\nm HEFREN BAAI P0RT0RIC0 BLANKE BAAI FRÏSO-BAAI I9e Jaargang. Vrijdag 17 Februari 1928 No. 14. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR lï WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KLUSS Laat 125 - ALKMAAR. UIMÏi WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200.225,250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. STELENDE KOSTGANGERS. (Te Ressen bij Eist waren bij een bakkersgezin in den kost een tweetal Duitschfers, werkzaam bij de uitbreiding van het station Ressen-Bem- mel. Maandagavond bemerkte de wouw des hui zes opgewoon gerucht op haar slaapkamer. Toen ze het licht aanknipte, zag zij een der kostgan gers, die zich juist van het geldkistje had mees ter gemaakt en daarmede vluchtte. Onmiddel lijk werd alarm gemaakt en de politie gewaar schuwd, maar tot heden is het zoeken naar de twee Duitschers, die alles hebben achtergelaten behalve den gestolen buit, vergeefs. Tntusschen bevatte het geldkistje beduidend minder, dan dc dieven vermoed zullen hebben. DE ZOMERTIJD. Bij K. B. is bepaald dat in 1928 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 JuLi 1908, zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 7 October. KARDINAAL VAN ROSSUM. Volgens eep bericht van gisteren in „De Tijd" is de toestand van den kardinaal verbeterd er werd toediening van de H. Sacramenten niet noodig geoordeeld er zou eenige hoop op herstel zijn. LEZINGEN VAN Dr. LELT IN AMERIKA Het Zuiderzee-plan. Luchtopnamen. Oud-minister dr. Lely gaat in ^merika lezin gen houden over zijn groote werk het Zuiderzee plan. Teneinde van de werken aan de Zuiderzoo in den vreemde een zoo duidelijk en overzichte lijk mogelijk beeld te kunnen geven, zal de heer Mullens een film vervaardigen van den huidiger stand van het werk, terwijl tevens in dit film werk zal worden aangegeven hoe het geheelo plan ten uitvoer zal worden gebracht. Voor het opnemen van deze film zal gedurende drie uur boven het Zuiderzeegebied gevlogen worden. De H. N. A. C. J. van K.L.M. is hiervoor ge huurd, omadt het toestel van den fototeclinischer dienst in reparatie is. Het verkeertoestel is ni' voor den heer Mullens zoo ingericht dat hij zoo vrij als mogelijk is zijn opnamen zal kunnen maken. Het filmtoestel is op een stellage huitor de cabine aangebracht voor de deuropening. De deur is er geheel uitgenomen, zoodat de opera teur vrij is in zijn bewegingen. FEUILLETON. O—O No. 32. De Parijzenaar, of liever de Dijonnees, die Pa rijeenaar geworden was, had tweemaal met ver wondering waargenomen, dat zijn neet Paul Har mant zich niets meer scheen te herinneren var zijn vroeger leven. Maar hij zou dit gebrek aan geheugen gauw vergeten hebben, indien die bij zonderheid van het geverfde haar zijn twijfel niet versterkt had. Ah Hemellief ja, mompelde hij, terwijl hij met de sigaret tusschen de lippen op den voor steven met groote stappen rondwandelde, hij is ten zeerste veranderd, mijn neef, en hij ziet er zoc zonderling uit. Hoe herinnert hij zich niet, dat ik mecanicien ben, daar wij beiden hetzelfde vak uitoefenden Hoe herinnert hij zich Jeannettc niet, die om hem dwaasheden beging En hij verft zich. Zijn haren waren rossig onder het zwart, ik heb het zeer goed gezien Mijn woord van eer, zoo waar ik Ovide Soliveau heet, dat is verdachtIndien dat nu waarlijk mijn neef niet was Indien het een ander was, die den naam van Paul Harmant heeft aangenomen, die, zoo als men zeide, te Genéve overleden is Ovide onderbrak zijn alleenspraak, vertraagde den stap, liet zijn sigaret uitgaan en dacht na. Maar welke reden zou hem daartoe aanzet ten, hernam hij na een oogenblik. Dat kan ik maar niet begrijpen. Ik moet mij bedriegen. Om 't even. Ik zou den man wel willen doen praten Hij heeft iets geheimzinnigs lover zich, dat mij niet aanstaat. Hij heeft in zes jaar fortuin ge maakt. Dat is iets verwonderlijks. Ik weet wel dat dit gebeurt, maar het is uiterst zelden. Ik wil dat eens nagaan, ik zal er een klein onder zoek naar doien. Men mioet de gelegenheid bij de haren grijpen, wanneer mefi het in den kop heelt een goed fortuin bijeen te zamelen. .Ta, ik heb Dezer dagen zal de heer Mullens zijn opnamen maken. ONVOORDEELIGE GASTEN. Verleden week namen in een eerste rarigshotel te Anrhem een heer en dame hun intrek, die een zeer voornamen indruk maakten. Zij vertoefden daar vier dagen en leden dien tijd geen gebrek, hetgeen duidelijk uitgedrukt werd op de hotel rekening, welke door den voornamen gast met een.chéque betaald werd. Hierbij was een hooge vcor het hotelpersoneel inbegrepen. Geble ken is echter, dat de chéque waardeloos was en bij geen enkele bank een rekening van den def- t.igen hèer bekend was. De hoteldirectie heeft van het geval aangifte bij de politie gedaan. DE DOODSCHRIK VAN DE KOLENHALENDE JUFFROUW. Een man met een zaklantaarn op het dak 1 In de omgeving van den Boerensteiger te Rot terdam heeft een hartbeklemmende sensatie me degemaakt. En wel in den vorm van „Een inbre k,er op het dak Een der bewoonsters van een pand vlak bij dr Valkensteeg ging in den laten avond naar haar zolder om daar een emmertje kolen te scheppen Met die koude, natte avonden kan je ook voor den nacht best een vuurtje hebben, zoodat zij de stoute schoenen aantrok en naar haar kolén bergplaats ging. Maar wie schetst haar schrik toen zij, toevallig naar het zolderraam kijkende een man in de dakgoot zag loopen, die zich mef een zaklantaarn bijlichtte. Hulp, moord, dieven klonk het door het avondstille pand, waaruit dadelijk de mannelijke bewoners met niet minder mannelijken moed de zoldertrap opkwamen. Een van hen, misschien wat minder heldhaftig, doch wat meer prnctiscb belde de politie op en dn minder dan geen tijd ruktei een voldoende politiemacht aan en werd de omgeving voor zooveel doenlijk afgezet. Eer onderzoek werd. onder angstige spanning van alle buren, ingesteld, waarbij al spoedig bleek dat er iemand had ingebroken in de werkplaat 'sen en magazijnen van de N.V. Gogarn's Meubi leering Maatschappij, gevestigd in de oude kaas- pakhuizen der firma Van Zwet aan den Midden steiger. Langs het dak had men zich daartoe ro-c gang verschaft hoewel alles doorzocht bleek (e zijn. werd er niets vermist. Uit het voortgezette onderzoek kan met ..aar zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" wei den aanenomen, dat de dakwandelaar, die zoo veel schrik had veroorzaakt, langs een pand aar de zijde der Hoogstraat weder de straat bad be reikt. Het duurde evenwel nog geruimen tijd voordal de rust „in de buurt" was teruggekeerd. Of d kolenhalende juffrouw dien nacht rustig heefi geslapen, ds niet bekend KARDINAAL VAN ROSSUM. Over den toestand van kardinaal Van Rocsnrr> verneemt „De Msb." nog telegrafisch uit Rome De kardinaal lijdt aan suikerziekte. wnnrhF influenza gekomen is. Verleden week is hij naai de vuisiisana-kliniek overgebracht. Zondag v men begonnen, een behandeling met insuline or den kardinaal toe te passen. Dinsdagavond zou er weder consult gehoudor worden door prof. Milani en den lijfarts van den kardinaal. De kardinaal-staatssecretaris Gasparri laat geregeld namens den H. Vader naar den toe stand van kardinaal Van Rossum informeeren. De Paus laat zich tweemaal per dag daarover in lichten. URKER BOTTER GEZONKEN. De drie opvarenden waarschijnlijk verdronken. Maandagmorgen kwam te Terschelling uit zee een Urker botter aan, waarvan de schipper rapporteerde, dat hij bij het wrak van het s.s. „West Aleta" een mast boven het water had ge zien. De reddingboot „De Brandaris" is daarop ter onderzoek uitgegaan en 's middags teruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat het gezonken vaartuig, waarvan de mast boven het water uit stak, waarschijnlijk een Urker botter is. Van de bemanning was geen spoor meer te bekennen, zoodat waarschijnlijk drie personen om het le ven zijn gekomen. GASCORRUPTIE TE PURMEREND. Te Purmerend hebben B. en W. en de gascom missie op verzoek van den directeur der gasfa briek een onderzoek ingesteld, waaromtrent thans een zeer uitvoerig rapport is verschenen. B. en W. deelen daarin mede, dat zij ook de heo- ren Van der Stel en zijn advocaat B. P. Nothorn inlichtingen hebben gevraagd. Zij kunnen ech ter niet verhelen, dat het resultaat daarvan hen bijzonder heeft teleurgesteld. B. en W. concludeeren, dat er geen reden is oir den directeur J. Ploeger te verdenken, dat hij ooit giften van leveranciers heeft aangenomen, zoodat bij het volle vertrouwen van het gemeen tebestuur en de gascommissie heeft. Anders staat het echter met den vorigen di recteur, den heer D. N. de Rijke. Deze heeft, (ook blijkens zijn eigen bekentenis) tijdens zijn di recteurschap, van 1898 tot 1921. van de firma Gautzsch te Amsterdam en Wilson te Den TT aap over een zeker aantal jaren een totaal bedrag van 1890 ontvangen, zonder dit aan het bedrijf te hebben verantwoord, hetgeen in strijd is met het bepaalde in zijn instructie. Op grond hiervan stellen B. en W. voor om het eervol ontslag, dat den vorigen directeur ir 1920 verleend is, in ontslag zonder meer te ver anderen. De vorige directeur heeft zich chriftelijk be reid verklaard om het bedrag van 1*890. ver 'hoogd met rente tot 2000, in jaarliiksche ter mijnen van 200 aan de gemeente terug te be talen, welk aanbod B. en W. wenschen te aan vaarden. Mocht hij in gebreke blijven met de be talingen, dan willen B. en W. het. jaarlijksche bedrag inhouden op zijn toelage van 2650 per jaar, welke hem voior zijn leven is toegekend, daar hij na overleg destijds ontslag heeft g° vraagd en verkregen, LANDARBEIDERSLOONEN IN FRIESLAND Te Workoim (Fr.) is voor de arbeiders, werk zaam in het veehoudersbedrijf, voor 1928 29 een collectief arbeidscontract gesloten. De weekloo nen zijn met 1 verhoogd en gebracht op 25. Voor het landbouwbedrijf te St. Nicolaasga i- de bestaande overeenkomst met één jaar onge wijzigd verlengd. Tc Bolsward en Blauwhuis hebben de R.-K. landbouwers de van arbeiders zijde gevraagde loonsverhooging met 1 per week afgewezen. iets in den kop, en indien de gelegenheid zich voordoet De Parijzenaar hield opnieuw op met spreken zonder zijn zin te voltooien, en zijn blikken sche nen iemand op het dek te zoeken. Zij bleven oi een man van vijf- of zes-en-twintig jaar, die eer klein lederen taschje met 9lot aan een riem over den rug droeg. Zie, daar is de gevraagde gelegenheid, ver volgde Ovide, terwijl hij een blik, die van begeer lijkheid schitterde, op het taschje wierp. Ik heb den inhoud ervan gezien. Er is tenminste zestig duizend francs aan goud en bankbiljetten in Het zou voldoende zijn een list uit te vinden on den riem te kunnen doorsnijden, het geld en d briefjes in te palmen en het taschje in zee f< werpen. Als de operatie gelukt, zooi ik eerste kla^ reizen, ik zou sigaren van vijftig centimes roo ken en ik zou een ciostuum dragen, naar de laat ste mode gemaakt door een „tailleur" naar de „mode van Paris Oh de gelegenheid, wat kar zij een mensch toch veranderen Op dit oogenblik ging de drager van het tasch je rakelings langs Ovide voorbij, die beefde var begeertigheid. De Dijonnees rolde een nieuwe sigaret tusscher do vingers, schudde het hoofd en hernam Het zou mij niet verwonderen, dat mijn nee' ook zoo'n gelegenheid ontmoet heeft. Ik zou d uitvinding wel willenkennen, waarmede hij he* groote fortuin gewonnen heeftDat moet iet- zeer aardigs zijn. Terwijl hij zijn sigaret opstak, stapte hij me' kleine schreden voort. Hij bleef eensklaps stil staan, niet ver van twee personen, die half luie' tezamen spraken en eenigszins terzijde, teger de beschutting van den achtersteven gezeten wa ren. Deze groep bestond uit een Canadees, met koperkleurig gelaat, die de kleeding van zijr land droeg, en een jongeman van ongeveer vijf en-twintig jaar. De Canadees scheen reeds eer- gevorderden ouderdom bereikt te hebben. Ziin haren werden grijs, zijn wangpn waren hol zijr. oogen, diep in het hoofd teruggetrokken, flikker den van koorts heel zijn lichaam scheen door een zenuwachtige trilling bewogen. In de hand hield hij een fleschje gevuld met. een goudkleuri N.V. DOUWE EGI A BAKS FABRIEKEN JUIST BEHOUDEN. Schipper J. Erasmus, van Breskens, was eeni- gen tijd geleden met de „Br. 30" een open, hou ten vaartuig van 11 meter lengte, waarin een 15 P.K. Kromhout motor geplaatst is, ter hoogte van Ostende, om een lading van ongeveer 3000 Kg. haring, welke hij tusschen Duinkerken en Calais had gevischt, ter markt te brengen, en werd in de ochtenduren door vliegend stormweer overvallen. Aan boord waren de schipper met zijn beide zoontjes en een jongen, te Ostende thuisbehoorende. Door de beweeglijkheid der la ding, welke begon te schuiven, gaf Erasmus last zooveel mogelijk van de lading over boord te werpen. Het vaartuig nam echter zooveel bruisch water over, dat de toestand bedenkelijk werd, temeer nog daar de lenspomp door het schuiven der lading verstopt geraakte. Op lijfsbehoud be dacht, meende Erasmus daarom niet beter te kunnen doen dan het vaartuig recht op het strand af te sturen. Zijn eenige hoop was op den motor gevestigd, doch hij zag den toestand zóó kritiek in, dat hij zijn beide zoontjes er op voor bereidde, dat zij waarschijnlijk: het land niet le vend zouden bereikend. Intusschen had het vaar tuig zooveel water overgenomen, dat er nog slechts 50 cm boord overbleef. Gelukkig echter hield de motor zich goed ofschoon er niets dan witte damp uit het pijpje van den uitlaat kwam, bleef hij draaien. Meer en meer naderde het vaartuig het land, tot ten slotte twee achterel kaar aanrollende golven het scheepje op het. 9trand wierpen en de ronddraaiende schroef zich in het zand woelde, waardoor de motor stopte. Schipper Erasmus kon met de zijnen, tot aan de lende door het water gaande, het hooger gelegen strand bereiken en was behouden. Den volgenden dag, nadat het weer kalmer was geworden en het water gevallen, kon een en ander grondig worden schoongemaakt. Van de lading was nog slechts 50 Kg. aanwezig en had zich tusschen alle beweegbare deelen van den motor vastgezet. Het carter waarin de krukas draaid, bleek met de helft met zeewater gevuld ge vloeistof. De jongeman, een Fransch genees heer, die in Amerika fortuin ging zoeken, sprak m,et hem. Sedert tien jaren dus zijt gij door de koorts ondermijnd, zeide hij tot hem, en gij hebt niets dan dezen drank om hem te bestrijden Ja, antwoordde de Canadees in het Fransch en aan dezen drank heb ik het te danken, dat ik nog leef. Wanneer de koorts toeneemt, neem ik er slechts vijf of zes druppels van in en de kwao gaat over, de zwakheid vermindert. Wat is die drank Een aftreksel van planten, die men in ona bergen vindt. Kent gij den naam dezer planten In mijn moedertaal alleen. Hoe heet die drank zelf Hij heeft verscreidene benamingen, onde afodere deze „Drank der waarheid „Drank der waarheid herhaalde de jong' geneesheer. Wat beteekent dit Dat heeft betrekking op een der eigenschap pen van dit aftreksel. Welke eigenschap Als men er een lepel van drinkt met eoi anderen drank vermengd, 't zij wijn, bier o brandewijn, dan veroorzaakt dit mengsel de he lioefte om het verleden on het tegenwoordige tr vertellen, om zijn geheimste gedachten kenbaci' te maken zoodra de werking van den drank ophoudt, herinnert men zich niets meer. In mijr land wordt de man, dien men beschuldigd in eer booswichtige zaak gelogen te hebben, gedwongen een lepel van dien drank in te nemen. Hij word' aanstonds door een onweerstaanbare opraak zaamheid aangegrepen, hij spreekt zonder het te weten en bekent zijn leugen, zijn fout of zijn misdaad. Ziedaar waarom deze drank don naam draagt van „drank der waarheid". Dat is zeer wonderlijk. Ovide Soliveau had goed toegeluisterd zondc^ er den schijn van te hebben hij had geen enkel woord verloreh van het onderhoud der twee spre kers en van de uitleggingen, welke de Canadees had gegeven. Drommels, mompelde hij, zeer wonderlijk ja, maar toch niet nieuw. Ik ken don drank van dien oude. Hij werd gebruikt, op den Boulevard, in een tooneelstuk, waarin Dumaille onnavolg baar was 1 En had ik dien drank, dan zou ik hem aan mijn neef toedienen hij zou mij dan uitleggen, waarom zijn haren van kleur zijn veranderd en mij vertellen, hoe hij fortuin ge maakt heeft. Ik zou dan eens en voor goed zijn verleden kennen en weten, wat hij van plan is. De twee mannen begonnen opnieuw te spreken Ovide luisterde weer naar hen. De Canadees ging voort De „drank der waarheid" heeft nog andere krachten, een onder andere, die zeer merkwaar dig i9. Welke vroeg de geneesheer voor de twee de maal. Als men hem zonder bijmengsel op een wonde giet, wordt zij bijna oogenblikkelijk dood gebrand. Men heeft houthakkers en jagers gezien, die door vergiftigo slangen gebeten waren en die genazen, zoodra eenige druppels van dien drank de wonde hadden aangeraakt. Maar dat is dan een geneesmiddel tegen alle kwalen, riep de jonge geneesheer uit met een lach, die maar al te zeer zijn spottende ongeloo- vigheid deed kennen. Lach niet, hernam de Canadees met ernstige stem ik heb u de waarheid gezegd, en gij zult u er van kunnen overtuigen. Hoe Door er een proef mede te nemen. Om er een proef mede te nemen, moet, men den drank hebben. Wilt gij mij een deel van uw drank afstaan Het is mij onmogelijk. Ik heb er maar juist genoeg van om mijn verpleging voort te zetten. Ik ben evenwel zeer nieuwsgierig om dit. wonderbaar geneesmiddel te beproeven en te ontleden. Waar zou ik mij dien drank kunnen aanschaffen Gaat gij naar New-York vroeg de Canadees Ja. Ehwel, schrijf op, hetgeen ik u zal zeggen. De jonge geneesheer haalde uit zijn zak een zakboekje en een potlood en maakte zich gereed om aanteekeningen te maken. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1