Locaal Rijkstelefoonnet te Hippolytnshoef Aanvullingen en Wijzigingen. Vervallen aan sluitingen No. 9 Gebr. Kaan (S. Kaan) thans nevenaansluiting van N'O: 17 (Gebr. ^Kaan, N. Kaan). Het ziekteverlof van den onderwijzer aan de school te Hippolytushoef, den lieer H. J. ten Broek, is door Burgemeester en Wethouders ver lengd tot en met 17 Maart 1928. Wegens vertrek van Dr. Piccardt is door het Bestuur van onze Afd. „Witte Kruis" als penningmeester verkozen Ds. van Beek. Zaterdagavond j.1. hield de Vereeniging voor Volksonderwijs Afd. Wieringen een open bare vergadering te Den Oever in de zaal van den heer Jurrie Lont. De voorzitter, de Heer Corn. J. Bosker sprak het welkom tot het groot aantal opgekomenen en in het bijzonder tot den heer Marines van Helder die zou spreken over de Bijzondere school bouw en de gevolgen daarvan. Voorz. sprak zijn verheugenis er over uit, dat aan de flinke opkomst was tei ziefi, dat men te Den Oever gevoelt voor het openbaar lager on derwijs en voor de eenheid der bevolking. Zeker, de bijzonder-onderwijs-wet is er, en kent rech ten toe doch zooals men hier zich die rechten willens en wetens onrechtmatig wilde toeeige nen, dat ging alle perken te buiten. De Afdeeling voor Volksonderwijs staat pal daartegenover, en hoopt, dat deze vergadering er toe moge leiden, dat ze des te krachtiger de belangen van het o- penbaar lager onderwijs zal kunnen steunen. In groote trekken schetste de heer Marines de toestanden door de oprichting van bijzondere scholen geschapen, hoe op sommige plaatsen door de oprichting van vele „schooltjes" het on derwijs werd verbrokkeld, hoe het de gemeente een schat van geld kostte. Uit die vele scholen vloeit al weer voort, dat men soms moeite heeft 't aantal leerlingen er voor te vinden, en dan worden maar al te dik wijls middelen gebruikt, die niet te pas komen. Het is toch voorgekomen, dat arme ouders, met onthouding van bedeeling werden bedreigd, als ze hunne kinderen niet naar de bijzondere school stuurden soms ook werd 'n bedrag, 'n zekere toelage, voor 'n kind geboden als 't de bijzondere school zou bezoeken, een handeltje dus. Zijn zulke handelingen niet uit den booze En, zegt spr., waarvoor dit alles Op de open bare school is plaats voor elk kind, daar wordt niet gevraagd naar rang of stand of geloof daar wordt het kind de deugden onderwezen, die elk Christen moet bezitten. Ook op Wieringen heeft thans een lijst gecir culeerd tot het verkrijgen van een bijzondere school. En al dadelijk is op te merken, dat er iets met die lijst niet in de haak is, als men- weet dat én gereformeerde én katholieke ouders op die lijst teekenden. Immers, de geestelijkheid, zou er dadelijk tegen op komen, dat een katho liek kind deze bijzondere school zou bezoeken En afgezien van dat, heeft men wel bedacht, dat dit gebouwtje de gemeente, zuinig berekend, op 'n 30000 gulden zou komen En nu zegt de heer Versluys wel in zijn inge zonden stuk in de W. Crt., dat de Gemeente dan van de voorgenomen aanbouw van de twee loka len aan de Oosterlander school zou kunnen af zien; maar men kan toch op z'n vingers natellen dat de nieuwbouw oneindig veel meer kost als aanbouw. En dan schrijft de heer Versluys, dat het onderwijs op kleine scholen evengoed is, als 'op scholen met meerdere onderwijskrachten. Hoe die mijnheer zooiets kan beweren, begrijpt spr. niet. Spr. haalt gezegden aan van vooraanstaande personen op kerkelijk gebied, die te kennen ge ven, dat zij in alle opzichten de openbare lagere school voorstaan. Spr. besluit zijn rede met 'n beroep te doen op de aanwezigen, de Vereeniging voor Volksonder wijs te steunen en pal te staan voor de openbare lagere school, (applaus.) Na de pauze werd aan den heer Marines de vraag gesteld, welk werkprogramma de Vereeni ging voor Volksonderwijs heeft. Spr. gaat daarop uitvoerig in. In de eerste plaats het onderwijs te helpen bevorderen. On vermogende kinderen met 'n helder verstand voort te helpen; Avonden met de ouders te hou den; onderwijs aan schipperskinderen te helpen bevorderen. Uitstapjes voor de kinderen te be werkstelligen naar boschrijke streken, enz. Zoo als men ziet, werkt de vereeniging in alles, wat het kind ten goede kan komen. De voorz. dankte spreker voor zijn uitnemende uiteenzetting en hoopt nu dat de toetreding van vele nieuwe leden de belooning zal zijn voor de opoffering die de heer Marines zich voor de afd. heeft getroost door naar hier te willen komen. 31 Nieuwe léden traden daarop toe: 'n pracht resultaat dus, waarvoor de voorzitter in zijn slui tingswoord hartelijk dank bracht. WIERINGEN. (Nadruk verboden.) Geestelijke goederen II. 912e eeuw. Wanneer wij nu Wierinckland in zijn kerke- lijken staat aan een beschouwing willen onder werpen en wel zoo als dezen door de aanteeke- ningen der Utrechtsche kerk omstreeks de 9e eeuw wordt weergegeven, dan dienen wij ons te verplaatsen in een tijd, waarin Wierinckland als een door de Romijnen verlaten sterkte van vrij grooten omvang werd gevonden, en nadien weder door de Noormannen is bezet geworden. Het land lag onder bescherming van Texla, dat men kan vergelijken met het tegenwoordige Terschelling, doch van veel grootere lengte der duinenrij en van nog veel grootere breedten der achtergelegen lagere duinheuvels en vlakten en van kreecken doorsneden oevers en stranden. Texla spreidde zich uit van de overoever van het Reekerwad (het Siepe, d.w.z. de tegenwoor dige Zijpe) tot de „die Stortemaule" (d.w.z. de uitmonding van Flita, thans het Stiortemelk ge noemd, het zeegat boven Vlieland.) De binnen vlakte van Texla werd begrensd door „die Reec- ghara", een stroom vanuit de Noordzee bezui den Pethem (Petten) en verder gevormd door de Siepe of tegenwoordige Zijpe, het Oude diep of Oude Veer, het Ame-diep of Amsteldiep en iTexelstrolom. Ter bescherming van de weg, loopende van Medialacka (Medemblik) langs de Westzijde van het Medi-laca, het Middenmeer (nu Wieringcr- meer) naar Texla en Wierinckland, hadden de Romijnen een kademuur aangelegd vanaf Ost- morre (bij het tegenwoordige Kolhorn) tot „die Grebbe" (een versterking ter bestrijking van het Amediep of Amsteldiep en Texelstnoom, gelegen ten N.O. van de Kooij). Alles, wat zich verder naar binnen bevond tus-( schen het Amediep en de Flita, was Wierinck-' land, verdeeld le in „dat Caulus" (de kool- of zaad-kweek-tui- inen der Romijnen, nog bekend onder den naam van Kooltuinen half in- en half buiten de Wie- ringerwaard en Waardpo-lder gelegen, 2e Huijs-litorius of Huijs-loto (het land om de Loto- of Lot-meer, gelegen in de tegenwoordige Anna Paulownapolder, 3e Wiron, het tegenwoordige Wieringen en 4e Litus-aWarda, de tegenwoordige Lutje- Waard. Onder „Litus" verstonden de Romijnen het Strand en onder „Litorius", hetgeene dat zich op het strand bevond, zoo dat men kan aanne men, dat Huslitorius en Litus-Warda met hooger gelegen strand-land moet worden vergeleken en en tenslotte alléén de heuvels van Wiron, in de oneindige dikwijls overstroomde vlakte voor het stichten van parochieën en parochie-kerken in aanmerking konden komen. Deze heuvelrij was tamelijk lang, immers meer dan 10 K.M., doch slechts smal, niet meer dan 1 K.M. breed. Bovendien nog onderbroken door „die kreec ken." De kreecken waren echter met vlotgaande kaïgen en schollen (bootjes) bevaarbaar en de binnenmeertjes door die kreecken vanuit het groote middenmeer (de Wieringer-meer) bereik baar. Door hooge wallen omgeven binnenmeeren, <iie weer dolor kreecken of zwinnen verbonden waren met het midden-meer (Wieringer-meer), voor den gevreesden vijand uit het Noorden zoo goed als onvindbaar, ziedaar natuurlijke verde digingswerken waaruit Wiron bestond. Veiliger nog en beter, dan al de verdedigingswerken, die elders in den omtrek, door menschenhanden waren opgeworpen. Wiron, was de vaste burcht, door zijn. ligging veiliger nog dan Texla. Wiron was het veilige toevluchts-oord voor allen, die uit de omgeving Voor de opkomende hooge vloeden moesten vluchten. Hier zouden de opvolgers van de groote chris ten-predikers voor de hunnen, burchten opslaan en kerken gaan bouwen. En zoo wordt Wiron. (zoo wordt Strude in de blaffaert der kereke Martini genoemd), het land des Heiligen Gods en het land des Heeren Coninckrijck zoowel van St. Martini als St. Bonifacius en als van St. Wil- librordus en als van St. Luidgerus en als van St. Lambertus. En de in Abbe-Batum waren Al- deravam en Trudhalf, en Lindravam en Gar- bard in Si-burg, en Refnulf en BuIo> en Totkolf in Gare-burg, en Saxbalt en zijn broeder in ;Than- burg. En Siepheer had zijne karspel rond het Hol- lummaerschen (tegenwoordige Hoelmerkcog) en het tweede karspel lag aan dat groote Hof- maerschen (Grciot Sliek onder het tegenwoordige Hippolytusb'oef, door het Lange Zwin (Lands- zwin) verbonden met het Midden-meer. Het derde karspel hadden die van Willibror- dus om dat Hofmaerschen onder Strude, (laagte over den Hofweg ten zuiden van Stroe). Het vierde karspel om dat Lucus-maerschen (Lucus wil zeggen het aan God of Zijnen dienst gewijdde woud) (het tegenwoordige Lux-meer onder Oosterland). Oudtijds had Koning Radbout hier zijn lusthof (de Lonjes) aan het komingspad en was het be- boischde heuvel-land voor hem een plaats van rust en verpoozing en een heerlijk jacht-terrein, zoowel te land als te water. Thans zou keizer Karei de Groote het doen inrichten als een bolwerk tegen de Nbordsche Zeeschuimers, welke reeds in 807810 verschil lende plaatsen langs de Flita met den grond hadden gelijk gemaakt. Hij gaf opdracht en machtiging dat het land in staat van verdediging zou worden gebracht, zoowel tegen de vernieling door de zee als door de Zeeschuimers. Wallen of weeren en schan sen en dijken zouden worden opgeworpen of in stand gehouden, en burchten zouden er worden opgetrokken om de plaatselijke machthebbers en de opzieners over de omgeving, te herbergen. En hij lag thienden op over alles, zoo te land als te water, stelde tollen in en een strandrecht. Ook een selrecht (recht van zoutwinning). En de géheele opbrengst van dat een en ander, zelfs nog daarbij de opbrengst van het Prinselijk Do- mijn, stelde hij ter beschikking van den Bisschop. Zoo was het mogelijk de middelen aan te wen den om de aanvallen der Noormannen te weer staan, en zoo bleef Wieringen in zijn kerkelijken staat ten opzichte van de geplunderde omgeving in een gunstigen toestand. Een en ander had tot gevolg, dat de graven van Holland steeds poog den dit land „beweste Flita" onder zich te krij gen, doch de Bisschop van Utrecht wist hen steeds van de bezittingen af te' houden. In de 12e eeuw echter, onder de regeering van graaf F la- rus III, begon het mis te loopen. Florus wist te bewerken dat diens broeder Boudewijn, bisschop van Utrecht werd, om zoo doende de vrije hand te krijgen over de reeds lang begeerde kerkgoederen. O.J.B. (Wordt vervolgd PROVINCIAAL NIEUWS. NOORSCHE STOOMBOOT te PETTEN GESTRAND. Zaterdagavond kwart over zes strandde te Petten bij de tweede dam ten Noorden van Pet ten op ongeveer 1300 M. van het dorp, de Noor- sche stoomboot „Vang" van Hangesund. Door den mist was de boot de koers kwijt ge raakt met het gevolg, dat de boot op de dam werd gezet. Ondanks de booze zee, wist de bemanning van de reddingsboot het schip te naderen, om de bemanning aan wal te brengen. De kapitein van de boot vond het evenwel nog niet noodig, de boot te verlaten, doch Zaterdagnacht toen de branding heviger werd, en het schip draaide, gaf hij door teekens de reddingsmanschappen te kennen, dat men graag gehaald wenschte te worden. De reddingsboot koos opnieuw zee, en hoewel de redding ditmaal meer moeilijkheden oplever de dan des avonds het geval zou zijn geweest, gelukte het toch, de bemanning, bestaande uit 15 koppen, aan wal te brengen, die in de herberg een onderkomen vonden. De stoomboot was met ballast onderweg van Antwerpen naar Hamburg om aldaar een lading voor Norge te halen. De boot meet 676 gros-toni. Hoewel de stoom boot een gat in den steenen dam sloeg en der mate kwam te liggen, dat men bij laag water om de boot heen kan loopen, is de boot toeh dicht gebleven, zoodat men hoopt het stoomschip nog weer vlot te krijgen. Met den steven ligt de boot zeewaarts, doch het zal noodig zijn, hem om te trekken, om de boot vrij te krijgen van de dam. De steven is ta melijk beschadigd. kapitein sloot met de N. V. Wijsmuller Rot terdam voor de berging een contract af en he den waren van deze Mij. reeds een drietal sleep- booten, n.1. de Drente, 1300 indicator P. K., de Vlaanderen 700 ind. P. K. en de Slentor 500 indic. P. K. ter plaatse. De zee was, hoewel er nog een hevige branding stond, gunstig en om 12.15 uur gelukte het de manschappen van de reddingboot met behulp van de reddingslbep, een kabel van de sleepboo- ten met de stoomboot te verbinden. De reddingssloep danste geweldig in de bran ding en de roeiers hadden groote moeite, den staaldraad mede te sleiepen. Deze staaldraad is verbonden aan een tros, die met mechanische kracht van het stoomschip wordt ingetrokken. Met behulp van deze tros is het pas mogelijk de dikke staaldraadtakels, die het sleepwerk moeten verrichten, vanaf de sleepbooten met de stoomboot te verbinden. Wanneer men het schip hoog op het land ziet staan, dan acht men het niet wel mogelijk, dat men dit weer vlot krijgt. De vertegenwoordiger van de N. V. Wijsmul ler verzekerde echter, dat de kant daarop zeer groot is, en torn 5 uur Maandagavond zal met hoogen waterstand getracht worden, dit te be reiken. Voor Petten is het stranden van deze boot een attractie. Zeer velen kwamen Zondag en Maan dag reeds een kijkje nemen, zoodat er op het strand en in het dorp een ongewone drukto heerschte. De kapitein is in de dorpsherberg de geziene gast, aangezien door zijn tegenwoordigheid on die van zijn manschappen de gelagkamer een gezellig centrum is geworden voor de nieuwsgie rigen. ANNA PAULOWNA. —Zondag 8 Januari hield de R.K. Volksbond, afd. Anna Paulowna een feestavond in de zaal van den heer W. Kossen, Spoorbuurt. De tooneelver- eeniging „Excelsior" van Helder verleende naar medewerking en wel op uitnemende wijze. De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter, de heer Van der Park, namens den Volksbond allen hartelijk welkom heette, in de eerste plaats de tooneelvereeniging van Helder, die evenals het vorige jaar haar krachten weer desponibel wilde stellen; en tevens den heer Smit, Centraal be stuurder, die een lezing kwam houden over het onderwerp: „Het teek en van den Daad!" Wel was dit niet op het programma aangekondigd, doch de rede was niet lang en zou een practische aanvulling van den avond worden, „Excelsior" kwam daarop voor het voetlicht met de kllchtige fantasie in 3 bedrijven „Hallo met Mars door W. v. Willigen en bewerkt door G. Nielen. Het was dik in orde Van begin tot het einde is om het stuk gegierd; zeer verdienstelijk was de opvoering. Vooral de rollen van Stomp, rente nier, Boekers, onderwijzer, Nieuwland, krantuit gever, de persfotograaf Davids en Jan de huis knecht waren iri goede handen. Eenig was de koddige Jood Davids als persfo1- tograaf. De zaal bulderde somwijlen van de lach. „Excelsior" had wederom weer 'n groot suc ces met haar optreden te boeken. Het telkens ner haald applaus had zij welverdiend. De voorzitter bracht haar in zijn sluitings woord alle lof toe en hoopte dat zij nog menig maal den Volksbond te wille zou zijn. Een gezellig bal was het besluit van dezen zoo- welgeslaagden avond. SPOORBUURT. Zaterdagavond hield de Nutsvereeniging O. K.K. haar eerste Nutsavond in 1928. De voorzit ter Pennekamp wenscht derhalve in zijn ope ningsrede allen 'n voorspoedig nieuwjaar. De notulen gelezen door den secretaris den heer J. A. Smit werden onveranderd vastgesteld. Dan werden de aanwezigen geboeid door de lezing „De menage-ketel van den recruut Jan van der Pleog" door mej. A. Keuris. Ook de bij drage van den heer Jo Pennekamp „De onverge telijke woorden", sloeg in. De voordrachtenreeks werd nu geopend door mej. Hoep „Ik durf haast niet!"; Jongejuffrouw Koopman gaf: „Er is geen kwestie van De heer Jan Pennekamp zong „Zie de maan schijnt door de boomen", doch op 'n wijze die zijn ge hoor boeide. Verders kwam voor het voetlicht mej. Hoep met „De Moeders van 1927." Mej. Glim-Raven en mej. Van Teulingen lieten een zeer aangename indruk achter met hun „Straat jongens; „Het Lucifersmeisje" heel lief gezongen door jongejuffr. Koopman, weerde zich ook dan per. De heer Jo Pennekamp was het laatst op de planken met zijn: „Gaat ie zooi niet fiks De voorzitter bracht in zijn sluitingswoord har telijk dank voor de medewerking en hoopte dat 'n'gezellig bal de aanwezigen nog langen tijd bh' een zou houden. Nu, daaraan werd gevolg ges-e ven. De beenen gingen spoedig van de vloer. Fop en Bezemdans bleven zelfs niet achterwege. BREEZAND: Zaterdagavond hield de Nuts vereeniging haar eerste bijeenkomst in het nieu we jaar onder voorzitterschap van den heer C. Weiers die 'n hartelijk openingswoord sprak. Na de voorlezing van de notulen door den sec retaris, werd aangevangen met de afwerking van het eigenlijke programma en dat was ruim voorzien. De lezing van den heer Schouten „Hoe Janus zijn ouwe mensch ontmoette" werd opge- volg door mej. Borst-Tijsen met de bijdrage: De Kerstnacht lag in stukken. Vervolgens werd opgevoerd: „Thuisgebleven tooneelspel in één bedrijf door de dames S. Tiel, Blaauboer-Vader, en de heeren G. Schenk, Alb. Tiel, en C. van Oudenaarden. De tombola, een aangename en nuttige attrac tie voor het Nut werd hierna gehouden. De voordragers(sters) waren na deze pauze uit gerust en achtereenvolgens' kregen we thans te hooren: de heer C. Zwart en mej. P. Spreeuw met Papa gaf permissie!; de heer Jan Wiggers met: Verslag van Mien en Koos over den Voetbalwed strijd!; de heeren B. Straathof met :De Verliefde Recruut; C. Weiers met Tante Griet (zang); C. £wart met Het Glazen oog; G. Schenk met Van Huis; Jan Wiggers met Levenslang en ten slot te C. Zwart met Ridder Rodrigez. Hierna sluiting door den voorzitter, die allen dankt voor het gepresteerde. Een gezillig dansje hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. PREDIKBEURTEN. DOOPSGEZ. GEM. Dondeidag 12 januari half acht avondpreek. Vrijdag ld januari halt acht Jongerenkring. DE TRAGEDIE van 't Spaansche KONINGSHUIS. Uit Parijs wordt gemeld, dat thans vaststaat dat ook de 3e zoon van den koning van Spanje is aangetast door haemopliilie (bloedziekte), even als zijn 2 oudere broers. Zooals men weet komt de besmetting van moederszijde. De Spaanslhe koningin is een dochter van de zuster van de ver moorde tsarina van Rusland, die eveneens de bloedziekte overbracht op den t/jarewitsj TROTSKI METAAL - ARBEIDER Uit Moskou wordt gemeld, dat Trotzki, Zinow jef en Kamenef na hun uitsluiting uit de partij als metaalbewerkers dienst in een fabriek heb ben genomen. VOOR EEN AUTO GEWAAID. Een wielrijder die Vrijdagavond op den Velper weg te Arnhem bij Bronbeek reed, werd door een rukwind terzijde geworpen en had het ongeluk voor een juist passeerenden automobiel te vallen.. De man bekwam geen letsel, zijn karretje was; echter deerlijk gehavend. r ULCTRA MODERN. r Een dames- en heerenkapper te Amstelveen kondigt den volk© aan, dat de bezoekers zijner salons muzikaal zullen worden gestreeld door de prestaties van een „Jazz Band," deftig aange duid als „The Jolly Boys." Vermoedelijk is dit de eerste kapper die zijn operaties verricht met medewerking van een origineele band. EEN AUTO VERBRAND. Te Reiderwolderpolder (Gr.) beproefde Zon dagnamiddag de heer D. E. Mellema zijn auto, die in een schuurtje stond. Een uur later werd hij gewaarschuwd, dat er brand was. De heer Mellema heeft den brand zelf geblucht. Het. schuurtje werd slchts heel weinig beschadigde De auto is geheel verbrand. SMULGRAGE INBREKERS. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Heerlerheide ingebroken in de woning van den onderdirecteur van de briuetfabriek „De Caris- borg", die naast de fabriek gelegen is, meldt het „Volk." Daar de bewoners in het buitenland waren, konden de indringers op hun gemak te werk gaan. Ze kwamen binnen door de achterdeur in te trappen. Voorts werden verschillende andere deuren en kasten met een breekijzer geopend. In de geheele woning werd een flinke verwoesting aangelicht. Vermoedelijk hebben de dieven wel een goeden slag geslagen. Ze hebben er tevens een pleizirigen nacht van gemaakt. Van de ver schillende wijnen werd geproefd en de lekkernij en, overgebleven van het Kerstfeest, werden op gepeuzeld. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Tegenwoordigheid van geest bleek een gauw dief te bezitten, die die Zaterdagochtend vrceg op wacht stond in de Döppelstrasse te Berliin, terwijl zijn kornuiten een inbraak pleegden. Een" buurman van dén winkelier bij wien werd inge broken, hoorde eenig gedruisch en ging naar buiten. De op wacht staande dief fluisterde hem toe, wees stil, ik ben van de politie en heb 7.r- al in de gaten." De buurman bleef belangstellend op een afstand toekijken en moest er getuige van zijn, hoe de inbrekers en de wachtpost er in een auto van door gingen. EEN RIJKE ARME. In een huis in een van de armste wijken van Manchester is verstopt in oude kranten een be drag van 2500 pond sterling aan bankbiljetten en gouden en zilveren munten gevonden. In het huis woonde in schijnbaar kommervolle omstau digheden een 70-jarige vrouw die, daar zij ster vende was, naar het ziekenhuis werd vervoerd.. Tevens bleek, dat zij op een bank nog duizend1 pond sterling had staan. EEN NIEUWE VOGELVERSCHRIKKER. Zij kunnen lastig zijn, de spreeuwen er\ me rels, de musschen en kraaien, die het voorzien hebben op al wat eetbaar is. In den zomer rooven zij bessen en aardbeien, kersen en morellen. Zij schijnen zich op de hoogte te willen stellen van den smaak van groene doppertjes en pikken ter loops eens aan een appel of peer. In het voor- en najaar hebben zij het voorzien op de landerijen. Zoolang de velden omgeploegd liggen, doen zij geen kwaad. Zij pikken wormp jes op en larven en vinden op die manier rijke lijk voedsel. Maar pas op als het zaad in de voren is ge,- strooid Dan zijn zij er weer „als de kippen" bij. En d i e bezoeken vindt de boer allesbehalve pret tig. De vogelverschrikkers, die *s zomers in den boomgaard prijken, worden overgeplaatst naar het land stukjes glas aan touw moeten voor het noodige lawaai zorgen om de brutale vogels; af te schrikken. Zoodra de kraaien en de musschen in de zen tijd van het jaar zijn dat bijna de eenige be zoekers op het veld echter gewend zijn aan de starre stroopoppen met fladderende mouwen en jaspanden, zoodra zij merken, dat de tinkelende muziek van die glazen plaatjes niet gevaarlijk is, hebben vogelverschrikker en touw afgedaan.. En de rekels eten hun buikje vol Nu heeft een heerenboer in Zuid-DuitschTand een prachtig plan bedacht om de indringers den schrik op het lijf te jagen. In zijn appelen- en peerenboomgaard, die grenst aan een veld, waar- pas is gezaaid, heeft hijeen luidspreker la ten opstellen. En het lawaai, dat uit dien eroo-

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2