14 Februari a.s. DAAN POOL Aanvang balf acht. Entree voor niettn 50 cl. De Woonkeetkwestie. Nutsvereeniging Oost-Wieringen. te BütEEZAND. VALSCHHBID IN GESCHRIFTE. Te Deventer is gisteravond de bediende van een drukkerij gearresteerd die door middel van valschheid in geschrifte een aan de firma gea dresseerden aangeteekenden brief, waarin zich een chéque van 1200 bevond, had afgehaald. Toen hij bemerkte dat hij met de chéque niets kon beginnen, had hij den brief weer dichtge plakt en in bus geworpen. Hij heeft reeds bekend DE PRINS HENDRIK stichting. Een radio-toestel. Op initiatief van den heer E. B. Datema, direc teur der Handelsvereeniging „Neptunus" hebben de Rotterdamsche cargadoors, de vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaar dij, benevens ingezetenen van Rotterdam, die aan scheepvaartbedrijf betrokken zijn, gelden bijeengebracht om de Prins Hendrik stichting te Egmond aan Zee een radio-toestel te schenken. BUITENLAND. DE VROUW DIE DE BROEK AAN HEEFT. Bij vrouwelijke sport-kleeding is het al lang geen uitzondering meer, dat de rokken vervan - gen worden door een aardigen ooquette sport- broek, terwijl bij de kleeding met rok daaronder dan toch meest óók nog een sport-broekje ver scholen zit. Nu is er dezer dagen echter een nieuwe cate gorie gebroekte vrouwen bijgekomende ge- broekte kellnerinnen. Voorloopig is het nog een reclame nieuwtje, uitgedacht door den eigenaar van een groot res taurant in de Londensche City. Die stelt zijn bedienstertjes als eisch, dat ze een kniebroek dragen. Als reden geeft hij op, dat in een groot en druk restaurant als het zijne, de bediening zoo vlug en vlot mogelijk van stapel moet loopen. En dat nokken belemmerend werken op de be weging. Ieder-meisje, dat als kellnerin bij hem in dienst treedt, wordt dan ook onmiddellijk in de broek-uniform gestoken eenvoudig, beschei den, maar sierlijk van maaksel. Natuurlijk wekt het nieuwtje veel. belangstel ling, en het groote restaurant komt plaatsen te kort voor al de uit nieuwsgierigheid tcestroo- mende gasten. De meisjes bewegen zich inderdaad met ge mak, lenigheid en gratie in het voor haar onge wone costuum, en de bediening laat niets te wenschen. Zie je wel, zegt de restaurateur triomfantelijk toch vrij wat beter, dan met dïe hinderlijke rokken aan (Alsof de moderne, tot de knie reikende rokjes hinderlijk konden zijn Maar de klanten begrijpen wel, dat het een quaestie van reclame is, zonder meer, en ze gun nen den man graag zijn succes. Een restauratie zaal met kellnerinnen, die eruit zien als een troepje aardige revuegirls in travesti is weer eens wat anders dan anders, nietwaar In Parijs is al sprake van een groot restaurant dat die nieuwigheid zou willen overnemen. Dan zal ze zich wel verder verbreiden. EEN INVASIE VAN SPRINKHANEN. Palestina door een windvlaag gered. Al maanden lang zoo meldt de correspon dent van de „(Times" te Jeruzalem werd er met vrij groote zekerheid in Palestina een in vat van sprinkhanen verwacht en de regeering had reeds alle mogelijke maatregelen genomen. Don derdag werden er te Wady Moesa bij Petra in (Transjordanië groote zwermen sprinkhanen ge rapporteerd die in de richting van Palestina trok ken. Er werden vlammenwerpers gemobiliseerd allerlei andere maatregelen werden gcncmen maar er stak plotseling een hevige wind ot>, die de zwermen naar het Z. O. en de woestijn dreef, waar ze van honger sterven. GEVAARLIJK SPEL. Drie jongens van lg jaar speelden „bandiet" in de omstreken van Driest. Zij waren van pistolen voorzien. jTijdens het spel werd een hunner ge dood. Waarschijnlijk heeft het lezen van defec tieven en bandietenromans de jongens tot hun gevaarlijk spel gebracht. EEN ECHTPAAR MET 22 KINDEREN. In een landbouwersgezin te Basel in het land van Waes is het twee en twintigste kind geboren Het werd gedoopt door Micara, den pauselijken nuntius. Vooraanstaande persoonlijkheden heb ben oen comité gevormd om gelden te verzame len voor het bouwen van een eigen woning voor het gezin. HAAR MAN VERMOORD. VTe Cuesnes in Henegouwen heeft een vrouw haar man, die aan den drank verslaafd was en haar dikwijls mishandelde vermoord. De man en zijn vrouw stonden aan het hoofd van een gezin van vijf kinderen. De vrouw is dertig jaar. HET ROKJE IS WEL WAT TE KORT. Men is tegenwoordig heel wat gewend op hei wufte gebied der damesmode. Te Sheffield, ir Engeland, wenschte men echter te blijven bij het goede degelijke van vroeger. Toen daar gis teren een dametje in een tram zat, en de con ducteur bemerkte, dat alle mannelijke passa giers meer aandacht hadden voor dat dametje dan voor hun krantje, ontdekte hij dat het rok je dezer jeugdige schoone beantwoordde aan de minimaalste eischen, welke men redelijker vv.j ze aan een rokje mag stellen. En dus zeide hij Dame, of u gaat bij mij op het achterbalcon staan, of uverlaat de tram, want ik vind u niei voldoende gekleed om binnen te zitten De da me antwoordde Man je daast over dingen, waarvan je geen verstand hebten zij bleef zitten, zeker van haar zaak. De mannelijke passagiers boden der- conducteur aan om over deze gelegenheid te boksen, toen de uitredding vanzelf kwam hei verkeer werd stop gezet en allen, ook de conduc teur, moesten de tram uit. en ook de niet-leden, want het bestuur stelt ook hen, die geen lid zijn xegen 50 cent entree in de gelegeneid Daan Pool te hooren. Zie advertentie Men verzoekt ons te melden, dat Vrijdag 17 Febr. A. L. Constandse van Den Haag in café Kok zal spreken over de huidige schoolkwestie. Ei* zal gelegenheid gegeven worden tot debat en tot het stellen van vragen. Zie a.s. Dinsd. adv. Dezé vergadering houdt generlei verband met de Afd. Vereeniging v. Volksonderwijs. Red.) BEKENDMAKING Vangen van smienten, pijlstaarten, talingen en slobeenden. De Burgemeester van WIERINGEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is goedgevonden, het vangen van smienten, pijl staarten, talingen en slobeenden, door middel van eendenkooien en netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, alsnog toe te staan tot 4 Maart 1928. YVieringen, 8 Februari 1928. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. Vergadering van den Gemeenteraad op Zater dag, den 11e Februari a.s. des namiddags ten twee uur. AGENDA: 1. Notulen 2. Mededeelingen en ingekomen stukken 3. Voordracht tot aanleg van gedeelten riolee- ring te Den 'Oever 5. Voordracht tot uitbreiding van den ophaal dienst voor huisvuil te Hippolytushoef 6. Voordracht betreffende aanschaffing van brandweermateriaal 7. Voordracht tot voorziening in de huisvesting van een rijksveldwachter te Den Oever 8. Voordracht tot intrekking van het verzoek om vrijstelling der invoering van het 7e leer jaar op de scholen te Hippolytushoef en Oosterland 9. Voordracht tot wijziging van den rentevoet van een tweetal geldleeningen 10. Voordracht tot vaststelling eener nieuwe venordening op de heffing der belasting op de honden 11. Voordracht tot het aangaan eener geldlee- ning 12. Nieuwe behandeling der voordracht tot het aanbrengen eener rectificatie in de tenaam stelling van een perceelsgedeelte bij het ka daster 13. Voordracht betreffende de stichting van een nieuw schoolgebouw voor openbaar gewoon lager onderwijs te Hippolytushoef 14. Benoeming 2 leden der Gommissie van toe zicht op het lager onderwijs. GEMEENTE WIERINGEN. Het Nut „Oost Wieringen". Het Nut om de Oost blijft wel actief en zorgt immer voor 'n nieuwe attractie voo rde leden. Zoo zal Dinsdag 14 dezer de bekende cabaretier Daan Pool voor de veree- "niging optreden. Zeer zeker zullen de leden het Streven van het bestuur ten zeerste aprecieeren, schoolartsen-organisatie. Aan een artikel ovdf bovenstaand onderwerp van het lid van Ged. Staten, den heer A. W. Michels, voorkomende in de mededeelingen van de Noordh. Vereeniging „Het Witte Kruis", ont- leenen wij 't volgende. De Heer Michels schrijft onder meer Als ik de zaak goed zie, dan heeft de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" en meer speciaal hare Afdeelingen, hier een taak van opvoeding en propaganda. Het schoolartsen-instituut zal niet particulier geregeld kunnen worden, maar moet noodzake lijk een ambtelijk orgaan zijn ten dienste van de overheid. De schoolarts heeft men dus te zien als ambtenaar in dienst van de overheid. En de vraag welke overheid is ook niet moei lijk het zal niet zijn de Rijks- of Provinciale maar het zal zijn de Gemeentelijke overheid. De dienst van dezen functionaris zal zich immers hebben uit te strekken tot de schooi en de school bevolking, het onderwijs, een deel dus van de overheidszorg en daarin zou bezwaarlijk passen een door particulieren beheerde instelling. Het was in 1924, dat bij de behandeling der Provinciale begrooting door den haer .'Thomas sen een onderzoek gevraagd werd naar den om vang van het geneeskundig schooltoezicht. Gedeputeerde Staten zegden dit onderzoek toe en hadden daarover in den loop van 1925 de ge- gevens binnen, waaruit bleek, zooals te verwach ten viel, dat alleen enkele der grootste gemeen ten een werkelijk goede» school-artsen-regelin^ bezaten. In de rest der gemeenten dacht men a' veel, doch zeker onvoldoende te hebben aan eei regeling, waarbij de gemeente-arts één of twee maal per jaar de schoolkinderen nakeek, of eer der plaatselijke artsen als bijbetrekking tot schoolarts hadden aangesteld. Hoe in de kleinere gemeenten de zaak is te re gelen, stond wel vast. Voor een arts, volwaardig ambtenaar, is er in die gemeenten geen voldoen de werk en 't zou ook niet te betalen zijn. Samen werking en samenvoeging tot districten van groepen dier gemeenten was dus aangewezen. Doch dwingen kan men de gemeenten daartoe niet anders dan door een wettelijk© regeling. De provincie kan dit niet en moet dus trachten een vrijwillige samenwerking op den voet van b.v gemeenschappelijke regeling tot stand te bren- In Utrecht was men daarmede vanwege de provincie bezig doch het liet zich daar voorloo pig zeer slecht aanzien. De meeste gemeentel bleken niet bereid mede te doen. Dit had twee oorzaken, n.1. de provincie zelf interesseerde zich er geldelijk niet voldoende bij en tweedens hadden de kringgemeenten in de voorgestelde regeling wel te betalen, maar niets te vertellen. De provincie Drente zag in diezelfde dagen een Commissie uit de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten aan het werk, waaruit een rapport, bevattende een veel betere regeling, voortvloeide. De provincie moest volgens deze regeling 50% der kosten nemen en elk district zou een Raad van Beheer hebben, benoemd door en gevormd uit de in dat district ingedeelde ge meenten. Deze mooie regeling sprong echter af, doordat Drente financieel onmachtig is zulke kosten te dragen. Wordt vervolgd. SUCCES NIEUWS. Zondag a.s. speelt Succes I haar 12e Gomp.-wedstrijd te Helder tegen H.R.C. V. Daar H. over een goed elftal beschikt kan dit een mooie wedstrijd worden. Vertrek 10.45 uur. De leden worden verzocht, om 'onaangenaam heden te voorkomen, op tijd present te zijn. Om 2 uur speelt S. II op eigen terrein tegen W.G.W. 3 van Helder. In antwoord op het door het Gemeentebe stuur tot den Minister van Waterstaat gericht versoek, om den aannemers der Zuiderzeewer ken in de bestekken de verplichting op te leggen, voor de huisvesting van hunne arbeiders zorg te dragen, heeft de Minister geantwoord, dat dit tluyis reeds met uitzondering van de bestekken van enkele kleine onderhoudswerken gebeurt. Uit een onderzoek, dat de Minister ter plaatse heeft doen instellen, is gebleken, dat die verblij ven op Wieringen in het algemeen behoorlijk zijn. Vele arbeiders schijnen er echter de voorkeur aan. gevenom op eigengelegenheid onderdak te zkVerschillende personen op Wieringen hebbën hiervan gebruik gemaakt om op parti culier terrein in de nabijheid van de in uitvoe ring zijnde Rijkswerken keten of noodwoningen te plaatsen. In die woongelegenheden, zegt de Minister, laat de toestand in het algemeen zeer veel te wenschen over, terwijl de terreinen, waar op zij staan, meerendeels vochtig en vuil zijn. De Directie der Zuiderzeewerken kan hier niet ingrijpen. D©ze taak is weggelegd voor liet Ge meentebestuur, dat hiertoe bevoegd is ingevolge de bepalingen van het Ketenbesluit, zoodat het den Minister voorkomt, dat verbetering van de woningtoestanden in particuliere keten alleen door krachtige maatregelen van het Gemeente bestuur kan worden bereikt. Daar B. en W. aan de vergunning tot het 'op richten van keten enz. voorwaarden kunnen verbinden in het belang van de gezondheid, vei ligheid en de zedelijkheid, rijst de vraag, of het Gemeentebestuur aan een vergunning, verleend aan anderen, dan aannemers van werken, de voorwaarden zou kunnen verbinden, dat de vergunninghouder zich zal behooren te onthou den van handelingen, waardoor de gezondheid, de veiligheid ?n de zedelijk heid kunnen worden bedreigd, en dat bij over treding daarvan de bewoning, krachtens art. 24 van het Ketenbesluit 1924 zal moeten eindi gen. Dit zou wellicht ook kunnen worden toege past in de gevallen, waarin het ongewenschte put- en keetbazenstelsel tot minder oirbare toe standen aanleiding geeft. Hoewel bij bedoeld onderzoek slechts in een enkel geval de combinatie van putbaas en keet baas werd aangetroffen, zal door den Minister getracht worden dezen minder gewenschton toe stand bij de Rijkswerken tegen te gaan door in de volgende bestekken de bepaling op te nemen, dat de aannemer moet zorgen, dat, behoudens daartoe door de Directie voor elk geval te verlee nen bijzondere vergunning, door bij hem in w.s- ten of tijdelijken dienst zijnde personen geen huisvesting wordt verleend aan bij het betrok ken werk of bij andere Rijkswerken werkzame arbeiders en deze personen ook geen deel uitma ken van een geein, waaraan de zorg voor de huis houding in een arbeidersverblijf is opgedragen en dat personen, die zich aan overtreding van een in dien zin gegeven verbod blijken schuldig te maken, op verlangen van de Directie als on geschikte werklieden, bedoeld in 458 der Alge- meene Voorschriften van het werk zullen wos- den verwijderd. Zooals uit het hiervoren medegedeelde blijkt, zegt de Minister, is aan Uw verzoek, om ten aan zien van de huisvesting der arbeiders aan de aannemers dezelfde verplichtingen op te leggen als aan de Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken, reeds voldaan Uit Uw verzoek om zooveel mogelijk uitbrei ding te geven aan de verplichting der aannemers om zelf te zorgen voor de huisvesting van hunne arbeiders zoowel gehuwde als ongehuwde, moet worden afgeleid, dat ook gevraagd wordt de ve. plichting op te leggen om aan de arbeiders met gezin onderdak te verschaffen, waartoe echter ook bij de M. U. Z. niet gehouden is. Hoewel in de met deze Maatschappij gesloten grondovereen komst niet uitdrukkelijk wordt gesproken van ongehuwde arbeiders of arbeiders zonder gezin, uit de bepaling, dat moet worden gezorgd voor huisvesting „in behoorlijke barakken of goed in gerichte vaartuigen" valt af te leiden, dat hier gedacht is aan arbeiders zonder gezin. Tegen het opleggen van de verplichting aan de aannemers van de Zuiderzeewerken op en bij Wieringen om ook te zorgen voor gezinswonin gen voor de door hen te werk te stellen arbeiders- bestaat bij den Minister ernstig bezwaar met het oog op de daaraan verbonden nadeelen. Daar door toch zouden ©enerzijds de bemoeiingen van die aannemers en indirect ook die van het Rijk belangrijk worden uitgebreid en zouden ander zijds voor deze gemeente groote moeilijkheden ontstaan. Wanneer toch bekend werd, dat op Wieringen 'gezinswoningen voor de arbeiders bij de Zuider zeewerken beschikbaar worden gesteld, zouden vermoedelijk vele arbeiders van elders, die thans, gelijk dit bij alle groote openbare werker, gebruikelijk is, hun gezin in de woonplaats ach terlaten om zelf huisvesting te zoeken in de door de aannemers beschikbaar gestelde keten, hun gezin naar Wieringen medebrengen om in trek te nemen in de beschikbaar e-estelde wonin gen. Het aantal van hen, die zulks zouden ver langen, is echter vooraf niet te bepalen en zoo wel het aantal als de personen der bij het be trokken werk in dienst genomen arbeiders wis selen voortdurend af. Het gevolg van den maat regel zou dan vermoedelijk ook zijn een voortdu rend heen en weer trekken der bewoners van de beschikbaar gestelde woningen, terwijl het doen ontruimen van een woning door het gezin van een arbeider, aan wien om een of andere reden door den aannemer ontslgw zou zijn gegeven, waarschijnlijk met vele moeilijkheden gepaard zou gaan. Vooral de trek van arbeidersgezinnen uit an dere plaatsen naar Wieringen brengt met zich mede een vermeerdering van het aantal werk- loozen, wanneer de betrokken arbeiders dcor einde of inkrimping der werkzaamheden voor goed of tijdelijk buiten werk zouden geraken. Het ligt daarom op den weg, zoowel van de gemeente als van het Rijk, om de verplaatsing van arbeidersgezinnen naar de nabijheid van dc in uitvoering zijnde werken, zooveel mogelijk te gen te gaan. Ten einde het zich vestigen van losse arbei ders eenigermate te keeren, woirdt door den Mi nister nagegaan, in hoeverre het mogelijk is, den aannemers de verplichting op te leggen, cm het werven van arbeiders uitsluitend gebruik te maken van de plaatselijke arbeidsbemiddelin gen. De Afd. Wieringen der Vereeniging voor Volksonderwijs zal Woensdag 22 dezer, een al- gemeene vergadering houden. Behalve de afwik keling van gewone huishoudelijke zaken, zal voor de aanwezigen de bekende film: „Dwars door donker Afrika" worden vertoond. Voor dit gedeelte van den avond hebben ook niet-leden toegang. De Vereeniging verwacht hiermede een goed werk te verrichten en hoopt dat velen zul len opkomen. anna paulowna. Donderdag j.1. gaf de Vereeniging „Herwon nen Levenskracht" een feestavond in de zaal Van de „Vlas en Korenbeurs, met medewerking van de R.K. Tooneelvereeniging „Constantia". Met het mooie religieuse drama met zang /Triomf des Kruises" kwam de vereeniging voor het voetlicht. Zwaar is inderdaad zulk 'n spel voor dilletan- ten en zeer veel studie zal noodig geweest zijn om de vele rollen goed tot hun recht te doen ko men. 'n Zeldzame bekooring ging van de zang der Christenen uit. Machtig klonk het koor: Vreest niet, vrees niet, Christen volken. Weenend in des lijdens nacht. Ziet hoe 't kruis in dart'le wolken Blij u tegenlacht Geen wonder dat het publiek meeleefde met 't spel en de spelenden 'n overweldigend applaus als belooning gaf. Inderdaad was ook mooi de verschillende licht schakeeringen en de costumes. Hoog waren de verwachtingen omtrent het op treden van de tooneelvereeniging „Constantia met dit stuk, gespannen, want 'n roep over het spel was reeds vooruitgegaan. Maar dan moeten wij toch opmerken dat 't samenspel soms te wen schen overliet en 't zoo nu en dan haperde, wat afbreuk deed aan 't schoone van het stuk. Daarin moet Constantia nog wat verbetering brengen. Overigens, alle lof Er werd tevens vanwege „Herwonnen Levens kracht een verloting gehouden. Dc hoofdprijs, 'n buffet werd gewonnen doos mej. M. Hopman, alhier. Een gezellig dansje hield het publiek nog geruimen tijd bijeen. BREEZAND: Donderdag j.1. in de vroegte is het woonhuis van den heer P. Borst, staande aan de Zandvaart tot den grond toe afgebrand. Aangewakkerd door den hevigen wind grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat de brandspuit ze niet meer meester kon worden. Donderdag werd in het lokaal van den heer Borst de eerste gladiolen-veiling gehouden, wel ke druk werd bezocht. Vele kooplieden waren aanwezig. —Goed Afgeloopen. Donderdagmiddag reed de heer V.n Eeten met paard en wagen (beladen met bollen) toen plotseling het paard schrok en omsprong, zoo dicht bij de sloot, dat de wagen helde en eenige zakken bollen en kisten te wa ter vielen. Enkele zakken stortten door het los raken, geheel leeg. Het heeft ons echter verwon derd, dat alles niet te water geraakte. Het paard, dat begon te hollen, wist men te grijpen. predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente: Den Oever nm. 2 uur Ds. Van Beek. Westerland av. 7 uur Ds. Van der Veen. DOOPSGEZ. GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. Van der Veen. (Collecte met open schaal.) EVANGELISATIE II.hoef v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. MARKTBERICHTEN EIERVEILING HELDER, 9 Febr. 1928. Aangevoerd 6325 Kipeieren. Prijs Bruin 7,60 a 8,00 Wit 6.90 a 8,00 per 100 stuks. Aange voerd 41 Eendeieren. Prijs 7 a 7,10. SCHAGEN, 9 Febr. 1928. Op de heden gehou - den veemarkt waren en prijzen als volgt 15 Paarden 200 a 400 2 Stieren 180 a 340 5 Geldekoeien (mag.) 147 a 220 70 Geldekoeien (vette) 250 a 450 18 Kalf koeien 220 a 390 2 Vaarzen 130 a 175 132 Nucht. kalveren 10 a 18 347 Overhouders 26 a 34 2 Bokken en Geiten 4 a 10 52 Varkens (mag.) 18 k 30 61 Varkens (vetteé per KG. f0.58 a 0.62; 191 Big gen f10 a 16; Konijnen f 0.50 a f3; 55 Kippen fl.25 a 2.75; 18 KG. boter f2.20 a 2.40 per KG. aDVËr TENTIëN: optreden van In de zaal van KOSTER, Oosterland,opden tweeden feestavond van de Lokaal van don hoer JAC. BORST 11-14 FEBRUARI 1928. Geopend Zaterdag 's middags van 3Va10 volgende dagen van 10—10 uur Entrée 35 ceat. Znterdar 50 rent.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2