Bioscoop M. Tijsen Den Oever. Het testament van den Gsodzoeler Groot Klucht Bijprogramma. Te koop Dames en Heeren- SCHOENEN Pantoffels EEN STILLE HELDIN GESTORVEN. In de oorlogsjaren stierven vele gewonde sol daten aan gas-gangreen terwijl van vele ande ren een been of arm afgeze-t moest worden. Dr. Taylor had een serum gevonden, dat hij op marmotjes had geprobeerd, maar volkomen zeker van de uitwerking was hij nog niet en de proeven waren te gevaarlijk om er menschen aan te wagen. Toen nam de verpleegster Marie Davies een proef op zich zelve. Ze wrist dat ze haar leven waagde, maar ze had reeds 209 soldaten aan gangreen zien sterven. Zonder over haar voornemen met iemand te spreken, gaf zij zich zelf twee diepe injecties mei de zuivere cultuur van den bacil in elke dij en ontblood toen dr. Taylor in een briefje om zijn „laatste proeven" te nemen. De dokter spoot dadelijk tegengif in. Juffrouw Davies werd naar het Amerikaan- sche hospitaal overgebracht en na een etmaal was zij buiten gevaar. Maar haar zelfopoffering waardoor zij zich had blootgesteld aan het ge vaar van een pijnlijken en langzamen dood, heeft duizenden soldatenlevens daarna gered. De be handeling werd van nu af aan toegepast in de Amerikaansche ambulance. Juffrouw Davies is thans overleden. Hare hel dendaad van 1915 wordt in herinnering gebrach' HET KIND IN DEN KOFFER. Op den landweg tusschen Marburg en Siegen in Hessen Nassau vonden 3 arbeiders een groo ten koffer. Zij vonden echter hierin tot hur niet geringe verbazing een slapende baby. Eei der arbeiders, zelf vader van tien kinderen, ver klaarde zich bereid voor het kind te zorgen tot de ouders zouden zijn gevonden. De verrassin? steeg ten top toen thuis bij het uitpakken var' den koffer men een pak bankbiljetten ter waai de van 4000 mark vond, met een slecht geschre ven briefje, waarin stond, dat de vinder van hel kind, die er voor zou willen zorgen, zich het vol gend jaar op denzelfden dag o-p dezelfde plek moest vervoegen en dan opnieuw een ruim be drag aan geld zou ontvangen. VREESELIJKE RATTENPLAAG te MOSKOU Moskou wordt den laatsten tijd door een vreeselijke rattenplaag geteisterd. Volgens schatting bedraagt de schade, door deze knaag dieren veroorzaakt, gemiddeld 42.000 roebel per dag of wel ruim 14 millioen roebel per jaar. In verband hiermede en met het oog op ernstig ziekte gevaar heeft de Moskousche sovjet thans besloten in het voorjaar een algemeene vernieti gingscampagne te beginnen, die tegelijkertijd in alle stadsdeelen zal worden ingezet. /Ten ein de het animo der bevolking voor deze jacht te verhoogen, zal aan iederen bewoner, die een doo de rat inlevert, een bewijs worden verstrekt, waardoor hij recht krijgt op deelneming aan dc te houden loterij. Zoodra 5000 rattencadavers zul len zijn verzameld, zal er een bedrag van 250 roe bel verloot worden, verdeeld in vijf premies van 50 roebel. (Ter bestrijding van de onkosten zal een ,.rat- tenfonds" worden opgericht. De bedoeling is, dat elke woningvereeniging van 2 tot 15 roebel per jaar zal storten. Door de fabrieken zal 30 tot 50 roebel moeten worden betaald, en door levens middelenwinkeliers en andere dergelijke zaken 50 tot 85 roebel per jaar. Binnenkort zal, aldus de „Izwestija," een ver ordening worden gepubliceerd, waarin de maat regelen voor de rattenrazzia zullen worden uit eengezet. GESMOKKELDE KOFFIE. In de reparatiekist van een autobas Naar de „Gronauer Nachrichten" mededeel1 zijn via Glanerbrug aanzienlijke hoeveelheden koffie Duitschland binnengesmokkeld. De smok kelaar, woonachtig te Losser, had daarom eer- aardige truck bedacht. In Enschede stopte hb iederen keer 60 pond, verpakt in twee zakjes, in de reparatiekist van de autobus der lijn Ensche- die»~Gronau—Epe, tijdens afwezigheid van den chauffeur. /Tot Glanerbrug reed hij zelf mee doch de grens passeerde hij met z'n rijwiel om vervolgens in Gronau als de chauffeur weer ever afwezig was z'n koffie.uit de kist te halen rm deze in Duitschland te vérkoopen. Dezer dager is de truck door de douane ontdekt. MARKTBERICHTEN SC.HAGEN, 1 Maart 1928. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 16 Paarden 240 a 400 8 Gcldekoeien (mag.) 150 260 74 Geldekoeien (vette) 25U k 390 20 Kalfkoeien 230 a 340 376 Nucht. ka! veren 8 a 14 218 Overhouders 20 a 35 47 Varkens (mag.) 20 70 Varkens (vette) per Kg. 0.56 a 0.61 105 Biggen 11 a 15 8 Konijnen 0.50 a 3 43 Kippen 150 a 2,75 33 Kg. Boter f 2 k 2,20 per Kg. EIERVEILING SCHAGEN, 1 Maart 1928. Aanvoer 61665 stuks kipeieren. Prijzen Ge> wogen en geschouwd 55-57 Kg. 5 a 5.10 58-60 Kg. 5.10 k 5.20 61-63 5.20 a 5.70. Ongewogen. Bruin 5 a 5.90 Wit 4.80 5.50 Gemiddeld 5.10. 3916 Eendeieren. Prijs 5.40 a 5.80. EIERVEILING, HELDER, 1 Maart 1928. Aangevoerd 10766 Kipeieren. Prijzen Bruin 500 a 5.80 Wit 4.90 a 5.40 per 100 stuks. Aangevoerd 303 Eendeieren. Prijs 5.40 a 5.60 per 100 stuks. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Jaoobus Wilhelmus, z.v. W. P. van der Holst en van M. Slootweg Anthonius, z.v. J. L. Janson en van C. van den N'ouland. Ondertrouwd Marinus Oele, oud 26 jaar, land arbeider, te Anna Paulowna en Alida Henderi- ka Hollander, oud 23 jaar, z.b., te Oude Niedorp. Gedurende het jaar 1927 werden niet min der dan 97 bouwvergunningen verleend, w.o. 32 vergunningen voor het bouwen van een woon huis en 21 voor het bouwen van een bloembollen schuur. Dit is een bijzonder groot aantal vergeleken bij voorafgaande jaren 1926, 54 1925, 32 1924, 33; 1923, 26. In verband met de uitvoering van werk zaamheden aan den Rijksweg Alkmaar—Nieuwe- diep zal een gedeelte van dien weg liggende tus schen 't Zand en Westeinde tot nadere aankondi ging voor het verkeer met motorrijtuigen en andere voertuigen (rijwielen uitgezonderd) op werkdagen en zoo noodig icck op Zon- en feest dagen afgesloten zijn. De te volgen omweg zal met richtingspijlen worden aangegeven. In deze gemeente vindt de Landarbeiders- wet meerdere toepassing. In 1927 toch werden vier voorschotten aan landarbeiders verleend ter verkrijging van een plaatsje, ten bedrage van 3600 3086 3290 en 3600. De plaatsjes waren respectievelijk groot 0.37 H.A.0.11 H.A. (bloembollenland) 0.11 HA. (bloembollenland) en 0.50 H.A. /Thans zijn vijf landarbeiders in deze geme- d aan een plaatsje geholpen, terwijl momenvéël nog enkele aanvragen loopende zijn. Vergadering van de Handeldrijvende en Iri- dustrieele Middenstandsvereeniging „Anna Pau lowna" in de zaal van den heer Kossen op Dins dag j.L Bij afwezigheid van den voorzitter opent de heer H. Jonker de vergadering, waarna de secretaris, de heer C. Kaan, de notulen voorleest welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen stukken De heer Veldman heeft bericht ingezonden dat hij, tengevolge van druk ke bezigheden tot zijn leedwezen heeft moeten bedanken, terwijl ook de heer H. Stellingwerf f bericht zond, dat hij bedankt als bestuurslid, zon der opgaaf van redenen. Adhaesie zal worden betuigd aan de pogingen van den Ned. Slagershond, om alsnog te verkrij gen, dat de slagerijen wettelijk onder de winkels worden gebracht, welke dezelfde artikelen ver- koopen. Voor de benoeming van een lid van den Mid denstandsbond en ieen lid van het Hoofdbestuur (Groep A) zal de candidatuur worden gesteund van don heer Spaander te Hoorn. 21 Maart a.s. zal door de Kamer van Koophan del met de Besturen der verschillende afdeelin- gen een vergadering worden gehouden te Alk maar, waarop door een spreker als onderwerp zal worden behandeld „Vliegende Winkels". De afdeeling zal op deze vergadering door 2 Be stuursleden werden vertegenwoordigd terwijl dan tevens op deze vergadering door die bestuursleden zal worden gepleit, of niet de on gelijke telefoontarief-bedeeling Breezand - Anna Paulowna ter sprake kan worden gebracht. Velen keuren het af, dat het ontwerp Nieuwe Drankwet den algeheelcn verkoop van licht al coholische dranken wil verbieden voor winkels, die geen drankwinkels zijn. -Circulaires zullen worden verspreid, om tegen opname van het des betreffende wetsartikel te agëeren. Voor het aanstaande muziekconcours te Bree zand wordt een medaille beschikbaar gesteld. Indien blijken mocht dat belanghebben zulks verlangen, zal de afdeeling hulp verleenen bij een eventueel adres aan den Raad, om het Pol derbestuur tot rioleering te bewegen van hei weggedeelte tusschen het postkantoor en de woning van den heer A. Dekker. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat de ontvangsten met inbegrip van het vorig saldo, hebben bedragen 310.75, de uitgaven J 112,65 een saldo- dus van 98.10. De bescheiden zullen worden nagezien door de heeren Roorn en Molenaar. Bij de nu plaatshebbende bestuursverkiezing wordt de heer De Graaf herkozen. Inplaats van de heeren Veldman en Stellingwerf! worden ge kozen de heeren J. Molenaar en P. Harder. Allen nemen de functiën op zich. Bij de rondvraag wordt geinformeerd, hoe ver het met de voorbereiding tot het stichten ecner begrafenisvereeniging is gevorderd. Het blijkt, dat nog maar enkel reglementen van elders zijn aangevraagd en ontvangen. Een opmerking van den Heer Harder geeft aanleiding, dat aan het Polderbestuur verzocht zal worden, om voor auto's en andere rijtuigen het draaien bij de woning van F. Jongejan of daaromtrent moge lijk te maken. Op voorstel van don heer H. Jon ker zal de afdeeling het initiatief nemen tot het stichten van een Ziektefonds. Nadat de heeren Waiboer en Molenaar op door hen gedane vragen nog advies hebben bekomen, sluit voorzitter de vergadering. In de Algemeene Vergadering van Het Wit te Kruis „Afd. Anna Paulowna", Dinsdag j.1. in Veerburg onder leiding van den voorzitter, den heer Lovink gehouden, was 'n schrijven ingeko- men van de Afd. Schageen betreffende het oprich ten van 'n tuberculose-vereeniging samengesteld uit 9 Afdeelingen van 't Witte Kruis. De vereeni gining heeft ten doel patiënten te zenden naar 'n sanatoria. Werd besloten de op 15 Maart te Scha gen te houden gecombineerde vergadering te bezoeken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de ontvangsten heb ben bedragen f 2135.441/-?; de uitgaven 2352.6114: alzoo 'n nadeelig saldo van f 217.17, het welk ver oorzaakt is door de f 1194.92 bijdrage aan de bad en zweminrichting. De begrooting werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f1478.67: de begroo ting van de Zweminrichting op f750. De rlrmne- ments en badprijzen zullen worden herzien, ter wijl men weer zal trachten denzelfden badmees ter in dienst te krijgen. Uit het verslag van den secretaris, den lieer Liefhebber bleek, dat het ledenaantal than - 922 bedraagt; 363 maal zijn goederen afgegeven. De heer Komen werd herkozen als bestuur ';d Werd op voorstel van 't bestuur besloten r dit jaar 'n tentoonstelling te houden op het Wit- tekruisgebied en tuberculosebestrijding Voorzitter deed de mededeeling. dat de badin richting goed in orde was, doch aan den grond veel zal moeten gebeuren; echter hoopt men mei 't batig saldo van de tentoonstelling de kosten te bestrijden. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. M'n waarde vriend Harm. Je heb zeker wel gelezen hoe 't hier 'n ware kransen, takken- en medaljeregen is voor het aanstaande concours in Breezand. Dat zal 'n feest worden jong en dan zullen wij in ons blom menland de blommetjes nog 's buiten zetten. Ze hebben d'r hier veul mee o-p, Harm, zelfs m'n Mie, die nou niet zoo heel erg muzikaal is angelegd ze is enthousiast voor het „kouwe koors zooals ze 't muziekfeest pleegt te noemen. Trouwns, 't is ook 'n zekere sport, en al wat sport is, al ruikt 't er maar na, daar is Mie vol van. Ze ging toch ook verleden zomer alle dagen zwemmen in 't Wittekruis-bad; en al zaten haar teenen vol met modder en klaagde ze over vui le nagels, ze gong eiken middag weer baaie, .en pas op, als je zei; 't is daar 'n modderkoekje Daar wil ze net zoo min wat van wete, als t pad bestuur zelf, en ze geeft je de wind van voren Nou dat 't Wittekruisbestuur weer wil boggere, en m'n buurman bij ons presumeerde, dat 't een baggerderij zonder end zou worre, toen had je Mie moete hoore: „Wat weet jij erfan, waterchi nees? As jij swem, sijn je teene net emmers van 'n baggermaschien! ..Buurman krabde van de weeromstuit an z'n baard, en toen werd ze hels: „Jesses, vent, wat sta jij je te krabbele" viel z< uit. „Koop eris voor 'n stuiver insectepoedor bij Neuvel en smeer daar je bovenbeddie mee in:. Valderalderiaan is óók goed voor vlooien merkte ik lachend op, blij dat buur ook 's kenno? met 't humeur van m'n Mie had gemaakt. - Ontplof jij, was z'n nijdig antwoord. Je wijf is 'n Mussolini. Ze mag me gestolen worre „Wie die Missemilie is, w*eet ik niet, schreeuw de Mie, of 't 'n schoorsteenveger is of 'n flessche- trekker, maar je mot niet rekene dat je tegen mijn alles kan zegge. As 't an mijn lag dan was jij al lang door m'n stofzuiger gekl-opt. geveeg en gezogen." En meteen flpate ze de deur voor buur 's neus dicht. En buurman af met 'n gezicht als 'n bestuurslid van onzen Middenstand, die voor z'n baantje heeft bedankt, omdat hij er maar niet tegen kan dat er op de vergaderingen maar steeds begrafe nis- en ziekenfonds ten tooneele komt Nou, ajuus, TEUN. GEMEENTE WIERINGEN. Het bezoek aan de Zuiderzeewerken begint wederom toe te nemen en komen weer vele au to's met bezoekers van elders een kijkje nemen. J.1. Donderdag brachten onder leiding van de hee ren Velders en Veenstra de leerlingen der beide klassen van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagcn in twee groote autobussen een bezoek aan deze werken te Den Oever zoodat het weder om aldaar voor lunchroom en hotels en andere zakenmenschen er goed begint voor te staan. j.1. Woensdagavond hield de Dansclub „Bans- lust" in de zaal van den heer Jurrie Lont te Den Oever haar laatsten dansavond in dit seizoen. De versierde zaal was vol leden en genoodigden die door den voorz., den heer V. Bakker in zijn o- peningswoord hartelijk welkom werden geheeten. 'n Speciaal programma werd onder leiding van den dansmeester, den heer J. N. Bruul uitgevoerd. Ie. 'n Zangstukje door vijf van de jongste meis jes; 2e. tooneelstukje door vijf jongens; 3e Voor dracht door vier heeren en een dame; 4e voor dracht door den heer V. Bakker; 5e tooneelstukje door drie dames en tot slot e „Lentedans" door 8 dames. Tot aller genoegen werd dit programma afgewerkt, 'n Gezelli gstrijje liet zich voor afwis seling hooren. Met 'n zeer geanimeerd bal werd de mooie avond besloten. Jaarverslag Nationale Bankvereeniging. Gunstig Jaar. Dividend 5pCt. Aan het ons ge zonden jaarverslag ontleenen wij het volgende». Het is een gelukkig verschijnsel, dat het aantal onzer relaties zich geleidelijk blijft uitbreiden, dit komt tot uitdrukking zoowel in de toename- der dioor onuitgezette als der aan ans toever trouwde gelden. Hoewel eenerzijds door de meer dere stabilisatie van de Fransche en Belgische valuta de arbitrage-winst belangrijk terugliep liet anderzijds de hierboven vermelde uitbreiding der relaties niet na onze rentewinst gunstig tc beinvlo-eden, ook de hoogere rentestandard in het laatste deel van het jaar werkte hiertoe mede. Evenals het vorige jaar werden door ons geen crcdietpromessen in herdisconto gegeven en hadden wij geen beroep op de Nederlandsche Bank te doen. Het geheele jaar kenmerklet zich bij onze instelling dco-r een zeer ruime kaspesi- tie. Het winstcijfer der renteberekening bedraagt bijna 3 millioen gulden, provisie winst ruim 2 millioen gulden, na aftrek der diverse onkosten blijft een netto winst van ruim 1 millioen 750 duizend gulden, waaraan o.a. de volgende be stemming wordf gegeven. "Afschrijving op gebouwen 200 duizend gulden, toevoeging aan de gewone reserve 100 duizend gulden, toevoeging aan de speciale reserve 500 duizend gulden, 5 dividend is 500.000 gulden. Wij willen hieraan nog toevoegen, dat de door derden toevertrouwde gelden met bijna f millioen stegen en dat wederom een zeer belant rijk bedrag der winst in het bedrijf wordt gela ten, dit jaar 800 duizend gulden, geboekt onder reserve, speciale reserve en afschrijving op ge bouwen. Men meldt ons, dat a.s. Zaterdag het net van het P.E.N. door de geheele gemeente met al de aftakking en aansluitingen gereed zal komen. Wij, die de bouw steeds hebben gadegeslagen mogen zeker wel 'n woord van hulde brengen aan ambtenaren en minder personeel, die dit groo te karwei in zulk 'n korten tijd en zoo keurig heb ben bewerkstelligd. De bevolking waardeert dit. En Wieringen staat aan de spits van de plat telandsgemeenten het aantal aansluitingen be treffende, in aanmerking genomen 't aantal ge zinnen. -- 930 aansluitingen! Het behoeft wel geen betoog, dat de Directie niet over de stroom- afname van Wieringen heeft te klagen. Voor de alhier aangeslotenen, bij de Fede ratie tot bevordering van den wolhandel in N - Holland te Alkmaar, welke, dezer dagen hun af rekening van geleverde wol over 1927 thuis kre gen, was deze afrekening een verblijdende uit komst voorwat de wolprijzen betrof. Voor Wie- ringer wol, prima werd schoon 1.96 le kwali teit 1,84 en voor 2e kwaliteit 1.55 per kilo uitbetaald; voorwaar zeer hooge prijzen. Houder* van wolvee kunnen wij dan ook niet genoeg aan bevelen „wordt lid van genoemde federatie Een verschrikkelijk Ongeluk. Dinsdagavond keerde de motoraak van schipper P. Lont, nadat men in Landsmeer mosselen voor eendenvoeder had gelost, door het Groot Noord Hoilandscli Ka naai naar Wieringen terug. Nabij de trambrug bij Schoorldam stond de varensgezel S. Bakker Jz. aan het roer. Als zulk 'n schip leeg is kan het juist onder de brug door. En of nu Bakker te laat de brug heeft bemerkt, of aan een of andere werk zaamheid was, men weet het niet, doch hij heeft zich niet tijdig in veiligheid kunnen stellen en hij geraakte tusschen de brug en het stuurrad be klemd, waardoor hem de borstkas werd inge drukt en de dood onmiddellijk moet zijn ingetre den. Verschrikkelijk, 'n Onzettende gewaarwor ding ook voor zijn makkers, die hem nog hoor den roepen: „Jongens, jongens! en toen zij tot hem snelden hem zoo vonden. Men kan zich de wanhoop voorstellen van z'n' vrouw en eenigst dochtertje en familie bij het vernemen van deze treurige tijding. De deelne ming in dit droevig ongeval is algemeen. Zilveren ambtsjubileum van den Heer W. J. Bruul. Wij lezen in de Alkm. Gourant Op 5 Maart a.s. zal de Heer W. J. Bruul, ge meentesecretaris te Heiloo, zijn 25-jarig jubileum vieren als secretaris. Op jeugdigen leeftijd kwam hij in dienst te Wieringen, zijn geboorteplaats, waar hij op 18- jarigen leeftijd als ambtenaar in dienst trad en op 5 Maart hij had juist den 23 -jarigen leef tijd bereikt volgde zijn aanstelling als gemeen te-secretaris. Sinds April 1917 is de heer Bruul te Heiloo ris zoodanig werkzaam, en hij is niet alleen de rechterhand van den burgemeester en vertrou wensman van de raadsleden, doch ook de altijd behulpzame en welwillende» ambtenaar voor hen die met hem in aanraking komen. We twijfelen dan ook niet »of het zal den sym pathieken hoofdambtenaar aan blijken van be langstelling niet ontbreken. Voor hen, die den jubilaris willen complimen teeren is gelegenheid op Maandag1 5 Maart van 35 uur ten huize van den jubilaris. We willen nu reeds verklappen, dat de dag niet ongemerkt zal voorbijgaan. - In de god dienstoefening van a.s. Zondaga vond (4 Maart) zal voor het eerst het electrisch licht branden in de Kapel te Den Oever. SUCCES NIEUWS. Zondag gaat Succes naar Helder 5 om daar haar laatste comp.-wedstrijd tc spelen. Mocht S. het geluk hebben om van H. te winnen, dan wordt zij ditmaal ongeslagen kampioen. Vertrek van H.-hoef 12.45 uur. Succes TI speelt thuis om 2 uur tegen S.V.S. 3. EEN GEHEELEN NACHT IN DE MODDER. Vorige week begaf de pastoor van Valburg zich 's avonds huiswaarts. Bij het oversteken van een vonder op een der binnenwegen, geraak te hij door uitglijden in een sloot, waar hij bijna tot de schouders inzakte, meldt „De Tijd." Den geheeTen nacht barcht de pastoor in dezen benar den toestand door. Tegen den morgen hoorde hij voetstappen en riep om hulp. Met groote moei te kon men den pastoor uit den drassigen grond krijgen. De pastoor was gewend te voet dezen afstand af te leggen. Door het vriezen der laatste dagen was de grond ter plaatse glad, hetgeen de oor zaak is geweest van dit ongeluk. AMELAND Geïsoleerd. Door den aanhoudende Oostenwind is de waterstand op de wadden zoo laag, dat de veerboot van Nes naar Hohver voor een paa dagen is vastgeloopen en nog steeds niet terug is, zoodat Ameland sedert een paar dagen geïsoleerd is. LICHTSTORING IN DE HAARLEMMERMEER. Donderdagavond is door een defect aan den hoogspannigskabel nabij Schiphol de geheele gemeente Haarlemmermeer in hef donker gezet. De liehtstormg duurde van 8 uur tot half II. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente: H hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Den Oever av. 7 uur Ds. v. Beek. (Extra collecte DOOPSGEZINDE GEM. H.hoef v.m. 10 uur Ds. Van der Veen. Stroe nam. 2.30 Ds. Van der Veen. Heden Vrijdag 2 Maart 7.30 Jongerenkr. Verm. EVANGELISATIE n hoof v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. tf.hoef n.m. 7 i de heer Bosma. Woensdag 7 Maart n.m. 7 uur Bidst. v.h. gewas. het nieuwste sensatie filmwerk in S acten. AANVANG S UUR. prima en alle soorten 't Goedkoopst adres K. SCHUURMAN, Zuidstraat No 44 HELDER Zondags geopend.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2