gelde gemaakt. Zoo kennen wij nog de Norre- buremer-laan, de Bilte-buremer-laan en de Klie- ver-bui'emer-lanen. De meeste „Buremer-lanen zijn echter reeds onder het oude Polderbestuur aan dezen overgedragen om dat „de saus duur der werd dan de visch." Zie hier de merkteekenen, welke de Frieschen hebben achtergelaten. Florus V, graaf van Holland, kon echter zijn handen niet langer thuis houden. Geheel West friesland had hij aan zich onderworpen in 1285 ook Texla en tot besluit sou Wierinckland het zijne worden. Men schreef 1287. En de stormwinden staken op en de hooge vloeden kwamen over het land en vernielden alles wat zich tusschen Texla en Stavoren bevond. Het Westelijk deel der zeven Friesche Zeelanden, het land „beweste Flita" was hiermede voor altijd van het moederland verwijderd geworden. Florus nam die „quade tempeesten" te baat en maakte gebruik van de verwarring en aan de macht van St. Odolfus „beweste Flita" werd voor goed een einde gemaakt. En de ondankbare bevolking zond hen den lan ter na, n.1. dat die Vriesen, dotor het graeven van die canaelen naarSchelling en van Texla naar Wierinckland, die ramp over Lito-land en Litus warda hadden aanghebraght. Ook toen gold het bekende spreekwoord, gelijk het op het hedor op sommige leijden van Wierinckland neg van toepassing is Wanneer ghij lastertonghen wordt ghewaer Wilt dan naar gheen reden vraeghen Het seijn doorghaens die beste vrughten Waeraen die wespen knaeghen. O.J.B. (Wordt vervolgd het mannelijk geslacht te doen te hebbben met éen slagtand. Voorzichtig werd het dier met een grooten boog omsingeld. Een van de militairen, de Ambonees Kollewai, waagde zich op enkele meters achter het beest «*n zocht juist een goede kwetsbare plek om zijn doo- delijk schot te lossen toen de olifant zich omkeer de, op den militair afvloog en voor dat deze tijd bad om te vluchten of te schieten werd hij door den kolossus verpletterd. Zijn kameraden snelden toe en vonden slechts het opengescheurde ont - zielde lichaam van den soldaat. De man laat een vrouw met eenige kinderen achter. BUITENLAND. DERTIG JAAR ONSCHULDIG IN DE GEVANGENIS. Dertig jaar geleden werd te Sjöbo in Zuid-Zwe den een moord gepleegd en de arbeider (Thomas- son werd naar aanleiding daarvan tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. .Thans is gebleken, dat niet hij, doch een molenaar Svensson de da der is geweest. Thomasson is 30 jaar onschuldig in de gevangenis geweest en ligt thans zwaar ziek in een krankzinnigengesticht. EEN ITALIAANSCHE RUSTDAG. Den 19en Februari wordt er in heel Italië een rijstdag gehouden om het gebruik van rijst als volksvoedsel aan te moedigen. Er zullen daartoe gratis 40.000 rantsoenen rijst worden uitgedeeld in de hoofdplaatsen van de streken, waar het rijstgebruik het geringste is. o.a. te Rome, Napels, Florence, Bari en Palermc. Hoewel Italië zelf rijst voortbrengt, is het ge bruik er niet hooger dan 4 K.G. per persoon pei jaar, terwijl in vele andere Europeesche landen het rijstgebruik 40 Kg. per hoofd en meer be draagt. De actie gaat uit van de fascistische vakveree- niging van geneesheeren. BEDENKELIJKE GEBOORTEVERMINDERING Kritieke toestand in Grcot-Brittannië De voortdurende geboortevermindering ir Groot-Brittannië begint de autoriteiten ernstig te verontrusten. Uit de jongste statistieken blijkt, dat in het Vereenigd Koninkrijk anderhalf mil- lioen echtparen zijn en 2l/> millioen gezinnen met één kind. In het afgeloopen jaar was het geboortecijfer er lager dan in één ander Europeesch land, Fran krijk inbegrepen. De experts komen tot de logi sche conclusie, dat als deze toestand nog vijf jaar aanhoudt, de bevolking van Groot-Brittan nië aanmerkelijk zal achteruitgaan en er weldra eenige millioenen arbeiders minder zullen zijn hetgeen natuurlijk een overeenkomstige vermin dering der nationale productie zou beteekenen. Volgens minister Churchill, die de zaak var nabij heeft bestudeerd, zal Engeland na nog een generatie een land zijn, bestaande uit een grool aantal bejaarde lieden, die leven op kosten van een klein aantal jonge lieden. Men wijt dezen toestand vooreerst aan de duurte en voorts aan de verkondiging van onthoudingstheorieen. GEVAARLIJKE HAARVERF. Een dame had bij een kapper in Oxfordstreeï in Londen heur haar laten verven met het ge volg dat zij uitslag kreeg en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Haar mai sprak den kapper voor de gemaakte kosten aan doch de rechter heeft dien eisch niet ontvankelijk verklaard, daar de kapper in zijn salon een me dedeeling had hangen dat hij geenerlei verant woordelijkheid aanvaardde voor de gevolgen van het haarmiddel. EEN KOLOSSALE ERFENIS. 107 millioen dollar nagelaten. Het grootste vermogen, dat ooit op het belas tingbureau van den slaat New York werd gere gistreerd, is door de weduwe van Stephen Ilark- ness, den mede-vennoot van Rockefeller Sr. bij de stichting van de Standard Oil Go. nagelaten namelijk 107 millioen dollar. Er is 18 millioen dollar aan successie-rechten betaald. De zoon, die de voornaamste erfgenaam is, ont vangt 90 millioen dollar. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. Den directeur wordt de neus afgesneden In de gevangenis te Allahabad zijn honderd ge vangenen aan het muiten geslagen. Zij deden een aanval op den cipier en sneden den directeur zijn neus af. Andere bewaarders snelden te hulp en ver strooiden de muiters, die daarop een toevlucht op het dak zochten. Nadat zij hier tweemaal ver geefs gesommeerd waren, om zich over te ge ven, vuurden de bewaarders. Een muiter werd gedood en zestien werden gewond. Ten slotte werd men de gevangenen de baas maar ook eenige bewaarders liepen kwetsuren op DOOR EEN OLIFANT VERPLETTERD. In de buurt van Takengon (in de Alaslanden) klaagde de bevolking er over dat een eenzame mannetjes olifant, waarschijnlijk een uitgestoote- ne, zich in den omtrek ophield en buitengewoon woest was. Een officier en een drietal marechausseee trok ken er op uit en na lang zoeken werd het spoor van den olifant gevonden. Toen het dier zelf ent- dekt was, zag men, met een groot exemplaar van BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Vriend Harm Door al de variasie, die we hier beleven, zou ik jou welhaast vergeten, m'n jongen. Maar nou moet ik je toch even van de lollige boel vertellen! Ik wou maar zeggen, we komme hier met den mo dernen tijd niet ten achter, potdorrie nee, bij on ze fameuse kapper Comelus de Boer hebben we Dames-polka-knippen met muziek O, kerel, het gaat manjefiek Onder het genot van „radio-jazz-band" vliegt de schaar door het haar Onderwijl maken de damesvoetjes 'n scharrel ton. k Heb 't gezien, 't ging zoo fijn als 't maar kon En daarbij, 'k weet niet, of je het wist De bediende, dat is een reuzen-cellist Hij haalt uit de snaren de hooge dunne „ie En galmt dan „Goeden Nacht Marie En dan: „Mijn liefje, wat wil je nog meer O, wat doet mij het harte zeer Je begrijpt Harm, dat de scheerende; mucisee- rende, ondoleerende cellist de harten van alle pola-koppen kapot maakt Maar we hebben nog meer gein beleefd. Je her innert je nog wel de burengerucht makende zaak van winkelier Lammers! die door vier Pcldersche booswichten uit zijn bed werd geklopt. Welnu, Donderdag stonden de poldersche plagen Voor het kantongerecht te Schagen En Lammers lichtte even hun doopceel Na tienen maakten zij op de vensters zoo'n leven Dat hij dacht, dat de aardbol was aan het beven En 3 van de 4 kregen nu de booswichtstrop Drie dagen brommen, of 'n boete van zes pop R. W. zoo waar, werd vrijgesproken Maar 't bracht bij A.H., P.W. en H. R. het bloed niet aan het koken Integendeel, ze zagen aan R.W.'s droog gezicht. „Er was een vroolijke dag in 't zicht Driegulden 10 cent getuigengeld kreeg R.W. toe. Dat werd 'n reuzenfuif,nou moe Ook met Lammers werd de ruzie beklonken De zaak moest worden afgedronken Men dronk heerlijk Citrooentjes met suiker. En op tafel stond 'n prachtige ruiker Ja, Lammers noode zelfs zijn nachtelijke porders te gast Zooals het bij ware verzoening past De verdachten dankten Lammers, dat hij het bombardement had aangegeven Anders hadden ze de prachtdag niet kunnen beleven Je ziet Harm, de Polderschen zijn zoo broerd nog niet, als ze d'r soms wel uitzien De groete, ook aan je vrouw, TEUN. doode zwarte kat te stroopen. Zij hadden het dier gevangen, aan een lantaarnpaal opgehan gen en daarna een aanvang gemaakt met hun laaghartige bezigheid. Beide „helden" zijn ter beschikking van den commissaris in de tweede afdeeling en in verzekerde bewaring gesteld. KINDEREN AAN HUN LOT OVERGELATEN. De arbeider W. A. C. L., te Leiden heeft drie zijner kinderen, 8, 11 en 16 jaar, in hulpbehoeven den toestand achtergelaten. De man, die weduw naar is, heeft een briefje achtergelaten, gericht aan zijn gehuwden zoon, waarin hij mededeelt, dat deze maar verder voor de kinderen moet zor gen. D° politie tracht hem thans op te sporen. SCHOTERLAND VLAGT NIET MEER. De Raad der gemeente Schoterland heeft na langdurige debatten besloten met 87 stemmen op nationale feestdagen van de openbare gebou wen niet meer te vlaggen. Deze beslissing is te beschouwen als een principieele uitspraak en als maatregel ter bezuiniging. De aanneming van het voorstel was het gevolg van het feit, dat het V.D.-Raadslid J. de Vries bij vergissing voor stemde. Toen hij later verklaarde.bedoeld te heb ben, dat hij tegen het voorstel was, viel er niets meer aan te veranderen. TRAGISCH. Dezer dagen werd, zooals gemeld, te Krapwol- de, nabij Groningen, een kinderwagen aangero den door een lijkauto, tengevolge waarvan een der zich in den wagen bevindende kinderen over leed. Thans is ook de aanspreker, de heer O., tc Groningen, die mee in de auto zat, en die het ge val zich zeer aantrok, overleden. BiNNENL. NIEUWS. RUITENKRASSERS. De ruitenkrassers hebben te Haarlem hun ver nielend werk voortgezet. Gistermorgen kwamen weer verschillende winkeliers tot de minder aan- jgename ontdekking, dat hun ruiten op minder aangename wijze waren beschadigd. Ook in dc buitenwijken hebben de daders huisgehouden. De 32-jarige C. D. uit Nieuw-Vennep heeft blijk baar gedacht, dat ruitenkrasscn alleen nog niet voldoende was, want uit pure brooddronkenheid sloeg hij bij de firma Akkerman in de Zijlstraat een kostbare spiegelruit aan gruzelementen. De politie betrapte hem daarbij op heeterdaad en zette hem voorloopig achter slot en grendel. MOORD TE AMSTERDAM. Meisje doodgeschoten op klaarlichten dag op een vrij druk punt. De dader richt een schot op zich zelf, maar schiet mis. Omstreeks half vier Maandagmiddag ontmoet te een jongeman, die van den kant van de Munt kwam, op de brug; tegenover den Heiligenweg een meisje. Hij sprak haar aan en even praatten zij samen, echter, naar getuigen later hebben ver klaard, niet heftig. Van een twist was geen spra ke. De man haalde eensklaps uit den jaszak een revolver en loste plotseling een schot op het meisje, dat hij in den arm trof. Het meisje draai de zich om. De man schoot nogmaals en trof haar onder den rechterschouder, waarbij vermoedelijk een longtop is geraakt. Het meisje bloedde al thans later uit den mond. Dadelijk schoot er veel publiek en politie toe Nadat het meisje was gevallen schoot de jonge - ling in de richting van zijn hoiofd. Hij viel neer. De politie bracht de beide lichamen naar hel bureau Singel, waar spoedig artsen van den Ge neeskundigen dienst verschenen. Het meisje bleek reeds te zijn overleden, de jonge man was, voor zoover viel na te gaan, niet geraakt. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Het li chaam van het meisje is naar het Binnengast huis. Uit op den man gevonden papieren bleek, dat hij is de 24-jarige Italiaansche beeldjesmakei Nardi Dominca, wonende Nes 70. Het meisje, dat zeer modieus was gekleed, is de 20-jarige Truus van Gladbeek, Nes 66. Waarschijnlijk is de oor zaak van den aanslag een liefdesgeschiedenis. De revolver is in beslag genomen. Er zaten nog drie scherpe patronen in de kamer. DIERENBEULEN. Te Utrecht is door een bewoner van de Visch- markt aangifte gedaan bij de politie, dat twee passeerende studenten een kat. opgepakt hebben welk dier zij aan een woedende hond hebben ge geven, die het arme dier verscheurd heeft. Een onderzoek wordt ingesteld. KATTENSTROOPERS. Gisternacht zijn in het plantsoen achter Ster renburg aangehouden een 23-jarige koopman en een 18-jarige bakker, die aldaar bezig waren een GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. ARBEIDSBEMIDDELING. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter algemeene kennis, dat het bureau van het correspondentschap der arbeidsbemidde ling vanaf Zaterdag 28 Januari a.s., zal worden gevestigd in het waaggebouw te Hippolytushoef. Aldaar zal eiken werkdag worden zitting ge houden des voormiddags 7 tot 8 uur en des na middags van 12,30 tot 1,30 en van 7 tot 8 uur. Ook belanghebbenden te Van Ewijcksluis kun nen van de diensten van het bureau gebruik ma ken. Wieringen, 27 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. VANGEN VAN EENDEN. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het geheele Rijk het vangen van eenden en duikeenden door middel van eendenkooien, en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, slechts zal zijn toegestaan tot 1 Februari 1928. Wieringen, 26 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. ARBEIDSBEMIDDELING. De Correspondent der Arbeidsbemiddeling ves tigt de aandacht van belanghebbenden op het volgende. Het is in het belang van de werkzoekenden dat zij zich allen ten spoedigste laten inschrijven, ook zij, die dit reeds eerder deden. Bij aanmelding ontvangen de werkzoekenden een inschrijvings- kaart, vermeldende hun naam, een volgnummer en den datum van inschrijving. Deze kaart be hoort, om geldig te blijven, om de 7 dagen weder ter afteekening te worden aangeboden. De in geschrevene is verplicht deze kaart weder in te leveren zoodra hij werk heeft gekregen of om andere reden niet meer in aanmerking wenscht te komen. Bij aanvragen van werkgevers komen de werk zoekenden in de volgorde van inschrijving ei. naar hun beroep voor plaatsing in aanmerking, met dien verstande, dat voor plaatsing in de eerste plaats worden voorgedragen de belangheb benden in den zin der Zuiderzeesteunwet. De in aanmerking komende personen ontvan gen een kaart, waarmede zij zich binnen 24 our bij den daarop aangegeven werkgever moeten vervoegen. Bij niet-aanneming behoort de werk zoekende zich nog denzelfden dag weder bij het bureau van het correspondentschap aan te mel den. Wordt door een werkzoekende van bovenstaan de bepalingen afgeweken, dan vervalt daardooi zijn volgnummer en wordt hij bij aanmelding weder opnieuw ingeschreven onder een hooger volgnummer. Zij, die steun ontvangen uit een werkloozcn kas, behooren bij de arbeidsbemiddeling te zijn ingeschreven is dit niet het geval dan mogen aan hen geen uitkeeringen worden gedaan. Wieringen, 27 Januari 1928. De Correspondent der Arbeidsbemiddeling. J. KAAYK. Door Burgemeester en Wethouders is inge volge de Hinderwet vergunning verleend aan de American Petroleum Comp. te 's-Gravcnhage tot het oprichten van een benzinepomp bij hei perceel van P. C. Luijt aan den Poelweg, aan J C. de Vries alhier tot hei inwerkingstellen van een electromotor van 4 P.K. en aan C. Visser al hier tot het uitbreiden van zijn bakkerij door hel plaatsen van een heete luchtoven. Aan S. Everts, dienstplichtige van de lich ting 1924 uit deze gemeente is door den Minister van Oorlog voorgoed vrijstelling verleend van den dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaar heid. Tot correspondent der arbeidsbemiddeling in deze gemeente is aangewezen de Heer J. Kaaijk, alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school ie Hippolytushoef is benoemd de heer C. Geurts te Helder, in plaats van den Heer C. Bakkers Hz. alhier, die tijdelijk is aangesteld te Schagerbrug. Met ingang van 1 Februari 1928 zijn de ver laagde posttarieven voor het Binnenland als volgt :Lo cale brieven t/m 20 gram 5 cent Loca- jle Briefkaarten 3 centGedr. stukken t./m. 500 'gram per 50 gr. V/2 Brieven boven 100 gr., gedr. stukken met spoedbehandeling, nieuwsbladen en monsters inlichtingen aan de postkantoren Expresse bestelling (bij vooruitbetaling verschul digd boven het gewone port) briefpostzendingen 10 centpostpakketten 15 centZie ook tariefta bel en tariefboekje, verkrijgbaar op alle kanto ren der posterijen, prijs resp. 5 en 10 cent. '1 In de plaats van den heer Windsma, die on gesteld is, is tot tijdelijk onderwijzer aan de school te Hippolytushoef door Burgemeester en Wethouders benoemd de Heer C. Bikker Hz. van Gest. Toen de Heer G. de Haan op Zondag 15 Ja nuari j.1., 's avonds zich even uit zijn winkel had verwijderd, heeft een onbekend persoon van de gelegenheid gebruik gemaakt om uit een la de van de toonbank een bedrag van 24.-- te ne- Twee der onderteekenaars van het verzoek van de vereeniging van Christelijk Volksonder wijs om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere school te Den Oe ver, hebben verzocht hun handteekening als in getrokken te beschouwen. Verder is van de afd. Wieringen van „Volksonderwijs" aan den Raad het verzoek gericht de gelden voor de stichting der bijzondere school te weigeren. Aan het verslag van de Vereeniging het Visschersfonds „Wieringen" alhier over 1927, wordt het volgende ontleend De notulen en het jaarverslag werden gelezen door den secretaris, den heer S. P. de Vries. De penningmeester, de heer Jb. Bakker Cz. deed rekening en verantwoording. De ontvang sten waren: f 1672.95; de uitgaven f685.53;; alzoo een batig saldo van f 987.42. De omzet over genoemd jaar bedroeg te Den Oever 8812 balen alikruiken, 4520 balen wulken 6941 stuks oeters, 57889 Kg. ansjovis en 27.887 pond paling, welke totaal opbrachten 115.198,20. /Te De Haukes bedroeg de aanvoer 222 balen alikruiken en 50.896 Kg. ansjovis, met een op brengst van 26.956,79, zoodat de ttotale op brengst was 142.154.99. Hieruit blijkt, dat de uitkomsten der Visscherij over 1927 belangrijk minder zijn dan die over 1926. Minder werden aangevoerd 1834 balen ali kruiken, 1399 balen wulken, 12.501 stuks oeters, 46.013 Kg. ansjovis en 39.146 pond paling, met een totale mindere opbrengst van 49.662.36. De oorzaak hiervan schijnt te liggen in de af sluiting van het Amsteldiep. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden den de heeren A. Zomerdijk, M. Kooij en J. J. 'Tijsen herkozen, Post- en telegraafkantoor te Hippolytnshoef. Lijst van onbestelbare brieven en Briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Ja nuari 1928 1 Zuster Anne Bast, Prov. Zieken huis nabij Santpoort. (Verzonden uit de Haukes) N.B. Aanbevolen wordt naam en adres afzender op achterzijde brief te vermelden. EEN DROEVIGE HUWELIJKSREIS. Donderdagochtend was de heer Jacques Evrarrd met mej. Gosselin, beiden leden van bekende fa milies van grootgrondbezitters in Calvados (Fran krijk), te Caen in het huwelijk getreden, 's A- vonds namen zij na afloop van het huwelijksmaal een taxi om naar het buiten van een van de fa milieleden van de jonge vrouw te rijden. Bij het oversteken van een onbewaakten over weg werd de auto door 'n trein aangereden. De jeugdige echtgenoot werd op slag gedood zijn vmuw zwaar gewond. DE ONEERLIJKE OUDERLING. De Haagsche rechtbank heeft heden op vorde ring van den officier van Justitie uitgesproken het faillisement van de reederij der firma Parle- vliet te Katwijk en haar leden. De strafzaak tegen het lid dezer firma, die is gearresteerd als verdacht van verduistering van ongeveer f 20.000 ten nadeele van de Ned. Her vormde Kerk te Katwijk zal Dinsdag voor de Haagsche Rechtbank worden behandeld. FIJNE DOOZEN BRIEFPAPIER I BOSKER's BOEKHANDEL, H.hoef. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente: H.-hoef '8 avonds 7 uur Ds. van Beek. Zondagav. 7 uur Jeugddag. Donderd. 2 Febr. Zusterkring Oosterland. ÜOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. Den Oever n.m. 2 uur de Heer Bosma. GEREF. KERK 's Morgens half tien Preeklezen. 's Middags half drie Ds. Steen van Helder. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 26 Jan. 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt4 Paarden 100 4 175 3 stieren 150 200 3 Geldekoeien (mag.) 140 4 310 75 Gelde- fcoeien (vette) 250 a 400 3 Kalfkoeien 210 a 315 3 Vaarzen 140 5 180 43 Nuchtere kal veren 10 4 27 250 Overhouders 28 4 36 50 Varkens (mag.) 18 a 2662 Varkens (vette) per Kg. 0.58 4 0.62 126 Biggen 10 4 16 32 Konij nen 0.50 a 3 42 Kipp en 1,25 4 2,50 7 Een don 35 Kg. Boter 2,20 4 2,30 per Kg. EIERVEILING HELDER, 26 Jan. 1928. Aangevoerd 7156 Kipeieren. Prijs Bruin 7,20 4 8,30 Wit 6.90 4 8,00 per 100 stuks. 1 par tij extra 9.50.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2