POOLS Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Voor H. H. Winkeliers b. J. F. Lieshout, Alkmaar de doel over, vandaar dat hij doorgaat met het verscheuren van prikkellectuur en zijn boete trouw betaalt. Dezer dagen rukte hij in de Rue Vaneau eeni- ge illustraties bij een boekhandelaar weg en vernietigde ze. Daarna wachtte hij op hetgeen de ;eigenaar zou doen. Deze deed niets. De abbé teleurgesteld dat zijn vergrijp zoo wenig indrut maakte, liep zelf naar het politiebureau om ziel aan te geven. Den eersten keer, datAbbé Bethleem zijn daad had gepleegd, werd hij door de politierechtbank tot een boete veroordeeld. Hij toekende beroep aan, eerst bij de correctioneele rechtbank, daar na bij het Hof van Cassatie. Een eindbeslissing is nog niet gevallen Verwacht wordt dat de persoon van Abbé Bethleem nog lange jaren de rubriek Rechtsza ken in de bladen in beslag zal nemen. EEN ONVERWACHT ZEEREISJE. Een drietal Arabieren, die als bootwerker? werkzaam waren op een Italiaansch schip in de haven van Alexandrië, bemerkten, dat ze plot? met het schip in vollen zee waren. De kapitein wilde niet terugkeeren en nam hen mede naar te Vulcanhaven te Vlaardineen. Door bemiddeling der politie zullen ze thans met hetzelfde schip naar Algiers worden terug gebracht. INGEZONDEN STUKKEN. HULDEBLIJK aan H.M. de KONINGIN-MOEDER ter gelegenheid van haar 50-JARIG VERBLIJF hier te lande. Zeer zeker zal den lezers van dit blad het bo vengenoemde feit bekend zijn, en ook, dat overal in ons land zich Comité's hebben gevormd, om de beminde Koningin-Moeder 'n passend hulde blijk aan te bieden. Immers haar liefde voor het Nederlandsche volk die (vooral ouden van dagen zullen het zicb nog herinneren) toen Zij nog Regentes was, tol uiting kwam, en ook thans nog zoovele malen door Haar wordt getoond, is een aandrang om Haar thans te doen blijken, dat 'dit wordt ge waardeerd, door Haar op passende wijze te ruldi gen. Moge thans ook de bewoners van Wieringen door hun gaven en handteekeningen op de lijs ten, die eerstdaags zullen worden aangeboden, toonen in deze hulde niet achter te willen blijven. HET COMITÉ Mw. Kolff-Van Heurn. Mw. v. Beek-Baart de la Faille. Mw.v. Veen-Roosen. Mw. E. Baijs - Kuut. Mw. Witvliet. Mw. Zomerdijk - Mekken. Mw. C. Maars - Tijsen. Mw. v. Kalsbeek-Spoelstra. Wieringen, Mei 1927. P.S. Ook kunnen gelden voor dit doel bij boven genoemde dames van het Comité worden afge dragen. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Cornelis Gerrit, z.v. J. Wiegman en van A. van Weelden Pieter Cornelis, z.v. J. Rol en van M. C. Sieuwertsen Jacoba, d.v. J. Wen- del en van P. Korver Elisabeth Christina, d.v. J. H. Mevissen en van C. Vossen. Ondertrouwd Johannes Albertus Wijnandus Roosen, oud 28 jaar, bloembollenkweeker en Pe- tronella Catharina Rotteveel, oud 22 jaar, zon der beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. Getrouwd Jan Koster en Frederika Kranen burg Jahannes Adolf Frederik van dijk en Anna Jonker. Overleden Jan Cornelis de Wit, oud 8 jaar, zoon van N. de Wit en van E. D. Visser. Mond- en klauwzeer. Onder ,*et vee van J. de Boer, D. Hoogschagen en P. Pronk, Verlengde Kleiweg alhier, is mond- en klauwzeer waarge nomen. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is aan Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulownapolder bij hun beschikking van 16 Mei j.1., no. 134, vergunning verleend tot het uit brei den van het watergemaal te Kleine Sluis door bijplaatsing van een verticale draaistroommotor van 160 P.K., een electrisch aangedreven va- cuumpomp en schakelinrichtingen. POLITIE. Verloren een bóndsinsigne. Gevon den een bruin damestaschje, een armband. Aan komen loopen een geele herdershond. Inlich tingen worden ter secretarie verstrekt. Bij de j.1. gehouden verkiezing voor twee hoofdingelanden van den polder Anna Paulow na, zijn uitgebracht 115 stemmen. De heer J Tijsen, aftredend, verkreeg 115 stemmen, de heer G. Lovink 58 stemmen, de heer Jb. van Duin 52 stemmen, de heer Nic. Koppes 4 stemmen Gekozen zijn de heeren Tijsen en Lovink. WEDEROM EEN DOORBRAAK IN ANNA PAULOWNA. Den laatsten tijd is een doorbraak in deze ge meente geen nieuwtje meer. Nu Donderdaga vond ongeveer halfzeven ontstond eensklaps 'n groote instorting in den weg bij het watergemaal Kleine Sluis door 't barsten van den duiker, wel ke door dezen weg ligt. 'n Geweldige strooming ontstond en het water ging met gang vanuit de Ewijcksvaart den West Polder in. Tevens is ook aan de andere zijde I (dus Oostkant) doorlekken te bemerken; van beide zijden dreigde derhalve 't gevaar. Met man en macht zou den nacht worden door gewerkt om verder onheil te voorkomen. Toen we te halfnegen nogmaals ter plaatse waren, was de strooming al merkbaar minder. Of deze doorbraken toe te schrijven zijn aan de drassigheid van den grond als gevolg van de eens hier plaats gehad hebbende groote overstroo ming Het lijkt er wel wat op In ieder geval blijven dit voor de gemeente ge vaarlijke en schadelijke ongevallen. Steeds waak zaam in deze is ook zeker noodig. Een deel van dezen polder, waarvan de grond tot eenige jaren geleden zoo goed als waar deloos was, het z.g.n. Breezand, verkeert nu in een welvarenden toestand. Men is zich daar gaan toeleggen op de bloembollenteelt, waarvoor de bodemgesteldheid zich uitstekend blijkt te leenen. Uitgebreide velden zijn nu met bloem bollen bezet; prachtige hyacinten worden hiei vooral geteeld. De grond is aanmerkelijk in waarde gestegen dezer dagen werd er nog land voor 4500 per bunder verkocht. Tal van nieu we bollenschuren worden er gebouwd en vele nieuwe woningen verrijzen er. VAN EWIJCKSLUIS. Naar wij vernemen is besloten over te gaan tot electrische verlichting van het station van Ewijcksluis van den tram weg Wieringen—Schagen. T-'RÖVINCIAAI. NIEUWS. WEER KERMIS te WORMERVEER. Nadat de kermis het vorig jaar was afgeschafi, besloot de gemeenteraad van Worm erveer onlangs haar te beginnen met 1928 weder in te voeren. In den gemeenteraad werd daarover veel strijd gevoerd en tal van adressen werden aan Gedeputeerde Staten gezonden. Deze hebben thans echter aan bet raadsbesluit haar goedkeuring verleend, zoo dat de kermis t>e Wormerveer zal herleven. TEXEL ONWEER. Geheel onverwacht ont lastte zich boven onze gemeente Zondagmiddag een donderbui. Te Den Burg passeerde de bui ongeveer te 3 uur. De bliksem sloeg in de Licht- kooge een schaap met een lam van den heer Keesom dood, ('t wolvee van den heer K. is ver zekerd). Ook maakte het onweer enkele radio- antenne's onklaar en trof den bliksemafleider op de R. K. Kerk te Den Burg. TEXEL. De eerste lammerenmarkt. De prij zen, die hier Maandag op de eerste- lammeren- markt werden besteed hebben de Texelsche vee houders wel eenigszins teleurgesteld. De prijzen liepen van 16 tot 22. Een enkele partij werd verkocht voor 25. De middenprijs zal zoo on geveer 19.- hebben bedragen. De aanvoer was groot 7000 stuks. Twee wagens met aangevoerde lammeren werden te ruggezonden, daar de veearts onder dit vee rot- kreupel heeft geconstateerd. TEXEL. Verkooping inventaris oude Electr. Centrale. Zooals te verwachten was bracht de inventaris van de oude Electr. Centrale bij pu blieke' verkooping op Maandag j.1. zeer weinig op. Er waren verschillende koopjes en ook wa ren enkele kooplui van elders aanwezig. De kleine motor werd verkocht voor 50. De [groftte motor werd opgehouden voor 450. ALKMAARSCHE GEVANGENIS OPGEHEVEN. Het personeel vloeit niet af. Het Volk meldtNaar wij vernemen, zal de strafgevangenis te Alkmaar binnen korten tijd worden opgeheven. De reden hiervan moet gezocht worden in het regelmatig terugloopend aantal gedetineerden. In het café van den heer Laan te Winkoi ver gaderde Woensdag bovengenoemde vereeniging. Van de vele belangrijke vraagstukken, die in deze vergadering werden behandeld was ook o.a. De Technische werken van de Wieringermeer. De hoofdingenieur van de Zuiderzeewerken, de heer J. W. Thierry hield in deze vergadering een inleiding over de Technische werken van de Zuiderzeewerken, in het bijzonder van de Wie ringermeer. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat de afslui ting van het Amsteldiep de uitvoering van de Zuiderzeewerken tot werkelijkheid hebben ge maakt. In Den Haag gevoelde men, dat aan de uitvoe ring van het werk een landbouwkundig probleem vast zat, waarom de bekende commissie-Lovink werd ingesteld, met als gevolg daarvan de uit voering van den Groetpolder te Hordijk als proef polder. Uitvoerig behandelde spr. de werken, die in uitvoering zijn. De verhooging van den dijk benoorden Wierin gen op de definitieve hoogte is reeds tot stand gekomen op een hoogte volgens twee lijnen van 5.35 tot 6.30 M. plus A.P. Deverhooging bedroeg 1 tot 1.80 M. Ook bij het door den Staat met de Maatschap pij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken geslo ten contract stond spr. stil. Het eerste werk, dat de M.U.Z. kreeg uit te voe ren, was den proefpolder bij Andijk, waarvan het profiel van de dijken overeenkomt met de meerdijken. Om een behoorlijke grasmat op het keileem te krijgen is het noodig gebleken het te bedekken met een kleilaag, ook noodig voor het uitdroo gen, waartegen het keileem niet bestand is. Na het uitbrengen van haar bekend rapport ir de commissie-Lovink omgezet in een proefpolder commissie, die thans in den proefpolder der scepter voert. Voorts wees spr. er op, dat de hoofdverkeers weg van Amsterdam door den Wieringermeer polder zal loopen tot aan den Oever, zoodat de afsluitdijk over he-t Amsteldiep, waarvan den rijweg 4 M. breed is, doch die 6 M. zal worden niet zoo druk zal zijn, als van de dijk van der Oever naar Zurich verwacht kan worden er waarop de zijweg dan ook breeder zal worden. De bovenbouw van de sluizen in de sluisput- ten nabij den Oever, waarover wij het vorig jaar schreven, is in Maart aanbesteed en met de werk zaamheden daarvoor is men reeds begonnen. De IJselmeerdijk van de Wieringermeer zal in 1929 gereed komen. Met het maken van dezen dijk is men op vier punten aangevangen. Het vorig jaar werd begonnen bij Medemblik, waar de fundeerinsput voor de bemaling werd medegenomen. Ook werd het vorig jaar aange vangen met het bouwen van een stuk dijk op de Oude Zeug en vandaar wordt naar noord en zuid voortgewerkt. Ook, aan den Oever begon men het vorig jaar mth; *ejv dijk en nam men de fundeeringsput voor de daar te maken bemaling mede. Het plan is om dit jaar 9 K.M. van den dijk ge reed te brengen. De dijk wordt in zijn geheel 18 K.M. lang en het volgend jaar hoopt men dezen dijk te kunnen sluiten. Het sluitgat zal bij den Oever komen, omdat dit bij voorkeur in diep water gemaakt moet worden. De Boerenmeerdijk heeft bijna den vorm van circel omdat dit de kortste lijn is van de >v»>tste oppervlakte. Deze dijk snijdt verschil lende geulen af en wordt op 3 punten onderbro-- ken. De totale lengte van dezen dijk is 4400 M. en over een lengte van 2900 M. wordt de dijk gelegd op een slappen ondergrond, waarop verbetering wordt aangebracht, door een geul op een breedte van 30 M. over een diepte van 5.50 M. uit te bag geren en daarna met zand te vullen. In het be lang van den Anna Paulownapolder is in over weging genomen om het gemaal van de Wierin- gerwaard met subsidie van de Zuiderzeewerken te verplaatsen. Met het oog op de West-Friesche Kanalen- plannen is een scheepvaartkanaal geprojecteerd van Kolhorn naar Medemblik. De haven te Haukes wordt tweemaal zoo groot gemaakt. De sluis aldaar krijgt 5 M. verval, wat alleen bij de Maaskanalisatie wordt toegepast. Ook komt daar een groote verbetering voor het verkeer tot stand. Het kanaal van Aertswoud naar de Oostpunt van Wieringen dient voor de afwatering van verschillende polders. Spr. hoopt dat het volgend jaar ook de Wie- ringerwaard op dat kanaal zal aansluiten. Dit kanaal dient ook voor de scheepvaart, en wordt zoo ruim, dat er gemakkelijk schepen van 600 ton op kunnen verkeeren. Het kanaal Aartswoud—Kolhorn zal vermoe delijk dit jaar nog worden aanbesteed. De hoofdkanalen in den Wieringermeerpolder worden reeds gebaggerd, omdat dit in open wa ter met grootere molens kan geschieden en dus goedkooper is, dan met kleinere molens in een drooggemalen polder. Spr. verzekerde, dat er hard gewerkt wordt om de indijking van den Wieringermeerpolder zoo spoedig mogelijk tot stand te doen brengen. De voorzitter bracht den heer Thierry dank voor zijn inleiding en sprak den wensch uit, dat Noorderkwartier ook in) de toekomst niet te ver geefs een beroep op hem zal doen. Overzicht van den Proefpolder Het woord was hierop aan den heer Ir. S. Sme ding (Schagen) die het volgende overzicht gaf o- ver de proefvelden aangelegd in den Andijker- proefpolder en daarna over die in den Balgzand- polder. Wintergewassen. Ongeveer half Augustus is de Andijkerproef- polder vorig jaar drooggevallen, waarna in Sep tember en October bij wijze van proef op kleine schaal op een zandige terreinstrook de volgende gewassen in duplo werden gezaaid koolzaad, gerst, tarwe, rogge en een grasklavermengsel. De ontwikkeling dezer gewassen is, ondanks de ongunstige omstandigheden, voorspoedig ge weest alleen moest een deel der veld jas dit voor jaar worden prijsgegeven, omdat er groote scha de was opgetreden door overstroomend watei en overstuivend zand. Het koolzaad staat thans volop in bloei. Voor barige conclusies mogen overigens uit de voor spoedige ontwikkelig van deze wintergewassen niet worden getrokken, omdat de grond, waarop deze gewassen gezaaid zijn, niet alleen is geble ken zandig te zijn, maar bovendien voor een aanzienlijk procent uit resten van mosselen te bestaan, terwijl nader onderzoek heeft aange toond, dat het zout voor een groot deel in den gepasseerden winter reeds is uitgespoeld. Zomergewassen. De zandige strook langs den ouden dijk is ge deeltelijk stuifvrij gemaakt door middel van veen- en kleihoudenden slootgrond. Dit dekma teriaal is gebleken veel zouter te zijn dan de on derliggende zandlaag, doch niettemin wordt ge tracht deze begroeid te krijgen waartoe ongeveer 1/3 H.A. met een grasklavermengsel, onder dek- vrucht mosterd, is ingezaaid, terwijl een daar- aangrenzende terreinstrook van ruim een V' H.A bezaaid is met voederbieten. Op een strook, met vrij zwaren bovengrond, gelegen langs de maalsloot, zijn een aantal veld jes met verschillende hóeveelheden gips bemest en ingezaaid met een grasklavermengsel. Dit zal in het Oostelijk gedeelte van den proefpolder worden herhaald, zoodra het terrein daar voldoen de opgedroogd zal zijn, omdat deze proeven be- langrijke aanwijzingen zullen kunnen geven, of het mogelijk zal zijn met de voortschrijdende ontzilting, door middel van gips, de- geleidelijk- slechter worden structuur tegen te gaan, waar toe ook een goede aanslag en ontwikkeling van degezaaide grassen en klavers ten zeerste zal kunnen meewerken. Met hetzelfde doel heeft op een aangrenzend gedeelte, eveneens mt vrij zwaren bovengrond de uitzaai plaats gehad van lucerne-, witte en roode klaver, in combinatie met verschillende gipsbemestingen. De ontwikkeling van deze proefvelden wordt dan ook met groote belang stelling afgewacht. Uit den aard der zaak zal hef weer ten zeerste mee of tegen kunnen werken r aanhoudende droogte kan noodlottig zijn. eer zachte regen af en toe zal daarentegen ongetwij feld de kansen van welslagen aanzienlijk vergroo ten. Verder zijn op kleine schaal nog de volgcndr akkerbouwgewassen op kleigrond uitgezaaid zomertarwe, zomerrogge, gerst, haver, erwten duiveboonen, karwy, suikerbieten, voederbieten en aardappelen, waarbij tevens de invloed ven gipsbemesting wordt nagegaan. Alle proefvelden hebben normale kunstbemesting ontvangen. De Balgzandpolder (nabij Helder) heeft ook proefvelden. Dit poldertje groot pl.m. 60 H.A. in 1925 ontstaan is verkregen door storting van bag germateriaal uit het buitendijks gemaakt Balg- zandkanaal. In 1926 zijn hierin kavelslooten ge maakt op 'n afstand van 200 M. Deze zeer zoute grond werd in 't najaar 1926 met 't zelfde klaver mengsel bezaaid, waarmede zulke gunstige resul taten op de nieuwe dijken zijn verkregen. Een klein veldje bezaaid met wintergerst gaf een vrij goed gewas te zien. In 1927 zijn met behulp van een greppelploeg 1 KWALIT eiTSTABAK en rupstrekker de kavels om de 6 M. van grep pels voorzien voor 'n betere ontwatering. Daarna is 'n klavermengsel ingezaaid onder dekvrucht mosterd, gedeeltelijk onder haver en gerst. De grond bevat echter nog veel zout, zoo dat ook hier 'n flinke regenbui ongetwijfeld af ën toe wel noodig zal zijn. Op de boven aangegeven wijze zijn van deze gronden 50 H.A. bewerkt en bezaaid. 10 H.A. zijn ter beschikking van de porefpolder-commissie. In dezen polder heeft zich vooral in den loop van den vorigen zomer 'n rijke zoutwater-flora ontwikkeld welke door het in cultuur brengen ge deeltelijk vernietigd zal zijn. Echter 1 H.A. is on aangeroerd blijven liggen; er is dus 'n Natuurmo nument" aanwezig, waarop volop gelegenheid zal zijn tal van interessante waarnemingen te doen op floristisch gebied. De voorzitter bracht daarop ook den heer Sme ding dank voor zijn mooie uiteenzetting. GEMEENTE WIERINGEN. De Vereeniging ter bevordering van getrouw Schoolbezoek heeft zich thans in tweeën gesplitst en wel in een vereeniging Oosterland e.o. en in een voor Hippolytushoef e.o. Met het oog op de ze splitsing werden de reglementen veranderd en opnieuw vastgesteld. Ook had algeheele be stuursverkiezing plaats en werd deze voor Oos terland samengesteld uit de heeren Goddefraid, voorz., Verkerk, secr., D. P. Verfaille, penningm., Kok en Grin leden, en voor Hippolytushoef de heeren A. H. J. van 't Hof, R. Windsma, C. Wit vliet, H. Wilms en N. Kaan welke de functiën in 'een bestuursvergadering onderling zullen ver- deelen. Besprekingen over schoolfeesten b.v. voor de grootere een reisje naar Amsterdam en voor de kleinen een plaatselijk feest, volgden en vond instemming. Inteekenlijsten voor de kosten zullen den burge rij worden gepresenteerd en men hoopt op vele en goede gaven, opdat, nu Oosterland en H.hoef elk op zich zelf gaan, waar samenwerking we gens 't te groot wordend aantal kinderen, niet meer mogelijk is, ook deze dubbele feesten door flink op de lijsten te teekenen, zullen kunnen sla gen. -- CONCERT. Men verzoekt ons te melden, dat de muziekvereeniging „Harmonie" Zondagmid dag te 4 uur 'n concert in de tent te Hippolytus hoef zal geven. Dezer dagen zal, ten gevolge van het leggen van den Boezemmeerdijk door de Zuiderzeewer ken, de scheepvaart in de Sloot (bezuiden de Westpunt van Wieringen) worden gestremd en zal de vaart voortaan uitsluitend door het Mo- lendiep moeten geschieden. Zaterdag j.1. hield de R.K. Volksbond, afd. Wieringen een bijeenkomst in de zaal van den heer Veerdig te H.-hoef. Er werd geopend met zingen van het strijdlied. Daarna volgde de re de van den heer Slingerland en tevens een toe spraak van den geestelijk adviseur. Het optreden van den humorist Klaver, voor drachten en liedjes, ernst en luim vulde 't ver dere gedeelte van dezen genotvollen avond. SUCCES-NIEUWS. Maandag 2e Pinksterdag; gaat Succes I naar Breezand om daar den club van dien naam partij te geven voor de zomer competitie en wacht S. zeker een zware strijd. In de comp. kon Succes het op het Breezandter- rein niet verder brengen dan een gelijk spel 0-0. Beide zullen er zeker alles opzetten. Succes II speelt dien dag thuis en ontvangt Helder 6, kampioen harer afdeeling, wat een aardig partijtje beloofd te worden. Aanvang 2 u. Woensdagavond 30 Mei, aanvang 7 uur speelt Succes I tegen het M.U.Z.-elftal. Beide elftallen komen waarschijnlijk geheel volledig uit. Ges sen speelt echter met S. mee. Het zal dien avond aan spanning niet ontbreken. Als het weer nu maar meewerkt. Voor de jaarvergadering voor Zaterdag verwij zen wij naar het advertentie in dit nummer. Dat alle leden en donateurs op het appel ziin en het de belangrijkheid dezer vergadering zullen be«- grijpen. Hup, Successers, toont dat jullie ware sportmenschen zijn. WEGENS DE FEESTDAGEN ZAL DIT BLAD DINSDAG a.c NIET VERSCHIJNEN Red. MARKTBERICHTEN EIERVEILING SCHAGEN, 24 Mei 1928. Aanvoer 83771 Kipeieren. Prijs gewogen en ge schouwd 55-57 Kg. 4.90 a 5 58-60 Kg. f 5.30 a 5.70 61-63 Kg. 5.50 a 5.80 64-66 Kg. 5.80 a 6.10 67 Kg. 1 6.30. Ongewogen Bruin 5.50 a 6 Wit 5 a 5.60 Gemiddeld 5.30. 13732 Eendeieren. Prijs 4.70 k 4.80. 44 Kalkoen eieren 8.10 k 8.40. SCHAGEN, 24 Mei 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 5 Paarden 150 a 250 22 Geldekoeien (mag.)) 170 310 82 Geldekoeien (vette) f 250 a 5.30 30 Kalfkoeien 227 a 340 4 Stieren' 130 a 300 10 Pinken 80 a 140 130 Nucht. kalveren 12 k 25 167 Óverhouders 30 a 40 1181 Lamme ren 18 24 10 Bokken en Geiten 3 a 12 30 Varkens (mag/) f 22 a 30 90 Varkens (vette) per Kg. 0.62 k 0.67 108 Biggen 12 k 20 63 Kip pen 0.75 a 3 Hanen 0.15 a 1,75 177 K.G. Bo ter 1,90 a 210 per K.G. EIERVEILING HELDER, 24 Mei 1928. Aangevoerd 13965 Kipeieren. Prijs Bruin 5.40 a 5.90 Wit 5.30 a 5.60 Aangevoerd 452 Eend eieren 4.70 «a 5.00.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2