JEH1NE 19e Jaargang Dinsdag 13 Maart 1928 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 21. b WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT KLKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: B[ippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. MARKTO VERZICHT. Onze exporthandel heeft door den oorlog ge ducht geleden. De cijfers geven dat te kennen. Vijf -jaar voor den krijg, dus 'in 1909, bedroegen onee uitvoercijfers van vee 61393 stuks slachtvee en 22477 stuks fokvee, groot en klein. Vijf jaar na den vrede, 1592 stuks slachtvee en 12321 stuks fokvee, dat geeft dus een verschil van 59801 slachtrunderen en 49072 stuks bedrijfsvee. Voor we zulke uitvoercijfers weer onder de oogen krij gen moet er nog al wat gebeuren. Dan gaan de prijzen ook wel omhoog. Men mag tegenwoordig al blijde zijn als men prijshoudend noteeren kan. Zoo was het Donderdag te SCHAGEN ook. Door dat er weinig le kwaliteit aanwezig was, liep de 4 prijs van 1,- tot 1,05. Naar evenredigheid ging het met 2e soort nog al goed 0.90 a 1.-, de 3e soort was zeer traag, 0.65 a 0.75 alles per Kg. Melk- en kalfkoeien gingen iets trekkend. Nuch tere kalveren waren vlug. Met au to's gingen ze het zuiden in en verder naar Duitschland, Bel gië en Frankrijk. Schapen werden voornamelijk gekocht voor het bedrijf. De prijs was hoog 34,- a 37,-. Varkens waren stug. Zouters voor Fran krijk 27 k 28 cent. Zware voor Italië 31,-. PROVINCIAAL NIEUWS. BEVERWIJK. Chauffeur van 12 jaar. Maakt •en autotochtje van Beverwijk naar Castricum. Het 12-jarig zoontje van den te Beverwijk wo nenden vrachtrijder H. zag in de Koningstraat aldaar een vrachtauto onbeheerd langs don weg staan. Hij had meermalen met z'n vader aur<s gereden en wilde het nu eens alleen proheeren. Hij plaatste zich achter het stuur, maakte de rem las, gaf gas en voort reeds onze jonge chauf feur, eerst door een aantal nauwe straatjes, toen den weg op naar Castricum. Het ging fijn. Alle mogelijke hinderpalen werden zonder ongelnk- ken genomen. Onderweg pikte hij nog een vriend op. Zoo kwam hij in Castricum aan. Maar de eigenaar van den auto had niet stil gezeten. Zoodra hij zijn wagen miste, was hij naar de politie geloopon, die terstond op onder zoek uittrok. Weldra had men het spoor te pak ken. Eenige personen hadden een vrachtauto, bestuurd door een jongen, naar Castricum zien rijden. De politie en eigenaar van de vermiste auto1 gingen in een auto den vluchteling na en 'werkelijk troffen zij de vrachtauto te Castricum aan. De jongen kreeg een flink standje, waarover hij zeer verontwaardigd was. Hij had immers geen ongelukken gemaakt WIJDENES. De veldwachterskwestle. Tn de vergadering van den raad dezer gemeente is de zaak van den gemeenteveldwachter opnieuw aan de orde geweest. De raad wraakte het schrijven van mr. J. Belonje, den raadsman van den veld wachter. De wethouder Bruine zeido. dat hij diens handelwijze zeer afkeurde, de heer Mole naar had verwacht, dat B. en W. mr. Belonje zouden hebben gedwongen zijn bericht, ook in de dagbladen opgenomen, te herroepen. Een door vier van de zetfen raadsleden ingediende motie van sterke afkeuring over het beleid van B. en "W. noemde burgemeester De Goede zeer mis- FEUILLETON. plaatst. Hij verklaarde de motie naast zich neer te leggen, wilde er geen bespreking over toestaan en weigerde over die motie te doen stemmen. De heer Luijt constateerde, dat de burgemeester wel ver van den raad afstaat. ITen slotte liepen de discussies dood op den onwil van den burgemees ter om daarop in te gaan. 't ZAND. Alhier zal een nieuwe zuivelfabriek worden gebouwd. In eene vergadering van be langstellende veehouders sloten zich 300 veehou ders met 565 koeien bij de onderneming aan. Met zekerheid kan worden gezegd, dat dit nog slechts de voorhoede van de toegetredenen is. VERGETEN SCHOOLKIND TE HAARLEM. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur kwam een jongetje aan het politiehuis aan het Leidsche plein te Haarlem vertellen, dat in de R.K. school op den hoek LeidschevaartWestergracht, een kameraadje van hem was opgesloten. Een agent ging kijken en inderdaad bleek dat in een der lokalen een 6-jarig jongetje zat, terwijl de school reeds op slot was. Het hoofd der school werd ge waarschuwd en door diens bemiddeling werd de opgeslotene verlost. Een onderwijzeres heeft het laatst de school verlaten en dus blijkbaar het ventje vergeten. VAN PURMEREND NAAR HAARLEM. We gens de belasting. De wijnkoopersfirma Oud te Purmerend had de vorige week aan B. en W. W. medegedeeld te zullen blijven wanneer de progressie in de belasting voor de hooge inko mens verlaagd zou worden. Op grond hiervan stelden B. en W. aan den Raad voor om het belastingtarief in dien zin té wijzigen, dat zij het van groot belang vonden dat het groote bedrijf der firme te Purmerend zou blijven. Zooals gemeld heeft de raad Woensdag dit voorstel verworpen, doch besloten die verlaging het volgend jaar in te voeren. Dit heeft echter niet het gewenschte resultaat opgeleverd. De fir ma heeft aan den burgemeester van Purmerend medegedeeld, dat zij haar bedrijf spoedig naar Haarlem zal verplaatsen. O—O No. 39. Gij moet alles verkoopen, wat zich hier be vindt, behalve de boekenverzameling, die gij voor George moet bewaren. Ik beveel u ook aan om 't kleine kartonnen paard zorgvuldig te bewaren, dat het kind tegen zijn borst drukte, toen zijn moeder van vermoeidheid nederzeeg op den drem pel der pasterie. Dit armoedige speelgoed is een kostbaar overblijfsel. Georges herinnert zich, ge lukkig niets van dit zoo droevig verleden. Hij ge looft, dat dit kleine paard hem geschonken werd door mijn zuster, en hij houdt er veel van,. Wan neer hij man zal zijn en een thuis zal hebben, zult gij het hem wedergeven. Al uw wenschen zullen volbracht worden Hebt gij hem nog iets aan te bevelen Neen. Ik zal nu gerust over het lot van Ge orges sterven maar ik zou wenschen hem nog eens te zien, alvorens de laatste reis te onderne men. Wilt gij hem van Parijs gaan halen O fik wil Gij weet, dat het dringt. Dezen avond zal het kind bij u zijn. Etienne drukte opnieuw de hand van den gees telijke en vertrok naar Parijs. Sedert elf jaar had de jongeling veel gewerkt. Hij was een ernstig kunstenaar geworden, een kunstenaar van groote verdienste en zijn schil derijen werden met een hoogen prijs betaald. Bij het begin van dit verhaal hebben wij hem te Chevyr zien aankomen om er eenige dagen uit te rusten van de vermoeienissen van het leven van Parijs en, na rijp beraad, een onderwerp voor een schilderij te zoeken, die de aandacht op zijn tot nog toe onbekenden naam zou vestigen. Wij weten, at de aanhouding van Jeannc For tier, op het oogenblik, dat men de ongelukkige vmoeder van haar kind scheidde, hem het ge wenschte onderwerp had geschonken, en dat hij onmiddellijk de groote trekken van dit hartroe- B IN NE NL. NIEUWS. VERPACHTING IN DE BETUWE. Bij de in de Over-Betuwsche gehouden verpach tingen van weilanden werden dezelfde prijzen gegeven als vorig jaar. Slechts voor het lager ge legen weiland liep de pachtsom een twintig gul den per bunder terug. Gegeven werd van 115 tot 175 per bunder. EEN ZWERFLUSTIG MEISJE. Maandag stapte te Dokkum uit een van Leeu warden gekomen autobus, een klein meisje. Haar tengere figuurtje, de ziekelijk staande oogjes, haar bleeke kleur trokken de aandacht en toen ze stond te weifelen, waarheen ze zou gaan. be moeide zich een voorbijgan ger mot het kind en begon een praatje. Het schreien stond het meisje nader dan het lachen. Ze vertelde, volgens het N. v.h. N.. met een benepen stemmetje, dat ze naar Groningen moest, en toen ze hoorde, dat ze in Dokkum was, inplaats van in Groningen, kwam aan het licht, dat ze in Leeuwarden in een verkeerde bus was gestapt. De voorbijganger bracht haar naar den inspecteur van politie Daar vertelde ze, dat ze in Groningen woonde in de Zoutstraat. Ze had in Leeuwarden bij een oom gelogeerd en was in een verkeerde autobus ge stapt. De inspecteur vroeg telefonisch verbinding met de Groningsche politie, en terwijl deze be,- zig was de ouders van het verdwaalde meisje op te zoeken, kwam er toevallig een Groningsche auto langs het Dokkumsche politiebureau. De in zittenden waren bereid het kind mee te nemen naar Groningen. Daarmee zou de zaak opgelost zijn geweest, als niet uit Groningen het bericht was gekomen, dat de ouders niet te vinden wa ren, dat er in den Zo-utstraat geen menschen woonden van den naam, als het kind opgat. en dat ook niemand een meisje miste. Toch bleef het kind volhouden dat ze Groningen woonde, maar veranderde haar inlichtingen nu zoo, dat haar ouders ergens met een schip lagen. Omdai het laat begon te worden en het ziekelijk uitzie», de kind toch niet in Dokkum kon blijven, werd besloten, dat de auto haar mee zou nemen en aan de Groningsche politie afgeven. De auto was maar even weg, of de Dokkumsche inspecteur van politie werd opgebeld door een collega uit Leeuwarden. Het bleek, dat het kmd daar werd vermist. Haar heele verhaal was leugen. Haar ouders woonden in Leeuwarden en hadden veel last van dit tienjarig meisje, dat zelfs nu en dan 'een fiets wegnam om een eindje te gaan rijder», een enorme zwerflust aan den dag legde en ook nu weer in een autobus was gaan zitten om een ander deel van de wereld te gaan zien. De Groningsche politie heeft zorg gedragen, dat het kind bij haar ouders is teruggekeerd. DE EERSTE AARDBEIEN. Op de groenten- en vruchtenveiling Utrecht en Omstreken te Utrecht, werden Zaterdagmiddag de eerste aardbeien van de kweekers Matth.vsen en Stubenissky, te Harmeien, aangevoerd. DOOR GEWEERSCHOT GEDOOD. iTe Winschoten onderzocht de 27-jarige onge huwde Johannes Kloo sterhuis zijn geweer, waar mede hij vogels zou schieten. Een schot ging af en verbrijzelde zijn hoofd, waardoor do dood on middellijk intrad. HET ZOEKEN VAN EIEREN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat in het. geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tu reluurs, kieviten, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1928 b. he ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs open baren wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toege staan tot en met 30 April 1928. c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, of vervoeren van eieren van wilde eenden en an der waterwild als genoemd onder a niet is toe gestaan. TE VEEL IN KAS. Donderdagavond vergaderde de Raar der ge- rend tooneel geschetst had. Bij zijn terugkomst van Parijs, zette hij zich met ijver aan het werk, en voilgens de schets, be gon hij een schilderij, dat weldra een aangrijpen de indruk maakte. Het gelaat van Jeanne For tier en dat van George waren treffend van gelij kenis. Niet de minste omstandigheid was door Etienne vergeten. Het kleine kartonnen paard met houten plankje bevond zich nevens het kind. Het tentoongestelde schildere had zeer groo- ten bijval maar daar de naam van Etienne Cas tel nog niet bekend was bood er zich geen kooper voor aan. Na de tentoonstelling kwam de schil derij terug in het atelier, waar het in een donke ren hoek werd opgehangen en met een groen doek overdekt, en Etienne, geheel aan zijn werk over gegeven, dacht er niet meer aan. Het volgende jaar kreeg hij de eerste medaille, het jaar daarna den prijs van het Salon. Van dit oogenblik af was hij bekend, en het fortuin, tot nu een weinig weerbarstig, lachte hem toe. Etienne, hoewel hij een stil en geregeld leven leidde, hield bovenal van zijn vrijheid. Hij dacht er niet aan te huwen. fToen hij den geestelijke van Chevry verliet na de samenkomst, waarbij onze lezers tegenwoordig waren, zeide hij tot zichzel- ven Hoe dat samenvalt Hoewel ik nog geen vrouw heb, zal ik nochthans een kind hebben, ik die juist zooveel van kinderen houd. Bij zijn aankomst te Parijs sprong hij in een rijtuig, liet zich naar het College Henri IV bren gen en vroeg naar den directeur, bij wien hij wel bekend was, in zijn dubbele hoedanigheid van beroemd schilder en van vriend van Georgeis. Do directeur ontving hem onmiddellijk. Etienne leg de hem de oorzaak van zijn bezoek uit, door hem den wanhopigen toestand van den oom van Ge orges te verhalen. Onmiddellijk werd er bevel gegeven om den scholier te roepen en voor hem een roistasch in orde te brengen met zijn kleederen en eenig lin nengoed. Vijf minuten later kwam Georges bij den directeur binnen en ilep met ontsteld gelaat naar Etienne toe» en riep uit Men heeft mij gezegd, mijn vriend, dat gij mij komt halen. Zou mijn beste oom ziek zijn meente Klimmen. Bij de ingekomen stukken was o.m. het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit bloek, dat er een bedrag van 1255 ie veel in kas was, van welk bedrag de herkomst nog niet kan worden achter haald. TEGEN DE BIERVILTJES. De Nat. Comm. tegen het Alcoholisme heeft in erband met de bekende bierviltjes van den Bond van Nederlandsche Brouwerijen, aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht niet te willen toe staan dat deze voorwerpen ook zullen worden 'neergelegd in de wachtkamers en restauraties der stations, aangezien dit een propaganda is die valt buiten het kader der gewone commerei- eele reclame, maar veeleer een politieke' propa ganda tegen de aanhangige drankwet. Dezer dagen kwam bij de Nat. Comm. bericht in van de directie der Ned. Spoorwegen, dat aan haar verlangen zal worden voldaan. TUSSCHEN DE MOLENSPILLEN. Zatermiddag geraakte de zoon van den heer K. Sikkema in den polder te Uithuizen (Gr.) in den korenmolen van zijn vader tusschen een der spillen, met het gevolg, dat beide bovenbeenen werden gebroken en hij ernstig aan het hoofd werd gewond. De kleeren werden hem van het lijf gescheurd. Tn deemiswekkenden toestand is de ongelukkige naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Inderdaad, mijn jongen, bij is ziek. Zeer ziek Is er gevaar bij Ik vrees er voor Georges brak in snikken uit. Mijn God mijn God stamelde hij. Mijn teerbeminde moeder is het eerst heen gegaan Gaat mijn oom mij nu ook verlaten Heb moed, mijn beste Georges, zeide Etien ne, terwijl hij hem aan het hart drukte heb moed wij gaan heen, uw oom wenscht u te zien. Laat ons spoedig vertrekken Drie uren later kwamen beide op de pastorie van Chevry, die weldra, door een nieuwen rouw getroffen zou worden. Georges snelde naar de kamer van de geestelijke, dien hij half snikkend omhelsde. Mr. Laugier was zoo bewogen, dat bij zijn tranen niet kon weerhouden. Gedurende ver scheidene oogenblikken bleven beiden sprake loos. Den stervende gelukte het 't eerst zijn ont roering te overmeesteren, hij zeide met gebroken stem Georges, mijn kind, evenals uw moeder, mijn arme zuster, ga ik deze wereld verlaten. Neen, neen, neen, stamelde de zoon van Jeanne Fortier, terwijl heel zijn lichaam beefde; gij zult niet sterven, ik wil het niet. Waarom u er tegen verzetten, mijn lief kind? hernam de geestelijke. Ik onderga de algemeene wet. God roept mij.Ik ga tot Hem. Bij mijn afscheid betreur ik maar éénc zaak het spijt mij, dat ik het oogenblik niet kan beleven, waar op gij man geworden, over uw toekomst zult be slist hebben. In afwachting, dat die dag aanbre- ke, zal onze vriend Etienne Castel, hij u de plaats innemen, die gij verloren hebt. Beloof mij, mijn kind, hem te gehoorzamen, gelijk gij aan uw teerbeminde moeder, mijn beste Clarisse. gehoor zaamde, gelijk gij aan mijzelven gehoorzaamde. Belooft gij het mij Georges kon niet antwoorden dan met een hoofdknik. Hij wierp zich in de armen van Etien ne, die in stilte weende. Mr. Laugier ging voort Wees in uw jongelingsjaren en in verderen ouderdom, wat gij in -uw prilste jeugd geweest zijtgoed, teerhartig, liefdadig. De toekomst zal u zonder twijfel veel teleurstellingen, veel be- BUITENLAND. OUDE RUBBERBANDEN zijn nite zoo waardeloos als men wel eens wil doen gelooven. In Engeland produceert een fa briek dagelijks 11.000 kilogram „nieuwe rubber", die vermengd wordt met de plantage rubber. De ze „nieuwe" rubber wordt op de volgende wijze uit de „oude" gewonnen oude rubber (als bin nenbanden, buitenbanden, massieve banden, 'enz.) wordt in molens zoo fijn gemalen, dat zij door een zeef zou kunnen, en dan ouder toevoe ging van een scherpe stof gedurende 24 uur tot een temperatuur van 180 graden verhit dit noemt men ont-vulkaniseeron dan wordt alles gewasschen en met warme lucht gedroogd. Daar door heeft de rubber haar elasticiteit herkregen, terwijl het canvas der banden door het bijtende- natriumzuur grootendeels verteerd is. De resten van canvas en vuil worden uit de in runne lagen uitgerolde rubber-massa verwijderd. Na deze be handeling blijven van het oorspronkelijke mate riaal ongeveer 85 a 90% over om weer als nieu we rubber gebruikt te worden. KUIT-ADRESSEN. In Engeland lanceeren de dames een nieuwe mode zij borduren haar monogram op de kuit van haar linkerkous, even onder de knieholte. Als men dus kennis wil maken moet men eerst achter de bedoelde dame gaan marcheeren, in de hoop, dat zij niet zoo vlug stapt, dat haar mo nogram niet te ontcijferen is VOOGD OVER 60.000 KINDEREN. De stad Berlijn is voogd, met vol toezicht en volle verplichtingen, over niet minder dan 60.000 onmondige Berlijnsche kinderen, als daar zijn kommernissen bezorgen. Wapen u, daar de mensch sterk is, wanneer hij door een gerust ge weten gesteund wordt. Mijn kind, kniel voor mij. Georges liet zich voor het bed op de knieën val len. De oude geestelijke vond in zijn uitgeput li chaam nog kracht genoeg om zich een laatste maal op te richten hij spreidde zijn handen uit over het hoofd van den zoon van Jeanne Fortier, gelijk hij ze boven het hoofd zijner moeder had uitgespreid, en sprak deze woorden uit In den naam van den levenden God, ik ze gen u Dit waren zijn laatste woorden. De kracht, waarmede hij zich had ingespannen, was uitge put. Hij viel achterover, en zijn bleek hoofd, met lange witte haren omlijst, zeeg op het kussen neer Georges greep zijn handen, en bedekte ze> met kussen. Eenige minuten later blies mr. Laugier, de uit muntende man, die zijn leven had doorgebracht met goed doen, den laatsten adem uit. Acht dagen na dezen nieuwen rouw, trad Ge orges weder het College van Henri IV binnen de familieraad volgde den wensch op, uitgedrukt in het testament van'den ouden geestelijke, en benoemde Etienne Castel tot voogd van den scho lier. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat de gebeurte nissen, welke wij verhaald hebben, op de pastorie van Chevry voorvielen, stierf Noëmi Mortinier te New-York, haar echtgenoot, den valschen Paul Uarmant, een klein ziekelijk dochtertje van acht jaren nalatende. Jacques Garaud was wel de grootste) der mis dadigers, der ellendigen, maar dit belette hem niet zijn vrouw tot aanbidding toe te beminnen. Zijn droefheid was verschrikkelijk ééne zaak kon hem een weinig kalmeeren het was het gelaaf, de liefkozingen van het kind, dat hem de moeder herinnerde. James Mortinier, in het hart getroffen, over leefde niet lang zijn dochter, die hij boven alles ter aarde beminde. Door het verdriet ondermijnd, stierf hij, zijn schoonzoon aan het hoofd latende van een der grootste fabrieken der Vereenigda Staten. *31^ (Wordt vwvolgd

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1