PROBEERT HET EENS ME POOL IKT. BELE POOL 11CT. Alle yoordeelen van dure tabak voor de halve prijs. rUet keken zij pas rond en zagen toen, wat er ge beurd was. Eén schipper van de Westelijke groep schepen, schipper P. M. Pieters, van de „Minerva", had het ongeluk zien aankomen en had zich reeds aan de riemen gezet. Het werk van schipper Pieters is buitengewoon lofwaardig geweest. Zoodra het toestel in het water terecht was gekomen, lag hij met zijn vlieger langszij en opende met geweld de deur van de cabine. De schippers 6. Zak en P. Peperkamp waren hem onmiddellijk gevolg, ieder ook in een vliegier. {Tpen zij bij het aan de oppervlakte van het W^ter drijvendie wrak waren gekomen, had schipper Pieters al twee slachtoffers naar bui ten getrokken en in zijn vlieger gelegd. Met hulp van Zak en Peperkamp heeft Pieters toen da cabine voor een groot deel in elkaar getrapt om de andere passagiers te redden. Nog twee dames wisten zij met z'n drieën in veiligheid te brengen. Onderwijl had de piloot zichzelf uit zijn be narde positie gered. Hoeveel menschen zijn er binnen riep Peters. Vijfriep de piloot terug. Met drie dames, een oude dame en twee jon gere dames, en bovendien den piloot in den vlie ger, roeide Pieters van het wrak weg. Schipper Zak had een vierde dame, die over pijn in den rug klaagde, in zijn vlieger. De geredde dames werden daarna overgeno- tnen door de motorboot „Waalhaven" van Tie leman's Motorbootondierneming. Niet alleen de bij name genoemde schippers hebben lofwaardig werk verricht er zijn nog meer schippers hij de redding aanwezig gef weest, die mee de handen uit de mouw hebben gestoken. Doch in het bijzonder nog mag ver meld worden het kranige werk van den chef van den techni- schen dienst P. Guillonard en van den chauffeur F. Bonter van de K.L.M. De heer Bouman die het ongeluk ook had zien aankomen, sprong in de auto bij den chauf feur Bouter en de laatste gaf vol gas. De plaats, waar het vliegtuig ondergedoken is, ligt slechts enkele minuten gaans van den ingang van het vliegveld. In de auto trok de heer Bouman zijn jas en zijn schoenen reeds uit. Bouter remde snel, sprong uit de auto op den landingssteiger en vandaar ar op „De Ko lenmijn". Vliegens vlug rende hij over de tien schepen heen, tot op het laatste schip, „De tTweeling", sprong gekleed te water en zwom naar het wrak. Bij het wrak ontmoette hij Guillonard, die onverklaarbaar snel gevolgd was en eveneens gekleed te water was gesprongen. Zij klommen op het dak en trapten de cabine in, krachtig steunden zij de schippers bij het reddingswerk De druk van het water in de cabine was buiten gewoon groot. De chauffeur Bouter vertelde, idat hij zijn hand door een gat in het dak stak en meende, een slachtoffer gegrepen te hebben. Hij slaagde er aanvankelijk niet in, datgene, wat hij beetgegrepen had, onder het dak uit te trekken. Toen het hem gelukte, bleek het slechts een kussen te zijn. Toen de vier geredden en de piloot in veilig heid waren gebracht, slaagde de heer Guillo nard erin, defde dame bewusteloas uit de verwoeste cabine naar boven te brengen. De oude dame werd ook aan boord van de mo torboot „Waalhaven" gebracht. Men is er echter niet meer in geslaagd, de vijfde dame bij be wustheid te brengen. Dt slachtoffers. Indien er niet zoo spoedig hulp was opge daagd, zou het aantal dooden ongetwijfeld niet bij één gebleven zijn. De door verdrinking overleden dame is ge bleken te zijn mevrouw de weduwe A. ten Cate de LorraineHolting, uit Deventer. Gewond werden haar 19-jarige dochter, mej. B. H. ten Cate de Lorraine (lichte hoofdwonde) de 67- jarige mej. C. F. E. S. Kappeyne v. d. Coppello, uit Den Haag (linkerknie gebroken) de 29-ja- rigief mej. G. N. Schiphart, Rotterdam (rechter schouderblad gebroken) en de 33-jarige mej. C. G. E. Dolfing, Rotterdam (linkerdijbeen-frac tuur). Wel tragisch ie het, dat mevr. Ten Cate de Lorroine en haar dochter, die gelogeerd waren bij mej. Kappeyne v. d. Coppello in de Emma- straat 8 te 's-Gravenhage, door haar gastvrouw meiegenomen waren op een pleziervluchtje bo ven Rotterdam en dat de dames Schiphart en Doifing, beiden verpleegsters in het ziekenhuis fcan den Goolsingel, zich in haar vrijen tijd eens op het genot van zoo'n tochtje hadden willen vergasten, niet vermoedend, dat zij zóó spoedig weer en onder zulke1 veranderde omstandighe den in het Ziekenhuis terug zouden komen. Wat den piloot Schott betreft, wordt medegedeeld, dat hij behoort tot de bes te piloten van de K.L.M. en niet alleen van de K.L.M. Schot is ongetwijfeld een der bekwaam ste vakmannen in het internationaal luchtvaart verkeer. Reeds 13 jaar oefent hij het beroep van piloot uit en nooit heeft men eenige aanmer king kunnen maken op zijn kunde en zijn be- Uw vroolijkheid zij steeds gepast En nimmer anderen tot last. Ver. Omhoog. leid. Hij was steeds de voorzichtigheid zelf, had onder alle omstandigheden zijn vliegtuig volkomen in zijn macht en genoot de achting van alle vakmenschen. Verleden jaar nog won hij de Alpentrofee en ook was hij kort geleden aangewezen voor den tocht naar Tokio, die laf fer niet door is gegaan. Naar men mededeelde, zal Schott van de K. L.M. overgaan naar de I.L.M., in Ned. Oost-Indië Na het ongeluk is de piloot onmiddellijk naar huis vervoerd. Het ongeval had hem sterk aangegrepen. EEN VRACHTAUTO VERSPLINTERD. Gistermorgen ongeveer half elf werd op den bewaakten overweg der Staatspoorwegen na bij Venendaal een vrachtauto door een snel trein gegrepen en totaal versplinterd. De vrachtauto van de firma Iammerts uit Rhenen, beladen met steenen, wilde den over weg passeeren, toen juist aan den anderen kant een luxe-auto den overweg opreed. De vrachtwagen haalde naar rechts uit, waardoor het, rechter-achtierwiel in den berm van den weg verzakte. De luxe auto kon daardoor juist passeeren, doch de vrachtauto bleef vastzitten. Juist werd de D.-trein 68 uit de richting Utrecht gesignaleerd. Alle pogingen om de vrachtauto achter- of vooruit te krijgen, mislukten. Ten leste begaf de overwegwachter zich met de roode vlag op de lijn en liep den naderenden trein tegemoet. De machinist blijkt dit noodsig naal niet te hebben waargenomen. Met een ge weldigen knal greep de sneltrein de zwaar be laden -vrachtauto, die totaal versplinterd werd. Het onderstel der auto werd ongeveer tweehon derd meter medegesleurd, alvorens de trein to« stilstand kwam. De stukken der auto lagen honderden meters verspreid. Na een oponthoud van ongeveer tien minuten kon de sneltrein naar Arnhem doorstoomen. Dit is de tweede maal, dat op dezen bewaak ten overweg een vrachtauto door een trein ge grepen is. Ook dezen keer waren geen persoon lijke ongelukken te betreuren. PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. Zich te ver in zee gewaagd. Alleen behouden gebleven doior de aanwezigheid van reddingsmiddelen op 't strand. Zaterdagmiddag half vijf waagde een leer ling van de stuurlieden-afdeeling der Zeevaari school alhier zich bij eb te ver in zee. Daar 't geen goed zwemmer was, verkeerde hij weldra in ernstig levensgevaar zijn geluk was het, dat hij zich op een zandbank bevond, hierop stond echter nog zooveel water dat de omkrul lende golven den drenkeling telkens medevoer den. Hoewel zich vrijwat volk op het strand bevond bemerkte eerst bijna niemand dat de jongeman zch in gevaar bevond, temeer daar de zich bij hem vindende personen geen luid alarm maakten slechts toen men zich snel naar de plaats begaf waar de reddingsmiddelen zich bevinden bemerkte men dat er iemand in nood verkeerde. Een reddingsboe en lijnen waren spoedig tei plaatse, de drenkeling geraakte echter steecn meer en meer uitgeput en riep luidkeels om hulp. 't Bleek dat zich bij de personen die met de drenkeling zich in zee hadden begeven geen bij uitstek goed zwemmer was. Gelukkig was het ongeval ook opgemerkt door een tweetal kampeerders, die uitstekende zwemmers bleken snel ontkleeden zij zich en slechts na enkele minuten bereikte één van hen met de boei den drenkeling die zich op dit reddingsmiddel liet drijven en daarna het be wustzijn verloor. Enkele minuten later arriveer die1 men weder aan strand. Gelukkig bevond zich onder de badgasten een geneesheer, die dadelijk de leiding van de behandeling op zich nam 't opgenomen zeewater geraakte de jon geman direct kwijt, zoodat men geen kunstma tige ademhaling heeft toegepast en men den drenkeling in een strandtent verder heeft be handeld. De toestand van den patiënt te thans bevre digend. TEXEL. Kampeergezelschap v. d. R.H.B.S. te Gouda. Nabij den Kaapsnol te De Koog bevindt zich thans een groot kamp van de Rijks Hoog. Burgerschool te Goude. 't Gezelschap kampeer ders bestaat uit 70 personen (dames en hees- ren) men beschikt over drie zeer geriefelijk ingerichte tenten, twee daarvan zijn ingericht voor het nachtverblijf ,de groote tent is de con versatietent. 't Gezelschap heeft een piano medegenomen 'en daar er verschillende personen bij zijn die nog een ander instrument ook kunnen bespe len, houdt een aardig muziekgezelschap er de goede stemming in. Vakschool voor HELDER en OMSTREKEN. Voor het diploma Huishoudster A. slaagden de volgende leerlingen A. Kaman, J. Kaman, A. Schellinger, J. Zuidervliet, Helder, T. Mole naar, Schagen, C. Bronder, Barsingerhorn, G. Brouwer, Callantsoog, H. Raap, Anna Paulow- na, M. Rab, Texel. Het getuigschrift Hulp in de Huishouding werd behaald door G. Hartkamp, J. Piscaer en A. van Willigen, Helder. Het diploma Gostuumnaaister werd uitge reikt aan A. Janssonius, S. Lak, R. Looy, C. Ox, M. Boomeyer, M. van Schijndel, Helder. Voor het getuigschrift van den 3-jarigen voor bereidenden cursus kwamen in aanmerking C. Annes, J. Domerchie, A. Joosee, A. Kindt, A. Koning, R. Mooy, C. Valk, J. Koch. A. A. Neu- vegliese, A. W. Neuvegliese, M. van Prooyen, P. Romein, C. de Boo, W. Tosses, A. de Zwijger, N. Kater, Helder, A. Borst, Breezand, L. Derksen, van Ewijcksluis, N. de Haan, Wieringen. Her examen 2. Aan I leerlinge kon het getuig schrift niet worden uitgereikt. Het aantal aangiften voor'den 3-jarigen voor bereidenden cursus bedraagt 66, voor de oplei ding Huishoudster 13. Driejarige voorbereidende cursus. Bevorderd van klasse I naar klasse II H. de Graaf, Amsterdam, M. Bakker, N. Bakker, H. Blansjaar, E. Boogaard, T. Brandt, M. Bruin, J. Dauve, K. van Dok, N. Geus, E. Zoetelief, C. Gildemeyer, W. de Groot, A. van Reek, M. Breg man, A. Holman, J. Hubregtsen, N. Klein, T. Kneifer, A. Koster, T. Kromhout v. d. Meer, M. Kruk, J. Schol, C. Kuipers, M. Lastdrager, M. Wisse, M. Lodder, A. Nauta, A. Polling, J. Gauw M. Pronk, T. Bonneke, C. Speyer, C. Riteco, W. Snijder, M. Sieben, D. Schermer, R. Straatman, A. van Leeuwen, E. Terluin, J. Tol, A. Valkhoff, U. Vuurman, C. de Wijn, M. van Beekhoven, A. Jonkmans, Helder, M. Hol, Santpoort, G. Smit, Wieringen. Voorwaardelijk bevorderd 7. Niet bevorderd 5. Bevorderd van klasse II naar klasse III J. Block, T. Braber, A. Dolstra, W. Haasdijk, E. Huurman, M. Kramer, A. v. d. Kooy, C. Krul, N. Laféber, B. v. d. Voorde, E. van Amesfoort, C. Mens, J. de Meulder, A. Polier, A. Schendelaar, J. Schen^'iuw, A. Sieben, J. Smit, E. Vellekoop, H. Verfc^/st, T. Wielemaker, Helder T. Bosker Wierin.©i, A. Breesnee, Texel, G. Langen dijk, Ajua Paulowna, A. Ree, Terschelling. Voor- Vf^lïdelijk bevorderd 5. Topleiding Costuumnaaister. Bevorderd van klasse I naar klasse II C. Boendermaker, A. Bouma, A. van Dijk, J. Kruk, M. Kruk, C. Noord zij, L. Vogelaar, A. van Weelde, Helder. Niet bevorderd 2. Opleiding Huishoudster. A. Bevorderd van klasse I naar klasse II T. Brouwer, W. Brun- tink, T. Houter, T. Kuiper, H. Mallet, C. Ox, G. Reus, J. Schenkius, H. Swaters, N. Verfaille, R. Zuidervliet, Helder, A. Blanksma, Pingjum. Voorwaardelijk bevorderd: I. Niet bevorderd: 2. SPORT. SUCCES I— VRONE I. St. Pancras. Zondag j.1. trok Succes I naar St. Pancras om aldaar tegen Vrone I te spelen, welke voor de ze wedstrijd een medaille had beschikbaar ge steld. Om 1 uur vertrok ons elftal met de nieu we autobus van de Haan, welke zijn eerste reis er mee maakte. Om half drie kwam St. Pancras in zicht. Om 3 uur blaast scheidsrechter de elf tallen in het veld. Toon wint den toss en ver kiest het geringe windvoordeel. Op het terrein dat rondom geheel is afgeschut was het aardig warm zoodat al spoedig te zien was dat beide elftallen zich niet geheel konden geven. Succes neemt de leiding 10, al spoedig maakt Vrone gelijk 11. Het spel gaat vrijwel gelijk op. V. krijgt een mooie kans om de leiding te nemen, doch het schot gaat naast. Even later maakl Geijzen voor Succes 21. V. pakt opnieuw flink aan doch 't wil niet vlotten. Tegen de rust nog enkele gevaarlijke momenten voor het S.-doel. zonder succes. Met 21 voor S. gaat de rust in. Na rust heeft V. het windvoordeel. Beide doe len verkeeren om beurten in gevaar. De V.-links buiten maakt met een mooi schot gelijk 2—2. Even later met een corner op het S.-doel slaa* de C.-keeper den bal voor den vrijstaanden V.- midvoor welke geen moeite heeft om V. de lei ding te bezorgen 32. S. niet ontmoedigd pakt flinkt aan doch de V.-verdedigjng is op haar post. Tegen het einde neemt de scheidsreclitei een paar eigenaardige beslissingen en 10 min voor het einde stuurt hij de S.-linksbuiten zon der ook maar te waarschuwen het veld uit. waar de S.-spelers geen genoegen mee nemen en hiertegen protesteeren, waardoor scheids rechter affluit. Wel een vreemd optreden in een vriendschappelijke wedstrijd en waarmee een onbeslisten minder prettig einde kwam. Bij de aankomst bij de autobus deed de chauffeur ook een minder prettige ontdekking, doordat de jeugd in St. Pancras zijn splinternieuwe au tobus geheel vol gekrast had met een of ander Voorwerp. Dergelijke dingen hebben toch niet voor te komen, 't Is meer dan schande. „Succes II" speelde haar eerste nederlaagwed strijd thuis tegen W.G.W. 4 uit Helder. Als om half drie scheidsrechter Metselaar welke goed voldeed de .elftallen in het veld blaast is W. vol ledig, terwijl S. twee invallers telt. Beide par tijen zijn aan elkaar gewaagd Voor rust wist S. eenmaal te doelpunten en ging deze in met 10 voor Succes. Na de rust moest de W. kee per nog 2 maal visschen zoodat het einde kwam met een 30 overwinning voor S. B«eiden speel den een goede partij doch S. was in de meer derheid. Zondag 5 Augustus komt Helder 6, kampioen der 4e klas bij Succes II op bezoek en zal het er wreer op aankomen. GEMEENTE WIERINGEN. Zaterdagavond j.1. hield de voetbalvereeni- ging „Succes" een algemeene vergadering in het lokaal van den heier Bruul met weinig be langstelling. Om 9 uur opent de voorzitter de heer Oden de vergadering en gaf het woord aan den 2en secretaris de heer Jb. Bruul, ter voorle eing der notulen van de vorige* vergadering, wel ke onveranderd werden goedgekeurd. Voorzit ter dankt voor de schitterende notuleering. Punt 3Qcympetitiebespreking. Het bestuur stelt voor om de a.s. competitie met twee elf tallen deel te nemen, daar er op het oogenblik 28 werkende leden zijn. Wordt goedgevonden. Punt 4. Reisgelegenheid. Het bestuur stelt voor beide elftallen halve reiskosten te vergoe den daar de financiëele toestanden nogal gun stig staan. Er gaan den stemmen op om dan en kele autobusondernemers te laten inschrijven om zoo op de goedkoopste manier te kunnen rezen. Zoodra de indeeling bekend is, zal hier van meer werk gemaakt worden. Goedgev. Punt 5. Benoeming afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de N.H.V.B. op 26 Augustus te Alkmaar. De vergadering is er ech ter voor hier 2 afgevaardigden naar toe te zen den. Zoo worden benoemd de heeren D. Oden en D. Nieuwbuurt. Punt. 6. Royement. Op voorstel van het be stuur wordt de heer K. Soer als lid geroyeerd, wegens wanbetaling. Rondvraag. De heer Lücker vraagt of de elf tallencommissie-leden en het bestuur dezelfde rechten hebben om met de elftallen mee te rei zen. Wordt door de vergadering goedgevonden De heer Kuit vraagt of er geen schutting achter de banken geplaatst kan worden daar dit 'swin- ters wel aangenaam zal zijn. Blijft een punt van bespreking en aanhouding. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter, on der dankzegging, de vergadering. Door het Organisatie Comité van de 9e Conferentie der Union Internationale de la Chimie pure et appliquée, uitgeschreven excur sie naar de Zuiderzeewerken, namen 120 schei kundigen uit verschillende landen deel, welks gezelschap gister met de stoomboot W. F. van CASCADE - DROPS lescht Uw dorst, waardoor ze dus overmatig drinken voorkomt. Voor engros bij J. F. v. Lieshout, Alkmaar. der Wijk te Den Oever aankwam en aldaar de verschillende werken bezocht. Van hier ging men naar de Oude Zeug en Medemblik. Burger Brandwaarborg Vereeniging Wierin gen. Wegens bedanken van den heer Joh. Takes Tz. als president van bovengenoemde vereeni ging is in de j.1. Woensdagavond gehouden ver gadering als zoodanig benoemd de heer Br. Kat te H.-hoef die deze benoeming heeft geaccep- teer. Onderhandsche verkoop. De heer J. S. Dekker heeft zijn nieuwgebouwde huis aan de Hofstraat te Den Oever verkocht aan den heer M. J. Tijsen aldaar. -;W^, Het Bestuur der Vereeniging „Omhoog" heeft besloten, in overleg met de redactie van de Wieringer Courant, annex De Polderbode, iede re week in het Vrijdagnummer een korte wenk of raadgeving van practisch nut te plaatsen, zooals dat in den laatsten tijd ook in de groote bladen plaats vindt. In dit nummer is de eerste opgenomen. Naar aanleiding van de stukken die in de Schouwburglogé van den heer Willy Veltman worden opgevoerd, laten wij hier nog eenige re ensies uit andere bladen volgen. Dagblad van Uitgeest schrijft Wederom was de schouwburglogé van den Heer Willy Velt man stampvol, en niet te verwonderen, daal de opvoering van gisterenavond „Blonde Leen", het publiek zoo in spanning bracht, dat er tel kens aan het applaus geen einde kwam. Het succes was ook ten volle verdiend. Prachtig spel vooral leverde de heer Willy Veltman, die wij ook in de Voddenraper van Parijs, en Kroegzangeres als een uitmuntend acteur moeten waardeuren. Dit gezelschap komt alle lof toe, en-daarom is een gang naai de Schouwburgloge ten zeerste aan te bevelen. De Zaanlander schrijftWil men een avond van Kunstgenotmen bezoeke vooral de schouwburgloge van Willy Veltman die hier elk jaar met zijn gezels hap veel succes oogst, daar spel en aankleeding subliem zijn. Wieringer Kermis De eerste, de stille Donder dag van Kermis is al tamelijk druk en gezellig ingezet. In alle inrichtingen amuseerden zich al feestgangers; de dansgelegenheden waren niet overvol en zoo hadden de echte dansliefhebbers nu 'n prachtgelegenheid naar hartelust te draai en en te charlestonnen; de muziek was overal subliem. Ook op de kermis zelf is „Kunst en Vermaak"! Op het schoolplein staat de Turksche Schop lop het marktplein de Zweef en op het kerk plein de luchtschommel en draaimolen. Verder wordt het geheel aangevuld met diverse kra men en tenten; we kunnen gerust zeggen; do kermisvakmenschen zijn flink vertegenwoor digd. Behalve dan 't reeds genoemde hebben we nog de bioscoopen van De Haan en Bruul, als- me e de schouwburgtent van den heer Veltman en de danstent van den heer Benema. De danstent was Donderdag reeds geopend de andere inrichtingen openen heden avond en hebben allen hun beste beentje voorgezet om 't publiek iets extra's op kunstgebied te geven. Ook over gebrek aan draaiorgels, harmonica's marmlotjeskinderen, enz., behoeven we niet te klagen We telden toch 27 woonwagens die in het „woonwagenpark" in 't Noorden zijn ge stationneerd en wier bewoners dagelijks met muziek en zang de boer opgaan. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Jan, z.v. G. Kater en van D. Voorthuijsen Gijsbertus Johannes, z.v. C. Dui- neveld en van A. H. A. Prins. ONDERTROUWD Jan Johannes Penne- kamp, oud 25 jaar, tuinder, wonende te Anna Paulowna en Trijntje Blokker, oud 22 jaar, zon der beroep, wonende te Schagen. OVERLEDEN Cornelis Heddes, oud 66 jaar, echtgenoot van Alida Kooijman. POLITIE. Verloren een vulpen en een arm band horloge. Gevonden een gouden dames broche, een armbandhorloge en een zwempak met toebehooren. Inl. worden ter secr. verstrekt De onlangs in deze gemeente gehouden col lecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin Moeder van de Nederlandsche vrouwen, heeft in totaal 129.42 opgebracht. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente meer en meer uit. Meldden wij onlangs dat 19 gevallen waren geconstateerd, thans bedraagt dit aantal niet minder dan 46. -- Ergerlijke Wegentoestanden.In deze gemeente zijn de wegen zeer slecht. Zóó slecht zijn ze hier om dezen tijd van het jaar zeker nog nooit geweest. Vooral de Ewijcksvaart-, de Molenvaart- en Balgweg zijn bijna onberijd baar. Vele fietsers kunnen op 'n gegeven oogen blik hun stuur niet meer houden en maken ken nis met den harden weg en met ontvelde hand arm of been en vernielde kleederen kunnen ze dan hun weg vervolgen. Als het hier maar bij blijft Ernstiger kunnen de gevolgen zijn Moet het hier worden: „Als het kalf verdron ken is, dempt men de put Het is meer dan wenschelijk, dat de betrokken autoriteiten de wegen eens flink onderhanden doen nemen, voor ernstiger ongelukken gebeu ren. Do Poldersche Kermis is voorbij en wij hou den nog 'n klein napraatje. Ook Dinsdag is al les vlot verloopen en 't was enorm druk. Het concours Hippique op 't sportterrein trok ook uit den aard der zaak veel belangstelling. Wij zouden 'n fout begaan als wij bij de ker mis in 't geheel niet hadden genoemd het optre den van het gezelschap Boesnach in de concert

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2