JEiilE HEEREN BAAI BLANKE BAAI NT Vrijdag 20 April 1928 ISSy NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR lUI WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek L)e Wakende Leeuw J. R. KfiUSS Laat 125 - ALKMAAR. 19e Jaaigartg No. 31. ■WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN f. DINSDAG en VRIJDAG. 4 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTEN TI ëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoet Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. 30. 70, 100. 120. 140, 150, 160, 180,200.225.2 5 350, 400, 450, en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. EEN „SPOOK" VERBALISEERD. Te Bussum kwam 's avonds om 10 uur iemand zich beklagen, in het Prins Hendrikpark een spook te hebben gezien, dat hem met een doods hoofd achtervolgde. Het spook stiet allerlei angst aanjagende geluiden uit. Toen de politie ter plaat se verscheen, was er geen spoor meer van hel spook te ontdekken. De politie zette evenwel haar nasporingen voort en slaagde erin, den „geest", die weer een menschelijke gedaante had aangenomen, te ontdekken. Proces-verbaal werd tegen den grappenmaker opgemaakt, die beken de, voornemens te zijn met „spoken" door te gaan. Voor den volgenden avond had hij fiet Brediuskwartier uitgekozen. DRIE VINGERS AFGEZAAGD. De timmerman A., te Leur, had het ongeluk bij zijn werk met de hand tusschen de zaagma chine te geraken, met het gevolg, dat hem 3 vin gers werden afgezaagd. KLAP VAN EEN PAARD. De heer C. v. d. Anker te Kerkdriel reed per rijwiel een wagen voorbij, waaraan aan de ach terzijde een jong paard was gebonden. Het dier schrok van den wielrijder en bracht hem een zoodanigen slag tegen het hoofd toe, dat de heer v. d. A. hevig bloedend, bewusteloos van zijn rijwiel viel. Onmiddellijk werd medische hulp ontboden. De toestand van v. d. A. werd zoo ern stig geacht, dat hij niet mocht worden vervoerd. BLOEDVERGIFTIGING. Te Diessen overleed een 20-jarig meisje aan bloedvergiftiging, ontstaan tengevolge van het openkrabben van een puistje aan haar wang. MELK MET WATER. Het kantongerecht te Woerden heeft de vee houdster K., wed. van C. de V., te Waarder, we gens melkvervalsching veroordeeld tot 400 boe te of 40 dagen hechtenis. De eisch luidde 600 of 90 dagen hechtenis. A. C. de B., te Montfoort, werd veroordeeld tot 200 of 20 dagen voor eenzelfde* feit. FEUILLETON. 0-0 No. 49. Zoo Lucien verheugd was, Lucie was daarente gen zeer bedroefd. Den geheelcn avond had de dochter van Jean- ne Fortier de terugkomst van haar verloofde met ongeduld verwacht en vervolgens met klim mende onrust. Zou hem iets kwaads overkomen zijn vroeg zij zich af. Eindelijk om half twaalf hoorde zij de zware huisdeur opengaan. Zij luisterde. Op de trap weerklonken stappen. Die stappen naderden spoedig de verdieping, waar zij woonde. Met be vende hand opende zij de deur van haar kamer tje. Zijt gij het, Lucien vroeg zij fluisterend. Haar bevende stem was nauwelijks hoorbaar. Ja, mijn liefstet Lucie, antwoordde de jonge man. Lucien nam een stoel en ging naast het meisje zitten. Gij hebt uw ouden vriend, mr. Georges Da- rier gezien vroeg zij. Binnen een maand, waarschijnlijk, zal ik geplaatst zijn als bedrijfsleider bij een zeer rij ken industrieel, die een groote fabriek laten bou wen in den omtrek van Parijs, en die mijn vriend Georges Darier niets kan weigeren. Lucie klapte in haar handen. Hariep zij uit, wat ben ik gelukkig Waar lijk, gij hebt uw tijd niet verloren laten gaan en ik ben niet meer boos, dat gij tegen middernacht zijt thuisgekomen. Nu hebben wij beiden rust noodig. Het is tijd om te scheiden. HOOFDSTUK XXXIII. Zooals wij gezegd hebben, was Georges Darier een goedhartig man. Den volgenden dag, zeer vroeg reeds sloeg hij de weg naar de rue de Murillo in, ten «inde Paul Harmant zijn beschermeling te gaan aanbevelen. Op de bovenste trede van de stoep van het huis ontmoette hij den kamerdienaar van den mili- VERSCHRIKELIJK FAMILIEDRAMA. Moeder doodt in wanhoop haar kind. Maandagmiddag heeft zich in perceel Oltman- straat 72 te 's-Gravenhage, bewoond door het echtpaar C., een verschrikkelijk familiedrama afgespeeld. De echtelieden C. waren ongeveer 4 jaren getrouwd en uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren, een jongetje en een meisje. Op tweeden Paaschdag trof het gezin een vree selijken slag door het overlijden van het 3-jarig zoontje dat lijdende was aan roodvonk. Hierover is de moeder zoodanig aan het tob ben geraakt en verkeerde zij in zulk een ellendi- gen toestand van vertwijfeling, dat zij uit wan hoop het leven benam aan het overblijvend doch tertje, een kindje van ongeveer anderhalf jaar. Toen de man Maandagmiddag tegen 6 uur van zijn werk thuiskwam, vond hij zijn vrouw niet in het benedenhuis, waarop hij zich naar het wiegje begaf, om naar de kleine te zien. Daar wachtte hem echter een verschrikkelijk schouw spel, want het kind lag in de wieg, badend in het bloed en met een afgesneden hals. Zoodra de man den ontzettenden schok, wel ken deze ontdekking bij hem teweeg had ge bracht, te boven was gekomen, snelde hij naar boven, om zijn vrouw te zoeken. Ook hier trof hem weer een vreeselijk schouwspel. Zijn vrouw lag daar n.1. met bebloeden hals en handen. Op z'n angstige vragen om opheldering' kreeg' de man geen gehoor de vrouw bleef maar wezen loos voor zich kijken en er was geen \yoord uil haar te krijgen. Geheel overstuur door dii groote leed holde de man naar buiten en waarschuwde in een winkel de politie. Gommissaris Kramer begaf zich onmiddellijk naar het bewuste perceel waarheen inmiddels ook een dokter van den Geneeskundigen Dienst was vertrokken. Ook thans reageerde de vrouw nog niet op de tot haar gerichte vragen. Zij bleek verwondin - gen te hebben aan den hals en in de hartstreek, doch haar toestand was niet levensgevaarlijk. Door den Geneeskundigen Dienst is zij daarop naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar na eenigen tijd haar bewustzijn terugkeerde Commissaris Kramer heeft haar toen een ver hoor afgenomen, waarbij de vrouw een volledige bekentenis aflegde. Zij verklaarde het kind den hals te hebben af gesneden, waarna ze zichzelf eenige verwondin gen heeft toegebracht. Den aanslag op haar kind heeft zij niet uit haaf gepleegd, maar zij zeide, de verleiding om het kind te dooden, niet te heb ben kunnen weerstaan, omdat zij er tegen op zag, om het meisje weer naar de kinderbewaar plaats te brengen de vrouw ging overdag uit werken waar hun zoontje de roodvonk had opgedaan. Zij vreesde, dat daar ook de kleine meid door roodvonk zou worden aangetast, en in haar toestand van overspanning werd zij ge dreven tot de vershrikkelijke daad, daarbij mee- nende, dat het kind dan beter op deze wijze ter dood gebracht kon worden. Tegen de vrouw is natuurlijk procesverbaal opgemaakt. Het lijkje van het kind is in beslag genomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar een sectie zal worden verricht. Zooals te begrijpen is, verkeert de man in een toestand van radeloosheid, tengevolge van dit schokkende drama. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de vrouw 24 en de man 30 jaar is. Hun huwelijk was steeds gelukkig en zij leefden in volkomen harmonie met elkander. De laatste dagen kon de vrouw niet meer wer ken, als gevolg van den diepen indruk, welken het overlijden van het oudsten kind thans is gebleken dat dit ook een meisje was op hanr gemaakt had en had zij buien van zwaarmoedig heid. 's Morgens om 8 uur had de man, die op een sigarenfabriek werkt en den geheelen dag weg is, tegen zijn vrouw gezegd, dat zij maar weer uit werken moest gaan om zich tegen het leed en droefheid te verzetten. De vrouw moet volgens haar verklaring toen gemompeld hebben, dat ze dan maar liever dood was, doch deze woorden werden door den man niet ernstig opgevat. Na het vertrek van haar man is de vrouw daar op het huis uitgeloopcn met het plan in het wa ter te springen. Aangezien zij daartoe evenwel den moed miste, keerde zij weer terug naar huis waar zij op bed ging liggen. Waarschijnlijk heeft zij toon kort daarop de afschuwelijke daad gepleegd, maar dit kan zi.i zich niet goed meer herinneren. Onder de tafel heeft de politie een haarlok van het doode kind gevonden, waarmee de vrouw nog moet hebben gespeeld, terwijl op de tafel een aardappelmesje lag, met welk mesje de vrouw haar kind doodde en zichzelf verwondingen toe bracht. Dit mesje is door de politie in beslag ge nomen. Voorts heeft de politie de kamer, waarin zich dit ontzettende familiedrama heeft afgespeeld, verzegeld. Naar wordt gemeld, zal de vrouw nog eenige dagen ter observatie in het ziekenhuis blijven. ROOKEND NEDERLAND. Rookend Nederland veroorlooft zich de weelde jaarlijks een kapitaal van honderden millioenen guldens de lucht in te blazen. Neemt men de to taalcijfers van de waarde der afgege<ven bande rolles voor sigaren, doosjes sigèretten en zakjes tabak tot maatstaf, (er wordt intusschen heel wat verkocht boneden banderolleprijs) dan heeft rookend Nederland blijkens door het Departe ment van Financiën verstrekte opgaven (opgeko men in het jongste maandschrift van hot Cen traal Bureau voor de Statistiek) verrookt in 1923 f 142.1 millioen 1924 f 151.9 millioen 1925 138.3 mllioen 1926 151.8 millioen 1927 154.1 millioen. Het jaar 1927 geeft dus een hooger totaal cij fer dan een der voorafgaande, een stijging, wolko voor rekening komt van het verbruik van siga ren, maar voor het grootste deel voor die van si- garettenrookers (of zijn ook de rooksters schul- onnair en zeide tot hem Kan mr. Harmant mij ontvangen Het spijt mij u te moeten zeggen, dat mr. Harmant op reis is, antwoordde de kamerdienaar Zal zijn afwezigheid van langen duur zijn hernam Georges teleurgesteld. Ik weet het niet, doch mejlffrouw Mary moet daarover ingelicht zijn. Zij zal zeker mijn heer Darier ontvangen en hem zeggen, wat hij verlangt te weten. Moet ik mijnheer Darier bij mejuffrouw aanmelden Indien gij denkt, dat ik mejuffrouw Har mant niet storen zal, gelieve haar dan mijn kaar tje te overhandigen. De kamerdienaar bracht den 'jongeman in een klein vertrek, grenzende aan de groote ontvang kamer, liet hem alleen en deed het kaartje aan mejuffrouw Harmant door de kamerdienaar o- verhandigen. Na den naam van den bezoeker gelezen te heb ben, kwam Mary, wier toilet reeds gemaakt was, naar beneden. Goeden dag, mijnheer de advocaat, zeide zii op de lieftalligste wijze, Georges Darier de hand reikend. Hoe gaat het rnet uw gezondheid, mejuf frouw Opperbest, ik ben nooit zoo wel geweest als nu. Een plotselinge en hevige hoestaanval sneed haar het woord af. Neemt gij wel de noodige zorgen om dien hoest te doen verdwijnen vroeg Georges, die wel wist aan welke ongeneeslijke ziekte het meis je leed. Ik neem er zelfs te veelantwoordde Mary De geneesheeren overladen mij met geneesmid delen. Een beetje ontsteking in de keel, dat moet nochtans gemakkelijk te genezen zijn. Bah 't is niet erg. Laat ons daarover niet meer spreken. Gij kwaamt mijn vader bezoeken Ja, mejuffrouw. Hij is afwezig* voor drie weken, in 't begin van de aanstaande maand zal hij weer te Parijs terug zijn. Zijn reis heeft ten doel, aankoopen voor zijn fabriek te doen. Laat eens hooren, wat hadt gij aan mijn vader te zeggen Ik ben in regelmatige briefwisseling met hem, en in geval er sprake is van iets dringends, kan ik hem uw bezoek melden en er de reden van doen kennen. Het zal tijd genoeg zijn hem die reden te doen kennen bij zijn terugkomst, mejuffrouw doch ik ben gelukkig de gelegenheid gevonden te hebben, er met u over te spreken. Ik durf u verzoeken mijn vraag te ondersteunen, zooveel Nemen we aan, zegt het Vad., dat alleen per sonen ouder dan 14 jaar roo-ken en teivens dat de som welke het vrouwelijk deel van het Neder- landsche volk verrookt, zonder bezwaar gevoegd kan worden bij hetgeen de mannen verrooken, dan kan worden vastgesteld, dat de ongeveer 2 millioen mannen (jongens van 14 jaar uitgescha keld) tezamen 154 millioen de lucht in blazen voor genoegen. Per jaar per hoofd is dat 60. Het is wel aardig uit de cijfers vast te stellen, dat de kleine sigaartjes 0.02y2) jaar op jaar méér gerookt worden. Van de milliard sigaren in 192v gerookt was slechts 1.68% van een waarde tot 0.02V£ en in 1927 is het percentage reeds 8.76. Daarentegeh blijken de sigaretten van 1 cent veel minder in trek van de 2 milliard sigaret ten in 1923 gerookt was 32.61 van 1 cent, ter wijl het percentage in 1D27 was 9.94, een wijzi ging ten gunste van de sigaretten van 11/4 cent (percentageresp. 1.21 en 25.87.) Ook de liefhebbers van tabak nemen thans de wat duurdere soorten en wel in het bijzonder die van 2 per K.G. de goedkoope soorten da len in achting BUITENLAND. gij kunt. Ik zal het gaarne doen. Doch waarvan is er sprake Ik zou in de fabriek van mr. Harmant een plaats willen vinden voor een jongen, die de School van Kunst en Nijverheid bezoiht heeft, een uitmuntend teekenaar en werktuigkundige. Het is een uwer vrienden Ja, een vriend uit het rollege. Hij werd wreed getroffen door den jammerlijken dood zijns vaders, wien men zijn geheele fortuin ont stolen heeft, en door het overlijden eener tante, die hem teeder beminde en heeft niets heeft kun nen nalaten. Hij moot van zijn werk leven. Wat gij vraagt, mr. Darier, is een daad van menschlievendheid, en ik zal er mij van harte gaarne bij aansluiten. Gij zijt wel goed, mejuffrouw, en ik bedank u van harte. Och er valt nog niet te bedanken, ant woordde Mary na een hoestaanval, niog heviger dan de eerste. Georges was opgestaan. Hij reikte mejuffrouw Harmant de hand. Gij verbiedt mij u te bedanken, en ik gehoor zaam, zeide hij, doch 't is met het hart vol erken telijkheid, dat ik vertrek. HOOFDSTUK XXXIV. Wij hebben Jeanne Fortier verlaten, op het oo- genblik, dat zij in de kleeren eener zuster, te midden van den sneeuwstorm met zooveel stout moedigheid en koelbloedigheid uit de gevangenis van Clermont ontsnapte. De portier, overtuigd, dat hij zuster Philomena had laten uitgaan, die zich naar de kerk hij de andere zusters begaf had achter haar de zware sleutels in de reusachtige sloten omgedraaid en was zijn plaats weer gaan innemen bij de> kachel, waarin een vroolijk kolenvuur brandde. Jeanne deed eenige schreden op den weg, die naar de stad leidde. Eensklaps bleef zij wanke lend staan en bracht de hand aan haar hart. De ontroering, welke zij gevoelde zich vrij te zien. had haar zeer getroffen. Haar gansche lichaam sidderde, terwijl dikke vreugdetranen over haar wangen stroomden. Die hevige ontroering was van geen langen duur. De weduwe Jeanne Fortier dacht bij zich- zelve, dat zij geen enkel oogenblik te verliezen had, dat men binnen eenige oogenblikkon haar vlucht kon bemerken en de gendarmes haar ach terna zou zenden. Zij wilde echter tot eiken prijs vrij blijven. Zij DE LOTGEVALLEN VAN DE „BREMEN." Het eerste uitvoerige verhaal. De „Evening Standard" gaf Woensdagavond het eerste uitvoerige verhaal omtrent de lotge vallen van de Bremen, per radio gezonden van Clarke City. Den eersten dag ging alles goed tot de duister nis inviel. Daarna werd het weer zeer slecht. Mist maakte de zee onzichtbaar en toen ze hoo ger vlogen, kwamen ze in den eersten sneeuw storm terecht. Ook bleek dat het electrisch licht niet wilde werken, zoodat de instrumenten niet konden worden afgelezen. Toen er eindelijk licht wilde tot eiken prijs haar kinderen terug vinden. Moed puttende uit die gedachte, richtte zij zich spoedig naar de stad en verdween in den doolhof van enge en donkere straten, waarvan de win kels, op weinige uitzonderingen na, op dat vroe ge uur nog gesloten waren. Sedert lang reeds had Jeanne de gedragslijn bepaald, die zij te volgen had. Zij had beslist, wat zij doen zou, indien zij erin slaagde te vlucn ten. Na een kwartier zeer snel geloopen te hebben, vertraagde zij haar tred en zag rond. Een vrouw, met een melkkan in de hand, kwam haar kant op Zoudt gij mij den weg niet willen wijzen naar het station vroeg haar de vluchtelinge op het oogenblik, dat zij elkander ontmoetten. Recht voor u uit, zuster. Gij zult er in drie minuten zijn. Dank u, vrouw. Goeden dag, zuster. Jeanne verhaastte weer haar stap. In het mid den der straat, die zij volgde, werd haar aandacht getrokken door een winkel, die zoo pas geopend was. Het was een winkel van stoffen en gemaak te kleederen. Jeanne ging binnen. De winkelierster, een vrouw op leeftijd, was bezig met stukken stof in de vakken te schikken. Wat is er van uw dienst, zuster vroeg zij. Ik zou, antwoordde de weduwe van Pierre Fortier, een volledig stel kleederen willen heb ben, zeer warm 't is voor een arme vrouw, die ik ga óezoeken. Zij is ongeveer van mijn grootte. Ik zal u iets laten zien, dat u zal aanstaan, ik ben er zeker van, zuster. En de koopvrouw haalde uit een vak achter haar een aantal kleedingstukken die zij op de toonbank uitspreidde. Hier, hernam zij, is een rok van dik grijs molton ge kunt niets warmers vinden. Staat de kleur u aan Zeer goed, ik neem dien rok. Nu een japon en een muts. In eenige oogenblikken was Jeanne geholpen. Zij zocht, behalve de kleeren nog een groote wol len doek uit, liet alles inpakken en betaalde. Men ziet, dat gij haast hebt, zuster, zei de koopvrouw, van het geld teruggevend. Gij ver trekt zeker met den trein naar Parijs Hij zal hier eerst te zeven uur dri-en-twintig kunnen zijn. En zij voegde er bij, na op de klok gekeken te hebben in den winkel Gij hebt nog een kwartier tijd. (Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1