wijze trachtte zijn misdaad te verbergen, door het ontzielde lichaam in de modder te stampen. EEN JUDASKUS. Uit jaloerschheid beet een schoenmaker te Boedapest na een echtelijken twist bij den ver- zoeningskus zijn vrouw de tong af. Het afgebei- ten stuk werd door de politie in beslag genomen en te laat in het hospitaal gebracht, zoodat het niet meer aan kon worden genaaid. DE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE. Ook in Frankrijk wordt een zware strijd tegen de tuberculose gevoerd. En gelijk in tal van an dere landen zijn er speciale tuberculose-postze- gels uitgegeven, welker verkoop een groot suc ces is geworden. Er zou voor 15 tot 20 millioen zijn verkocht. Een record werd door het gehucht Manthes, in het dep. Drome, geslagen, waar de 447 inwoners tezamen 23.000 postzegels kochten. In een Bretonsch dorpje had de postzegel een miraculeuze uitwerking. Een oude vrouw plakte een aantal zegels op het been van haar aan rheu- matiek lijdenden man. Den volgenden dag was hij genezen VOOR EEN LANGER LEVEN. Een gift van f 2.400.000. De heer A. D. Lasker, chef van het adverten tiebureau Lord and [Thomas te New York heeft te zamen met zijn vrouw een gift van 2.400.000 geschonken aan het laboratorium voor genees kundige onderzoekingen van de Universiteit te Chicago, voor onderzoekingen naar middelen om het leven te verlengen, voornamelijk door bestrijding van de ziekten van den ouden dag DE ALLERHOOGSTE WOLKENKRABBER. De Amerikaansche deskundigen, en onder hen bevindt zich ook iThomas Alva Edison, zijn over het elgemeen van de doelmatigheid der wolken krabbers in het geheel niet overtuigd. Zij ver klaren dat nog meer en nog grootere van deze gebouwen het verkeersprobleem volstrekt onop losbaar maken, daar uit deze woningen zooveel menschen naar buiten zullen komen dat de straten de massa niet kunnen bevatten. Ook te genover de plannen van sommige architecten, om de huizen niet hooger te bouwen dan acht. hoogstens twaalf verdiepingen, en deze huizen door middel van bruggen met elkaar te verbin den, staan de experts zeer sceptisch, want, zoo zeggen zij, het licht dat toch al zoo spaarzaam is door alle groote gebouwen, zal door deze bouw wijze geheel onderschept worden en zal den ge- heelen dag iets minder dan duisternis heerschen. Maar de grond in Amerika is zoo vreeselijk duur dat er plannen zijn aangenomen van twee ar chitecten, plannen die, wanneer zij zullen zijn uitgevoerd, een gebouw hebben doen verrijzen van enorme en tot nü toe ongekende afmetingen. Het zal 110 verdiepingen hoog zijn, dat is nog 50 meter hooger dan de hoogste wolkenkrabber die ooit gebouwd werd. Want die is maar 250 meter hoog. CHINA. COMMUNISTISCH SCHRIKBEWIND. De slachting in Kwantceng. Volgens den correspondent van de /Times" te Sjanghai schat men dat het aantal personen, dat ten slachtoffer is genvallen aan het commu nistisch schrikbewind in de districten Haifoeng en Loefoeng, in de provincie Kwantoeng, dat twee maanden ononderbroken voortduurde, op tienduizend. Het kwam vaak voor dat in één stad of dorp honderden personen werden ver moord, in enkele gevallen zes of zevenhonderd. Zij, die zonder vorm van proces werden doodge schoten of onthoofd, waren er naar men meent nog gelukkig aan toe vergeleken bij degenen, die den marteldood stierven doordat ze langzaam aan stukken werden gesneden. De podiums van communistische vergaderingen worden versierd met de hoofden, die gedurende vergaderingen wdroen afgeslagen. De slachtoffers zijn kapita listen, groot landbezitters, kooplieden, dorpsno tabelen en allen, die verdacht worden van ge brek aan communistische sympathieën. Alle sporen van het privaat bezit worden vernietigd. UIT DE INDIAANSCHE WILDERNIS. Ongeveer duizend kilometer van Ottawa ver wijderd volgens Canadeesche begrippen dus „vlak voor de stadspoort" mondt de Albany in de James-baai. Ondanks de nabijheid van de groote stad vormen de uitgestrekte steppen ten noorden van de rivier een vrijwel onbekend ge bied en slechts op afstanden van vier- of vijf honderd kilometer vindt men er een politiepost of een nederzetting van de Hudson-oompany, de bekende groote Canadeesche pelshandelmaat schappij. Het enorme gebied telt op elk millioen vierkante kilometer niet meer dan drieduizend inwoners. De Amerikaansche professor dr. Cooper die de steppen aan de Albany is gaan onderzoeken, heeft bij zijn terugkomst uit de tot dusver onbe kende streken tallooze wetenwaardigheden ver telt. In de binnenlanden ontmoette hij uitsluitend Indianen, die niets van de geciviliseerde wereld afwisten en die de blanken alleen hadden leeren kennen in de agenten van de Hudson-company. Dat die kennismaking ontaarde in haat, heeft waarschijnlijk niet in de eerste plaats aan het volkje in de wildernis gelegen. Deze Indianen wonen niet in stammen, maar in families bij elkaar. Iedere familie bezit een eigen jachtterrein van vijf tot zeshonderd km2 en komt op deze manier bijna nooit in botsing met een buurman. Ze leven uitsluitend van de jacht en van wat zij in strikken, vallen en net ten vangen. De dierenhuidjes leveren zij aan de dichts bijgelegen nederzetting van de compag nie af. Veel krijgen zij niet voor de vellen, die soms voor ettelijke honderden dollars verkocht worden met een paar pakjes tabak, een zak meel of minutie moeten zij zich tevreden stellen. Daar zij afhankelijk zijn van de jacht is het niet meer dan natuurlijk, dat zij voortdurend op hun hoede zijn. Vóór zij eene groote jacht on>- dernemen, ondervragen zij „het orakel." Het borstbeen van een korhoen of het schouderblad van een konijntje wordt boven een vuur gehan gen. Het beentje roostert langzaam bruin en vertoont tenslotte groote en kleine witte vlek - ken verschillend van vorm. Uit die vlekken ma ken de jagers op, welke jacht hun het meeste zal opleveren. Het orakel vertelt hun of zij bevers, dan wel herten of wolven zullen schieten. Een enkelen keer vertoonen de vlekken op het been tje den vorm van een menschelijke gestalte, wat een slecht voorteeken is. De Indianen gelooven namelijk, dat dan de „witago", een menschcn- eter, op hen Loert Dit geloof spruit voort uit een minder lieflijke gewoonte der Indiaansche voorvaderen, die, in tijden van hongersnood, er niet voor terugdeins den om de physiek zwakken in hunne familie op te peuzelen. /Toen de hongersnood voorbij' was, konden die menscheneters hun lust naar menschenvleesch niet meer bedwingien. Zij o- vervielen soms andere Indianen en werden de schrik van de steppen. Nog steeds is men bang voor den „witago", den Indiaanschen weerwolf Dat deze menscheneter in de meeste gevallen niet of niemand anders is dan een roofdier, dat den eenzamen jager overvalt, willen de wasch- echte Indianen niet aannemen. Zij gelóóven in den „witago" zooals hun vaders en grootvaders dat hebben gedaan. En zij zullen volharden in dat geloof totdat misschien op zekeren dag de Amerikaansche beschaving ook tot hen door dringt OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND. Tengevolge van het smelten der sneeuw en van den regen der laatste dagen, zijn op den lin keroever van de Elbe groote overstroomingen ontstaan. De moerassen, die anders als waterre servoir dienen, zijn dichtgevroren en kunnen geen water opnemen. De beken zijn bruisende stroomen geworden. De Este kreeg bij Moisburg zoo veel water, dat het oude dorp geheel ingeslo ten werd. In Buxtehüde werden verscheidene straten en pleinen overstroomd. Ook verscheide ne andere dorpen zijn geheel oversttroomd. Voor !al te Niederhuell en te Dobrock is de toestand ernstig. De totale schade is zeer groot. INGEZONDEN STUKKEN. M. de Redacteur Mag ik s.v.p. eenige plaatsruimte voor onder staande regelen. Bij voorbaat mijn dank. Wieringen is namelijk 'n instituut rijker ge worden, een „auto-kerkhof". Gaat men de gemee- nelandsweg af naar de Oost, zal men na vele mod derbaden en halsbrekende toeren nabij Smerp ware grafkuilen in den „weg" ontwaren waarin dagelijks eenige auto's tevergeefs trachten zich uit te wurmen. Autobussen laten bij de kuilen- plek de passagiers uitstappen en trachten dan langzaam aan het „kerkhof" te passeeren. Vracht auto's, die 2 niet in het genot verkeeren, dat de passagiers zelf afstappen, maken nu maar 'n omweg door den Polder, om zich voor 'n zeke ren marteldood in de modderkuilen te vrijwaren. Maar kan de Gemeente nu niet zorgen, dat er enkele wagens puin in die gaten worden gegooid Zoo is de toestand werkelijk onhoudbaar! Wie- ringen, dat aan de spits stond, wat de wegen be treft, staat nu beneden aan. Zeker, we weten, dat de geweldige sneeuwbergen bij de dooi een ware watermassa hebben veroorzaakt, die slecht kon wegvloeien, en zoo- de prutboel werd geschapen. Doch, dat neemt niet weg, dat het Gemeentebe stuur beter moet ingrijpen, wil men nog wat van den weg overhouden C. DUI.JNKER. Wieringen, Januari 1927. WIERINGEN. (Nadruk verboden.) Geestelijke goederen III. 12e eeuw. Graaf Florus kon het maar niet verkroppen, dat de Bisschop van Utrecht nog zooveel zeg gingschap in het hooge Noorden had. In dat land van Westvriesland, in die Neijdorpen, in dat land van Winkel en die maden en weeron, in Skagen en Versingherhorn (Barsingerhorn) »*n de zeelanden beweste flita, Texla enWierinckland met reijeke buijt van thienden ende reghton. zou en moest hij heer en meester worden. En de booze geest werd over hem vaardig er. hij liet een brief schrijven aan den Keizer waarin de „van den prins" geen kwaad wetende Bis schop op allerlei wijze verdacht werd gemaakt. Zooiets gebeurt meer, ook heden ten dage nog. De Bisschop was nog van den bloede, doch ook dit weerhield de Graaf niet zijn leguber plan te volvoeren. En voor allen, die hem verder in den weg stonden of op een of d'andere wijze on aangenaam waren, bij het doorvoeren van zijn boozen opzet, wist hij valstrikken te spannen en weldra waande hij den weg veilig. Doch zoo als het spreekwoord nog heden geldt, gold het reeds in die dagen van Florus III die een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. Vroeg of laat, doch het zal hem overkomen. Zoo verging het ook Florus. Zijn broeder was, dauk zijn verderfelijken in vloed bisschop van Utrecht geworden en als wederdienst liet Florus al dadelijk zijn rechten gelden over de kerkgoederen in het Noorden. Doch de Westvriesen waren van zijn vuige plan nen op de hoogte en Florus vond niets dan ver zet. Het duurde eenige jaren, vóór dat hij met een leger Texla en Wierinckland bereikte. Om niet in den rug te worden aangevallen ging hij, n.1. om te beginnen slag leveren tegen de Niedorpen, Winwel, Versingherhom en Ska gen. Hij onderwierp hen ten koste van zijn halve leger. Na zijn leger weder te hebben hersteld trok hij over de Reeckghara en taste Wierinckland en daarna jTexla aan. Onderwierp die landen na plundering en brandschatting en zijn taak was volbracht. En wat had hij nu ten slotte bereikt Een land vol bittere vijanden, welke zich, no op verhaal te zijn gekomen, zich weder zouden concentreeren. Zij bezwoeren hem niet te zullen rusten, vóór hun belager ten val zou zijn ge bracht Doch men kreeg de kans niet meer. Florus stierf aan „pestaerdige ziekte" en zijn twee zo nen Dirk en Willem gingen tegen elkander vech ten om huns vaders erfdeel. Zie hier, wat den Egmonder Monnik, den be kenden Melis Stoke van een en ander aan dc vergetelheid ontrukte: Als men screef XI hondert ende IXXX Quam grave Florans mit here machtich, Ende hevet verheert ende verbrant Winkel ende Niedorp in Vrieslant. Als IXXX ende twe was ghescreven, Nam Diedric de grave van Cleven Grave Florens dochter ende vrooi Aden Met groter feesten met hoghen daden, Als hem beden was betame; Margriete so was haer name Int selve jaer mosten de Vriesen Scade nemen ende verliesen, Daer si si quamen op Akersloot WTant vele der haerre bleven doot, XI hondert IXXX ende viere Screef men. doe de goedertiere Florans van Hollant dat cruus ontfine Om te worden aermine Int lant, dat God met sinen bloede Benediede doer sine omoede. Maer eer hi dit nam in hant Had hi Texele ende Wierinclant Bedwonghen met orloghen starc, Ewde nam hem of IIII dusent mare. O. J. B. (Wordt vervolgd. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING AANGIFTE voor de BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en Wethouders van Wieringen herinneren de ingezetenen aan de volgende be palingen inzake het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die zich in deze gemeente vestigen, moe ten binnen veertien dagen ter gemeente-secreta rie een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) inleveren, aan te vragen in de vorige woonplaats zij, die uit de gemeente ver trekken, moeten ter gemeente-secretarie een ver huisbiljet aanvragen. Van verhuizingen binnen de gemeente moet ter gemeente-secretarie worden kennis gegeven, uiterlijk acht dagen na de verhuizing. Overtreding van deze voorschriften kan vol gens de wet worden gestraft. Wieringen, 10 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Een der onderteekenaars van het adres tot het beschikbaar stellen van gelden voor de stichting eener bijzondere school aan Den Oe ver, heeft verzocht zijn handteekening als inge»- trokken te beschouwen. De Heer R. J. de Groot te Avenhorn heeft zijn benoeming tot gemeente-geneesheer alhier aangenomen. Wethouder Hijsen is door Burgemeester en Wethouders aangewezen als voorzitter der Com missie van Advies voor de Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling alhier. De strenge vorst heeft aan de bouw van het electrisch net veel vertraging toegebracht. Thans echter worden de werkzaamheden met spoed her vat en hoopt men met 7 a 8 weken de bouw van de bovengrondsche leidingen, mits er weer geen vorst komt, klaar te hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal Stroe in het laatst der volgende week van stro-om worden voorzien. Met Paschen a.s. zal te Hippolytushoef de jaar vergadering gehouden worden van de Vereeni- ging ter Bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland en tevens de daaraan verbonden tentoonstelling van het werk der leerlingen van de vakscholen. BINNENL. NIEUWS. DAKPAN OP 't HOOFD. De bakker S. te Helmond, die j.1. Vrijdagavond tijdens den geweldigen storm door een nieuw ge bouwd gedeelte der stad fietste kreeg een dakpan, op het hoofd. Aanvankelijk schonk S. geen aan dacht aan 't geval, daar hij volstrekt geen pijn voel de. Donderdagdag echter kreeg hij plotseling zulke geweldige pijnen in het achterhoofd, dat hij onverwijld naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. TURFMOS-PLATEN. Men meldt De heer Christiaan W. Dick te Klazienaveen (gemeente Emmen) heeft een methode gevonden, tot vervaardiging van groo te turfmos-isoleerplaten zonder tusschennad?n, met een zeer groot isoleerend vermogen tegen geluid, koude en warmte. Behalve voor indus- trieele, zouden de platen voor tal van huishou delijke doeleinden bijzonder geschikt zijn. De heer Dick heeft op zijn vinding octrooi aangevraagd. DE INBRAKEN IN HET GOOI. De talrijke inbraken in het Gooi in de laatste weken veroorzaken schijnbaar eenige zenuwach tigheid. Tenminste Woensdagavond «om half acht werd de politie te Bussum opgebeld en door omwonenden meegedeeld, dat inbrekers binnen gedrongen waren in een tijdelijk onbewoonde villa aan den Nieuwe Hilversumscheweg. De politie nam de noodige maatregelen om het ter rein af te zetten, en toen men de indringers wil de overmeesteren bleek het, dat een deurwaar der met een inspecteur van politie in: de villa bezig was, om beslag op den inventaris te leg gen. EEN INBRAAK. /Te Venlo werd in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken bij een tuinier aan den Leutherweg. De bewoner vierde zijn gouden bruiloft, met de buren, buitenshuis. (Toen hij van de bruiloft terugkeerde, bemerkte hij dat slaapka mer en keuken door een dief doorzocht waren de kasten opengebroken. AI het aanwezige geld was verdweenen, met uitzondering van een zil veren mark. VAN ZEVEN KALVEREN. In afwisseling met de vele berichten, die wij reeds mochten publiceeren, aldus de Prov. O. en Zw. Crt., over de voorspoedige geboorte van kal veren met twee koppen en of vijf pootcn, be- reiktet ons gisteren de mededeefling, dat een drietal koeien, ondergebracht in den stal van den heer L. v. T. te Zwolle, in 3 dagen tijds aan zeven koekinderen het levenslicht had geschon ken, in welk aantal zij resp. met 2, 2 on 3 hun aandeel hadden gehad. Wij vonden een dergelij ke massaproductie belangrijk genoeg om er on ze lezers niet onkundig van te laten. DE DIENST ENKHUIZEN—STAVOREN. Naar wij vernemen, zal de dienst Enkhuizen Stovoren der Ned. Spoorwegen heden volledig hervat worden. VAART OP DE ZUIDERZEE WEDER GEOPEND Dinsdagmorgen vertrokken, naar V. D. meldt, de booten van de Groninger Lemmer Reederij van Amsterdam over de Zuiderzee met bestem ming naar Lemmer—Sneek en Groningen. Door den aanhoudenden Zuidwestenwind was de ijsmassa voor de Friesche kust zoodanig op- eengestuwd, dat de haven van Lemmer niet kon worden bereikt, doch genoemde booten zijn zon der stoornis Stavoren hinnengeloopen waardoor de verbinding van Amsterdam met Friesland en Groningen weder tot stand is gebracht. CORRUPTIE. N.Niedorp en Winkel. De Raad van N. Niedorp behandelde gister middag het rapport van de Gascommissie, reeds eerder door ons vermeld. Met algemeene stem men werd besloten den directeur te handhaven, de reeds teruggestortte som van 3000 te ac cepteeren en de instructies te wijzigen. Men roemde den directeur als een werkkracht, die men niet graag zou missen. VERDRONKEN. Het 8-jarig dochtertje Jantje van den landbou wer Korn Muller te Nieuw Lande (Dr.) is uit scdooi komenue spelender wijze hij de brug van oosiing te water geraakt. Haar kameraau- jes zijii iiaru naar huis geioopen om het geval te verteuen, doch toen men kwam om hulp te bie- uen, kon de geneesheer slechts den doou consta teren. üaj PAOS ter dood VEROORDEELD. volgens het blad „brillante" heelt het Vati- caan per aangeteekenden brief, geadresseerd aan Fius Al, de beteekening ontvangen van een von nis te Moskou, waarbij hij wordt ter dood ver oordeeld omdat hij cle aritiholsjewistische bewe ging linancieei zou hebben gesteund. Het blad voegt er aan toe, dat de Paus het stuk, hetwelk de onderteekening zou dragen van hooggeplaat ste personen der orthodoxe synode en o.a. van Rykow en Stalin, heelt doen deponeeren in de archieven van liet Vaticaan als historisch do cument. i .ja-: VOOR 38 CENT. Het O. M. hij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen drie losse werklieden uit Harlingen wegens diefstal met braak in het kantoor der Terschellinger Stoomboot Maatschappij en in dat van de melkinrichting „De Centrale" hun buit was het bedrag van 38 cent elk drie jaar gevangenisstraf geëischt. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKEN STAND Geboren Pieter z.v. J. J. Rozenbroek en van A. M. A. Huiberts Johanna Adriana, d.v. J. A. Rosloot en van J. V. Punt. OndertrouwdFelix Alphonsus Lemmens,. wedn. van M. C. Jannes, oud 49 jaar, landarbei der en Elisabeth Catharina Cornelissen, wed., van B. Zoon, oud 48 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna. Overleden Dirk van der Peet, oud 62 jaar, echtgenoot van Jansje Thomas. POLITIE. Gevonden een fietspomp, twee prikstokken en een jekker. Verloren een auto band met velg, een zakmes en een gouden sier speld. Inlichtingen ter Secretarie. WARENWET OP KAAS. Voor allen, die belanghebben bij den kaashan del, (verkoopers in het groot of in het klein,) is kosteloos bij de- Kamer van Koophandel te Alk maar verkrijgbaar een uittreksel van het Besluit van den 17en December 1927 tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet op kaas, het welk voor den kaashandel van het hoogste be lang is. VOETBAL. Succes II zal Zondag haar eerste wedstrijd in 1928 spelen en wel tegen W.G.W. 4 van Helder om 12 uur. Daar dit geen sterk 11-tal is zal S. II er toch zeker wel voor zorgen dat zijj de beide puntjes mee naar huis nemen, nietwaar? De wedstrijd Succes Wieringerwaard is tot nader bericht door den Bond afgelast. Dus wij blijven hier nog een week verstoken van de Zon- dagssport. A.s. Zondag zal er weer na langen tijd rust gevoetbald worden. Er zal op het Kleine Slui9 terrein een medaillewedstrijd worden gespeeld tusschen Kleine Sluis I en Anna Paulowna I. Aanvang 2 uur. Dit belooft wel een spannenden wedstrijd te worden daar deze elftallen vrijwel tegen elkaar opwegen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente: H.hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Oosterland nam. 2 uur Ds. van Beek. Herv. Zusterkr. H.-hoef. Woensdag 18 Jan. 8 uur. DOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. Van der Veen. (Collecte met open schaal.) EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. GEREF. KERK 's Morgens half tien Preeklezen. 's Middags half drie Ds. Steen van Helder. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 12 Jan. 1928. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 3 Paarden 150 a 200 8 Geldekoeien (mag.) 140 250 74 Geldekoeien (vette) 250 a 300 5 Kalfkoeien 270 a 320 4 Vaarzen 100 k 160 7 Graskalveren 70 31 Nucht. kalveren 12 a 24 8 Schapen (vette) 36.50 328 Over- houders 26 k 33.50 14 Varkens (mag.) 17 k 25 80 Varkens (vette) per Kg. 0.62 a 0.64 132 Biggen 12 k 17 41 Konijnen 0.75 A 3 110 kip pen 0.75 a 1,75 Hanen 0.60 k 2 68 Kg. Boter f 2 k 2,30. HELDERSCHE EIERVEILING, 12 Jan. 1928. Aanvoer 3991 kipeieren. Prijs Wit ongewogen 9,30 a 9.90 Bruin ongewogen 9.30 10,20 Een partij extra 11,00 Wit gemiddeld 9.50 Bruin gem. 9.80. Alles per 100 stuks.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2