Vooiloopig Bericht. f BEZOEKT Poidefscbe- Kermis PRACHT DANSSALOI van BENEMA. SMITSacliler CÉ SLIKKER. baar geen gevaar. Nog andere beroepen staan er voor de vrouw open. In New York woont een sigarenfabrikan- te, die fortuin heeft gemaakt in dat, voor haar sekse, zonderlinge vak. Men bewondert deze ondernemende dame men vindt haar origineel, omdatzij zoo goed als geen „vakzusters" heeft enomdat zij haar eigen product rookt! Ook buiten Europa en Amerika is de eman cipatie der vrouw doorgedrongen. China telt er varen vrouwelijke juristen en doktoren, daar zijn ook vrouwelijke militairen, en onlangs sig naleerde men in Kanton een tweetal onderne mende jongedames, gewapend met een filmtoe stel. Zij verdiende haar broodje door te werken voor een groote cinema-onderneming. Veel con currenten hebben zij nog niet De taxi-chauffeurs met een rok aan de con ducteur met dito, de fabriek-arbeidsters, zij al len doen haar werk zoo goed hls het sterke ge slacht. Alle takken van kunst, wetenschappen en sport staan voor de vrouw open. En óndanks dat alles kan zij vrouw blijven. Waarom zou zij niet INGEZONDEN STUKKEN. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Door velen wordt verwacht dat wanneer men bij de radiodistribu tie is aangesloten men afhankelijk is aan de willekeur van de ondernemer dit is echter niet het geval. Men krijgt steeds gedistribueerd 2 stations n.1. Huizen en Hilversum, terwijl ook toezegging is gedaan, dat het niet is uitgesloten dat ook Buitenlandsche stations zullen mogen worden gedistribueerd. Wanneer men zelf een ontvangtoestel bezit zoekt men toch ook negen van de tien keeren een Hollandsch omroepsta- tion, doordat de abonné de twee Holl. Stations gelijk gedistribueerd krijgt kan hij steeds uit- kiizen* welke te nemen. De programma's van uit zending zullen elke week in de Wieringer Cou rant worden geplaatst,. Zooveel mogelijk wordt van smiddags twaalf uur tot 's avonds na slui ting der stations gedstribueer'. Het voordeel van distributie is dat men geen iast heeft van de buren door genereeren, het toe stel is altijd afgestemd, geen gezoek. Contribu tie gering. Voor 0.50 per week kan men zelf geen toestel onderhouden. In Schagen zijn zelfs luistervinken die hun hun toestel opruimen en zich bij de distributie aanleggen. De hoofdlijnen worden zoo spoedig mogelijk getrokken, vanaf perceel Elft No. 1. Groep 1 door de Elftstraat, Dorpstraat, Nieuwstraat tot de Molen Groep 2 Elft 1, Koningstraat, Hoofd straat, Smidsteeg Groep 3 Elft 1, Beltstraat, Kliefstraat, Mekkenstuinweg tot Molen. Elft 1, Slingerweg tot Molen. Sluit men directaan bij het leggen der hoofd lijn dan krijgt men reductie op aansluitingsgeld Ook Den Oever zal worden aangesloten. Men kan zich daar wenden tot Jb. Tijsen Dz. Noor- derweg en te H.-hoef tot Jannes J. Bosker Elft 1, telefoon 22. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Alkmaar heeft tegenwoordig niet te klagen over gebrek aan vreemdelingenverkeer. Nadat kort geleden een aantal buitenlanders, die in verband met de Olympiade hier vertoefden, op hun rondreis door Nederland ook Alkmaar be zocht, zijn in de afgeloopen week weer een groot aantaJ gasten samengekomen, ditmaal voor de algemeene vergadering van de A. N. W. B. Het behoeft bijna wel niet te worden gezegd, dat deze vier letters (verkorting van Algemeene Nederlandsche» Wielrijders Bond) de naam vor men van een vereeniging, die een zeer nuttig werk verricht, waarvan wij allen de voordeelen genieten, zoodra we per fiets of auto buiten be kend terrein komen. Dit werk bestaat vooh een groot gedeelte in het plaatsen van wegwijzers waarschuwingsborden e.d. Wie het gemak van deze wegwijzers heeft ondervonden, moet het wel zeer betreuren, dat de baldadigheid der jeugd nog zooveel schade veroorzaakt. Een en kel cijfer in 1927 werden onherstelbaar ver nield^ borden. Dit zegt meer dan vele woor den, hoe noodig opvoeding der jeugd in dit op zicht is. Ook van andere zijde wordt zooveel mogelijk gewerkt voor een gemakkelijk en veilig verkeer, zij het dan ook op minder aangename wijze. Hiervan weet thans een jeugdige slagerszoon mee te praten, die een maandje terug op den weg van Bergen naar Alkmaar aan de zeer tal- niKe wandelaars en fietsers toonden, welk een snelheid uit een goede motor te halen is. Jam mer genoeg voor den wereldkampioen in den dop bestaat er echter ook nog zoo iets als politie en maximum snelheid. In 't kort 't werd een drama, waarvan het slot deze week werd opge voerd voor den kantonrechter de jonge man kreeg een flinke boete en mag twaalf maanden lang alleen zijn beenen of hoogstens een fiets gebruiken. Weermee het publiek hoogelijk inge nomen zal zijn. Meerdere verkeerszondaars van diverse pluimage ondervonden in dezelfde zit ting de gevolgen van hun zeer variëerende wan daden als daar zijn links van den weg houden» zich mee laten trekken door een auto, rijden met een auto zonder goed werkende remmen enz. De zeer reislustige en daardoor alom be kende Minister Kan heeft in de afgeloopen week ook Holland's Noorden weer eens met een be zoek vereerd. Doel van de reis was ditmaal An- dijk en de proefpolder, waar de stand der ge wassen werd bezichtigd. En passant werd ook nog het Zwanenwater bij Callantsoog bezocht. De Heer G. Nobel te Lutjewinkel vergezelde de Minister op een deel van den tolht. Of hij in het Zwanenwater ook nog gezwommen heeft, wordt niet vermeld. Zwemmen schijnt trouwens onder hooge re- geeringspersonen zeer geliefd te zijn de Heer Coüjn tenminste, die een gewichtige vergade ring moest leiden, wist al zijn volgelingen over te halen om samen te gaan zwemmen en de za ken blauw-blauw te laten. Wij betwijfelen ech ter ernstig, of de Raad van Anna Paulown? twee zulke gewichtige besluiten had kunnen nemen (tot bouw van een Tehuis voor Ouden van Dagen en een ambtswoning voor den Bur gemeester), indien de edelachtbare heeren, in- plaats van in het raadhuis, in het Oude Veer hadden vergaderd. Aan de andere kant was het misschien voor den Raad van Schagen wel zeer gewenscht geweest, om gezamenlijk een bad te nemen, ter afkoeling van de eenigszins verhitte hoofden. Verhit, tengevolge van de beraadsla gingen over het al of niet aankoopen van het Heerenbosch, tot heden toebehoorende aan de familie Roggeveen. Het plan was, om dezen grond te bestemmen tot bouwterrein, doch er werd ernstige twijfel geuit, of dit voor de ge meente voordeelig kon zijn. iT,en slotte werd toch tot de aankoop besloten de toekomst zal nu moeten leeren, wie er gelijk heeft gehad. BUITENLAND. GEEN VLIEGTUIG ZONDER RADIO. De Noordpool vlucht van Generaal Nobile, de jongste transoceaanvluchten, zoomede de groote afstandsvluchten over land, hebben telkens weer het bewijs geleverd, dat het vliegen tot op zekere hoogte beveiligd wordt, indien zich aan boord van het vliegtuig of luchtschip een be trouwbare radio-installatie bevindt. In verband hiermede wordt uit Italië bericht, dat de tegen woordige vlieg-recordhouders, Commandant Del Prete en Majoor Ferarin in hun machine een radio-installatie hadden, waardoor het mo gelijk was den geheelen vliegtijd van 58 uur en 40 minuten in geregelde verbinding met het land te blijven. Het betrof hier een modern vlieg tuig-radiostation, systeem Telefunken, waar mede men zoowel zenden als ontvangen kan. Het kan van interesse zijn iets meer te weten omtrent deze apparaten. Als stroombron dient een kleine lichte dubbel generator, die door een luchtschroef aangedre ven wordt. Het toerental van den generator wordt constant gehouden door een reguleer-in- richting van zeer vernuftige constructie. Deze kleine en lichte machine levert alle benoodigde energie voor zender en ontvanger, zoodat geen accumulatoren behoeven te worden medege voerd. De zender is een lampzender met een gölfbereik van 300 1300 Meter. De voornaam ste bestanddeelen er van zijn de st/uurzender, de energie-versterker en de modulator. De ont vanger heeft drie lampen, waarvan de eerste dient als hoogfrequent versterker, de tweede als detector en de derde als laagfrequentversterker. Het gölfbereik bedraagt ook hier 300 1300 Me ter. Ter wille van de eenvoud der bediening is het toestel met slechts één afstemknop uitge rust. De antenne bestaat uit een draad van 70 Meter en is aan het ondereinde met een looden bal bezwaard. Het totaal gewicht van de com plete radio-uitrusting bedraagt pl.m. 50 K.G. DE HITTEGOLF. Ween, 16 Juli. De hitteglf in Oostenrijk duurt voort. Sinds 1 Juli zijn niet minder dan onge veer honderd personen bij het zwemmen ver dronken. Belemmering van de scheepvaart. Dresden, 16 Juli. Uit Bodenbach wordt ge meld Tengevolge van de voortdurende droog te is het water van de Elbeg gedurende de laat ste dagen zoover gedaald, dat, wanneer niet spoedig regen valt, binnen enkele dagen de scheepvaart op de Elbe zal moeten worden gestaakt. De evenknie van Chicago. Te Chicago bleef dezer dagen, zooals we ver teld hebben, een vrouw in het door de warmte gesmolten asfalt steken en werd een ei op het plaveisel gebakken. Brentwood in Essex doet niet voor de V. S. onder. Daar was een politie agent bezig aantekeningen te maken over een ongeluk toen hij merkte dat hij aan den weg vastzat. Slechts door het rubberbeslag van zijn schoenen op te offeren kon hij zichzelf weer op vrije voeten stellen. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Wilhelmus Cornelis, z.v. G. W. Philipsen en J. Cornelissen Theodorus Pius, z.v. C. A. J. van der Meer en P. J. Hoogeveer.. Overleden Cornelis Bood, oud 77 jaar, we duwnaar van M. Koster. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van agent van politie dezer gemeente, stand plaats Breezand, bedraagt 75. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan de N.V. Baggerwerken de Vries en van den Bosch, ten behoeve van het uitvoeren van baggerwerken, vergunning verleend tot het doen verrichtten van arbeid tot en met 29 Sep tember 1928, gedurende 10 uur per dag of nacht en 55 uur per week. POLITIE. Gevonden een rijwielplaatje, 2 sleu tels en een trechter. Inl. ter Secretarie. Door kwijtraken van het stuurrad geraak te j.1. Maandag de auto van de Ge-br. van der Goes van hier te water in den Veerweg. De in houd, tabak en ander rookwerk, ging natuur lijk verloren. De Reddingswagen van Blaauboer en Kossen van Schagen bracht alles weer op het droge. Zaterdagevond gaf de Muziekverecniging Concordia van Breezand een openhichtconcert op het plein voor de kerk te Kleine Sluis. Een aantal mooie nummers werden voor de in groo te geatle opgekomen muziekliefhebbers ten ge- hoore gebracht. Een echte gezelligheid heersch- te dan ook aan de Sluis. rl Ongevraagd ongewelgerd. Tot z'n groote schrik bemerkte Zondag op de kermis te Oude- sluis de jongeheer Alkemade van hier, die z'n fiets even onbeheerd had neergezet, bij z'n terug komst, dat deze was verdwenen. Hij moest ten slotte zonder fiets huiswaarts keeren. Maandag morgen echter ging men nogmaals kijken en vond men het verloren karretje bij het station te Oudesluis. Zeker iemand, die 't loopen niet hard genoeg ging, of de trein nog moest halen, had hiervan gebruik gemaakt. -- Onze tooneelvereeniging „O.R.M.E.N.I.O zal in den tooneelwedstrijd van „Het Kleine Begin" te Noord Scharwoude uitkomen met het tooneel spel „Marijke uit het Duitsch vertaald door P Visser. SPORT. ZOMERCOMPETITIE. Zondag speelde te Ou desluis D.O.S.K.O.Wieringerwaard met uit slag 35. Wieringerwaard behaalde dus uit de 10 wed strijden 16 punten, Succes 14, die tweede is. Wieringerwaard heeft alzoo voor een jaar recht op de wisselbeker. Wieringerwaard is bezitter van de beker van wege de Zomercompetitie geworden door een 5—3 zege te behalen op Oudesluis. Van het be gin tot het einde was deze wedstrijd aantrek kelijk. Echter, zeer viel ons tegen de wedstrijd Scha gen IPolder-elftal. Deze wedstrijd had een mat verloop, waar weinig spannende momen ten in voorkwamen. En Schagen had dan ook niet zulk 'n groote moeite om met 61 te win nen van de vreemd tegen elkander spelende Poldersche jongens, die niet aan elkaar gewend warej^Dit zou wel beter gaan, wanneer de spe lers de hier bestaande elftallen meer oefen- W jlstnjden met elkander houden. De matheid 't spel lag wel aan de geweldige hitte. PROVINCIAAL NIEUWS. WIERINGERWAARD. De collecte welke al hier is gehouden voor het huldeblijk van H. M. de Koningin-Moeder heeft 59.50 opgebracht. BEEMSTER. Dezer dagen geraakte bij den heer W. Stadegaard aan den Schermerhorner- weg alhier door onvoorzichtigheid een wagen met hooi in band. Wagen en lading gingen ge*- heel verloren. De brand ontstond, doordat een zoon een si gaar rookte op den wagen. HOORN. Twee jongens verdronken. Te Hempt onder de gemeente Enkhuizen heeft Zaterdag avond ongeveer half acht een droevig ongeval plaats gehad. De 19-jarige C. Veeken was in het bassin van de Groentemarkt aan het baden. Op een gegeven moment geraakte hij in een kolk, daar vroeger hier een sluis is geweest. Hij ver dween in de diepte. De 19-jarige veehouder van Kampen, die een paard in de wei bracht, hoor de hulpgeroep. Hij snelde naar de plaats van het ongeval en sprong gekleed te water. Hoewel hij een uitstekend zwemmer is, verdween ook hij in de diepte. Arbeiders wisten na een kwartier de beide slachtoffers boven te brengen. Pogingen van Dr. De Heer Kloots om de levensgeesten weer op te wekken, mislukten. HOORN. Te Den Hout gemeente Hoogkarspel is het vier-jarig zoontje van den heer C. Aay in een sloot geraakt en -verdronken. DEN ILP. De school in café's. Te Den lip (giem. Ilpendam) wordt het gebouw der o.l. school verbouwd. De school is nu tijdelijk in twee café's ondergebracht. GEMEENTE WIERINGEN. Naar wij vernemen, zal, in verband met de vacature bij de Hollandsche gemeente te Lon den door het eerlang bedanken van Ds. Baart de la Faille, ter kennismaking worden uitgenoo digd een drietal Hollandsche predikanten met hunne echtgenooten, waaronder Ds. O. L. van der Veen alhier. Het aantal afgegeven consenten voor de zeegrasmaaierij bedraagt dit jaar 27. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is overwerkvergunning verleend aan de firma Koppen te Alkmaar tot en met 31 December 1928 voor het bouwen van 6 personeelswonin- gen voor de M.U.Z. te Oosterland. Aan A. Wagemaker alhier is door de Gene rale Commissie ingevolge de Zuiderzeesteunwet een geldelijke tegemoetkoming verleend. De a.s. kermis zal o.a. bezocht worden door de schouwburgloge van Willy Veltman de motor-zweefmolen en luchtschommel van Bos de draaimolen van Ooms verder door Turk- sche schop, prijsschiet- en sportwerptent, hoe platent, lijntrekspel, Minerva enz. Door Burg. en Weth. is aan H. M. de Ko ningin het verzoek gericht om ingevolgie art. 68 der Lager^onderwijswet 1920 een buitengewoon subsidie te mogen ontvangen voor den school- bouw te Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden een Rijwiel en een da meshoed Verloren een rijwielbel.-plaatje. Inl. bij den Gem. Veldw. De aannemer de heer P. Hermans te Den Oever kreeg j.1. Zaterdag tijdens het door zijn personeel te verrichten heiwerk, waarbij hij aan wezig was plotseling een ijzeren lus welke uit een takelblok geraakte, op zijn hoofd. Hij kreeg daardoor een lichte hersenschudding en ver wondde zijn hoofd zoodanig dat geneeskundige hulp van Dr. de Groot direct moest worden in geroepen. Bij heden genomen informatie vernam men wij dat de patiënt het goed maakt. J.1. Zaterdagmiddag voor de kinderen en 's avonds voor de grooteren gaf de goochelaar Bellandia van Amsterdam in het cantinege- bouw der Zuiderzeewerken te Den Oever een voorstelling welke zoowel des namiddags als des 'savonds weinig belangstellenden trok. Onze gemeente verloskundige mevr. de Zwart herdacht j.1. Vrijdag in hüiselijken kring den dag dat zij voor 35 jaar haar loopbaan aan ving, waarvan de laatste 6 jaar alhier. Familie omstandigheden deden dit jubiléum in eigen hüiselijken kring herdenken en wenschen wij de jubelaresse welke hier een zeer goede repu tatie geniet, dat zij nog vele jaren in gezondheid haar arbeid moge verrichten. De propaganda openlucht -Uitvoering van de Turnkring Hollands Noorderkwartier gaf Zondag j.1. te Hippolytushoef een gefcellige drukte. - Reeds vroeg in den morgen kwamen scharen fietsers, en autobussen vol menschen over den verbindingsdijk, maakten een tocht door Wie- ring's dreven of zochten een café op om zich te verfrisschen, want't was warm Te ongeveer 1 uur had de officiëele ontvangst in „Concordia" plaats. Niet velen waren in de zaal, waar de turners de koelte zochten buiten in de schaduw der boomen. De voorzitter van de l^urnkring, de heer Kemp gaf d delijk het woord aan den Burgemeester van Wieringen, den Edelachtb. heer L. C. Kolff. Deze riep 't welkom toe aan de turners en sprak z'n blijdschap uit, dat Wieringen thans door de Turnkring was uitverkoren, 't Verheug de hem ook voor de Gymastiekvereeniging Wie ringen, welke zijn volle sympathie had, omdat de leden blijk gaven van groote werklust. De vereeniging bloeide, en heeft zich in twee jaren tijds tot een vooraanstaande vereeniging opge werkt. Nog memoreerde spr. hoe 'n drietal jaren terug op 't muziekconcours van Harmonie de vereenigingen D.O.K.E.V. van Anna Paulow- na en Sparta van Helder hier 'n demonstratie gaven, 't Publiek was toen vol lof en niet lang daarna nam de vereeniging „Omhoog" 't initia tief om tot de oprichting van een gymnastiek- vpre<'nioing over te g^an. 't Was vooral de vo®r- zitter Ds. van der Veen, die daarvoor ijverde en spr. dankt de heer Van der Veen voor alles wat hij voor deGymnastiekvereeniging heeft gedaan Ook den Directeur, den heer Pennekamp en zijn zustef brengt spr. hulde. Met volle energie en tactvolle leiding hebben zij de vereeniging in korten tijd krachtig doen ontwikkelen. Spr. hoopt verder dat de dag wel moge slagen en de Wieringer gastvrijheid bij de Turnkring 'n aangename herinnering moge blijven. (Ap plaus.) 1 Ds. Van der Veen, voorzitter van „Omhoog", verkrijgt nu 't woord. Spr. zegt 'n opdracht te hebben te vervullen en wel aan de Gymnastiek vereen. Wieringen een vereenigingsvlag over te reiken. Door de vrijgevigheid van enkele bur gers, en de ijver en kunde van 'n Wieringer dame, en de welwillendheid van 'n Wieringer schilder die de letters teekende, was spr. nu op dezen turndag in staat de vlag namens „Om hoog" aan te bieden. Immers 'n vereeniging hoort 'n vaandel te hebben, waaraan men trouw blijft. Deze vlag is uitgevoerd in de Wieringer kleuren blauw en geel. Blauw is de kleur van de trouw, aldus spr. Ziet dus leden naar uw vlag op blijft trouw aan uw vlag, aan uw ver eeniging. Werkt er voor, brengt haar omhoog. Geel is de kleur van sportiviteit. Houdt die in eere. Doet uw best om sterk te worden, zijn er echter sterkere dan gij, erkent dat dan en gunt hem de eer. Dat is echte sportiviteit. Spr. reikte daarop de vlag aan den voorzitter van de Gymnastiekvereeniging Wieringen, den heer Lucker over. (Applaus.) Deze dankte na^- mens zijn vereeniging voor 't geschenk en in zonderheid Ds. Van der Veen, die 't initiatief daartoe nam, tevens aan de vervaardigster die in weinige dagen tijds deze prachtige vlag ge reed maakte. (De vlag werd vervaardigd door Mej. T. Noor den-de Vries en bestaat uit een blauw zijden veld waarop een geele baan met de letters Wie ringen en in de rechteronderhoek 't wapen van Wieringen. Een schitterend staaltje handwerk, waarvoor wij den vervaardigster ons compli ment maken.) De voorzitter van de Turnkring dankte den Burgemeester voor 't welkom en verzekerde, dat de gul'e harteliike ontvangst door alle tur ners wordt gewaardeerd. Spr. memoreerde dat reeds lang bij de Turnkring 't plan bestond om te Wieringer een vereeniging te stichten. Echter vroeger was 't eiland zoo moeilijk te be reiken en deze isolatie was oorzaak, dat men er niet vroeger toe overging op Wieringen 't heil van lichamelijke oefening te propageeren. Juist echter toen de plannen bij 't bestuur tot verwe zenlijking zouden overgaan kwam de tijding dat de vereeniging reeds was opgericht. Wij ver heugden ons daarover ten zeerste, aldus spr. en de bloei, waarin de jonge vereeniging verkeert, getuigt wel dat men op Wieringen voor de gym nastiek gevoelt, 't Lag nu vanzelfsprekend op den weg van de Turnkring zoo spoedig mogelijk een groote openlucht uitvoering te Wieringen te houden, om de jonge vereeniging te steunen, én zoo de propaganda voor de lichamelijke oefe ning op te voeren. Spr. hoopt dat het een suc cesdag zal zijn. Ds. Van der Veen vraagt nu nogmaals 't woord en wel voor 'n ernstig verzoek. Slechts 'n viertal dagen geleden is een der jonge adspi- rantleden van de vereeniging Wieringen helaav bij 't zwemmen verdronken. Hij had zich zoo veel van dezen dag voorgesteld. Spr. verzoekt nu alle aanwezigen op te staan en 'n oogenblik stilte ter eerbiedige nagedachtenis aan 't zoo jeugdig heengegane aspirantlid. (Slechts enkele seconden stilte, en toch hoe ontroerend waren die oogenblikken.) Intusschen was 't meer dan tijd geworden voor 't samenstellen van den optocht, waaraan de dertien opgekomen vereenigingen deelna men. In weinige oogenblikken was deze gefor meerd en 'n schitterende aanblik vormde de lange stoet, van turners(sters) in hun blauwwit-

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2