BEZOEKT Danssalon Fordson Tractor tijdens de Winkelweek te SChAüEN de van BENLMA. BINNENL. NIEUWS. TIJDENS EEN VERHOOR OVERLEDEN. De heer G. K., dokter in Ned. Indië met 'verlof hier te lande, werd in het politiebureau te As sen verhoord, verdacht van het plegen van een strafbaar feit. (Tijdens het verhoor moest ver dachte erg braken, waarna dadelijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen, doch deze mocht niet meer baton en na enkele oogenblikken ove" leed K. OP DE BRUILOFT GENOODIGD. In 1920 werden een 25-tal Hongaarschc kin deren in Woubrugga verpleegd. Een hunner, ïlona Totli, toonde daarvoor haar dankbaarheid door haar pleegouders in November a.s. bij haar huwelijk uit te noodigen, dat te Kispart zal ge sloten worden. Op de vraag welks huwelijksgeschenk zij gaar ne wenschte, antwoordde hot a.s. bruidje„een paar klompen voor den tuin, daar deze in Hon garije niet te verkrijgen zijn." Zou daar geen goed afzetgebied liggen voor de noodlijdende klompenindustrie TEEKEN DES TIJDS. Gebeurd in een plaatsje tussclien Hoeven en Gastel. „Onmiddellijk na afloop der eerste Raadsver gadering, waarin alle nieuwbenoemde raadsle den plechtig in hun Zondagsche kleeren waren verschenen, kwam, na zich verkleed te hebben, dus in zijn werkmanspak, een dier raadsleden zich aanmelden als..werkloos. DE VISSCHERS EN DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. Zaterdagmiddag vergaderde te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer B. Demmer voorzitter van het Centraal Comité voor Zuider- zeevisschers, vertegenwoordigers uit alle vis- schersplaatsen langs de Zuiderzee. In zijn openingsrede herinnerde de heer Dem mer aan de toezegging van den Minister van Waterstaat, in Mei gedaan, dat de Zuiderzec- steunwet binnen de twee maanden in werking zou treden. Dit Is nog altijd niet geschied. Het kan niet anders dan onwil van de Regecring zijn, aldus spr., daar zij er op goedkoope wijze af wil. Om de financiën behoeft de Regeering het evenwel niet te laten, gezien de winst, welke de Zuiderzeedrooglegging zal opleveren. Het kan evenwel zoo niet blijven, daar de nood in de visschersgezinnen hoog is en in den aan staanden winter nog zal stijgen. Wij moeten aldus de heer Demmer evenwel niet mot beweringen, doch met cijfers komen. Hiervooi haalde spr. aan de officieele cijfers van de vangstopbrengsten van 1924, 1925 en 1926 zon der de ansjovis. In 1924, het laatste jaar voor de afsluiting van het Amsteldiep, bedroeg de vangst YlVz millioen K.G. met een opbrengst van 2.500.000 in 1925, in den loop van welk jaar de afsluiting tot stand kwam, respectievelijk 14 millioen K.G. en J 2.500.000 en in 1926, toen de afsluiting een feit was, slechts 1014 millioen K.G. en 2,00,000. Voor 1927 zullen de cijfers, volgens de tot nu toe verkregen inlichtingen, nog slechter zijn. Spr. besloot zijn openingsrede met een beroep op allen, om feitenmateriaal te verzamelen er samen te werken, om de noodige tegemoetko ming te verkrijgen, zonder daarbij onbereikbare eischen te stellen. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering, in verband met den ernstigen noodtoestand in de visschersgezinnen als als direct gevolg van de mindere vangsten, veroorzaakt door de uit voering der Zuiderzeewerken, de Regeering de onmiddellijke invoering verzoekt van dei Zuider- zeesteunwet en in ieder geval de Zuiderzee- stctunwet al of niet ingevoerd zijnde onmid dellijk voor de Zuiderzcevisschers een voldoen de tegemoetkoming. STAKING AARDAPPELROOIERS. Te VaUhermond duurt de staking van de aard appelrooiers nog steeds voort. De afbeiders ei schen thans 0.27 per rij van 70 M., tegen 0.25 in de vrige week. Diverse landbouwers zijn reeds bezig met aardappelrooimachines. Ook te le en 2e/Exloermond is de staking van de aardappel- looiers uitgebroken^Te le Exllermond eischen de arbeiders, die meest ongeorganiseerd zijn, 0.26 voor het rooien van een rij aardappelen van 70 M., hiervoor werd gegeven 0.23. iTe 2e Exloermond eischen de arbeiders, die grooten- deels georganiseerd zijn, 0.25. Gegeven werd 0.23 per rij. i De geheele staking in de gemeente Odoorn be vat pi.m. 1100 personen. .Tot heden hebben geen ongeregeldheden of vernielingen plaats gehad. en Bosker in samenwerking met het personeel'landbouw met hunne dames in hotel Lont (middag binnen het watervliegtuig W 61, uit palen slaan, masten opzetten,, alsof 'n nieuw Daar werden door den voorzitter de bekronin-Helder. De commandant rapporteerde, dat het tuindorp op 'tt land van Dekker moest verrijzen gen bekend gemaakt en verder uoor de tooneel- vliegtuig W 66, bemand met den officier-vlieger Ja, alles moest in de puntjes verzorgd zijn En dat was het Maandagavond. Alleen 'n club van „Harmonib opgevoerd „Een llalsbre-|De Vries en een korporaal, 5 mijl beoosten Enk kend Huwelijk". Er is hartelijk gelachen; 'n och huizenwegens een motordefect in zee had moe draaimolen voor de kinderen ontbrak nog Je avond van ontspanning na de drukte van den j ten dalen. Het rijksbetonningsvaartuig en een Geen nood Naar alle oorden van Noord HoK dag.. De voorzitter, burgemeester Kolft' dankte j botter vertrokken onmiddellijk ter cpsporirg. dan ook na afloop „Harmonie" hartelijk voor al De botter kwam na ecnigen tijd onverrichter- Its wat de vereeniging tijdens de tentoonstelling'zake terug. land opgebeld; eindelijk had men de „molen" in De Rijp te pakken, 'n Drietal vrachtauto's heen gezonden en 's nachts één uur arriveerde dit kindervermaak bij uitnemendheid. De groote dag brak aan en langs alle wegen van Wieringen zag men het waardevolle vee in de richting van het in feestdos getooide Hippo- lytushoef Vrachtauto's snorden af en aan, het geroep der drijvers klonk tot ver, kortom, hot was 'n prachtaanblik van „Holland's welvaren! Op den verbindingsdijk trok 'n schare bezoe kers per fiets, per motor, per auto of per bus naar 't voormalige eiland. En 't was *n waar woord van den voorzitter, burgemeester Kolfl. in zijn openingsrede, dat 'n nieuw en schoon ver schiet zich voor Wieringen opende, vooral voor de landbouw, en dat er alles bij op moest wor den gezet, om het peil der productie te verhoo gen. Inderdaad, de landbouwers en veehouders hadden dat reeds begrepen, want wat er werd ge ëxposeerd mocht gezien worden. En wij moch ten dan ook van de mannen die het weten, de jury-leden vernemen, dat het Wieringer vee, vooral van de Fokvereeniging, met reuzenschre den in kwaliteit vooruitging En dan naast die rijen van vee, die moderne machnines, in het moderne landbedrijf onmis baar Immers twee- en driescharige pijegen zijn onmisbaar. De tractor doet zijn intrede De clectromotor drijft de karn, de bietensnijder, de koekenbreker, enz. Het moet vlug gaan, anders verdient het niet. Zoo is het ook in de landbouw En wie zou eenige jaren geleden gedroomd heb ben, dat in 1927 op het tentoonstellingsterrein 'n expositie van automobielen zou zijn, die klonk als 'n klok 9 Toch is het paard door die moderne voertui gen op Wieringen nog lang niet verdrongen: Neen er waren zelfs meer paarden op het Kerk plein dan voorheen en zelfs zeer fraaie exempla ren. Wat ons verwonderde, ..dat de eendenhou ders niet meer werk van hun expositie's hadden gemaakt. Hoevelen van die bedrijven zijn ei hier al niet, en in verhouding daaivan, was dt inzending gering. Dat ook de inzendingen in de tentoonstellings zaal van Hotel de Haan de verwachtingen over troffen, hebben wij reeds gemeld. Wat 'n vooruit gang op het gebied van Zuivelbereiding bij vroe ger vergeleken. De Wieringer Fabrieken deden zien, dat zij op dat gebied niet ten achter zijn. En dan die kunstig gevormde modellen van de kaas maker Palesteijn van Westerland. Flink en had gepresteerd. De voorzitter van „Harmonie" dankte wedei- keerig burgemeester Kolff voor zijn woorden van waarüee:iiig ei» o.engt daaibij levens net btsiuui van de „Landbouw" hulde voor zijn activiteit. Hij gbreekt de wensch uit, dat voortaan niet om dg drie jaar, doch ieder jaar 'n tentoonstel ling zal worden gehouden en dat de afdeöling 'n bloei zal toenemen. 'n Spontaan: „Lang zal ze leven" werd toen aangeheven! Dan werden de stoelen op zij gezet en de aanwezigen dansten tot besluit dat het 'n lieve lust was I Op Woensdag 19 October a.s. zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken wor den aanbesteed het bouwen van een houten la boratorium en boerderij in den proefpolder na bij Andijk. De raming is 28000,-. Bij den Lotendebetant Dolf Vroone zijn met de Wieringer verloting 27 prijzen in zijn collec tie loten gevallen, waaronder veulen, wasch- machine, Naaimachine, lam enz. POLITIE. Verloreneen bruin lcindertaschje met inhoud en een vulpen. Gevonden een rijwielbel. plaatje, een Sein- tuur van een kindermantel. Inl. bij den Gem, Veldwachter. —Eenige arbeiders bij de Zuiderzeewerken, af- Komstig uit Drenthe hebben hier 'n tooneelver- eeniging gevormd en zullen dezen herfst opvoe ren het tooneelspel: „Blank en Bruin." A.s. Zondagmiddag zal de muziekvereeniging APOL LO een concert geven te Oosterland. Uit Lemmer kwam later bericht, dat het vlieg tuig aldaar onder de kust was gezien. Juist to rt mon de reddingsboot klaar maakte, om assis tentie te verleenon, steeg het vliegtuig weer op. ANNA PAULOWNA. Aan K. Waiboer, alhier, dienstplichtige der lichting 1928, is voorgoed vrijstelling van dm dienstplicht verleend wegens broederdienst. De levering van brandstoffen benoodigd voor de O. L. scholen en het gemeentehuis, go- durende het a.s. winterseizoen, is opgedragen aan de coöperatie „De Tijdgeest" (filiaal Anna Paulowna), als laagste inschrijfster. Alhier ter plaatse is men weer een vereeni ging rijker geworden en wel een Mandolineclub. De vereeniging die is opgericht draagt de naail. FAAM. De [Tabaksfabriek LOUIS DOBBELMANN te Rotterdam heeft iets aardigs bedacht om de kin deren der verbruikers van haar nieuw merk rooktabak FAAM op nuttige en aangename wijze bezig te houden. In het tijdvak October December a.s. zullen in dit blad een aantal plaatjes-advertentiën over FAAM verschijnen, welke uitgeknipt, naar eigen vinding gekleurd en opgeplakt, gezonden kunnen worden aan de Reclame-afdeeling van genoemde firma, -onder bijvoeging der bons van 1 pond FAAM-tabak. Er zijn 500 prijzen, w.o. als hoofdprijzen een radio-toestel, een Jongens- en een melsjes- rij'wiel, een gouden en een zilveren horloge, speelgoederen, sportartikelen, hnishondelijke* en rookersbenoodigdheden, fototoestellen etc. Inderdaad een wedstrijd, waaraan ieder kind. kan deelnomen en welke eyen amusant als leer zaam genoemd kan worden. GEMEENTE WIERINGEN. LANDBOUW-TENTOONSTELLING In ons vorig overzicht gaven wij reeds 'n o- verzicht van de welgeslaagde tentoonstelling te Hippolytushoef. Nu alles achter ons ligt, wil len wij daar nogmaals op terug komen. Het was, alsof de natuur had afgesproken: „nu zullen wij twee (lhgen droog weer geven!, want 't ijverig bestuur van de Afdeeling Wieringen is dat waard! Inderdaad, dagen te voren za gen wij de ijverige bestuursleden Kuut, Mulder DE Hat besta paard voor d. landbouwer Laat U door één demonstratie overtuigen dat een Fordson Trac tor voor Laridbouwwerkzaamhe- den, als Ploegen, Eggen, Dor- schen enz. onmisbaar is en 5 paarden vervangt. Terrein gevraagd voor ploegde- nion.xtratic op Wierinzeit, waarbij jfrat-s een l/2 U A wordt omjfe ploeffd. Beleefd aanbevelend, MURTEJI SUfT. oll. Fori Dealer Koegras. King-pefiermunl is a 10 cen/s fier ons verkrijgbaar iri f~-.speciale Hing -zakjes en verder in rallen van 5 en /O cis. Voor H.H. Winkeliers bij J. F. Lieshout, Alkmaar mooi werk. De afbeelding van de fabriek, geheel in zuivel was 'n waar kunstwerk. De prachtige inzendingen van bloemen en vruchten met kunstenaarshand gerangschikt, gaf den, indruk dat het hier ook 'n „Flora-feest was Daarbij de met groen en bloemen versier de zaal, alles vormde 'n lust voor de oogen. Zietdaar 'n vluchtige weergave van onzen in druk van de tentoonstelling, 't Was af Natuurlijk waren aan deze dagen ook feestelij ke attracties verbonden. En zoo trad dan 'smid- dags op de jonge Wieringer £ymnastifekvereeni ging onder leiding van den heer Pennekamp. De leider had eerst geweifeld, -of de vereeniging zich nu al reeds voor 'n gym-demonstratie kon lee- nen; de „Gym" was slechts enkele weken oud; 'er was wel uitstekend geoefend, maar zoo spoe dig in 't publiek op te treden: 't was gewaagd Maar toch, hij waagde het En of hij met z'n „jongens en matjes" succes had ..Toen zijn vereeniging in keurige marsch-orde onder de vroolijke muziek van Harmonie het terrein op marcheerde hadden zich daar reeds honderden verzameld. Kort en krachtig klonken de bevelen en onberispelijk werden de vrije- en ordeoefenin gen door de 150 turners uitgevoerd 'n Pracht gezicht, die gelijkmatige rytmische bewegingen op de maat der muziek. Op deze nummers volg den oefeningen op brug en paard en dan had de leider Pennekamp onze hulde in ontvangst te nemen. Het was 'n succesprestatie na slechts 'n luttel aantal \veken van oefening. Dinsdagavond gaf tot besluit van den lsten idag de muziekvereeniging „Harmonie" een ilitvoering in Concordia, welke zaal tot in alle hoeken bezet was. Het programma bevatte en kele muzieknummers en een blijspel in drie be drijven, „Halsbrekend Huwelijk." Met een gezellig bal na werd den avond be sloten. Woensdag v.m. 10 uur, had in 't hotel Lont de trekking der verloting plaats, waarbij veel be langstelling was. Des nam. 2 uur werd een ringrijdere gehouden met paard en kar, met 14 deelnemer. De uitslag was le prijs de heer C. Hutjfrer» n mej. N. Mulder 2e pr. P. Lont Cz. en mevr. T. L-ontKlein 3e pr. C. Rotgans Johz. en mej. M Klein 4e pr. J. Kistemaker en Mej. J. Kreij- ger. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Voor het mooiste versierde paard en kar werd een prijs toegekend aan den heer W. Koom Sz., en een troostprijs voor 't mooiste geheel aan den heer J. Bosker .Tz. De ringrijderij werd door goed wqer begun stigd, opgeluisterd door muziek van Harmonie en door veel publiek bijgewoond. Tot besluit des avonds bal-champetre en o- renlnchthioFcoop op het feestterrein, bal in dé café 's en 'n feestavond voor de leden van de „Kunst en Eer." Het bestuur is samengesteld a's volgt H. P. Jacobi, Voorzitter, J. Geluk, Secre taris en mej. Agata Slikker, penningmeésteresse Het clublokaal is 't café Slikker. Wij willen n- kelen die nog willen toetreden als lid er op wij zen zich zoo spoedig mogelijk bij het bestuur op te geven. Nu is de vereeniging nog jong en kan een ieder de lessen nog volgen. De vereeniging telt thans 12 leden. Wij wcnschen deze vereeni ging veel succes en hopen al dezen winter een uitvoering van haar bij te wonen. POLITIE. Gevonden een Inlichtingen ter Secretarie. snijboonenmolen. Standplaats achter café BLAAÜBOER, Noord. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum Postmerk. Waarde IIARM I Je heb Zondag veul gemist, jong, door nlat te kommen op onze Spoorbuurter harddraverij. Jong, jong, wat liepen die peerden en vooral, als ze de wind achter zich hadde, dan ,vas er geen houwen meer an. Toen an 't end Nellie te gen Max moest draven, nou jong, main Mie's hoed stoof bijna af van de luchtdruk toen ze ons voorbijrenden. Nelly won en Mie schreeuw de als 'n bezetene „hoera, hoera" Ze zei: „nou ken je weer 's zien, dat de vrouwe de manne de baas worre! Oooo Ik zeg dan op zoo'n oogenblik maar niks, want dan hou je 't langste vrede. Slager Kaan bij ons heeft 'n andere methode als z'n ega de groote li om speelt. Dan gaat hij in z'n „slagers-Ford" met haar uit rijden en de huwelijksbaronie ter ijst behalve van de week, want toen had Cor pech, ...de achterband plofte Niet zoo mirakel, zal je zeggen. Je krikkemikt de wagen op, schroeft er 'n andere band om en klaar is Kees. ..Ja, dat lesje kende onze eer waarde spekhouwer ook; in 'n ommezien h\d ie l zakie voor mekaar, stak 'n frissche „havanna" op en zei: „vrouwtje stap in, hij is weer jofel Starte, ..rrrrrr .pof,pof, benzinedamp, stof, gedraai, geraas, .maar het beest gaat geen stap van z'n plaats. De slager kijkt z'n vrouw 's an,. en de vrouw heur man, Jandorie, wat heb die wagen nou voor kuren Cor stapt uit, de egastapt uit, loopen rond de wagen, voelen 'ns bier en dan daar, niks geen mankement te zien. Dan nog maar 's ingestapt en wat meer gas misschien doet ie 't dan wel. De motor raast, de wagen en levende inhoud schudt van emotie, en opeens 'n schok en het Fordje vliegt als 'n pijl uitrde boog vooruit, zoodat Kaan 'm achter t rad bijna niet bijhouden kan. Hij remt Ik wil toch weten wat er an haperde, bromt ie Stapt weer uit, bekijkt z'n renkar, kijkt achter om en ziet wat op den weg liggen! Jandorie de krikkemik Heb ik dat ding vergeten er on der vandaan te halen, tnou ruik ik lont, het achterwiel raasde, maar niet op den grond Van 't. schudden tolde de krik ten leste om Vandaar toen die mirakele bom Jonge, jonge, wat stom, wat stom Als weer ooit m'n Fordje faalt, Dan weet ik waar Abraham de mostert haalt Gelijk had ie, Harm. Ieder mensch heb zoo wel wat Bansjoer TEUN. PREDIKBEURTEN. 1IKRV. GEM. Westerland nam. half drie Ds. van Beek. Den Oever n.m. 2.30 (zomertijd Ds. Van der Veen DOOPSGEZINDE CEM. Stroe voorm. half elf Ds. van der veen. Collecte met open schaak Üe j. ngcrendag atoest wo dm u.lges e d lot hi t volgend jaar, o nd.it liet aantal deelnemers te gering was. EVANGELISATIE Il.hoef v.m. half elf de heer Bosma. GEREF. KERK BELT 's morgens half elf Ds. v. Leer. Heilig Avondrn. 's middags drie uur Ds. van Leer, Texel. Zondag a.s. speelt A.P. haar 2e Comp. wed strijd uit tegen Heidér 4 en we zullen hopen dat J.eze wedstrijd beter uitslag brengt als verloo- pen Zondag tegen DOSKO, toen was het een ho peloos schouwspal. Een goed elftal en zoo wei nig geestdrift. Nu A.P. opgepast hoor.Toon nu '■■>ch weer eens wat te kunnen BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan z.v. N. Glasbergen en van J. Doef Oornelis Lieuwe, z.v. Jb. Rezejman en II. Bil. A- Uda Ellsabeth, d.v. S. Smit en E. M. Westmeijer. MARKTBERICHTEN Naar wij vernemen hebben zich voor den cur' SCHAGEN, 22 Sept. 1927. Op de heden gphou- sus van het vervolgonderwijs van de O.L. Srho-i^ veemarkt waren aangevoerd 14 Paarden len I en II resp. 26 en 16 leerlingen aangemeld. \J 10 stieren 160 a 230 40 Geldekoei- n (mag.) 180 a 300 82 geldekoeien (vette) 300 k 450 50 Kalfkoeien 220 k 415 5 Gras - kalveren 70 a 80 26 Nucht. kalveren 10 22 60 Schapen (mag.) 32 a 36 344 Schapen vett) 33 a 41 582 Lammeren 20 a 30 7 Bok ken en Geiten 6 a 9 41 Varkens (mag.) 24 5 28 35 Varkens (vette) per Kg. 0.66 k 0.67 175 Biggen 12 a 19 43 Konijnen 0.40 k 2 287 Kippen 0.50 a 1,25 Hanen 0.50 a 1,75 156 K.G. Boter 1,90 a 2,20. EIERVEILING SCHAGEN, 22 Sept. 1927. Aanvöer 29192 Kipeieren. Prijs Gewogen en Geschouwd 55—57 K.G. 7.60 a 7.80 58—60 Kg. 7.90 a 8.40 61—63 Kg. 7,90 a 8.60 Ongewo gen Bruin, 8,40 a 8.80 Wit 7,70 k 8.80 Klein 5.50 k 7.70 Gem. 8.20. 858 Eendeieren f 7 k 7,20. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT HENSBROEK. ONWEER. [Tijdens het onweer van Zondagmorgen is de bliksem gcsla- gi n via een paal der electrische geleiding in de woning van den heer C. Obdam, alhier. De be woner werd zoo ernstig getroffen dat tijdelijk een verstijving van de linkerzijde intrad, die la ter op den dag langzaam veirdwaen. Ook een kind werd tegen den grond geslagen doch be kwam geen letsel. De electrische lampjes waren allen stuk, doch brand werd niet veroorzaakt. UIT DE STREEK. Op verschillende akKérs benoorden de Streek treedt hier en daar ook in de winteraardappelen weer de gevreesde ziekte op. Het aanhoudende natte weer is van zeer na- deeligen invloed op de kwaliteit der aardappe len. HELDER FAILLISSEMENT. Heden verklaar de de rechtbank failliet de Coöperatieve Veree niging tot exploitatie van Volkstuintjes „Een dracht maakt Macht", in liquidatie, gevestigd te Koegras gem. Helder. DALING OP ZEE. In de haven te Enkhuizon kwam Z^terdag- AANSTAANDE DINSDAG ter gelegenheid der Schagep harddraverij zullen de AUTOBUSSEN RIJDEN 's Morgens om kwart voor zeven, om 8 uur, om 9 uur en om 10 uur. Van Schagen: 's Avonds kwart voor zes, om 7 uur, en om 11 uur na afloop vuurwerk. Aanbevelend BRUUL,

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2