mm 19e jaargang. Dinsdag 5 Juni 1928. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN INo, 46. KWIEfïilGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. 1 ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. van dit costuum een bijzonder smaakvol, tot in de kleinigheden doorgevoerd geheel, waarbij naar keuze witte of donkerblauwe schoentjes gedragen kunnen worden, tenzij men de voorkeur geeft aan de moderne schoentjes van gevlochten leer wel ke dikwijls in twee kleuren kleurenuitgevoerd zijn. MARKTOVERZICHT. Te SCHAGEN kwam op 31 Mei in handel nog prijs verandering. De prijzen voor vet vee liepen van 0.65 tot 1,10 a 1,12 per Kilo-. Melk- en kalfkoeien waren stug. Nuchtere kalveren liepen 10,tot 35,De prijzen van 20,- tot 35,— voor het bedrijf. Schapen, oude voor het buiton land 45,- a 50,overhouders voor de wei 33,k 40,-, lammeren 15 k 20. Varkens met ruimen aanvoer liepen tot 68 cent. Een kudde van ruim 40 stuks ging over Amsterdam naar Duitschland. Dat waren beesten van 225 260 p. BINNENL. NIEUWS. Groote en kleine zomerhoeden. Eindelijk is dan de tijd daar, dat we met een gerust hart onzen zomerhoed kunnen opzetten zij het dan, dat een critisch aangelegde geest ons voorbarig zal noemen. In alle étalages liggen nu verlokkend de strooien hoedjes, in de meest ver scheiden kleuren en tinten, in de meest verschil lende modellen klokhoedjes, tulband- en baret modelletjes, groeten hoeden, eenvoudige kapjes toques, te veel om op te noemen. Heel veel mooie exotische en ook vreemde ei genaardige stroosoorten zijn gebrukit voor de vervaardiging van deze nieuwe zomerdopjes, fijn zoowel als heel grof stroo, mat zoowel als glan zend stroo. Sommige hoeden zijn uit twee stroo soorten tezamen gesteld, uit grof en fijn of uit glanzend en dof stroo. Om groote hoeden legt men meestal een band zwart fluweel. Deze hoeden hebben bijna alle een sierlijke buiging in den rand, en op deplaats waar deze omhoog buigt bevestigt men aan de onder zijde, vlak tegen 't hoofd aan, een fluweelen strik of rozet. Dit staat snoezig en heel chic en doet ons aan sommige buitengewoon flatteerende hoeden denken, die men in den ouden tijd droeg. Veel kleurige costuums. Wie graag kleurig gekleed is, heeft op het oo- genblik volop de gelegenheid zich met kleuren te tooien. Zelfs felle tegenstelling zijn gecorlcofd- mits men ze met smaak aanbrengt De samenstel ling van donkerblauw met roze is reeds overbe kend. Zooals het keurige costuumpje van enze teeke- ning laat zien, dat van donker koningsblauwe stof is, met een rooden rand langs het kraagloozr manteltje, de mouwen en den rok. De witte jum per is met rood lakensche motieven versierd, om werkt met een blauw picootje. 't Smalle ceintuur tje is van rood leer en een roode band is langc den hals gezet. Een wit strooien hoedje met een donker blauw zijden rondje en roode garneering. een lange witte sjaal met een donkerblauwen rand aan de uiteinde en roode motieven EXCURSIES NAAR ZUIDERZEEWERKEN. Naar de directie der Zuiderzeewerken mede deelt, zullen, teneinde allen, die dit wenschon, in de gelegenheid te stellen, de in uitvoering zijnde werken onder geleide te bezichtigen, in den loop van dezen zomer vier ééndaagsche excursies wor den georganiseerd met de reserve-stoomboot van het spoorwegveer EnkhuizenStavoren, waarbij do directie der Nederlandsche Spoorwegen zal zorgen voor goedkoope treinen naar en van de plaats van afvaart. Aan boord van de stoomboot zullen van de zij de der directie van de Zuiderzeewerken de noodi- ge inlichtingen worden verstrekt, en aan de be zoekers zal een korte beschrijving met kaartje van de te bezichtigen werken worden uitgereikt. Te Den Oever op Wieringen en op het Kornwer- derzand zal gelegenheid worden gegeven om aan land te gaan en onder geleide de daar in uitvoe ring zijnde werken te bezichtigen. Verder zal op korten afstand worden gevaren langs de hij Me demblik en op de Oude Zeug (tusschen deze plaats en Den Oever) in uitvoering zijnde dijk werken. Dc excursies (twee uit Enkhuizen en twee uit Ilarlingen) zijn bepaald op de onderstaande da gen lo. Op Woensdag 18 Juli van en naar Enkhui zen in aansluiting aan een trein uit de richting Rotterdam's Gravenhagen— Amsterdam, met aan sluiting uit en naar de richtingen Utrecht en A- mersfoort 2o. Op Woensdag 15 Augustus van Harlingen. in aansluiting aan een trein uit de richting Nieu- weschansGroningen—Leeuwarden en terug vin StavorenLeeuwarden 3o. Op Dinsdag 28 Augustus van en naar Enk huizen in aansluiting aan een trein uit en naar de richting 's-HertogenboschTilburg. 4o. Op Woensdag 29 Augustus van Harlingen in aansluiting aan een trein uit de richting 01- denzaalZwolle, en terug via StavorenLeeu warden. MERKWAARDIG. De weduwe M. Theeuwens v. Drunen. te Rijen heeft Zaterdag voor de 55e maal een kleinkind ten doop gehouden. Van die 55 zijn er nog 50 in, leven, die allen in grootmoeders onmiddellijke nabijheid wonen. ZIJN VROUW VERLOREN. Zekere S., die van Heerleen naar Den Haag zou verhuizen, pakte zooals gebruikelijk is het meubi lair in een verhuisauto en, ook dit gebeurt meer, stopte zijn vrouw in de auto, bij de meubelen. Tot Delft ging alles naar wensch, doch daar ge k komen, viel de vrouw, die oververmoeid was, op de Geer uit de auto en bleef bewusteloos liggen. De politie vervoerde haar naar het gasthuis, waar bleek dat zij geen letsel had bekomen. De chauffeur van de vrachtauto kwam eerst in Den Haag bij het uitladen van de goederen, tot de ontdekking dat zijn betere helft spoorloos was verdwenen. INBRAAK. Vrijdagnacht is ingebroken bij den landbouwer C. van Schie aan den Sloterweg te Nieuw-Vcnnep De vrouw des huizes werd door het gerucht wak ker en waarschuwde haar echtgenoot en haar zoons. Toen die er op uit trokken, bleek de inibre- ker al het hazenpad te hebben gekozen maar hij had toch uit een kast een portefeuille met 100 meegenomen. Van de dief of dieven geen spoor. De dader was zoo wijs geweest om, voordat hij zijn tocht door het huis begon de deuren van de echtelijke bedstede te sluiten. WEER VORSTSCHADE. In den omtrek van Heerenveen heeft het Vrij dagnacht erg gevroren vooral aardappelen, bon nen en tomaten hebben geleden. BUITENLAND. FEUILLETON. 0-0 No. 61. Bij de vrees, welke de weduwe van Pierre For tier en de zoon van Jules Labroue den gewezen meesterknecht Paul I-Iarmant inboezemden, voeg de zich nog een andere vrees, die van den een -of anderen dag zijn vermeenden neef te Parijs te zien aankomen. Wij weten het, Ovide Soliveau had hem een brief geschreven, eindigende met deze woorden Wie weet of wij elkaar niet binnenkort zullen weerzien 't Is op dat oogenblik, dat hij aan zijn valschen neef den brief zond, dien onze lezers kennen. Toen hij zeide, dat zijn zaken niet goed gingen was zijn ondergang reeds een voltrokken feit en het huis overgegaan in andere handen. Dit deed hem nochtans de toekomst niet donker inzier. Zoolang er een dwaas overblijft, om zich aan do groene tafel te wagen, wanhoopt een speler nooit. In een enkele nacht verdween echter zijn klein kapitaal. Toen hij, 's morgens vroeg, het speelhuis verliet, stond hij op straat, zonder een duit op zak. Het oogenblik is gekomen om naar Fran krijk te vertrekken, zeide hij. Zonder een uur te verliezen, verkocht hij zijn horloge en eenige juweelen, vergaarde aldus de noodige som om zijn reis tweede klas te betalen, kocht een reistasch, stak er het linnengoed en de weinige kleeren in, welke hem overbleven, voeg de er een flesch bij van den slaapdrank, door den Canadees Cuchilino- geleverd en die hem van dienst geweest was, om den valschen Paul Har- mant aan den praat te krijgen en ging toen scheep aan boord van een stoomboot, die gereed lag om naar Havre te vertrekken. Onderweg dacht hij Ik had slechts kleinigheden op het geweten fn ik ben gedekt door de verjaring dus heb ik WIE ZIJN DOCHTER LIEFHEEFT Er is een oud-Hollandsch gezegde, dat voor kin deren, die niet willen, een radicaal „geneesmid del" inhoudt. In Amerika overheerscht sinds lang het sy steem der vrije opvoeding vooral de jonge meis jes leven er bijzonder vrij op los. Ze doen precies waar ze zin in hebben, gaan uit en komen thuis wanneer haar dat belieft, blijven zelfs nachten weg zonder dat ze hun ouders eenige rekenschap daarvan geven, en zonder dat hun rekenschap daarvan gevraagd wordt. Den laatsten tijd echter beginnen ook de be schaamde ouders wel eens te vinden, dat het ül te bar wordt met die vrijheid, die zelfs minderja rige kinderen zich veroorlooven. Een brave Amerikaansche moeder wist er niet: beters op dan haar al te vrijlevende dochter, die niet naar raad of vermaningen wilde hooren te behandelen volgens het oude systeem, dat op on deugende kinderen werd toegepast. Natuurlijk was Leiden in lastZóó'n be handeling laat geen Amerikaansche zich welge vallen, zelfs niet van haar bloedeigen moeder Kort en bondig klaagde het slachtoffer haar na tuurlijke verzorgster aan bij het gerecht. Dei zaak kwam voor. De moeder moest reken schap afleggen van haar behandeling. En zij be pleitte zóó welsprekend voor de rechters, dat er voor een lichtzinnig wicht als haar dochter geen betere opvoeding bestond dan af en toe een flink pak slaag, dat.de edelachtbare heeren haar vrijspraken en haar het recht toekenden om. wanneer het wéér noodig mocht zijn, de bestraf fing te herhalen. De moeder triomfeerde. De dochter keek sip En alle Amerikaansche moeders van al te vrij levende dochters bracht die zaak aan het naden ken. niets te vreezen, en ik kan tegen mijn geliefstm neef het spel wagen, dus ik zeker ben te winnen, want ik heb mijn handen vol trof. Als hij mij ziet, zal hij een aardig gezicht trekken Sapristi, ik moet er bij voorbaat om lachen. In Havre gekomen, bleef hij noch juist geld genoeg over, om een karig maal te nemen en een kaartje derde klas uit Havre naar Parijs te beta len. De stoomboot voer om vijf uur in den namid dag de haven binnen. Ovide wist door de dagbla den, dat de valsche Paul Harmant weder een fa briek had in Frankrijk, en dat hij een prachtig huis in de wijk Monceau te Parijs bewoonde. Hij besloot daarheen te gaan, om zich in de vroegte in dat huis te kunnen aanmelden. Hij at bijgevolg in een matrozenherberg, en vertrok met den trein van tien uur 's avonds. HOOFDSTUK VI. Ovide Soliveau was uit Havre vertrokken, ee nige dagen na het bezoek, door Paul Harmant en zijn dochter bij den advocaat Geeorges Darier afgelegd. Sedert dat bezoek was er niets gebeurd, om den wederzijdschen toestand der personen van ons verhaal te wijzigen. Jacques Garaud, door opophoudelijken angst gekweld, zocht verstrooiing in het werk. Mary wachtte een gunstig oogenblik af, om het voornemen uit te voeren, dat zij gevormd had. Lucien Labroue, van 's morgens tot 's avonds ingespannen aan het werk, vermenigvuldigde zijn ijver en gaf het voorbeeld van werkzaam heid. Behalve de bijzondere toepassingen der werk tuigkunde op het spoorwegenmaterieel, hield men zich te Courbevoie veel bezig met werktui gen voor de scheepvaart. Den dag na het vertrek van Ovide Soliveau uit Havre naar Parijs, moest men een kleine stoom boot te water laten, ten einde een schreef en een machine van een geheel nieuw model te beproe ven. Toen hij 's avonds thuiskwam, had de valsche Paul Harmant den zoon van Jules Labroue ver- izocht, hem 's morgens om zes -uur te komen afha Er verschenen kranten-artikelen, brochures, vóór en tegen de lichamelijke kastijding. In kor ten tijd was er een bond opgericht van moeders, die door vóórstanders van zijn, verschillende bon den zelfs, die den naam kregen van „spanking- clubs" (pak-voor-de-broek-clubs), met als devies de aloude leuze „Wie zijn dochter lief heeft, kastijde haar." De Amerikaansche meisjes weten nu, wat haar te wachten staat, als ze het al te bond maken Maar verwijtend voegen ze haar hardhandigen moeders toe „Jullie hadden een jaar of zestien, achttien geleden moeten beginnen met het toe passen van die straf, dan was die nü niet meer noodig geweestEn d&èrom hebben ze, mis schien, wel een béétje gelijk DIENSTBODENNOOD. Invoer nit het buitenland. Ofschoon, Engeland, tengevolge van de groote werkloosheid als geheel gesloten blijft, voor werk zoekenden, heeft, zooals uit een gepubliceerde statistiek van het ministerie van binnenlandsche zaken blijkt, de minister aan 700 jonge vrouwen uit verschillende landen toestemming te hebben gegeven om in overleg met de Vereen, voor huis vrouwen, naar Engeland te komen, teneinde in den dienstbodennood te voorzien. De meisjes staan onder zekere controle en mogen, tenzij zij kunnen trouwen, geen ander beroep dan dienst bode of huishoudster aanvaarden. EEN GOED VERHAAL UIT DEN OORLOG. Generaal-majoor Sir Frederick Maurice heeft pas een biografie van generaal Rawlinson geschre ven en in zijn boek vindt men onder andere het volgende grappige voorval verhaald „W., een gezien generaal, kwam onverhoeds een brigade inspecteeren. Op het laotste oogenblik ontdekte men dat een van de soldaten te dron ken was om rechtop te kunnen staan, dus werd hij haastig uit de gelederen weggesmokkeld, op een berrie gelegd en achter het laatste gelid in een deken gewikkeld. Tjoen W. bij zijn inspectie een lichaam (dat hij voor dood hield) op een berrie zag liggen, posteer de hij er zich voor, plaatste zich in de houding en salueerde heel plechtig, terwijl hij zeide „salu eer den roemrijk gesneuvelde." Onder de deken vandaan antwoordde een dikke en gesmoorde stem „Wat zeit de ouwe len. Lucien was nauwgezet op dat punt en op het vastgestelde uur vertrak hij met zijn patroon uit de fabriek. Ovide Soliveau was wel van plan, zeer vroeg naar het huis in de rue de Murillo te gaan, doch „zeer vroeg" beteekende voor hem niet voor het krieken van den dag. Toen hij uit den trein stapte, ging hij een her berg binnen bij het station en vroeg er brood er. kaas. Zijn geringe geldmiddelen lieten hem niet toe, zich een steviger maal te doen opdienen. Hij wachtte alzoo het oogenblik af, om zijn „liefsten neef" een bezoek te gaan brengen. De Dijonnees was niet slecht gekleed, doch de reis had zijn kleeding een beetje gehavend. Ovide sprak een voorbijgaanden werkman aan en vroeg hem Zoudt ge mij, als 't u blieft, willen zeggen, waar de fabriek van mr. Paul Harmant ligt De werkman wees met ee hand een deel der kade aan. Ginds, zeide hij, waar gij die nieuwe gebou wen ziet. De werkman ging verder. Ovide zette zijn weg voort. Hij kwam weldra voor een hooge poort, waarboven in groote koperen letters te lezen stond PAUL HARMANT Ateliers de Construction. Sapristizeide Ovide, het is grootLaat ons eens binnen zien. Hij richtte zich naar een deurtje naast de groo te ingangspoort en waarop geschilderd stond Entrée. Hij belde. De deur ging open en de portier kwam naar den bezoeker. Wilt ge mr. Paul Harmant zelf spreken Welnu, ga dan naar de bureaux, ginds links Men zal u zeggen waar ge wezen moet. Ovide volgde den aangewezen weg. Van verre op de verschillende deelen van een gebouw van ongeveer honderd meters lengte, al le gelijkvloers gelegen, kon hij de opschriften lezen Teekenzaal. Bureau van den bedrijfsleider.' Kabinet van den leider, enz. enz. Hier moet ik mijn man vinden, dacht Ovide, dit laatste opschrift lezend. Laat ons er luchtig op afgaan Mij dunkt, dat ik hem reeds een ge zicht zie trekken Ik moet er om lachen. Hij verhaastte zijn stap. De deur van het bureau was gesloten. Een bediende, die hem de hand op den deur knop zag leggen, haastte zich open te doen en vroeg Moet gij in het bureau van mr. Harmant zijn Ja, mijnheer. Ik verlang mr. Harmant zelï te spreken, voor een persoonlijke1 zaak. Dan zult gij verplicht zijn te wachten, mr. Harmant is in gesprek met den bedrijfsleider. Ik zal wachten, zoolang het noodig is. In dat geval, ga dan maar zitten. Dank u. Ovide nam een stoel en ging zitten. Paul Har mant was met Lucien Labroue bezig zekere wij zigingen te beramen in samenstelling der machi ne, denzelfden morgen beproefd en waarvan de werking te wenschen liet. Hun gesprek duurde meer dan een half uur. Soliveau besteedde dien tijd om zijn plan op te maken. Eindelijk ging de deur van het kabinet open. Lucien Labroue kwam er uit, papieren in de hand houdend. Hij wierp een blik op Ovide en zich tot een bediende richtend, zeide hij Voor het oogenblik mag men mr. Harmant niet storen, onder welk voorwendsel ook. Hij werkt. Daarop vertrok hij. Gij hebt het gehoord, mijnheer zeide de bediende. Gij zult moeten wachten. Ik zal wachten. Ik heb tijd genoeg. En Soliveau kruiste de beenen over elkaar. Een half uur verliep en dan weerklonk een he vig gebel in de kamer, die tot wachtkamer dien de. De bediende stond spoedig op en begaf zich naar de deur van het kabinet. Is het mijnheer Harmant, die belt vroeg Soliveau. Ja, mijnheer. Zeg hem, als 4t u blieft, dat iemand hem verlangt te spreken voor een bijzondere zaak. Uw naam, mijnheer Onnoodig. Mr. Harmant kent mij niet. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1