18e Jaarganjr- Vrijdag 21 October 1V>27. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SEEREN BAAI PORTöRlGü J. B. 2 E U 5 S BLANKE Uil. 2 ^LLl Se# Bfisted m «e» trjcKis No, 81 WIERINGER COURAfi COBM 1. BOSKEK. WIEUNC5M DITOETEB Tabaksfabriek Wnkeudu I.oexiw'' l.aa< l:jr, - AI.KMAAk 30.70 100,120,140.150. 160.180.200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 ccat per pond 1. 10.2- DE WERKZAAMHEDEN BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. De werkzaamheden voor de drooglegging van de Zuiderzee zijn nog in vollen gang. Thans zijn er nog 2770 arbeiders, die wekelijks 110.000 aan loon verdienen, werkzaam en het voorne men bestaat, om zooveel mogelijk ook dezen win ter door te arbeiden. Allen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal het werk worden stilgelegd. Ten Oosten van Wieringen worden schutslui zen en uitwateringssluizen gemaakt. De schut sluis wordt er een voor schepen van 2000 ton in houd, terwijl de uitwateringsluizen van een zeer lespectabele afmeting zijn, zoodat men daar in zee een poldertje van 30 H.A. met een omringd ijk van 3200 M. tot stand heeft gebracht. Op de plaat sen, waar de sluizen moeten komen, hebben bag germachines de groote sluisputten op een diepte van 4 meter beneden den zeebodem gemaakt en belastingsproeven wezen uit, dat de keileem der mate weerstand bood. dat bet onnoodig was, om de sluizen op heipalen te bouwen. Thans is men bezig om als oneergrond voor de sluizen de gewapend-heton-platen te vervaar digen, welke platen een afmeting hebben van 00 V 50 M. en 1,30 dik zijn. Iedere plaat vordert 0000 M3. betoen, terwijl in deze platen niet min der dan 3.000.000 K.G. ijzer wordt verwerkt. Tn de omgeving van dit werk staat men dan ook tegenover een enorm groote loods, waarin de he- tonzakken zijn ondergebracht, terwijl de opslag plaats voor het grind er eene van enorme betee keni9 is. Kleine treintjes rijden af en aan cm nel beton en grind naar de beton-installatie te ve e voeren. Het gieten van zoo'n plaats vordert epi week, mits er nacht en dag wordt doorgewerkt en dit geschiedt dan ook in ploegen, die dit met zooveel ambitie doen, dat de Directeur met groo- ten lof over hen gewaarde. *9 Nachts is het terrein verlicht met 200 lam pen van 1000 en 400 kaarsen lichtsterkte Een van de platen was reeds gereed en het werd ons duidelijk, dat deze betonsterkte zeker den weer stand zal hebben om daarop straks de vloeren voor de sluizen te metselen en de betonmuren met basaltblokkon bekleed, te bouwen. De plaat voor de uitwateringssluis is al ge reed, de tweede kwam Zaterdag klaar en de der de zal in het begin van de volgende maand ge reed zijn. De fundeeringsnlaton voor de kunst werken ten Oosten van Wieringen zijn dan ge reed en de Directie stelt zich voor, om het vol- PEUILLETON. O—O No. 15. is het uur voor den jongen geslagen Ja, vandaag. Moet ik het doen Ja, natuurlijk, jij. Waarom u niet Y waar denk je nu, Split, dat ik je die tiendui zend goudstukken voor geef vroeg Borrodaile. Maar ik heb ze nog niet. Ik geef ze, als alles afgcloopen is. Maar wanneer Vandaag krijg je alvast een gedeelte. Dan is het goed, antwoordde Heywood vol daan, zijn courant weer opnemend. Terstond daarop begon hij w eer Hoe moet het gedaan worden Dat kan mij niet schelen. Ik zou het liever weten. l,enwutrHtkdeeaijmradjemauakenafT z e gg Hemel, wat een drukte maak jij daar nu over. Ik maak geen drukte. Je doet zooveel vragen. Ik weet het liever precies, zei Heywood grommend. Anders wordt mij later maar alles verweten. Je weet het nu, dunkt mij, precies genoeg. .Ta, ik moet den jongen maar dood maken, hoe, komt er niet op aan. Zeur er tch niet zoolang over. Heywood zag voor zich bij den doordringen den blik van den directeur. Rorredialle verbrak het eerst, het stilzwiigen. Wat wonderlijke praatjes houden ze nu o- ver ons, zeide hij, de courant neerleggend. Grnnpig, nntwoardde Heywood Dat helpt Fielding meteen uit de wereld en zoo wordt ons de moeite bespaard. .Ta. zij zullen hem zeker ophangen. Och, natuurlijk, zei Borrodaile. 't Is een echte stumperd, mompelde ITev- VERSCHIJNT BLKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 mauiiden 1. A D V E H T E NT I N Van 15 regels 0.50. Tedere regel meer 0.10. BUREAU: jjlppolytushoef Wieringta. TêleL Intercom». Ne. 19. gend jaar een aanvang te maken met den opbouw van al die werken, wat naar berekening twee jaar zal vorderen, waarna het afhangen van al het ijzerwerk nog twee jaar zal duren. Zooal9 wij hebben gemeld, verdert het maken van de afsluitdijk, waarmede men ook is aange vangen, 8 jaar. De Wieringermeer. Het plan was, om na het tot stand komen van de afsluitdijk de Wieringermeerpolder te ma ken, omdat een dijk in een meer, waar men niet te maken heeft met de hooge en lage waterstan den en ook niet het gevaar heeft te duchten van de zeestormen, lichter kan zijn dan een afsluit dijk in zee. De landbouwcommissie Lovink, die had uitgemaakt, dat de drooggemaakte gronden nas na 7 jaar hun normale cultuurwaarde heb ben, berekende, dat het dan 22 jaar zou duren, vóór men gronden had van een normale cultuur waarde en deze commissie stelde zich op het standpunt, dat het Nederlandsche belang vor dert, dat men eerder over deze gronden beschikt en wist te bereiken, dat men reeds nu is aange vangen met het maken van de afsluitdijk voor den Wieringermeer, welke dijk loopt van den Oostoever van Wieringen naar Medemblik. Deze dijk wordt nu iets zwaarder, zal dan ook meer kosten, maar de meerdere kosten worden zeker mdekt door het feit, dat men nu 8 jaar eerder over de cultuurgronden van normale waarde zal beschikken. Wanneer de Wieringer Meer droog is, beschikt men over een nieuwen polder van °0.000 H.A. een polder, zro groot, als de TTnnrlem mermeer. De dijk vcor den Wieringermeerpolder wordt 18 K.M. lang, en men hoopt daarmee eind '029 gereed te zijn. Op drie punten, n.1. vlak bij Wieringen én op de Oude Zeug én bij Medemblik •'s men reeds aangevangen met het maken van Ion dijk en ook in de bedrijvigheid te Medem - blik, waar evenals te Wieringen een begin is ge maakt met den bouw van woningen voor perso neel van de Zuiderzeewerken, ziet men reeds den invloed op het economische leven in deze plaat sen docr het grootsche werk. De dijk te Medemblik is reeds 1 K.M. uit de kust gevorderd. Ook de de Oude Zeug kwam reeds 1 K.M. dijk tot stand. Wanneer over 3 jaar de dijk gereed is, dan zal de Wieringermeer moeten worden droop-jTpTnpion, waarom men reeds thans is aangevangen met het maken van twee z.g. maalnutton en wel één aan don Noordkant bij Wieringen en één aan den Zuidkant bij Medemblik. Het volgend laar wordt reeds een aanvang gemaakt met het bou wen van de gemalen. Hoewel het uitmalen met één gemaal mogelijk zou zijn, besloot men toch uit veiligheidsoverwegingen er twee te maken. De Noordelijke be maling zal uit een Diessel- bemaling bestaan en dus op olie werken,terwijl de Zuidelijke op electriciteit bewogen zal wor - den. Het Noordelijk gemaal zal bestaan uit twee pompen, die ieder 250 M3. pe.r rpinuut uitmalen terwijl het Zuidelijk gemaal zal bestaan uit 3 nompon, ieder met een capaciteit van 400 M3 per minuut. Dit Zuidelijke zal een gemaal wor - den, dat het grootste bemalingsvermogen heeft *r\r wereld, omdat de pompon het water IV2 M. omhoog moeten voeren. Het vermogen van het gemaal is dan ook belangrijk hooger genomen dan voor de 1200 M3. water, die per minuut ver plaatst moeten worden, noodig zou ziin. Met het oog op de afwatering van de aangren wood. Wie zou het oude mensch toch vermoord hebben, Split 7 Op nonchalante wijze werd'deze vraag gedaan. Een handige kerel, die geen enkel spoor ach erliet, zei de ander. Ja, flink aangepakt, zei Bo-rredaile gapend. Hij rekte zijn armen uit. Ik heb vannacht slecht geslapen in een vreemd bed, 't loopt nogal goed af met Dok, hé Hoe zoo Heywood had het bercht niet gelezen van een zelfmoord van een krankzinnige. Borrednile wees het hem aan." Hij sprong van een rivierbrug naar heneden 7eide hij. Hij is bepaald direct krankzinnig ge- wodren. nadat wij hem alleen lieten. En het is nok wel zeker en stellig, de beschrijving komt ->recies uit en dat is een mooi ding vcor ons. dan Van hij ons niet hehahbelen. Heywood was erg bleek geworden, toen hij het eelezen had. Hebt u niets meer over bem te zeegon. baas Wat zou ik nu nog te zeggen hebben 7 Borrodaile haalde de schouders op en glim lachte. Spijt het u niet vroeg Heywood weer. Weineen Spilt, ik ben zoo sentimenteel niet. Als u iemand niet meer noodig hebt, dan kan het u niets meer scheten. De ex-advocaat werd nog blceker. Er zijn weinig menschen, hoe diep verdorven ze ook zijn, o-f ze houden nog wel eens van ie mand en Heywood voelde wel eenige affectie voor den dokter. Zijn hulpeloosheid had hem dikwijls getroffen en als hij kon, had hij hem beschermd tegen de boosaardigheid van den baas, en nu ergerde Borrodaile's ongevoeligheid hem. Geen steek, ik hen blij, dat ik van hem af ben. Denkt u er zoo over Ja, waarom Och, ik wou het maar eens weten, antwoord de Heywood als terloops, weel* een blik in de courant werpend. Van welke onbeduidende voorvallen hangt dikwijls het lot van een mensch af zende polder en de scheepvaart, komt er een ringvaart langs de Westkust van Aartswoud naar het Noorden en dit kanaal moet ook klaar zijn als de dijk van de Wieringermeerpolder ge reed is. Dit kanaal leidt naar het te maken hoe - zemmeer, dat 700 H.A. groot zal zijn. De heer Van der Wal hoopte, dat het zou ge - lukken, in 3 jaar de Wieringermeerdijk klaar te krijgen en hij veronderstelde, dat de Directeur van de M. U. Z., de heer Ringers, er wel zorg vooi zou dragen, dat dit gebeurde.Men zal dan per jaar nog 8 K.M. van den dijk moeten maken. Bo vendien zal dan alles, wat er rondom ligt, 01 k klaar moeten zijn. Wanneer dit het geval is, dar. kan met het uitmalen worden begonnen, waar aan nacht en dag zal worden gewerkt en volgons berekening zal dan de Wieringermeer in één jaar droog leggen. Voor het maken vtyi sloot en en wegen heeft men dan nog 2 jaar noodig en daarna is er de gelegenheid voor de landbouw deskundigen om met hun werk in den poldev aan te vangen. Op aandrang van deze landbouw deskundigen is er te Andijk een proefpolder van 40 H.A. gemaakt. Deze proefpolder is 12 Augus tus droog gekomen en de landbouwcr-kundigen hebben dien grond reeds voor het doen van ont- ziltingsproeven in handen genomen om straks de toekomstige bewoners van den Wieringermeer van advies te kunnen dienen. De Andijker proefpolder, die reeds met slooten "s doorkaveld is het aan te zien. dat de landbouw deskundigen full speed zijn aangevangen met un proeven. Hier wordt ook een lnndbouwla- borntorium gebouwd. De grondsoort, die vlak bij de kust wat zanderig is. doch wat verder uit en niet moeilijk te bewerken kloisoort bestaat komt overeen met de grondsoort, die men op don bodem van don Wiprineermeer verwacht.. De er ■aring. die de landbouwwetenschap in den proof- polder zal opdoen, zal ongetwijfeld van groofa •vaarde ziin voor het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder en het lie-t dan o.ok voor do handd, dat men in Inndbouwkringon met buitengewone belangstelling het werk van de 'andbouwwet.cnschap volgt. Dat de landbouwwetenschap bii haar werk steun heeft gezocht in de ervaring, die onze voorouders, pioniers bii het in cultuur brengen van drooggemaakte polders hebben ongedaan bewijst wel het uitzaaien van het koolzaad, dat door hen ook voor de ontzilting der gronden ter hand is genomen. Met niet geringe verwondering ziet men dit koolzaad over enkele gedeelten van het droog - gemaakte poldertie reeds een groenen gloed wer pen. BINNENL. NIEUWS. GESMOKKELDE VARKENS. De laatste weken is de handel tusschen Duitsch land en Nederland in varkens en wel gesmok kelde varkens zeer toegenomen. Dit is gro-oten- deels le wijten aan den hoogen prijs hier in Ne derland. Op de markten hier brengen de biggen 6 a 7 gulden op, terwijl in Duitschland de biggen geen hoogere waarden hebben dan 3 op zijn ïoogst 4 Mark. Het groote gevaar dat dit smokkelen van big gen meebrengt is het overbrengen van besmette lijke ziekten uit Duitschland naar ons land. Als Borredaile zijn spijt had betuigd over Mir- tield's dood, dan zou volgens menschelijke bere kening dit verhaal anders geëindigd zijn. Nu, Split, ik ga je geld halen «n heb nog meer te bezorgen, Het zou niet verstandig zijn nog een nacht hier in huis te blijven. Dat geloof ik ook niet, baas. Borrodaile stond op. Hij had zijn valschen baard en bakkebaarden al afgedaan. Ik zal je om schemeravond komen halm «n dan heb ik een andere vrijwillige schuilplaats Moet ik den heelen dag hier blijven 7 Ja. En de jongen -k Zorg dat alles afgeloopen is, als ik terugkom Is dat alles vroeg Heywood. Dat is alles, herhaalde Borrodaile. Maar Split In een oogenblik hadden Borrodaile's vingers Heywood's keel omklemd in een knellenden oreep. Geen vergissingen, Split, zeide hij, als ik weg ben. Je doet zoo raar, zeg, dat keur ik niet aoed, ging hij voort, lachend tegent het gezicht, dat nu lijkkleurig was van benauwdheid en waar de oogen uitpuilden. Ik heb nu geen plan je te vermoorden. Dit is maar een waarschuwing, een les. Je hebt dat eens noodig. Een goed gedresseerde hond pehoor- aamt zijn meester onmiddellijk, jij vraagt, to veel, dat bevalt mij niet, jij begrijpt mij best,. Het moet afgeloopen zijn, voor ik terugkom. Dag Split,-adieu voor het oogenblik. Hij liet den man los en stapte de kamer en het huis uit zonder zelfs een blik op Heywood te werpen. Deze wankelde naar een stoel en zat daar hij gend naar adem. Dat beest, dacht hij, dat beest- Hij haalde moeiijk en pijnlijk adem. De lucht ring fluitend door zijn gekwetste keel. Zijn bloe deloos gezicht hernam langzaam de gewone kleur. 't Ts een gek en een heest en hij denkt dat ik niets weet. Hij lachte wild cn hield ulotselincr op, want bet lachen deed hem niin. Twintig minuten la ter had hij ook het huis verlaten en was op weg In de afgeloopen week werden tc Tnbbeïgen niet minder dan zestien varkens aangehouden aan de grens door kommiezen. KINDERVERLAMMING. Bij een anderhalfjarig dochtertje uit een ge zin te Nieuw-Vennep heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. DE LEVEND-VERBRANDE AUTO-RIJDER. Twee arrestaties. Woensdagmorgen zijn te Zwolle op last der politie aangehouden mej. J. de Groot-Groen en A. ten Koppel, chauffeur. Laatstgenoemde was chauffeur bij den scheepsbevrachter II. J. de Groot, die in den nacht van 11 September Wije en Olst in zijn auto levend verbrandde. De brand ontstond, doordat Ten Koppel op een eenzame plaats benzine bijvulde en deze benzine door het aansteken van een sigaret door De Groot naar Ten Koppel verklaart in brand vloog. De vrouw van De Groot wandelde, toen dit, geschied de, op eenigen afstand. VOETBALLEN OP ZONDAGMORGEN. De Burgemeester van Zandvoort heeft in een schrijven aan de voetbalvereenigingen aldaar erzocht in den vervolge geen voetbalwedstrijden meer te doen spelen op Zondagmorgen onder kerktijd. De besturen der vereonigingen hebben een vergadering gehouden en zullen nader het oordeel inwinnen van den Haarlemschen Voet - halbond. ZIJN VIJFDE TWEELING. Dinsdag gaf de landbouwer C. Z. te Princen- hage aan het gemeentehuis zijn vijfde tweeling DE KERMIS te WOERDEN WEER INGESTELD De Gemeenteraad van Woerden besloot met 76 stemmen tot wederinvoering van de ker - mis, te beginnen in 1928. De kermis zal 4 dagen duren en aanvangen op den eersten Maandag na 18 October. Voorts werd op de veedagon Maandag en Woensdag het tapverbod gesteld op 4 uur. HET CREDIET VOOR ZUÏDERZEEVISSCHERS VERHOOGD. De Credietvereeniging voor de Zuiderzee heeft het crediet, dat de visschers kunnen aanvragen, verhoogd met vijf procent van de geschatte waarde van de geschatte waarde van schnit en netten. KINDEREN AAN MAZEL OVERLEDEN. Te Ravesteyn heerscht een mazel-epidemie. Er zijn reeds 4 kinderen bezweken. PROVINCIAAL NIEUWK TEGEN DE WATERLEIDING. Te Oosthuizen (N.-II.) zijn twee raadsleden o.w. een wethouder geverbaliseerd, omdat zij weigeren hun woningen aan de waterleiding aan te sluiten, hetgeen verplicht is. INBRAKEN. Te Purmerend is in den nacht van Maandag op Dinsdag in drie woningen ingebroken. Er wor den gouden en zilveren voorworpen en wat geld vermist. naar het politiebureau van Camberwell XI. Spearlng's wanhoop. Mijnheer, ik ben ten einde raad, het ventje ie zeker dood. Ik wist, dat. zij hem achterna za - ten, dat zijn dezelfde schurken, die mevrouw Fielding vermoord hebben. Die naam kon niet toevallig zijn. Ik loop nog een paar dagen rond en dan ga ik er uit. Ik deug niet meer als politie agent. Kom, kom, zei Priest een opgeruimdheid voorwendend, die hij ook niet voelde, want hij trok zich Spearing's neerslachtigheid aan. Te moet het maar wat van je afzetten, laten we een eindje omoflopen en hij trok Spearing mee het bureau uit. Priest wilde hem wat opwekkon uit zijn diep omberen toestand, want hij had diep medelij den met hem, zooals hij daar werkeloos zat. Zij gingen rechtsaf. Waren zij nu den anderen kant gegaan dan hadden zij ITevwood ontmoet. Waar wou u heengaan, mijnheer Laten wij eens naar het hospitaal gaan om den ziekenman te spreken. Hij kan nog niet praten. Misschien praat hij nu wel, men kan nooit, weten. Ik donk van niet, miinheer. Laten wij toch maar eens gaan kijken. Toen zij het hospitaal bereikten, werd hun ge legd, dat er geen verandering was in den toe- Tand en zij den man niet, spreken konden. Tk dacht het wel. zei Spenring. Tk ga terug. TT kan het niet helpen, mijnheer, m wii kunnen het ventie niet meer levend mo - ken. Ik kan het maar niet van mij afzetten Neen, kom. hii is niet. dciod, zei Prio<3t die niet wist, wat hij beginnen zou en zich het hoofd brak over een middel om Spearing wat op tc monteren. Weet ie wat, zei hij nlot«e1ir»o-. laten wij den advocaat der oude dame Fatham eens gaan >pzoeken. Waarom, mijnheer Dat is een uitstekend idee, hij adverteert om de naaste bloedverwanten. Daar zal wel niemand op komen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1