lOEUUIS PURO op Zaterdag 25 Febr. 1928 Gesmette roode huid* bij kleine kinderen terugkomst. Haaien, die daar ter plaatse zeer talrijk zijn, hadden Quiller verorberd. SNEEUWPLAAG TE OSLO. De laatste dagen zijn in Noorwegen ontzaglij ke hoeveelheden sneeuw gevallen. Het verkeer in de straten van Oslo is bijna onmogelijk ge worden en tal van personen hebben letsel opge daan door het naar beneden komen van groote sneeuwmassa's, die van de daken vielen. Niet minder dan 1800 telefoonlijnen zijn gestoord. Bij Moss stortte onder den druk van de sneeuw een 40 M. lange loods in, waardoor een aantal motor booten, die daar geborgen waren, ernstig be schadigd werden, i- i.. - DOORBOORDE HART. Een griezelige vondst. Bij een inspectie in de remise vond een auto bus-conducteur te Genua dezer dagen een da- meshandtaschje. Het bevatte een met bloed be vlekt papier, waarin een hart gewikkeld was, dat met verscheidene lange hoedenpennen door boord was. In het handtaschje bevond zich verder een brief, die aan een manspersoon was gericht. De ze man werd opgespoord en door de politie in verhoor genomen, ddch kon geen opheldering geven. Rechercheurs wisten echter weldra de dame. di^ de tasch verloren had, te ontdekken. Nu was de zaak spoedig opgehelderd. De dame, ondanks haar 52 jaren, nog een zeer levenslustige wedu we, vertelde den politie-commissaris, die haai in verhoor nam, dat zij den man, aan wien de brief geadresseerd was, beminde, doch dat hij haar liefde blijkbaar niet beantwoordde. Om nu zijn gunst te verwerven, had zij den raad van een waarzegster opgevolgd, een scha penhart gekocht, dit met hoedenpennen door stoken en daaraan een schrijven aan den gelief den man bevestigd, met de bedoeling een en an der op een bepaalde plek op het kerkhof te be graven. Op weg daarheen echter had zij in zenuwachtigheid haar taschje in de autobus la ten liggen. Reeds tijdens het verhoor kwam uit het zie kenhuis, waarheen het hart ter onderzoek ge bracht was, het bericht, dat het inderdaad een schapen- of geitenhart was. NOORWEGEN ONDER DE SNEEUW. Boven Noorwegen heeft het de laatste dagen hard gesneeuwd. In Oslo werd het verkeer door de sneeuw onmogelijk en op niet minder dan 1800 plaatsen werd het telefoooverkeer gestoord Door eenige lawines werden personen gewond en veel schade aangericht. WIERINGEN. (Nadruk verboden.) Geestelijke goederen VII. 14e16e eeuw. Wij leven in den tijd van corruptie. Doch dit is niets nieuws. In 1322 was Graaf Willem III ook al reeds genoodzaakt tegen ambtelijke misbruiken stel ling te nemen en richtte aan die van Wierinck- land (Willem bediende zich nog steeds van der naam van Wierinckland) een schrijven, zoowel „aan die ghoede luden" (de bevolking) als aan „onze ambaght-mannen" (de gravelijke ambte naren). Deze geschriften zijn nog in ongeschonden staat (na een tijdvak van 600 jaren) in het Rijksarchief aanwezig. Wij namen er nog dezer dagen kennis van. Ook het geschrift van de Abten van St. Odol- fus en van Ludakerke van 1284, waarin zij kennen dat die luden van Wierinckland aan die grave van Holland hadden trouw gezworen, ver keert er nog in ongeschonden toestand. Het in derdaad historisch geschrift, immers de over gang van Wierinckland naar Holland, is ge steld in oud-latijn en zijn, evenals de geschrif ten onder Graaf Willem III gelanceerd, met keurigen hand geschreven. Het perkament van St. Odiolfus is slechts 14 c.M. breed 7 c.M. lang Hoewel de geschriften slechts leesbaar zijn door hen, welke een speciale studie van het Middeleeuwsche letter-type hebben, gemaakt, is het schrift beter leesbaar dan dat waarvan men zich, b.v., in de 16e eeuw bediende. Het is z.g.n. stijl-schrift. Het eerste der bewaard gebleven geschriften omtrent Wierinckland, van Graaf Willem III (het dosier van Oeme Goraelis, bekleed met het Balluw-schap in West- en Oost-Vriesland), luidt (vrij) als volgt „Wi Wilhem, Grave van Henegouwen ende „van Holland ende soo voort, macen cond, allen „ghoeden Luden van Wierinckland, onse ghoede „Luden, want wi beladen sien mit enen segghe „ne, dat wi verbiden eniche ghifte ofte ghe- „schencke te gheven aen onsen ambaghtluden „onseren balluw ofte onseren schout ofte onse- oren rentmeester aldaer en verbieden onse- „ren ambachtluden van Wierinckland cnighen „gifte of geschencke aen te nemen op strafe van „ban ende boete van enen pond Hollande. Voeri hebben wi desen brief mit onsen zeghele beze - „ghelt. Ghegheven tote die Haeghe op den May- „avont in 't Jair ons Heeren M C C C twe ende „twintigh. Er volgen nog een reeks geschriften van Graaf Willem aan die van Wierinckland. Harken Heen-Harke-zoon ontvangt op Sondagh na Caetharinen-dagh 1330 om „veule ghoede dien sten door zijn vader bewezen, als bijzondere on derscheiding, toestemming om „vier voghelgan- sen (lokganzen) op seijn erven" te mogen hou den. (De vogelarij was n.1. geheel aan „die gra- veleijckheijd" en vormde voor de Graaf een bij zondere „inoomste"). Heer Harke was vóór 1330 priester in de pa rochie-kerk van Westerland. Het perceel van zijn hofsteé „Heer-Harke-Griet" Sectie D 508, is nog onder dien naam bekend (dus na 600 jaren). Ook „Harke-besprek" is, zooals wij reeds eerder beschreven, nog tonder dien naam bekend. (Het eigendom werd „uit charitate vermaeckt aen die kerek," vandaar „besprek" het perceel is Sectie D No. 150 Armvoogden). In dit verband ta/oeten wij ook vermelden, dat omtrent Heer Lubberts (Lubbërtus), eveneens priester in de parochiekerk te Westerland, nog vóór Harkte, nog verschillende dingen vermeld worden ge vonden. Hij was o.a. een broeder van Wouter, Heer van Egmond en was later als abbe-priester aan de Abdije van Egmond verbonden. (Omtrent Heer Lubberts Huis en hof en zijn uitghanghe", het bekende Lubbertspad, schre ven wij reeds eerder). Zoo zijn wij eindelijk weer op kerkelijk terrein aangeland. Het is opvallend, zooveel historische namen wij terugvinden, in het bijzonder in de parochie of banne van Westerland. Ook in de parochie oi banno van Stroe (waarover later) vinden wij verschillende benamingen die in de vroege mid deleeuwen gegeven zijn, doch Westerland spant 'verreweg de kroon. Dit zal hoogstwaarschijnlijk in het feit gelegen zijn, dat Westerland en Stroe de oudste paro chiën immers reeds uit de 9e eeuw zijn. beide parochiën hadden ook veel meer bezit iin- gen dan de later gestichtte parochiën Oste-land en Ypelshof. Westerland bezat ook een belangrijk deel aan kerkgoederen in de banne Hippolytushoef, en Stroe desgelijks. En beide oude parochiën heb ben (natuurlijk) geen lust gehad om bij de split sing, hunne goederen aan de bijgekomen zus jes af te staan. Dat althans, bleek ook later, toen na de reformatie in 1574, eerst de vier parochiën tot ééne gemeente daarna in 1597 tot twee ge meenten) werden samengevoegd en dat blijkt immers, nog dikwijls). 'Uit al de geschriften blijkt echter dat van de 13e tot in de tweede helft der 17ie eeuw de be volking van Wieringhen weinig weelde gekend heeft en dat ook de kerken een armoedig be staan moeten hebben gevoerd. In hoofdzaak lag dit aan de steeds maar weer terugkomende oorlogen, twisten en rampen en overstroomingen. Doch ook hierin, dat Wierin ghen kerkelijk, in de 13e eeuw, feitelijk boven zijn stand door de Vriesen is aangekleed gewor den. Vooral ook in verband met het „niet kerksch" zijn (over 't generaal) der bevolking. Naar de geschriften van de Graven van Hol land te oordeelen, de vele daarin voorkomende waarschuwingen en vermaningen en bedreigin gen met straf, hebben „die van Wieringhen" nog al dikwijls tot de „opstandigen" behoord. Phi lips van Bourgondië was eens (25 May 1445,) zóó boos, dat hij Dammas van Hogendorp er op uit zond „omme alle de onderzaeten van Wie ringhen, waer seij zigh in den lande van Hol land en Friesland ock bevonden, ofte se ock be vonden moghten worden, te doen vanghen ende op te houden en dezelven in die Haeghe voor den President en Raden van Holland te bren ghen, teneinde hunne schulden ende breucken daeraen te kunnen verhalen. Op Simon-en Jude-dagh van 1419 doet Jan, grave van Baieren ende Holland, die luiden om die kerspille van Ypelshoef cond, dat zaij den vrede moeten betrachten geleijck die is ende was, bij die andere ghemeene buurten en ver- maent die welgheboren luijden op Wieringhen maatregelen te nemen, dat die vrede aen die buren bewaerd blijve. (Blijkbaar was het Ypels hof van vroeger niet zoo deftig als het Hippoly tushoef van thans. Nu hoor je nooit meer van zooiets, wat Ook reeds in 1406, bij schrijven van 23 July, moest Graaf Willem van Baijeren, die van Y- pelshof, wegens misdaeden en begaene breucken tegen „onsen schout van Alckemade", vermaenen. Wij zullen die verdere graven-straf-sermoenen nog wel eens weergeven. O.J.B (Wordt vervolgd. BUITENLAND. KERMIS AFGESCHAFT. Bij den Raad der gemeente St. Maartensdijk was een verzoek ingekomen van eenige ingeze tenen om de oude kermis, die in de oorlogsjaren was ter zijde geschoven, weer in te voeren, maar de Herv. kerkeraad heeft zich daartegen verzet. De Raad heeft dan ook met 4 tegen 3 stemmen besloten de kermis maar tot het verleden te la ten behooren. AANGEREDEN. Op den Velperweg te Arnhem is een 62-jarige voerman aangereden door een uit Velp komen de tram, waardoor hij van zijn wagen viel en onder de baanschuivers van de tram geraakte. Na het opvijzelen van den wagen bleek dat de voerman alleen een wond aan het hoofd en (kneuzingen aan den rug had gekregen. Hij is in het gemeentelijk ziekenhuis opgenomen. DE FILM IN BRAND. Eenpaniek onder landstormers. Tijdens een propagande- en feestavond van den Vrijwilligen Landstorm in de Gereformeer de Kerk te Donkarbroek raakte een film, die evrtoond werd, in brand. Er ontstond een pa niek en toen men de deuren niet kon openkrij- gen, werden de ruiten van de consisfoiïekamer stukgeslagen, waardoor toen velen zich in vei ligheid trachtten te stellen. Intusschen was het brandende toestel naar buiten gebracht en in een sloot gegooid, waarna het gevaar geweken (was. Aan de kerk is nogal wat schade toege bracht. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Woensdagnacht hebben de kommiezen in de buurtschap Langeveen (gem. Tubbergen) een wagen met varkens vervoerd, zonder dat hier uitvoerrechten voor waren betaald. Het eigenaardige van dit geval is, dat gedu rende den afgeloopen winter de prijzen in Ne derland hooger waren dan in Duitschland. Nu is plotseling de prijs in Duitschland aanmerke lijk in de hoogte gegaan en is het smokkelen in tegengestelde richting begonnen. Paard en wa gen werden eveneens in beslag genomen. ZïGEUNERPLAAG IN NOORD VLAANDEREN. Het Noorden van de Pttvincie Oost-Vlaande ren wordt door een aanzienlijke groep Zigeuners sedert gjeoruimen tijd onveilig gemaakt. Deze on- gcwenschte gasten, welke door de Nederland- sche grenspolitie in Noord-Brabant over de Bel gische grens blijken te zijn gejaagd, maakten zich reeds schuldig aan een zeer groot aantal diefstallen. In een hunner woonwagens vond de politie niet minder adn 200 gestolen koffiemo - lens en allerlei ander ontvreemd goed. De ben de zwerft van het eene dorp naar het andere, of vlucht, bij achtervolging door de politie, in de bosschen. Thans bevindt zij zich in de omgeving van Eecloo. modern blijspel in drie bedrijven. NEDERLAND EN SCANDINAVIË. Lezingen over de Zuiderzeewerken. Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, eerstaan wezend ingenieur der Zuiderzeewerken, zal de ze maand op initiatief van de Ver. „Nederland den Vreemde" in samenwerking met de itceedsch-Nederlandsche Vereeniging, eenige voordrachten over deze werken te Kopenhagen houden. Voor deze voordrachten bestaat groote belangstelling reeds heeft de Kninklijke fami lie den wensch te kennen gegeven tegenwoordig te zijn. Een van deze lezingen zal worden gehou den voor het Deensch Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Te Stockholm worden de voordrachten her haald, een met een populair en een met een meer technisch karakter. PANIEK OP DE BOSSCHE MARKT. Een op hol geslagen paard tusschen de kramen- Woensdag sloeg in de Marktstraat te 's-Herto genbosch een paard, gespannen voor een boe renwagen, op hol en liep de markt op, waar het 's Woensdags is het de grootste markt zeer druk was. Tal van kramen werden omverge worpen, meldt de „Msb.", en onder de aanwezi ge kooplieden en bezoekers ontstond groote verwarring. Velen hunner kwamen onder de kramen en de geëtaleerde goederen terecht. Het paard raakte ten slotte in het zeildoek der kra men verward en kwam zoo tot staan. Het bleek gelukkig, dat niemand ernstig was gekwetst. De verwondingen bepaalde zich tot wat schrammen. De marktkooplieden hebben echter aan kramen en goederen veel schade be komen. De directeur van het marktwezen, de hoofdinspecteur van politie Rulkens, herstelde de orde onder de opgewonden kooplieden. De voorman van den wagen is aangehouden. GOED AFGELOOPEN. Dezer dagen was de opzichter van het prov. electrisch bedrijf P. B., te IJmuiden met eenige arbeiders bezig met het schoonmaken van hoog spanningscellen. De opzichter had de arbeiders gewaarschuwd dat een der cellen nog ingescha keld was, doch kort daarop raakte hijzelf deze cel aan. De opzichter stond onmiddellijk in vlammen, die van het hoofd en de voeten uit - sloegen. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest omhoog te springen, waardoor hij even los van de aarde kwam en de cel kon loslaten. De heer B. had brandwonden aan linkerhand en rechtervoet, waardoor de stroom was gegaan en ook aan het hoofd tengevolge van de groote hitte. Hij werd naar zijn woning vervoerd, maar zijn toestand is gunstig. De behandelende genees heer verklaarde, dat het alleen aan het sterke gestel van den heer B. te dan was, dat het ong" val geen doodelijk gevolg had. MOTORRIJTUIGEN. Men klaagt thans al over het drukke autover keer, dat de wegen onveilig maakt. Maar wat dit nog worden kan en ook wor den zal blijkt uit deze cijfers Het aantal mo torrijtuigen bedraagt In Nederland 1 op 72 in woners in Engeland 1 op 34 inwonersIn Frankrijk 1 op 26 inwoners in N.-Am.erika 3 op 6 inwoners. MERK ZELF UW BELASTINGPLAATJES. Om de kans op diefstal van rijwielplaatjes te verminderen is op deze merken thans een open ruimte gelaten, waarin men gemakkelijk zijn naam kan aanbrengen. Op een ketel met warm water vooral niet op het vuur, daar dit een groot brandgevaar oplevert plaatst men een schoteltje en smelt daarop wat witte was, waar in men even het plaatje onderdompelt. In het gestolt waslaagje krast men met een pen zijn naam, adarbij zorgdragende, dat de pen steeds het koper blijft aanraken. Nu bedekt men het beschreven gedeelte met eenige druppels ver dund salpeterzuur, die men na een paar minu ten afrankelijk van de sterkte van het zuur met water afspoelt, waarna de was met een doek verwijderd wordt en het plaatje van een duidelijk opschrift voorzien is. Om den ets- duur te bepalen, neme men vooraf een proef op een stukje geel koper. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Arend, z.v. C. van der Bent en van W. Glasbergen Meike, d.v. A. Wijbenga en van C. Visser. OndertrouwdJuriaan Wiegman, oud 21 jaar, electricien en Antthonia van Weelden, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paul. Getrouwd Felix Alphonsus Lemmens en Eli- sabeth Catharina Cornelissen. Overleden Klaas Kossen, oud 70 jaar, we duwnaar van Grietje Wijn. - Biljarten. Dinsdag had in lokaal Slikker de eindwedstrijd plaats tusschen 6 biljarters van Oudesluis tegen 6 van Anna Paulowna. Gespeeld zijn 36 partijen van 100 punten waar van 13 te Oudesluis in lokaal Kreijger, de ande re 23 bij Slikker voornoemd. Oudesluis haalde 3289; Anna Paulowna 3078 zoodat Oudesulis won met 211 punten. De heer K. Jongejan van A.P. haalde de hoog ste serie met 22 punten. Voor Oudesluis de heer K. Buik met 20 punten. De onbewaakte Overweg. Dinsdagmiddag is op den onbewaakten nabij den Grasweg bijna 'n ongeluk gebeurd. De heer Flipsen reed met een span paarden voor 'n driewielde kar, eigendom van de Firma Neuvel, over den overweg. Plotse ling naderde 'n alleen rijdende locomotief, juist op 't moment, dat Flipsen wilde oversteken. Ge lukkig bemerkte deze het gevaar en wist de paarden nog juist om te draaien, toen alreeds de Lo-comotief, waarop men ook duchtig remde, dicht was genaderd en op geen hal ven mater af stand langs de paarden reed De heer Flipsen is er dus met den schrik af ge komen. Hij had natuurlijk de baan vrij ver wacht, daar de trein van 2.15 pas was doorge gaan. Doch juist daar vlak achter kwam de los se locomotief. Woensdagavond is aanbesteed voor reke ning van den heer C. Verfaille een nieuw te bou wen woonhuis aan de Gasthuisweg te Den Oe ver. Laagste inschrijver was den heer D. Bak ker voor de som van 3225, wien 't werk is gegund. Op Woensdag 7 Maart 1928, zal in het ge bouw der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage worden aanbesteed I. Het houwen van 10 dienstwoningen op het Sluiseiland op het Kornwerderzand nabij de Friesche kust, onder de gemeente Wonseradeel. (Raming 78000,--). II. Het uitvoeren van grond- en heiwerken, benevens het opstellen en bedienen van eene bronbemaling met bijkomende werken voor de fundeering van het binnen een bestaanden om- ringdijk te bouwen gemaal van den Wieringer- meerpolder nabij Medemblik. (Raming 200.000. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. gaat Succes I naar Anna Paulowna I om een vriendschappe lijke wedstrijd te spelen. Dit zalvoor Succes wel een zwaren wedstrijd worden daar A.P. een klas hooger speelt en over een goed elftal beschikt. Succes II krijgt bezoek van S.V.S. III van Helder. Cok hier zal het aan spanning niet ont breken, daar de partijen ongeveer op zelfde sterk te staan. In Helder verloor S. II op 't kantje at met 21. In ons vorig Succes Nieuws Breezand II Succes II stond als uitslag vermeld 31 in het voordeel van Br. Dit was echter foutief. Men leze Breezand IISucces II 13. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente: Westerland voorin. 10 uur Ds. van Beek. Oosterland nam. 2 uur Ds. van Beek. Woensdagavond 8 Febr. 8 uur Herv. Zusterkr. DOOPSGEZ. GEM. Zondag a.s. GEEN DIENST. EVANGELISATIE H hoef v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. Nam. 7 uur Jaarvergadering. PROVINCIAAL NIEUWS. PURMEREND. Bij wijze van proef zal de boter, welke op den marktdag te Purmerend in de Boterbal wordt aangevoerd, bij afslag verkocht worden. De eerste boterveiling werd Dinsdag gehouden en had een bevredigend verloop. De aangevoerde boter bracht gemiddeld 2.35 per Kg. op. TERSCHELLING. Op het Oosterendvan Ter schelling bij paal 23 is een groot wrak aange spoeld. Het heeft een lengte van 50 en een breed te van 15 meter. Men vermoedt dat het afkom stig is van het ter plaatse in 1863 gestrande Duit sche fregat „Wilhelmsburg", waarbij toen alle 385 passagiers (landverhuizers) omkwamen, ter wijl van de bemanning zich slechts drie mannen wisten te redden. GEMEENTE WIERINGEN. - Zaterdag 18 en Zondag 19 Februari zal de muziekvereeniging „Harmonie" haar uitvoe ringen voor kunstlievende leden geven. Opge-| voerd zal dan worden „Baron von HabernikV MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 2 Febr. 1928. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 15 Paarden 150 a 300 4 Stieren 200 a 350 9 Geldekoeion (mag.) 170 a 280 79 Gel- dekoeien (vette) 250 a 440 13 Kalfkoeien 230 a 340 4 Vaarzen 120 a 180 73 Nucht. kal veren 10 a 24 40 Schapen (vette) 35 a 45 357 Overhouders 22 a 36 2 Bokken en geiten 12 a 22 18 Varkens (mag.) 20 a 28 53 Var kens (vette) per Kg. 0.56 a 0.60 181 Biggen 11 a 16 4 Konijnen 0.50 a 2,35 26 Kippen 0.75 A 3 72 Kg. Boter 2 2,30. EIERVEILING, HELDER 2 Febr. 1928. Aange voerd 8263 Kipeieren. Prijs Bruin 6.80 a 7,70; Wit 6.70 a 7.40 per 100 stuks 27 Eendeieren, prijs 5.90 per 100 stuks. ADVERTENTIëN: WIEPINGEN des vcormiddags 10 uur op de Bouwplaats „KAAP- ZICHT" aan den Polderweg Waard Nieawland te Wie- ringen ten verzoeke van de Heeren A. Peerebosm en M. S. Bakker, van: zevenjarige bruine ruin, best lijnpaard, 1 achtjarige bruine ruin, 1 Belgische zwart merriepaard, drachtig, kalf koe, 1 gelde koe, 2 boerenwagens met toebehoo- ren, zoo goed als nieuw, zelf- binder Deering, Lenksche ,'aaijer zoo goed als nieuw, driewielde kar met hekken, raam en ponder, zaaimachi- ne met karweibak, een Lips- wiedmachine, cultivator, ij zeren rolblok tweeledig, zaadwaaijer, bietensnijder, zoo goed als nieuw, diepploeg 2 tweescharige ploegen, hou ten ploeg, diverse eggen, bouwgereedschappen, eve naars, bascules met gewich ten, voerkist, spoorstokken, slijpsteen, zeilen, eene partij stullenstokken, pl.m. 400 zaadzakken, 70 klaverruiters, palen, planken, kruiwagens, een partij pannen, eene par tij draineerbuizen, gareelen. en tuigen, 4 balies, 2 ledikan ten. Voorts een partij hooi en hetgeen meer ten verkoop wordt aangeboden. Notaris J. VAN DER KNAAP WIERINGERWAAED verzacht en geneest men met Keizerstraat 62- 63- BEL0ER. grootst gesorteerd IIeer< Kinderkleedingmagazij hier ter plaatse. Groote opruiming vq; RATINé JASSEN f 16, 19.50, 22.50, en l tegen sterk verlaagde p Ratiné JONGENS-JEK f 3.25, 3.95, 4.50, 4.95, 5 hooger. Ontvangen een groote ze WHIPCORD Regenjas f 10.75, 14.50, 16.50,19, 22 26.50, 30, 32 en hooger. Wij zijn 20 pCt. goedk dan elders. Zondags tot 2 our geo Reiskosten worden vei IJHrtARDi Hoofdlijn tabletten 30 en Laxeer tabletten Zenuw tabletten,,. Staal V tabletten Maag tablcttsn eij 0'-og

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2