Ces wijdaad om e«n erfenis 18e jaarjcanjr. Dinsdag li October 1927. No. 78. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURAI CORN J. B08KER, WIESINGEM UITGEVER i VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIèN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU s ffippolytttshoei Wiertngm. Telei. Jntercon&sa. Na. IA PARIJSCHE MODEBRIEVEN. GEKRUISTE JAPONNEN. Lang niet nieuw is dit soort van toilette n, maar ze schijnen zoo in don smaak te vallen, dat ze hoe langer hoe meer gedragen worden en men het model gebruikt zoowel voor de heel een voudige, daagsche toiletjes als voor de fijnste en elegantste hal- of gelegenheidsjaponnen, 't Valt dan ook niet te ontkennen dat japonnen van de ze makelij de goede eigenschap bezitten, mooi en stank te vallen en bijna iedere vrouw goed te slaan. Fijne, soepele stoffen komen in deze mo dellen bijzonder goed tot hun recht. En in een eenvoudig stofje uitgevoerd biedt de japon vol op gelegenheid, er een aardige ongezochte gar neering op aan te brengen, die het toiletje een beetje moet opfleuren hetzij een reverskraag langs de voorpanden (zooals op opze teekening) van witte of gekleurde zijde, batist, of andere stof, hetzij een band borduursel, een reep ge bloemde stof, een rij vergulde knoopjes, terwijl ook een vestje van afstekende kleur hier heel aardig kan doen. Bij avond japonnen in dit genre wordt dikwijls op de linkerheup een» kolossale vlinderstrik aangebracht van dezelfde stof, met :afhangende einden tot beneden den rokrand. Dik •wij ls bevindt zich dan op den rechterschouder •een kleine platte strik, eveneens met heel lange flippen. Een groote bloem of bloembouquet, op •den overslag aan de heup bevestigd, een mooie briljanten speld of gesp met gekleurde steenen 5 iin eveneens versieringen die voor dit toilet ge ëigend zijn. 't MOÖERNE KAPSEL. Hoe de modieuze haardracht in den eerstvol- genden tijd zal zijn, blijft voorloopig nog een groot vraagstuk. Zullen we de haren kort dragen of lang, stijl of gegolfd Ondanks de voorspellingen van bekende Parij- sche kappers, die ons den terugkeer der lange haren aankondigen, kunnen we er op rekenen, dat het pagekapsel nog langen tijd in zwang zal blijven. Maar het kortgesneden jongenskopje heeft af gedaan. De Mode is ontegenzeggelijk voor meer vrouwelijke coiffures, voor lossere kapseltjes met golven en krullen. Nu staan ook die gladde, wig- gestreken haren lang niet alle vrouwen goed en vooral de blondines moeten ermee oppassen. Het Japansche kapseltje (niet dat de vrouwen, maar dat de kleine kinderen in Japan dragen) met z'n gladde ponny over het voorhoofd, zal naar dik wijls beter staan. Engelschc bakvischjes met haar jonge ronde gezichtjes on roze wangetjes staat 't dikwijls snoezig. Jonge meisjes en jeug dige vrouwen kunnen 't eveneens met succes dragen, oudere dames niet. B4ARKTO VERZICHT. Op de» eersten Donderdag in October beginnen te SCHAGEN de groote herfstkoemarkten. Over die eerste heeft Schagen op 6 Oct.-j.l. wat aan - voer en publiek betreft niet te klagen. Vooral de aanvoer van wolvee was bijzonder grootnu is October ook de maand van het wolvee. Hoewel er veel menschen op en over üe markt scharrel- üen, was de handel over 't geheel, wut rundvee oetreft, lui. In dat opzicht stond behagen volko men gelijk aan alle andere markten, 't Zij groote of kleine in welk deel van ons land ook. Najaars- drukte is er nog niet, we lazen de opmerking en ze komen zal, wordt hij velen getwijfeld, üe schapen waren algemeen vrij goed. Voor jonge vette uitvoerlammeren ontving A. Borst van 1 uitjeho^n 45 gld., uitvoerlammeren noteerden *2 gulden. Fokschapen liepen van 32,tot 36,—, rammen van 37,— tot 42,—. Dit zijn bedrijfsprijzen voor ds slacht de slacht zou er 10 gulden afgaan. Vette koeien waren iets lager le kw. 1,07 k 1,10 per kilo, 2e 0.80 a 0.90 3e 0.70 a 0.77. Melk- en kalfkoeien heel kalm 300 350^- voor een hest beestje 375;Magere gelde koeien voor de opzet 0.70 k 0.75 per kilo. Graskalveren, voor de slacht 0.60 a 1.10. Vet te varkens met kleinen aanvoer, worden spoedig verkocht. Zouters 0.62 a 0.63 goede slachtvar- kens 0.65 a 0.66 per Kilo. DE NIEUWE DRANKWET AF Naar de Res.bode verneemt, is het ontwerp Dranfcwet heel slecht in de afdeelingen der Twee de Kamer ontvangen. Algemeen was de tegenzin in verschillende bepalingen. Voioral de wijze, waarop plaatselijke keuze geregeld is, vond af keuring. Men verwacht, dat van dit ontwerp niets terecht komt, zegt het blad. IS EEN TERUGTRAPREM EEN REM IN DEN ZIN DER WET 7 Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan A. H. V. te Middelburg, verdacht van overtreding van het Motor- en Rijwielregle ment. FF UILLETON. O—O No. 12. Ja. Nu is de geheele zaak gemakkelijk te be- •gifcjpen. De man was zoo bang, dat hij zich hier verstopt heeft en daar geheel is uitgehongerd. Hij «durfde zeker geen voedsel gaan koopen. Hij zal hier dadelijk na den moord heongevlucht zijn en is zeker door den honger voortdurend zwak ker geworden met de geroofde voorwerpen hij •zich. Misschien wisten de menschen hier in huis w el heel en al niet. dat er een moordenaar onder Ihun dak was. U hebt het zeker wel bij het rechte eind. mijnheer Priest, ik begreep ook al niet, hoe de man zoo volkomen uitgehongerd kwam, zei Phelps. Spearing was op het punt van te spreken, maar zweeg want hij mocht niets zeggen, als hem niets gevraagd werd. Ik wensch u en de geheele politie hartelijk geluk, zei de dokter tot Priest, toen hij met den agent meeging, die den ziekenwagen duwde, want hij wilde den zieken man naar het hospi taal brengen én hem daar zien installeeren. Toen de zolder grondig doorzocht was, zonder dat hier door eenig licht werd geworpen op de fndentl teit van den man. liet Priest de figenten naar heneden gaan, stak het gas in de vestibule en de h< nedenkhmers aan en ging toen zitten om op den terugkeer van de bewoners te vrachten. Zii zullen wel niet, zoo leng wegblijven, zei- de hii en in dien t.usschent.ó'd maak ik dan een rannort. op van u beiden. Palmer en Snear'ng. TTet is noodeloos om tieze rapporten hier neer te schriiven, want de lezer is reeds met den in houd ervan hekend. maar net als Palmer ver wacht had viel Priest terstond op Spe^rinff aan omdat hii niet terstond zh'n maatregelen had ge nomen en berispte hem dam* ernstig en streng ovter. Uitstel in zulke zaken is hoogst verderfeliik zeide hij en kan nu alles bedorven hebben. Het zal alleen een toeval ziin als dit nu niet het ge BINNENI». NIEUWS. Verdachte was ten laste gelegd, meldt de Mid- delb. Crt., dat hij als bestuurder van een rijwiel daarmede heeft gereden over een openbaren weg zonder dat dit rijwiel was vóórzien van minstens één rem, waarmede het ieder oogenblik tot stil stand kon wiorden gebracht, terwijl het rijwiel was voorzien van een z.g. freewheelinrlcliting. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde en beweerde dat de op zijn rijwiel aanwezige te rugtraprem wel degelijk een rem was, welke aan de eischen, gesteld in art. 22 van het Motor- en Riiwielreglement voldeed. De kantonrechter, bij schriftelijk vonnis uit- praak doende, overwoog o.a. dat een j*oed wer kende terugtraprem is een mechanisme waar mede op elk oogenblik het rijwiel tot stilstand kan worden gebracht en dat men zelfs op het oogenblik dat de voet zich in den hoogsten stadn bevindt de remmende werking van het mecha nisme kan doen aanvangen, wanneer men maar den voet in een bepaalden stand zet en sprak derhalve den verdachte vrij. VERDRONKEN. Vrijdagmiddag stond de werkman A. Lolkema an de Zuiderzeewerken onder Surich met een anderen werkman op een met stnoo geladen praam, welke getrokken door een sleepboot van Harlingen naar de Zuiderzeewerken werd ver voerd. In zee is Lolkema van de praam gevallen. Doordat hij direct onder de praam geraakt kon hij niet worden gered. Na ruim een half uur zoe ken is zijn lijk gevonden. Met een sleepboot is het naar Harlingen ver voerd en in het R.K.-Ziekenhuis geborgen. Lolkema was omstreeks dertig jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. HET GEVAAR VAN RAUWE AARDAPPELEN VOOR RUNDVEE. Nu in de vele streken van Friesland bij het rooien der zandaardappelen blijkt, dat een deel door ziekte is aangetast, worden deze als veevoe der gebruikt. Gaat men ze koken en dan aan het vee voeren, zooals de varkensmesters in den regel doen, dan is hier geen gevaar. Maar er zijn ook veehouders die de aardappe len rauw en dan ook aan hun koeien voederen, hetgeen zijn gevaarlijke zijde heeft. Het gebit van de koe is er niet iop ingericht aardappelen vooral groote knollen stuk te bijtep, zoodat dezè vaak in hun geheel doorgeslikt wiorden en in den slokdarm blijven steken. Hrei en daar zijn al runderen dientengevolge bezweken. Wil men rauwe aardappelen voederen aan 'imdvee, dan is een eerste vereischte» de knollen jan schijven te snijden. EEN TIJDPERK VAN BLOEI VOOR DE NOORDZEE VISSCHERIJ. De Noordzeevisscherij beleeft thans een tijd perk van hoogconjunctuur, die doet denken aan de jaren van den groot.cn oorlog. Dit geldt niet alleen voor de stoomtrawlers, maar ook voor de haringvisschers. De trawlers te TJmufden maken week in, week uit groote besommingen. Reken de men voor den oorlog een besomming van 1000 a 1200 ner reis tot de gunstige, (besom mingen van 600 a 800 gld. waren schering en in slag) thans varieert de opbrengst per reis van 2000 tot 5000 en komen zelfs hoogere besom mingen herhaaldelijk voor. Deze betere resultaten zijn in hoofdzaak te danken aan de toeneming van het gebruik van visch in ons land. De Hollander schijnt het hem zoo dikwijls toegeroepen „eet maar visch" in toe passing te gaan brengend Dit is ongetwijfeld het gevolg van het feit, dat dagelijks uit IJmuiden talrijke vischauto's het land intrekken, waardoor zelfs de meest afgelegen dorpjes bewerkt kunnen worden. Dat er, ondanks dat het buitenland betrekke lijk weinig afneemt, steeds een tekort op de markt is, is meer verheugend voor de reeders dan voor de handelaars en de verbruikers. Voor deze beide categoriën is het alleszins gewrnscht, dat er verandering in don toestand komt .En een verandering zal eerst dan komen, wanneer de reederijen tot uitbreiding harer vloot overgaan. Do aanvoeren van pekelharing blijven gunstig en dank zij den goeden prijzen maken ook de ha ringschepen het goed. De laatste dagen was er ook veel versche haring,, welke wordt aange - voerd door de Engelsche „drifters." De 25 drif - ors, die-i.1. Woensdag te IJmuiden aan de markt varen, brachten niet. minder dan 10500 manden hnrirte* aan. Deze haring gaat voor het overgroote deel naar Duitschland. een klein deel blijft in ons land, om te worden gerookt. BUITENLAND. val is. Als deze man niet te bed had gelegen, dan hadden wij hem ook niet gepakt. Jij hebt ons dien groot en dienst bewezen alleen bij toeval, en om die reden wil ik je verzuim nu door de vin - gers zien. Priest sprak op strengen dïctatorialen toon. Ik wou iets zeggen, mijnheer. Mag ik vroeg Spearing. Het was misschien beter van niet. al „die r.raatjes," maar ja, wat wou jewas het ant woord, want om de waarheid te zeggen, was Prest in zijn hart een beetje gepiqueerd, dat de eer van deze zaak waarover het heele land praat ie nu ten deel viel aan Spearing, die toch maar politieagent was. Ik begrijp niet. mijnheer, waarom u zegt. dat het nu alles bij toeval ontdekt ?s. Niet Dat zal ik je dan uitleggen. Priest nam een hoogst deftige toon aan. Wel, Spaering, dit bedoel ik nu. Jij dacht altijd over dien jongen Fielding, zag twee man nen op Clamham Comm.on, twee gewone stille fatsoenlijke mannen, en ie trok daar dadelijk het [besluit uit, dat zij met kwade bedoelingen om ringen jegens den knaap, daarom ging ie ze na tot dit huis. Door een verwonderlijk toeval schijnt het nu, dat de moordenaar zich hier ver stopt had. Maar de twee mannen waren geen moordenaars en wehen waarschijnlijk van de geheele zaak niets af. Daarom zeg ik, dat jij ons het huis gewezen hebt. Ja, mijnheer, maar. Ben ie nu nog niet tevreden Mijnheer ik denk nipt, dat de zieke man de moordenaar fs. Hoezoo --- Die twee mannen, die ik gezien heb, hadden booze plannen. Och, kom. Draai nu niet door en -begin niet. over dien jongen. Dan heb ik niets meer te zeggen mijnheer. Spearing groette en trad achteruit. Je kunt. nu gaan en aan Briggs zeggen dat «e morgen je gewonen dienst weer op nemen moet. Morgen moet ik weer mijn gewonen dienst waarnemen op bevel van den inspecteur Priest, vei Spearing tot Brigss toen hij zich op het poli tiebureau kwam melden. EEN PREEK TEGEN DE PLANKEN. Een Amerikaan, ds. Stouffacher, heeft volgens .,Pniël" eens een preek laten drukken, die hij tot de banken (die van zijn kerk) zou hebben gehou den. De geestige prediker begon met veel lofwaar digs van zijn „gehoor" te zeggen, als volgt „Van u, o banken, kan iets goeds gezegd wor den, dat lang niet van alle menschen kan worden gezegd. Gij zijt altoos present, het wéér moge we zen hoe dan ook. Het is voor u nooit te koud of te warm, te nat of te droog.Gij zijt altoos hier. Ik kan altijd op u rekenen Maar onverdeeld goed was het toch niet, wat de dominee van zijn banken te zeggen had. De godsdienstoefening doet u geenerlei nut. Al mijn best-doen helpt u niets. Gij zijt nu niets be ter geworden dan een paar jaar geleden. Gij zijt hard en bezit geen sympathie. Ik geloof, dat gij geen oog hebt voor de moeite, die ik mij geef noch yoor de offers, die ik breng. Gij wijdt geen aandacht aan mijn woorden Ton slotte, mijn lieve altijd-leege banken Ik hoop dat gij nog eens uwe verantwoordelijkheid zult gaan beseffen en nog eens probeeron zult niet alleen tegenwoordig maar ook gevuld te zijn VOOR HET NIEUWE PRINSJE OF PRINSESJE VAN BELGIë. Tndion het in de Belgische koninklijke familie verwachte kind een prinses is zullen niet, zooals eerst gemeld, 21. doch 51 kanonschoten gelost worden. Vier stuks geschut staan reeds op de binnenplaats der kazerne van het 6e artilleric- ogement te Rrugge gereed .Zoodra de tijding uit bot pal,eis hellevue per telefoon de kazerne be reikt, worden de gereedstaande paarden inge- Dat werd duknt me ook tijd, bromde Briggs. Maar Spearing, de oude moeder Green is bier geweest om te hooren, waar je den jongen hebt gelaten. IX. De stoute zet van den directeur. Dat Vincent Borrodaile tot nog toe uit de han den der politie is gebleven was ten spijt van al zijn misdaden, had hij ten eerste te danken aan zijn aangeboren mged, slimheid en handigheid en in de tweede plaats aan zijn voortdurend op volgen van de onderstaande drie voorschriften. Hij begint nooit een noodelooze misdaad. Hij weidde nooit iemand in zijn vertrouwen in, voor hij er absoluut toe genoodzaakt was. Hij was altijd gereed alle voorzichtigheid op zijde te zetten en een stouten sprong te wagen ris er iets bepaalds voordeeligs te winnen was. Na zijn terugkeer op Sparrenoord, volgende op zijn ontmoeting met Spearing op Clapham Gommen, oordeelde hij, dat de tijd nu gekomen was voor een stouten zet en terwijl hij met Hy wood eri Mlrfield aan hun somberen maaltijd t, had hij in zijn brein uitgewerkt, hoe hij rijn plan zou uitvoeren. Toen hij naar boven ging om naar Harry Fiel ring te zien iop den zolder, was hij al met zijn nlan klaar. Hij overdaert de toekomst. Als het huis eens doorzocht werd, dan zouden de kost - baarheden ontwijfelbaar gevonden worden, om dat men dadht, dat diefstal de beweegreden was oor den moord on de.aude dame. Waar kon hij ze stoppen, en waar wus de beste plaats om ze te laten vinden Hij bedacht, dat 't het best zou zijn ze te laten vinden op den persoon van Fielding. Dan zou men den zieken man van diefstal verdenken en hii zou vrij uitgaan. Toen hij heneden kwam, na de juweelen onder de kleeren van den zieken man verstopt te heb ben, hoorde hii wat Mirfield vermoedde omtrent den ouden duizelige» bedelaar, die hem belet bed den knaap on te nekken en hij vormde ter grond een plan, dat hij besloot onmiddellijk *e volvoeren. Hij verkleedde zich zooveel mogelijk als een ouden man en, gewend zich te vermommen, ge- 'ukte hem dit uitstekend en toen ging hij, verge zeld van Split Heywood, naar het Tehuis voor Kinderbescherming op' Clapham Common. Waar is die zak voor, baas vroeg Heywool die bevel had gekregen een zak mee te brengen en die niet veel zin in het avontuur had, omdat hij moe was en geen had om weer uit te gaan. Wacht maar, dat zult ge wel zien. Waar gaan wij heen vroeg Heywood weer. Kun je dat niet raden, Split Het antwoord werd op spottenden toon gege - •n. maar Borrodaile was altijd in een tamelijk. :oed humeur, als hij op een gewaagde onderne ming uitging. Gaat u den jongen oppakken vroeg Split. Ja. antwoordde hij glimlachend. Denkt u, dat het lukken zal Ik geloof van wel. Hoe zal u er in komen 7 Door de voordeur. «- Och kom, baas, gèen grappen. Ik maak geen grappen als ik ernstig aan het erk ben. Het zou beter zijn, als ik maar eens alles o- ver de zaak wist voor wij nu nog verder gaan, rei Heywood een poging doende om zich te laten gelden U moest het mij eens alles uitleggen nu, wat bedoelt u met geld dat er mee te verdienen zou zijn Er zijn hoopen geld mee te verdienen, zei de ander opgeruimd. Dat is nu goed en wel, maar hoe Vanavond zal je het misschien te weten ko men. En hoeveel krijg ik er van Wat zou je zeggen van tien duizend pond, Split, tien duizend goudstukken Meent u dat Zoudt u mij Jien duizend e-oudstukken willen geven Heywood begon te stotteren over zulk een groo fe belooning. Op mijn woord van eer, zei de ander en nu, voegde hij erbij, geen woord meer voor de daad volbracht is. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1