WIERINGEN. (Nadruk verboden.) De geestelijke goederen. 9e eeuw. Wij vermelden reeds dat Strude voor het griootste deel der Utrechtsche kerk behoorde, im mers 72 mansen (hoeven). Nu was Strude niet enkel gelegen binnen de grenzen van het tegen woordige Stnoe, doch omvatte ongeveer 2/3 ge deelte van het tegenwoordige eiland. Men had bovendien nog in „Bëost en in Westanne" 25 mansen kerkelijke goederen benevens het recht van zoutwinning en strandvonderij, het thicnd- recht en het tolrecht op de koopmansgoederen (want o<p Wieringen had de inklaring plaats van doorgaande schepen). Op deze laatste rechten komen wij nader terug. Eerst willen wij Wieringen, vroeger „geseijd dat Wierinck-land", omschrijven, in zijn kerke- lijken staat en wel over een tijdvak van 1000 ja ren. Van de 9e tot de 19e eeuw. De Geestelijke goederen, zooals de lijst uit de 9e eeuw deze weergeeft, werden n.1. in de 18e efeuw gescheiden in kerk- en armengcederen. Omtrent de kerkgoederen, werd een compro mis getroffen met de Staten van Holland en Westvriesland, die deze overnamen tegen het voor hunne rekening nemen van de kosten van kerk- en eeredienst de armengoederen gingen over in het algemeen gereformeerd armenfonds, waarover later. Wij zullen nu trachten de geschiedenis be treffende het verloop dezer zaken over 10 eeuwen weer te geven en haar over drie tijdperken ver- deelen, n.1. Wieringen onder de Vriesen, Wierin gen" bij Holland vóór de Reformatie en Wierin gen bij Holland na de Reformatie tot de 19e eeuw. In de 9e eeuw behoorde Wierinckland tot het gebied der Vriesen. De scheiding tusschen Hol land en Friesland lag in het Reekerwad. Wierinckland resorteerde kerkelijk onder Texla. Beide landen waren slechts door de Flita van het Vriese moederland gescheiden en deze lan den werden „Beweste Flita" genoemd. In de 9e eeuw stonden deze landen onder het gezag van de kerkoverste Sibrant, ook geseijd „Sibrandus" van Texla in de volgende onder bewind van de abten van Ludakerke en Stavoren. De witte-heers-monniken van Luda-kerke én Menaldum én die van het St. Odolfusklooster te Stavoren, hadden de verbetering van de water wegen, inzonderheid de bevaarbaar-making van die kreecken (de* zijtakken) van die Flita (de Vlieter) op zich genomen en ook de verdediging der lage landen tegen de zee. Het Menalde (Me- neele) land dat deze kloosterbroeders tot hun ei gendom verwierven ligt benoorden en bewesten-; het Wltte-heers-land beoosten en bezuiden Ypelsbove. Het geheel behoorde onder de begeving van den Bisschop van Utrecht. Door de invloed der zee, de getij strcom.m, doch in het bijzondpr de stormvloeden, werden echter de grenzen van dit land van strand en water, nu eens naar links, en dan weer naar r echts verschoven zóó, dat de cpwoners van Texla tot Wierinckland zich om beurten gingen scharen, nu eens onder de vlag der Vriesen en dan weer onder die der Hollandsche graven. Vriesen en Hollanders gingen elkaar voortdu rend te lijf, om het bezit van de begeving van d' landen „Beweste Flita", totdat eindelijk, in 1284, iQpeenvolgende watervloeden een handje kwa men meehelpen ten bate der Hollanders en 'het land der kleine Vriesen van het land der groots Vriesen afscheurde en de Flita van een binnen stroom een vaargeul in open zee was geworden. Het land „Beweste Flita" was voor altijd aan de Vriesen ontrukt en bij Crastinio odolfi confessio- ris anno domino 1284 werden de abten van Lu- dankereke en Stavorum cond gedaan dat die luij- den van (Texla en Wierinckland den grave van Holland gehoorzaamheid en trouw gezworen hadden, en de abten zich mitsgaders hiernaar hadden te regulieren. Wierinckland onder Floris V dus. Hij kwam in 1296 echter jammerlijk om het leven werd op gevolgd door Jan I in 1299 door Jan II en in 1304 door Graaf Willem III, welke graaf in het bijzonder aan Wierinckland zijn aandacht wijd de. jTot de doorbraak op Texla, was er alles goed gegaan. De klooster-broeders hadden het land tegen de invloeden der zee door het aanleggen van dijkjes en hulpdijken vrijwel doen bescher men. Nu echter was de volle zee tot de kusten door gedrongen. Vanaf het Reekerwad (door de Siepe) (de tegenwoordige Zijpe) had de Noordzee, door het Oude Veer wel verbinding met de kusten ge had, doch het water moest een omweg maken. Na de doorbraak echter, kwamen de stormvloe den tusschen Huijsdunia en Texla recht op Wie rinckland aanzetten en de lage wierdijkjes wa ren dan ook spoedig met de omgeving gelijk ge maakt. De parochiale besturen zagen zich genoodzaakt, de hulp der grafelijke regeering in te roepen en zoo stelde deze op don Meiavond van 1322 eenige regels vast tot het inrichten van een plaatselijk bestuur; op St. Catharinendag van 1328 regelt hij de rechtspraak op het eiland en op St. Simon- dag 1330 wordt de instelling van een dijksbestuur geregeld. O.J.B. (Wordt vervolgd INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie van de Wier. Courant te Hippolytushoef. Geachte Redacteur Een paar stukken in de laatste nummers van uw geëerd blad trokken bijzonder mijne aan dacht. Zij betreffen de stichting van een Chris telijke school in het Oostelijk deel uwer gemeen te. Ik bespeur, dat ,zich een zekere onrust van sommige gemoederen heeft meester gemaakt Dit schrijven heeft geen ander doel dan zoo mogelijk die onrust, weg te nemen. Zooals in uwe courant zeer juist is opgemerkt, is het bevolkingscijfer van uwe gemeente dooi de Zuiderzeewerken si\el vooruitgegaan, en die vermeerdering zal neg maanden duren. Uit alle oorden van ons land zijn zich ten uwent men- schcn komen vestigen van verschillende ge loofsovertuiging ook menschen, die voor hun ne kinderen een school noodig achten, waar dr Bijbel vrijelijk kan worden gebruikt en 's lands historie trouw kan worden weergegeven. Wat kan nu voor onze van ouds bekende Nederland- 'sche gastvrijheid aangenamer zijn dan ook in dit opzicht uwe gemeente meer bewoonbaar te maken Uwe gemeente wordt in uw blad een toonbeeld van verdraagzaamheid genoemd. Ze heeft thans een prachtige gelegenheid de juist heid van die bewering met de daad te toonen. Immers, wie werkelijk verdraagzaam is, gunt ook graag aan andersdenkenden het voorrecht en het recht, dat hij zelf geniet. Zoo begreep het de Vrijzinnige Minister Goeman Borgesius, t*£n hij op den drempel van deze eeuw aan de Kh mers voorstelde de Rijkssubsidie voor de Bijzon dere school in dubbel opzicht te verhoogen. Dat de Christelijke school een gevaar zou zijn voor de eenheid der gemeente, is een bewering, in de vorige eeuw herhaaldelijk geuit, maar. waar ze nu nog ten uwent wordt uitgesproken is dat een gevolg hiervan, dat men de christelijke school niet van nabij kent. Evenals in honderden gemeenten van ons vaderland, waar die inrich ting als jaren bestaat, zal ook op Wieringen wor den ervaren, dat vvijlen Minister Mackay alles zins waarheid sprak, toen zijne Excellentie in de 2de Kamer verklaarde, leerling van een christe lijke school te zijn geweest en daar geen onver - draagzaamheid, maar juist verdraagzaamheid te hebben geleerd. Trouwens, hoe zou het an ders kunnen in een stichting, waar het woord en de geest heerschen van Hem. die het land door ging „goed doende aan allen," en „gezond ma kende allen, die genezing van noode hadden Dat de oprichting ©ener Christelijke School de kwaliteit van het openbaar onderwijs in uwe ge meente zou schaden.... kan dat werkelijk wor den volgehouden Als Inspecteur van „Christelijk Volksonder wijs" heb ik jaren gelegenheid gehad de kwali teit van het onderwijs op grootere en ook op kleinere scholen, op scholen met meer en ook met minder leerkrachten na te gaan als Direc teur van een Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen heb ik 20 jaar lang bij het toe latingsexamen de vorderingen onderzocht van jongelui, die op scholen van meer en van minder omvang waren gevormd en de ervaring heeft mij geleerd, dat de kwaliteit van een school vol strekt niet in de eerste plaats bepaald wordt door het aantal, maar door de kwaliteit van de daaraan verbonden onderwijzers. De beste scho len zijn die, waar niet de meeste, maar waar de beste onderwijzers werken. Integendeel, in uwe gemeente bestaat groote kans, dat de kwaliteit van het openbaar onderwijs wordt verhoogd, waar, zcoals ik in uw blad met voldoening lees, gemeentebestuur en onderwijzend personeel er naar streven dat te bevorderen. Bovendien, tot nogtoe had de openbare lagere school op Wie ringen geen concurrentie, kwalijk kan worden ontkend, dat concurrentie, ook op onderwijsge bied, heilzaam werkt. En eindelijk wat betreft de kosten. Wanneer het Gemeentebestuur met wijs be leid de voorgenomen uitbreiding met een twee tal lokalen van de openbare school te Oosterland vooralsnog opschort, en voldoet aan het beschei den verzoek, niet van den heer Bosma, maar van het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Chris telijk Volksonderwijs, en aan den Oever een bijzondere school houwt met twee lokalen, wel ke vermeerdering van kosten zou het dan ten gevolge hebben U ziet, geachte Redacteur, voor het voeden van onrust is er volstrekt geen reden, wanneer de Raad der gemeente Wieringen straks doet, wat zijn plicht is, en de wet op het Lager Onderwijs stiptelijk uitvoert. U dankend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend P. A. VERSLIJT TR Inspecteur „C. V. O." in N. Holland. Amsterdam, December 1927. Onderschrift van het Bestuur der Afd. Wie ringen van Volksonderwijs. Daartoe door de welwillendheid van de Redac tie der Wieringer Courant in de gelegenheid ge steld, zullen wij zoo vrij zijn, naar aanleiding van bovenstaand schrijven, een enkele opmer king te maken. De inzender is bezig geweest met veel woorden te verdedigen de indiening van een verzoek aan het Gemeentebestuur om te komen tot het stich ten van een Bijzondere school te Den Oever. Sinds de gelijkstelling van Openbaar en Bij zonder onderwijs bij de wet is geregeld zijn der gelijke verzoeken aan Gemeentebesturen aan de orde van den dag. Zijn in een plaats voldoende ouders van een gelijke richting, dan kunnen deze voor hunne kinderen een school verlangen en het gemeentebestuur is verplicht de gelden daar voor toe te staan. In onze gemeente echter is dit niet het geval. Al de schoone frases van den heer Versluys over verdraagzaamheid op de Bijz. school, over de verhooging van de kwaliteit van het onderwijs op de Openbare schoiol door concurrentie (alsof ons onderwijs een koopsmanszaak ware) kunnen onze aandacht niet afleiden van het nuchtere feit dat er een Vereeniging door Chr. Onderwijs bestaat, die vanzelfsprekend haar best doet zooveel bij zondere scholen te stichten als haar mogelijk is. dat genoemde Vereeniging ook het plan heefl een zoodanige school in de Gemeente Wieringen te doen verrijzen, dat daarvoor noodig zijn de handteekeningen van ouders, die voor hun kinderen een school wenschen als boven bedoeld, dat zoodanige ouders echter in de Gemeente Wieringen niet in voldoende aantal aanwezig zijn, dat toen een lijst is samengesteld van Gerefor meerden, Hervormden, Katholieken en ongeloo- vigen, die voor hun kinderen gelijk onderwij wenschen, d.w.z. een school „waar de Bijbel vrij elijk kan worden gebruikt," en waar ,,'s land? historie trouw kan worden weergegeven" (cli laatste s.v.p. voor Hervormden en Katholieken), en ten slotte, dat hier dus niet ouders zijn, dit een school vragen, wat wettelijk is, maar dat hier het plan is uitgewerkt we willen een school en zoeken daarvoor ouders en bij dat zoeken zijn we heusch zoo kieskeurig niet. Een dergelijk volgen van de stelling het doei heiligt de middelen, is niet met schoone woor - den goed te praten. We zouden overigens het heele betoog van den heer Versluys verder met rust kunnen laten, doch wenschen nog een paar woorden in 't mid den te brengen over het goedpraten van de ver snippering van ons onderwijs en over dc kosten welke het voor de Gemeente mee zal brengen. Wat die versnippering betreft Waar zal het onderwijs beter tot zijn recht ko men, in één school niet vijf leerkrachten, zooals dat op Oosterland zou worden, oif, in één school met drie en één met twee leerkrachten, zooals de inzender dit wenscht Het is ons onbegrijpelijk hoe iemand met een ouderwijspraktijk als de heer Versluys dit laatste kan verdedigen. En ten slotte de kosten Hoe naïef, de kosten van een aanbouw van twee lokalen aan een bestaand gebouw gelijk te stellen met d© gelden, noodig voor den aankoop van een terrein, den bouw en de meubileering van een volledige school met drie Lokalen (niet twee, geachte Heer Versluys), om de bezoldiging van nóg een hoofd buiten beschouwing te laten. We willen eindigen. /Tot ^lot één vraag In die „honderden gemeenten van ons vaderland" w^Vl? bijzondere scholen al jaren bestaan en deV^^ygzaamheid dus wel verbazend groot moeFzijn volgens den inzender, is het gewoonte, dat de Gereformeerde en de Hervormde richting al heel gauw ruzie hebben met elkander, met het gevolg, dat elk een school moet hebben. Kan de heer Versluys ons niet ten naastebij meedeelen, wanneer we die verder doorgevoerde versnippe ring hier zullen beleven Het Bestuur der Afd. Wieringen van „Volksonderwijs." ANNA PAULOWNA. —Zondag j.1. werd vanwege de IJsclub „Een dracht maakt Macht" op het Oude Veer een hard rijderij voor heeren gehouden. Enorm groot was de belangstelling van het publiek, zeker wel 'n duizend liefhebbers zwierden over de mooie ba nen, die door de goede zorgen van het bestuur der Isclub flink in orde waren gemaakt. Doch ook de deelname aan den wedstrijd was boven verwachting1; uit alle oorden van ons land kwamen toch de beste rijders opperdan, in to- taal 30. Men kan zich indenken, dat de ritten spanend waren. De uitslag was: le prijs W. Cnosse uit Haar lem f100; 2e pr. W. Grouwesman: uit Halfweg f 50; 3e pr. W. J. Roggeveen uit Schagen f 25.-; 4e pr. A. Bos uit Klaaswaal f 10; 5e pr. K. Schenk uit Wieringerwaard f5.— Na afloop werdeji de prijzen in de zaal van Veerburg door den voorzitter, den heer D. Koorn, met 'n hartelijk toepasselijk woord uitge reikt. Spr. zeide het zeer op prijs te stellen, dal rijders zelfs uit Amsterdam en Haarlem aan den wedstrijd hadden deelgenomen, doch verheugde er zich ook uitermate over, dat Roggeveen van Schagen en Schenk van W.Waard lauweren had den behaald. „Laat het Zuiden oppassen", aldus spr., „anders strijkt 't Noorderkwartier ze de loef af"! De penningmeester interrumpeerde bij deze prijsuitreiking den voorzitter met: „Ja, de voor zitter praat nu wel 'n heelen tijd, maar m'n bui del raakt de centen kwijt Ondanks deze weeklacht ging de vcorz. vroo- lijk voort en meldde dat de barometer in de hoog te gaat en dus het bestuur nog wel kans heeft 'n paar wedstrijden te doen houden. Thans echter kan hij mededeelen dat door de goedheid van den burgemeester 'n Charlestontje mag worden gemaakt, ('n Hoera weerklonk in de zaal. Voorz. verzocht stilte. Hij had nog één punt vergeten: den districtsvoorzitter, den heer Lim- pers te bedanken voor zijn aanwezigheid. De heer Limpers stond op en de muziek zette ter zijner eere een vroolijke marsch in En dan ten slotte zwierden jong en oud gezel lig door de zaal en was dit het einde van den zoo welgeslaagden dag der IJsclub. -Breezand. Vrijdagavond ongeveer 7 uur brak er brand uit in de broeikast (waarin bollen ge broeid worden) van den heer H. v.d. Berg. Daar dadelijk van alle zijden hulp kwam opdagen wist men het vuur te blusschen. De bollen, die niet zooveel schade kregen, waren vèrzekerd. De broeikast, waar natuurlijk veel ruiten van bra ken,, echter niet. Het was dus voor v.d. Berg e- vengoed een duren dag. GEMEENTE WIERINGEN. De dienstplichtige der lichting 1928 J. J. Bruul uit deze gemeente is nader toegewezen om te worden ingelijfd bij de le schoolcompag - nie Regiment Kustartillerie te Helder, opleiding onderofficier, tijdvak van inlijving 26 Juli '28. POLITIE. Gevonden een Lipssleutel. Inlichtin- iingen bij den Gem. Veldwachter. Vergadering van de Visschersvereeniging D.E/T.V. op Maandag 26 December j.1. in het hotel Veerdig. Aanwezig 62 leden. Na opening door den voorz., den heer J. J. Tijsen worden door den secretaris heer heer Jb. Lont Dz., de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goed gekeurd. Vervolgens wordt voorgelezen een brief gezonden naai; den minister van Water staat waarin wordt aangedrongen om steun te verkrijgen inzake de droogmaking van de Zui derzee. Van den Minister had men thans een schrijven ontvangen dat de belanghebbende visschers zich om steun moesten wenden tot de Generale Commissie inzake de Zuiderzeesteunwet te Am sterdam, daar dit lichaam hierover beschikt. Verder herdacht de secretaris nog het 10-jarig bestaan der vereeniging en geeft een overzichl over de verschillende bijzonderheden en resul taten welke zijn bereikt door de vereeniging. Vele belangrijke verbeteringen voor de visschers zijn toch tot stand gekomen.en dit toch door eendrachtig samen te werken. Voorzitter dankt den secretaris voor zijn vrien delijke woorden en tevens voor heit vele werk dat hij zich voor de vereeniging getroost en we aan hem te danken hebben dat zooveel tot stand is gekomen. Hierna brengt de heer L. Wigbout verslag ui' over zijn bezoek aan den heer Duys. Hierover kunnen we kort zijn, daar toch bij den heer Duys de bezwaren der visschers naar voren zijn ge bracht welke bekend zijn. De heer Duys heeft echter gezegd de belangen der visschers in de Tweede Kamer te zullen behartigen hetgeen al een goed teeken is. Tevens wordt door de verga dering besloten den heer Duys eens over te laten komen om vcor de visschers te spreken. Door de heeren Jb. Smit, S. Wagemaker en E. Rotgans wordt hierna de rekening en verant woording nagezien welke in orde werd bevonden. Er bleek te zijn een batig saldio van 442.27, welk geld belegd is bij de Boerenleenbank. Voorz. dankt den penningmeester voor zijn/ keurig beheer. Volgt bestuursverkiezing wegens aftreden van de heeren J. Tijsen Jz., voorzitter, .Jb. Lont Dz. Secretaris, en M. Kooij, bestuurslid. Alle heeren worden mett bijna algemeene stemmen herkozen en nemen hunne benoeming wederom aan. Bij de rondvraag voerden nog verschillende heeren het woord over de eventueelen schade loosstelling, waarna de voorzitter de vergadering4 sluit. i*? 1 Naar men ons meldt, gaat Dr. Piccardt bin-* nen korten tijd onze Gemeente verlaten, en zich vestigen te Bioemendaal. Naar aanleiding van dit vertrek vragen wij ons af, of het thans niet wenschelijk is, dat het ge meentebestuur pogingen doet hier twee genees- heeren gevestigd te krijgen. Door de Zuiderzee werken is de bevolking toegenomen en ook het aantal ongevallen uit den aard der zaak ver groot. De werkkring van één geneesheer is hier dus zeer druk, wellicht té druk. Het is bekend, dat de muziekvereeniging Har monie in de maand April een Fancy-fair denkt te houden. Natuurlijk hoopt de vereeniging cp veler medewerking, inzonderheid, wat betreft de schenkingen van voorwerpen, welke op de fancy- fair verkocht of verloot kunnen worden. Nóg zijn de avonden lang om huisvlijt te ver richten! Daarom, dames en heeren, kinderen, 'n beroep op U! Zet u aan den arbeid en vervaardig iets voor de fancy fair der vereeniging, voor Har monie, die U al zooveel aangename uren heeft be zorgd. Helpt allen mee Naar aanleiding van 'n bericht, hetwelk wij in ons vorig no. plaatsten over de bestuursvor- zing IJsclub Wieringen, zij nog vermeld, dat be halve de heer B. H. Kraan tot nieuwe bestuur.-de den werden verkozen de heeren D. Lont Jz. en D. Nieuwbuurt. De heeren H. G. Rump en Nic. Kuiper werden herkozen. J.1. Woensdagavond hield de Naaiverooili ging „Dorcas" te Hippolytushoief in een der za len van de Ned. Ilerv. Kerk alhier haar jaarlijk- schen kijkavond. Het bezoek was matig, waartoe de strenge koude zeer zeker wel de grootste schul dige is, doch diegene die er waren, hadden geen berouw van hun aanwezig zijn, want een kcur- collectie van ongeveer 170 gemaakte kleeding- stukken in allerlei uitvoering, werd dioor hen in oogenschouw genomen en gezegd kan worden, dat „Dorcas" alle eer van haar werk heeft hare leden voor de vervaardiging daarvan een woord van dank toekomt, evenzoo aan alle mil de gevers(sters), die „Dorcas" in zulk een ruime mate finantieelen steun toekennen. Na afloop werden 139 kleedingstukken in pak jes gedaan en aan 34 behoeftige gezinnen thuis bezorgd en dankbaar aanvaard. Ja, zulk een Kerstpakje komt midden in dezen strengen win ter bij velen goed van pas. DE NACHT VAN OUD op NIEUW te HIPPO- LYTL^SHOEF. Daar móest iets gebeuren om 't heugelijk feit aan te kondigen, dat 1928 was ge boren. Wel zou de torenklok zijn 12 galmen doen weerklinken, wel zou Harmonie misschien lila- zen, doch dat was niet voldoende Het moest meer sensationeel zijn En inderdaad, dat wérd het De twee jongelui, Kees van Texel en Piet uit de Nieuwstraat. Ze hadden iets geniaals 'n Donderbus, waarmede schepen schoten geven als ze in nood zijn, had Kees opgediept; daar 'n lont aan; die bij de 12de slag ontstoken en dan dan zou het 'n plof geven! .En het gaf 'n plof! Op het hoekje, eerst uitgedacht, was geen plaats. Daar stonden er te veel op 't Nieuwe jaar te wachten. Dan maar midden in de Hoofdstraat! 12 sloeg de klok. De lont in brand. Bons Glas rinkelde, deuren vlogen open, op het Hoek je vlogen de petten van de hoofden. Men dacht minstens dat de wereld verging Het wa9 'n Los branding als van 'n „Dikke Bcrtha. En de consternatie in de huizen. Zij die lagen sprongen verschrikt uit de veeren. En zij die wak ker waren.? Jaap en Simon waren aan 't dam men. Jaap zou juist 'n mooie zet doen of bom, daar vlogen de schijven tegen de zolder. Bij de Witte Zwaan lei men 'n kaartje; men was aan 't. liegen. Lies was juist goed op dreef; .bom! .de kaarten vlogen in 't rond en Lies zat als de an deren aan den grond genageld, 't Liegen was uit! En zoo' werd huis uit huis in het nieuwe jaar in gezet. Doch bij Jan Koster was 't winkelraam aan gruiselement. Geen nood. De huisvrouw kreeg 'n riks voor de schrik, de ruit werd betaald Af was die pret. En ook bij Wed. Dekker werd 'n nieuw glas voor des oolijken jongens rekening ingezet. Dat was de intrede van 1928 SPOEDEISCHENDE VERGADERING van den RAAD der gemeente Wieringen op Donderdag, den 5en Jannari 1928, des nam. half vier uur. AGENDA: Ontslag en benoeming gemeenteigeneë^heer. DE POST per Vliegtuig naar Ameland en Schier monnikioog. Maandag is per vliegtuig 420 KG post gebracht naar deze eilanden. Bovendien voor Schiermonnikoog 'n compleet radio- zend en ontvangtoestel, omdat ook de telegrafische ver binding geheel was verbroken. Ook 'n hoeveel heid gist werd met het vligtuig naar de eilanden gebracht. Dat een en ander welkom was, laat zich indenken. EEN GENOEGLIJKE RAADSVERGADERING. Vrijdag vergaderde de raad der Noordbrabent- sche gemeente St. Michielsgestel. Er blijken daar eigenaardige opvattingen te heerschen. Er is een rondschrijven van den commissaris der koning in aan de diverse-plattelands-gemeentebesturen verzonden, waarin de wenschelijkheid betoogd wordt in dorpen, waar geen voldoende water aanwezig is voor ret blusschen van eventueel© branden, schuimblusschapparaten aan te schaf fen. Ook de organisatie der boeren, de N.C.B. dringt daarop aan. Deze quaestie kwam nu in bovengenoemde raadsvergadering ter sprake. In het verslag dat de 's-Hert. Crt." van de discussie geeft, lezen we o.m. het v-nlgende

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2