HET NIEUWE MODEBLAD GSATIS DOOS KLEIZEEP brengen om geen knoopen meer in het kerkezak- je te gooien, deelt een lezer ons mede ,dat hij den bekenden ds. De Graaft eens bij 't aanbevelen van een extra-collecte hoorde zeggen „Wie knoopen gaf, geve koper, wie koper gaf, geve zilver wie zilver gaf, geve goud INGEZONDEN STUKKEN. ^VERVOLGONDERWIJS OP WIERINGEN. Meer dan eens werd mij gezegd, dat het zoo jammer is, dat onze jongens en meisjes na ailoop van hun schooljaren in 't algemeen niet meer in staat zijn hun kennis bij te houden en uit te breiden. Slechts enkelen kunnen schalen bezoe ken aan den overkant, ook enkelen nemen nog wat extra les of volgen een schriftelijken cur sus. Maar 't rneerend.eel leert er niets meer bij. Vrqeger toen Wieringen nog een vergeten eiland was, had dit minder bezwaren dan tegenwoordig. Nu komen er veel vreemden, die voor 'n deel meer geleerd hebben dan de Wieringers. De kan toorklerken van de Zuiderzeewerken steken in kennis en ontwikkeling vér uit boven de meeste Wieringsche jongens. Hoewel vaak van eenvou- digen afkomst, krijgen zij door hun kennis de goede plaatsen, terwijl de Wieringsche jongen als hij bij de Zuiderzeewerken komt, in den sluis- put of bij dergelijken arbeid aan den gang kan gaan. Zeker, de ontwikkeling is hier gering. Hoeveel Wieringers zouden een behoorlijke brief kunnen schrijven zonder fouten Ik vermoed, dat het velen moeilijk zou vallen.' We zullen dus langzamerhand tot uitbreiding van het onderwijs moeten geraken. Maar alles kan niet ineens. Eerst moet er belangstelling zijn van de Wieringers zelf, want dergelijke dingen brengen veel kosten mee. Het bestuur der Verne- niging „Omhoog" heeft nu besloten eens te on derzoeken in hoever hier de behoefte aan meer dere ontwikkeling bestaat. Voorloopig werd de gedachte geopperd om eventueel aan jongens en meisjes tusschen 12 en 18 jaar les te geven gedu rende slechts één avond per week. De vraag van het bestuur van „Omhoog" is thans welke ouders hebben kinderen van den genoemden leef tijd die ze graag »ten dergelijken cursus wilden laten volgen en welke jongens en meisjes zouden zich zelf willen aanmelden Wie er voor in aan merking wil komen, deele dit schriftelijk of mondeling mede aan den voorzitter Ds. O. L. van der Veen, met duidelijke opgave van naam en leeftijd. Mén bedenke wel alleen bij voldoende belangstelling kan het bestuur van „Omhoog" verdere stappen doen. Hier is kans voor meedere ontwikkeling. Men late die niet voorbijgaan. Maar geve zich op vóór 1 November. Stel niet uit, maar doe het nu. 't Spreekt van zelf dat de kinderen van hen, die zich hier tijdelijk hebben gevestigd eveneens van harte welkom zijn. Wij maken geen onderscheid. L Ds. O. L. van der VEEN PLUIMVEEHOUDERIJ OP WIERINGEN. M. de R. Mag ik s.v.p. eenige plaatsruimte voor onder staand schrijven. B.v.b. dank. Nu de Pluimveehouderij zich gestadig begint uit te breiden op ons vroegere eiland, komt bij mij de vraag op, moeten de Pluimveehouders zich niet beter organiseeren. Voor de Eendenhonderij begint men van hoo- ger hand paal en perk te stellen, en wat kan ern eendenhouder alleen beginnen ook wat betreft de inkoop van voer, hoofdzakelijk mais dit wordt bij groote partijen belangrijk lager ge kocht. Ook de afzet van kip- en eendeieren, waarom gaan die heel naar Purmerend deze kunnen hier toch wel geveild worden, er is toch ook een vischafslag. Kijk naar Volèndam, dit ligt toch ook afgelegen, 't Is nu geen bezwaar meer voor de kooplieden om van den vasten wal te komen. Schagen heeft toch ook een veiling, zelfs Texel. De prijzen zouden niet minder zijn dan te Volèn dam en hier plaatselijk zouden do kosten van veilingsgelden enz. belangrijk minder zijn dan te Purmerend. Pluimveehouders, denk er om „Hoe verder van je goed, hoe dichter aan je scha." Vergader maar eens met mekaar, dan is 't met Januari wel voor mekaar. TRIO. DE VERKIEZING VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP. Mr. Leesberg houdt niet van politieken strijd. In 'n nummer van de Alkm. Crt. verdedigt hij te genover mr. Breebaart het compromis ten aan zien van de verkiezing bij het Hoogheemraad schap Noordhollands Noarderk war tier. Zijn argument is, dat een verkiezing f 36000 kost. Waar nu de Hoofdingelanden zulke zuini ge beheerders zijn, moeten we geen verkiezing houden, maar laten zitten wat zit, dan sparen we tevens de f 36000 uit. Is dat beheer inderdaad wel zoo zuinig Stel len we ons twee aan het groote publiek bekende feiten voor oogen Voor 'n paar jaar terug kocht het Hoogheem raadschap van een tante van mr. Leesberg oen huis voor den krankzinnig hoogen prijs van f 60.000, waarbij nog kwam f25000 voor verbouw. Nu vertelt mr. Leesberg ons, dat een verkie zing van die heeren f 36000 kost. Een huis voor de heeren Hoofdingelanden f 85000 en een verkiezing f36000. Als het nu aan de zaken toe is, waar het eigenlijk om gaat, de verdediging van onze polders tegen het zeewa ter, wat moeten die dan wel kosten Met deze cijfers voor oogen zou ik zeggen, la ten we in ieder geval de verkiezing er op wagen. Ziet het Bestuur kans daarvoor uit wraak nog f36000 stuk ts slaan, dan moeten we die.er voor over hebben om ze fcwijt te raken. Met dank voor de plaatsing, J. BROERSMA. BUITENLAND. DE MAN, DIE NIET KON VERDRINKEN. Zijn vrouw en kinderen kwamen om. In Tokio hadden een man en vrouw genoeg van het leven en besloten zich met hun twee kinderen te verdrinken. Ze gingen naar een hoogen brug over een ri vier bij de Zenkaji-tempel, baden voor het ziele- heil van hun kinderen en wierpen ze vervolgens in hot water. Daarna riepen de man en de vrouw elkaar vaarwel toe en sprongen ook van de brug af. De vrouw en de kinderen verdronken. De man echter, die kon zwemmen, zag geen kans dit na te laten en bleef dus boven'water. Na her haalde pogingen om zich zelf te verdrinken, gaf hij den moed op en zwom naai' den kant. Door nat kwam hij zich bij de politie melden. EEN VLIEGER OP DE STROOMLEIDINB. Een slachtoffer der electriciteit- iTe Lassan in Pommeren wilde een schoolmeis je een aan een koperdraad bevestigden vlieger oplaten. Haar broeder was haar daarbij behulp zaam. Plotseling daalde de vlieger en kwam de ko perdraad, waasaan hij bevestigd was, op een hoogspanningsleiding terecht, die onder een stroom stond van 15000 volt. De jongeman, die'het stuk koperdraad op dit oogenhlik vasthield, was onmiddellijk dood. SLACHTOFFER VAN ZIJN BEROEP. In een Parijsche kliniek sneed de geneesheer Adrien Harburger, 30 jaar oud, zich bij een ope ratie in den rechterduim. De kwetsuur scheen onbeduidend, maar den volgenden dag was zij ontstoken en de geneesheer kon slechts vaststel len, dat hij was vergiftigd. Kalm zette hij zijn hopeloozen toestand aan collega's uiteen en over leed twee dagen later, zonder een oogenblik zijn helderheid van gee9t te hebben verloren. VLIEGWOEDE. Wij zijn dezen zomer onthaald op een schitte rende reeks vliegtochten over den Oceaan, die alle meer met onverantwoordelijke waaghalzerij gemeen hadden, dan met een doelbewust streven om het luchtvaartverkeer practisch vooruit te brengen. Lindbergh en eenige anderen hebben aange toond, dat het mogelijk i9 om onder alleszins gunstige omstandigheden -van Amerika naar Europa te vliegen. De talrijke offers, geëischt door de overige pogingen zoowel in oostelijke als westelijke richting, hadden o.l. voldoende moe - ten zijn om de overtuiging post te doen vatten, dat bij het huidige technische peil van het vlieg- wezen het onder minder goede omstandigheden onverantwoordelijk is, om een Oceaanvlucht te ondernemen, dat een dergelijke poging practisch gesproken gelijk staat met poging tot zelfmoord. Inderdaad kreeg het er veel van weg. alsof ook onder de aviateurs deze meening ingang had gevonden. Men werd voorzichtiger, keerde wan neer het weer ongunstig was liever terug en be sloot over 't algemeen te wachten tot met het voorjaar het betere weer zijn intocht had gedaan. Thans zijn een tweetal dames echter eensklaps weer doende om de noodige beroering te verwek ken. Mejuffrouw Ruth Elder, de knappe 23-jarige Amerikaanscheaviatrice, die door kapitein Ge- orge Haldeman op haar vlucht naar Europa vergezeld wordt, is Woensdag bij het vertrek van het vliegveld Riosevelt op Long Island uitgeleide gedaan door enkele belangstellenden, onder wie zich ook de heeren Comell en McArdie, kooplie den uit Wheeling in West Virginia bevonden, die de vlucht financieel mogelijk hebben ge maakt. Het jonge meisje kuste de heeren harte lijk voordat zij plaats nam in den stuurstoel. JPoen mejuffrouw Elder een maand geleden ongeveer op Long Island aankwam, gaf men haar te kennen, dat alleen op verschillende voor waarden toestemming tot vertrek vai\ de Ameri kaan Girl gegeven zou worden en drong men er op aan, dat zij haar vlucht tot het volgend jaar zou uitstellen, omdat in dit seizoen de weersom standigheden boven den Atlantischen Oceaan zoo verraderlijk zijn. Het onverschrokken meisje lachte de zwartkijkers uit en zei, dat zij vast be sloten was nog dit jaar de poging te wagen. Bij haar vertrek Woensdagmiddag was het weer voor dezen tijd van het jaar nogal goed. Er 'werden zware mistbanken boven Newfound- land gemeld en in het midden van den Oceaan was het stormachtig Ruth Elder had pas drie weken geleden haar brevet gehaald. De examinator had haar gecom plimenteerd, maar tegen de gevaren van den nu ondernomen tocht gewaarschuwd. 2 Maal had ze in een schoonheidswedstrijd 'n prijs gewonnen Ze is gehuwd en haar man keurt den tocht goed. Donderdagochtend 10 uur kon ze in Europa aan komen. Inmiddels groeide de bezorgdheid reeds om trent het lot van mevr. Elder. Op 400 mijl af stand van NewYork is zij nog gezien door 'n mail boot. Daarna heeft men nieets meer vernomen hoewel meer dan 20 schepen dezelfde route volgden, welke ook zij zich had voorgesteld. Men meldt thans dat Ruth Elder en haar tocht genoot zijn opgepikt door 'n Nederlandsche mail boot op weg van Amsterdam naar Florida. Het was het stoomschip „Barendrecht" Het vliegtuig daalde bij het schip; het had 'n gebro ken olietoevoerbuis. Het vliegtuig werd geduren de de hulpverleening door brand vernield. TREURIGE CIJFERS Eenige cijfers, die weer eens 'n denkbeeld ge ven van het gruwzame van den oorlog: Rekend is. dat in den wereldoorlog meer dan 1.700.000 Franschen gesneuveld zijn: minder bekend is 't aantal gewonden, dat ip 1 Januari 1927 pensioen geonot. Op dien datum waren er 710.591 vermink +en, over de volgende rubrieken verdeeld: 404.606 met verminkte ledematen; 235.804 met longkwetsuren, 27.281 met oogkwetsuren van wie 2528 blind zijn: 17.730 met norkwetsuren, van wie 3438 geheel doof ziin; 8588 met geschonden gelaat en 24.502. die aan verstandsverbijstering lijden. Bij dit geweldi.e aantal oorlogsslachtof fers ziin dus nog niet gerekend de lichtgekwet sten en zij, die tusschen 1918 en 1927 tengevolge hunner wonden gestorven zijn. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Waarde Harm Ik heb me altijd laten wijsmaken: pillen en hoestpoeiers ^rerkoopen, dat is het winstgevende vak, wat er op de aardbodem is. En ik begin het nou te gelooven. Wagens vol zenuwpillen hebben de drogisten hier ingeslagen en ze zijn nou bijna uitverkocht Geen Wonder. Eerst beleefden we hier het leegloopen van de Molenvaart en de hoofden der bestuurderen liepen over van zenu wen: van alle kanten werden ze getracteerd op .pillen! /Toen kregen we de aangekochte door regenende vila voor den burgemeester. Alweer zenuwen. De vroede vaderen voelden zich zoo afgeleefd als grijsaards geschikt voor het tehuis voor ouden van dagen. Door die lekkerij regende het op hun vroede hoofden sterk gesausde pillen. En nu, nu had de dijkgraaf op de bodem van de Molen vaart .de rekening gevonden, wat het gewroet en gehei in haar ingewanden had gekost .en de Hoofd ingelanden voelden het rammelen in hun ingewanden en gaapten wezenloos de voorzitt«ö|aan, die memoreerde: „Zie, ik verkon dig u gi Rte blijdschap; de doorbraak van den Molenvaart kostte ons 7000 pop; Wie heeft nog iets te vragen aangaande deze strop De heer Stammes die op z'n vingers had zitten rekenen, wat dit zaakje per bunder als belasting zou kos ttn en 't gebracht had tot één gulden raakte hee lemaal van zijn apperdepo, toen voorzitter na vermenigvuldigen en deelen tot één-vijftig kwam Ja mensche, naar het geluk loopen geen snel treinen, maar zwaar beladen goederenwagens, vol zorg en arbeid, offers en strijd, waken dulden en lijden, smart en wee, zuchten en tranen. En 't geheele Polderhuis rees op en neer van de zware zuchten der zuchtende hoofd-ingelanden! En tersluiks pikte de voorzitter 'n traan weg en ziet, dat is vaak welsprekender en werkt meer uit dan schreiën. En ziet de hoofden rezen weer op toen de praeses vertelde van z'n duel met den Hoofd-Ingenieur van den rijkswaterstaat om de plaats van het electrisch gemaal. De ingenieur wou 't zaakje op de Veerdam neerplantcn, de praeses streed voor 'n electrischc in gemaal twee Hij overwon De vergaring juicht: Hoezee hoezee Saluut, je vriend /TEUN. Zoo zie je Harm, zoo is het eb, en even daarna heb je weer vloed. Maar voor de landeigenaars is het Molenvaartslek en het electrisch gemaal Jantje, hm, hm, ..betaal. sport. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. staat er weer heel wat op het program voor de Succes-elftallen. Succes I speelt thuis om 2 uur erj krijgt op be zoek het welbekende B. F. C. I van Breezand. Met groote belangstelling zien wij deze wedstrijd tegemoet, want wij verwachten Zondag een fei len strijd, en naar wij meenen zal het aan span ning niet ontbreken. B.F.C. is een elftal waar niet mee valt te spotten en bekend is het tOoh, dat de B.F.C.'ers tot de laatste minuten volhou - den en zich niet zoo gemakkelijk laat overwin - nen. Dus Successers als jullie Zondag de beide puntjes willen verdienen, zullen jullie het beste beentje wel terdege voor moeten zetten. Succes III speelt om 12 uur thuis tegen Kleine Sluis II en wij verwachten nu Zondag weer eens een overwinning hoor jongens, want dit gaat met jullie zoo de verkeerde kant uit. Succes II vertrekt om 11 uur naar W.G.W. III van Helder. Tot slot nog een dringend verzoek aan alle le den om nu toch eens op tijd bij de aanvang der wedstrijden te komen. .Telkens weer moet er op de Successers gewacht worden en dit kan toch best anders. Dus jongens voortaan niet zoo laks hoor, want dit is voor de bezoekende clubs heel erg vervelend en bovendien kan het voor de club op onkosten uitloopen. b innenl.nYeu w s. GEWETENSGELD. „Staatscourant" No. 199 bevat wederom een opgave betreffende „vrijwillige van belasting enz." Zoo ontving de ontvanger der directe belas tingen, le kantoor Amsterdam f 10.000 gewetens geld wegens te weinig betaalde inkomsten belas ting en de inspecteur der belastingen te Rotter dam f 168750.wegens gewetensgeld. ERNSTIGE KINDERMISHANDELING. De politie te Leiden is een ongeval van ernsti ge kindermishandeling op het spoor gekomen. Het betreft hier een vijfjarig knaapje, welks moe der overleden is en dat met zijn vader inwoonde bij een familielid mej. P. ffoen nu het kind dezer dagen voor het eerst op de bewaarschool kwam, bleek dat het lichaam vas boven tot onder met blauwe plekken en kneu zingen was bedekt, veroorzaakt door knijpen en slaan door mej. P. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de buren herhaaldelijk mej. P. over haar optreden hebben onderhouden, dooh zon - der succes. De politie heeft thans het knaapje, in afwach ting van de beslissing door den Officier van Jus titie op het politiebureau ondergebracht. (Teger» mej. P. is wegens mishandeling proces verbaal opgemaakt. SLAG VAN EEN PAARD. De 16-jarigen zoon van de wed. P. v. d. Heu.- vel te Werkendam zou een paard naar de wei brengen en kreeg plotseling zulk een klap van het paard, dat hij bewusteloos ineenzakte. De jongen is naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. EEN DURE DAG. De landbouwer G. Domburg te Zevenhuizen verloor op de markt te Bodegraven vierhonderd vulden. De vinder melde zich tot op heden nog niet aan PROVINCIAAL NIEUWS IN NAAM DER WET I De Alkm. Cour. schrijft De Friedrich Engelsstraat te ALKMAAR was Woensdag in den voor-avond het terrein van groote luidruchtigheid, waar-boven-uit kreten klonken van een paar meisjes. De oorzaak van .de herrie lag in een handeling der politie, wel uitgevoerd met alle mogelijke voorzorgen, maar die niet nagelaten kon worden omdat het hier gold „in naam der wet Een echtpaar n.1. in genoemde straat waarvan de vrouw als weduwe zeven jaar geleden met haar tegenwoordigen man in den echt trad, ver langde de kinderen uit het eerste huwelijk der vrouw bij zich thuis. Deze kinderen,, twee meis- ies van resp. 14 en 12 jaar, waren sinds onder scheidenlijk elf en negen iaar bij familieleden thuis, die ze geheel opvoeden als eigen kinderen. In al die jaren had de moeder en later haar twee de man evenmin zich slechts heel weinig om de kinderen bekommerd, totdat als boven gezegd, dezer dagen opeens de eisch klonk om de kin deren weer thuis te hebben Hoewel v u dhr1'1 zijden, ook door autoriteiten, gepoogd werd haar dit idéé uit het hoofd te praten, bleef de vrouw halsstarrig bij haar eisch, dezen motiveerende met de verklaring „ik ben toch de moeder." En deze doorgezette eisch, was dan oorzaak, dat Woensdagavond de politie er toe moest o- vergaan om de kinderen te halen on weg te voe ren naar het huis der moeder, waafvoor ze een zoodanige angst scheen te hebben, dat ze reeds sinds Maandag totaal in de war waren van de zenuwen. Deze gesteldheid, die in de bovenge noemde straat gepaard ging met gegil en ge schreeuw, lokte tal van nieuwsgierigen, en aller lei opmerkingen werden gemaakt. Dat dit niet van liefèlijken aard waren voor de vrouw, laat zich denken. Een vraag blijft in deze droeve historie of de wet op de voogdij niet zoodanig gewijzigd kan worden, dat gevallen als het boven in korte trek ken geschetste niet meer mogelijk zijn en pleeg kinderen een zoo smartelijke scheiding van hun ne pleegouders bespaard blijft. GEMEENTE WIERIffGEN. Het eerste rij vaardigheidsexamen ingevolge de nieuwe Motor- en Rijwielwet is in deze ge meente met goed gevolg afgelegd door den Heer D. Nieuwbuurt. De leverantie van de brandstoffen voor de gemeentegebouwen is voor het seizoen 1927'28, na gehouden aanbesteding, gegund aan D. Do- ves Dz. en wel voor neutjeskolen ft 0.52 per 25 Kg., anthraciet ft 0.69 per 25 K.G., korte turf a 8,30 per 1000 stuks en lange turf a 15,per 1000 stuks. Politie: Verloren: 3 Rijwiel bel. plaatjes. Gevonden 'n ceintuur van 'n damesmantel. Inl. bij den Gem. Veldwachter. De uitvoering van het tooneelgezelschap der Drentsche arbeiders alhier met het tooneclspel: „Blank en Bruin" zal 6 Nov. in Concordia plaats hebben. Heden overkwam de arbeider bij de M. U. Z. genaamd De Boer uit Helder, het ongeluk tusschen kipkarren bekneld te geraken. Dadelijk ontboden geneeskundige hulp constateerde dat van de ongelukkige 3 ribben waren gebroken. Per auto werd hij naar het hospitaal te Helder ver voerd. ANNA PAULOWNA. Door Burgemeester en Wethouders is aan A. Dekker, alhier, opgedragen het maken van 40 installaties in den Oostpolder voor het Elec- triciteitsbedrijf, alslaagstcn inschrijver. POLITIE. Gevonden een pakje klec»vn, een sleutel en een schroef. Inlichtingen woeden ter secretarie verstrekt. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Westerland voorm. 10 uur Ds. Vah Beek. Den Gever nm. 2 uur Ds. Van Beek. Woensdag 19 October Herv. Zusterkring. DOOPSGEZINDE GEM. H.hocf v.m. 10 uur Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE: Tl hoef v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. Nam. 7 uur Jongelingsverecniging. Zaterdag 7.30 Opening der Bibliotheek. iAAüÜ.1 L LltlCil 1LN SCJiAGEN, 13 Oct. 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt2 Paarden 100 a 300 8 Stieren 200 a 250 175 Geldekoeien (mag.) 140 a 360 100 gcl- dekoeien (vette) 300 a 420 26 Kalfkoeien 200 a 405 47 Vaarzen 150 a 200 19 Graskalveren 50 a 90 26 Nucht. kalv. 10 a 22 240 Scha pen (mag.) 28 a 32 881 Schapen (vette) 30 a 46 3 Bokken en Geiten 4 a 7 24 Varkens (mag.) 20 a 26 Varkens (vette) per Kg. 6264 cent 140 Biggen 12 a 17 32 Konijnen 0.50 a 3 439 kippen 0.60 a 1 Hanen 0.50 a 1,50; 90 K.G. Boter 2,20 a 2,30. EIERVEILING SCHAGV.N, 13 Oct. 1927. Aanvoer 12601 Kipeieren. Prijs gewogen en ge schuwd 5860 Kg. 9,20 a 9.60 6163 Kg. 9.60 ft 9.90 64—66 Kg. 9,90 a 10.20. Ongewogen Bruin 9.30 ft 10.10 Wit 8,10 ft 10.10 Klein 5.80 a 6.50 Gemiddeld 9.40 811 Eendeieren 6.10 ft 6.40. kunt ge op voordeelige wijze aanvullen door gebruik te maken van de vele praclische mo- =s= dellen en patronen uit het goedkoopste mode-tijdschrift van Nederland. 5 Verschijnt 2 x per maand. - 95CTS P KWARTAAL (f1,25 FR. P POST) Aan iedere nieuwe abonné, die zich vóór 15 October 1927 als zoodanig laat inschrijven voor minstens maanden, wordt iranco toegezonden een inhoudende 3 stuks prima zeep, fabrikaat der welbekende firma Redelé, Eindhoven Zendf omgaand aan de Ulf"ÜEVt£RS EZtIH COURANT een postwissel ad 95 cents (voor plaa'ssn. waar deze courant slechts per post wordt bezorgd t 1.2S) en vetmeldl daarop: voor abonnement Modetlad nist gratis doos zeep. IHltf tftH*Ttrazrare a.?L tlll

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2