JEANNE !9e Jaargang. Dinsdag 14 Augustus 1928. No. 64. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN in~ nWIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG VERSCHIJNT ELKh-l ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. BUITENLAND. EEN BRUTAAL STUKJE. Roof van 92.000 roepies. Donderdag had in het drukke spoorwegcen trum van Moghalpoera, bij Lahore, in Indië,» een brutale roof plaats, toen een klerk bezig met het uitbetalen van salarissen. De uitbetaling had in de openlucht plaats in verband met de groo- te hitte. Plotseling sprong een onbekende op de veranda, waar de tafel met het geld stond, en maakte zich bliksemsnel meester van een bedrag aan bankbiljetten van 92000 roepies. Hij sprong daarop in een euto, die op hetzelfde oo- genblik voorrood en door twee mannen werd bestuurd, en maakte zich ten snelste uit de voeten. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat nie mand er aan dacht het nummer van de auto op te nemen, noch van de mannen een beschrijving konden geven, ofschoon tientallen op uitbeta ling van hun salaris wachtten. NOODLOTTIGE VERGISSING. Tje Renaix wilde een 25-jarige jongeman, thuiskomende, zich te goed doen aan een glaas je stout. Hij nam uit de kast een flesch en schonk zich een glas in. Op aandringen van een 3-jarig nichtje deed hij ook een weinig van den inhoud van het fleschje in een ander glas, dat hij de kleine gaf. Nadat beiden haddon gedron ken, voelden zij zich plotseling onwel en kre gen hevige maagkrampen. Een dokter, die in allerijl ontboden werd, constateerde, dat do flesch inplaats van stout een sterk vergif bevat te, dat gebruikt werd om ongedierte te verdel gen. De jongeman had zich in het donker in do flesch vergist. Na twee uren van hevig lijdon zijn. beide slachtoffers bezweken. DRAMA IN EEN JACHTHUT. In de jachthut op den Hohen Berg bij Albers- heim (Palts) heeft men de lijken van kapitein August Otto Mathes en van zijn verloofde Elise Stuhlfauth gevonden. Mathes moet bij de firma te Ludwigshafen, waar hij werkte, groote be dragen hebben verduisterd. Hij was sindsdien voortvluchtig en verbleef met zijn verloofde in de jachthut, die toebehoort aan een jachtveree- niging te Ludwigshafen, waarvan Mathes lid was. Het blijkt, dat Mathes na een worsteling eerst zijn verloofde heeft doodgeschoten en daarna zichzelf. Men vond de revolver nog in zijn hand. De lijken verkeerden reeds in staat van ontbinding. GEHEEL GEZIN UITGESTORVEN. De mijnwerkersfamilie Schirok te Osterfebl in West-Falen is thans door allerlei catastrofen geheel uitgestorven. Onlajigs werden de vader en 1 zoon bij een mijnongeluk gicdood een paar weken daarna is een tweede zoon in een mijnschacht doodgevallen een paar dagen ge leden is de jongste zoon uit de Roer opgehaald en de moeder en dochter, die alleen waren over- gebleven, zijn gisterochtend uit het Riin-Hcrne FEUILLETON. o—o No. 89. Een schoone dag was op een stormachtigen nacht gevolgd. De stortregen, uren aaneen gevallen, verge zeld van bliksem en donder had groote hoeveel heden zand in de beken doen stroomen. Twee baanwachters van den gemeentedienst, baggerden het zand uit op den weg van Bois- Colombes naar de Garenme en wierpen het ter zijde van de spoorbaan. Eensklaps raapte een hunner het heft op van een mes, waaraan nog een stuk lemmer vastzat, geheel met roest bedekt. Wat hebt gij daar gevonden vroeg zijn kameraad. Een oud stuk mes, was het antwoord. Ik dacht, dat het iets anders was. Het dient tot niets meer. En hij wierp zijn vondst in de diepte, die zich naar de vlakte van de Garanne uitstrekt. Op dat oogenblik volgden Larchaut en zijn brigadier, die op hun ronde waren, den weg, die langs de spoorbaan liep en verderop naar den straatweg leidde. Het mes, met kracht weggeworpen, viel neer voor de voeten van Larchant. Drommels riep de gendarme uit, na het voorwerp met aandacht beschouwd te hebben. Dat is geluk hebben. Ik wil ik weet niet wat zijn, als het dat niet is, dat wij sedert verschei dene dagen zoeken, zonder het te kunnen vin den. Zie zelf eens, brigadier. De brigadier nam het heft van het mes en onderzocht het nauwkeurig. Weljazeide hij vervolgens. Welja Dat stuk schijnt nogal goed te zullen passen op het stuk, gevonden door den commissaris. De twee gendarmes begaven zich met versnol- den pas naar het bureau van den commissaris en werden zonder uitstel binnen gelaten bij den ambtenaar, die zich in zijn kabinet bevond. De magistraat opende driftig een der laden van zijn lessenaar en nam er het stuk lemmer uit, dat hij naast Lucie had gevonden. Hij zette dat stuk op het afgebroken lemmer en constateerde, dat bet er volkomen op paste. Ja, zeide hij, wij hebben nu het geheele mes. kanaal opgehaald. UIT EEN LUCH'ASCHOMMEL GEVALLEN. Op de kermis te Holzhausen in Westfalen werd een jongeman in een luchtschommel plot seling duizelig. Hij stortte uit het schuitje en kwam temidden van de toeschouwers op een meisje met een kind terecht. Hij kreeg een sche delbreuk het meisje werd zwaar gewond, en het kind werd licht gekwetst. BINNENL. NIEUWS. EEN DIEVENBENDE IN EEN HOL. Door een sterke politiemacht ds, onder leiding van den burgemeester, in de bosschen van Scherpenzeel een klopjacht gehouden op per sonen ,die niets goeds in hun schild voerden. De politie ontdekte hun verblijf, bestaande in een keurige onder- en bovengrondsche inrichting, verscholen tusschen het loover van boomen en struikgewas en omsingelde het, in de nabijheid van Rimburg. Verschillende personen konden worden gearresteerd, die reeds herhaaldelijk met politie en justitie hadden kennis gemaakt en die onze overburen „schwere Jungcn" noe men. De heeren waren flink gewapend met dol ken, ploertendooders en inbrekerswerktuigen. Ze leefden van diefstal en roof en zitten nu achter slot en grendel. Ze hebben bekend vele diefstallen met braak te hebben gepleegd, óók in de Zuid-Limburgsche mijnstreek. REUZENKIKVORSCHKWEEKERIJEN. In Noord-Amerika houdt men van reuzenkik- vorschvleesch. Zij komen, in hun geheel gebra den, op tafel .Men acht ze lekkerder dan kip. In Louisiana springen de geliefkoosdste exem plaren rond, van ongeveer ll/> a twee pond. Meer dan 2 millioen komen er paar jaar aan de markt. Toch vindt de moderne Amerikaan z'n reuzenkikvorsch lekkerder, wanneer hij in Japan is grootgebracht. Bij Nagoya zijn nu van staatswege kwee-kerijen aangelegd om de bewo ners van New-Orleans en Lousiana voldoende te kunnen voorzien. WAT EEN DOODE WANDLUIS KAN VEROORZAKEN. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, moge wel blijken uit het volgende Er heerschte in de laatste dagen in den boezem der sociaal-democraten te Loosduinen, ontevreden heid en gekijf, en de aanleidende oorzaak is niets anders, dan één morsdood nietig wand luisje. Wat is het geval In de Prins Hendrik straat heeft de Bouwvereen. Ons Huis, een ver- eeniging ontsproten uit de aldaar wonende S.D.A.P.'ers, een 60-tal woningen staan. Voor 90 pCt. zijn deze woningen door partijgenooten bewoond. Deze vereeniging nu nam indertijd het besluit om op vastgestelde tijden de huizen vakkundig te doen inspecteeren en bij ontdek king van ongedierte moet de bewoner zijn wo ning op kosten_derj/ereeniging aanontsmetting Nu moeten wij nog weten waar het ge kocht is, hernam de brigadier, en dan zullen wij misschien te weten komen aan wien het verkocht is. Het adres van den messenmaker is gegraveerd dicht bij het heft, 't is nog leesbaar onder de laag roest die het bedekt. De commissaris onderzocht de aangegeven plaats en las met luider stem Ronsard, messenmaker, quai de Bourbon no. 9. Ik zal dezen avond nog naar Parijs gaan, met het hoofd der veiligheidspolitie spreken en wij zullen samen zien of wij een spoor hebben waarop wij de jacht kunnen voortzetten. Ik wensch u geluk, mijne heeren, met die vondst, en ik zal zeer verheugd zijn, u nog meer geluk te mogen wenschen, als zij ons tot een goeden uitslag leidt. Op staanden voet ging een bediende een rij tuig halen, waarmee de rechter van instructie en het hoofd der veiligheidspolitie zich naar het messenmagazijn op de quai de Bourbon de den brengen. De messenmaker was afwezig. Het was zijn vrouw, die de bezoekers ontving. De rechter deed zijn hoedanigheid kennen en ziende, dat de winkelierster ontroerd en onge rust was, haastte hij zich er bij te voegen Vrees niets, madame, gij kunt niet in de zaak betrokken worden. Wij komen enkel eeni- ge inlichtingen vragen. Ik ben tot uw dienst mijnheer. Waarvan is er sprake Het hoofd hoofd der veiligheidspolitie toon de haar het gebroken mes en zeide Dit mes komt uit uw magazijn, niet waar? Dat is onbetwistbaar, antwoordde de koop vrouw, na het stuk lemmer onderzocht te heb ben, dat aan het heft vastzat. Hier staat onze naam, ons adres en ons fabrieksmerk. Ondanks het roest, dat het bedekt, schijnt dat mes nieuw, zeide de rechter. Het is inderdaad nieuw. Herinnert gij u aan wien het verkocht is Wij verkoopen veel, mijnheer. Hetzij ik. hetzij mijn man, hetzij onze bediende. Het is mij dus onmogelijk dit juist te zeggen, doch al onze verkoopen worden op hun datum inge schreven. Ik zal het boek raadplegen en ik zal zien of mijn man, of de bediende een mes van dien aard verkocht heeft, sedert ik er een ver kocht heb. dien aard verkocht heb. De winkelierster raadpleegde het boek cti zoido na een oogenblik laten onderwerpen, 't Vorige jaar werden dan ooke een 4-tal woningen onder behandeling ge nomen. Dezer dagen is nu weder inspectie ge houden en nu vond de man met 't onderzoek belast in de woning van den voorzitter dezer vereeniging een dood diertje, dat hij op een naald gestoken als overtuigend bewijs met zich mede voerde. Van dit uur af is het mot gewor den onder de broederen. De voorzitter der bouw vereeniging een der voormannen in de S.D.A.P. aldaar, wilde ondei' geen voorwaarden de zui veraars bij zich thuis hebben gevolg veel ge kijf, een bedanken als voorzitter der bouw ver eeniging, enz. De vorige week kwam deze vereeniging in vergadering bijeen om over de zaak te beslissen De meerderheid der vergadering was het met het bestuur eens, dat ook de voormalige voor zitter zijn woning aan een zuivering moet on derwerpen. Deze bleef echter van andere gevoe lens. Het gevolg was onoenighedr onderling, zoo zelfs, dat de repetitie der Muziekverecniging Kunst naar Kracht niet kon doorgaan. DE VLIEGTOCHTEN NEDERLAND—INDIë. Zooals bekend, zullen in de maanden Sep tember October a.s. 5 vliegtochten naar Ne- derlandsch Indië worden uitgevoerd. Het ver trek is bepaald op 13, 20, 27 September, 4 en 10 October a.s., des morgens te 6 uur van Schiphol. De gelegenheid wordt geopend om met deze vliegtuigen gewone en aangeteekende corres pondentie te verzenden voor Britsch-Indië, Bir ma, Siam, Straits, Settlement, Nederlandsch- IncLië en verder gelegen landen. Boven de gewone posten en rechten is een luchtrecht verschuldigd van 40 cent voor brief kaarten en postwissels en van 75 cent per 20 gram of gedeelte daarvan voor de overige stuk ken. Het luchtrerht moet worden voldaan door middel van de bijzondere luchtpost-zegels, wel ke met ingang van 20 Augustus a.s. op de kan toren verkrijgbear worden gesteld. OUDE DAME OVERREDEN. Zondagmiddag is aan den Hooge Rijndijk te Leiden een 71-jarige vrouw, de weduwe Van M., geb. Z., uit Kleef, door een motorrijwiel, be stuurd door zekeren J. R. uit Den Haag, over reden. De oude dame, die bij haar 79-jarige zus ter te Leidorp logeert, was met deze en enkele jongere familieleden naar de kerk geweest en zou aan den Hooge Rijndijk een familiebezoek brengen. Het gezelschap wandelde in twee groepjes achter elkaar. Juist nadat een auto bus het groepje, waarbij mevrouw van M. zich bevond, was gepasseerd, zou deze de straat o- versteken. Inmiddels was de motorrijder, die uit de richting Alphen kwam, terzijde van de autobus gekomen en reed de oude vrouw om ver. Ook het motorrijwiel sloeg om de berijdei- kwam mede te vallen en verkreeg min of meer ernstige verwondingen aan het hoofd. Erger was mevrouw Van M. er aan toe. Zij had e*vi ernstige hoofdwonde en een verbrijzeld heen. Er is er geen verkocht. Wanneer hebt gij het laatste verkocht De koopvrouw noemde de den dag. Juist den dag voor de misdaad riep het hoofd der veiligheidspolitie uit. Hebt gij vergeten wie het gekocht heeft ondervroeg de rechter. Neen het was een heer. Een heer herhaalden beiden mannen ge lijk. Ja, een heer zeer goed gekleed. Hij is den winkel binnen gekomen, het kon tusschen acht en negen uur 's avonds zijn. Hij heeft een mes gevraagd zooals de vleeschhouwers gebruiken om de beenen uit het vleesch te snijden. Het moest een sterk mes zijn. Zoudt gij mij het signalement van dien heer kunnen geven O onmogelijk. Men ziet hier zooveel men- schen, dat men er geen acht op geeft. Was hij jong Ik geloof, dat hij omstreeks vijftig jaar oud kon zijn. Zijn haar werd reeds grijs. Hij was zeer net gekleed, ik herhaal het. Ik heb opge merkt, dat hij nieuwe handschoenen aan had. kortom, het was een gentleman. Hij sprak zeer goed. De magistraten keken elkaar onthutst aan. Voorzeker kon de klant, van wien de winke lierster hun de beschrijving had gegeven, de moordenaarster der jeugdige naaister niet zijn. De rechter van instructie drukte hard op zijn gedachten daarover uit. Wie weet hernam het hoofd der veilig heidspolitie na een oogenblik nadenkens. Er gebeuren soms zulke wonderlijke dingen. Welke andere drijfveer dan diefstal kan den moordenaar aangezet hebben Nu, de man, waarvan madame ons de beschrijving geeft, gelijkt volstrekt niet op een misdadiger. De politie tastte in het duister. Keeren wij thans terug naar Ovide, die aan het vondelingenhuis een bezoek bracht. Sedert verscheidene jaren heeft het Vondelin genhuis vele veranderingen ondergaan, doch, ondanks die veranderingen, zijn de archieven er ongeschonden gebleven en de belanghebbenden zijn zeker, er de inlichtingen te vinden, welke zij noodig hebben, zelfs al moet men daarvoor tot een veel vroegeren datum teruggaan. De archieven, in meer dan één opzicht zeer merkwaardig, zijn op uitmuntende wijze bijge-j houden. Ovide, die zooals wij weten, voor niets terug deinsde, ging regelrecht naar het kabinet van Na door dr. De Burin uit Leiderdorp voorloopig te zijn verbonden, werd zij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis aldaar vervoerd. Onmiddellijk is haar been geamputeerd. Haar toestand is zeer ernstig en voor haar leven wordt gevreesd. Den motorrijder treft geen schuld. Wij willen in dit nummer nog ecnige nadere berichten over het circus Strassburger geven en laten hieronder een tweetal persstemmen van bladen uit Haarlem vongen, waar het circus zijn voorstellingen gaf Wat kunnen, zegt de „Opr. Haarl. Crt." o.a de menschen, die een circus opbouwen, toch snel arbeiden. Woensdagmorgen om tien uur was er nog niets op het Valkenburgerplein te Heemstede te zien en op denzelfden avond reeds heeft de groote gala-openingsvoorstelling plaats En laat ik het maar onmiddellijk zeggen, deze eerste voorstelling heeft op het publiek, dat de tent geheel vulde, een overweldigenden indruk den directeur. Deze liet hem niet lang wachten en vroeg naar de reden van zijn bezoek. Mijnheer, antwoordde Soliveau, ik kom u verzoeken mij te zeggen wat er geworden is van een meisje, een-en-twintig jaar geleden in het Vondelingenhuis neergelegd. In welke hoedenigheid, mijnheer, vraagt gij die inlichtingen Ik moet u zeggen, dat het mij verboden is u te antwoorden, zoo gij niet voorzien zijt van stukken, bewijzende, dat gij het recht hebt mij te ondervragen. Ik zal u terstond de noodige bewijzen leve ren, mijnheer, mijnheer, zeide Ovide. En uit zijn portefeuille het proces-verbaal ha lend, onderteekend door den vroegeren burge meester van Joigny, ging hij voort Ik kom inlichtingen inwinnen omtrent een kind, hier neergelegd den 6en April 1862, zooals blijkt uit de officieele verklaring, welke ik de eer heb u voor te leggen. De directeur nam het proces-verbaal en na het zorgvuldig onderzocht te hebben, antwoord de hij Mijnheer, ik heb geen tegenwerpingen meer te maken. Gij handelt zonder twijfel met het volste recht. Ik zal u dus zeggen, wat er van het kind geworden is. Misschien is het dood. Wat er ook van zij, ge zult zekerheid hebben. Een bediende, door den directeur ontboden, trad binnen. Met vaste en vlugge hand had de directeur eenige woorden geschreven op een stuk papier. Hij reikte dat blad over aan den bediende en zeide tot hem Dat is voor een bediende der archieven en wacht op antwoord. Goed mijnheer. De bediende vertrok en de directeur ging voort, zich tot Ovide wendend Volgens den datum, opgegeven in het pro cesverbaal is het kind, waar gij naar vraagt, thans meerderjarig. Te beginnen van don dag harer meerderjarigheid hebben wij op haar geen recht meer, zelf geen recht van toezicht. Wij kunnen u dus alleen inlichten tot den dag, waarop zij haar meerderjarigheid bereikt heeft. Ik begrijp dat, mijnheer, hernam Soliveau, doch zoo het meisje nog leeft, zullen uw inlich tingen, al zijn zo ook onvolledig, mij het middel geven om haar weer te vinden. Ik geloof dat met u. Eenige miriutj verliepen toen kwam de be diende terug met een lijvig boek, dat hij op den lessenaar voor den directeur legde. ---> '7- ii*.j (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1