j. R. KEUSS TAB HUNNE 19e Jaargang- Vrijdag 20 Juli 1928. No, 58. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. ■WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIjè- per 3 maanden 1. AD VERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoei Wieringen, Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. BRUTALE RATTEN. Uit Nieuwer Amstel wordt aan de „Stand.' gemeld Het zal slechts zeer weinige lieden bekend zijn, dat te Amstelveen waar allerwegei uiterst moderne huizen zijn of worden gebouwd, nog' toestanden op het gebied der volkshuisvesting voorkomen van zeer bedenkelijken aard. In de Fabriekssteeg te Amstelveen n.1. bevindt zich een pand, dat door ongeveer 6 gezinnen wordt bewoond, en waar de talrijke ratten op zeer bru tale wijze optreden en onder de bewoners een schrikbewind vormen. De talrijke gaten in deze huizen maken het entrée van deze lugubere die ren uiterst gemakkelijk. In het gezin van een der bewoners werden twee kinderen, respectie velijk een half en anderhalf jaar oud, door de dieren aangevallen. Het jongste kind door de louders bij zich in de bedstede genomen werd zelfs op die plaats door de ondieren ten tweede male bedreigd. Bij een ander gezin werden twee broertjes van 7 en 12 jaren in een ledikant op den zolder. Plotseling werd de jongste in zijn hand gebeten. Hij riep begrijpelijker wijze -om hulp. Zijn broertje, inmiddels wakker geworden zou het dier verdrijven, doch werd hierbij ook gebeten. Sinds dien wordt in het laatste gezin, dat zich ouder geneeskundige behandeling moest stellen, een geval van typhus gecousta teerd. Of dit nuet deze ratteninvasie verband houdt, is natuurlijk gevaarlijk te beweren. TORPEDOBOOT JAGERS VEROORZAKEN EEN VLOEDGOLF. Maandagmiddag omstreeks vier uur, heeft een vloedgolf een paniek onder de badgasten aan het Scheveningsche strand teweeg gebracht Duizenden amuseerden zich met het warme weer met zwemmen en pootje baden. Strand stoelen weren dicht bezet. Een vliegmachine circelde boven het strand. Een tafereel, zooals Scheveningen met warme dagen steeds oplevert Tot een 2-tal torpedobootjagers, de „Evertsen*" en de „De Ruyter", welke een proeftocht maak- FEUILLETON. 0-0 No. 74. De knecht kwam terug met het bericht, dat de jnoge naaister het huis van den burgemees ter verlaten had, tusschen kwart over elven en half twaalf, om naar Parijs terug te keeren. De onrust van madame Augustine verander de in schrik. Weldra, op den winkel, sprak men van niets anders dan van Lucie's verdwijning. De modiste dacht aan een ongeluk. Zij hield veel van het meisje en verweet zich nu, haar zoo laat naar Colombes gezonden te hebben. Omstreeks halfacht zeide madame Augustine tot mejuffrouw Amanda Wilt gij mij een dienst bewijzen, mejuf frouw Welzeker, madame. Welnu, als gij van hier vertrekt, neem een rijtuig op mijn kosten, ga naar de quai de Bour bon, om te vernemen of Lucie reeds terugge keerd is en kom terug om het mij te zeggen. Mejuffrouw Amanda maakte een grimas, doch antwoordde niettemin Met genoegen, madame. Zij verwisselde spoedig van kleeding en pre cies acht uur wa9 zij op straat, waar Ovide haar afwachtte. Alweer een boodschap riep zij uit, toen zij bij hem kwam. Wat Die Lucie, van wie ik u gesproken heb, is verdwenen. Verdwenen herhaalde Soliveau met goed geveinsde verbazing. Madame Augustine is ongerust en zij zendt mij naar haar woning om naar haar te verne men. Ik heb lust om mee te gaan. Ik wilde u juist vragen mij erheen te ver gezellen. Ovide nam een rijtuig en gaf aan den koet sier bevel hen naar de quai de Bourbon te bren gen. De schurk wilde weten of zijn slachtoffer, dat hij dood waande, herkend was en of het nieuws der misdaad reeds bekend was in haar woning. Hij wachtte dus tamelijk ongeduldig en zeer nieuwsgierig tot mejuffrouw Amanda de .por ten met minister Lambooy aan boord, passeer den, op weg van Amsterdam naar Hoek van Holland. De snelvarende en ondiepliggende schepen voeren kort langs het strand en veroorzaakten een deining, welke door den opkomenden vloed en den op 't strand staanden wind tot hooge gol ven werd opgezweept. 'Tot groote verrassing van de baders werd de ze hooge zee tot op het strand voortgezet en ver oorzaakte daar een ware paniek onder de bad gasten. Het werd een gegil, en ieder, die maar even de kans zag, trachtte zich in veiligheid te brengen. Velen echter waren niet vlug genoeg en moesten dat met een nat pak bekoopen. Bad stoelen sloegen om, kousen, schoenen, speel goed, tasschen, thermosflesschen, boeken, kort om allerlei zaken, welke men zoo al mede neemt werden een prooi der golven. Alles werd in zee gesleurd en ging verloren. Verschillende kinderen werden door de gol ven opgenomen en van de been geslagen en moesten door toeschietende hulp, teneinde ge vaar van verdrinken te voorkomen, uiti het wa ter worden gehaald. De waakzame* badmeesters aan het Volkszeebad, het gevaar meester, bega ven zich onverwijld in zee, om de baders en baadsters naar het strand te drijven. Van verschillende zijden kwamen klachten binnen over het verloren gaan van kleeding- stukken en goederen. Mot auto's moesten som migen terugkeeren naar huis, want schoenen en kousen waren verdweenen. ALS MEN GELEEND GELD TERUGVRAAGT. Toen J. Valk te Laren den smid V. aansprak, teneinde wat geleend geld terug te krijgen, greep V. zijn zware gereedschaptasch en sloeg zijn schuldeischer op het hoofd. V. zakte bewus teloos ineen en moest in het St. Jansziekenhuis worden opgenomen. De politie nam den bruut mee naar het bureau. KINDJE VERBRAND. Het 2%-jarig kindje van den heer J. v. d. C. te Erp viel achterover van een stoel in een ke tel kokende soep. Kort daarop is de kleine aan de verwondingen bezweken. AANBESTEDING. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het bouwen van een kanton- nierswoning en twee dijkmagazijnen in de ge meente Wieringen. Laagste inschr. was P. Do- ves Jbz. te Wieringen voor 27.053. AUTO-ONGELUK BIJ BENTVELD. Twee zwaar gewonden. Woensdagavond even over half acht kwamen uit de richting Zandvoort twee auto's, die te Bentveld, ter hoogte van den Doodweg, don overweg van de electrische tram wilden over steken. De voorste auto passeerde juist de rails, toen van uit Zandvoort een tram naderde de bestuurder, jhr. K. W. L. de Muralt, burgemces - ter van Ter Aar (Z.-H.), boog zich uit de auto tierster ondervraagd had. Amanda was de loge' binnengegaan. Is mejuffrouw Lucie reeds teruggekomen vroeg zij. Neen, mejuffrouw, en ik bén er geheel ont daan van. Als zij morgen vroeg niet hier is, zal ik den politiecommissaris ervan in kennis stel len. Amanda, die zich weinig aan Lucie gelegen liet liggen, had niet verder gevraagd. Zij keerde naar het rijtuig terug. Welnu vroeg haar de valsche Arnold de Reiss. Men heeft niets van haar gehoord. Nu moe ten wij weer naar de rue St. Honoré ik moet madame den uitslag van mijn boodschap doen. Daarna zullen wij gaan dineeren. Ware Ovide alleen geweest,-hij zou van te vredenheid in de handen gewreven hebben. Hij was nu zeker, dat zijn slag niet gemist had. Toen Jeanne Fortier uit Parijs teruggekeerd te Bois-Colombes aankwam, lag Luciei te sla pen, onder de houde van de vrouw van den com missaris. De commissaris zelf was vertrokken, om aan het parket verslag uit te brengen van de gebeur tenissen van den vorigen avond. Lucie's slaap, eerst gerust, was langzamer hand onrustig geworden. Ten zij wakker werd, was zij ten prooi aan een hevige koorts. Toen de dokter de zieke kwam bezoeken toonde hij zich zeer ongerust over die koorts, die hij niet verwacht had, en die gevaarlijke ver wikkelingen kon teweeg brengen. Omstreeks negen uur 's avonds maakte Moe der Lize zich gereed om Bois-Colombes te ver laten, na aan Lucie beloofd te hebben, den vol genden dag terug te keeren en haar de brieven mee te brengen die er waren,. Verwittig' ook mijn meesteres, zeide Lucie. Ja, voegde de commissaris er bij, en ver zoek haar tevens, den aanslag op mejuffrouw gepleegd, geheim te houden. Wij willen voorko men, dat het feit bekend wordt. Het hoofd der veiligheidspolitie, met wien ik een gesprek heb gehad, verlangt, dat de zaak geheimgehouden zal worden. Slechts bezorgd om Lucie te redden, had de weduwe van Pierre Fortier niet gedacht dat de misdaad op het meisje gepleegd, haar zelf, als getuige, zou brengen voor de mannen der wet en de politie, die, om al te gegronde redenon, haar een diepen afschrik inboezemden. en wenkte* den bestuurder van de tweede auto, den chauffeur J. Visser, te stoppen. Blijkbaar begreep deze het teeken nietde auto reed door en werd op de rails door de tram in den flank aangerleden. De auto werd wel een 50 a 60 me ter meegesleurd en totaal vernield. Van de in zittenden werden mevr. De Muralt en mevr. Hoogeboom en mevr. Van Zwieten, evenals de chauffeur, kwamen er met lichte kwetsuren nogal goed af. De toestand van mevrouw Hogenboom was bedenkelijk. Het duurde gerumen tijd eer het verkeer op de trambaan hersteld was. MOTORRIJWIEL TEGEN AUTOBUS. Twee gewonden. Woensdagavond is in de buurtschap Gietelo op het kruispunt der rijkswegen LoenenGie- telsche Brouwerij en ZutphenApeldoorn een motorrijder uit Zutphen met een dame als duoi- rijdster op weg naar familie te Apeldoorn, in botsing gekomen met een autobus van de lijn AlmeloBoraeOldenzaal met plezierreizi- glers. De motorrijder kwam onder de bus en werd vijftien meter meegesleurd. Hij kreeg een zeer ernstige beenfractuur en werd zwaar aan het hoofd gewond. De duorijdster brak een been Een geneeskundige gelastte overbrenging van beide patiënten naar Apeldoorn. De motor werd vernield, de bus beschadigd. BEDWELMD IN EEN RIOOLPUT. Woensdag zijn twee werklieden van Gemeen tewerken te Middelburg in een rioolput be dwelmd geraakt. De 40-jarige Dorleyn is reeds overleden. De toestand van den tweede, Dekker genaamd, is zorgwekkend. ZWEMMEN. STAVOREN—ENKHUIZEN. Mej. Leibbrand zwemt over in 10 uur 35 min. Men meldt uit Enkhuizen Mej. Leibbrand, die een poging wilde doen om van Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen, is Woensdagochtend om 5.3j te Stavoren te water gegaan. Zij heeft een afstand van 35 km mede ten gevolge van den vloedstroom afgelegd in 10 uur 35 min. en is om 4.13 u., op 100 m afstand van den dijk weer aan boord van de volgboot gestapt. De zwemster was na den zwaren zwemtocht niet buitengewoon vermoeid. Van de zijde van het Enkhuizensche publiek viel haar een zeer hartelijke ontvangst ten deel. Haar eerste succes op 15-jarigen leeftijd. De nog zeer jeugdige Zuiderzee-zwemster be gon haar zwem-carriére door op 15-jarigen leef tijd den vierden prijs te winnen in den wedstrijd snelzwemmen over 8 km te Zutfen en dit zonder er voor getraind te hebben, terwijl de leeftijdsgrens voor deelneming eigenlijk 16 is. Ook in het Buitenland behaalde zij successen. Eerst in den trein, toen zij naar Parijs terug keerde, kwam deze gedachte in haar op en dompelde haar in sombere overpeinzingen. Reeds had een woord, een aarzeling, haar den vorigen avond in het verderf kunnen stoiten want zij wist door Lucien Labroue, dat de' per soonsbeschrijving van de vluchtelinge uit Cler- mont meegedeeld was aan alle commissariaten en politieposten. Zij sidderde, toen zij aan het gevaar dacht, waaraan zij blootgesteld was. Maar tot nu toe had de commissaris nog geen vermoeden te haren opzichte opgevat. Daarbij, hoe kon men Jeanne Fortier herkennen in den persoon van Lize Perrin, bijgenaamd „Moeder Lizie", de brooddraagster God had haar beschermd. Hij zou haar, zonder twijfel ook nu bescher men. Haar vrees verdween en haar gedachten keer den terug naar Lucie. Arm, lief kind, dat men heeft willen doo- den stamelde zij. Had ik haai*, in plaats van gekwetst, dood gevonden, ik zou er van gestor ven zijn Toen zij, doodvermoeid, te Parijs aankwam, ging zij rechtstreeks naar haar woning. De portierster slaakte een vreugdekreet toen zij haar zag aankomen. Ha Moeder Lize, zeide zij, gij zult mis schien nieuws kunnen geven van mijn huurster, mejuffrouw Lucie I Gisteravond is zij naar Co lombes vertrokken, waar zij een kleed ging bren gen en sedert dien heeft men haar niet meer ge zien. Tweemaal heeft men van haar winkel la ten vragen of zij weergekeerd was. Weet gij iets Ja, Lucie is ziek. Ziek herhaalde de portierster. Och arme die ongelukkige juffrouw. Maar wat heeft zij Waar is zij Toen zij naar het station van Bois-Colom bes terugging om met den trein te vertrekken, heeft zij een misstap gedaan, zij is gevallen en heeft zich aan de zijde gekwetst. GekwetstWat ongeluk Is het erg Gelukkig, neen. Haar genezing zal niet lang duren. Binnen eenige dagen zal zij weder hier zijn, geheel genezen. Hade9 te beterGij stelt mij gerustIk was reeds van plan morgen vroeg den politie commissaris te gaan waarschuwen. Gij ziet, dat het niet noodig is. Doch ie mand, die het moet weten, is madame Augusti ne, de modistet, voor wie Lucie werkt. Ik zal o.a. in Brussel. Mej. Leibbrand zwemt het liefst op korte banen, waarbij de Hudgeon crawl haar geliefkoosde slag is. Het recept voor volgende Zuiderzee- zwemsters. Wat mej. Leibbrand deed om zich te trainen voor het overzwemmen der Zuiderzee Rondjes zwemmen in het zwembad van de Utrechtsche Zwemvereeniging „Zwemlust" Maar langer dan vier uur had ij toch nooit ge zwommen, toen zij Woensdagmorgen de Zui derzee in dook. Verder zwom zij een km in het Hoornsche Hop. En ten slotte zwom zij gerui- men tijd niet, alvorens zich in Stavoren in zee te begeven. Ziedaar het recept voor de volgende dame, die over de Zuiderzee wil zwemmen. Te lang wachtte deze er niet mee, anders mocht er in- tusschen geen Zuiderzee maar zijn om te ver slaan Sterke tegenstroom en een wilde zee. Mej. Leibbrand startte onder zeer ongunstige' omstandigheden. Gedurende de eerste 3M> uur moest zij tegen den stroom opzwemmen en legde daardoor in dien tijd slechts 3 km af. Daarna kwam zij voor den stroom, doch door een wilde zee, waardoor zij meer onder dan bo ven het water zwom, is zij zeer uit den koers ge dreven. Zij zwom echter met buitengewone re gelmaat en wel 44 a 48 slagen per minuut. De afstand StavorenEnkhuizen is 23 km, doch mej. Leibbrand heeft in totaal 35 km ge zwommen. KEURINGSDIENST VOOR WAREN. KEURINGSGEBIED ALKMAAR. Wederom ontvingen wij een uitgebreid ver slag van bovenstaande in stelling en het dient gezegd, dat het werk van dezen dienst steeds uitgebreider wordt en een onmisbare instelling is geworden in onze samenleving. En wij kun nen ons niet indenken hoeveel ondeugdelijke waren ter wel niet in den handel zijn, die bij ge bruik 'n zeer nadeeligen invloed op onze gezond heid zouden kunnen uitoefenen. In 't laboratorium werden in 1927 1552 partijen afgekeurd en door de keurmeesters bij inspecties 176.738 voorraden voedingsmiddelen vernietigd. Het is wel de moeite waard eens weer te ge ven hoeveel in verschillende gemeenten is afge keurd zoo vonden wij 'n staatje van Anna Panlowna afgekeurd Zelfrijzend bak meel 13 pak Puddingpoeder 9 pak Kruidkoek jes 3 pak Cacao 1 1/4 k g- Zw. peper 1 1/4 k.g.; Pruimen 25 Kg. Cacao 15 k.g. Cacao 10 Kg.; Piment 0.4 Kg. Rozijnen 0.3 Kg. Rijst 12V2 Kg.; Margarine 6 pak Zelfrijzend bakmeel 5 pak {Tarwemeel 35 Kg. Tarwemeel 12V£ Kg. Rozij nen 2*4 Kg. Cacao 4 Kg. Zelfrijzend bakmeel 8 pak Boekweitmeel 21 Kg. Cacao 1 Kg. Tar webloem 2 Kg. Tarwemeel 7 Kg. Gort 2 Kg. Zelfrijzend bakmeel 12 pak Tarwebloem 12 pak Zoethout 135 stuks Havermout 5 pak Cacao 4y2 Kg. Zwitsersche kaasjes 16 stuks morgen gaan. Hoe hebt gij het ongeluk vernomen, Moe der Lize Lucie heeft een boodschap naar de bakke rij gezonden. Nu wij er van spreken, moet ik u vragen of er geen brieven voor Lucie gekomen zijn. Zij heeft mij daarmee belast. Ja, er is een brief. Ik zal hem morgen komen halen om hem haar te brengen. En uw meesteres, de bakkersvrouw, hoe gaat het met haar Men heeft ons vandaag geen brood gebracht. Die arme vrouw is gisternacht gestorven. De portierster hief de handen ten hemel en liet ze dan weder zakken. Welde arme vrouw riep zij vervolgens uit. Zij was jonger dan ik en nu is zij dood! Wat is toch het leven Jeanne liet de portierster over aan haar wijs- geerige bespiegelingen aangaande de broosheid van alle menschelijke dingen in 't algemeen en van het leven in het bijzonder en begaf zich naar haar kamer o-m te gaan eten. Den volgenden morgen vervulde zij als naar gewoonte haar dienst van brooddraagster en ging zich daarna verkleeden om de begrafenis van madame Lebret bij te wonen. Een tweede brief voor Lucie lag bij den eer sten. Jeanne nam ze beide en daar het nog te vroeg was voor de begraienis, begaf zij zich, vooraleer naar de bakkerij te gaan, naar madame Augus tine, aan wie zij andermaal het verhaal opdisch te, uitgevonden voor de portierster. Madame Augustine geloofde haar op haar woord en betuigde op levendige wijze haar be langstelling in Lucie, een harer beste werksters. Na de begrafenis van madame Lebret te heb ben bijgewoond, vertrok Jeanne naar Bois-Go»- lombes, waar het meisje haar met gemakkelijk te begrijpen ongeduld afwachtte. De koorts was veel verminderd, de wonde was niet zoo» pijnlijk meer. Kortom, de algemeene toe stand was zoo geruststellend mogelijk. De ge neesheer gaf er moeder Lize de verzekering van. Lucie las, of liever, verslond de twee brieven, door Jeanne Fortier meegebracht. Beide waren, van Lucien Labroue. In den laat sten verweet de jongeman aan zijn verloofde haar stilzwijgen, dat hem bedroefd en tegelijker tijd ongerust maakte. Lucie deelde de twee brieven aan haar vrien din, Moeder Lize, mede. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1