JEANNE 19e Jaargang. Dinsdag 10 Januari 1928. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR |§|||f WIERINGEN EN OMSTREKEN !No 3. WIERINGER COURANTs UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Op de SCHAGER markt van 5 Januari was de aanvoer in de verschillende afdeelingen zeer verschillend. De vette koeien waren ruim genoeg aangevoerd, om in de vraag te kunnen voorzien. Toch was de handel iets trekkend, zoodat de markt.iets minder was, dan verleden week. Vol gens kenners was de kwaliteit iets beter, dan bij voorgaande markten, ook neemt den aanvoer iets toe in gewicht. Vioor le kw. werd ƒ1,a 1,05 betaald, doch het meerendeel van deze kwaliteit bleef bij 1,—, 2e soort liep van 0.90 tot 1,3e soort kon niet meer gelden dan 0.75 a 0.80. Bij de schapen was de aanvoer feitelijk voor de vraag te klein. Vette Overhouders waren er niet. De slachtschapen voor inlandsch gebruik bestonden uit oude schapen, die nog al goed ver kocht werden. Wij hoorden van prijzen van 29,50 en 40,een drietal werd verkocht waar van twee op 44 gld. en één op 30 gld. werd ge schat. Overhouders liepen tot 33.50. Door de slechte wegen en de gestremde scheepvaart was de aanvoer van varkens zeer belangrijk. Daar door was de handel stug, toch was de afzet zeer belangrijk. De markt liep tot 62 cent per kilo. baar gesteld. Ook zal het gebouw voor kerkdien sten worden gebruikt. Met bekwamen spoed wordt het nu zoo ingericht, dat kerk en school er beide in gehouden kunnen worden. t ZAND. Voor de melk aan het filiaal uit Hol lands Noorden voor de melkfabriek „Hollandia" te Purmerend, werd over December 10,10 per 100 K.G. betaald. DOODE VISCH IN WEST-FRIESLAND. In de open plekken van het nu dooiende ijs in de West-Friesche vaarten kan de doode visch bij honderden ponden tegelijk worden opge schept. PROVINCIAAL NIEUWS. NA DEN STORM. Helder weer geïsoleerd. Tengevolge van den geweldigen storm, is de telegrafische gemeenschap met Helder .opnieuw verstoord. Deze was de laatste dagen op vrij pri mitieve wijze via de noordelijke kantoren tot stand gebracht. Zondagmorgen was het evenwel niet mogelijk een telegram verzonden to krijgen. IJS IN DE ZUIDERZEE. Bij Enkhuizen vrij. Bij Enkhuizen zijn de zee en het Krebbersgat weer vrij van ijs. De veerdienst UrkEnkhuizen is hervat. Het eerste motorvaartuig is Zaterdag van Enkhuizen in de richting Amsterdam ver trokken. De stoombootdienst EnkhuizenAmsterdam met de booten van De Vereeniging wordt heden hervat. DOOR DEN STROOM GEDOOD. To Wijdewormer is Zondag de 16-jarige J. Ma- rees in aanraking gekomen met een electrische geleiding. De jongeling werd door den stroom gedood. SCHAGERBRUG. Aan de harddraverijvereeni ging „Voorwaarts" alhier, is de Kon. Goedkeu ring verleend tot het houden eener verloting. Uitgegeven zullen worden 8000 loten. OUDESLUIS. Door het Rijkstoezicht op de O. L. scholen, is het schoolgebouw alhier afge keurd voor verder gebruik en zullen de kinderen onderwijs genieten in de Ned. Herv. Kerk. die daardoor welwillend door het bestuur is beschik FEUILLETON. BINNENL. NIEUWS. O—O No. 20. De officier van justitie wendde zich tot den geneesheer, die hem vergezeld had en vroeg zeide Zeker is zij schuldig maar het is mogelijk dat zij niet alleen is. Had Jeanne Fortier betrek kingen met iemand Ze was weduwe. Had zij een bijzonderen vriend Verscheidene personen daarover ondervraagd antwoordden daarop ontkennend. Eensklaps opende een mecanicien, gevolgd door een vrouw, de deur van het koetshuis en vroeg om de magistraten te spreken. Men liet hem binnenkomen. De man was Brémont, de ajusteerder. Mijnheer de rechter, zeide hij, ik breng u het bewijs dat de misdaad reeds langen tijd voor bereid was en dat Jeanne Fortier een voorraad petroleum had. Hoe weet ge dat Mijn vrouw, heeft met mme. Framyods, de winkelierster van Alfortville, gesproken, die de petroleum verkocht heeft. De rechter gaf bevel mme. Frangois te doen komen en bij hem te brengen. Een half uur later verscheen de winkelierster, al bevende, want de omgang met heeren van het gerecht boezemt zelfs de onschuldigen vrees in. Gij kent de weduwe Jeanne Fortier vroeg haar de rechter. Ja, mijnheer, zeer goied. Het was een klant. Gij herinnert u haar petroleum verkocht te hebben Ja, zeker, mijnheer. Voor drie, vier dagen op een namiddag is zij, vergezeld van haar zoontje, met een kruik gekomen, om vier liters te halen, die ik haar gegeven heb, en dat heeft mij won derlijk geschenen. Waarom HET LAGER ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. De schippers elschen leerplicht. Zaterdagavond werd naar V. D. meldt te Zwolle een druk-bezochte vergadering gehouden van schippers, bijeengeroepen door de commis sie van Toezicht op cle BinnenvaartsCbool te Zwolle. In deze vergadering hebben het woord gevoerd mej. Frida Katz, lid der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart en de heer T. L. Mellema, inspecteur voor de Scheep vaart te Groningen, over het lager- en vakonder wijs aan schipperskinderen en schippers. Uit de vergadering spraken nog verschillende schippers die allen opkwamen voor lager onderwijs aan schipperskinderen. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin werd betoogd, dat op den duur geen vakonder wijs mogelijk zal zijn zonder voldoende lager onderwijs en dat het volgens het uniforme leer plan van het onderwijsfonds voor de Binnen vaart samengesteld door de vertegenwoordigers van alle onderwijs-organisaties mogelijk is, de schipperskinderen in drie jaar voldoende onder wijs te geven. Besloten werd, zich tot de regeering te wen den met het dringend verzoek zoo spoedig moge lijk de noodige wettelijke maatregelen te willen nemen voor de invoering van leerplicht voor alle schippers, zoodra het register van schippers kinderen van het Onderwijsfonds voor de Bin - nenvaart gereed zal zijn met voldoenden staats steun voor alle schippers, die hun kinderen ge durende drie jaar aan den wal willen plaatsen. DIPTHERITIS. Te Tubbergen zijn dertig gevallen van diph- theritis geconstateerd. De school is gesloten. BEGEERDE POSITIE. Voor de vacature van directeur der gas-, elec- triciteits- en waterleiding bedrijven der gemeen te Waalwijk hebben zich in totaal 81 sollicitan ten aangeboden. EEN ONFORTUINLIJK JAGER. Dezer dagen was een z.g. boutschieter met een roeiboot op de rivier de IJsel, onder Capelle, op jacht. Voor het Raadhuis zwom een koppel een den, waarop een schot werd gelost. Eenige een den werden getroffen, doch ook werden een paar ruiten van de woning van v. d. Erve door de ha gelkorrels vernield. Gelukkig werd een kind, dat voor het raam zat te spelen, niet geraakt. Later bleek bovendien nog, dat het geen wil de, doch tamme eenden van H. Roos waren, die. de onfortuinlijke jager had buitgemaakt, het geen voor hem het betalen van twee schadever goedingen beteekende. WRAAKNEMING Een eigenaardige geschiedenis heeft zich de zer dagen bij zekeren P. D. te Klundert afge speeld. De man, een caféhouder, vond tot zijn groot3n schrik des morgens zijn geit aan een touw opge hangen, terwijl zijn eenig varken met een riek was toegetakeld, dat het beest onmiddellijk afge maakt moest worden. Bovendien was een aan tal kippen den nek omgedraaid. Verdacht van deze lafhartige daad is zekere P. S. aangehouden, die sedert, geruimen tijd de 16- jarige dochter des huizes het hof maakte, wat echter door den vader niet goed werd gevonden. S. zou nu uit wraak gehandeld hebben. De man ontkent echter iets met de zaak uitstaande te Ihebben. BESCHONKEN INBREKER in het KIPPENHOK Zaterdagmorgen om 8 uur vond de dienstbo de van de pastorie van de R. K. kerk aan den Singel te Schiedam een man, slapende in de ikippenren, welke staat in den tuin achter de pastorie. De politie werd gewaarschuwd. Twee agenten arresteerden den man, die smoordronken bleek te zijn hij was niet in staat om te loopen. Op een handwagen werd hij naar het politiebureau overgebracht. Blijkens op hem gevonden papie ren, is hij de 30-jarige Duitsche bankwerwer J.F. Bij onderzoek bleek verder, dat hij in den af- geloopen nacht in de pastorie had ingebroken door eerst over den muur van den tuin te klim men. Via den kelder is hij in ed pastorie geko men. Hij heeft zich waarschijnlijk na zijn be zoek aan de pastorie, in den kelder overvloedig te goed gedaan aan de daar liggende wijnen. In zijn bezit werd nog gevonden een openge ibroken offerbusje, afkomstig uit de pastorie. Verder bezat hij nog een aantal dubbeltjes en centen, waarschijnlijk afkomstig uit dit busje. BIJNA LEVEND VERBRAND. Zondagmorgen vroeg bemerkten onderhuur ders te Rotterdam bij een zwakzinnige oude dame een doordringende brandlucht. Zij gingen naar de kamer der oude vrouw an zagen dat zij gloeiende asch in een emmer had gedaan waar uit de vlammen opsloegen. Zij probeerden met leidingwater het vuur te blusschen, hetgeen niet gelukte, daar ook de meubelen reeds brandden. Toen zij om hulp riepen, alarmeerden huurlie den de brandweer, doch dei drie menschen wa ren reeds door de vlammen ingesloten en dreig den levend te moet verbranden. Met 2 machina- Omdat ik haar den vorigen dag reeds vier liters verkocht had. Ik heb er haar zelfs een op merking over gemaakt en zij heeft mij geant - woord, har haar zoontje al spelende de kruik had omvergeworpen. En ik heb haar gezegd hij had alles in brand kunnen steken, de jongen. Gij moet daarop letten, dat brand zoo gauw, een fa briek. Een bevel tot aanhouding werd onmiddellijk tegen Jeanne Fortier uitgevaardigd en de per soonsbeschrijving der ongelukkige vrouw werd volgens de aanwijzingen der getuigen gemaakt, om naar al de brigades der gendarperie van het departement der Sein© gezonden te worden. HOOFDSTUK XV. Denzelfden dag, om één uur namiddags stapte een flinke jongeman uit een rijtuig op het plein voor het station Saint Lazare, te Parijs, betaalde zijn koetsier en ging de trappen op, die naar de zaal leidden, waar de reisbiljetten uitgegeven werden. Hij had een vilthoed op en droeg een zeer smaak volle kleeding in grijs laken, waarover hij een overjas had aangetrokken. Hij droeg een reis- taschje aan een riem over de schouders cn hield een licht valies in de hand. Hij ging naar het raampje, dat de aanduiding droeg Parijs—Le Havre. Het raampje was ge slopen. Is het niet het uur van vertrek van den snel trein naar Havre, mijnheer, vroeg de reiziger aan een bediende. Ja, mijnheer, maar men geeft geen kaartjes meer. De trein staat op het punt te vertrekken. De reiziger gaf zijn teleurstelling te kenner door het fronsen der wenkbrauwen. Ik was er zeker van den trein te missen morde hij. Ik had echter liever over dag gereisd dan ziet men toch nog iets. Geduld, ik zal var het uitstel gebruik maken om iets te gaan eten. want mijn maag krimpt ineen van den honger. Hij ging een restaurant binnen, recht over den ingang van het station. De reiziger nam plaats aan een tafel, waar de kellner hem de voorwerpen bracht, die hij ge vraagd had. /Terwijl men mijn maaltijd gereed maakt, zeide hij, zou ik gaarne een telegram verzenden. Dat is gemakkelijk. De telegraaf is hier le ladders slaagde men er in hen met groote moeite uit het huis te krijgen. GEMEENTE WIERINGEN. Lijst van ingeschreven personen over Dec. 1927 Jac. Hollander en echtgenoote van Anna Pau- lowna C. Boonstra van Amsterdam I. Krause van 's-Gravenhage C. van der Slikke van Los ser Chr. Mostert van Helder L. Geusebroek en gezin van Beverwijk S. Lont van Zijpe Jac. Bakker van Haarlemmermeer J. Baving van Apeldoorn N. A. M. Bergwerff van Helder D. J. P. Legro van Harlingen P. van Gemst en gezin van Medemblik W. D. van Treuren van DelftJ. Veltman cn gezin van St. Nicolaas (België) R. de Bie en gezin van Emmen E. Brouwer van Velsen L. van Ark van Eindho ven A. W. Baijs van Medemblik N. Mulder en gezin van Oude Niedorp L. C. H. Mulder en gezin van KesselK. Blokker van KesselP. Schouten van Kessel. Afgeschreven personen J. C. Duin naar Graft C. D. Klos en echtgenoote naar Amsterdam G. de Bie naar Brunsum H. van Eijkeren naar SouburgA. de Groot en gezin naar Medemblik; G. J. van der Meeren naar Groningen A. Geert- sema en gezin naar Groningen H. van Wijk en gezin naar Anna Paulowna H. van Houten naar Emmen W. Dijken en kind naar Emmen I. Brouwer naar Zijpe E. Rasch naar Alkmaar C. B. Boerman naar 's-Gravenhage. Loop der bevolking van de gemeente Wie- ringen over het jaar 1297. Bevolking op 1 Januari 1927 1873 m., 1709 Vr., totaal 3582. Geboren 34 m., 38 Vr. totaal 72 gevestigd 270 M., 234 Vr. totaal 504. Overléden 24 M., 15 Vr., totaal 39 Vertrok ken 110 M., 86Vr., totaal 196. Bevolking op 1 Januari 1928 2043 M., 1880 Vr., totaal 3923. BURGERLIJKEN STAND der gemeente Wieringen over December 1927. Ge**o'ren Simon, z.v. H. Wilms en P. Mos tert Catharina Alida, d.v. J. D. Kooij en C. G. Goeree Geertje, d.v. C. Lont en G. Bakker Eli- sabeth Trijntje, d.v. D. Doves en E. Wagemaker Aukje, d.v. L. Reitsma en T. Zetzema Berend, z.v. H. Lukkien en A. van Hoorn Hendrik, z.v. H. Martens en G. Ottens Johannes, z.v. J. Nuij en D. K. M. Strooper Comelis Pieter, z.v. M. Lont en M. de Haan Leopoldus Franciscus, z.v. J. Gielis en P. Duijnker Hendrik, z.v. H. Heide- ma en F. Wolters Christiaan, z.v. C. Metselaar en G. Kooij. Ondertrouwd N. Wams en G. Post J. Met selaar en N. Stadig. Getrouwd N. Wams en G. Post J. Met selaar en N. Stadig. Overleden J. Scheltus, oud 87 jaren, weduw naar van A. Butter J. Bakker, oud 59 jaren, echtgenoot van J. Kok G. J. A. Geerlings. oud 24 jaren, echtgenoote van A. van Mook; N. Wa gemaker, oud 85 jaren, echtgenoot van M. Keij- zer. dichtbij. Indien mijnheer het verlangt, zal eeri bediende van het hotel het telegram wegbrengen. Zeer goed. Ik zal het schrijven. De kellner ging heen. De reiziger opende den gids op de plaats, waar de opgaven voor de spoor wegen van het Westen staan en doorliep de aan wijzingen, die daarbij gevoegd zijn. Hij kwam aan de lijst der hotels te Havre. Het eerste het beste, mompelde hij het voornaamste is om ginds niet te moeten gaan zoeken als ik aankom en den schijn niet te heb ben van een man, die niet weet waar hij is, of waar hij naar toe gaat. Ik zal evenwel niet lang in Havre verblijven. Hoewel ik volstrekt niets te vreezen heb, hoewel iedereen gelooft, dat ik den dood gevonden heb in den brand, door de kas te willen redden en ik daarbij onkenbaar geworden ben, is het nochtans verstandigers mij niet lan ger in Frankrijk op te houden. Zijn oogen bleven rusten op den naam van het eerste hotel, dat aan het hoofd der lijst stond hij las Hotel de 1' Amirauté et de Paris réunis, Lemel. eigenaar. Dat is hetgeen ik moet hebben, voegde hij er bij het eene hotel is mij even goed als het ande re maar dit is toch ruog iets beter dan een an der, want ik zie, dat het juist ligt tegenover de plaats van vertrek van de stoombooten naai Southampton. Ik zal daarvan gebruik maken om mij zoo weinig mogelijk in de stad te laten zien. De eerste boot, die vertrekt, zal mij naar Engeland brengen, van waar ik zoo snel moge lijk naar New-York zal vertrekken. De reiziger sloeg den gids dicht, nam een blad papier, een pen en schreef deze regelen Hotel de 1'Amirauté, Lemel,Havre. Kom dezen avond van Parijs met trein elf uur vijf. Gelieve geschikte kamer te bezorgen. PAUL HARMANT. Hij riep den kellner. Hier is een telekram, zeide hij, hem het blad papier toereikend. Hij zal het dadelijk wegbrengen, mijnheer. Goed. Dien nu mijn eten op. (Te zes uur dertig minuten zette de trein zich in beweging. Tot. Nantes, had onze reiziger eer: reisgenoot, daarna bevond hij zich alleen. Hij scheen zeer verheugd over zijn eenzaamheid, welkij hij waarnam zijn valies te openen, waar uit hij verscheidene papieren haalde die hij met de uiterste aandacht inzag. Deze papieren waren de plannen voor een machine, waarop met een wonderbare nauwkeurigheid het geheele werk tuig, met d geringste bijzonderheden erbij, afge beeld stond. In dezen reiziger hebben onze lezers, ondanks zijn verandering van kleeding, van voorkomen en van haarkleur, reeds Jacques Garaud her kend, den meesterknecht van de fabriek van Alfortville Jacques Garaud, den moordenaar van zijn baas. HOOFDSTUK XVI. Wij zullen dez enschelm niet onmiddellijk vol gen wij moeten aan onze lezers uitleggen hoe het kwam, dat hij niet onder het puin der fa briek begraven was, zooals iedereen gelootfde. Jacques had „help, help ik sterf" geroepen, nadat hij het brandende paviljoen binnengedron gen was, om in schijn, voor aller oogen, een daad van bewonderenswaardige zelfopoffering te ple gen, door de kas en de papieren van mr. Labroue te willen redden. De meesterknecht was een slimme en door trapte schelm, die niet aarzelde alles voor alles te wagen en zijn toekomst te verzekeren ten kos te zelfs van zijn leven. Niemand mocht aan zijn dood twijfelen en indien de stem van Jeanne Fortier zich tegen hem verhief, dan zou naar die stem niet geluisterd worden, haar beschuldi gingen zouden als de zwartste leugens, als de hatelijkste lasteringen beschouwd worden. Jacques kende zeer nauwkeurig de verdeeling van het paviljoen. Hij wist dat een venster, dat was aangebracht op de trap, die naar de kamers van mr. Labroue leidde, op het veld uitkwam, achter de fabriek. Toen hij tusschen de wolken rook en vlammen doorsprong, had hij reeds zijn plan bedacht. Alles kraakte onder zijn voeten alles dreigde op zijn hoofd in te storten. Inplaats van het ka binet binnen te dringen, was hij in drie spron gen de brandende trap op, bereikte het venster, waarvan de ruiten door de groote hitte in stuk ken gevlogen waren, stiet de hulpkreten uit en half verblind en versmacht door het vuur, sprong hij door heit venster. Toen liet zich een verschrik kelijk gekraak hooren het dak van het pavil - joen en de eerste verdieping stortten in. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1