mn 18 Jaargang-. Dinsdag 6 December 1927 !No. 93 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR J/Ëg WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Iniercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Op de markt te SCHAGEN was het vrij wat beter dan vorige week. Dit was vooral bij de scha pen het geval. Er wordt zelden zulk een belang rijk verschil waargenomen. Wij zagen een koppel jonge vette schapen van Gebr. Borst te Tutjeliorn verkoopen voor 43. Men wist ons zelfs te vertellen, dat er 46,was besteed. Slachtlammeren konden tot 32,— gelden. Ook het weideproduct was in prijs gere- 'zen. Voor weide overhouders werd van 25, tot 31,50 betaald. Ie kw. vette koeien was vlug- op spoedig verkocht. Betaald wqrd 1,05 1,10 per Kilo goede 2e 0.95 a 1,02. Iets minde re kwaliteit 0.87 a 0.90. Magere gelde koeien 150 k 250. het beste deel ging voor de slacht. Melkkoeien iets beter 250 a 350,—. Nuchtere kalveren stug 12,a 22,Vette varkens met grooten aanvoer, blijven stug al is'het ook in den tijd der slacht, prijs 56 a 63 cent kilo. SCHAGEN. Bij de 4 jaarlijksche verhuringen van landerijen der N. H. Kerk, het Weeshuis en de Diaconie alhier, zijn de huurprijzen belang rijk gedaald. Het land van de kerk, dat voor vier jaar 630 opbracht, bracht bij de verpachting op 28 Nov. 480 op, alzoQ.een verlaging van ruim 23 Cpt. Het land van het Weeshuis, dat voor 4 jaar 1930 opbracht, kwam nu op 1705, alzoo een verlaging van f 225, of bijna 12 pCt. Het land van de Diaconie, dat voor 4 jaar op 1705 kwam, bracht nu 1550 op, dit is een verlaging van ruim 11 pCt. dat wordt een ge middelde verlaging van 15 pCt. GEMEENTE WIERINGEN. EEN WIT KALF. Vrijdag was dp Leeuwarder veemarkt aange voerd een geheel wit kalf, dat gefokt is door den veehouder Kingma te Hennaard. Het spierwitte kalf trok nogal eenige belangstelling op de markt Het werd voor den dood verkocht. Jammer dat de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht geen kennis had van dit fokwcnder. De school heeft onlangs nog aanbiedingen van deze van deze kalveren gevraagd, aldus meldt het Alg. Ned. Landbouwblad. BIETENOPBRENGST. Na den aanvoer van alle bietten aan de Coö peratieve Friesch-Groningsche Beetwortelsui kerfabriek te Groningen blijkt, dat de gemiddel de opbrengst per ha 22.000 Kg. bedraagt dit is tweederde gedeelte van de opbrengst van het vorige jaar. WIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WIL HEBBEN Met een kwast verf had voorzichtig een kip - penliefhebber te Rijsen zijn toom kippen van een kleine kleurafwijking aan de toppen der dekvee- ren afgeholpen, in de hoop, dat zijn, overigens mooie inzending op de Pluimveetentoonstelling bekroond zou worden. De jury ontdekte evenwel het bedrog en daar om prijkte de inzending in de plaats van met de vermelding „eersten prijs", met een bordje „geverfd", zulks tot groot vermaak van eiken be zoeker. FEUILLETON. 0-0 No. 11. Den volgenden miorgen mocht mr. Labroue zijn zoon omhelzen zooveel het hem behaagde. Lucien was veel beter, bijna geheel hersteld, i flloen de diokter zijn mioa-genbezoek bracht, constateerde hij met den eersten oogopslag den gunstigen toestand van hot kind en gaf de stel lige verzekering, dat het spoedig genezen zou zijn. Nu ten volle verzekerd, gaf de ingenieur het voornemen te kennen om zijn verblijf te Saint- Gervais niet te verlengen en in den namiddag te vertrekken. Dezen middag zal ik te Blois, om vier uur vijf-en-veertig minuten, den express van Parijs nemen, zeide hij tot zijn zuster Ik ben dan te Parijs om 9 uur en een uur later te' Alfortville. Ik zal verheugd en gerustgesteld vertrekken, daar ik nu niet meer den minstens angst over mijn geliefd kind zal hebben. Ginds heb ik de belang rijkste zaken af te doen, die mijn tegenwoordig - heid vereischen het is dus nutteloos om hier te blijven. Men gebruikte het ontbijt in de kamer van den kleine zieke, die bij het zien van zijn vader zeer opgeruimd was. En, vroeg mme. Bertin aan haar broeder, hebt gij sedert de drie weken, dat ik u gezien heb niets nieuws in uw fabriek Zijt gij tevreden? Mr. Labroue lachte. Of ik tevreden ben herhaalde hij. Het zou niet beter kunnen. Ik ben op weg om rijk te wor den. Zijt gij niet rijk genoeg vroeg mme. Bertin. Voor mij persoonlijk, ja. Gij weet Carolin, dat ik niet veel vraag. Maar voor Lucien droom ik van een groot fortuin en ik zal het voor hem winnen. Gij hebt zonder twijfel een nieuwe uitvin - ding. MEER KALK. Huurders van bouwlanden van de Ned. Herv. Kerk te Finsterwolde hebben aan de kerkvoog - den verzocht om reductie op del huurprijzen, zulks in verband met de ongunstige lanbdouw- resultaten, die door de huurders gedeeltelijk wor den toegeschreven aan kalkarmoede van den grond. De kerkvoogden zijn het hiermede eens en heb ben daarom reeds kalk aangekocht en over het land laten brengen. St. NICOLAAS IN BOTSING. Het gebeurde Zaterdagochtend op den Mid denweg te Amsterdam. St. Nicolaas reed per aubo in gezelschap van den trouwen zwarten Piet naar een voorbereidende school in het Tuindorp Watergraafsmeer. Een kolenwagen zwenkte onverwachts de Kruislaan in en het gevolg was een botsing tusschen de auto van den Sint en den kolenwagen. Het geval liep nog goed af, bleef beperjt tot een lichte beschadiging van de auto. De chauffeur luchtte in niet bepaald vriende lijke woorden zijn hart tegen den koetsier. Maar de Sint bleef, wel bewust van zijn onsterfelijk heid, kalm en verklaarde slechts, dat de koet - sier voor straf niets in zijn schoen zou krijgen. DE AUTOBUS in Noord Holland. Ged. Staten van Noord Holland hebben aan J. Veldman, te Anna Paulowna vergunning ver leend tot het uitbreiden van den door hem geëx- ploiteerden autobusdienst van Ewijcksluis naar Hippolytushoef tot aan den Oever op Wieringen. INBRAAK TE NIEUW-HELVOET. Voor 16.000 ontvreemd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is inget- brokeri* in den goud- en zilverhandel van F. ,Tie- man te Nieuw-IIelvioet. De dief heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit in het achterhuis eenmaal daarin, was de winkel ge makkelijk te bereiken. Alleen gouwen voorwer pen en de aanwezige geldswaarde zijn medege nomen. Te zamen tot een bedrag van ongeveer 15.000. Dei eigenaar is 's nachts niet in dezen winkel aanwezig, zoodat de dief vrij spel had en blijk - baar op zijn gemak heeft kunnen uitzoeken, wat van zijn gading was. Eerst Zaterdagmorgen, toen de eigenaar den winkel, die een filiaal is van de zaak te Hellew voetsluis, opende, werd de diefstal ontdekt. EEN MAN ONDER HET BED I Een weinig heldhaftige echtgenoot. De „Tijd." vertelt, dat een vrouw te Sippenae- ker, toen zich des avonds ter ruste wilde bege ven, bemerkte, dat er ongewenscht bezoek ge weest was. Op de slaapkamer toch was alles on derstboven gehaald. Een nader onderzoek deed haar tot de ontdekking komen, o gruwel dat er een man onder haar bed lag Gillend holde de vrouw de kamer uit, de trap af en naar buiten, gevolgd door haar man, die eerst niét goed be greep wat er aan de hand was. Toen de vrouw van de eerste schrik was be komen en haar wedervaren onder woorden had kunnen brengen, hielden de echtgenooten krijgs- Ja, iets nieuws, dat mij in vier jaar twee of drie millioen in mijn kas zal- brengen. Ziet gij het niet al te mood in Neen, ik ben er zeker van. Het is een machi ne om niet alleen de gelijke vlakken maar ook de oneffen vlakken te guillocheeren. De Ameri kanen zullen mij voior deze machine alles betalen wat ik zal vragen. Het zal een buitengewonen bij val bekomen. Tenzij dat iemand u voor is. Daarvoor is niet te vreezen. Alles is te vreeeen voor uitvinders. Eén woord te veel gezegd en uw geheim is u ontstolen. Maar beste zuster, gij ziet alles zoo zwart in, riep mr. Labroue met een gedwongen lach uit. Wat zegt gij antwoordde de goede vrouw. Ik geloof niet, dat de milliioenen het geluk uit maken van degenen die ze bezitten. In uw plaats zou ik mij tevreden stellen met de loopende, ze kere zaken, zonder wisselvalligheden, en wan - neer ik een voldoend kapitaal zou bijeen hebben, zou ik mijn fabriek overdoen. De milliioenen maken het geluk niet uit, zegt gij, dat is waar, maar zij dragen er toch toe bij. Ik wil dat Lucien een hoogen rang in de wereld zal bekleeden en ik werk er voor om hem dien te geven. Ik begrijp uw verlangen, maar loop niet te snel. Wees zonder vrees. Indien ik eerzuchtig ben niet voor mij, maar voor mijn zoon, belet mij dit geenszins om voorzichtig te zijn. Ik doe zelf veel en ik wort goed bijgestaan door degenen, die mij omringen. Ik geloof, dat ik u reeds gesproken heb van mijn meesterknecht Jacques Garaud. Op hem kan ik rekenen. Hij is verstandig, geleerd werkzaam en zijn medewerking is voor mij zoo kostbaar, dat ik hem zal doen deelen in de win sten, welke mijn guilkxcheermachine zal opleve ren. Gij hebt hem het geheim uwer uitvinding toevertrouwd Ik moest wel, want hij moet ze maken. Daar bij, ik ken hem. Het is een eerlijk man. Gij zijt dus zeker van hem Volstrekt zeker. Zooveel te beter. En die arme vrouw, die jonge moeder, wier echtgenoot door een ontplof fing gedood werd Ik veronderstel, dat zij nog altijd een plaats in de fabriek heeft Gij spreekt mij van haar, juist dat ik er u raad Zij kwamen overeen dat de man hulp zou halen bij de buren, die echter op vrij grooten af stand woonde, terwijl de vrouw ondertussehen de wacht zou houden. Zoo geschiedde. Na verloop van eenigen tijd had de man een troepje dappere landslieden bij elkaar getrom - meld. Met dorschvlegels, spaden, enz. gewapend "rukten deze door de duisternis op de boerderij aan, toen zij van verre de vrouw angstkreten hoorden slaken. Bij de boerderij aangekomen, vonden zij de vrouw bewusteloos op den grond liggen. Langzaam kwam deze echter weer bij, en deel de toen mede dat de dief ontsnapt was, na haar schandelijk te hebben mishandeld. Tevergeefs trachtte men den onverlaat te ach terhalen, die met medeneming van geld, klee- dingstukken en andere zaken, spoorloos verdwe nen bleek. VERRASSING VAN EEN VARKEN I Een bijzonderheid in de varkenswereld heeft zich dezer dagen voorgedaan bij den landbouwer H. Meertens te Anreep. De vorige week Woensdag werden door een varken van den eersten worp vier biggen ter wereld gebracht. Of men het vond goed of niet, de boer moest met dit poovere resultaat tevre - den zijn. Hoe groot was echter zijn en veler anderer ver bazing toen Vrijdagmorgen het mioodervarken opnieuw begon te nestelen en even later weer vijf gezonde jonge biggetjes ter wereld bracht waardoor dus het aantal broertjes en zusjes tot negen was aangegroeid. BUITENLAND. DE VROUW IN RUSLAND. In geen enkel ander land speelt de vrouw in het openbare leven zulk een aanzienlijke rol als in sowjet-Rusland. Men kan zich er bijna geen voorstelling van maken, welken omvang het werk der vrouw daar in de samenleving heeft gekregen. Dat feit is te opmerkelijker, omdat men onge - veer nog maar tien jaar geleden in Rusland o- ver het algemeen vijandig stond tegenover allen vrouwenarbeid. Onder de regearing van den tsaar werd een vrouw, die door arbeid in haar onderhoud voorzag, altijd ervan verdacht, revo- lutionnair te zijn. In Rusland behoorden vroeger zelfs winkeljuffrouwen tot de zeldzaamheden. Jongedames uit verarmde adellijke families, die genoodzaakt waren, doior werken in haar levens onderhoud te voorzien, kregen door protectie bij wijze van uitzondering betrekkingen als steno typiste dn de ministeries, maar hielden zelfs voor haar naasten bekenden geheim, dat zij werkten. Na de revolutie is er in dezen toestand een groote verandering gekomen. Het Al-Russisch vrouwen-congres, dat onlangs te Moskou is ge houden, leverde een boeiend beeld van de ver schillende beroepen, welke thans door de vrou wen worden uitgeoefend in den nieuwen staat. In vele streken bezetten de vrouwen 30 proent van de betrekkingen in de overheidsdiensten van de sovjets. Er zijn kranten, waarvan de redacties uitsluitend uit vrouwen bestaan. Het aantal vrouwelijke ingenieurs, architecten en doktoren is in Rusland legio. In het commissariaat van van buitenlandsche zaken zijn twee vrouwen, die het ambt bekleeden van directeuren van afdee- lingen. In het beheer van de stadsschouwbur gen is een vrouw plaatsvervangend intendant. Onder de bioscoop- en de schouwburgdirecteu ren vindt men eveneens een groot aantal vrou wen. Onlangs is te Leninggrad (Petersburg) een vrouw benoemd tot hoofdofficier van justitie. De eerste vrouwelijke gezant was mevrouw Kollon- tay en zij vertegenwoordigt weer sowjet-Rusland te Oslo. Het is bekend geworden, dat verscheide ne vrouwen bij de tsjeka, die thans berucht is onder den naam Gepeoe, als beul werkzaam zijn. De doodstraf of, zooals men ze in Rusland noemt de „hoogste strafmaat", wordt voltrokken door schieten. Men bedient zich daarbij niet van een peloton soldaten, maar doodt het slachtoffer door een schot in den nek. Het doodelijke schot wordt in vele gevallen door vrouwen gelost. Rus land beschikt bovendien over een vrouwelijke militie onder bevel van een vrouw, die den hoog sten militairen rang bekleedt. De Russische pers legt er den nadruk op, en niet zonder grond, dat uit het Vrouwen-congres is gebleken, dat de nieuwe Russische staat feite lijk het aanzijn heeft gegeven aan een dictatuur van de vrouw. AUTO EN STIER. Een niet alledaagsch avontuur beleefde een Duitsch ingenieur. Toen een uit de weide komen de kudde koeien hem noodzaakte te stoppon, wierp zich plotseling een woedende stier op den wagen en stootte met zijn horens het spatbord kapot. Toen viel hij den wagen van voren aan en borens zoo diep in den radiator, dat hij ze niet meer terug kon trekken. De herder wierp hem een jas over den kop en bond de pooten samen, waarop de auto m$t volle kracht achteruit reed. Op deze manier gelukte het den gevaarlijken aanrander los te krijgen. WAT IS MIST Mist bestaat voor 82 pCt. uit droppels water - damp en wonderlijke kristalletjes van allerlei vorm en tot allerlei zouten en zwavels beihoo- rend. De zouten komen uit het zeewater, de zwa vels uit hetgeen de stadsschoorsteenen de lucht inwerpen. Microscopisch onderzoek heeft het al dus uitgemaakt. zelf over wilde spreken. Ja, zij is nog altijd in de fabriek, maar ik ben verplicht haar te verwij deren. Gij zendt ze weg zeide mme. Bertin ver wonderd. Wel tegen mijn zin. Ik ben er echter toe ver plicht. Dat begrijp ik niet goed. De lood van haar man, die in uw dienst verongelukt is, legt u ze kere verplichtingen jegens haar op. Ik ken die verplichtingen en wil er mij niet aan onttrekken. Jeanne Fortier is een goede en brave vrouw, een uitmuntende huismoeder, maar zij past niet voor den dienst van waken, waartoe de wilskracht van een man onontbeerlijk is. Gij hadt daaraan moeten denken, alvorens haar die plaats te schenken. Ik-heb er niet aan gedacht. En gij hebt haar opgezegd Ja, zij heeft het reglement van de febriek overtreden en laten overtreden. Dat is een slecht voorbeeld. Dat kan niet gedoogd worden. Gij zijt streng Ik ben slechts rechtvaardig. Maar wat moot die arme vrouw aanvangen? 't Is juist over haai' toekomst dat ik u wilde spreken. Kan ik iets voor haar doen Ik geloof het wel. Hoe Sedert lang dring ik bij u aan, dat gij een dienstbode zoudt nemen in plaats van een werk vrouw. Gij hebt mij dat altijd geweigerd. iIk wordt op voldoende wijze geholpen. Gij weet, dat ik mij gaarne met mijn huishouden be zighoud. Ja. Maar Jeanne zou voor u meer een gezel lin dan een dienstbode zijn. Gij zijt niet jong meer, beste zuster, en gij hebt rust noodig. Die rust zult gij kunnen genieten, als Jeanne bij u ■is. Haar zoontje, dat drie-en-een-half jaar is, zou de speelmakker zijn van Lucien. Later zou ik hem een goede opvoeding bezorgen en aldus zou ik mijn schuld betalen aan de weduwe, wier man in mjjn dienst gestorven is. Ja, bester zuster, gij zult mijn voorstel aannemen, het is volstrek! noodzakelijk. Ik kan madame Fortier in de fa briek niet houden, maar ik wdl niet, dat zij zal lijden door den maatregel, dien ik in de onaan gename verplichting ben te nemen. Ik ben bard geweest ten opzichte van Jeanne en ik geloof, dat PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN. Terwijl Mw. M. SmitBakker van Wieringerwaard, een paar minuten binnen was bij den rijwielhandelaar J. Prins, aan de Laagzij- de alhier, werd haar rijwiel, dat voor het huis was geplaatst, gestolen. SCHAGEN. Donderdag werden alhier eenige autorijders bekeurd, die niet aan de votorschrif - ten van de Motor- en rijwielwet hadden voldaan. EEN GROENTENVEILING GEBOYCOT. Onlangs ontstond een geschil tusschen de di rectie der groentenveiling „Eendracht" te Be verwijk en eenige kooplieden, met het gevolg, dat de veilingdirectie aan genoemde kooplieden, zij nu verstoord op mij is. Doch £ij mijn terug komst te Alfortville zou ik haar gaarne een gx>e^ de tijding brengen, die haar alles zal doen ver geten Het is te begrijpen dat de vermeerdering van uitgaven, die de tegenwoordigheid van Jeanne in uw huis zal veroorzaken, evenals haar loon, te mijnen laste zijn. Weiger het mij niet. Niet alleen zou mij dit veel leed doen, maar daarbij zoudt gij mij in een ernstige moeilijkheid bren - gen. Ik wil u noch last, noch leed aandoen, beste broeder, antwoordde mme. Bertin, van ganscher harte wil ik u in uw werk van liefdadigheid hel pen. Bij uw terugkomst in de fabriek moiogt gij mij Jeanne Fortier en haar zoon zenden. O gij zijt waarlijk goed, riep mr. Labroue uit, de handen zijner zuster met wormte druk - kend, ik zal nu vol vreugde van hier vertrekken. De Ingenieur bracht het overige van den na middag bij het bed van Lucien door, wiens beter schap van uur tot uur toenam. VIII. Laat ons nu eens zien, wat er te Alfortville voorviel, terwijl mr. Labroue in het dorp Saint Gervais was. Het binnenkomen der arbeiders in de fabriek had plaats gehad als naar gewoonte. Jacques Garaud, die een der eersten was, was de loge voorbijgegaan zonder teeken van leven te geven en zonder dat Jeanne, die zich bezig hield met de aanwezigheidslijsten te teeken, zijn voorbijgaan bemerkt had. Nochthans lette zij op hem zooveel zij kon. De geheimzinnige woorden van den mees terknecht, zijn zonderlinge manieren en de vreem de uitdrukking van zijn gelaat hadden bij haar sedert den vorigen avond veel achterdocht, ge^ wekt. Zij wenschte Jacques te zien, om zich te verzekeren, dat hij kalmer was, en terwijl zij on willens aan hem dacht, scheen zij zoo> gedacht en zoo koortsig, dat verscheidene personen er haar opmerkazam opmaakten. David vooral, was er ongerust overhij was de loge binnengekomen om de sleutels van het kabinet van den ingenie- eur en dat van den kassier te halen, waar hij el- ken morgen alles in orde bracht. Wat ziet gij er bleek uit, madame Fortier, zeidd hij tot haar, zijt gij ziek Weineen, mijnheer David. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 7