HUNNE I9e Jaargang. Dinsdag 28 Februari 1928 No. 17. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytnshoei Wierlngen. ABONNEMENTSPRIJS <1 Iedere regel meer 0.10. Telefoon Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1. MARKTO VERZICHT. De landbouw moet het in veee landen wel zwaar hebben. In vele landen worden dan ook in allerlei vormen verzekeringscredieten toege staan. In Amerika draagt zij de thans algemeen voorkomende vorm van „op afbetaling" Daar is eene groote Maatschappij gevormd voor land- bouwcrediet. Het kapitaal is 10 millicen dollar groot, verkregen door de uitgifte van tienjarige obligaties. Dit kapitaal wordt voornamelijk on der de boeren gebracht in den vorm van melk koeien en schapen. In elke gemeente bestaan oommissies waarin agenten van genoemde Maat schappij zitting hebben. Deze agenten stellen zich in verbinding met de noodlijdende boeren. De leeningen daarbij geplaatst dienen tot aan koop van melkkoeien en schapen. Zij worden gesloten voor drie jaar. Aan het eind van het eerste termijn met 30 pCt., van het 2e termijn 40 pCt. en het derde jaar moet de laatste 30 pCt. worden betaald. De agenten houden toezicht op het bedrijf. Men is tot heden algemeen tevreden. Geplaatst werden reeds 10022 koeien en 123345 schapen, samen voor 2048569 dollar. De markt van 24 Febr. was te SCHA GEN nogal bevredi gend. De eerste kwaliteit vette koeien, was spoe dig verkocht prijs f 1,- k f 1,05. Van de 2e kw. waren de besten er ook spoedig uit, die liepen van f 0.95 tot f 1.-. de eenigszins*mindere kwa liteit 0.85 a 0.95, 3e soort 0.70 a 0.80. Melk en kalfkoeien profiteeren van de hooge kaasprij- zen. Daarbij is de handel vast. Schapen hadden oen goede dag. De weide begint te vragen. Over houders voor het bedrijf 28 a 33.50. Een paar paar koppels fokschapen 31 a 33. Voor den uit voer liep de prijs van 30 tot 40,- evenwel van deze laatsten waren er maar een paar. Varkens- waren iets beter, zij noteerden van 56 tot 63 een' per kilo. De aankoop voor het buitenland, ge schiedde voor Frankrijk lichte soort van 150 tot 200 pond. PROVINCIAAL NIEUWS. EEN MODERN SPEELHOL. In een café te Weesp, dat in kortentijd meerde re malen van eigenaar verwisselde, werd kaan gespeeld en ook wel bejart om zeer hooge geld bedragen. In overleg met den brigadiermajooi der rijksveldwacht werd besloten, eens een inval te doen. In de afgeloopen week heeft zulks in derdaad plaats gehad en toen de politie binnen trad, vermaakten eenige aanwezigen zich met een z.g. potspel op de biljart. Op de vraag, waar om gespeeld werd, luidde het antwoord „Om een rondje." Hoewel de politie de overtuiging had, dat zulks niet het geval was, kon niettemin de onjuistheid van het antwoord niet aange toond worden. De rijksveldwachter, die zich on der de politiemannen bevond, paste echter een truc toe, die uitstekend slaagde. Hij noemde n.1. in een bepaald zinsverband den naam van een neringdoende aldaar, dien wij X zullen noemen. En niet zoodra hoorde de kastelein dien naam, of hij begon op te spelen en te zeggen „Laat die miooie mij maar eens betalen. Nu wist de politie genoeg. Eerst werd een be doek aan n gebracht, die na eenig over en weer FEUILLETON. o—o j No. 35. Jacques wilde tot den Dijonnees gaan maar eensklaps bleef hij stilstaan. Ovide had zich ach ter een reeds bejaard man géplaats, die met beide ellebogen op de verschansing leunde. Een stalen lemmer, die hij trachtte te verbergen, schitterde in zijn rechterhand. De houding van Soliveau scheen zoo verdacht aan Jacques Ga- raud, dat deze de oogen als op hem gekluisterd - hield. Hij zag hem zijn linkerhand vooruitsteken - naar de overjas van den passagier, die voor hem stond en er zachtjes de slippen van opheffen. Jacques bemerkte toen een lederen taschje, aan een dun riempje, dat over de schouder hing. Ovide waande zich goed verborgen door een groep, die aandachtig de vaart van het stoom schip volgde, dat in vollen stoom doorvoer en stak de rechterhand uit. Het stalen lemmer schitterde. De oude man maakte een bewegiing. De Dijonnees liet de slippen der overjas neerval len. Jacques begreep op het oogenblik zelf niet wat er gebeurd was. Ah ah mompelde hij neef Soliveau kan meer dan één vak. Bij het vak van mecanicien voegt hij dat van gauwdief. Zijn mes snijdt langs verscheidene kanten. Voor het oogenblik heeft hij het gemunt op het taschje van dien armen ouden man, die geen kwaad denkt. Ik heb hem vast, dacht hij, Het toeval zendt mij het middel, dat ik dezen nacht zoek. De ke rel is aan mij met armen cn beenen gebonden. Hij zette zijn wandeling voort, die hij een oogen blik onderbroken had, en stond.weldra twee, drie stappen van Ovide Soliveau af, die geen gedach te in zijn nadering had. Het stoomschip kruiste op dit oogenblik de stoomboot. Aan den top van een der masten ont plooide zich de Fransche vlag. Een stem riep Het is een Frransch schip Goede reis Goede reis Aller hoofden ontbloot, aller armen hieven praten ten slotte bekende, in het café hiervoren bedoeld meermalen kaart te hebben gespeeld en daarbij aanzienlijke bedragen te hebben verlo ren. Niet alleen was hij den kastelein nog ec.: belangrijk bedrag aan geld schuldig, ook 'smans geheelen inventaris stond reeds ten name van kastelein, tot kwijting van speelschulden. Toen de politie hiervan kennis had genomen, werd den kasfelein op het politiebureau een ser- hoor afgenomen. Natuurlijk werd om de hoofd zaak heengedraaid, maar de politie wist genoeg. Van verschillende kanten wordt er op aange drongen, dat de bevoegde autoriteit den betrok ken kastelein de tapvergunning zal ontnemen, waartoe men alleszins motieven aanwezig acht. SCHAGEN. Op de markt alhier zakte Donder dag een alleenwonend persoon, L. van Haring huizen, ineen, voor dood werd hij in het politie bureau gebracht. De dokter constateerde een tij delijke flauwte. Na eenigen tijd, kwam hij weel bij, en kon hij de tocht naar Haringhuizen weder doen. SCHAGEN. Alhier was Donderdagdag op de markt een oude zeug aangevoerd, die 774 pond woog. SCHAGEN. De afdeeling Schagen en Omstre ken van het Roode Kruis had voor de winter maanden een verband- een ongelukkencursus opgericht, die met 38-leerlingen begon en met 30 eindigde. Behalve leerlingen uit Schagen volg- bnd personen uit Wieringerwaard, Noordschar woude, Barsingerhorn en Dirkshorn de lessen. Als leeraar trad op dr. van der Sluis van Scha gen. Het bestuur bood hem bij het einde een hoog toepasselijk wetenschappelijk werk aan, dat zeer op prijs werd gesteld. SCHAGEN. Het programma van de Schager Paaschtentoonstelling is verschenen. De vcot naamste rubriek, „Vet Vee bestaat uit 8 atdee- lingen, 1 zwaarste os9en met 6 breede tanden, prijzen van 60 en 30 2 zwaarste ossen met breede tanden, prijzen 25 en 10 3 koeien (fijnste) met 8 breede tanden, prijzen 40, 30. of 20 en 10 4 koeien (zwaarste*) prijzen 40 30, 20 en 10 5 koeien met 6 breede tanden, prijzen 30, f 20 of 10, kwaliteit 10 en f 5 6, 4 breede tanden, prijzen f 30, f 20 en f 10 kwa liteit 10 en f 5. 7. 2 breede tanden, prijzen f 30. 20 15 f 10 en f 5, kwaliteit 10, 5 2.50. met zilveren medaille 8, koeien vroeg melkge vend, prijzen 30, 20, 15 en f 10. OOSTZAAN. Een melkbezorger-bacillendra ger. In de gemeente Oostzaan woont een gehuwd persoon, die vroeger dagelijks met melk naar Zaandam ging om deze daar aan zijn klanten te leveren. Eenigen tijd geleden is echter gebleken, dat hij typhus bacillendrager is, zoodat hij volgens de Warenwet het beroep van melkslijter niet mag uitoefenenen en nu werkloos rondloopt. In de Raadsvergadering van Oostzaan kwam nu in de behandeling een adres van dien per 'soon, met verzoek om een gemeentebetrekking of schadevergoeding. De burgemeester deelde mede, dat dit verzoek door den inspecteur der Volnsgezondheid en an dere autoriteiten wordt gesteund, die begaan zijn met het lot van deze man, die de dupe van de Rijkswetgeving is geworden. Hij krijgt nu eenige uitkeering van het Bur gerlijk Armbestuur, doch dat is toch eigenlijk niet de manier. Als volgens we wet dergelijke maatregelen genomen worden in het algemeen ^belang, dan dient toch de wet te zorgen voor den man, die door deze wettelijke maatregelen zich zijn broodwinning zag ontnomen. Men is al bij den Waronkeuringsdienst van Amsterdam (waartoe Oostzaan behoort) geweest 'om hulp, doch daar kon men aan het geval ook niets doen. Besloten werd om het adres aan te houden, opdat B. en W. nog eens een nader onderzoek kunnen instellen. zich op, aller handen wuifden en vele stemmen herhaalden deze twee woorden Goeden reis. De oude man, die het lederen taschje droeg, dat Ovide zoo zeer vervulde, was een der geest- driftigsten. Als een razende zwaaide hij met zijn hoed. De Dijonnees bemerkte het gunsttige oogen blik en liet het dan ook niet ontsnappen. Terwijl de passagier den arm ophief en luidkeels juichte liet Ovide zachtjes de linkerhand over de overjas glijden en vervolgens ging zijn rechterhand de linkerhand vervangen. Het lemmer van een scheermes sneed het riempje door en in minder dan een oogenblik was het taschje van eigenaar veranderd en was geborgen onder het vest van 'Ovide. Deze keerde zich nu op zijn hielen om en be vond zich van aangezicht tot aangezicht tegen- ver zijn gewaanden neef. De valsche Paul Harmant stond onbewegenlijk mot gefronste wenbrauwen, met een somber en dreigend gelaatHij stak den arm uit en liet zijn hand op den schouder van den mecanicien vallen. Terzelfdertijd, met een gesmoorde stem. riep hij hem deze woorden toe Wat hebt gij daar gedaan, dief Ovide wankelde en werd zeer bleek. Vergiffenis, genade riep hij versuft uit Neef, ik smeek u, klaag mij niet aan Ja, ik ben een schelm, ja, het is waar, ik heb gestolen. Maar het is mijn schuld niet. De begeerte om rijk te zijn, maakte mij zinneloos ik wist niet wat ik deed. Het is de eerste maal ik bevestig het u ik zweer het u Zwijg, en geef mij het taschje Ovide reikte het reistaschje aan Jacques Ga- raud over, die het aannam en voortging Gij weet wat er in is Ongeveer zestig duizend francs. Ik ga deze som aan haar wettigen eigenaar teruggeven. Maar.begon Ovide sidderend. Geen woord meer De gewezen meesterknecht deed deze woorden met een strengen blik gepaard gaan, en begaf zich naar den passagier met grijs haar. Pardon, mijnheer, zeide hij hem aanspre- 0INNENL. NIEUWS. COMMUNISTISCH RAADSLID VOOR DE RECHTBANK. Voor de Rechtbank te Groningen stond Vrij dag terecht het communistisch Raadslid Iloi- ting te'Hcogkerk. die op 15 December j.1. toen de burgemeester, in verband met de door II. ver oorzaakte wanorde, de Raadszitting schorste- en den veldwachter verzocht de publieke tirbune te ontruimen, het publiek tot wederspannigheid heeft aangezet door te roepen „Ik verzoek hel publiek te blijven." Het gelukte den veldwach ter niet de tribune te ontruimen, waarop de raadsleden, de zaal verlieten en de marechaus see uit Groningen werd ontboden. In dien tijd was verdachte met zijn vrienden meester in de zaal, waarvan hij o.m. gebruik maakte door de voor de Raadsleden bestemde sigaren uit te deelen. Zeer tegen den zin van verd. werd de zaak. in verband met de openbare orde, met gesloten deu ren behandeld. Het O. M. eischte twee maanden gevangenis straf. EEN SPELD INGESLIKT. Een dochtertje van M. de K. te Klundert had dezer dagen het ongeluk een speld in te slikken. Het kind had van dit ongeval niets aan haar moeder verteld. Het meisje kreeg evenwel ten slotte zoo'n hevige pijn. dat een vriendinnetje, die van het ongeval wist, do ouders waarschuw de. Op last van den geneesheer is het meisje thans naar het ziekenhuis te Breda overge bracht. 451 INWONERS ZOEK. De gemeente-secretaris van Vlodrop, die te vens ambtenaar van den Burgerlijken Stand is had als totaal aantal inwoners van de gemeente op 31 December 1927 opgegeven 2108 zielen. In de raadsvergadering van 9 Februari j.1. trok de wethouder Lodewijks dit in twijfel en werd met algemeene stemmen besloten een volkstel ling te houden. De beide wethouders en twee raadsleden stelden zich daarvoor ter beschik- king cn de» uitslag is nu in een spoedvergadering kend en hem het lederen reischtaschje aanbie - dend. Dit reistaschje is toch van u De reiziger bracht snel de hand aan zijn zijde. Bestolen riep hij met schrik uit. Waarover klaagt gij, daar men u uw goed teruggeeft hernam Jacques glimlachend. Hier is het taschje, dat gij mist. Zie of de inhoud on geschonden is. Zonder een oogenblik te verliezen, haalde de oude man een klein sleuteltje uit zijn zak, open de haastig het taschje, dat Jacques hem overhan digd had, en onderzocht er den inhoud van. Neen, neen, er ontbreekt niets, zeide hij vervolgens met vreugde, alles is er nog in. Mijn geheele fortuin, mijnheer. Gelieve mij te volgen, ik zal het u uitleggen De gewaande Paul Harmant ging naar Ovide toe, die bleek als een doode, met zijn blik al diens bewegingen volgde. Ziedaar de man, die u bestolen heeft, zeide de gewezen meesterknecht. En daar de passagier wilde spreken, onderbrak hij hem door voort te gaan Ik ken dezen man, en ik verlang dat hi> niet aangehouden wordt, wat hij noch thans we1 zou verdienen, maar ik eisch, dat hij zijn mis - daad bekent en uw vergiffenis afsmeekt. Er was geen talmen mogelijk. Ovide haastto zich met gedempte stem te» stamelen Ik heken, mijnheer., ik beken., ik beken en ik smeek u mij vergiffenis te schonken. Ik schenk u vergiffenis, op verzoek van mijnheer, antwoordde de passagier met verach tende stem. Laat u elders ophangen, want de galg zal toch op zekeren dag naar u vragen. Ik zal mij uw gelaat wel herinneren. Jacques kwam tusschenbciden. Deze les zal voldoende zijn, zeide hij, ten minste ik hoop het. Ik vraag voor hem het stil zwijgen over deze droevige zaak. Ik herhaal u dat deze man mij bekend is, ik ken ook zijn fai- milie, die een der deftigste is. Zijn straf en zijn oneer zouden op hen tenfgvallen. -*■ Maar ik wil den naam van dezen man we ten. Indien hij weigerde hem mij te doen kennen, zou ik hem op de lijst der passagiers opzoeken. Hij heet Ovide Soliveau, zeide de valsche Paul Harmant. Ovide Soliveau, herhaalde de passagier. Tk ken dien naam Ah ik herinner mij. Het is die medegedeeld. Het bleek, dat er op 31 December 1657 inwoners waren geweest, zoodat er een ver schil van 451 was. De secretaris antwoordde dat bij de volkstel ling in 1920 het aantal inwoners 1841 bedroeg cn dat in 1920'27 het overschot tusschen geboor ten en overlijden bedroeg 174, dus te zamen 2015 inwoners. Van vertrokken inwoners wordt niet gesproken. Wethouder Lodewijks wenschte dat zijn tel ling van 1657 gecontroleerd wordt en een offici- ^ele' volkstelling gehouden. Vanwaar nu eou tekort van 541 zielen De secretaris deelde mede, dat het klooster de vertrokken personen niet meldt. Wethouder Lodewijks „WTaarom hebben B. en W. vroeger dan nooit het bevolkingsregister gecontroleerd en hij haalde als voorbeeld aan zeker P., die op last van het hoofd der politie o- ver de grenzen werd gezet en toch in het bevol kingsregister staat ingeschreven. De voorzitter gaf het register 1927 ter inzage dat elk jaar wordt opgestuurd naar het Centraal bureau van Statistieken van Volkstelling, waar op Wethouder Lodewijks opmerkte, dat dit re gister niet is bekrachtigd door de handteekening van B. en W. Wethouder Lodewijks wilde nu zelf den uit slag van zijn telling opzenden naar bedoeld bu- erau, waartoe de raad met algemeene stemmen besloot. „JENEVER-AUTOMATEN." Het „Haagsche Volk heeft onlangs de aandacht gevestigd op de automaten, die in verschillende café's in Den Haag bestaan, waarin de bezoekers geld kunnen gooien en daarvoor eventueel pen ningen voo rterug ontvangen, waarvoor zij bij 'den kastelein drank kunnen krijgen. De drank- wet-politie wilde, zoo schrijft het blad thans, graag ingrijpen, doch er bestond geen vonnis, die haar het recht kon geven, de automaten in be slag te nemen en verder te verbieden. Thans is ■échter dit vonnis gevallen en de politie is zoo spoedig mogelijk haar strooptocht in de verschil lende café's begonnen. Reeds zijn er tien jene verautomaten in beslag genomen en de campag- he duurt voort tot de laatste verdwenen is. STOOMGEMAAL BIJ LEMMER STOPGEZET. Zaterdagmorgen is op last van Ged. Staten van Friesland het prov. stoomgemaal stopgezet, dat sedert 7 Januari onafgebroken is werking is geweest, zonder dat zich ook maar eenig storing heeft voorgedaan. In deze 43 etmalen heeft het gemaal 326 milli- oen M3 water naar zee gevoerd. Wanneer het te bemalen oppervlak berekend wordt op 330.000 H.A. en de provinciale boezem op 1/10 gedeelte daarvan, dan volgt hieruit, dat ongeveer 1 M. hoogte van den boezem werd af gemalen. VERWAARLOOZING VAN EEN KIND. De vorige week maakten we melding van ver- waarloozing van een kind door zijn ouders te Landsmeer. Op verzoek van den burgemeester is het kind ter beschikking van den Voogdijraad gesteld en voorloopig aan de ouderlijke macht van een man uit de Cote d'Or, tegen wien ik te Parijs een aanhoudingsbevel in handen geüau heb voor een diefstal met braak. Ik zal zwijgen, én over de vroegere misdaad, én over de tegen - woordige misdaad, maar ik zal niets vergeten en indien op zekeren dag een nieuwe misdaad dieze man weder in mijn tegenwoordigheid brengt, zal ik onmeedoogend zijn. Vervolgens reikte de oude passagier Jacques de hand en ging voort Gij hebt een schoone daad verricht, mijn heer. Indien gij"mij ooit noodig hebt voor de een of andere zaak, bij dag of bij nacht, te New York, waar ik bij mijn dochter gaan wonen, herinner u, dat gij op mij moogt rekenen. Ik heet René Bosc ik ben Franschman, ik heb deel uitge maakt van de veiligheidsbrigade. B ijhet hooren der woorden „Ik heb deel uit gemaakt van de veiligheidsbrigade", kon Ovide een nieuwe beweging van schrik niet weerhou den. De gewezen agent der veiligheidsbrigade reik te den valschcn Paul Harmant de hand en ver wijderde zich, na nog een blik vol verachting op Ovide Soliveau geworpen te hebben. Deze bleef met gebogen hoofd tegenover Jacques staan. Alzoo, zeide deze laatste tot hem met half gesmoorde stem gij, dien het toeval mij op dit schip doet ontmoeten, gij, die door de banden van het bloed aan de familie Harmant verbonden 'zijt, wier naam vlekkeloos geweest is, gij dien ik gelukkig was terug te vinden, gij zijt niets dan een ellendige schurk, een misdadiger door de po litie achtervolgd, een dief van beroep. Gij wildet kost wat kost, rijk worden, ver volgde Jacques. Indien gij wilt gehoorzamen, zal ik uw fortuin bewerden. Ik ben gereed Wat is er te doen Vooreerst, in het openbaar en eiken keer, dat er passagiers tusschen ons zijn, zult gij hou den alsof gij mij niet kent. Gij verloochent mij Wel zeker, antwoordde Jacques bits. Ik wil niet, dat men zou kunnen zeggen, dat ik een dief in mijn familie heb. Dat is gemakkelijk te begrijpen en gij zult het nog beter begrijpen, wan neer gij zult weten, dat ik sedert gisteren de deelgenoot ben van uw baas, James Mortinier. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1