I.R. KEUSS TABAK \um 19e jaargang- Vrijdag 22 Juni ly28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No 50. Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR Het staaf op je gezicht te lezen WIERINGEN COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: HIppolytnshoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. II. een waarborg voor de kwaliieit. DE GASOORLOG. Men meldt uit Berlijn Te Hamburg is nog een zieke aan de geyolgen van phosgeenvergiftiging overleden. Het aantal menschen, die ten gevolge van deze ramp om het leven gekomen zijn, bedraagt dus tien. Reeds eerder konden wij lezen, dat enkele hon derden slachtoffers in de ziekenhuizen'waren op genomen. Wij alleen weten de oorzaak. Even buiten Ham burg sprong een houder met phosgeengas, een der gassen in den oorlog van weerszijden ge bruikt als intensief werkend aanvalswapen, nu te Hamburg in voorraad voor industrie gebruik. Deze voorraad werd goed bewaard door deskun dig personeel. Toen dus het ongeval geschiedde was deskundige hulp spoedig aanwezig, zoodat men er nog in slaagde een vierde van de hoeveel heid onschadelijk te maken. Het waren tenslotte slechts enkele Meters gas, die ontsnapten, ten- naastenbij evenveel als destijds in de slag aan de Somme de Engelschen per Meter frontbreedte los lieten over een front van enkele tientallen Kilometers lengte. Gelukkig was de windrichting gunstig, zoodat het gif niet de stad indreef, anders waren de slachtoffers veel talrijker geweest. Wij zien hier reeds de verschrikkelijke uitwer king van een minimale hoeveelheid gifgas onder voor zijn werking zeer ongunstige omstandighe den. Daarbij komt dat phosgeengas een zwak werkend gas is, een gas dat in een toekomstigen oorlog door veel sterker werkende gassen zal worden vervangen. Men kan zich dus levendig het aantal slachtoffers indenken, die een moder ne gasaanval op een zoo goed als volkomen weer- looze burgerbevolking zal hebben onder omstan digheden, die men voor het doel zoo gunstig mo gelijk kan uitkiezen. Het is de verdienste van het Vrijzinnig-Demo cratisch Eerste Kamerlid prof. Dr. van Embden reeds spoedig na het sluiten van den vrede ge wezen te hebben op het groote en onafwendbare gevaar dat in een volgenden oorlog het gaswapen oplevert ook voor de niet strijdende voor vrou wen en kinderen en ouden van dagen: Dit gevaar dat gelijk te stellen is met de vernietiging van alle levende wezens over groote oppervlakte moet leiden tot ontwapening. En dit gevaar is niet een phantasie-beeld van de zoozeer gesmade voor standers van nationale voorstanders van natio nale ontwapening, doch in een feuilleton in de Nieuwe Rotterdamsche Courant over den dag taak van den physicuo-chemicus Prof. Ernst Cohen zegt deze „Het is wel walgelijk:, wanneer je, met de ervaringen van den jongsten oorlog ziet wat ze nu overal bezig zijn om nog vreeselij- kers uit de chemie te halen. De volgende' oorlog zal niet anders dan chemisch zijn, misschien dat het bewustzijn hiervan het menschdom nog kan terughouden om er aan te beginnen. Stel je voor dat de druk op een knop de verwoesting van een geheele stad uitwerkt. Overal werken ze nu aan die chemische verdelging. Ook in ons land, al is hier wel vooral om het afweren te doen. Mer heeft er mij ook in willen betrekken, maar ik wil ,'er niet van weten. Men ziet het, een rustig geleerde is er van over tuigd, dat een volgende oorlog beteekent een scheikundige verdelging van groote massa's menschen, niet alleen soldaten, doch ook de niet- vechtende bevolking Het ongeluk te Hamburg heeft weer eens dui delijk aangetoond, welke groote gevaren ons bo ven het hoofd hangen, indien de volkeren d-oof blijven voor den stem van hen, die op ontwape ning het eenig afdoende middel om oorlog-voe ren te voorkomen. tMNWENL. NIEUWS. DE ZUIDERZEEWERKEN. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het leveren en stellen van den metalen bovenbouw van een basculebrug over het benedenhoofd van de in aanbouw zijnde schutsluis bewesten Medemblik en van 4 ijzeren sluisdeuren voor het benedenhoofd van die sluis, een en ander ten behoeve van de indijking en droogmaking van de Wieringermeer. Laagste inschrijvers waren M. F. Klooster en Zn., te Kinderdijk, voor 42.980. Bezoek van Tweede Kamerleden. De leden van de Tweede Kamer zullen Woens dag 4 Juli a:s: een bezoek brengen aan de wer - ken tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee Zij vertrekken daartoe van het station Hoorn per autobus naar Andijk ter bezichtiging van don proefpolder en van daar naar Medemblik voor de in uitvoering zijnde werken. Via Oude Zeug zullen zij zich naar Den Oever op Wielingen be geven, waar de sluisput wordt bezichtigg en eon lunch wordt gebruikt. Van den Oever gaan zij per motorboot naar Kornwerderzand aankomst omstreeks half vier. Ook de sluisput wordt daar bezichtigd en de dijk naar de Friesch kust. Von Kornwerderzand vertrekt het 'gezelschap naar Stavoren om met de spoorboot, waar aan boord wordt gedineerd, te halfzeven weder Enkhuizen te bereiken. Bezoekers uit Groningen en Fries land zullen van het Kornwerderzand per motor boot naar Harlingen worden gebracht. HET ZUIDERZEEGEBIED. Een Geref. Comité voor Hulpverleeninn Naar wij in „De St." lezen is na een bespreking met de kleine Geref. Kerk van Wieringen en in overleg met Deputaten van de classi9 Alkmaar een comité van gereformeerden gevormd om hulpdienst te verrichten bij het behartigen van de belangen der Geref. Kerken in het nieuw ge - wonnen Zuiderzeegebied. Dit comité wil niet treden in de plaats van Kerk of Kerken, maar de Kerk te Wieringen en de clas sis Alkmaar helpen ten einde spoedig te Den Oe ver een gebouw te bekomen, dat kan dienen als verzamelplaats voor prediking. Het comieé is samengesteld uit mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, voorzitter H. Diemer, Rotter dam, H. J. Kouwenhoven, Scheveningen, ds. Joh. Rietberg, Maassluis, penningmeester, ds. J. A. Tazelaar, Rotterdam, J. P. Thierry, Schevenin gen, ds. H. J. Heide, Vlaardingen, secretaris. DE PROEFPOLDER TE ANDIJK. De Commissaris van Advies voor den proefpol der te Andijk geeft het volgende overzicht van de tot dusver verrichtte werkzaamheden. Reeds tijdens het leggen van den dijk was er onder water in de lengterichting van den polder een tochtsloot gebaggerd. Ongeveer midden Augustus 1927 was het maai veld boven water, met uitzondering van enkele plassen in het laagste gedeelte van den polder. Bij het droogmaken bleek het hoogste gedeelte van den polder, zich uitstrekkende langs den ouden dijk, aan de oppervlakte te bestaan uit zand de rest van den polder bracht slik, d.i. zeer slappe klei, te voorschijn. Zoodra de1 begaanbaarheid van het terrein zulks toeliet, werd een onderzoek ingesteld naar den verticalen bouw van den bodem door het doen van boringen tot op 1 m diepte. Van de opeenvol gende lagen werden monsters genomen welke aan het bodemkundig instituut te Groningen wor den onderzocht op vocht, keukenzout, humus en koolzure kalk, mechanische samenstelling (ge halte aan klei- en zanddeeltjes), en een deel op gehalte aan plantenvoedende stoffen. De eerste werkzaamheden ter verkrijging eener betere ontwatertun bepaalden zich tot het maken van een geul om het water uit bovengenoemde plassen af te voe ren. Vrij spoedig n.1. midden September, kon worden begonnen met het maken van kavelsloo ten loodrecht op de tochtsloot, op onderlinge af standen van 250 m. Uitvoerig maakt het verslag melding van de genomen voorloopige proeven in zake de teelt !van verschillende gewassen. Door het plaatsen van enkele gebouwen za) lonö iGON PURE VlRölWA JMAö I Pittig i>oor pgp of aqurct JCDUNO oBOnifOtn I worden voorzien in de ruimte, benoodigd voov FEUILLETON. O—O HOOFDSTUK XIII. No. De gewezen meesterknecht van Jules Labroue, de moordenaar en brandstichter van Alfortville, bad besloten, wij weten het, desnoods de mede dingster zijner dochter te doen verdwijnen. De wanhoop, waarvan hij getuige was kon nog slechts zijn haat voor de onschuldige Lucie ver dubbelen. Na alleen gedineerd te hebben, ging hij dan ook te voet uit, en zooals tusschen hem en zijn gewaanden neef overeengekomen was, begaf hij zich naar het paviljoen aan de Avenue de Clichy. Ovide wachtte hem en zeide Ik heb u veel te vertellen. Vlug dan, spreek. Ik heb onzen man gevolgd en dank zij de waarlijk merkwaardige behendigheid, welke, ik mag er op roemen, ik aan den dag gelegd heb, ken ik den naam en het adres van het meisje, dat hij bemint. Zij heet Lucie en is een der naaisters van de modiste uwer dochter. Gij hebt er haar ontmoet Ik stond vlak voor haar, aan de loge der por tierster. Maar dan heeft zij u herkend Komaan Wat denkt gij wel van mij Ik had mij in metselaarskleeren gestoken en nooit was er een schooner metselaar te vinden dan ik! Laat ons nu over den ernstigen kant der zaak spreken. Doen wij het meisje verdwijnen, dan zullen wij de geheele familie op stelten zetten. Lucie heeft geen familie. Noch vader, noch moeder 't Is een vondelinge. Bravo alles gaat goed De politie zal nie mand hebben om haar aan te sporen en zij zal er dus niet veel werk van maken. Zij zal, voor den vorm, eenige opsporingen beginnen en niets vinden, want mijn voorzorgen zullen goed geno men zijn, en daarmee is het uit. Wat zijt ge van plan Gij zijt te haastig, neef. Wat ik van plan .het verrichten van allerlei werkzaamheden. Ee, boerderij kwam reeds zoover gereed dat ze in ge bruik kon worden genomen, terwijl een labora torium voor het dodemkundig en microbiolc gisch onderzoek in uitvoering is. Aan belangstellenden is tot op heden, voor zoo veel mogelijk gelegenheid gegeven, den polder te bezichtigen. In verband met het toenemend aantal bezoeken op ongelegen tijdstippen ziet. de commissie zich genoodzaakt, gelegenheid voor het bezichtigen in den vervolge alleen open te stellen op Dinsdag en Vrijdagmiddag van 2—6 uur en slechts na voorafgaande schriftelijke aan melding bij den landbouwkundig ambtenaar bi1' ben Voor den drommel, als ik het weetIk zal eerst den handel en wandel van de kleine na gaan, om te weten op welk uur zij thuiskomt, en volgens de1 inlichtingen, welke ik zal ingewon nen hebben, zal ik mijn plan beramen. Alleen.. voegde Ovide erbij. Hij onderbrak zichzelven en krabde achter zijn oor. Alleen wat vroeg Jacques Garaud. Ik denk er over, dat dit alleen nog al duur zal kosten. Wat geeft dat zeide de industrieel met een gebaar, dat zijn onbezorgdheid in dat opzicht te kennen gaf. Paul Harmant nam uit zijn portefeuille ver. scheidene bundels bankbiljetten en reikte twee dier bundels aan Soliveau over, zéggende Hier zijn ze Dank u antwoordde de Dijonnees, de kost bare papiertjes in den zak stekend. Dit is voor de kosten.Dat is goed en wel, maar voor mij. wat zal er voor mij overschieten Al wat gij wilt. Zeg maar een cijfer. Ovide zag zijn vermeenden neef met een soort van aandoening aan. Voor het oogenblik wil ik niemendal, zeide hij vervolgens. Gij zijt een te goede jongen, dan dat ik u zou wantrouwen. Wij zullen wel afreke nen, als het gelukt is. Gelijk ge wiltWanneer gaat ge aan hef werk Morgen. Gij weet, dat Lucien Labroue slechts drie weken weg zal zijn In drie weken is alles gedaan. De twee medeplichtigen namen afscheid, na nog ongeveer een half uur samen gesproken te hebben. Paul Harmant keerde naar huis terug. Hii ging. het hoofd in de hoogte, met verlicht hart. Hij dacht 9lechts aan één zaak zijn dochter zovv gelukkig zijn Wat gaf hem het overige HOOFSTUK XIII. Na een wandeling in den dierentuin waren Lucien en Lucie naar de quai de Bourbon terug gekeerd. Al pratend maakte het meisie het eten gereed, en Lucien hielp haar in de kleine bezigheden van het huishouden. Het sloeg halfzeven toen Lucie lachende zei Mijnheer, mijn verloofde, er is opgediend Aan tafelTOM] Nu, Moeder Lize schijnt niet te zullen ko men, zeide Lucien. Neen, en dat verwondert mij. Ik vrees, dat haar meesteres ziekr is geworden. Zij had dit nauwelijks gezegd, of er werd zacht jes aan de deur der kamer geklopt. Binnen riep Lucie. De deur ging open, en Moeder Lize, of liever Jèanne Fortier kwam binnen. Lucien reikte haar de hand. Goeden avond, Moeder Lize, zeide hij tot haar. Wij spraken juist over u. Lucie had de nieuwaangekomene omhelsd. Gij blijft bij ons eten, nietwaar vroeg zij. Neen, liefste, antwoordde Jeanne ondanks het genoegen, dat ik er in zou vinden, is het mij ■onmogelijk. Waarom Madame Lebret, mijn meesteres, is niet lïp ter, integendeel. Ik moet dus naar den winkel te- rugkeeren. Ik kwam een sjaal halen, voor van nacht en ik wilde niet vertrekken, zonder u bei den goedea dag te komen zeggen, want ik dacht' wel, dat mr. Lucien hier zou zijn. Lucien, die ons voor drie weken gaat verla ten zeide Lucie droevig. Gaat verlaten herhaalde Jeanne ongerust. Is het waar Ja, moeder Lize, antwoordde de jongeman. En waarom, als ik het u vragen mag Ik moet in de provincie een belangrijk werk gaan nazien voor mijn patroon, mr. Paul Har mant. En gij zult drie weken weg zijn Ongeveer. Een eeuwigheid zuchtte Lucie En gij zult niet hier zijn, om mij gezelschap te houden, moeder Lize Het spijt mij wel. liefste, het spijt mij ten zeerste, doch ik mag die arme vrouw niet verla ten, die zoo goed voor mij geweest is, en die nie mand anders wil, om haar te verzorgen dan mij Wees overigens zeker, dat ik u zal komen bezoe ken, iederen keer, dat ik een oogenblikje vrij zal zijn. Zeer goed, Moeder Lize, zeide Lucien. Daarenboven, ging Jeanne voort, ik zal mij eiken Ehorgen op mijn ronde wat haasten, en ik zal dan eenige minuten bij u kunnen blijven, als ik u brood breng. Wij zullen over hem spreken, mompelde Lucie, haar verloofde aanziende. Waarover zouden wij anders spreken, zoo niet over hem V. Doch ik mag u niet beletten te de Zuiderzeewerken, den heer ir. W. A. Bosma te Andijk West. HET HERV. ZUIDERZEEFONDS. Dinsdag heeft te 's-Gravenhage onder voorzit terschap van dr. J. R. Slotemaker de Bruine de Commissie voor de Stoffelijke belangen der Ned. Hervormde Kerk in het droog te1 leggen Zuider- zee-gebied (Zuiderzee-fonds) vergaderd. De commissie staat -op het standpunt, dat zij aan de nieuwe gemeenten zelve overlaat te be slissen, waar haar adres zal zijn voor het beheer harer goederen. Besloten werd, een boekje van 25 a 30 bladzij- dfen te verspreiden, waarin het belang en de roe ping van de Hervormde Kerk ten opzichte van het droog te leggen gebied zal worden uiteenge zet. Het boekje zal rijk geïllustreerd zijn en zal iii zeer grooten getale worden verspreid, zoo mo gelijk nog in dezen zomer. Men zal zich voorts wenden tot de kerkvoog den, en aan de kerkeraden verzoeken, zoo moge- op den eersten Zondag in October bij de Godsdienstoefening een collecte voior het Zuider- zeefonds te doen houden. Aan den vooravond daarvan zal de voorzitter der Commissie over dit onderwerp een radiotoespraak houden. Aangenomen kan worden, dat over eenige la ren de eerste menschen zullen wonen in den Wie ringermeer-polder zoodat het> thans tijd wordt mfet de behartiging dezer aangelegenheid een eriistig begin te maken, zwaar gewond. BUITENLAND. NIEUWSGIERIGHEID DUUR BETAALD. "Tijdens een avondfeest te Londen gegeven door den minister van landbouw, waar de dochter van den koning, prinses Mary en haar man als gas- teh aanwezig waren, zijn 2 kamermeisjes, die het schitterende schouwspel wilden aanschouwen, door een glazen afdak, waarop zij zich bevonden, gestort en in een gang terechtgekomen. Een der Pijelsjes was op slag dood, het andere werd eten, en ik ben zeker, dat madame Lebret, onge duldig wordt, mij niet te zien terugkeeren. Goe dé reis, mijnheer Lucien. Ik zal God bidden, dat Hij u vergezelle en u bescherme. Wees gerust, niemand zal u hier vergeten. Wat mij betreft, ik zal zorgen, -om zooveel mogelijk over uw schal te waken. Zij bedekte Lucie's gelaat met kussen, en voeg dé er dan bij Tot straks Voordat ik wegga, zal ik u nog eehs goedenavond komen zeggen. Jeanne begaf zich naar haar kamer, pakte de vóorwerpen bijeen, welke zij was komen halen, keerde terug om Lucie opnieuw te omhelzen en Lucien de hand te drukken en gine- dan weer naiar de bakkerij in de rue de Dauphin. Omstreeks tien uur verliet de zoon van Jules Labroue Lucie, na zijn belofte hernieuwd te heb ben, haar alle dagen te schrijven, en hij liet zich in een rijtuig naar zijn woning in de rue de Miro- mèsnils brengen. Den volgenden dag trof hij aan het station den meesterknecht en de twee werktuigmakers aan. dife hem naar Bellegarde moesten vergezellen, en weldra voerde de trein hen alle vier weg. Sedert den dag, dat we hem voor de eerste maal hebben voorgesteld, hebben onze lezers meer dan eens het bewijs gehad dat de Diionees, Ovide Soliveau, die in den hoogsten graad alle ondeugden bezat, ook in staat was om alle mis daden te begaan. Hij moest nu eer9t en voor alles weten, of de verloofde van Lucien Labroue eiken dag ging werken bij madame Augustine, hoe laat zij haar huis verliet en hoe laat zij er terugkeerde. Vóór dat hij dit alles wist, was het hem onmogelijk een plan te beramen. Dindagsmorgens verliet Ovide, als besteller verkleed, zijn woning, begaf zich naar de place de Clichy en stapte daar in een omnibus, die hem niet ver van zijn bestemming zou brengen. Wondergoed verkleed, een besteller van het hoofd tot de voeten, was de Dijonnees onkenbaar. Hij stapte uit den omnibus nabij het stadhuis en begaf zich te voet naar de quai de Bourbon. Op eenige passen van het huis, waar Lucie woonde, gekomen, haalde Ovide uit zijn zak een stuk papier, waarop hij het adres van het meisje geschreven had. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1