HUNNE 19e Jaargang- Dinsdag 14 Februari 1928 No. 13. Ötfty NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR i||ll WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT! ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUITENLAND. DOOR DRIJFZAND VERZWOLGEN. 'Een garnalenvisscher uit Southport (Enge land) merkte dezer dagen plotseling, dat zijn paard en kar in het drijfzand wegzonken. Met levensgevaar maakte hij een touw aan de kar en riep andere visschers te hulp. Twee uur lang trachtten zij paard en kar te bevrijden, doch hun pogingen werden ,dioor den opkomenden vloed bemoeilijkt. Ten slotte verdwenen paard en kar onder water en eerst toen gaven zij hun pogingen op. Zij keerden later naar de plaats terug, doch er was geen spoor meer van het v-oer tuig te vinden. ZIJN WENSCH VERVULD. Op zee gestorven. Een 70-jarig Britsch zeeofficier wiens dagen volgens zijn medicus geteld waren, had den wensch te kennen gegeven, op zee te sterven en daarom passage genomen op een stoomschip naar Valparaiso. Voor het geval hij de uitreis zou overleven, had hij zich van een retourbiljet voorzien. Zijn wensch is in vervulling gegaan, want ter hoogte van de Azoren is hij overleden en hem is een zeemansgraf bereid. GEMEENTE WIERINGEN. SCHOOLARTSEN-ORGANISATIE. Vervolg Het is geen wonder, dat Noiordholland met die ervaringen niet zoo happig was, om iets aan tv vatten, dat dreigde monnikenwerk te worden. Daarbij kwam, dat de deskundigen meenen, dat de schoolartsendiensten fetelijk een onderdeel behooren te zijn van Gezondheidsdiensten, licha men, die er zouden zijn gekomen, indien de des betreffende Wet van Minister Aalberse er was gekomen maar die uit zuinigheidsoverweginger. door de Regeering is aangehouden. In 't laatst van 1926 stelden Ged. Staten van Noord-Holland dus voor, zich namens de Staten tot de Regeering te wenden, om spoedige behan deling dier Wet te bevorderen, waarna het ge neeskundig schooltoezicht van zelf eou worden geregeld. Bijna een jaar later kwam daarop van de Re geering een afwijzend antwoord en Ged. Staten waren nu in overleg getreden met den inspecteur v.d. Volksgezondheid voor de hygiëne van het kind, Dr. ,T. A. Putto, om een organisatie te ont werpen, ten einde met provinciale hulp en steun tot schoolartsen-districten te komen. Inmiddels is echter bij de behandeling der pro vinciale begrooting voor 1928 in December van 't vorige jaar dit voornemen weer gekruist door de overneming van een motie van den TIeer Ed Polak, een volledig onderzoek naar de organisa tie der gezondheidszorg in te stellen en naar wat van provincie-wege daaraan ter verbetering kan worden gedaan. Daarbij is 't geneeskundig schooltoezicht nie' van de baan, doch is onderdeel van het geheel geworden en het is best mogelijk, dat het eenige positieve resultaat ten slotte toch alleen die BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. schoolartsen-regeling is. Indien dit 't geval wordt zullen Ged. Staten dus de gemeenten moeten sa menbrengen in districten en haar tot samenwer king brengen. Districtsgewijze zal een schoolarts, al of niet met schoolverpleegster, moeten worden aangesteld en de kosten zullen ponds-pondsge- wijze moeten worden opgebracht. De Provincie zal natuurlijk bereid zijn, een deel der kosten voor hare rekening te nemen. De gemeenschappelijke rekeningen, die gemaakt zullen moeten worden, kunnen zorgen, dat alle gemeenten de noodige medezeggenschap zullen erlangen enz. Alles zal dus op vrijwillige samenwerking der gemeenten berusten. Wie hiervan iets weet, zal begrijpen, dat nog lang niet vast staat, dat er wat van zal komen vooral, waar veel gemeenteraden de noodzakelijk heid van het instituut schoolartsen zeer slecht inzien en er in elk geval zeer weinig voor over hebben. Laat ons hopen, dat Noord-Holland, als t zoover is, dan een prachtige organisatie, berus tende op onderlinge samenwerking, in elkaar kan zetten RAAD van WIERINGEN op Zaterdag j.1. nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Bij de opening deelt voorzitter mede, dat nog van drie vergaderingen notulen moeten worden gelezen. Gezien de lange agenda stelt hij voor d* notulen ter visie te leggen. Met een opmerking van den heer Oden, dat hij ze dan gaarne thuis zou lezen en van den heer Lub, die hoopt dat 't nietrlezcn van notulen geen gewoonte wordt, wordt dit goedgevonden. Volgen mededeelingen en ingekomen stukken Ingekomen zijn van Mej. B. Pot een dankbe tuiging voor de haar verleende toelage van den heer R. J. de Groot bericht van aanneming zijner benoeming tot gemeente-geneesheer het pro ces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, in kas moest zijn 11.140.02%, het geen in orde was (De Heer Oden vraagt of dit groote bedrag in kas was. Voorz. antwoordt Weineen, 'n deel van dit bedrag staat op de postrekening en 11000 op de Bank van Ned. Gemeenten. Op de vraag van den Heer Kaan, hoe groot 't maximum bedrag mag zijn, dat de ontvanger in kas mag hebben, antwoord voorz.: 5000.) Kasopname evenzoo van den kassier der Zeegras-exploitatie de naamstaten der zeegras exploitatie over November en December, in Nc- vember zijn 868 pakken en in December 739 pak ken verkocht het Gemeenteverslag over 1926, (Op een vraag van den heer Lub. naar aanleiding van dit verslag of er genoeg bekendheid aan is gegeven, dat de middelen ter bestrijding der malariamuggen gratis verkrijgbaar zijn, zegt voorz. van ja, en dat er dikwijls gebruik van wordt gemaakt.) bericht van ontvangst van Ged. Staten van de aanvulling der algemeene politie verordening bericht van goedkeuring van het besluit tot verdeeling der winst van de zeegras- oogst 1927 en van de besluiten tot aanvulling der botuw- en woningverordening met een z.g. wel standsbepaling en tot het verhioogen van net. aan UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN KARKTOVERZICHT. De markt van 9 Februari te SCHAGEN, was met slecht weer bezegend, dch om half negen knapte het op en ging men zijn gang alsof er geen slecht weer geweest was. Vette koeien eer ste kwaliteit prijshoudend vlug ƒ1,a 1,05, 2e kw. iets lager 0.90 j' 1,3e traag, lager in prijs 0.65 0,75 Nuehl. kalveren, bij toenemen don aanvoer iets trager 12,a 20,Melk- en kalfkoeir.n vast 225 a 375 Schapen prijshou dend. Uitvoerlainmeren tot 36. Oude schapen voor het binnenland 37. Bedrijfs overhouders 25 en 30, vette varkens tot 0.61 de Kg. Op het gerucht dat er biggen voor Italië wa ren aangekocht, steeg Donderdag de markt te SCHAGEN plotseling. Het is nog niet verklaard, of men hier met een loosalarm te dioen heeft ge had, of dat de een of ander belanghebbende, de prijs omhoog wil jagen, wij hopen den volgen - den week iets meer van deze manoeuvre te kun nen mededeelen. BINNENL. NIEUWS. GAS VAN OVER DE GRENS. In de Donderdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Bergh werd B. en W. op dracht gegeven in Duitschland om te zien naar een lichaam, dat de gemeente van gas wil voor zien. Van het gemeentebestuur van Doetinchem was bericht ingekomen dat geen gas geleverd kon worden. EEN SCHOOL, DIE TREKT. Vrijdagmorgen werd op de openbare school aan den Zuidsingel te Leiden een 14-jarige jon gen aangetroffen, in de klasse, waarin hij vroe ger gezeten had, wiens ouders echter naar Am- dam waren verhuisd, waarom hij daar een der scholen bezocht. Toen de onderwijzer hem ontdekte antwoord de hij, dat hij aan de school te Leiden zoo ge hecht was, dat hij naar Leiden was gekomen om deze school te kunnen blijven bezoeken. De weg van Amsterdam naar Leiden had hij deels te voet, deels achter op een vrachtauto af gelegd. Hij is door de politie naar Amsterdam te ruggebracht. NOODLANDING POSTVLIEGTUIG. Vrijdagmiddag omstreeks half vier heeft een postvliegtuig van de luchtlijn Parijs-Amsterdam wegens den dikken mist te Kruisland (gemeente Steenbergen) een noodlanding moeten maken. Het toestel, een Farmant-vliegtuig, was smid- dags om 2.45 van het vliegveld Brussel vertrek ken en werd bestuurd door den piloot Georges Clene. (Toen het vliegtuig Roosendaal gepasseerd wa9, kwam plotseling een zwaren mist opzetten, die den vlieger noodzaakte zijn vlucht te onder - breken. Hij koos, na eenige malen boven Kruis land te hebben rondgecirkeld, het klaverveld van den heer Nijs uit vcor de noodlanding, die 'n zeer vlot verloop had. Slechts toen de machine bijna was uitgerold, bleven de wielen van het vliegtuig plotseling in het zand steken, waardoor FEUILLETON. o—o Np. 31. Overtuigd dat de Engelschman zijn boodschap verricht had en bijna zeker dat de passagier, die den naam van Paul Harmant droeg, of het zijn neef was of niet, hem zou komen opzoeken om een samenspraak met hem te hebben, wachtte Ovide geduldig, terwijl hij onophoudelijk sigaret ten rookte. Toen hij Jacques bemerkte, ging hij snel naar hem toe. Gij zijt het mijnheer, zeide hij hem groeten de. Ik dank u voor uw moeite en ik dank u er zooveel te meer voor, daar ik, u van nabij ziende, hoewel het reeds zeer lang geleden is, dat wij el kander ontmoet hebben, bijna zeker ben mij niet te bedriegen en de hand te reiken aan mijn neef, aan mijn waren neef, want gij zijt Paul Harmant nietwaar Hemeltje lief, mijn neef, wat een geluk u weder te vinden. En ik die u dood waande. Dood, herhaalde Jacques glimlachend. Wie heeft u dat wijsgemaakt Men vertelde het in onze stad Dijon waar ik nog vóór drie jaar geweest ben, maar men was er niet geheel .zeker was. Maar van waar komt dat dwaze gerucht Een werkman van Genéve, die eenige dagen te Dijon verbleef, heeft het aan uw moeder ge zegd. Hij voegde er bij, dat gij in het gasthuis laagt. De goede vrouw was van plan te schrijven, om te vernemen wat er van waar was, toen zij plotseling aan een beroerte stierf, een jaar na den dood van uw vader. Gij hebt dit alles wel vernomen Ja, ja, antwoordde Jacque9 Garaud verrukt zoo goed ingelicht te zijn, ik heb dat indertijd VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. de neus van den cockpit den grond raakte. De inzittenden, piloot Clene en de controleur van den vliegdienst Huysman uit Brussel, kwamen met den schrik vrij. Met de hulp van eenigo toe snellende boeren werd het toestel weer in zijn normalen stand teruggebracht. Bij onderzoek bleek het toestel geen schade te hebben opgeloo^- pen. Dadelijk na de landing i9 de post (200 K.G.) per auto naar Rozendaal gebracht en van daar per eerste gelegenheid naar Amsterdam vervoerd ONGEVAL MET EEN MITRAILLEUSE. Een doode. Zaterdagmiddag omstreeks halfvijf werd in de gymnastiekzaal van de bijzondere school te Bu- del, voor eenige jongelui, die werden opgeleid voor de vooroefeningen onder leiding van een sergeant-majoor en een sergeant, een mitrail- leuse gedemonstreerd. Bij de proefneming met deze mitrailleuse, die, naar men meende met los se patronen was geladen, ging een scherpe pa troon af en trof den jongeman, die voor de mi trailleuse stond. De kogel ging door zijn linker arm heen. Achter hem stond de 19-jarige jonge man W. Rooyakkers, die den kogel in de borst kreeg. Hij overleed kort daarna. De andere jon geman werd naar het Liefdehuis vervoerd en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keererv. De marechaussee heeft het lijk in beslag geno men. De sergeantmajoor en de sergeant zijn in arrest gesteld. Het onweer boven Zuid-Limburg. Zaterdagavond barstte boven Venlo en om streken een waar noodweer los, dat veel op eer cycloon geleek. /Te Venlo werden boomen ont worteld en pannen van de daken geslagen Hef dak van een aannemerskeet in het villapark werd weggerukt. (Te Panningen werd de nieuw gebouwde boerderij met schuur, eigendom var C. Syben te Heuscht Echel, bijna geheel vernield Vier duizend pannen werden afgerukt en muren gedeeltelijk omver geworpen. Een paard werd onder het puin bedolven en gedood. Het noodweer was vergezeld van hevigen re genslag en bereikte zijn hoogtepunt te circa tien uur. NOG STEEDS IJS. De stoomboot „Friesland", komende van Am sterdam met bestemming Lemmer, heeft Zater dag wsgene een ijsbank Lemmer niet kunnen be reiken. De boot ligt thans te Enkhuizen. DE STORM. Stormweer te Enkhulzen. Er woedde Zaterdag te Enkhuizen een zware Westerstorm. De visschers zagen geen kans om de haven te verlaten om hun netten binnen te halen. Op het Enkhuizer zand verkeerde een tjalk ii, nood. De naam van de tjalk is onbekend. De E. H. 16, schipper S. de Boer, is Zaterdagmiddag uit gegaan om te trachten de opvarenden van de tjalk te redden. Het is hem evenwel niet gelukt het schip te bereiken. Door den hevigen storm kon de Urkerboot Za- terdagmorgen Enkhuizen niet bereiken. vernomen en het heeft mij veel verdriet gedaan. Arme vader, arme moeder En de schurk scheen een traan te willen afdro gen. Ovide hernam Gij zijt zonder twijfel toen naar huis ge gaan om het erfdeeltje te ontvangen, dat uw ou ders uw nagelaten hadden. Nietveel. Al wal men krijgt is toch welkom. Ge moet u niet beklagen, neef. Ik heb geen rooden stuiver geërfd, ik, die met u spreek. Sedert zes jaren hebben we elkander niet ge zien, gij waart vijf-en-twintig jaar oud en ik tweeden-twintig, en gij zijt veel veranderd ten uwen voordeele. Ja, zonder den naam zoiu ik u als neef niet meer herkend hebben. En daarbij de kleederen. Zie, wat prachtig oosttuum. Gij zijt een heel deftig man geworden, zeer chic en naar de laatste mode gekleed. Hebt gij misschier fortuin gemaakt, sedert onze eerste en eenige ontmoeting te Marsedlle Ik heb een uitvinding goed ten einde gebracht en die heeft mij in staat gesteld duizend franc? terzijde te leggen. Ah, drommels. De uitvindingen verrijken een mensch met één 9lag, tenzij het slecht uit komt. Maar Jacques wilde het gesprek een andere wending geven en inlichtingen over zijn neef be komen, hij ging daarom voort En gij, wat doet gij Ovide bezag Jacques met verwondering. Hoe riep hij uit. Hebt gij dan uw verstane' verloren Gij weet toch dat ik mecanicien ben. rk ben aangenomen door een ingenieur-me canicien in Amerika, die James Mortinier heet antwoordde Ovide. Aan het verwonderd gelaat van zijn vermeen den neef begreep Jacques, dat hij een groote on voorzichtigheid had begaan. Hij haastté zich he' gesprek weer aan te knoc.pen om Ovide niet de tijd te geven om na te denken. Zoodat gij te New-York gaat werken bij den ingenieur Janus Moi tinier 1 Een verbintenis voor drie jaar als mecani- cfen-ajusteerder. De Amerikanen moeten onder doen voor de Frnnsclu n, voor wat de juistheid van het stellen van machines betreft en het schijnt dat James Mortinier een uitvinder ook evenals gij een guillocheermachine van eer» nieuw model heeft uitgevonden, die al den te genwoordig bestaanden stetsels de bodem zal in slaan. Bij het hooren dezer laatste woorden sidderde Jacques Garaud zichtbaar. Welk soort van guillocheermachine heeft dc Amerikaan uitgevonden, heeft hij het middel gevonden om ronde vlakken te guillocheeren Ach kom, zeide Ovide lachend, terwijl hij Jacques een stoot gaf. Een machine om ronde vlakken te guillocheeren, gij weet wel dat dit onmogelijk is. Alles kan gevonden worden. Welnu, vindt gij het uit, dan zult gij spoe dig millionnair zijn. Is uw aanstaande baas rijk Zoo rijk als de Bank van Frankrijk, naai het schijnt. Hij heeft fabrieken zonder weerga t< New-York en hij rekent op zijn guillochecrma chine, om dat alles te verdubbelen. Weet gij wa< gij zoudt moeten hebben, neef Wat dan Een vennootschap met dien Amerikaan niets minder. Gij hebt verstand en ondervinding daarbij gij zijt een goed werkman. In die fabriel zoudt gij een vooraanstaande plaats kunnen ver werven. Het dochtertje is lief en zal een grootei bruidsschat hebben. Eh eh wie weet Wit niet durft, krijgt niets, gij weet hetAh, indien ik een heer wa sgelijk gij. Terwijl hij met den valschen Paul Harman' sprak, onderzocht Ovide hem met een aandach' die niet geheel zonder wantrouwen was. Op dit gebied had Jacques zijn hoed afgenomen er droogde zich het voorhoofd af. De meesterknecht van mr. Labroue onze le zers hebben het nog niet vergeten had door middel van een verfstof, de kleur zijner haren veranderd. Iedereen weet, dat men de verfsto' dikwijls moet hernieuwen,, daar de haren eiken dag groeienen en aan de wortels hun natuurlij ken kleur terugkrijgen. Jacques had zich voor vijf dagen de haren geverfd. Die haren waren ge groeid en bijgevolg vertoonde er zich een rood achtige lijn tusschen de huid van het voorhoofd en het overige van het haar, dat glanzend zwart was. Ovide had een scherp gezicht. Met den eersten oogopslag had hij die bijzonderheid bemerkt. Van het haar gleden zijn oogen naar den baard af. Maar daar kon hij niets ongewoons ontwaren. Het gelaat was pas geschoren, want Garaud was zoo voorzichtig om zich eiken morgen te sche ren. Ovide dacht Hemellief, dat is nu iets Men zou er een eed op doen, dat mijn neef zich de haren verft. Hij was echter bruin, toen ik hem gekend heb. Het is toch niet mogelijk dat zijn haren rossig geworden zijn Wat beteekent dat Het wordt al mooier en mooier. Het is noodig die zaak eens op te helderen. Jacques gevoelde zich niet op zijn gemak. Het gesprek scheen hem te lang geduurd te hebben. Ik ga heen, nee'f, wij zullen elkander weer zien, zeide hij, de hand aan Ovide Soliveau toe reikend. Gaan wij zoo van elkander af vroeg deze laatste. Dit afscheid lijkt mij wat koud. Men zou er weieens op mogen drinken. Ik heb het recht niet naar het buffet van de eerste klas te gaan, dat zij een bar noemen, maar niets belet u naar onze cantine te komen. Kom, toon u niet trotsch, gaat gij mede Ja, zeide Jacques, die niet durfde weigeren. Gij ziet er als een lustige gast uit, des te beter. De Dijonnees stak zijn arm onder dien van zijn gewaanden neef en geleidde hem naar de can- ttne. Hun verblijf daar duurde niet lang. Men ledig de een flesch Bordeaux-wijn vervolgens ging Jacques heen, onder voorwendsel, dat het uur van het diner gekomen was. Terwijl hij naar de eerste klasse terugging, zei hij bij zichzelf Ik heb het gevaar getrotseerd, maar ik ge loof, dat die man twijfelt, of ik wel zijn neef ben. Ik moet dien ongewenschten persoon aan mij trachten te verbinden door alle mogelijke middelen. Een zeer ernstig gevaar dreigt mij van dfen kant. Ah indien ik hem in mijn macht kon houden En hij daalde naar den salon af, waar, als naar gewoonte, James Mortinier en zijn doch ter, de Monde Noëmi, zich bevonden. Ovide, va.n zijn kant, dacht ook na. Jacques had zich niet bedrogen als hij dacht, dat Ovide aan zijn persoon twijfelde. Deze twijfel, of beter deze vermoedens waren nog maar zwak, maar izij konden aangroeien en gevaarlijk worden. (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1