den rug hadden en inplaats van bergen te be klimmen d'aor de vensters van de woningen van welgestelde menschen binnendrongen. (Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan, konden zij dit eerst bewerkstelligen na een verbitterd re vul - vergevecht midden op de straat, waarbij de voor zitter van de club werd gedood. HET RECHT OM HET LEVEN. Een medicus laat opzettelijk een zuigeling sterven. In Chicago heerscht eenige opwinding tenge volge van het optreden van een bekend medicus aldaar, dr. Schupmann, die een zuigeling van drie dagen weigerde te opereeren en liet sterven, omdat het kind, indien het in 't leven had geble ven, voor goed kreupel en geestelijk arnormaal zou zijni geweest. Het kind, een meisje, kwam met een misvormd hoofdje ter wereld. De medicus deelde den ou ders mede dat hij door een operatie den toestand van het kind weliswaar eenigermate kon verbe teren, doch dat het noodt in staat zou zijn om te denken, te spreken en te bewegen. De moeder vroeg hem het leven van het kind te redd-n, doch werd het tenslotte eens met den dokter cn den vader dat het beter was het kind te laten doodgaan. Gedurende den laatsten dag kreeg het dan ook geen voeding meer. „Ik wist wel dat we bittere critiek te verdu ren zoolden hebben," heeft de medicus gezegd, „doch ik geloof dat ieder weldenkend mensch zal begrijpen dat het 't eenige goede was om te doen, en ik meen dat de ouders dienen te worden geprezen om hun dapper besluit." EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Een afschuwelijke moord is te Dos Angelos op een twaalfjarig meisje gepleegd en in geheel Ca- liformnie wordt naar den laaghartigen misdadi ger gezocht. Donderdagmiddag verscheen een dus tot dus ver onbekend gebleven man bij de meisjesschool van Mount Vernon en vertelde aan de twaalfja rige Marion Parker, dat haar vader een ongeluk had gekregen en naar haar vroeg. Zij ging met den man mede en eerst in den avond vernam de vader, dat het meisje dien middag niet op schooi was geweest.. Hij waarschuwde terstond de po litie. Vrijdag en Zaterdag ontving hij vier brieven, alsmede verschillende telegrafische en telefoni sche boodschappen, waarin hem een losgeld van 1500 dollar voor het kind werd gevraagd, met de bedreiging, dat het kind gedood zou worden, wanneer het geld niet -onmiddellijk betaald werd Parker kwam met de politie overeen, dat hij 't losgeld zou betalen, waarna de politie trachten zooi, den misdadiger op te sporen. Zaterdagavond half acht belde iemand hem op en gaf hem bevel, zich naar een bepaalde plaats buiten de stad te begeven. Parker deed, zooals hem gezegd was. Een paar minuten, nadat hij met zijn auto was aangekomen, verscheen een man in een kleinen auto, met 't meisje naast hem. „Hier is zij", ze(ide hij tot den vader, „geef mij het geld. Zij slaapt nu. Ik zal haar aan den kant van den weg neerzetten'.' Parker deed zoo als hem gezegd werd. De vreemdeling stapte een eind verder uit en legde het kind neer langs den berm van den weg. Toen de vader evenwel bij het kin kdwam, zag hij, dat de kleine Marion odod was. Rondom haar hals was een staaldraad gebonden, die zoo sterk was aangetrokken, dat een diepe snede was ver oorzaakt. Beide beenen waren dicht bij het li chaam afgesneden. Meer dan 200 rechercheurs uit Los Angeles en de politie uit alle omliggende steden speuren thans naar den moordenaar. Ook draadloos is zijn aanhouding verzocht. GEMEENTE WIERINGEN - BEKENDMAKINGEN. UITVOERING TREKHONDENWET. Burgemeester en Wethouders van Wieringen vestigen de aandacht van belanghebbenden cp het m.i.v. 1 Januari a.s. in werking tredende, ge wijzigde artikel 6 van het Koninklijk besluit van 6 Februari 1911, luidende „Het is, behoudens het bepaalde in het tweede lid, verboden, dat zich tijdens den rit iemand op de hondenkar bevindt. Op daartoe strekkend verzoek, kan de Burge meester eene schriftelijke vergunning geven tot het zich bevinden op de kar tijdens den rit, deur één persoon. Deze vergunning, waarvan aanteekening ge schiedt op het nummerbewijs, kan ten alle tijden door den Burgemeester worden ingetrokken. Be houdens intrekking is zij van kracht gedurende het tijdperk tusschen twee op elkander volgende keuringen. De lading, en wanneer zich een persoon op de kar bevindt, deze inbegrepen, moet zich in even wicht bevinden, en haar gewicht mag niet zoo grool zijn, dat ?t trekking bovenmatige inspan ning vereischt." Wieringen, 17 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. VASTLEGGEN VAN HONDEN. De Burgemeester van WIERINGEN brengt ter algemeene kennis, dat door hem, krachtens artikel 24 der algemeene politieverordening is bepaald, dat gedurende den tijd, lo-opende vanaf 1 JANUARI tot 1 MEI a.s. het verboden is aan eigenaars of houders van honden, deze dieren in de gemeente onbeheerd te laten loopen. Op overtreding van dit voorschrift zal streng worden toegezien. Aangezien het voorts gebleken is, dat honden vallende in de 3e klasse en waarvoor dus een verminderde belasting wordt betaald, dikwijls k> sloopen, worden eigenaars en houders van zoodanige honden er aan herinnerd, dat deze honden steeds moeten worden vastgehouden, zullende bij overtreding hiervan de honden be schouwd worden als te behooren tot eene hooge- re klasse en als gevolg daarvan een hoogere aan slag worden opgelegd. Wieringen, 16 December 1927. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. IJSBAAN WESTERLAND. Eindelijk eens een winter, die de ijssport gunstig gezind is Die <pns niet alleen brengt zijn trieste, grauwe regen- »V13«-CTJ auctumTTTEUXreeivr ij -sunnrngrrrrrc.- ten van het echt Ilollandsch ijsvermaak. Het ziet er op 't oogenblik waarlijk naar uit, dat wij eens heerlijk, ouderwetsch kunnen schaat sen. Hoe gezellig is het, nietwaar, op de grijze gaan, waar in drukke bedrijvigheid de rijders met hun kleurige doeken en mutsen door elkaar krioelen, terwijl hier en daar een baanveger met breed gebaar zijn bezem zwaait. W aar zoowel uit de lachende gezichten der schaatsers, als uit de zilverwitte omgeving een geest van vroolijke zorgeloosheid spreektwaar men oude kennis sen ontmoet, herinneringen (schaatserslatijn) ophaalt, nieuwe kennissen maakt. Reeds Zaterdagmiddag konden, de liefhebbers op de mooie baan te Westerland hun hart opha len. Zondagmorgen, na de flinke vorst was men al vroeg bezig deze geheel in orde te brengen, om de bezoekers die zeker in grooten getale met hun schaatsen de ijsbaan zouden bezoeken, een mooie baan te kunnen aanbieden. En het was Zondagmiddag daar gezellig en druk. Zelfs vanuit Anna Paulowna zagen wij vele liefhebbers. Een hardrijderij voor jongens tot 16 jaar ver hoogde het ijsgenot. De uitslag was Alb. Russelman Sz. Ie prijs 5 Cor Ruiten burg Jbz. 2e prijs 3 N. Koorn Nz. 3e prijs 2. Heden Dinsdagmiddag hardrijden voor heeren. In Januari 1928 moeten voor den dienst plicht worden ingeschreven de personen, die ge boren zijn in 1909. Meer speciaal zal hiertoe ter gemeente-secretarie gelegenheid worden gegeven op Maandag 9 Januari a.s. Donderdagavond 15 Dec. vergaderde ten hui ze van den heer S. Bruul te den Oever het comité voor het Sinterklaasfeest aldaar tot het doen van rekening en verantwoording. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Steenhouwer bleek, dat het bedrag der uitgaven iets lager was, dan bij de begrooting was geraamd. Het bedrag aan ontvangsten bleek echter belangrijk hooger te zijn, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 90,31. Besloten werd, dit geld op de Boerenleenbank; te plaatsen en in het volgend jaar een costuum voor te koopen. De bescheiden werden nagezien en keurig in orde bevonden. Verder werd besloten het comité op te heffen alleen werden een drietal personen aangewezen; d,ie tegen den volgenden winter het initiatief zullen nemen tot het houden van eenzelfde feest. Dan zal dus een nieuw comité gevormd worden. In zijn slootwoord stipte de voorzitter, de heer Godefroy nog enkele fouten aan, die bij het hou den van het feest aan den dag zijn getreden voorz. deed dit niet, om iemand onaangenaam te zijn, maar een volgende keer kan één en ander vermeden worden en dan slaagt het feest nog be ter dan deze maal. Verder dankte hij de andere comité leden vc-cr de zoo ruiim verleende mede werking. De heer Steenhouwer dankte daarop op zijn beurt den heer Godefroy voor zijn eminente leiding, waaraan het toch in de eerste plaats te danken was, dat het feest zoo volkonen slaagde. Vojt belangstellenden liggen de bescheiden der rekening en verantwoording nog ter inzage bij den heer Godefroy. Politie: Gevonden een rijwielbel. plaatje in etui Een dasspeldje. Inl. bij den Gem. Veldwachter. Maandagavond j.1. kwamen in de benedenzaal der Ned. Herv. Kerk 'n aantal dames en heeren tezamen, die onder leiding van den heer C. J. Bosker besprekingen hielden, wat in het belang van de Openbare Lagere School gedaan kon wor den. De voorz. lichtte toe, dat de voornaamste oor zaak, waarom men ter vergadering was opgeroe pen, was te zoeken dn het feit, dat door 'n klei ne groep personen pogingen worden aangewend hier 'n Bijzondere School te stichten. En spr. acht het van belang, dat daar tegenover tegen maatregelen worden genomen, omdat de belan gen van het onderwijs op Wieringen op het spel staan. Immers, juist thans, waar het bevolkings cijfer door de Zuiderzeewerken snel is vooruitge gaan, maar ook aan groote schommelingen on derhevig is, maakt de Gemeente met 't onder wijs 'n moeilijke tijd door. Door flinke maatrege len van de gemeente (door vermeerdering van otn derwijskrachten en aanstaande nieuw- en ver bouw van scholen) kan 't onderwijs aan de ei- schen beantwoorden, die men daaraan mag stel len. Juist daarom ook zou de bouw van 'n Chris telijke school aan den goeden gang van 't onder wijs groote afbreuk doen. Het is ook begrijpelijk, dat de menschen, die uit alle oorden van ons land zich hier komen ves tigen, zeer verschillend van geloofsovertuiging zijn. De openbare school vraagt daar niet naar. Haar deuren staan voor elk kind open. De open bare school legt de grondslag tot alle belijdenis sen. Daarom ook juist moeten we deze school steu nen en beschermen. Wij achten ook voor de bekende Wieringer een heid en verdraagzaamheid de bijzondere school 'n gevaar. Daarom, op de wallen voor de openba re school. Vlugschriften zullen thans worden verspreid, waarin de ouders op het belang van de openbare school voor hunne kinderen wordt gewezen. Enkele aanwezigen maken de opmerking, dat er ouders zouden kunnen zijn, die uit gemakzucht voor hun kinderen wellicht het adres voor een bijzondere school zouden teekenen. Immers het vervoer voor ver wonende kinderen zou op kos ten van de gemeente moeten geschieden. Zouden er zulke ouders zijn, of zouden er zijn, die onbedachtzaam het adres teekenden, welnu ze kunnen alsnog hun gegeven woord teniet doen, door zoo spoedig mogelijk aan het gemeentebe stuur te schrijven, dat zij zich van 't adres wen- schen terug te trekken, aldus luidden de adviezen ter vergadering. Besloten werd hier een afdeeling van de Ver- eeniging voor Volksonderwijs te stichten. Staan de de vergadering traden 28 aanwezigen als lid toe. Voor lidmaatschap kan men zich natuurlijk in 't vervolg bij een der bestuursleden opgegeven. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: C. J. Bosker, Schilthuis, R. Wiindsma, A. J. van 't Hoff en D. Oden. Besloten werd zoo spoedig mogelijk 'n openba re vergadering te houden te Den Oever, Hippoly- tushoef en Westerland. Aan het hoofdbestuur zal een spreker worden gevraagd. Bij het gemeentebestuur zal tevens worden aan gedrongen om spoed te maken met de nieuw- en verbouw der scholen. Voorz. sloot daarop met 'n hartelijk woord van (1 CliSVXI UlT, UUV UW V*A VVUl^llIg «UVA ¥1 UVUA bVli dienste der openbare school zal afwerpen. De functiën werden door de bestuursleden on derling verdeeld als volgt: C. J. Bosker voorz.; Schilthuis secretaris, Van 't Hoff 2e secretaris, Windsma penningmeester en Oden bestuurslid. De Gymnastiek Vereeniging „Wieringen" had op haar tweede uitvoering al evenveel succes te boeken als Donderdagavond met het optreden der kleinen. Nu Zaterdag-avond waren het „de leden" die van hun „kunnen" op het gebied van „gym nastiek" blijk gaven. En wij kunnen niets anders zeggen, als: „het was 'n genotvollen avond De tot in ai le hoeken gevulde zaal gaf 'n warme aanblik, ondanks de koude buiten. Doch, Jat dan telkens overweldigend applaus na elk mooi uitgevoerd nummer, dat moet de'werkers (sters) wel in gloed hebben gezet. Hulde aan den leader, den heer Pennekamp en de leden der „Gym." Uw werk was flink!" Wij kunnen dan ook ieder met 'n gerust gewe ten opwekkken: wordt lid o-f donateur van de „Gym"; de vereeniging is het waard HERV. GEM. Woensd. 21 Dec. 'sav. half acht Herv Zusterkr. Kerstfeestviering. DOOPSGEZINDE GEM. Donderdag 22 Dec. 1927 half acht Wijdingsuur onder leiding van Ds. v. d. Veen. —Zaterdagavond gaf de Vereeniging van M.U.Z.-Personeel een feestavond in Hotel de Haan, waartoe tal van ingezetenen waren uitge- noodigd. Wij wisten niet, wat zooi worden uitge voerd; het programma was strikt geheim gehou den; en wij dachten, het zal wel 'n ietwat Haeg sche stijve boel zijn. Misgerekend Bij het binnentreden al werden we hartelijk be groet, 'n gezellig en vroolijk gebabbel in de zaal; en toen de directie van de M.U.Z. ingenieur Rin- gers en andere heeren met hunne dames met 'n glunder gezicht binnentraden, tegen dezen en geenen 'n praatje makend, toen 't flink orchest de openingsmarsch inzette en 'n vroolijk gezang weerklonk, toen was ook ons ijs gebroken: hel was hier een gezellige boel. Bij het hartelijk welkomstwoord van den heer Van Welie mochten wij vernemen wat de feest avond der „Mussen" eigenlijk inhield: Muziek, ca baret, declamatie, kortom 'n groote variatie Het met humoristische penteekeningen ver sierde programma werd ons aangeboden en uit volle borst zongen we allen het refrein van het M.UZ..feestlied mee: Wij zijn bijeen om samen feest te vieren En zorgen dai het .vroolijk toe zal gaan. Wij zullen vanavond de zaak eens fijn versieren En ons glas niet ledig laten staan. Wij hopen, dat w'ons allen amuseeren, Hier aan de oevers van de Zuiderzee. En dat wij veel terug weer mogen keeren, Op een fuif van de V.V.M.P. Dan kregen we achtereenvolgens „Ilawaiian- Dreams, zang met veelkleurige verlichting en dans van Pierrot en Pierrette. Naast de mooie uit beelding vielen ons op de passende tooneelde- cors en costumes. Daar was veel werk van ge maakt. De heer en mevrouw Van Welie deden zich bij hun duet kennen als uitmuntende voordragers en wat zullen wij zeggen van de artistenre- vue, het koddige kluchtspel dat nu volgde De lachsalvo's die geregeld in de zaal weer klonken getuigden genoeg hoe allen zich amu seerden en hoe er gespeeld werd. De clown hier- in was wel de heer W. van Stuivenberg, die als „Flippie meesterlijk op dreef was. Na de pauze en de opvoering van de „Burger wacht van Knuppelveen" deed de voorzitter de mededeeling, dat de „uren waren omgevlogen en dat, wilde men nog wat van het bal genieten, me nraoodgedwongen de laatste nummers op het programma vermeld moest achterwege laten Edoch, de burgemeester, de Edelachtb. Heer Kolff, srieek bij het zien van al die bedrukte ge zichten, de hand over het hart, en gaf nog 'n paar uurtjes toe; 'n hoera'weerklonk en de feestvreugde ging weer haar gang. Zelfs 'n paar heeren van de M.U.Z. afd. II (Harlingen) traden nu voor het voetlicht. Ook het bal was gezellig en druk. Een hartelijk dankwoord aan de Vereeniging van M.U.Z.-personeel voor den genotvollen avond die zij alle genoodigden heeft verschaft, is hier zeker op zijn plaats. Voorbij De Coop. Electrische Centrale te Hippolytushoef heeft Zondagavond voor het laatst haar gepuf doen hooren. Te elf uur: de laatste snik" en het lied was uit. Piet heeft zijn 50 P.K.-vriend het zwijgen opgelegd. Het P.E.N. zal thans de „verlichtende plich ten waarnemen. Ondanks de vele zuchten die soms in- en om de Centrale zijn geslaakt, on danks de nukken en kuren van de „Deutz", ge denken we toch met zekere weemoed de verlich tende kracht, die heenging. ONZE NIEUWE KINDERRUBRIEK Wij verwijzen onze lezers naar onze nieuwe Kinderrubriek op rijm en met plaatjes, voorko mende op de achterpagina van dit blad. Het zijn „De Lotgevallen van Teun Mest cn Pietje Deftigheer", een echt kinderverhaal, vol gezonde humor, dat wij in elk Dinsdagnummor zullen opnemen. Laat uw kinderen het uitknip pen en op stevige velletjes papier plakken. Dan hebben zij later het geheele verhaal compleet. Hopende dat wij de kleinen menig vroolijk co^- genblik met dit verhaal bezorgen, DE REDACTIE. FROVINCIAAL NIEUWS. IJS - ONGELUKKEN Gistermiddag is het zes-jarig zoontje van den heer M. Molenaar te Oudkarspel in een bijt in het ijs achter de woning geloopen en verdron ken. URK WEER GEÏSOLEERD. Het eiland Urk is thans geïsoleerd. De post boot van Kampen heeft het eiland vanwege het ijs niet meer kunnen bereiken. Uren en uren heeft het vaartuig moeten worstelen tegen de zware ijsmassa's, doch was ten slotte genood zaakt onverrichter zake terug te keeren. De Zui derzee is één groote ijsvlakte. In schipperskringen alhier maakt men zich on- geTust over het lot van het schip „Maria Aleida", schipper J. Vredenburg, ven Ilenmen, dat Don >voi i iv iö fccyaisscn u, uulu mei itr musiciuam aangekomen is. Vermoedelijk zit het schip tegen den Zuidwal in het ijs vast. IJS. Purmerend. Zondagmiddag - zijn alhier twee schaatsenrijders in de Wehrevaart door het ijs gezakt, dat den vorigen dag nog was gebro ken. De twee mannen zijn met moeite gered een hunner was reeds bewusteloos. SCHIERMONNIKOOG GEÏSOLEERD. De rijksveerboot Zondag wegens het vele drijf ijs op het Friesche Gat den dienst moeten sta ken. Schiermonnikoog is thans geïsoleerd. MEDEMBLIK. Zuiderzeewerken. Aangezien de zee vol ijs ligt, is de arbeid aan de Zuiderzeewer ken te Medemblik votorloopig stopgezet. Talrijke sleepbooten, zandzuigers enz. zijn in de haven al hier binnengebracht. 3INNENL. NIEUWS. VROUW VERBRAND. Zondagavond werd de 70-jarige vrouwA. v.d. Berg toen zij in haar woning aan de Waalkade te Nijmegen bij de kachel zat, door het vuur aange tast. Zij is aan de bekomen brandwonden over leden. DOOR EEN ROSMOLEN GEGREPEN. Het achtjarig dochtertje van den landbouwer De Visser onder Lithem is door een rosmolen ge grepen en onmiddellijk gedood. VELDWACHTER GEWOND. Vrijdagnacht werden te Mijdrecht op eenige plaatsen pogingen gedaan om in te hreken. De in dringer, die echter telkens in zijn werk gestoord werd, moest driemaal het hazenpad kiezen. Uit de opgaven van het signalement, bij de politic gedaan, bleek, dat men met een en denzelfdep persoon te doen had. De veldwachter, die hem bij zijn laatste po ging betrapte, slaagde er in den vluchteling te achterhalen. Hij wist hem te overmannen en een eind mee te sleepen. De man verzette zich echter hevig en bracht den politieman ecnigo verwon - dingen aan het hoofd toe, waarna hij zich los rukte en verdween. De politie zoekt ijverig in alle richtingen. GESTAAKT. t De voor Nijmegen en omtrek bekende auto-bus dienst van „Quick" heeft aangekondigd met 27 December dezen dienst stop te zullen zetten. Sedert het ongeluk op 19 Nov. 1.1. bij den spoor- overgang aan de Groene straat te Nijmegen, is voor het publiek er blijkbaar het vertrouwen uit; immers zoo wordt meegedeeld, is sedert dat droevig ongeval het vervoer met 4000 personen per week verminderd. Een dergelijke teruggang kon de onderneming niet dragen. ONTPLOFFING IN EEN KACHEL. Gevolgd door brand. Maandagmorgen ontstond door een ontploffing in de kachel brand in de woning van een schoen- winkelier aan de Hooigracht te Leiden. De vrouw des huizes en vijf kinderen sliepen nog boven het branddende vertrek en konden slechts met de grootste moeite de straat bereiken, meldt de Crt. De brandweer slaagde er in het vuur te beper ken tot de benedenverdiepingen, die echter uit branden. Huis en inboedel waren verzekerd. BIOSCOOP UITGEBRAND. Zondagnacht om 1 uur werd te Assen brand ontdekt in een bioscoop, toebehoorende aan den heer Thedinga. De brand liet izch zeer ernstig aanzien. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd met twee slangen op de waterleiding het vuur in bedwang gehouden en toen ook de stoom spuit water gaf, was men den brand spoedig meester. Het geheele gebouw is uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kort sluiting. Alles was verzekerd. MARKTBERICHTEN. Opgave van de Directie der kleine markten te ALKMAAR, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 12 tot en met Zaterdag 17 December. Kippen 0.75 a 2 Kuikens 0.20 k 3 Eenden 0.75 a 1,50 Konijnen 075 a 4 Kippeneieren (groothandel) per 100 stuks 10 11 Kippenei eren (kleinhandel) per 100 stuks 8,50 a 11,50 Fabrieksboter le s. per Vz K.G. 0.97Vz k 1,07V2 Fabrieksboter 2e s. per half K.G. 0.85 a 0.95 Boerenboter le s. per Vz K.G. /la 1,10 Roeren- boter 2e soort per Vo K.G. 0.85 a 0.95 Jonge kip pen 1,25 k 3,50 Slachtduiven 0.10 0.20. EIERVEILING, Alkmaar, 17 Dec. 1927. Aanvoer 39000 Kipeieren. Prijzen 5858 K.G. 10.30 a 11,50 58—60 Kg. 11 a 11,30 60—62 Kg. 11,20 a 11,50 62—64 Kg. 11,50 a 12 Brui ne 60—68 Kg. 11,70 k 12,50 Kleine eieren 8,20 10 Aanvoer 1000 Eendeieren. Prijs 9. ALKMAAR, 19 Dec. 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als v-olgt: 60 vette koeien 210 500 8 vette kalveren 75 a 140 Vette kalveren per ned. pond 1,40 1,60 19 Nucht. kalv. (slacht) 7 a 27 977 Vette Varkens (zware) per ned. pond 0.56 k 0.62 Zouters per ned. pond 55 cent. Kerstfeest. Voor hal a.s. Korstfaeat voorradig ean groale sorloeplng VERSIERINGEN voor d<s Kerstboom. bil Cofn, «JL Bosker BOEKHANDEL - - WIERINGEN. mmm

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2