JEAMIE k NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden ,1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hlppolytnshoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. PARIJSCHE MODEBRIE VEN. Zoo'n dik, gezellig groudkussen, dat men knus naast den brandenden kachel schuift, is zoo'n echt leuk zitje. Wie er eenmaal een heeft gehad, kan er niet meer buiten en ge kunt er zeker van zijn, dat 't in iedere woning een zeer gewaardeerd St. Nicolaascadeautje zal zijn. Meestal bestaat zoo'n kussen uit 2 ronde voe dingskussens boven elkaar, die gezamenlijk o vertrokken zijn of die men elk afzonderlijk pver- trekt en ze daarna op elkaar bevestigt. De eer ste methode is solieder, vooral m een huishou den met kinderen, waar zoo'n kussen nogal eens iets te lijden heeft en groot gevaar loopt, dat z'n twee helften op een goeden dag loslaten. We willen dus maar veronderstellen, dat ge de pouf volgens de eerste methode vervaardigt en twee stevig gevulde kussens met een mooie lap bruin fluweel overtrekt. Op het bovenvlak wordt de stof zoo aangebracht, dat ze in het midden bij el kaar is gehaald en met een platte fluweelen knoop afgewerkt. De zijkanten garneert ge met twee rijen driehoeken boven elkaar, van spre kend blauw of oranje fluweel. HARKTOVERZICHT. Volgens een vakblad ligt de oorzaak van dc groote aanvoeren op de markten in den drang tot ruimen daar het verder onderhoud niet loo- nend zou zijn, dat zou zoowel voor den verkoop voor bedrijfsvee als voor vet vee het geval 'zijn, Men heeft de voornaamste factor, die overal bij huurboeren geldt, daar niet bijgenoemd, n.l. de financieele verplichtingen met Kersttijd. Er zoo lang er geen overeenstemming tusschen de pro ductieprijzen en de huurprijzen bestaat, zal dit ook wel zoo blijven. De toestand van landbouw 'mi veeteelt kan eerst gezond worden, wanneer de productieprijzen stijgen, of de huur en grondprij zen dalen. De SCHAGER markt was op 15 December een slechte markt. Gladde wegen en vinnige koude, te weinig vraag, te groote aanvoer. De prijs voor le kw. vette koeien liep van 1 tot 1,05 2e kw. 0.85 k 0.95 3e 0.75 k 0.85 gelde koeien stug 225 a 300 melk- en kalfkoteien 150 a 375 Nuchtere kalveren 11 k 30 Schapen waren be langrijk minder dan vorige week. Vette schapen, die verleden week terug gingen bij een bod van 40, gingen nu voor 35. O verhouders voor den dood 30 k 32, voor de weide 25 k 30. Vette var kens stug, 0.58 k 0.62. BINNENL. NIEUWS. LIEFHEBBENDE OUDERS. Bij een echtpaar in de buurt van Axel vervoeg PEUILLETON. o—o No. 15. Te half twaalf eerst verliet mr. Labroue zijrt vrienden en zocht een rijtuig op, om hem naar Alfortville te brengen. En hij spoedde zich naar zijn woning. Het wa ter droop van zijn ktoederenmaar hij had slechts een vijftig schreden meer te gaan om thuis te zijn. Voor de deur der fabriek gekomen, haalde hij een sleutel uit den zak, opende ze en trad binnen, sloot de deur achter zich en liep de plaats over om zich naar zijn paviljoen te bege ven. Jeanne had de deur botoren sleuten. Zij stond Bchielijk op. Er is iemand binnengekomen mompelde zijik heb iemand de plaats over botoren gaan. Mijn plicht is om te waken ik moet weten Reeds spoedde zij zidh naar de deur harer ka mer torn naar beneden te gaan, toen Georges haar kleeren mett de hand vastklemde, srhreeuwende: Moeder, moeder, ga niet heen Blijf bij mij Ik kom dadelijk terug, mijn liefste. Neen, neen, ik ben bang, ga niet heen blijf bij mij En meer dan ooit klemde het kind zich met de rechterhand aan het kleed van Jeanne vast, ter wijl hij met de linkerhand zijn kartonnen paard vasthield. Mme. Fortier, haar kind zoo vol angst ziende, nam het in haar armen, liep snel naar beneden, opende de deur der loge, trad naar beneden in den regen en zag op naar het paviljoen van mr Labroue. Eensklaps werd de duisternis verlicht door een roodachtig en weifelend schijnsel, dat van de fabriek kwam. Ten zeerste ontsteld, liep Jeanne naar de gebouwen der fabriek. Twintig paassen hoogstens scheidden haar nog van het paviljoen, toen zij op klaren, duiidelijken toon dit geroep hoorde Help Help den zich de vorige week een man en een vrouw met twee kinderen, waarvan het jongste nog geen maand oud was. Ze gaven te kennen, in deze streek werk te willen zoeken en vroegen de huisvrouw of ze zoolang op hun kind wilde pas sen. Deze stemde daarin toe, doch toen na eenige dagen de vreemdelingen nog niet waren terug gekeerd om het kind te halen, werd de politie met het geval in kennis gesteld, die een onder zoek instelde en de vreemdelingen opspoorde. Het bleek een Belgisch echtpaar te zijn, dat ziich blijkbaar op deze wijze van hun kinderen wilde ontdoen. LOONEN IN HET FRIESCHE LANDBOUW BEDRIJF. /Tusschen de onderafdeeling Idaarderadeel- West der Friesche Maatschappij van Landbouw en de afdeeling aldaar van den Nederl. Bond van arbeiders in het Landbouwbedrijf, Tuinbouw- ei Zuivelbedrijf, is voor het komende jaar een over eenkomst gesloten welke de volgende loonregeling bevat vaste arbeiders ontvangen 24 per week plus de gewone emolumenten en de losse arbei ders van 1 Maart tot 12 November 1928 40 ct. en van 12 November 1928 tot 1 Maart 1929 35 cent per uur. EEN RUSTHUIS VOOR PREDIKANTEN. En het aanzien van het predikambt. Ds. O. v. d. Veen te Vieringen schrijft in het Orgaan van den Bond van Predikanten een stuk over het voorstel van iemand (in de vorige afle vering van het blad) om de gelden bijeen te bron gen voor een vacantiehuis voor predikanten de voorsteller had opgemerkt, dat een verblijf in dit oord dan bijv. eens „een aardig aannemingsca deau voor dominee" zou kunnen zijn. Ds. v. d. V. zegt er o.m. van Daar staan we dus weer aan de kaak, wij de verarmde dominees, die door onze eigen leer lingen met ops gezin zoo noodig 'n weekje naar buiten gestuurd moeten worden. Ik vermoed toch wel dat de meesten onzer zóóveel eerge voel eergevoel zullen hebben, dat ze 'n dergelijk cadeau zullen weigeren. Dan nog liever een of twee dagen uit op eigen kosten, terwijl toch ook de meesten nog wel bij hun eigen familie logeeren kunnen. SCHAATSENRIJDEN OP HET DAK. Te Utrecht is Zaterdag een ijsbaan geopend op een zeer ongewone plaats, n.l. boven op een dak. De heer Maas, architeca van het Patronnatge- bouw in de Knaalstraat, heeft het Amerikaan- sche denkbeeld uitgewerkt om hier een ijsbaan aan te leggen boven op het dak, 15 meter hoog en met een oppervlakte van ongeveer 500 verkan- te meter. Het vriest op die hoogte blijkbaar beter dan op den grond en vandaar dat de ijsliefhebbers Za terdagmorgen de eigenaardige baan al kenden bevolken. Er werd lustig gereden. Flinke ommuring zorgt voor de veiligheid. Men ziet niets dan den verrukkelijken winter hemel boven zich. VAN DORP TOT STAD. Van welke beteekenis de snelle groei van IJ- muiden is, welke plaats nog geen halve eeuw geleden nog slechts een onaanzienlijk dorpje was mag blijken uit het feit, dat er thans een schouw burg gebouwd zal worden, zooals er alleen in de groote steden te vinden is. In het gebouwencum- pler komen, behalve een schuwburgzaal met 1200 zitplaatsen en een tooneel van 200 M2. op pervlak, nog 12 kleinere zalen voior vergaderin gen enz. en 'n ruime leeszaal. Voor dit groote bouwwerk is een terrein aangekocht, groot 3600 M2., voor de som van 42.000. De oppervlakte van het gebouw bedraagt 2600 M2. IJS. Stoombootverbindingen gestaakt. Door het vele ijs in zee is de salonboot van de Holland-Friesland-Groningen-lijn, Vrijdagavonu om elf uur uit Amsterdam naar Lemmer ver trokken, eerst Zaterdagmiddag aangekomen. De Groningen-Lemmer Stoomboot Mij. heeft haar geregelden dienst op Amsterdam gestaakt De scheepvaart in Zuid-Oost Drente staat ge heel en de werkverschaffing voor ruim 90 pCt. stil ten gevolge van de invallende vorst. De Veerdienst Enkhuizen-Stavoren is Zondag avond wegens ijsgang gestaakt. BUITENLAND. Bijna onmiddellijk daarna weerklonk in de stilte een verschrikkelijke kreet, een doodskreet! aNdien volgde een gereuteldan niets meer. Jeanne liep snel door. Weldra bereikte zij het paviljoen, waarvan de vensters op bun beurt een rood licht verspreidden. Een kreet van afschuw ontsnapte aan haar lippen. In de gang bemerkte zij Jacques, die met een mes zwaaide, en vcor zijn voeten, mr. Labroue, op den grond uitge strekt, ontzield, in zijn bloed badend. De jonge vrouw liet haar kind uit haar armen glijden. Ellendige moordenaar, riep zij, ik had den zin van uw eerloozen brief niet begrepem Gij stel- det mij vioor, mij te verrijken met goud, met bloed bevlektEllendige De meesterknecht sprong op Jeanne toe en greep haai* bij den arm. Ah gij begrijpt mij nu, zeide hij met een afschuwelijke schaamteloosheid. Beter laat dan nooit Eh welvolg mij Nooit Zwijg, of ik diood uw kind Indjien gij wilt dat het leeft, volg mij, en haasten wij ons, want binnen eenige oogenblikken zal rier alles ineen storten. De meesterknecht sleepte Jeanne en Georges eerst op de plaats en vervolgens in het veld langs de kleine deur nabij het paviljoen. De jonge vrouw wilde schreeuwen. Maar zwijg toch, zeide Jacques op gebieden den toon tot haar. Voor uw eigen veiligheid, zwijg. Gij roiept degenen die u weldra zullen beschuldi gen. Mij mij Mij beschuldigen, stamelde Je anne. Ja, zeker, en de bewijzen zullen niet ontbre ken De petroleum, die gij gekocht hebt, heeft gediend om de fabriek in brand te steken de ledige flesschcn zal men terugvinden op de plaats. Men zal u beschuldigen mr. Labroue ver moord te hebben, want gij alleen kondet weten dat hij in den nacht thuisgekomen is men zal zich de bedreigingen herinneren, die gij tegen hem voor getuigen uitgesproken hebt. Hoeveel malen hebt gij niet gezegd dat het hem geen ge luk. zou aanbrengen u weggejaagd te hebben Welaan, kom mede. Mmm. Fortier voelde zich de wanhoop nabij De meesterknecht sleepte haar steeds vootr. Hij VEEL SNEEUW. Sinds einde November valt er in Rusland (vooral in Centraal Rusland) veel sneeuw. Dat is een goed voorteeken voor den oogst van het winterkoren, dat nu met een dikke sneeuwlaag bedekt is en tegen de felle kou beschermd is. Dc sneeuw waarborgt tevens een zeer vochtgehalte van. den grond. SCHAKING ONDER DWANG. Ontvoer mij of ik dood u 1" Uit Palermo' komt het verhaal van een, na tuurlijk beeldschoon, 15 jarig meisje, Paolina Pizza, de dochter van een eveneens natuurlijk schatrijken vader, die een jong handwerks man met knap voorkomen met het pistool op dc borst dwong haar te schaken. Weliswaar aarzel de hij even, maar toen zij nadrukkelijk zeide „Vlug, vlucht met mij of sterfging hij er in haar auto met haar vandoor. Den volgenden dag stuurde hij heel prozaisch het pistool aan haar vader terug met een prozaisch briefje er bij, waarin hij den vader vroeg zijn dochter te kom er halen. De politie was inmiddels reeds op zoek gegaan naar de vluchtelingen, doch het meisje keerde, verrukt dat zij de heidien was geweesl van een ontvoering, naar huis terug. Als zij meer derjarig is mag zij van haar vader met den man, dien zij tot schaking dwong, trouwen. SLACHTOFFERS VAN DEN SNEEUWVAL. De plotselinge sneeuwval te Berlijn heeft een groot aantal ongevallen veroorzaakt. Het Roode Kruis heeft tien zwaar en 30 licht gewonden te behandelen gekregen. SCHIP VERGAAN 22 GRAANSCHEPEN INGEVROREN. Uit Toronto wordt gemeld, dat alle hoop ten aanzien van het vrachtschip „Kamloop", dat met zijn bemanning van 22 koppen in den storm van 6 December op het Boven Meer is gebleven, is opgegeven. Niet minder dan met 22 graan gela den vajrtuigen ter waarde van 7 millioen dollar benevens 20.000 ton meel liggen in het ijs vastge vroren en zullen waarschijnlijk in dien toestand moeten ovrwinteren. DOODGEVROREN. Een 70-jarige bewoner van het Johanniter klooster te Stettin, WTilhelm Busch, is ip ver schrikkelijke wijze om het leven gekomen. Door de duisternis overvallen, verdwaalde hij in liet bosch en kwam in aanraking met een losgeraak te prikkeldraad omheining. Hij werd hierin zoo danig verwikkeld, dat hij zich niet meer kon be vrijden en is in dien nacht doodgevroren. Zijn kleeding en handen waren geheel door krabwon- den van ijzerdraadprikkels geschonden. EEN GEKKENWERELD. In het ernstige „Journal de Genéve wordt uit gemaakt, dat onze wereld een ijzingwekkende calamiteit wacht. In dit blad berekent een stati sticus dat over slechts drie honderd jaar ieder een in Europa krankzinnig zal zijn. De becijfe ring doet zien, dat in den tijd van 75 jaar het krankzinnigen percentage geweldig gestegen is: in 1859 was er slechts één krankzinnigei op elke 535 personen, in 1897 één op elke 312. In 1926 was de verhouding reeds één op elke 150. Indien het zoo mocht voortgaan, zou heel Europa, nie mand uitgezonderd,precies in het jaar 2139 krankzinnig zijn. Wie mocht meenen dat de statisticus gekheid maakt, vergist zich. Maar een „beetje" gek klinkt het gekkesommetje toch wel. DAT VERKLAART HET. De Amerikaansche statistiek bewijst, dat de Amerikaansche dames meer geld besteden aan haar toilet dan de Amerikaansche regeoring aan haar oorlogsschepen. (De vergelijking is niet heelemaal nieuw. In de dagen der zeilschepen zeiden boosaardige mannen reeds, dat de namen van (bijna) alle schepen vrouwelijk zijn. omdat de tuigage zoo kostbaar is). De „New York Eve- ning Post" trekt uit de vergelijking deze slot som dat verklaart wellicht, waarom men bijna nooit iemand uit dineeren ziet gaan met een oorlogschip. EEN 10-JARIGE AUTOMOBILIST. Te Kopenhage zagen wandelaars Zaterdag een kleine auto, die door een 10-jarigen knaap werd bestuurd. Een politieagent constateerde, met epn geïnterneerde van een tuchtschool te doen te hebben, die bij zijn grootmoeder er van door was gegaan en de auto had gestolen. Het jochie ver - klaarde, reeds twee jaar een auto te kunnen be sturen. WOL VENGEVAAR IN LITAUEN. Uit Mariampol in Litauen wordt gemeld, dat door de strenge kooide het wolvengevaar dreigend is geworden. Des nachts komen zij in heele kud den in de dorpen en dooden niet alleen al het vee en gevogelte, doch hebben zelfs ook men- schen aangevallen. DE „MIDDERNACHTCLUB." (Te Ulm a. d. Doinau kreeg de politie de lucht van een „Middernachtclub", waarvan de leden zich bijzonder toeleggen op Alpensport en wan- had het kind op zijn schouders genomen en droeg het. Met gesmoorde stem herhaalde Jeanne twee maal Help Jecques schudde haar zoo woedend, dat hij zc op haar knieën deed vallen. Eén woord nog, zeide hij, en ik dood uw zoon Medelijden Indien gij wlit dat ik medelijden heb, zwijg dan, en kom met mij mede, we zullen rijk zijn. Neen, neen, ik sterf nog liever Dat uw lot dan vervuld worde Ga heen, en zie te verdwijnen, want ik heb het zoo geschikt dat alle schuld op u valt, en gij kunt u onmoge - lijk verdedigen. Ik beminde u, ik wilde u geluk kig maken. Gij weigert het geluk. Des te erge?' voor u. Dat er kome wat wilIk heb het fortuin: weldra zal ik ver van hier zijn. En Jacques snelde weg over de vlakte. Van al le zijden stegen de vurige vlammen ten hemel, welke roodgekleurd werd. De fabriek stond ir brand. Het paviljoen van den ingenieur, stevigei gebouwd, brandde langzamer maar de wind die hevig woedde, wakkerde het vuur aan. HOOFDSTUK XI. Wij moeten onze lezers uitleg geven van het geen eenige minuten vroeger in de fabriek voor gevallen was. Wij zullen het in eenige woorden doen. Jacques Garaud, dien wij verlaten hebben op het oogenblik, dat hij een brandend zwavelstokje geworpen had op de krullen, met petroleum ove; goten, in het schrijnwerkerslokaal, was aanstond? daarop naar het paviljoen teruggekeerd. Hij o pende het koffertje, dat hij in de gang neergezcl had, en verborg op zijn borst, onder zijn hemd de bundel vankbiljetten en de plans, die in hel koffertje waren. Op dit oogenblik kwam mr. Lr. broue op de plaats en Jeanne hoorde hem de deur achter zich sluiten. De ingenieur bemerkte dc eerste brandflikkeringen die uit de fabriek kwa men en liep in die richting. Jacques stak het ka binet van zijn baas in brand en wierp het ledige koffertje te midden der vlammen. Mr. Labroue zag de deur van het paviljoen openstaan, en een misdaad vermoedende, snelde hij er naar toe Jacques wilde juist weggaan. De twee mannen stonden tegenover elkander. De meesterknecht kon zich niet inhouden, na hetgeen hij reeds ge daan had hij mioest tot het einde gaan. Hij trok een dolkmes uit zijn zak en opende het. Help, help schreeuwde de ingenieur. Als een tijger sprong Jacques op hem toe. Mr. Labroue, in de borst getroffen, viel neer om niet meer op te staan, terwijl hij een doodskreet slaakte. Op dit oogenblik was Jeanne naderbijge- komen. Wij weten reeds het overige. Zoeken wij nu de ongelukkige vrouw op, die wij, op haar knieën neergezonken in het veld ver laten hebben haar geest was als verdoofd zij sidderde en beefde met groote verschrikte oo- gen staarde zij de vlammen aan, die hooger en hooger klommen en haar kind dat half dood van angst was drukte zij tegen haar borst. Eensklaps weerklonk in de verte, de trillende stalen galm van een klaroen. Dit geluid kwam van het fort Charenton. Het maakte een verschrik kelijken indruk op Jeanne. Terzelfder tijd steeg van verscheidene kanten de kreet Brand, brand op. Die kreten naderden snel, Jeanne stond eens klaps op. Ja, zeide zij in eichzelve, ik ben verloren hij heeft gelijk, de ellendige, diie zich wreekt over mijn weigering. Men zal mij beschuldigen. Maar, neen, ik zal mijn onschuld doen blijken ik heb zijn brief, zijn brief die tegen hem zal getuigen. Schielijk bracht zij, als een zinnelooze, de han den aan het voorhoofd en met hijgende stem ging zij voort Zijn brief, maar ik heb hem niethij is ginds gebleven. Ahik zal hem gaan zoeken, ik zal hem terugvinden, en ik zal niets meer van den beschuldiger te vreezen hebben. Ik zal een wa pen hebben om mij te verdedigen. Geheel de lucht was roodgekleurd. De bran dende gebouwen schenen een vuurspuwende berg te zijn. Jeanne wilde naar de fabriek snel - len, waarvan zij meer dan twee honderd meters verwijderd was. Op dertig schreden van haar, zag zij een groep menschen over het veld 1 oiopen °n de wind bracht haar de volgende woorden aan „Ik wed dat Jeanne Fortier, die heks, den brand gesticht heeft. Dat kon niet anders eindi - gen. Dat ellendige mensch heeft in mijn tegen woordigheid mr. Labroue bedreigd." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1