HUNNE I9e Jaargang. Dinsdag 7 Februari 1928 No. IQs? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR jÉfpS WIERINGEN E^l OMSTREKEN ■WIERINGER CÖURAMTai ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN MARKTOVERZICHT. De maand Januari bracht weinig verande ring in den veehandel. Ilct geleek in den laten herfst, dat de prijzen in Januari vooruit zou den, maar niet alzoo, er kwam in het begin der maand zelfs eene teruggang, die zich nog niet hersteld heeft. Wel is de beste kwaliteit weer tot 1,05 geklommen, dioch wanneer gebrek aan kwaliteit niet dringt, zal een hooger kwaliteit niet te verwachten zijn. De spekprijzen geven hoop op eenige verhooging, wat -ook het geva! kan zijn met uitvoerlammeren. In den loop van Januari waren de prijzen van wolvee en var kens niet best. De SCHAGER markt van 2 Februari was alge meen beter, dan hare voorgangers. Ie Kwaliteit vette koeien 1,05, een van 442,50 werd nog een paar cent hooger geschat. Melk- en kalfkoei- en ,wat meer handel 225,340, Nucht. kalveren, met goede handel, 10,a 24,Schapen waren in alle afdeelingen duur. Oude voor don dood to't 48,uitvoerlamme ren tot 36,een record, weide overho-uders tot 30,men meende dat dat met het oog op de onzekere n toekomst te hoog was. Varkens vast. Goede slachtvarkens 28 k 30 cent. Zwar waren er niet. BINNENL. NIEUWS. DE NOODLIJDENDE KLOMPENINDUSTRIE. Men meldt In het geheele land, waar de klompenindustrie is gevestigd, hebben de betoe fenaren daarvan, de huidige situati onder de oogen gezien. Groote vergaderingen zijn belegd geworden waar het bestaande comité uitvoerige mededeelingen heeft verstrekt, aangaande de besprekingen met tegenwoordigers van de Re geering en volksvertegenwoordigers met den meesten nadruk zou blijven verzoeken, de klom penindustrie de helpende hand te bieden. In alle vergaderingen, die door duizenden klompenmakers waren bezocht, werd een motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat in d-e laatste maanden de invoer van Belgische klompen om en nabij de 40.000 paar per maand bedraagtdat de prijs van deze klompen tusschen de 50 en 52 cent pei paar varieert, terwijl de kostprijs hier te lande 84 cent per paar het minimale is dat de invoer met 40 procent is gestegen en de uitvoer met 60 procent is gedaald. Aan de volksvertegen woordiging wordt verzocht, haar volle aandacht te blijven schenken aan den noodtoestand in de 'klompenindustrie en aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen, die de zevendui zend arbeidzame klompenmakers van den on- edrgang kunnen redden. EEN GELUKKIGE GEMEENTE, ZIJ HOUDT GELD OVER. B. en W. van Heemstede bieden den raad ter vaststelling aan een verordening regelende de instelling, het beheer en de administratie van een „reservefonds voor bijzondere doeleinden" der gemeente. Dit fonds is etui nieuwe instelling vnn do FEUILLETON. o—o No. 29. Mr. Laugier gebruikte al zijn invloed ten gunste van Jeanne. Hij had hemel en aarde be wogen om de ongelukkige vrouw te redden, en had te haren voordeel© al den invloed aange wend, waarover hij kon beschikken. Overal ant woordde men hem, dat hij een vrouw bescherm de, die alle belangstelling, zelfs alle medelijden onwaardig was. De rechter Delannoy, bij wien hij zich had aangemeld om de toestemming te verkrijgen om Jeanne in haai' gevangenis te bezoeken, had hem die toestemming geweigerd, want Voor de be schuldigde was eenzame opsluiting bevolen en zij mocht bijgevolg met niemand in aanraking komen. Bij die weigering had de magistraat de ze woorden gevoegd Geloof mij, mijnheer, laat die vrouw aan haar lot over. Het is een monster van scheinhei- ligheid. Twijfel drong dan in den ge*est van mr. Lau gier. Afgewezen door allen, tot wie hij zich wendde, verloor hij tegelijkertijd alle vertrou wen en allen moed. Het eenige, dat hij kon verkrijgen, was, dat kleine Georges bij hem in huis bleef in plaats van naar het weeshuis gezonden te worden. Ge orges gewende zich op de pastorie, waar hij met teederheid omringd, met liefkozingen overladen werd. Indien de ongelukkig© veroordeeld wordt zeide mme. Darier tot haar broeder broeder, is het beter, dat hij zich niet herinnert en dat hij onbewust is van de schande, die aan zijn naam kleeft. Bovendien ik heb een gedachte. Welke, beste zuster Ik ben van gedachte het kind aan te nemen, indien het gerecht zicih sterk toont en aan zijn moeder een langdurige straf oplegt. Ik zal hel mijn naam geven, wij zullen er een man van maken, waarop wij eens fier zullen mogen zijn. en wij zullen de bekommernis in zijn geest niet VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. meente, waarin de stortingen zullen plaat» heb ben, waarin de stortingen zullen hebben krach tens besluit van den Raad, op voordracht van B. en W. Als eerste storting zal plaats vinden de opneming van een bedrag van 210,000, zijnde het batig saldo van den dienst 1926. ALWEER EEN HELDERZIENDE. Te Gendringen ging de mare, dat in Gorin- chem een helderziende woonde, genaamd F. H., een door haar man verlaten vrouw, die raad wist voor velerlei kwalen. Een predikant uit Gendringen had ook van die faam vernomen en ontbood de vrouw bij zijn diochter, die reeds vijf jaar lijdende is. In tegenwoordigheid van den predikant en zijn vrouw, stelde de helderziende al spoedig haar diagnose vast. De zieke dochter moest haar daar diep in de oogen zien en haar hand stevig vast houden. Zij constateerde, dat het meisje t.b.c. in het been had. De predikant stelde met dat al zooveel vertrouwen in de vrouw, dat hij, zich een weinig ongesteld voelend, aan haar vroeg En wat dunkt u van mij. Voor zich en zijn dochter ontving de predi kant tegen betaling van 12.50 twee pakken kruiden en pillen en de raad van den huisdok ter werd niet meer gevolgd. Toen het meisje zich veel minder goed gevoelde, werd de helder ziende schriftelijk om advies gevraagd. Ze gaf geen antwoord en daarmee was het vertrouwen in de helderziende heen. Wegens het onbevoegd uitoefenen der geniees kunde werd de vrouw voor het Kantongerechi Ileusden gedagvaard en werd zij veroordeeld tot 300 boete subs. 60 dagen hechtenis. Van dat vonnis kwam zij in hooger beroep. De zaak diende voor de Bossche Rechtbank. De vrouw heeft zich inmiddels gevestigd te Rotterdam. Verdachte werd vroeger al eens veroordeeld wegens diefstal en verduistering. Het O.M. vond het al treurig genoeg, dat de domme massa te rade gaat bij helderzienden en andere kwakzalvers, maar dat ook ontwikkelden zich ermee inlaten, is nog meer te laken. Wie buitengewone gaven bezit, aldus de officier kan in een paar jaar het diploma van arts halen aan de universiteit en is dan bevoegd. De eisch luidde bevestiging van het vonnis f 300 boete. AUTOBUS VAN DEN DIJK. Vri»dagochtond om half acht is een autobus van den eersten dienst van de autobusondemc- ming CorcuniTiel, ondernemer G. v. Balle- gooijen te Haaften, nabij Gorinchem van den Waaldijk getuimeld. De kant van den weg is door de vele regens zeer zacht en toen de chauffeur moest uitwijken zakte het voertuig weg aan den binnenkant van den dijk en sloeg over den kop van den dijk, die daar zeer hoog is. Van de twaalf inzittenden, werden de heer en mej. v. d. Vliet uit Vuren, die op een kantoor in Gorinchem werkzaam zijn en een leerling van de Ambachtsschool aldaar, v. Noord uit ITellow het ernstigst, ook door glasscherven aan hoofd - n heenen verwond. De overige passagiers hio- laten binnensluipen. Keurt gij mijn voorstel goed Ik keur uw voorstel zeker goed, beste zus ter. Het is een goede gedachte, die gij hebt ge kregen maar om ze te verwezenlijken moeten wij wachten totdat het vonnis uitgesproken is. Wij zullen wachten. Gelooft gij neg altijd aan d,e onschuld van Jeanne Fortier Ik weet niet. Ik ben in mijn overtuiging ge schokt, ik twijfel. Maar indien die ongelukkige schuldig is, mag het kind de straf van de fou ten zijner moeder niet dragen, en wij zullen er voor zorgen, dat het nooit den naam der ver- jordeelde te weten komt. De dag, waarop het vonnis moest uitgespro ken worden, brak aan. De drievoudige misdaat' van Alfortville had des te meer opzien gebaard daar het slachtoffer een oud-leerling der poly technische school was, een man alom bekend en geacht. Een groote menigte, moeilijk in bedwang tc houden door de politieagenten en de gerechts dienaars, die met het bewaren der orde belas' waren, verdrong zich van des morgens vroeg rondom het paleis van justitie. De gezworenen namen hun plaatsen in en ver volgens werd het hof binnengeleid. Men bracht de gevangene binnen de voorzit ter van het assisenhof verklaarde de zitting ge opend. De gevangenis, haar eenzame opsluiting, de overtuiging van haar volstrekte onmacht in den strijd, dien zij tegen het gerecht ging onderne men, hadden Jeanne geknakt en alle zedelijke wilskracht vernietigd. Bij voorbaat gevoelde zij dat zij veroordeeld was. Mijn kinderen, mijn arme kinderen, zeidr zich wanhopig bij zichzelve. Zal ik hen dan nooit wederzien Nooit meer Mr. Laugier, zijn zuster en Etienne Castel wa ren naar Parijs gekomen om bij de zitting tegen woordig te zijn, wanneer Jeanne zou terecht staan. De lijst der getuigen bevatte een groot aantal namen. Aan het hoofd daarvan stonden de na men van den kassier Ricoux, mme. Frangois, de winkelierster van Alfortville, den bediende Da- vid en mme. Bertin, de zuster van mr. Labroue. De akte van beschuldiging werd voorgelezen Zij was verpletterd. Toen de menigte, die in de ken, eveneens door scherven, slechts licht ge. wond. De gewonde reizigers werden naar een nabij gelegen woning vervoerd en aldaar verbonden. Zij verkoeren niet in levensgevaar. De autobus is geheel vernield. EEN DRIFTKOP. Vrijdagmiddag 4 uur, bij het uitgaan van een school aan de Warande te Schiedam, kregen eenigg scholieren onderling ruzie. De 12-jarige jongen P. de G. wonende Kleibaan, maakte zich daarbij zoo kwaad, dat toon ze hem te lijf wilde gaan, hij een knipmes trok en daarmede in het wilde weg sloeg. Hij raakte daarbij den 13-jari- gen H. K.. West-Frankelandschestraat in den rug en den 12-jarigen A. H. wonende Wattstraat in de rechterzeide. Een onderwijzer bracht de jongens naar dr. Koene die de wonden van bei de jongens met een paar krammen moest hech ten. Daarna konden zij huiswaartskeeren. De verwondingen zijn niet ernstig. De jeugdige driftkop is door de politie aange1- houden. ALS EEN BOER EEN KOE KOOPT. 't Is dezer dagen waar gebeurd te Zevenhoven, aldus meldt men aan 't „Hbld." Een boer had een koe, die hem niet erg be viel. Hij verkocht het dier op de veemarkt te Leiden en toog later naar Utrecht om aldaar een nieuw beestje te koopen, want hij wilde zijn veestapel niet kleiner maken. Hij was goed geslaagd, aldus vertelde hij zijn huisgenooten bij zijn terugkomst uit Utrecht. Als naar gewoonte werd het nieuwgekochte koebeest met spanning tegemoet gezien. Toen het dier evenwel op de boerderij was, kwamen de huisgenooten tot de ontdekkingdat het dezelfde koe was, die te Leiden verkocht was. 't Mooiste van het geval was, dat de boer in Utrecht 20 meer had betaald, dan hij in Lei den voor het dier ontvangen had. OVERLAST IN EEN TREINCOUPé. Een 27-jarige dame, die Vrijdag van Amster dam naar Alkmaar in den trein alleen in een coupé zat met een handelsreiziger, werd door dezen met allerlei praatjes lastig gevallen, ter wijl hij tenslotte trachtte tot handtaschtelijkhe- den over te gaan. De dame wist den onverlaat tot Castricum op een afstand te houden en al daar aangekomen, deelde zij den treinconduc teur mede, hetgeen zich tusschen haar en den handelsreiziger had afgespeeld. Deze handelsrei ziger werd gedurende het verdere gedeelte van de reis bewaakt en te Alkmaar aan de inmid dels gewaarschuwde politie overgeleverd, tegen over wie hij bekende ontoelaatbare handelingen te hebben verricht. Er is. tegen hem prioces-ver- baal opgemaakt, waarna hij ter beschikking der Alkmaarsche justitie is gesteld. BUITENLAND. HAAR KIND VERMOORD. Donderdagmorgen om halfelf kwam een vrouv groote zaal van het assisenhof samengehoopt w as, ze gehoord had, hield iedereen Jeanne voor schuldig. Men ging over tot het verhoor der getuigen. Wij zullen op hun verklaringen niet terugkomen welke onze lezers reeds kennen en die de beschul Jigde als verpletterden. De ongelukkige kon niet een enkelen getuige Ier verdediging doen hooren. Op al de punten, behalve een enkel, scheen de schuld onbetwistbaar. Wat was er van het ge stolene geld geworden Het openbaar ministerie bevestigde, dat d« weduwe van Pierre Fortier ergens op een vei lige plaats het geld verborgen had waar zij re kende het later terug te vinden. Haar schijnba re ellende, haar volledige hulpeloosheid op hel oogenblik harer aanhouding, kon slechts ge veinsheid zijn. Het woord werd daarna gegeven aan Jeanne Hoewel zij geen hoop meer had om haar on schuld te kunnen bewijzen, gaf de arme vrouw zich niet verloren zij sprak op krachtvollen toon en legde aan de rechtbank de redenen van haar vlucht uit, de bedreigingen van Jacques Garaud, zijn gewelddaden, en de vernietiging door het vuur van den brief, dien hij haar ge schreven had. In plaast, dat de betichte door dit verhaal d( toegevendheid der gezworenen had gewonnen haalde zij zich hun verbittering op den hals. De schaamteloosheid van Jeanne scheen hun mon sterachtig.. Dit ellendig schepsel durfde den man belasteren, die zijn heldhaftige zelfopoffe ring voor zijn meester met zijn leven betaald had. Jeanne had een advocaat van rechtswege ge kregen. Hij was een talentvol man en hij bewees het. Eén zaak ontbrak echter aan zijn pleitrede de overtuiging. Hoe hij zou overtuigd hebben kunnen zijn, daar hijzelf aan de onschuld van Teanne niet geloofde Na het antwoord van het openbaar ministe rie, gingen de gezworene in raadkamer. Hun afwezigheid duurde niet meer dan twintig minu ten. Toen zij weder binnenkwamen, heerschte er oen groote stilte. Het hoofd van het gerecht nam het woord. Met eenparigheid verklaarden de ge zworenen de verdachte schuldig aan moord, brandstichting en diefstal. Bij meerderheid van het politiebureau ii de Wadzeckstrasse te Ber lijn binnenstormen en gilde „Ik heb mijn kind vermoord." Hierop zakte zij bewusteloos ineen. In een handtaschje vond de politie een met bloed bevlekt broodmes en het adres van de vrouw. Inderdaad vond men in de1 woning het 7-jarig dochtertje in een plas bloed. Het kind was dood. Volgens de buren is een heftige woor denwisseling met haar man voorgevallen. De vrouw zelf kon echter nog niet worden verhoord. ZE WILLEN DE REPUBLIKEINSCHE VLAG NIET I Donderdag is op de werf van Blohm en Vos*, te Hamburg het nieuwe 9000 ton groote passa giersschip „Watussi" der Moermanlijn van sta pel g©loopen. Alle mogelijke wimpels en vlag - gen werden hierbij vertoond met uitzondering van de Duitsche Rijkskleuren. GEMEENTE WIERINGEN, Vanwege de visschersvereeniging D.E.T.V. werd Zaterdag een openbare vergadering gehou den in de zaal van Hotel de Haan, waarbij als sprekers optraden de heeren J. H. Staalman, voorzitter van den Christ. Zeeliedenbond en S. Helmich van het Centraal Comité, met het on derwerp „Voorbereiding voior verdere actie schadevergoedingswet, in het teeken van de wetswijziging." De drukbezochte vergadering, ruim 100 per sonen waren aanwezig, werd door den voorzit ter, den heer J. J. Tijsen geopend, waarbij hij den aanwezigen op het hart drukte, er nu mee voor den dag te komen, welke schade de vis- schers hier op Wieringen en Van Ewijcksluis door de droogmaking der Zuiderzee lijden en op welke billijke schadeloosstelling zij denken aan spraak te hebben. De heer Helmich verkreeg nu allereerst het woord. Deze verklaarde geen spreker van be roep te zijn, doch visscher Wat hij echter te zeggen had, was dit De Generale Commissie voor de schaderegeling heeft povere resultaten bereikt. Alle hoop was gevestigd op 16 Dec. van 't vorige jaar, toen de wet in werking zou tre den, doch ook die hoop is vervlogen. Op de lijsten, die de visschers hadden in te vullen, zijn vragen gesteld, die niet zijn te be antwoorden. Iedere zaak moet op zich zelve wor den beantwoord, de geheele familie komt er bij te pas menschen,, die zich maar eenigszins kunnen redden, komen niet aan aanmerking. De vraag is. nu welke acte moet worden ge voerd. Wij hadden ons dit voorgesteld, aldus spr. De visschers te bewerken en te hooren. wat ieder voor zijn zaak voelt. Te Wieringen, Stavo ren, Marken enz., overal vergaderingen te beleg gen en dan binnenkort een betooging van de visschers uit al die gemeenten te houden in de dierentuin te Den Haag, en door de stad te de- monstreeren. Echter voor die acte is geld noodig en wij had den ons voorgesteld een schipper 50 ct. en een knecht 25 ets. te doen bijdragen in de kosten. De tweede spreker, de heer Staalman, vroeg stemmen namen zij verzachtende omstandighe den aan. De leden van het hof pasten de artikelen der wet toe. Jeanne Fortier werd tot levenslange op sluiting veroordeeld. Toen deongelukkige vrouw deze verschrikke lijke veroordeeling hoorde uitspreken, liet zij een kreet van smart hooren en viel in zwijm. Men was verplicht haar naar de wachtkamer te dragen, vanwaar men haar, nog geheel bewuste loos, naar de gevangenis Saint-Lazare terug voerde. HOOFDSTUK XXII. Jacques Garaud, wiens gerustheid nu nog vollediger werd door de veroordeeling van Je-, anne votor de misdaad, die hij had begaan, had, zooals wij reeds hadden gezegd, zich ingescheépt te Londen, op de „Lord-Maire", een stoomboot der Messageries, met bestemming naar New- York. Met nieuwsgierigheid sloeg hij alles gade wat hem omringde en stelde zich voor gedurende de reis den bouw van het stoomwerktuig te bestu- deeren, dat op vele punten verschilde van de machine, die in de fabriek van Alfortville werkte. Do passagiers vormden op dit oogenblik een bonte mengeling, want hun plaatsen waren nog niet aangewezen. Het heen en weer 1-oopen der gejaagde matrozen bood een levendigen en schilderachtigen aanblik aan. Tusschen de laatstaangekomen passagiers be vond zich een man van vijftig jaren, vergezeld van een lief meisje van vijftien jaren beiden behoorden klaarblijkelijk tot den gegoeden stand Naast hem zag men een jongeman van acht-en- twintig jaar. Bij den eersten oogopslag herken de men in hem den verstandigen, maar ook pretlievenden werkman. Hij droeg een pak van geribd fluweel, zooals de mecaniciens of de tim merlieden wel dragen en hield een klein valies in de hand. Het was een blonde, magere on bleeke jongeling, geen baard versierde zijn kin eenige korte haartjes teekenden een licht kne veltje onder den neus aan een schalksche glim lach speelde gedurig om zijn dunne lippen. (Wordt vervolgd);

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1