j. H. KEUSS TABAK JEUNE 19e Jaargang- Vrijdag 3 Augustus 1928 [No, 61. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KFUSS Laat 125 - ALKMAAR. WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS?- per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg "voer de kwaliteit. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." De vacantietijd. Zuiderzeedempers en malariamuggen. Een auto, die onderzeeër wilde worden. Waar radio al niet goed voor is. Het is thans weer de tijd van het jaar, waarin een groot deel van de menschheid voor korter of langer tijd rust en ontspanning gaat zoeken. Vooral voor vele stedelingen, die een groot deel van het jaar in de drukte en vaak bovendien nog tusschen kantoor-, fabrieks- of schoolmu ren doorbrengen, is een beetje frissche lucht in den zomer heusch niet overbodig. En ook de vele jongelui, die in deze maanden op allerlei examens hun kennis moeten luchten, hebben na dien zenuwachtigen tijd wel wat rust ver diend. De grootere en kleinere badplaatsen in onze provincie, Zandvoort, Wijk aan Zee-, Bergen. Schoorl, Huisduinen, Texel, en andere aantrek kelijke plaatsen, b.v. Heiloo, zij krijgen de laat ste jaren een stijgend aantal van die vacantie- gasten, mede door het vaak verdienstelijk werk van V. V. V. 's (Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer), die door het plaatsen van adver- tentiën, het uitgeven van wandelkaarten, het Organiseeren van feesten en alle mogelijke an dere middelen gasten probeeren te lokken. Het lijkt daarom zonderling, hoe de Voorzitter van de V.V.V. te Heiloo nog moest klagen, dat lang niet alle belanghebbenden lid van die vereeni ging willen worden. Het is weer het oude lidje men wil wel de vruchten van andermans werk plukken, maar zelf .er wat voor doen, neen dat •niet Te Helder schijnt dat anders te zijn althans wij ontvingen ter resencie een speciaal Strand en Badnummer Heider-Huisduinen van „De Heldersche Post," bevattende intressante arti kelen over de stad en omgeving verlucht met talrijke foto's. Zeer zeker legt de Redactie van FEUILLETON o-o No. «77. Ik heb de gewoonte, elk jaar mijn vader een geschenk aan te bieden op zijn verjaardag, en die dag komt binnen twee maanden. Raadt ge 't nu Ik geloof van ja. Gij verlangt dit jaar uw portret te geven aan mr. Harmant. Is het zoo Zoo is het en ik heb er op gerekend, dat gij mij zoudt helpen voor die verrassing. Zou deze grootte u bevallen vroeg Etien- ne, de schilderij naderend, die de aanhouding in de pastorie voorstelde cn hij wees de hoofd persoon aan, het portret van Jeanne op een derde der natuurlijke groote gemaakt. Mary was den kunstenaar gevolgd, en eenige seconden bleef zij aandachtig en als in begees tering voor het doek staan. Eensklaps sidderde zij. Toen ik hier den eersten keer kwam, zei- de zij, stond die schilderij niet op deze plaats. Ik geloof het niet, mejuffrouw. Maar waarom Omdat ik ze niet opgemerkt had, hoewel zij zeer merkwaardig is. Had zij mijn aandacht opgewekt, dan zou ik getroffen geweest zijn door iets wat mij thans zeer treft, dat gelaat dier vrouw, temidden der gendarmes. Gelijkt dit ov iemand die gij kent Ja, en de gelijkenis is treffend, en zij is zeer jong. Een-en-twintig, of twee-en-twintig jaar hoogstens. Het is een naaister van madame Augustine, mijn modiste, en zij heet Lucie. Kent gij haar misschien Neen, mejuffrouw. Ik geloof het ten min ste niet. Waar woont die Lucie Quai de Bourbon nummer 9. Neen, dan kan ik ze niet. Etienne dacht Het meisje, dat Lucien Labroue bemint, heet insgelijks Lucie en woont eveneens quai de Bourbon. Hij vervolgde hardop De wereld is vol van die toevallige gelijke nissen. Dus, 't is wel ov die grootte, dat ik uw portret moet maken Wanneer zullen wij beginnen vroeg Mary. Overmorgen, als ge wilt, maar laat ons nog wat praten. dit blad er eer mee in, zoo uit zuiver idiëele o- verwegingen met zulk een bijzonder verzorgd nummer voor den dag te komen, om belangstel ling op te wekken voor Heider-Huisduinen en wie wat naders weten wil, wat deze stad al voor bijzonderheden voor den vreemdelingen biedt, raden wij aan 'n nummer van deze extra uitga ve aan te vragen. Ook Hoorn zet 't beste beentje voor, om 't vreemdelingenbezoek te bevorderen. Daar ko men de Kozakken. Men heeft allen wel gelezen van de gToote verrichtingen, welke in Hoofddorp, op Hout- rust, en thans in verschillende Friesche steden, de Kozakken maken op hun fiere hengsten. Het is een troep van 11 Kozakken-officieren, die met den oorlog zijn uitgeweken en thans in het buitenland ongelooflijke staaltjes van hun heldenmoed en hun groote rijkunst te genieten geven. In Hoofddorp hebben duizenden genoten, in Den Haag zijn de Kozakken op de handen ge dragen en nimmer had in ons land zulk een troep een zoo groot succes. Zondag traden ze in Drachten op en de Leeu warder Crt. is vol lof over het gepresteerde, waarnaar ook daar duizenden opgekomen wa ren. Wij halen uit het verslag er van aan „Liefhebbers van ruitersport hebben kunnen genieten van de prachtige staaltjes rijkunst, die de Kozakken bij hun enkele en dubbele spron gen gedurende een vliegende galop hebben la ten zien. Deze vroegere Russische militairen zijn niet alleen uiterst bekwame ruiters, maar ook voortreffelijke acrobaten, die, terwijl hun paarden in razende snelheid voortgaloppeeren, in en naast h^t zadel alle mogelijke houdingen aannlemen. Ook met hun wapenen, als sabels en lansen, wisten ze, al rijdende, ware kunststukjes te ver richten. Bijzonder interessant waren nummers als dorlogstooneelen, ambulance der Djigui ten-ko zakken, do ren te paard door het vuur enz. Dat deze Russen de danskunst, waarin hun landgenooten zoo plegen uit te blinken, ook machtig zijn, bewees wel het nummer „Kozak- kendans in het kamp." In de komende dagen gaan de Kozakken naar Meppel, Deventer, Do'etinchem, I-ïoogeveen en overal is de spanning groot, is het een strijd om plaatsen, wijl duizenden dit willen zien. Het is de V.V.V. te Hoorn mogen gelukken de Kozakken te engageeren op den eersten kermis zon dag, 12 Augustus a.s., wanneer daar een demonstratie wordt gegeven van het volledige program der Kozakken, n.1. 24 nummers. Reeds kunnen we* afgezien van nadere mededeelingen mededeelen, dat de entrée- prijs slechts 1.50 zal bedragen, en kaarten kunnen vooruit worden besproken aan het adres van J. van Straten, Groote Noord, Hoorn. telefoon 66. Texel wordt in de laatste jaren door het rei zend publiek steeds meer „ontdekt." Dit jaar wordt b.v. alleen voor De Koog reeds een aantal van 300 gasten opgegeven. Maar een hotel of pension is duur en daarom hebben de velen, die dat niet kunnen betalen en toch ook wel eens Texel of andere mooie streken wenschen te bezoeken, zich al meer toegelegd op het kam peeren in tenten, wat heel wat goedkooper en vermoedelijk ook nog heel wat prettiger is, zij het dan misschien ook niet zoo gerievelijk. Op jTexel groeit het aantal kampeerders jaarlijks dit jaar zijn er ook door verschillende scholen, b.v. de hoogere burgerschool te Gouda en de I.andbouw-huishoudschool te Schagen zulke kampreizen naar Texel ondernomen onder goe de leiding. De kampeerders leeren op zulke toch ten bovendien zich schikken in allerlei onge makken en zich zelf behelpen. Dit is ook een mooi ding, want mopperige cn onhandige men- schen zijn er al veel te veel In Schagerbrug is ook een kampeerclub deze heeft het dit jaar in andere richting ge zocht en gaat met fiets en tent Gelderland in. Voor reislustige, doch arme Wieringer of Pol- dersche jongelui ter navolging aanbevolen Ook de Zuiderzeewerken krijgen wel hun deel van het vreemdelingenbezoek. Telkens weer hooren we van allerlei soorten vereenigin- gen, die reisjes naar deze werken ondernemen Men begint te bemerken^ dat het een geweldig stuk werk is, wat hier in Wieringen, Medem- blik, Zurich, op Oude Zeug en Korn werd er zand wordt tot stand gebracht. Maar eigenaardig en toch ook weer begrijpelijk is de klacht van vele teruggekeerde bezoekers ik had me er toch meer van voorgesteld. .Te ziet eigenlijk maar zoo weinig drukte Inderdaad, voor hen, die slechts één bepaalde plaats bezoeken, is er be 'trekkelijk weinig te zien, omdat de werken zoo verspreid liggen. Bovendien worden bij dit mil lioenen werk een betrekkelijk zeer gering aan tal arbeiders gebruikt, omdat steeds meer de machine den mensch verdringt, 't Is echter wel eens goed om er op te wijzen, dat dit werk m onze naaste omgeving weinig onder doet voor 'b.v. het graven van het Panamakanaal, waar over in de jaren vóór den oorlog heel de wereld versteld stond, 't Is vreemd, hoe weinig er hier nog omtrent het werk bekend is men spreekt zelfs nog bij voorkeur van het dempen der Zui derzee, als of het er ongeveer net zoo toe ging als bij ons Gasthuisslootje. Zelfs spreken we op bijzonder geestige wijze van Zuiderzeedempers in plaats van grond werkjejrs. Maar dat „dempen" is natuurlijk volkomen onjuist de Zuiderzee wordt niet dichtgegooid, maar leeg gemalen Medemblik had nog meer bezoek te noteeren. ditmaal niet bestemd voor de baggermolens, maar voor de malariamuggen, d.w.z. eigenlijk 'om te zien of alle malariamuggen al opgeruimd Zeer gaarne. Waarover zullen wij het heb ben Zijt gij te New York geboren mejuffrouw, vroeg hij. Ja, mijnheer. Bij mijn geboorte heb ik mijn moeder verloren, die schoon en goed was als een engel, zooals mijn vader mij dikwijls vertelde. Uw vader is toch geen Amerikaan, niet waar ging Etienne voort, die het meisje een echt verhoor deed ondergaan, zonder dat zij er de minste gedachte in had. In het geheel niet. Hij is Franschman, ge boortig uit Bourgogne. Mijn grootvader, van moeders kant, James Mortinier, had in hem een buitengewonen aanleg ontdekt, hem tot deelgenoot gemaakt van zijn ondernemingen en hem zijn dochter ten huwelijk gegeven. Uw grootvader was een beroemd uitvin der O ja, mijnheer. Men is aan hem, als ook aan mijn vader, groote en nuttige ontdekkingen verschuldigd. Heeft uw vader niet een naaimachine uit gevonden De geruischlooswerkende, ja, mijnheer, en ook een guillocheermachine. Etienne sidderde. Een guillocheermachine, herhaalde hij. Een meesterwerk, naar het schijnt. Het heeft millioenen opgebracht. Mr. Harmant heeft langen tijd in Amerika gewoond Ongeveer twee-en-twintig jaar. In welk jaar is hij te New-York gekomen In 1861, geloof ik. Om zulk een fortuin te verzamelen, als hij bezit, moet hij veel gewerkt hebben. Mijn grootvader was reeds zeer rijk. De uitvinders van ware verdienste worden gauw rijk in Amerika. Misschien zult gij er eens terugkeeren Ik geloof het niet. Mary voelde dat zij bloosde. Mijn vader zal er moeilijk toe besluiten zijn geboorteland te verlaten, waar nu al zijn zaken gevelstigd zijn. Dat is waar. doch er kunnen zïch omstan digheden voordoen. Welke Wel, bijvoorbeeld, een huwelijk voor u mejuffrouw. O zeide Marv driftig, ik zal nooit, trou wen met een Amerikaan. Gij houdt meer van de Fransclvm 9 Veel meer. Daarbij, door mijn vader ben ik ook een Fransche. Onlangs, mejuffrouw, toen ik het genoeger gehad heb u bij mijn vriend Georges Darier te zien, hebt gij een gedachte geuit, die a de groot ste eer aandoet. Een gedachte herhaalde het meisje. Waarover Over Lucien Labroue. Mary voelde opnieuw dat zij bloosde en sta melde beschaamd Is dat niet zeer natuurlijk De strenge plicht van degenen die bezitten is, volgens mij, om de hand te reiken aan degenen, die niet bezitten. Is mr. Harmant, nadat hij nagedacht heeft heeft, zich met hem te associeeren. Dus hij heeft uw raad opgevolgd en ik wensch er hem geluk mee, want mr. Lucien La broue is een uitstekend man en een werker. Ook hoop ik wel, dat hij den eenen of an deren dag de voorstellen van mijn vader zal aanvaarden. Heeft hij ze geweigerd vroeg de schilder verrast. Neen, doch hij stelt uit. Waarom toch Die voorstellen zijn mooi. Mary antwoordde niet op den laatsten volzin en smoorde een zucht. Etienne Castel begreep toen wat er omging in het hart van het arme meisje. Gij verlaat mij reeds zeide hij, toen de bezoekster opstond. Ik ga naar huis terug. Als gij mijn vader ziet, zeg hem dan niets over de verrassing, wel ke ik hem berid. Ik zal zwijgen, wees daar zeker van. Welnu dan, tot overmorgen en duizend maal dank. De schilder deed mejuffrouw Harmant. uitge leide en nam toen weer plaats voor de schilde rij, welke hij nog eens nazag. De gelijkenis tusschen Lucie en Jeanne Fortier is zonderling, mompelde hii. En Lucie is een kind, opgevoed in het Vondelingenhuis en zij is twee-en-twintig jaar oud. Etienne Castel verzonk in diep gepeins en o- verdacht al wat de dochter van den millionnair hem gezegd had. HOOFDSTUK XXVIII. Ovidc Soliveau, wanneer hii besloten h^d iets te doen, was niet gewoon het uit te stetllen. De nasporingen, welke hii meest doen ge wichtige nasporingen, onze lezers weten het weren volstrekt niet gemakkelijk tot een goed einde te1 brengen, doch de Dijonnees voelde zich zeker van zijn succes. Hij stapte af in het ..Hotel de la Cigngne in het centrum van Joigny, een lief stadje, gele waren. Dat zat zoo de beroemde Amerikaan- sche millionnair Rockefeller heeft indertijd ge weldige sommen beschikbaar gesteld voor be strijding van allerlei ziekten. Daarmee is opge richt de Rockefeller Foundation (Rockefeller stichting) die o.a. oorlog heeft verklaard aan de malariamuggen. Deze stichting nu heeft in den laatsten tijd bij Medemblik nieuwe manie ren van bestrijding geprobeerd, voornamelijk lijk bestaande in het verdelgen der jonge mug- genlarven, die nog in sloten leven. Dat juist de omgeving van van Medemblik hiervoor gekozen werd, had verschillende redenen, waarvan de voornaamste deze was men had hier een groot aantal menschen, n.1. de inwoners van het krankzinnigengesticht, die voortdurend ge neeskundig onder toezicht staan en waarvan dus precies kon worden nagegaan, hoe veel 'malariagevallen er vóór en na de proeven voor kwamen. Naar wij vernemen, toonden de be zoekers zich wel tevreden over het resultaat, al schijnen er nog steeds heel wat meer muggen dan Medemblikkers te bestaan. Steeds meer verdringt de machine den mensch, schreven we boven. Ja, maar soms la ten die machines ons toch leelijk in den steek. Zoo was er b.v. een gezelschap te Egmond aan Zee, dat op het idee kwam op Zondagnacht te gaan autorijden. Op zich zelf al een vrij gek idee, gekker was het, dat ze op het strand gin gen rijden, héél giek, dat toen de vloed kwam opzetten, en het allergekst, dat toen de motor dienstweigerde. Daar de auto niet erg zeewaar dig bleek, moest het gezelschap zoo spoedig mo gelijk de beenen nemen en de hulp van een vrachtrijder met een door alle autobezitters zoo veracht paard in roepen, om de onderzeëer weer op het droge te brengen. En tot slot nog een andere paardenhistorie uit Castricum. Een avontuurlijk aangelegde rossinant ging daar moederziel alleen er van door en trok naar Alkmaar henen De eigenaar dacht aan diefstal on zat in zak en asch, doch de burgemeester van Castricum toonde zich een modern man en belde de politie in Hilversum op, die over de radio 's avonds alom de verdwij ning van het beest verkondigde. Met het gevolg, dat dienzelfden avond nog de gedroste avon turier weer boven water was \Toch wel gemakkelijk, zoo'n radio-dienst, vindt U niet BINNENL. NIEUWS. DE VERKEERDE REISMAND MEEGENOMEN Een dame, die Zaterdag te Wychen in den trein was gestapt, bemerkte bij aankomst te Nijmegen, dat haar rieten reismand, waarin zich geld, effecten en andere waarde-papieren ter waarde van bijna 10.000 bevonden, uit de coupé was verdwenen. Een andere reismand, waarmede de verdwe nen tasch_veel gelijkenis vertoont, was er voor gen op een heuvel, aan welks voet het heldere water van de Yonne stroomde. De reiziger huurde een kamer en na zich aan gezicht en handen te hebben gewasschen, deed hij zich een lekker maal opdienen. Tjerwijl hij goed at en dronk, beraamde de Dijonnees zijn plan. De voedster terugvinden, indien zij nog in leven is, zeide hij bij zichzelf, dat is de eerste zaak. Het is een onbekende zoeken, het zoeken zonder de minste aanwijzing, het minste spoor te bezitten. Geen naam Da er ligt de knoop Om 't even, in een klein stadje is alles bekend. Hoewel er een-en-twintig jaren verloopen zijn, moet er wel eenig spoor van de dochter van Jeanne Forier overgebleven zijn. Ovide wist, dat er in Bourgogne vrouwen zijn, die tot achten tien kinderen groot bren gen. Hij verschafte zich het adres van een dier vrouwen, die aan het uiteinde der stad woonde en begaf zich naar haal* woning. Madame Noiret, zoo heette de voedster, was op het veld toen hij zich aandiende in haar wo ning, waar een dozijn kinderen lagen te schrei en, onder de hoede van een meisje van veertien of vijftien jaar. Hij was verplicht een uur te wachten op den terugkomst der vrouw. Eindelijk kwam deze aan en bezag den be zoeker met het wantrouwen van de boerin voor alles wat zij niert kent. Wat moet gij van mij hebben vroeg zij. Ik moet u spreken, antwoordde Ovide. Als het is om een kind te verzorgen, dan kunt gij u die moeite wel besparen. Ik heb er genoeg. Er is geen sprake van een kind te verzor gen, maar om u eenige inlichtingen te vragen. Het is het uur om mijn koeien te melken en ik heb geen tijd om te praten. Door het begin x&n dit gesprek, zien onze le zers, dat mo«eder Noiret, een vrouw van onge veer veertig jaar oud, niet van zeer gezelligen omgang was. Ovide, die haar voor zich wilde innemen, her nam Ik zal u schadeloosstellen, voor den ver loren tijd. Mijn kc/eien zullen niet gemolken zijn met uw schadeloosstelling en zij moeten gemolken worden. Wie b-elet ze u te melken en mij te gelijker tijd te antwoorden Ha zoo Wilt gij dan meekomen naar den stal Welzeker. Zijtl ge daarmee tevreden Volg mij dan. (Wordt vervolgd.!

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1