Til al tot die menschen dieRoodeoi Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het z^iker iïeteHrf Anijszaad 1 Kg. Boekweitmeel 2 Kg. Peren- rood 18 pakjes Havermout 15 Kg. Pruimen 3 Kg. Cacao 4 Kg. Tarwebloem 10 Kg. Van Wieringen afgekeurd Margarine 5 pak; Thee 30 pak Zelfrijzend Bakmeel 5 pak Idem 2 pak Drop 0.8 Kg. Zelfrijzend bakmeel 6 pak; Idem 7 pak Havermout 2*4 Kg. Gruttemeel 2 Kg. Rijst iy2 Kg. Havermout 2 Kg. Koek jes 1 Kg. Vermicelli 1 Kg. Puddingpoeder 3 pakjes Gort 2 Kg. Rozijnen 1 y2 Kg. Boekweit meel 3 Kg. Tarwebloem 2 Kg. Azijn 2 Liter Azijn 10 Liter Chocoladewerk 40 stuks Rijst ZVz Kg. Gort 1 y2 Kg. Azijn 4 Liter Zelfrij zend bakmeel 3 pak Boekweitmeel 3 pak Ont bijtkoek 2 stuks Peekoffie 3 pak Havermout 2 pak Zelfrijzend bakmeel 2 pak Krenten 2 Kg. Peekoffie 7 pak Griesmeel ll/2 Kg. Pud dingpoeder 5 pak Gemengd meel 9 pak Zelf rijzend bakmeel 3 pak Ontbijtkoek 2 stuks Thee 7 pakjesZelfrijzend bakmeel 5 pak Gort 3 Kg. Van Wieringerwaard, afgekeurd Pudding poeder 3 pakjes Havermout 1 Kg. zoodat dit eiland zeer welvarend genoemd mar worden. Het verkeer naar Texel breidt zich de laatste jaren sterk uit. Zoo biedt het district van het Departement gelegenheid te over, voor toekomstmogelijkhe den en verdient het zeer zeker de aandacht van handel en industrie, terwijl ook het natuur schoon in verschillende vormen in niet geringe mate aanwezig is. Onder deauspicien van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal dit departement zeker doen, wat mogelijk is, in het belang van het betrokken district. BINNENL. NIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. DepartementDen Helder en Omstr. Te Den Helder is eenigen tijd geleden boven genoemd Departement opgericht, waarvan het Bestuur is samengesteld a.v. Notaris J. W. J- Schreuder, Voorzitter, H. C. M. Nijpels, Vice- Voorzitter, M. A. Grunwald, Secrettaris, P. C. de Boer, 2e Secretaris, S. Jaring Penningmees ter, J. G. Lovink, Burgemeester van Anna Pau- lowna en L. C. Kolff, Burgemeester van Wierin gen, terwijl ook de Burgemeester van Texel is uitgenoodigd in het Bestuur zitting te willen nemen. Een van de voornaamste oorzaken, die geleid hebben tot oprichting van het Departement is wel het feit, dat aan Noordelijk Noord-Holland, over het algemeen heel weinig aandacht wordt besteed. Na Alkmaar is onze provincie vrijwel onbe kend terrein, terwijl achter deze gemeente toch een deel van ons land is gelegen, dat meer de aandacht van het publiek verdient. Het is daarom, dat er vooral in de laatste jaren een geest van saamhoorigheid is geko men tusschen de bewoners van de verschillende gemeenten in dit district, een geest van saam hoorigheid, die zich o.m. geuit heeft in de op richting van dit departement, in welks bestuur zitting hebben vooraanstaande personen uit de verschillende gemeenten. Er mag gezegd worden, dat deze landstreek zich meer en meer gaat ontwikkelen en zeker van veel beteekenis zal worden. De bloembollen cultuur in Breezand (Anna Paulowna) neemt van jaar tot jaar toe, zoodat verwacht mag wer den, dat naast het natuurschoon, dat deze tak van cultuur met zich brengt, ook economisch deze streek van Veel belang zal worden. Wieringen staat door de Zuiderzeewerken in het brandpunt van de belangstelling, terwijl ook de bevolking, waarvan een groot deel zijn bestaan vond in de Zuiderzeevisscherij, bij hel „opdroogen" van deze bron van inkomsten, niel bij de pakken gaat neerzitten, in afwachting van steun van de overheid, doch onder de ener gieke leiding van het Gem. bestuur andere bron nen aanboort. Proeven worden daar genomen met het pluimveebedrijf, terwijl ook daar de bloembollencultuur in een primair stadium ver keert. Ook de grootste Gemeente uit het district, den Helder (30.000 inwoners) doet meer en meer van zich spreken. Deze stad, met uitgebreide vis- schersvloot het voornaamste marinecentrum van ons land heeft een modern ingerichte Rijkswerf, economsch bestuurd, welke getoond heeft de concurrentie met het particuliere be drijf te kunnen doorstaan. De* gemakkelijk be reikbare zeehaven wordt door den stroom op diepte gehouden en biedt mooie perspectieven, vooral met het oog op de drooglegging der Zui derzee. Prachtige industrie-terreinen aan groot vaarwater gelegen, zijn beschikbaar. Reeds zijn in deze gemeente enkele industriën van betee kenis gevestigd, terwijl ook aan het groot-Noord Hollandsch Kanaal zich het marine-vliegkamp De Kooy bevindt met annex een groot vliegtui genbouwbedrijf, hetwelk aan vele personen werk verschaft. In de onmiddellijke nabijheid van de stad be vindt zich het Zeebad Huisduinen, dat van jaar tot jaar drukker bezocht wordt. Men vindt daar een uitgestrekt strand, dat bijna nergens zoo mooi wordt aangetroffen, terwijl regelmatig villa's worden bijgebouwd en volgend jaar daar een modern ingericht bad-hotel zal verrijzen. In de duinen bevindt zich een groot wandelpark dat onder de leiding van het Gem. bestuur meer en meer wordt verfraaid. Het eiland Texel, vanuit den Helder met een mooi zeetochtje van 40 minuten, gemakkelijk te bereiken biedt met de zich uitbreidende noord zeebadplaats de Koog een rustige ontspanning. De bekende vogelbroedplaatsen, de uitgestrek te dennenbosschen en de ook hier zeer sterk uit breidende bloembollencultuur, dit alles ver hoogt het natuurschoon op dit mooie eiland. De pluimveeteelt breidt zich daar krachtig uit. terwijl de Texelsche schapen wereldbekend zijn, VALT EEN WINKELJUFFROUW ONDER DE ARBEIDSWET Een directeur van een slagers-ondernemiing te Breda, werd verbaliseerd daar hij ten aan zien van een winkeljuffrouw, die in een winkel behoorende tot genoemde onderneming klanten bediende, maar daarbij ook vleesch stuk sneed. De verbalisant, een agent van politie, oordeel de, dat deze arbeid onder de bepalingen der Ar beidswet viel. Verdachte had geen arbeidslijst en ook geen arbeidsregister betreffende de juf frouw aanwezig, daar hij meende in deze vrij uit te gaan. De ambtenaar van het O.M., bij het kanton gerecht, vroeg veroordeeling. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hechtenis. SLAPENDE OVERWEGWACHTERS. De politie te Zevenbergen heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag tweemaal procesver baal moeten opmaken tegen spcorwegwachters, die zaten te slapen, toen een trein de „bewaak te" overwegen te Zevenbergen Hoek passeerde. DE VERKEERDE GERAAKT. De heer D. de K., te Hoog-Blokland, die een hondje dat hem aanviel met een knuppel wilde slaan, raakte niet het dier, doch wel de eigena res, mej. v. d. Z. De slag kwam zoo aan, dat de juffrouw bewusteloos neerviel. Bij onderzoek bleek, dat zij een hersenschudding had beko men. Zij is in het ziekenhuis te Gorinchem op genomen. ANNA PAULOWNA. Mej. De Snaijer is benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan School I. Zondag 15 Juli hield de postduivenvereni ging „Altijd Verder" een wedvlucht vanuit Vil voorde (plm. 220 K.M.) De duiven werden 8 uur voorna, opgelaten. Uitslag 1, 2, 3, 5, 6, 13 en 14 Gebr. Van Steijn 4, 7, 9 en 10 Gebr. Hogewoning 8 en 15 P. de Vries11 M. Vroone 12 G. de Boe. De eerste duif werd geconstateerd 11.22.37, de laatste 11.50-14 voorm. Dinsdag j.1. hield de vereeniging T.A.G.O. haar jaarvergadering in „Veerburg" onder lei ding van den Voorzitter, den heer C. Keijzer. De Secretaris, de heer P. Visser las het jaarver slag. Daaruit stippen wij het volgende aan In het afgeloopen seizoen werden vier lezin gen gehouden gehouden. Het bestuur onderging geen verandering. Het ledental bedroeg aan het van het seizoen 126, en op het oogenblik 136, een vooruitgang van 10 leden dus. De contributie voor het lid maatschap bleef op 3 gulden gehandhaafd. Iedei. volgend gezinslid behoefde echter voor het lid maatschap slechts 1,50 contributie te betalen. De penningmeesteres, mej. Olree, deed vervol gens rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen 456.17, de uitgaven 410,15, zoodat er een saldo is van 46.02. Alles werd nagezien door de heeren A. Kramer en N. Raap, en in orde bevonden. Het Bestuur, dat jaarlijks in zijn geheel moet aftreden, werd herkozen. Allen namen hun be noeming aan. Bij de bespreking van het nieuwe winterpro- gramma. kreeg het Bestuur opdracht om, ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van T.A.G.O. (hetwelk in het aanstaande seizoen valt) pogin gen in het werk te stellen om zoo mogelijk een eersterangs beroeptooneelgezelschap te den op treden. Nog werd besloten een kindermatince te geven Hierna sluiting. Naar we vernemen heeft de Heer P. Tim mer zijn groot woonhuis uit de hand verkocht aan den heejr J. van Lijen van hier. Door de langdurige droogte geraken alhier op vele weilanden paarden en ander vee te wa ter. De dieren begeven zich in de onderste kant jes van de slooten om nog de laatste versche rietjes en gras te verorberen. Dan verliezen ze het evenwicht en zoo gebeurt het bijna iederer. dag dat een paard of koe in de sloot wordt ge vonden. KERMIS. De kermis alhier belooft weer weer heel wat. In de zaal van Slikker is cabaret op Zondag en Dinsdag met verschillende artis- ten. Op 't sportterrein te Kleine Sluis heeft a.s. Zondag om hall* twee een voetbalmatch plaats tusschen Heider-Veteranen en Excelsior I. Daar na om 3 uur een groote propaganda match tus schen Helder I en West FrisJa I van Enkhuizen. Beide elftallen komen volledig uit met de vol gende opstelling. HelderWit Janmaat Sporken Grosveld Ti essen Dijkshoorn Bak Rijkers Fleuren De Boer Bakker. West Frisia V. de Zei Oerlemans de Kroon Goos Kofman Krol T. Peereboom Ramkema H. Peereboom Dos Horsman. Dit belooft dus een pracht wedstrijd. Maandag' treedt in de zaal van Slikker het ge zelschap Hofman op, wat een pracht avond be looft te worden. Dinsdag van 2—5 uur is op 't sportterrein een middag van paardensport, bestaande in spring- nummers met hindernissen, carousselrijden en hondenren van. 1500 M., te geven door de rijver- eeniging Zijpe, zoodat dit ook wel veel publiek zal trekken. Zooals men dus ziet wordt alles gedaan om de kermisgamgers; veel genoegen te verschaffen. Vanzelf sprekend staat de bekende luxe dans salon van Benema wederom achter den zaal van Slikker. Ook de heer Jonker heeft in zijn groote tent weder gezorgd voor nieuwe variatie Zondag en Dinsdag is daar groot bal met ver sterkt orchest en Maandag schitterende specia liteitenvoorstelling onder directie van Jac. Smit Van Haarlem. Dan treden op karakter humoris ten, krachtacrobaten, dansers, muzikale wielrij ders, equilibristen, eenz eenz. Dat belooft dus ook 'n reuzenavond te worden Verder komt de heer Schinkel met zijn beken de Cinema op zijn oude standplaats. Dat hij we der voor 'n keurig programma zal zorgdragen, behoeft geen betoog. Een echte ouderwetsche kermis is in 't ver schiet, want ook diverse kramerijen, hoofd van Jut, zweefmolen, luchtschommel, enz. zullen present 1-y.jn. Wij wenschen onze lezers toe een pfezelligéTcermis, en de zakenhouders veel succes Door den Hoofdinspecteur van d«*n Arbeid is aan de firma de Vries vergunning verleend uitsluitend ten behoeve van het verrichten van werkzaamheden aan den damwand te Van E- wijcksluis, van 18 tot en met 31 Juli 1928, gedu rende maximaal 11 uur per dag of nacht en 55 uur per week. Bij de wet van 24 Mei 1928, Stbld. 185, is opnieuw een gedeelte van het droog te leggen Zuiderzeegebied gemeentelijk ingedeeld. Ook deze indeeling draagt een voorloopig karakter. Als gevolg daarvan is d gemeente Anna Pau lowna twee buurgemeenten rijker gewerden, n.1. Barsingerhorn en Medemblik. Aan Barsinger- horn en Winkel zijn strooken van 300 Meter breedte toegevoegd, gemeten uit en evenwijdig loopende met de kruin van den bestaanden zeedijk. Bij Medemblik is het overige gedeelte van de droog te leggen Wieringermeer ingedeeld voorzoover dit bij deze en de vroegere indeeling van 1926 (Anna Paulowna eveneens een strook van 300 Meter breedte en Wieringen het overi ge) niet aan andere gemeenten is toegevoegd. CASCADB [- DROPS is een ware uitkomst voor den dorstigen wandelaar en tourist. Voor H. H. Winkeliers b. J. F. Lieshout, Alkmaar GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING Keuring van jeugdige schepelingen. De Burgemeester van Wieringen herinnert er aan, dat sedert 1 Maart j.1. voor personen van 14 tot 18 jaar, die aan boord van zeeschepen (waaronder worden verstaan schepen, die voor namelijk door stoomkracht worden voortbewo gen, alsmede baggermolens en andere vaartui gen arbeid verrichten, vereischt wordt, dat zij zich hiervoor jaarlijks geneeskundig laten on derzoeken. De gelegenheid tot het ondergaan van dit on derzoek bestaat in verschillende havenplaatsen, o.a. te Helder. Het onderzoek is echter niet vereischt, indien, zooals wel op visschersschepen voorkomt, uit sluitend leden van één gezin op het schip werk zaam zijn. Nadere inlichtingen omtrent de regeling "van dit onderzoek zijn te bekomen ter gemeente - sec retarie, alsmede bij den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 6e District, Wilhelminastraat 53, Haarlem. Wieringen, 19 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. Naar wij vernemen is de gunning van de bouw van 8 woonhuizen en 2 woon en winkel huizen aan de Hofstraat te de Gest voor reke ning van den heer C. Jb. Tijsen te Helder gedaan aan den aannemer Bot teHelder en het schilder werk aan den aannemer M. Kaleveld, eveneens te Helder. Aan den aannemer de heer Th. H. Buersen te Stroe is onderhands opgedragen de bouw van een nieuw woon en winkelhuis annex slagerij te den Oever en wel voor rekening van den sla ger den heer J. Poppen aldaar. De vacantie aan de O. L. Scholen in deze gemeente vangt heden aan om met 14 Augustus a.s. te eindigen. -W Herwonnen Levenskracht." De opbrengst der door onze Afd. van de R.K. Volksbond ge houden verkoop van speldjes voor de T.B.C.-be strijding „Herwonnen Levenskracht" heeft net to opgebracht f 20.60. Evenals met de kinderen der O.L. School van Oosterland naar Huisduinen was gemaakt, toog men j.1. Donderdag met die van de O.L. school van H.hoef naar de badplaats Huisdui nen. Bij de afrit was er eenige stagnatie, door dat 'n autobus van de firma Moorman van Hel der op zich liet wachten. Echter door welwillen de medewerking van de heeren de Haan en Veld man (Van Ewijcksluis) welke hun bussen dade lijk desponibel stelden kon de reis, hoewel een half uur later, worden aangevangen. Wat hebben de kleinen genoten. Eerst die mooie tocht, en toen het wentelen, rollen en gra ven in het duin- enstrandzand. Ieder had 'n schop cadeau gekregen, dus 't ging er van langs Ook in de speeltuin genoten ze naar harte lust, en vooral de glijbaan had aftrek. Opgetogen over de heerlijken middag kwamen de kleuters 'savonds zingend aan. Vandaag (Vrijdag) gaat men met de jongste kinderen der O.L. school van Westerland een zelfde reis maken. Ook hen wenschen we mooi weer en veel genoegen. Onze vroegere plaatsgenoot, de jongeheer P. D. Kaan te Amsterdam slaagde aan de H.B.S. aldaar voor het overgangsexamen van de 4e tot de 5e klasse. De eendenhouder F. Doesburg had gister het ongeluk, terwijl hij met paard en kar reed, onverwachts te vallen en geraakte onder de kar, waarbij hij zijn arm kneusde en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. TRAGISCH. J.1. Dinsdag is een arbeider op de „OudeZeug" bij de Zuiderzeewerken alhier plotseling waanzinnig geworden. De arme man ging danig te keer zoodat hij heel wat opschud ding te weeg bracht. Door de politie is hij opge pakt en op transport gesteld. Alle pogingen om de naam enz. van de ongelukkige te weten te komen waren tevergeefs, zoodat wij bij afzen ding van dit bericht deze niet nader konden op geven. Druk bezoek aan de Z. Z. Weiken. De afge loopen week bracht enorm veel bezoekers van elders naar hier. Met de groote passagiersboot W. van der Wijk kwamen hier Dinsdag ruim 1000 passagiers aan terwijl Woensdag deze boot opnieuw te Den Oever aan den steiger meerde en een nog grooter aantal passagiers aan wal zette, terwijl Donderdag een boot uit Amster dam ruim 100 passagiers meerendeel uit Gel derland aan bracht, welke met 6 autobussen den terugtocht aanvaarden. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal de welingerichte schouwburgtent, Directie Wil- ly Veltman, op de kermis te Wieringen 'n aantal voorstetllingen geven. De gunstige kritieken, die 't gezelschap in ve le plaatsen mocht ontvangen, geeft ons aanlei ding er eenige over te nemen. Van het stuk „Vijf dagen naar Parijs", dat ook hier zal worden opgevoerd schrijft het N. Br. dagblad ondermeer „En onbedaarlijk ge lach, dat bij herhaling door de zaal klonk. Het stuk was er ook wel naar om er eens gul uit om te lachen een echte klucht, waarin ver schillende oerleuke scènes verwerkt en koste lijke typen, speciaal schoonpapa La Thiboudié- re, een groote rol spelen. Hij is een van de hel den van de historie en m«et recht, want hij be hoort tot het gilde van de Pantoffelhelden en in zijn soort een waardig vertegenwoordiger daar van. Raak werd deze figuur getypeerd door den heer Willy Veltman (artistiek leider van het ge zelschap) een artist, die blijkbaar met een groot komisch talent is toebedeeld en dit voor deze leuke rol uitnemend heeft weten te benutten. Wat is er om hem gelachen en niet zonder re den. Hij was een echt kostelijk type, ook mi misch prachtig uitgebeeld. In den heer Valk van Spiegel, die den schoon zoon Adrien de Terrillac uitbeeldde, vond hij een vlot spelende partner, die door zijn raad ge nuanceerd spel relief aan zijn rol wist te geven. De heer Theo Vink gaf een aannemelijke cre atie van het goedige suikeroompje baron <Jc Terrillac. Hij maakte er een aardige figuur van. Zijn bediende Theodure werd goed getypeerd door den heer de la Mar.. De beide vrouwenrollen in dit stuk resp. van de schoonmama Mevr. La Thiboudiére en van haar dochter Annette werden resp. door Mevr. Rika Kloppenburg en Mary Veltman vlot uitge>- beeld. Eerstgenoemde was een echt brutaaltje en de tweede een onbeduidend jonggetrouwd vrouwtje welke karakters dank zij het goed ty peerend spel van deze actrices zuiver tot uiting kwamen. Het gezelschap dat over 't geheel een vlotte vertolking van deze klucht gaf kreeg na ieder bedrijf een luid en langdurig applaus. Aan de klucht-opvoering ging vooraf een dra matische schets, getiteld Moeder's Droom, welke op serieuze wijze gespeeld werd en dan ook niet naliet indruk bij het publiekt te wekken. Aan 't einde hiervan hadden de tooneellisten een dankbaar applaus van uit de zaal in ont vangst te nemen. De Vlissingsche Crt. schrijft Vijf dagen naar Parijs. Concertgebouw. Met uitbundig succes werd Zaterdag do:r „Het Vereeningd Tooneel van Amsterdam" de ze klucht in drie bedrijven van A. Brideux voo?' een goed bezette zaal opgevoerd. Het publiek is door deze onvervalschte klucht met haar grappige situaties, overvloed van ge zonden humor en aardige typeering in de aller aangenaamste stemming gebracht, heeft ge gierd en geschaterd en den artisten met handge klap herhaaldelijk beloond. Na ieder bedrijf moest meerdere malen gehaald worden. Als lever de rideau werd gegeven de dramati sche schets „Moeders Droom" van A. Hoekstra- Kapteijn, waarin de kunstenaars van gevoelvol spel getuigden en dam ook welverdiend applaus hadden te incasseeren. SUCCES-NIEUWS. Zondag gaat Succes I cp bezoek naar Vroone I (St. Pancras) om daar een wedstrijd voor de door dien club uitgeschre ven nederlaagwedstrijden te spelen. Dit kan een mooie wedstrijd worden. V. speelt 2e klas N.H. V.B. Vertrek 12.45 uur. Supporters dien Suc ces willen vergezellen kunnen zich opgeven bij den Secretaris Nieuwbuurt vóór Zaterdagavond. Succes II speelt om 2 uur thuis en ontvangt W.G.W. 4 van Helder, ook voor de nederlaag wedstrijden. Zaterdagavond HALF NEGEN algemeene vergadering in Concordia. MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 19 Juli 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt4 Paarden 150 a 350 12 Stieren 140 325 5 Geldekoeien (vette) 250 a 430 11 Kalf koeien 210 k 330 50 Nucht. kalveren 10 a 18 194 Schapen (vette) 28 a 35 148 Lamme ren 12 a 16 3 Bokken en geiten 3'& 14 38 Varkens (mag.) 18 k 28 58 Varkens (velteï per Kg. 0.62 a 0.65 180 Biggen 12 k 17 30 Konijnen 113 Kippen 0.50 a 1,10 Hanen 0.10 k 1,20 68 Kg. Boter 1,60 a 1,90. EIERVEILING, HELDER, 19 Juli 1928. Aangevoerd 10213 Kipeieren. Prijs Bruin 5.70 k 5.80 Wit 5.30 k 5.70 Aangevoerd 208 Eendeieren 4.60 a 4.80. EIERVEILING SCHAGEN, 19 Juli 1928. Aanvoer 58545 stuks kipeieren. Prijs gewogen en geschouwd 58-60 Kg. 5.30 a 5.70 61-63 Kg. 5.70 k 5.90 64-66 Kg. 5.90 a 6.30 Ongewogen Bruin 5.80 k 6.40 Wit 5 k 5.90 Gem. 5.40. 3349 Eendeieren 4.80 a 4.90 48 Kalkocneie- ren 7,70.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2