurend getoond had, verliet haar zelfs* on dit oogenblik niet. Haar stem kink helder als een zilveren bel. U hebt gelijk, zei de rechter. Al het mogelij ke is reeds gezegd idoor don raadsman, die u zoo soed heeft verdedigd. Hij zweeg, sloot de oogen voor een paar secon den, alsof hij in gedachten nog alle getuigenis naging en vestigde zc toen met die koele uitdruk king, waarvoor hij bekend stond, on haar gelaat. Hij bleef baar scherp aanzien, zoolang bij sprak on degenen, die het dichts bijstonden, merkten op. dat zii ziin onderzoekenden blik verdroeg, iclfs zonder dat baar lippen beefden of ook haar oogleden Oven trilden. Mary Fielding. na een langdurig en gedul- lig onderzoek is het bevonden, dat gij schuldig medegereden waren, eraf en kwamen terecht in een wiel. Zij zijn alle drie verdronken. gestoorde dienst. Tijdeps de godsdienstoefening in de GereL kerk te Harkema-Opeinde, vermaande de koster een tienjarig knaapje, zich wat rustig te hou den. De moedèr van den jongen, daarover ont sticht, vloog op den koster af en gaf hem flinke klappen in het gezicht. Haar -oudere zoon kwam bovendien van de galerij en ging den koster te lijf, die door andere kerkgangers bevrijd werd. Moeder en beide zoons verdwenen uit het be dehuis en de verstoorde godsdienstoefening kon voortgezet worden. een gezellige bruiloft. Een dochter van zekeren v. TI. aan den Vaart kant te Ettén (N.-Br.) was in het huwelijk getre den, waarom de familie gezellig bijeen een brui loft zou vieren. Onder de genoodigden was ook de bij de politie welbekende zoon Jan. Deze woont te Bergen op Zoom en was met zijn vrouw voor deze gelegenheid overgekomen. Iloe de zaak" precies haar beloop heeft gehad, is nog niet met zekerheid bekend daar de fees telijkheden binnenshuis plaats hadden. Er moet ruzie 'ontstaan zijn onder de feestvierenden, die zoo hoog liep, dat zoon Jan en zijn vrouw met een gapende wonde aan het hoofd en verscheur de kleeren werden buiten gegooid. Jan ging lee- lijk te keer en daagde zijn vader en tamilie uit om naar buiten- te komen en zich met hem te meten. Jan heeft maar één been, dch kan handig manoeuvreeren met zijn knikken. Tenslotte waagde hij zich vloekend en tierend op het erf, gewapend met een knik en een knuppel. Hij werd echter door de getarte familie vermoedelijk met een hakbijl ontvangen en toegetakeld. Met diverse snijwonden aan het hoofd on onkonbaai door het stroomende bloed werd hij door een in middels toegeschoten zuster van het erf geleid. Het publiek had inmiddels de marechaussee, gewaarschuwd. Deze, gebruik makende van een particuliere aqt-o, kreeg echter onderweg ban- denpoch. Een voerhand van don auto sprong, waarbij hij met flinke vaart tegen een paal bot ste. Een dre inzittende mare chaussee bekwam daarbij ernstige kneuzingen, terwijl de overigen met don schrik vrij kwamen. De gemeente poli- fi© was inmiddels ook aanwezig, die de vechten den kon scheiden. BUITENLAND. hoe de locomotief aan haar stoomfluit kwam. Kort nadat de spoorlijn van Leycester naar Swannington was geopend had een trein het on geluk, een kar met, boter, kaas en eieren, op weg naar dc markt te Leycester, om te rijden cn te verbrijzelen. De conducteur had wel met zijn hoorn den koetsier op het dreigende gevaar ge - wezen, maar de waarschuwing werd door dezen niet gehoord. Dit eerste spoorwegongeluk verwekte groot opzien, zoodat het spoorwegbestuur zich genoopt voelde nog denzelfden dag te beraadslagen hoe fn do toekomst der gelijke ongelukken konden worden voorkomen. Men" deed verschillende voorstellen, welke men echter niet doeltreffend achtte, tot de bestuur - der vroeg of niet boven op de locomotief con hoorn kon worden geplaatst, door stoom in wer king gebracht. De ingenieur George Stephenson, de mede was geraadpleegd, vond dit denkbeeld uitstekend en was tot het nemen van een proei gaarne bereid. Een Engelschc fabrikant van muziekinstru - inenten vervaardigde den hoorn en de eerste proef viel het spoorwegbestuur mee, zoodat men besloot den hoorn ook op de andere locorao-tie - ven aan te brengen. Aan de noodzakelijkheid, om de schade van een dood paard, een verbrijzelden wagen en de verloren gegane 50 pond boter en 960 eieren te vergoeden, danken wij dus de locomotief fluit. Kort daarop werd het gebruik van locomotieven zonder fluit in Engeland verboden. De alarm- fluit leek toen meer op een trompet dan op een fluit. De werkelijke fluit kwam eerst in 1836 in gebruik. pas op de reservebanden. Een Belgisch automobilist, die te Leende (N. Br.) zijn wagen -onbeheerd langs den weg liet staan, kwam nadien tot de minder aangename ontdekking, dat twee zijner reservebanden ter waarde van meer dan 1000 franken waren ont vreemd. de antenne en het bliksemgevaar. Vele luisteraars verkeeren nog steeds in de meening dat de dak-antenne bij -onweder ernstig gevaar oplevert voor bliksem inslag. Dit is ech ter niet het geval. Integendeel kan de antenne juist als bliksem-afleiders functio-nneeren. Vooral Duitschland is den laatsten tijd door 'zware onweders geteisterd, doch uit Berlijn is geen enkel geval gemeld, dat de bliksem in ecu van de 10.000 dak-antennes is geslagen met brand -of schade als gevolg. Uit Zoppot werd .een geval van bliksem-inslag op de antenne gemeld en uit het onderzoek, dat direct hierop werd in gesteld, bleek het volgende De antenne was tusschen twee huizen gespan nen en aan dekvensters bevestigd. De bliksem was in den schoorsteen geslagen, had een steun- ijzer gevolgd en was van daar op een antonne- afspandraad over 4 isolatoren op den antenne draad, door den bliksemschakelaar en de bui tenshuis aangebrachte aardleiding gegaan. De antennedraad was geheel verbrand, de schakelaar vertoonde brandsporen en op den muur waren draden in een ijzeren buis, welke op c.a. 80 c.M. diepte ingegraven waren. Een an dere aarddraad liep over een afstand van VA M. over den grond naar een 7 meter verder in den kelder gelegen waterleiding en was onderweg ;og door een kelderraam gevoerd. Ook deze laat ste aardleiding was geheel verbrand, alleen de zijt aan ruwe en onmenschelijke wreedheid te genover uw eigen kind. Niets is er aan het licht gekomen, dat volgens mij uw misdaden ook maar in het minst verzacht. Het is een even mon sterachtige als no-odelooze misdaad. Gij hebt wreedheden begaan, alleen om het genoegen er van dat is mijn meening over uw gedrag. Uw zoon is een knaap, dien alle moeders u zouden benijl hebben, een lieve jongen, wiens flinke aard, helder verstand en vroolijk gem-oed een diepen indruk gemaakt hebben op allen, die hem gezien hebben. 'Toch hebt gij het leven van dav kind uw eigen kind een hel op aarde ge maakt. Ik ben vol afschuw over u on in Jcan mij niet verbeelden wat voor soort u zijt in het diepst van uw hart. Er volgde een korte stilte, alsof hij zocht naar oen mogelijke verklaring van haar vreemd, on natuurlijk gedrag, maar zonder de cogen van haar af te wenden, ging hij voort - Ik moet nog een paar woorden erbij v-oegon over het verzoek om clementie van de jury wat hun gevoel meer eer aan doét dan hun verstand. Tk begrijp wel, waarom dit verzoek hun ingege ven werd. Het is bewijzen dat na elke afzonder lijke wreedaardige daad gij uw zoon zeer teeder hebt verzorgd. Zijn wonden werden gebed en met zalf bedekt, wonden, die gij hem zelf toebe- braebt hadt. Gij bebt hem dan getoorst, opgevroo lijkt en genezen. Deze da^en hebben de juryleden waarschijnlijk bewogen om clementie te vragen, omdat daaruit zou moeten blijken, dat gij niet creheel verdorven zijt on niet geheel ontbloot van de natuurlijke moederliefde voor haar eigen vleesch en bloed. Ik hecht echter een geheel ver schillende bct.eekenis aan deze daden van vrien delijkheid en ik geloof niet dat. zij bet uitvloeisel waren van berouw of teederheid. zij maken uw schuld nog grootor. Tk geloof, dat gij uw kleinen tongen hebt trachten te genezen, nadat gij hem ruw mishandelt hadt, om hem weer sterk genoeg te maken om meer pijn te verdragen. Wreed heid was uw genoegen en uit vrees van dergelij ke genoegens te kunnen genieten bebt gij de^ knaap weer gezond gemankt om opnieuw hot slachtoffer te worden van een onmenschelijke behandeling. Weer hield hij op voor een seconde en toen Ik zou mijn plicht verzaken, als ik niet de strengste straf toepaste, die de wet toelaat. Het vonnis dus, dat ik uitspreek, luidt Vijf jaar tuchthuisstraf. Mijnheer de rechterriep Mary Fielding. Er was een onderdrukte doodsangst in dezen kreet. Haar buitengewone zelfbeheersching had haar ten laatste verlaten. De agent, die naast haar stond, greep haar arm, om haar weer naar de gevangeniscel te brengen. r Mijnheer de rechter, riep zij weer en deze gaf den agent een teeken, dat hij haar wilde aan hooren. Mijnheer, zei zij. stamelend, ik wou vragen of u zorg wilt dragen, dat mijn jongen goed ver zorgd wordt. Daar behoeft u niet voor te vreezen, was het koele antwoord. Hij zal het beter hebben dan hij u De vereeniging, die zooveel goeds 'tot stand brengt in zulke gevallen als dit zal uw zoon on der haar hoede nemen en voor hem zorgen. Mijnheer, ik wou nog meer voor hem. Mijn heer, riep zij weer angstig, want de agent greep haar bij de arm om haar weg te voeren. Wacht nog even, zei de rechter. Ik wil hoo ren, wat zij te zeggen heeft. Haar plotselinge zorg voor het kind, nadat zij het schandelijk mishandeld had, boezemde hem uit een psychologisch oogpunt veel belang in en zijn nieuwsgierigheid was opgewekt. Hij was geneigd te gelooven, dat zij nu met haar teeder heid tei koop wou loopen om hem te bewegen een minder streng vonnis uit te spreken. Wel vroeg hij. Mijnheer, zeide hij, nu vrees ik voor het le ven van mijn jongen, zijn vader, zijn vader. De laatste twee woorden werden telkens weer herhaald, maar blijkbaar kon zij niet verder ko men. Zij stamelde, stotterde, begon opnieuw, stotterde weer en eindelijk zonk haar hoofd voor over en haar stem stierf weg in een onverstaan baar gemompel zonder beteekenfs. Nu, ik wacht, zeide- hij en zijn toon en hou ding waren minder onvriendelijk. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1