JEÜNIE 18e Jaargang. Dinsdag: 1 November 1927. No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN nWIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN ADVEHTENTI8N: RUREAUl JOBN J. BOSKER, WIERINGEM DINSDAG en VRIJDAG. Van 1—5 regels 0.50. Hlpgelrtnsheel Wier lag ut. UITGEVER 1 ABONNEMENTSPRIJS i Telet Intermaan. Ne. IA per S maanden 1. Iedere regel meer 0.10. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. MODERNE JUMPERS. De jumper of sweater zooals men ze tegcnwoor dig meer noemt, blijft gelukkig voo-rloopig nog in de mode. 't Is dan ook een heerlijke, gemakke lijke dracht die bovendien niet erg duur is. Staan we in twijfel wat we ons zullen aanschaffen, in een geplooiden rok met een aardige jumper zijn we altijd gekleed. De moderne jumper is heel dikwijls op futuristische wijze gegarneerd met onregelmatige, geometrische figuren. Hoe vreemd deze grillige garneering ook in vroeger dagen geleken zou hebben, nt blijkt toch, dat ze bijna altijd goed doetZe heeft iets eigenaar digs, ongewoons, en toch voelt ons oog zich dik wijls bevredigd dat 't niet zoo precies kan na gaan wat een figuurtje eigenlijk voorstelt. Ook worden de kleuren dikwijls heel mooi gekozen, met overgangstinten daar waar 't groote vlakken betreft, met gedurfd naast elkaar gezette kleu - ren bij kleinere garneeringen. STRIKKEN. Hoe eenvoudig deze mode ook is, ze houdt toch heel veel van linten en kwasten, strikken en lus sen. Maar zelfs in dezen smaak blijft ze eenvou dig en gematigd. Zelfs al is de strik enorm groot, bijv. op den rok van zomerige baljaponnetjes, zoo heeft ze toch weer stijl en is in haar soort eenvou diger dan de tallooze lintjes en kwikjes waarme de in vroeger dagen japonnen gegarneerd wer - den. Een losse strik om den hals, hetzij van heel dun, soepel bont, 't zij een zijden sjaal, of een vlugge strik van joponstof staat bijna altijd kwiek, vooral als tegenstelling van een recht, heerachtig1 jasje dat. volgens de nieuwste mode. niet in het midden sluit, maar geheel aan de lin- i-^r-'üdo met, een rij knoopjes. FEUILLETON. o—o le DEEL. No. 1. Onschuldig veroordeeld. HOOFDSflTJK I. Het dorp Alfortville, nabij Parijs, is grooten- deels bewoond door werklieden der fabrieken die hier en daar verspreid liggen in de vlakte. Na het dagwerk, verlaten de arbeiders de far brieken en keeren naar het dorp terug. De weini ge bewoners der fabrieken zijn verplicht hun in- koopen te doen te Alfortville of tè Maisons-Alfort Op het oogenblik dat ons verhaal aanvangt, volgde een vrouw van ongeveer zes-en-twintig jaar den weg, die van Maisons-Alfort naar Al- fprtville leidt. Die vrouw, eenvoudig, doch net in den rouw gekleed, was van middelmatige gestalte en aan trekkelijke schoonheid. Menige behaagzieke, rijke- vrouw had niet al leen het minzaam uiterlijk, maar ook den beval- ligen gang kunnen benijden van deze vrouw uit het volk, die wij in deze regelen hebben geschetst. In de rechterhand hield zij een blikken kruik met beweegbaar handvat met de linker hield zij het poezelige handje vast van een jongetje van ongeveer drie jaar, dat langzaam kwam aan gestapt, achter hem een kartonnen 'paardje aan een koord voortsleepend. De wieltjes botsten tegen een steen, die het aardje tegen hield. Hu paardje riep de kleine, aan het koord trekkend. Hij trok zoo hevig dat het paardje het even wicht verloor en opzij viel. Het was de vijfde keer sedert vier minuten. De jonge vrouw bleef aanstonds staan. Kom, Georges, zeide zij met zachte en stree- lende stem tot heit kind, neem uw paardje op, liefste, en draag het. Anders zullen wij te lang onderweg* blijven. MARKTOVERZICHT. Wij wezen er verleden week op, dat de vee teelt haar voornaamsten bron van bestaan in den uitvoer moet vinden. Vee, boter en kaas zijn de middelen van bestaan voor den koeboer. Nu heeft de veehandel in de laatste jaren veel tegen spoed te boeken. Gelukkig gaat het met boter en kaas beter. Deze zijn tot heden in 1927 belangrijk voortuitgegaan. In de eerste negen maanden van 1926 werden er 35 millioen kilo boter en 75,1 millioen kilo kaas uitgevoerd, in de eerste 9 maanden van 1927 bedroeg die uitvoer 75,1 mil. kilo tegen 62,5 mil. kilo in September 1926. Dat is dus een mooien vooruitgang. Over 't geheel was de markt te SCHAGEN iets stugger dan die van verleden week. Vette koeien waren goed te plaatsen. Er schijnt gebrek aan dit artikel te zijn. Besteed werd voor le kw. 1,07% per kilo. De mindere soorten prijsden iets lager "dan voor 8 dagen. Gelde magere koeien zakten af. Lust voor de weiders is er niet meer o voor de stal ook niet. Die wil mesten is al klaar. Kalfkoeien en kalfvaarzen prijshoudend, graskalveren min der, per kilo 50 a 75 cent. Vette schapen prijshoudend 44,— lammerei. evenzoo 33,Oude schapen werden nog al ge - kocht 24,k 32,Vette varkens iets lage'- 60 63 cent Kilo. BINNENL. NIEUWS. mobilsten een motorrijder in bewusteloozen toe stand op den Bussumer grintweg aangetroffen. Hij lag naast zijn motorrijwiel, waarvan de voor band gedeeltelijk van het wiel was geloopen. Hij werd vervoerd naar de Mayellastichting te Bus- sum. Het bleek te zijn de 25-jarige Anton Prins uit Hilversum. Er werd een ernstige hersen schudding bij hem geconstateerd. Er is echter geen onmiddellijk levensgevaar. Omtrent de oor zaak van het ongeval is nog niets bekend. DOOD GEBLEVEN VAN SCHRIK. In de Heikestraat te Tilburg wierp Woensdag avond een jongen uit baldadigheid een grooten steen tegen de deur van een der woningen in die straat, waardoor de daar wonende 40-jarigc gehuwde vrouw O. zoodanig schrok, dat ze in el kaar zakte en aan haltverlamming bleek te zijn gestorven. DE ZUIDERZEE VISSCHERIJ. Naar uit Enkhuizen aan de „Ned." wordt ge meld, heeft de Minister bericht gezonden, dat het visschersbedrijf nog tot 1933 zal worden kun nen uitgeoefend. Bij de gedeeltelijke afsluiting der Zuiderzee zal er door de nog open geulen jvisch vanuit de Noordzee binnen kunnen komen. Hierbij dienen de visschers evenwel te overwe - gen, dat het binnenzwermen van de visch door de afsluitingswerken gaandeweg zal minderen en met het jaar 1933 geheel onmogelijk zal wor den. DUUR WEILAND IN DE FRIESCHE WOUDEN. Te Boornbergum is een perceel weiland, groot ongeveer 1 H.A., liggend aan den verharden weg, onderhands verkocht voor de som vain 4000, DUUR LAND OP DEN ZANDGROND. Bij een publieke verkooping van weiland te Heerenveen, werd dit betaald met ruim 3000.- per H.A. Dat die prijs hoog is bewijst wel de omstan - digheid, dat op denzelfden dag bij het dorp Rau- werd, op de Friesche klei, tegen vrijwel denzclf- don prijs land werd verkocht. VAN DE MOTORFIETS GEVALLEN. Zaterdagmiddag half vijf hebben eenige auto- Ja, moeder. Het kind nam gedwee het paardje bij den kop, stak het onder zijn arm en nam de hand zijner moeder, waarna beiden hun weg voortzetten. De jonge vrouw ging een kleinen kruidenirs - <vinkel binnen en, niemand ziende, klopte zij drie, vier keeren op de toonbank. Een dikke, ste vige vrouw kwam daarop uit een aangrenzende kamer. Wel zijt gij het, madame Fortier, zeide zij. Goeden dag, madame Fortier. Wat wenscht u Ik moet petroleum hebben, als 't u blieft Petroleum riep de winkelierster met een gebaar van verbazing uitalweer petroleum Maar wat doet gij er toch mee Gisteren hebt gij nog gehaald. Mijn jongen beeft al spelende de kruik om geworpen, antwoordde vrouw Fortier. De winkelierster was begonnen de petroleum af te meten. -- Het is toch gevaarliik, die kinderen, zeide zij tusschen haar werk door. Weet gij wel, dat uw iongen, door de kruik omver te loopen, in de fabriek brand bad kunnen doen ontstaan.. Een lucifertje was genoeg. En zijt gij tevreden in uw nieuwen dienst, ma dame Fortier Men mOet wel. Te midden van mijn verdriet is het nog een echt geluk voor mij. Doch indien ik niet op alles bezuinigde, zou «k er nooit komen. Denk eens na.met twee kin deren Uw kleinste, Lucie, is uitbesteed Voor dertig francs in de maand, die ik van mijn loon moet nemen, antwoordde de jonge vrouw, en zij voegde er met een diepen zucht bijachik gevoel maar al te wel het verlies van mijn armen man Ik geloof u, madame Fortier. Een man, die zijn zeven, acht francs daags verdiende. En die zoo- goed, zoo eerlijk, zoo vol moed was die mij zoo lief had. Tk mag wel zeggen, dat de machine, die heim gedood heeft, terzelfder lijd mijn geluk heeft vernietigd. Terwijl zii dit zeide. bracht vrouw Fortier de hand aan de oogen om de tranen af te wisschen, die over haar wimper liepen. Ge moet er niet om weenen, vrouw, hernam de winkelierster. ITij heeft een mooie begrafenis gehad, de ar WIERINGERWAARD. Donderdagmiddag om streeks 4 uur geraakte een der groote autobus sen van de Langedijker Autobugonderneming aan den Slikkerdijk alhier bijna te water. Op weg zijnde naar Anna Paulowna zou de chauffeur vanaf den Slikkerdijk over een brug den Toetjes weg inrijden. Dit bruggetje is niet breed, zoodat iedere automobilist daar wel goed oppassen moet wil hij de leuning niet raken. De autobus althans kwam in aanraking met de leuning, die als een rietje afbrak. Het linkervoorwiel kwam heelemaal boven het water te hangen, terwijl het rechtervoorwiel nog net op het brugdek is blijven staan. Door flink te remmen heeft de chauffeur erger voor - komen. Met behulp van een span paarden van den heer C. Spaans heeft men het gevaarte achteruit ge trokken, waarna men verder kon gaan. Alleen was de motorkap iets ingedeukt. DE KANALISATIE VAN WEST FRIESLAND. De gemeenteraad van Hoogkarspel heeft met vier tegen drie stemmen besloten, geen bijdragen te verleenen in de kosten der kanalisatie, zooals door de1 commissie van Aalst was voorgesteld. PROVINCIAAL NIEUWS GEMEENTE WIERINGEN. Bibliotheek van „Omhoog." lTe beginnen met Woensdag 2 November aanstaande, zullen we - derom eiken Woensdagmiddag van 4 tot 5 uur leesboeken ter leen kunnen worden afgehaald in het catechisatie-lokaal van de Doopsgezinde kerk te Hippotytushoef. Evenals vorige jaren is men verplicht zich een leeskaart aan te schaffen voor 5 cent een catologus kost eveneens 5 cent. terwijl dan verder het leesgeld 3 cent per week bedraagt vc-or elk uitgeleend boekwerk. Wij ver wachten, dat weer velen van deze gelegenheid gebruik maken. Vooral de jongeren zouden wij de raad willen geven gebr "uikt een gedeelte van je vrije tijd voor goede ontspanning, maat bestemt ook een flink gedeelte voor je ontwikke ling. Dit laatste kun je o.a. doen door het lez« van goede boeken. Op dezelfde plaats en tijd kunnen vakboeken worden aangevraagd op het gebied van handels kennis en administratie, opvoeding, beroeps keus, gezondheidsleer, techniek en handwerk, landbouw, veeteelt en tuinbouw, enz. Vooral de nieuwe catalogus van vak- en studieboeken voor landbouwers en veehouders geeft een groot'1 verscheidenheid voor elke tak van die bedrijven Het leesgeld voor al deze boeken is gering en kan dus voor niemand een bezwaar zijn. Vergadering van den Raad op Zaterdag j.1. des nam. 2 uur. Aanwezig allen. Na opening door den voorziter werd het nieuw benoemde raadslid, de heer Jb. Lont Dz. ge-in- staileerd en werd door hem de belofte afgelegd. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stnkken. De Voorzitter deelt mede, dat de* winst, geval len op den verkoop van den zeegrasoogst 1966 heeft bedragen 2952,61, uitmakende per pak van 50 K.G. 43 cent (vorirge oogst 33% cent. Ingekomen zijn van W. Jansen bericht van aanneming zijner benoeming tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim proces verbaal van kasopneming bij den gemeente-ont vanger en den administrateur der zeegras-exploi tatle. Bij den gemeenteontvanger was in kas 3021,75 de maandstaten der zeegras-exploitatie over Augustus en September. In Augustus zijn 200 en in September 1200 pakken verkochtB. en W. nemen terug hunne voordracht tot vast stelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invorderingen van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, daar zij nog niet vol - doende zekerheid hebben kunnen krijgen over de vraag, in hoeverre de opbrengst vermindering zal ondergaan als gevolg van de in de wet ge >- brachte veranderingen. De Inspecteur meent, dat deze vermindering zeker geen derde deel zal be- loopen, zooals aanvankelijk was vermoed. Mocht bovendien tot herschatting der huurwaarden worden overgegaan, dan zou vermoedelijk de te verwachten vermindering geheel worden opge - heven. Omtrent een herschatting staat, volgens den Inspecteur echter nog niets vast. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten tot ruiting van grond in de Zandkuil, tot aankoon van de Gasthuissloot, alsmede de gemeenterekening 'o- ver 1925 het verslag van de commissie voor de malariabestrijding zal ter inzage liggen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan C. Metselaar Jbz. wordt ontheffing verleend van hondenbelasting. De Vereeniging ter bevordering van het vak - Jonderwijs in West-Friesland verzoekt, onder o- verlegging van het jaarverslag over 1926. een subsidie voor 1928. B. en W. meenen, dat de vereeniging zeer nuttig werk verricht en stellen voor \f 25.subsidie te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Van den heer Oden is verder nog ingekomen het voorstel, om evenals de vorige jaren, ook de winst, die eventueel zal vallen op den zeiegras- oogst 1927, aan de maaiers uit te keeren. Dit stuk wordt om praeadvies in handen gesteld van' B. en W. Verzoek van Me). B. Pot om toekenning eener jaarlijksche uitkeerlng. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. mede, dat adressante, aan wie is opgedragen het schoonhouden der lokalen van het schoolge bouw H.-hoef en het aanleggen der kachels in die school, als zoodanig niet in ambtelijke ver houding tot het gemeentebebstuur staat. Adressante valt dan ook niet onder de werking der Pensioenwet. Ware dit wel het geval geweest dan zou zij daarentegen geen aanspraak hebben gehad op de rente van [f 3,— pe^r week volgons de Invaliditeitswet, welke zij tegenwoordig ont vangt. Wordt het dus wonschelijk geoordeeld, me man. De werklieden der fabriek hebben een geldinzameling gedaan en de baas heeft inge- te hem op beide wangen, zeggende schreven vooor honderd francs. Eindelijk, hij heeft u in de fabriek gezet als portierster, en dat was toch geen plaats voor een vrouw. Zeker, mijnheer Labroue is goed, zeer goed geweest, mompelde de jonge weduwe droevig. Ik laat hem alle recht wedervaren. Men beweert, dat hij streng en barsch is. Zijn gedrag ten mij nen opzichte bewijst het tegenovergestelde, maar het is toch altijd in zijn huis, dat mijn man ge dood is Dat huis heeft mij ongeluk aangebracht en ware het niet geweest voor mijn kinderen, ik zou nooit een betrekking aanvaard hebben, die mij verplicht te leven op de plaats, waar hef bloed van mijn arme_ Pierre gestroomd heeft. Men moet zich geen nutteloos verdriet aan doen, vrouw, het is niet met de dooden, dat men leeft. Gij moet niet altijd met opgekropt hart en betraande oogen loopen. De winkelierster gaf Jeanne haar kruik over. met petroleum gevuld. De jonge vrnuw betaalde en verliet den kuri- deniers winkel. Jeanne Fortier ging langzaam voort, het kind bij de hand houdend, dat weer zijn paartje ach terna sleepte. Het kinn babbelde en ondervroeg zijn moeder, doch kreeg geen antwoord. Verdiept in de herinnering van bet ongeluk, dat den rouw over haar huis gebracht had, hoorde de jonge weduwe nog zelfs het gesnap van haar zoontje Georges niet. HOOFDSTUK II. De weinige woorden tusschen de twee vrouwen gewisseld gaven zeer duidelijk den toestand weer waarin Jeanne Fortier zich bevond. Zooals wij reeds weten, was de jonge weduwe zes^een-twin- tig jaar oud. Goed werkster, zeer bedreven in het naaldwerk, was zij op twee-en-twintigjarigen leeftijd getrouwd met een braven jongeman Pierre Fortier, mecancien in de fabriek van mr Jules Labroue. De mecanicien was eenige maanden te voren gestorven, tengevolge van de ontpdoffing van een machine, veroorzaakt door zijn onvoorzich - tigheid. of liever door een duur betaalde ver strooidheid van een oogenblik. Mr. Labroue, de toekomst van de weduwe en de weezen willende verzekeren, had Jeanne de plaas van portierster in de fabriek aangeboden. Jeanne had dit met dank aangenomen, omdat eij daarin het middel vond om haar kinderen groot te brengen. Doch, zooals wij haar hebben hooren zeggen aan de winkelierster van Maisons Alfort, zij leed in die fabriek, waar alles haar aan het treurig einde herinnerde van den echt genoot, dien zij beweende. Zij dacht, dat, door zich van Alfortville te verwijderen, eij er in zou slagen de vreeselijke herinneringen, die bij dag haar geest plaagden en 's nachts haar slaap stoor den, te verjagen of ten minste in kracht te doen verminderen. Doch het was haar onmogelijk te vertrekken. Zij en haar kinderen moesten toch leven, en geen naaldwerk kon haar zooveel opbrengen, als haar plaats in de fabriek haar bezorgde. Terwijl zij naar de fabriek terugkeerde, dacht Jeanne daaraan, en daarom luisterde zij niet naar het vroolijk gebabbel van den kleinen Ge - orgefc. Zij stapte, zooals wij zeiden, langzaam voort, zonder iets te hooren, zonder iets te zien. Eensklaps sidderde zij achter haar had een stem haar naam uitgesproken. Die stem bracht op haar een hevigen indruk teweeg, want rim - pels verschenen op haar voorhoofd en haar ge laat nam een sommere uitdrukking aan zij wende echter het hoofd niet om en in plaats van haar schreden te vertragen, ging zij sneller voort Maar wacht dan toch, madame Fortier, her nam de stem ik keer terug naar de fabriek. Wij zullen samen den weg afgaan en ik zal u ontlas ten van die kruik, die nogal zwaar schijnt. Georges had zich omgekeerd, en den spreker herkennende, bleef hij staan ondanks de pogin gen zijner moeder om hem mee te krijgen. Moeder, sprak het kind, het is mijn vriend Garaud, die mij een paard gegeven heeft. Van dit oponthoud gebruik makende, was de persoon, aan wien Georges den naam van Ga raud gaf, de moeder eri het kind genaderd. Jeanne, hevig ontsteld, deed zich geweld aan om haar ontroering te verbergen. De nieuwaangekomene was bleek, zijn oogle - den beefden, zijn hart klopte hevig. Hij boog zich voorover, nam Georges in zijn armen op en kus- - Dag, kleine i (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1