oppervlakkige in O'Neil niet beviel. Hij zag slechts één mogelijkheid om den leer ling den vereischten ernst bij te brengen. Hij her innerde zich het oude recept, dat wanneer men een jongen wil leeren zwemmen, de beste manier is, hem in diep water te gooien, en zoo te nood zaken zijn weg naar den wal te vinden. Ook zijn branie-achtigen leerling wilde hij eens voor de keuze stellen „zwemmen of verdrinken." Nu is in schoolvliegtuigen de stuurstang zoo wel in den cockpit van den instructeur als in dien van den leerling afneembaar. Hiervan maak te de instructeur gebruik om O'Neil een lesje te geven. Op 'n paar honderd meter hoogte trok hij den stuurstang los, toonde hem aan O'Neil, en wierp het ding overboord. Nu moest de leerling, meende hij, toonen wat hij kon. De jongen grijns lachte, volgde het voorbeeld van zijn instructeur en wierp tot diens groote ontzetting ook zijn stuurstang naar beneden, Het toestel was dus stuurloos. De instructeur was ten einde raad en wist niet beter te doen dan een, twee, drie met zijn para chute over boord te slippen. O'Neil zei hem vrien delijk vaarwel. (Tot zijn stomme verbazing za» de instructeur, toen hij langzaam met zijn" val scherm naar beneden daalde, O'Neil keurig in groote kringen om hem heen vliegen. En het vliegtuig kwam zelfs ook veilig op den grond neer. Toen meester en leerling elkaar ontmoet ten, werd het geheim van de geslaagde) solo vlucht onthuld O'Neil had vernomen wat de instructeur in zijn schild voerde, en was toen op het idee gekomen, een reserve stuurstang mee te nemen. Hij had slechts dien reserve-stuurstane overboord geworpen O'Neil is thans grooter branie dan ocdt te vo ren GRIEZELIGE VONDST. Maandagavond wilde een bloedverwant bet echtpaar Walter in de Berlijnscbe wijk Lankwit» bezoeken. Toen op zijn kloppen aan de deur van het zolderkamertje, dat door het echtpaar werd bewoond, niet werd opengedaan, waarschuwde ihij de politie. De politie maakte de deur open Thans bleek, dat het echtpaar dood in bed lae De brievenbus was sedert 28 Februari niet ge ledigd. De sterk in staat van ontbinding verkee- rende lijken hebben dus 14 dagen in de woning gelegen. DE MEESTERESSF. VAN „DEN GROOTEN VOGEL." Zooals men weet, heeft lady Cobham, de echt- genoote van den bekenden Engelschen vlieger haar man vergezeld op zijn tocht boven het Afri- kaansche vasteland. Hoe verder ze de binnenlanden invlogen, h:o meer opzien ze baarden onder de inlandsche be volking, die nog nooit zoo'n „grooten toovervo^ gel", zooals ze het vliegtuig van Cobham noem den, hadden gezien. Kort geleden vloog Cobham bet gebergte en de hoogvlakte van Taganyika over tot aan den oor sprong van het Nijassa-meer. Hij landde-in Vua. en dadelijk was het vliegtuig omringd door zwarte inboorlingen, die op eerbiedigen afstand bleven kijken naar dien wonderlijken grooten vogel, die in hun- land was neergestreken. Met nog meer eerbied echter keken ze de beide men- schen aan, die dien grooten vogel getemd en ge dresseerd hadden, en met hem konden vliegen waarheen zij wilden. In den loop van den dag ging lady Cobham een wandeling maken door het dorp. En toen bleek eerst recht hoe gróót de indruk was, dien hun vliegtuig gemaakt had. Overal waar zii lang? kwam, wierpen de inboorlingen zich, met gevou wen handen, op hun knieën, en prevelden woor den van vereering tot de meesteresse. van den grooten vogel EEN VERGIFTIGINGSGESCHIEDENIS. Een moderne Messalina. In Bromberg heeft zich een geschiedenis afge speeld, die in sommige opzichten herinnert aan bijzonderheden van het Duitsche proces-Krantz. Twee jeugdige studenten .jongens van 18 en 19 jaar, waren verliefd op hetzelfde meisje een cacuspositie, welke méér voorkomt en dan ook niet der vermelding waard zooi zijn, indien de twee rivalen niet besloten hadden op eenigszins sentimenteele en theatrale wijze hun concurren tiestrijd te laten beslechten door het voorwerp Van hun aanbidding. Zij zouden kiezen de afge wezene zou dan sterven om plaats te maken voor den uitverkorene. Voor ieder der studenten werd een kop koffie gtereed gezethet meisje zou nu naar keuze su blimaat doen in een der kopjes. Maar de lieftal lige jongedame bleek een moderne Messalina h zijn zij had genoeg van haar twee aanbidders en deed in beide kopjes sublimaat, met het ge volg, dat haar slachtoffers nog slechts op het laatste oogenblik door het uithevelen van de maag van een wissen dood konden worden ge- red. Na haar arrestatie bekende de jeugdige gif mengster ronduit, dat zij deze oplossing eer prachtig middel had gevonden om bevrijd te wor den van haar bedde lastige bewonderaars MENSCHENBEENDEREN. Als schoonheidsmiddel voor paarden. Te Klagenfurt heelt een proces plaats gehau tegen drie landarbeiders wegens kerkhof schen ding. Des nachts plachten zij nu en dan in te breken in het knekelhuis en sleepten in zakken de daar opgetaste menschenbeenderen weg. Uit hun buit maakten zij beenderenmeel, hetgeen zij dan verkochten als schoonheidsmiddel voor paarden zij verzekerden den paardeneigenaars, dat er geen beter middel bestond om de huid glanzend te maken dan voedering met dit meel. Het drietal werd voor eenige weken opgesloten SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE. Te Verviers (België) is een arbeider ten gevolge van de koude op straat neergevallen. Te Moskou is uit Petropawlofsk bericht ont vangen, dat op het schiereiland Kamsjatka een buitengewone koude heerscht. Op sommige plaat sen is een temperatuur van 60 graden Celsius onder het nulpunt geregistreerd. Tal van men- schen en dieren zijn doodgevroren. De strenge koude is ook in Zuid-Frankrijk merkbaar. In het bijzonder hebben de wijnbergen van de lage temperatuur te lijden. Men vreest vooral in het gebied van Lezignan en Aramon, dat de oogst slecht zal uitvallen. AUTO VERBRAND. In Mecklenburg-Strelitz is op den Roedeler- straatweg in het Retzowerbosch een auto, waarin 2 personen zaten, tijdens het rijden in brand ge raakt. De inzittenden wisten zich te redden door uit de auto te springen. Do auto liep nog 30 M door en vloog toen tengevolge van een ontplof fing 2 M. hoog in de lucht. Toen de auto weer op den grond kwam, verbrandde hij totaal. Door de vlammen werd ook het naaldhout in het bosch aangetast, doch deze boschbrand kon door spoe dig opdagende hulp worden geblucht. EEN PREEK MET VRAAG EN ANTWOORD. [Te Mansfield in Engeland is in de Angli- caansche kerk volgens de „Daily Herald" Zondag een novum geweest. Twee predikers hadden ie der een preekstoel beklommen aan een der beide zijden van de kerk. De pastor loei, rev. H. W. Quarrel, begon zijn toespraak over de transsub stantiatie, en werd na vijf minuten onderbroken door den heer E. G. Philips, 1 eeraar aan de Mans- field Grammar School (blijkbaar dus ook theo loog), die een vraag stelde. Zoo ging de predicatl* twintig minuten lang in vragen en antwoorden voort. Het gehoor moet een zeer levendig belang- in dit onderricht hebben gesteld, en men hoopt het dan ook vaker te geven. DROEVIG SLOT VAN EEN MASKERADE Feest. Midden in de feestvreugde ingerekend. Een berucht ondergraver, die zich herhaalde lijk aan diefstallen met insluiping schuldig maak te, werd de vorige week ingerekend en op het sectiebureau te Mr. Gornelis vastgezet, meldt de Java Bode. De controle merkte op zekeren nacht, dat de man een gat in zijn cel had gemaakt. Hij werd toen in een andere cel overgebracht. Eenige dagen daarna werd hij met de stukken op zijn zaak betrekking hebbende, naar den djaksa gezonden, doch wist onderweg de beenen te nemen. De dief profiteerde echter niet lang van zijn vrijheid. Tjap Gomeh brak aan en ook te. Meester werd dit feest druk gevierd. Troepen gemaskerden vermaakten zich langs de straten. En daaronder bevond zich ook ons beruchte boefje. Hij had zich extra toegetakeld en tandakte op een gegeven moment voor een troepje inlanders uit, langs den Matramanweig. Naast hem bewogen zich op dezelfde gracieuze wijze twee verkleed© Inlandsche rechercheurs, die in de gaten hadden, met wien zij te doen had den, doch niets lieten merken. Al tandakkende bewoog het troepje zich in de richting van het politieposthuis naast het mees- tersche postkantoor. Vóór den ingang van het gebouwtje werden door het drietal eenige sierlijke zwaaien gemaakt en plotseling voelde de uitbreker een viertal han den in zijn nek, die hem naar binnen sleurden. Nog had hij den tijd om geestdriftig uit te roe pen „Saja orang prijman betoel." teen de ijze ren kluisters reeds aan zijn polsen glommen en hij, van den eersten schrik bekomen, bemerkte in het voorportaal van 'slands snuifdoos te zijn beland. BRIEF van HARM aan TEUN I Wieringen, Datum postmerk. Beste Teun. Je ken je gien voerbeeld van vorme, zoo slecht de menschke teugenswoordig benne. Ik keek de krant goster zoo maar 's efkes in en toe las ik weer 'n heel rijtje helerij en stelerij. Voer de merkwaardigheid zei ik je efkes gj>- sommu wat ik las „Dure bandjes en minderwaardige sigaren." Sedert de invoering van de tabaksbelasting de invoering van het banderolle systeem mede woed zakelijk maakte, zijn vele minder conscienteusc sigarenhandelaren er toe overgegaan, sigaren van een goedkoopere kwaliteit van banderolen t© voorzien, die een veel hoogeren prijs aange ven." „Onregelmatigheden." De in de vergadering van de Veilingsvereeniging „Westland" afd. Monster samengestelde fustcommissie tot taak hebbende, de onregelmatigheden tegen de fust controle aan de veiling te onderzoeken, heeft vastgesteld, dat het tekort 4000 bedraagt...." „Vermeende Gascorruptie te Helder." Ten op zichte van de vermeende gascorrupties, deelde de burgemeester van Helder in de Dinsdag gehou den raadsvergadering mede, dat Vrijdag eene conferentie zou plaats hebben met den officier van justitie te Alkmaar...." Nou wat zeg je er van, Teun Is 't niet 'n staatje, om achter 'n lijstje te zetten met 't riemke er onder: Corruptie in sigaren, corruptie in het gas Corruptie in de groentekas En de Helderstad doet ook nog meein Corruptie: wethouders-verkiezingswee Ja, jongen bij buurman Helder broeit 't. 'n commissie deer wethouwers en burgervaarders van are plase zitting in hewwe, is insteld om te kieken of de wethouwersbenoeming van Helder recht of scheef gaan is. En om nou Helder 'n fet- soenlijk anzien te geven, as die hooge heere kom- me, het de raad op voerstel van B. en W. de stad z'n voernaam van „Den" weerom geven, want Wat 'n boer is zonder land En een schip is zonder want; Wat 'n bakker is zonder gist En een koopman zonder list; Wat een paard is zonder staart En een kabouter zonder baard; Wat een klerk is zonder pen, Is stad Helder zonder „DEN!" En nou benne Helder's B. en W. in 'n helde» oogenblik an 't prakkeseeren gaan, welk motief ze hadde om „Den" weer op de troon te zette, want ze wouë zelf niet wete, dat nou ze in de pi- narie zit te, zoo'n verlangst naar heur schutsen gel „Den" hadde, en nou geve ze voer: „het pu bliek had dooie „Den" altijd op z'n tonge en klet ste maar altijd van „Den Helder"! En Helder's Ministerie van Binnenlandsche vermaken, Is, nu de begrootingslol op z'n end begon te raken Aan 't visschen gegaan waar „Den" was gebleven Die men zoo snood van zijn troon had verdreven Eindelijk vond men hem, hopeloos verroest, Op de werf is ie toen dadelijk opgepoetst Thans doet men kondt, aan elk die het wil hooren Heldersche „Den" van Den Helder is weer herboren I Nou meer wereldnieuws weet ik niet, HARM. BINNENL. NIEUWS. „DE BOERENAPOSTEL." In Noord-Brabant heeft de organisatie der r.k. landbouwers zeer veel te danken aan wijlen pater Van den Elzen, die de stichter van de r.k. Boerenbonden kan genoemd worden. Vandaar, dat hij in deze kringen den bijnaam verwierf van den „Boerenapostel". Den 13den April zal het 75 jaar geleden zijn, dat hij te Gemert geboren werd (hij stierf 20 April 1925). Er is een commis sie ~°w£rmd om op een dier data, voor de r.k. kfc._ te Gemert een gedenkteeken op te richten voor dezen priester. DEVENTER'S 35000ste. Woensdag is de 35000ste ingezetene van Deven ter ingeschreven. Het is een 2-jarig kind, behoc rende tot een gezin van elf personen, dat uit Hen gelo is gekomen. Aan het gezin werd door het gemeentebestuur een groote Deventerkoek geschonken. VACANTIEKAARTEN voor DE SPOORWEGEN. Naar het „Centrum" verneemt, zullen do Ned. Spoorwegen dit jaar de Vacantiekaarten ver krijgbaar stellen van 6 tot en met 11 April (Pa- schen), 25 tot en met 30 Mei (Pinksteren) en op 1 Juni tot en met 15 September. ALS HET DEN BOEREN SLECHT GAAT De laatste jaren werd het vermenigvuldigings- cijfer der gem. inkomstenbelasting dic'or den raad van Finsterwolde vastgesteld op 2,6 en daarbij bracht deze belasting in 1925/26 95000, in 1926 27 65000 en in 1927/28 43000 op. Deze achteruit gang is een gevolg van de slechte resultaten in den landbouw. Ook heden werd het vermcnigvul- digingscijfer weder vastgesteld op 2,6 vcor het. belastingjaar 1928/1929, doch dan moet ten be hoeve van het dienstjaar 1928 beschikt worden o- ver het bedrag van 5000, gestort in het fonds tot stabilisatie van den belastingdruk en over het vermoedelijk batig slot der rekening over 1927. WEER KOUDE OVERAL. Het kan nog 40 dagen duren is voorspeld. Als het maar niet waar is* In de „Matin" herinnert Gabriël Guilbert aan een oud volksgeloof, dat het, wanneer het cp 10 Maart heeft gevroren, het..40 dagen lang vriest Hij durft niet te verzekeren, dat het werkelijk zoo zal zijn, maar hij merkt wel op het te hebben meegemaakt, dat deze voorspelling uitkwam. En opletten acht hij daarom wel de moeite waard. DE KIEVITFN. De kieviten, die in de ttweede helft van Febru ari en de eerste dagen van Maart onze polders hadden bevolkt, hebben opnieuw de reis naai het Zuiden aanvaard. Zondag j.1. was het een doortocht, welke dien van den herfst evenaarde. Vooral langs den duinkant was de trek te zien van 's morgens voor achten tot 's middags na tweeën passeerden de vluchten, meestentijds tusschen 10 en 60 vogels tellende. De trekrichting was bijna steeds Zuidwest enkele troepen hiel den meer Westelijk aan. Duizenden kieviten heb ben dien dag ons land weer verlaten, meldt de jN. R. Crt. Ook andere vogels verkeerden onder den in vloed van het wintersche weer. Spreeuwen school (den samen en in zwermen zochten zij wind- en sneeuwvrije plaatsen op. DOOR VIER SCHOTEN GETROFFEN. Gisterochtend is op het Prins Mauritsplein te Den Haag een 'ongeluk gebeurd, dat echter nog vrij goed is afgeloopen. Een wissellooper der Twentsche Bank kwam uit het bijkantoor van genoemde bankinstelling aan het Prins Maurits plein. De man draagt altijd een automatisch pistool bij zich om zich in geval van nood te kunnen verdedigen. Ook gister had hij het wapen bij zich gestoken. |Toen hij het uit den achterzak van zijn broek wilde nemen om het in zijn jas te bergen ging het eensklaps af. De man werd door vier schoten in de heupstreek getroffen. Zijn toestand is redelijk. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Een spoedeischende raadsvergadering te Geleen met circa 2000 man publiek. De plannen tot samenvoeging van verschillen de gemeenten, gelegen rondom de staatsmijn Manrits, hebben heel wat beroering te weeg ge bracht. Op verzoek van enkele raadsleden kwam Woensdagavond de gemeenteraad van Geleen in spoedeischende vergadering bijeen. Personen, met een bel gewapend, waren het dorp rondge trokken ten einde iedereen te verzoeken de raadsvergadering te gaan bijwonen. Deze uitnoo- diging had succes gehad./Tegen den tijd dat dr vergadering zou beginnen, was de publieke tri bune meer dan „uitverkocht," waren gangen trappen en de ruime hal van het gemeentehuis geheel gevuld met belangstellenden, stonden er voor het raadhuis nog honderden te wachten. Er zullen ongeveer 2000 personen bijeen zijn geweest. Daatop begon de vergadering. De voorzitter had gaarne aan het verzoek der raadsleden om een vergadering bijeen te roepen. Volgens spre ker was er geen enkele rechtsgrond om de sa menvoeging te bewerkstelligen. (Raadsleden en publiek applaudisseerden hier krachtig.) Spr. deelde verder mede, dat van Ged. Staten een schrijven was binnengekomen met verzoek om vóór 10 April a.s de meening van den rand inzake de voorgenomen samenvoeging der ge meenten te mogen vernemen. Alle raadsleden voerden hierop het woord en verklaarden zich de een na den ander (zulks on der bijval van het publiek, dien de voorzitter ver geefs probeerde te voorkomen) tegen de voorge nomen samenvoeging. Een der raadsleden, de beer Ramaekers, verklaarde dat als hij de macht had gehad, hij de commissie uit Ged. Staten uit het raadhuis zou hebben geweerd. Van andere zijden werd tegen deze uitlating protest aange- teekencf. Als argument tegen de samenvoeging werd aangevoerd, dat Sitterd zeer hooge belastingen had en dat Geleen deze gemeente niet uit den put behoefde te helpen. De boeren gingen nog liever naar Canada dan dat te doen, zei een der sprekers. /Ten slotte werd op voorstel van den heer Boudeweijn besloten een conferentie met Ged. Staen aan te vragen, teneinde de argumen ten van dit college voor de samenvoeging te ver nemen. LUISTERAARS GEDUPEERD. Te Purmerend is sedert eenige weken een ra diocentrale in werking met een flink aantal aan sluitingen. Op een avond van deze week zweeg plotseling „de radio" bij vele aangeslotenen. Bij onderzoek bleek dat iemand met een eigen toestel, die last van de draden der centrale had, deze draden had doorgeknipt. Tegen den man is proces-ver baal opgemaakt. VERGIFTIGING. Gistermorgen is het gezin van den arbeider Leenhoudt te Kruisweg, gem. Bloiswijk, plotse ling ongesteld geworden onder vergiftigingsver schijnselen. Onmiddellijke opneming van het ge- lieele gezin, man, vrouw en drie nog jeugdige kin deren, werd noodzakelijk geacht. De toestand is zorgelijk. PLOTSELINGE DOOD. Te Made overleed plotseling, terwijl hij bezig was den kinderen, die voorbereid werden voor de eerste communie, godsdienstonderwijs te ge ven, 74 jaar oud, pastoor L. van Doremalen, die 15 Juni zijn gouden priesterfeest zou hebben ge vierd. GEMEENTE WIERINGEN. Op Zaterdag j.1. is in het café van M. Tijsen te Den Oever een stoker, die hier tijdelijk bij de Zuiderzeewerken verblijft, door een drietal be schonken personen ernstig mishandeld en uit bet café geworpen, omdat één van de drie meen de in den stoker een vroegeren vijand te herken nen. De politie heeft tegen het hardhandige drietal procesverbaal opgemaakt. De Goochelaar is er Het is altijd de blij moedige uitroep van de kinderen, als zij dit heu gelijk nieuws hebben gehoord. Zoo was het ook j.1. Woensdag toen de geheimzinnige man weer was gearriveerd, die prachtige rozen uit 'n ledige hoed kon tooveren en wat niet al meer. En geen ouder dacht er aan z'n kind thui9 te houden, waar men wist, dat de toovenaar professor Mul lens was, de oude bekende, die al zoovele malen oud en jong vele uren aangenaam had bezig ge houden met zijn handige kunst. Geen wonder dan ook, dat Woensdagmiddag 'n 400-tal kinderen „Coneordia" vulde, toen de prf optrad. En of de kleinen genoten hebben, behoe ven we ons heus niet af te vragen. Telkens weer waren ze in ademlooze spanning als weer iets geheimzinnigs te voorschijn zou komen en dan klonk 'n lang gerekt: „o, wat mooi Meer dan voldaan waren de kinderen dan ook weer over 't geen de heer Mullens ten beste had gegeven, en wij juichen het toe, dat hij Zaterdagmiddag de kinderen van de Oost zijn verbluffende goochel kunst zal vertooncn, terwijl hij 'savonds voor 't oudere publiek in de zaal van Koster zal optre den. Wij wenschen hem 'n volle zaal -De uitvoeringen der muziekvereeniging „A- pollo" te Den Oever zijn voor haar kunstlievende leden vastgesteld op Zaterdag 24 en Zondag 25 Maart in de zaal van den heer Tijsen. Behalve 'n concert zal worden opgevoerd 't tooneelspel „Dolle Hans" van Joh. Fabricius. 's Zondags vóór Paschen zal „Apollo" tevens 'n openbare uitvoering geven in de zaal van Schel- tus te Hippolytushocf. Werkloosheid. Door de sterke vorst zijn al hier alle werkzaamheden ter zee zoowel als ter land stopgezet. Vele arbeiders loopen alzoo doel loos rond. Ook heeft de vorst velen gedupeerd in zake de waterleiding, welke men vergeten had af te sluiten. Alzoo bevroren, en geen water Zulk 'n late winter ook SUCCES-NIEUWS. Zondagmiddag zal om 2 uur op S.-terrein een voetbalmatch gespeeld worden tusschen Succes IM.U.Z.-elftal. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente: H hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Den Oever nm. 2 uur Ds. Van Beek. 22 Maart 8 uur Herv. Jongerenbond in de kerk- zaal te Hippolytushoef. DOOPSGEZINDE GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. Van der Veen. (Collecte met open schaal.) Na afloop van den dienst korte vergadering van den Jongerenkring tot verkiezing van een gewes telijken afgevaardigde in het Hoofdbestuur van den Jongerenbond. Dinsdag 20 Maart 8 uur D. G. Zusterkring. EVANGELISATIE fï.hoef v.m 10 uur de Heer J. Bosma. Geref. Kerk Beltstraat. 's Morgens half tien Ds. Donner. 's Middags 2 uur dezelfde van Broek op Langend. MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 15 Maart 1928. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 Paarden 175 a 350 14 Geldekoeien (mag.) 110 a 280 88 Geldekoeien (vette) 250 a 425 30 Kalfkoeien 200 a 360 380 Nucht. kalv. 10 éi 18 178 O verhouders 25 a 37 1 Bok 12 28 Varkens (mag.) 18 a 30 46 Varkens (vette) per Kg. 0.58 a 0.64 122 Biggen 10 15 Konijnen 0.50 a 2,75 44 Kippen fik 2,75 38 K.g. Boter 2 2,20. EIERVEILING, SCHAGEN, 15 Maart 1928. Aanvoer 74047 Kipeieren. Prijs Gewogen en ge schouwd 55-57 Kg. 5 a 5.20 58-60 Kg. 5.20 a 5.40 61-63 Kg. 5.40 a 5.70 Ongewogen Bruin 5.20 a 5.70 Wit 4 90 a 5.50 Gemiddeld 5.20 6507 Eendeieren. Prijs 5.30 5.40. EIERVEILING HELDER, 15 Maart 1928. Aangevoerd 12610 Kipeieren. Prijs Bruin 5.40 5.90 Wit 5.30 a 5.70. Aangevoerd 403 Een dei ieren. Prijs 5 a 5.40.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2