HARRE Vereen, ter Bevordering van liet Vakonderwijs in West-Friesland. 19e Jaarganjr. Vrijdag 13 April 1V28. No. 29, IBP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR |§§8§ WIERINGEN EN OMSTREKEN HEEREN BAH PORTDRIC Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. PRUIMTABAK DRAGON" ■WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wieringen. Teleioon Intercomm. No. 19. 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200.225,250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. GOEDKOOPE KIEVITSEIEREN. Voor de liefhebbers(sters) van kievitseieren breekt een goede tijd aan Doordat deze eieren thans niet meer in Engeland mogen ingevoerd worden, zijn ze veiel goedkooper dan andere ja ren omstreeks dezen tijd. De mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat zij straks even goedkoop als de kipeieren zullen worden. In Hol lands Noorderkwartier betaalt men op het oo- genblik in de winkels 20 ets. per stuk, doch gaat men zelf bij de boeren informeeren, dan kan men, volgens het Hbld., alle eieren, die hij dage lijks vindt, tegen 10 ct. per stuk van hem krijgen. HONDERD HARINGEN VOOR 1 CENT! Uit Schellingwooide wordt aan de Telg. ge meld Vele haringvisschers hadden Zaterdag op de Zuiderzee een flinke vangst. Zij gingen daar mede naar den afslag te Monnikendam. Wegens de Paaschdagen was er echter geen kooplust, zoodat de prijs daalde tot 2 cent per tal, d.i. hon derd haringen voor één cent. HET MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL. Bij den landbouwer J. H., te Ouddorp, waren bijen door een opening naast een muuranker de woning binnengedrongen en hadden zich tegen een kamermuur genesteld. Om de lastige insec ten op te ruimen bezigde H. carbid. Hij schijnt daar niet de noodige voorzichtigheid te hebben betracht, tenminste er volgde een ontploffing, die vrij belangrijke schade aan de kamer toebracht. DOOR EEN OVEN GETROKKEN. Het slachtoffer overleden. Op de Ver. Glasfabrieken te Delft is Woens dagmorgen een 25-jarige werkman, E. C. H. Gai- ser, bij het smeren door een machine gegrepen en door den oven, gevuld met gesmolten glas, getrokken. De'ongelukkige werd gruwelijk ver brand aan de andere zijde uitgeworpen. Een ge neesheer, die spoedig ter plaatse was, deed al het mogelijke om 'smans lijden te verzachten. Op diens last werd hij naar het gasthuis vervoerd. Daar is hij na enkele uren overleden. De man is gehuwd en vader van een kind. WETHOUDER EN VELDWACHTER. Een wethouder der gemeente Bodegraven, die FEUILLETON. N'0'. 47. Georges stak hem de handen toe, hem toeroe pend Weet gij wel, beste voogd, dat gij zoo weinig komt Het is reeds volle veertien dagen geleden dat ik u gezien heb. Georges trok al lachende aan de bel. De oude dienstbode kwam aanloopen. Wat verlangt mijnheer vroeg zij. Mijn voogd blijft bij mij eten. De dienstbode ging heen en de schilder hernam: Nu ik mijn dringend werk, mijn bestelde schilderijen voltooid heb, ben ik van plan een schilderij af te maken, die ik voor een-en-twintig jaar vervaardigd heb en waarvan ik de schets gemaakt heb bij mijn ouden vriend, uw besten oom, den geestelijke van Chevry. De schilderij, die zich achter in uw atelier bevindt en die met een grijs doek bedekt is Ja. Waarom verborgt gij ze Ik verborg ze niet, ik vertoonde ze niet, dat is alles. Het is een werk van mijn eerste jaren en bijgevolg onvolledig in zekere deelen maar nu ga ik ze voltooien en dan mag iedereen ze zien, die het wil. Maar daarvoor moet gij mij een dienst bewijzen. Beschik over mij. Gij hebt zorgvuldig, ik weet het, een gedach tenis aan uw kindsheid bewaard, een klein kar tonnen paardje met houten plankje. Dat van mijn goede moeder afkomstig is, voleindigde Georges Darier. Zij heeft het mij ge geven toen ik nog zeer jong was. Het is reeds zoo lang geleden, dat ik er mij niets van herinner en ik bewaar het als een kostelijke gedachtenis. Het staat op een kleine kolom, met een zwarten sluier bedekt. Gij zoudt mij die gedachtenis moeten lee- nen, ik heb ze noodig. Gij hebt ze noodig, riep Georges uit. Ja. Waarvoor Voor mijn schilderij. ook het vak van veehouder beoefende, kreeg on der zijn koeien mond- en klauwzeer. Na zijn aan gifte ter gemeente-secretarie kwam de veldwacli ter het voorgeschreven papier aanplakken, wat den wethouder heelemaal niet naar den zin was. De politiedienaar werd hoogst onaangenaam be handeld en hij maakte daarom precesvêrbaal. De politierechter was het met den veldwachter eens en veroordeelde den wethouder tot een geld boete van 30. BUITENLAND. REDDING MET DROEVIGEN AFLOOP. Uit Casablanca wordt gemeld, dat 2 kinderen, die aan het strand van Roche9 Noires, bij Casa blanca, speelden, door een golf werden gegrepen. De vader sprong in zee om zijn kinderen te red den en slaagde er in, het jongste kind behouden aan land te brengen. Toen hij zich opnieuw te water begaf, om ook zijn tweede kind te redden, werd hij echter door een golf meegesleurd en ver dronk. Ook 2 andere personen, die zich eveneens te water begaven, om bij het reddingswerk te helpen, zijn verdronken. VERGIFTIG GEBAK. De actrice Morton van de Schouwburg te Rei- chenberg in Tsjecho^Slowakije ontving met Pa- schen een postpakket met gebak. Zij deelde dit met de garderobiére Flagel. Denzelfden dag werd vrouw Flagel met 4 leden van haar familie ziek. Zij zelf en haar dochter zijn nog in den nacht aan arsenicumvergiftiging overleden. De afzender van het pakket is nog niet bekend. SCHAKING PER VLIEGTUIG. Een niet alledaagsche ontvoering is te War schau voorgevallen. De vrouw van een bekend Poolsch groot industrieel is door een piloot van de Poolsche luchtverkeersmaatschappij per vlieg tuig geschaakt. Behalve al haar sieraden heeft zij een groot bedrag aan zloty en buitenlandsch goud meegenomen. De zaak is in handen der justitie gesteld. RUSSISCHE BEULEN. Men meldt uit Riga aan de Petit Parisien „Voor het hoog gerechtshof van de Oekraine is het proces begonnen tegen 6 officieren en een aantal onderofficieren en politie-agenten, onder beschuldiging van de pijniging een regelmatig systeem ten opzichte der gevangenen te hebben gemaakt en de 13.000 inwoners van Choergajef geterroriseerd te hebben in plaats van hen te beschermen. De pijnigingsmethodes door deze politieman nen aangewend, bestonden er in hun slachtoffers langzaam te wurgen en hun het haar uit te ruk ken. LEVEND VERBRAND. Te Langhelwigsdorf (district Bolkenhain) is een boerderij afgebrand. Vier kinderen van vijf tot tien jaar zijn in de vlammen omgekomen Men vermoedt, dat.de brand opzettelijk is ge sticht. BRUTALE OVERVAL. _Op den_straatweg bij Perleberg in Branden De jnge odvocaat maakte een gebaar van ver bazing. Wat stelt die schilderij toch voor vroeg hij Een aandoenlijk en dramatisch tooneel. De gendarmes sleuren een arme vrouw, die van ee». misdaad beticht wordt, uit een huis, waarin zij gevlucht was. De groep is treffend en de personen zijn velen. Behalve de aangehouden vrouw, de gendarmes, den burgemeester, den veldwachter, heb ik op die schilderij uw moeder, uw ook ge- geplaatst, alsook mijzelvet, een schets makende van het tooneel en eindelijk u, mijn bestet Geor ges. Mij, riep de zoon van Jeanne Fortier uit. Ja, u, die den gerechtsdienaars schijnt te smeeken en gratie voor de ongelukkige te vragen En dat is werkelijk gebeurd Ja En was ik daarbij 1Welzeker. iTerwijl Etienne het voorafgaande verhaalde, hield hij de oogen strak op het gelaat van Geor ges gericht, bestudeerde de uitwerking, die zijn woorden zouden teweegbrengen en onderzocht of dit verhaal niet een onbepaalde herinnering aan het verleden in zijn geest zou opwekken. George hoorde hem aan, zonder ontroerd te worden. Dat is zonderling, zeide hij. Men beweert, dat de indrukken in het geheugen van een kind geprent, onuitwischbaar zijn. Dit is nochthans bij mij het geval niét. Alles is verdwenen. Hoe oud was ik op dat tijdstip Drie-en-een-half jaar. Het is dus een-en-twintig jaar geleden. Ja. Ik herinner mij niets van hetgeen op dien ouderdom is gebeurd. 1Denk eens goed na. Ik kan mij niets herinneren. Het is nalht in mijn geesteen volstrekte duisternis. Welnu hernam Etienne Castel, gij hadt -bij u, in den tuin, waar het tooneel voorviel, bet paardje, dat gij van uw moeder gekregen hadt daar ik alle bijzonderheden wil verzorgen, en dit is zeker een der karaktervolste en aandocnlijk- ste, heb ik dit speelgoed noodig, om het volgens de natuur te schilderen, want ik heb het maar enkel volgens mijn geheugen kunnen nateeke nen. Ik zal het u doen brengen, mijn vriend. Ik dank u bij voorbaat. burg zijn twee motorfietsers overvallen. Over den straatweg was een ijzerdraad gespannen waardoor beiden werden gegrepen. Twee goedge- kleede gemaskerde mannen hielden den motor rijders hun revolvers voor en wilden hen beroo- ven. Een van hen slaagde er in te ontsnappen, hetgeen den ander, die zwaar gewond was niet mogelijk was. Hij werd totaal uitgeschud. Voordat de 'ontko men motorrijder met hulp op de plaats des on- heil9 kon verschijnen, waren de aanranders spoorloos verdwenen. EEN AANVAL VAN KRANKZINNIGEN. Toen de geneesheer-directeur van het gesticht voor zwakzinnigen te Lescellec (Frankrijk) (Morbihan) dezer dagen zijn dagelijkschen rond gang deed, liep plotseling een zijner patiënten op hem af en bracht hem met een vijl, dien hij er gens gevonden had, eenige zware slagen toe. Een verpleger snelde toe, doch ook hij werd aangeval len en gewond. Dit bracht de overige patiënten in zulk een op winding, dat zij zich allen op den dokter en den verpleger stortten, zoodat het er een oogenblik naar uitzag of ze er niet levend zouden afkomen. Spoedig echter kwam hulp opdagen en konden de beide mannen, deerlijk verwond, worden be vrijd. Jaarvergadering van de Vereen, ter bevorde ring van het Vakonderwijs in 'West-Friesland, op Zaterdag 7 April in Hotel M. de Haan. De Voorzitter van het Hoofdbestuur, de lieer Groot van Hensbroek, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder aan 't Dagelijksch Bestuur van Wieringen. Spr. hoopt, dat de tentoonstelling in de openbare la gere school te Hippolytushoef een goeden indruk zal maken. Deze vergadering is druk bezocht. De groote oorzaak van die belangstelling is wel dat Wieringen nu heel gemakkelijk is te bereiken en aan deze vergadering nog een attractie is verbon den, n.1. 't bezoek aan de Zuiderzeewerken. De voorzitter van de afdeeling Wieringen, de heer N. J. Poel spreekt zijn verheugenis uit dat nu de vergadering en tentoonstelling op Wierin gen wordt gehouden. Hij dankt tevens voor de medewerking van ons gemeentebestuur, welke de openbare school voor de tentoonstelling be schikbaar stelde. Burgemeester L. C. Kolff dankt voor de uitnco diging tot deze vergadering en het verheugt spr. dat de tentoonstelling hier wordt gehouden, waar nu de ouders van de kinderen, welke de vakschool bezoeken, de resultaten kunnen bezich tigen. Tevens is het v. de ouders een aansporing hun kinderen de vakscholen te laten bezoeken. Vooral voor de visschers, die voor hunne kinde ren een andere werkkring moeten zoeken is de vakschool van belang. Spr. hoopt, dat de vele aanwezigen die zoo straks Zooals gij zegt, ging Georges voort, bevin den de beeltenissen van mijn moeder, van mijn oom en het uwe op die schilderij En de uwe ook. Zijt gij van plan die schilderij te verkoopen? Maar drommels, waarom vraagt gij mij dit? Omdat ik nog niets van u bij mij heb <-n u die schilderij zou willen afkoopen, die voer mij veel meer zou zijn dan een kunstwerk. Gij wilt mij een schilderij afkoopen. zeide Etienne. Waarom niet Gij zijt waarlijk dom, arme jongen, zeide hij met een luidruchtiger! lach. Hebt gij dan niet begrepen, dat die schilderij voor u is, en dat, in dien ik ze voltooi, het is om ze u aan te bieden Ah, beste voogd Het is een verrassing, die ik u wilde berei den. Maar ik heb niet kunnen zwijgen Welnu, de verrassing is gedaan Op den dag, dat zij zal voltooid zijn, zal de schilderij bij u komen. Be reid haar dus een mooie plaats in uw salon. Georges greep de handen van Etienne Castel en drukte ze met uitbundige dankbaarheid. Ah, wat zijt gij goed, beste voogd, zeide hij. Ik dank u bij voorbaat en van ganscher harte. Maar zeg mij, wat had die vrouw misdaan, die door de gendarmes bij mijn oom op de pastorie van Chevry aangehouden werd, en die de eerste plaats op uw doek bekleedt Zij werd beschuldigd van een drievoudigen misdaad diefstal, brandstichting en moord, ant woordde de kunstschilder. Is zij veroordeeld geworden Ja, tot levenslange opsluiting. Weet gij haar naam Ik heb hem vroeger gewerten, maar nu ben ik hem vergeten. Het gesprek was tot daar gekomen, toen de bel opnieuw weerklonk. Indien het een cliënt is, die u komt spreken, zal ik een sigaret op uw kamer gaan rooken, zeide Etienne. Wacht een oogenblik, wij zullen zien. George liet een kreet van verrassing en vreug de hooren. Lucien Labroue. het is een oude kameraad uit het college, een vriend dien ik sedert vijf ja ren niet meer gezien heb. Kent gij hem, beste voogd Lucien mijn beste Lucien. De twee jongelieden, zeer ontroerd, omhelsden vindt je Toverd reven. Maar zonder mh py'pje „DRAGOJTShag, zou ih niet Kunnen leven. VlRGlNIA SHAG cT5.ee» *ons fmoBOwn r*n niluO Pi MO en itUBio Voor pijp en ciqaret Wieringen en de Zuiderzeewerken gaan bezichti gen, zich wel zullen amuseeren. Hierna worden de notulen der jaarvergadering welke te Medemblik is gehouden, door den secreir taris, den heer Bot, te Westwoud, gelezen en on der dankzegging goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken stippen wij aan: dat goedkeuring is afgekomen van de rekening over 1926, welke een batig saldo aangeeft van 218,86. Bij deze goedkeuring wordt echter mede gedeeld, dat met het oog op het battg saldo het Rijksvoorschot wordt verminderd met rond 220 dat mededeeling is ingekomen inzake de wets wijziging dat de 13-jarigen in de werkplaatsen mogen worden toegelaten voor opleiding dat de cursussen, welke zijn gehouden over do veiligheid in de bedrijven, zeer nuttig zijn ge weest, doch dat verschillenden slecht waren be zocht. Voorzitter bracht dank aan de Arbeidsin spectie voor het houden dezer cursussen. Den heer G. Bot, Secretaris leest vervolgens het twintigste jaarverslag. In dit! omvangrijk verslag doet de heer - Bot uitkomen, de veranderde werkwijze in de ver schillende vakken. De machinale bewerking en fabrieksproductie van vele belangrijke onderdee- len beneemt den aankomenden vakman de gele genheid om zich te bekwamen in vele werkzaam heden. Zij brengt voor den leerling het nadeel, dat beoefening van handvaardigheid niet of on voldoende ontwikkeld kan worden, en de goede grondslag niet. voloende tot haar recht kan ko men. Het is dan ook niet van de minste zorgen van bestuur en directeur, om aldus leiding te geven, dat het aanpassen, het zich voegen naar de nieuwe arbeidsmethoden niet verwaarloost, maar ook zooveel mogelijk de handenarbeid dooi den leerling bevorderd wordt. Het feit, dat onze leerlingen steeds meer in werkplaatsen met machinale bedrijfskracht wor den geplaatst, heeft ook de aandacht gevestigd op nog een gevolg hiervan, namelijk of voor de lichamelijke veiligheid van, de onervaren jeugd ook voorzieningen dienen getroffen te worden. Door de hoofdleiding der Arbeids Inspectie is in elkander broederlijk. Ah, 't is goed van u te zijn gekomen zeide Georges ik ben gelukkig u te zien. Gij woont te Parijs vroeg Georges aan zijn vriend. Ja, sedert twee jaar. Een onweerstaanbare roeping dreef u naar de werktuigkundige. Gij staat zeker aan het hoofd van een fabriek Helaas, neen Ik verdien ternauwernood mijn dagelijksch brood en daartoe ben ik ver plicht machines af te teekenen, schetsen en plan nen in elkaar te zetten. Welnu, mijn beste Lucien, ik heb maar o- ver éen ding spijt, en dat is, dat gij zoo lang ge wacht hebt om naar mij toe te komen. Van mor gen af zal ik mij met u bezighouden en ernstig, ik beloof het u. Zoudt gij iets in 't zicht hebben Ja. Mag ik u vragen wat Wat zoudt gij zeggen van de plaats van be drijfsleider in een groote fabriek, voor het maken van stoomwerktuigen, bestemd voor de spoor wegen Dicht bij Parijs. Ia zal u zeggen hoe. Een Rransch ingenieur-werktuigmaker, die te New- York een groot fortuin vereameld heeft, is naar zijn vaderland teruggekeerd, met het voornemen er een fabriek te stichten, zooals die, welke hij in de Vereenigde Staten bezat. De ingenieeur is mijn cliënt. Ik heb het geluk gehad, hem een zeer belang rijken dienst te bewijzen, ik heb dus een onbe twistbaar recht, hem een gunst te vragen, die daarbij voor hem een uitmuntende aanwinst zal zijn. Ik verzeker u, dat uw aanstelling de eerste zal zijn, welke Paul Harmant zal teekenen. Paul Harmant, herhaalde Lucien. Zou het de medewerker van mr. James Mortinier van New York zijn Hijzelf, ik zie dat zijn naam u bekend is. Wie kent dien naam niet Het is aan Paul Harmant, dat de nijverheid haar geruischloos werkende naaimachines te danken heeft, alsook de verbeterde guillocheer machine, waarover mijn vader, die eveneens uitvinder was, eertijds ook gedacht heeft, zooals mijn tante mij vertelde. Welnu, gij zult de rechterarm worden van dien man van talent, zeide Georges. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1