TU ERNSTIG ONGEVAL OP EEN ATHLETtlEK- T{BRREIN. Een athleet door een speer geloopen. Een zeer droevig en niet alledaagsche onge val heeft Zondagmorgen plaats gevonden op een sportterrein aan de Vlaggemanskade te Rot terdam. Door eenige jongelui werd daar de ath- letiek beoefend. Een der deelnemers hield zich bezig met speer '.werpen. Deze speren zijn aan de eene zijde van een ijzeren punt voorzien, terwijl zij ook aan het boveneinde spits toeloopen. Hij had een der speren weggeworpen, zoodat de ijzeren punt in den grond stak en de speer onder een hoek van pl.m. 35 gr. kwam te staan. De 24-jarige kan toorbediende H. Gelderman, was bezig zich te trainen voor het hardloopen. Hij had de speer echter niet gezien, zoodet hij met groote kracht in de houten punt liep. Het gievolg was, dat de speer hem dwars door het lichaam ging en aan den anderen kant eruit kwam. Bovendien brak de speer af. In zeer ern- stigen toestand is de jongeman door het perso neel van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Men vreest voor zijn le ven. MOORD EN ZELFMOORD. Hilversum heeft Zondagmorgen om onge veer half twaalf een 45-jarige boekhandelaar, wonende Havenstraat aldaar, zijn 22-jarige kan toorbediende, wonende Kerkbrink, met een re volver schot gedood en daarna zelfmoord ge pleegd. De boekhandelaar was per huurauto naar de Zuiderkerk gegaan, waar het meisje den dienst bijwoonde. Even voorbij de kerk is de juffrouw in de auto gestapt, welke dearop den Eikbos- scherweg opreed. Enkele oogcnblikken later, ter hoogte van het Kinderhuis, klonken schoten in de auto. De chauffeur stopte onmiddellijk Het meisje wankelde naar buiten en viel op de plaats levenloos neer. Het toegesneld publiek vond den boekbands laar met een schot in den hals en een in hei hart dood in de auto zitten. Het meisje bleek e- veneens in de hartstreek geraakt te zijn. De politie was spoedig ter plaatse, evenals ds doktoren Berg en Wessel, die het overlijden con stateerden. De lijken werden naar de Alg. Be graafplaats overgebracht. De boekhandelaar stond bekend als een ijve rig man, uit uit eigen kracht zijn zaak tot bloei beeft gebracht. Hij laat een vrouw en een jeug dig kind achter. De boekhandelaar was bestuurslid van de K v. K. voor het Gooi en secretaris van de Vereeni- ging van onafhankelijke drukkerspatroons. In een door hem achtergelaten brief neemt hij af scheid van zijn vrouw. Van bevoegde zijde meldi men nog, dat het motief van de daad een lief- desgesrhiedenis was, waarin de boekhandelaal de hoofdrol heeft gespeeld. Het meisje was se dert korten tijd bij hem in dienst. 1 DE „SCHUTTEVAER." De heer Schuttevaer houdt vast aan het plan den Oceaan over te steken. Door bemiddeling van onze regeering heeft do heer Schuttevaer wiens boot in Plymouth ver leden week zou worden verkocht, veertien da gen uitstel gekregen, om te pogen de middelen te vinden tot vrijmaking van zijn in beslag ge nomen vaartuig. Hij heeft het voornemen den Tkansatlanti- schen Oceaan over te steken nog maar niet op gegeven. Hij vond een nieuwe bemanning, die gistermiddag aan de bezoekers van het IJpavil joen werd voorgesteld. Door verkoop van afbeel dingen van boot en bemanning tracht de heer S. thans de gelden te vinden, die zijn boot moe ten vrijmaken en de gelegenheid scheppen voor de Oceaanreis. De patenten, waarop de stabili teit der boot berust, heeft de heer S., zoo werd medegedeeld, thans tot gemeen goed gemaakt. PROVINCIALE „VAN WEEK T,OT WEEK RUBRIEK." Openluchtspel in Bergen. De Alk- maarsche kaasmarkt gefilmd. Uit de droge Zuiderzee. Een heeleboel ongelukken. Een kip, die onvrijwil lige zwemles kreeg. Zooals we de vorige week reeds aankondigden is Dinsdagavond in Bergen een openluchtspel „Didoler" opgevoerd. Wie gelegenheid heeft ge had deze opvoering te bezoeken, heeft kennis gemaakt met een nieuw en geheel bijzonder soort tooneel. Zoo'n openluchtavondspel de naam zegt het al is een tooneelspel, dat wordt op gevoerd in de openlucht (en dan natuurlijk in een mooie omgeving, liefst met een boschrijke achtergrond en 's avonds, waarbij men heel bij zondere effecten kan verkrijgen met gekleurde verlichting. Een en ander kan een buitengewoon mooi resultaat opleveren, maar aan de andere zijde heeft dit soort tooneel ook zijn eigenaardige bezwaren. Het spreken in de openlucht b.v. is veel moeilijker dan in een zaal, en een flinke re genbui kan de heele zaak in de war brengen. We kunnen hier niet op de inhoud van dit eigenaardige en belangwekkende stuk ingaan velen hebben er trouwens reeds iets van kunnen hooren door de radio, waar één der schrijvers over den inhoud gesproken heeft. Alleen een paar feiten, die toonen, wat een voorbereiding zoo'n stuk vraagtvier tooneel-vereenigingen moesten samenwerken, om genoeg leden te le veren (voor de hoofdrol had men bovendien een beroepstooneelspeler.) Voor de belichting warer? manschappen van de genie noodig onder leiding van een ingenieur, voor de muziek was een Ber- gensch orkest nog niet voldoende, doch moesten ook nog leden van de Marine-kapel overkomen. Het tooneel had een oppervlakte van 25 bij 18 Meter. Voor de belichting waren o.a. noodig 16 zoeklichting, met lampen van 1000 kaars en 130 lampen van 200 kaars. Na zoo'n voorbereiding is het voor de organisatoren zeker wel gelukkig dat het weer zich zich goed gehouden heeft en dat de opvoering in ieder opzicht geslaagd is. Zoo maakt Bergen wel goede reclame. Doch ook Alkmaar wil niet achterblijven en daarom heeft men hier ten dienste van de recla me de kaasmarkt laten filmen. Steeds meer vreemdelingen komen deze bezoeken en verdee- len hun tijd tusschen het bezichtigen van kaas en kaasdragers en de ruitertjes van den Waag- toren. Men zegt zelfs, dat die ruitertjes zoo be wonderd worden, dat de helft der vreemdelin gen met een stijven nek uit Alkmaar vertrekt. Maar voor de waarheid van die mededeeling staan we niet in. Enfin, om kort te gaan, de kaasmarkt is gefilmd, en volgens de beoordee lingen is het een aardige film geworden, zij het ook niet bijzonder scherp. Zoo'n film, die alom wordt afgedraaid, is wel de beste reclame, die men zich denken kan. Van de kaasmarkt even naar de graanmarkt. Daar kon men Vrijdag eenige versierde Zakken zien staan, waarin was aangevoerd 50 H.L. ha- v^r en 102 H.L. gerst. Doch de bijzonderheid van deze granen, die tevens de versiering verklaart, was, dat zij de eerste opbrengst vormden van de drooggemaakte Zuiderzeebodem. Zooals men weet, is tusschen de oude kust van Noordholland en de nieuwgelegde dijk eigenlijk geheel vanzelf het Balgzandpoldertje ontstaan. Dit poldertje is evenals de grootere en met opzet gemaakte proef- polder bij Andijk voor teeltproeven gebruikt. Het Rijk heeft nu in 't voorjaar de te veld staan de gewassen verkocht aan een bouwer uit Anna Paulowna, die ze thans in Alkmaar ter mafkf. aanvoerde. De resultaten van de proef schijn goed te zijn. „Geen vacantie gaat voorbij zonder onge lukken," zoo ongeveer schreven we in ons vorig overzicht. En die woorden zijn sedert dien he laas weer op droevige wijze bevestigd door het ongeluk te Callantsoog, waarbij een jongeman door den stroom werd meegesleurd en verdronk. Zullen de menschen door dergelijke ongelukken dan nooit wijzer en voorzichtiger worden We betwijfelen het sterk natuurlijk maakt zoo'n geval, vooral wanneer het zoo dicht in de buurt gebeurt, wel een diepen indruk, maar toch die indruk verdwijnt al spoedig weer en de on voorzichtigen zijn weer even onverzichtig als te voren. Ook in andere plaatsen was de afgeloopen .week al heel ongelukkig. Zoo in Enkhuizen, waar een zesjarig jongetje in de Spoorhaven ge raakte en pas kon worden opgehaald, toen het reeds te laat was. En evenzoo in Oostwoud, waar een kind van vier jaar het slachtoffer werd. Het spreekt wel vanzelf, dat de vele ongelukken in dezen tijd van het jaar en niet alleen in deze provincie, want elders is het al evenzoo ook in verband staan met de vacantie der schoolkin deren, die hun vaak tijd geeft voor heel wat ge vaarlijke grappen en daarnaast met het warme heizoen, dat tot zwemmen uitlokt (al hebben we daar in de laatste weken niet erg over te klagen). Enfin, om U wat op te vroolijken na al die droevige histories, een korte drenkelingen-ge. schiedenis uit Den Helder. Op de steiger van de Texelsche boot stond daar een mand pluimge dierte. Doch een windvlaag deed de mand kan telen en openschieten. Het zoo onverwachts be vrijde gezelschap nam de gelegenheid te baat, om de stad te gaan bezichtigen. Doch een kippi ge kip liep verkeerd en duikelde in het Marsdiep. Half leegloopend Helder liep samen om het ar me beest te zien ploeteren, dat niets met al die belangstelling op had, het water koud vond, en blij was, toen hulpvaardige handen haar opvisch ten en weer in haar mand deponeerden. Waaruit men kan leeren, dat een enkele keer kippen er wel eens beter afkomen dan menschen al is het in den regel omgekeerd. BRIEF van HARM aan TEUN Wieringen, datum postmerk. Beste Vriend Teun Ik neem het je heelekedal niks kwalijk, mier. jong, dat je niet iedere week van haver tot gort me vertelt, wat er in jullie polder loos is, want 't is zeumer, en den viend ik dat geschrief, ten minste wat me zelf angaat, 'n heksewerk. Bij jullie vandaan benne er dus 'n berg naar 't circus weest ...Nou, 'k ken de menschke gien ongeliek geve, want 't was miserabeld mooi. As je al die kunsten van beere en peerde bekeek, zou je aan je eigen verstangd beginnen te twiefe- len. En toen ik en Trui met nog are busklanten na de voerstelling an de dwaal raakten, zei ik de beesten in 't spul hewwe meer hersens as wij die hadde de bus niet misloopcn Efein, einde lijk hadde we 't ding toch te pakken en teugen meikerstijd kwame we ochtens thuus Och, voer de lol moet je wat over hewwe; dat vVei goster 'n zuiërzeewerker ok teugen me; die was an 't „Maandag-houwen"; hij had de heele street noodig en lag op 't lest zingende in de goot te wentelen. Gelukkig, dat zokke lol niet al te veul voerkomt; ién zoo'n keer ken 't er mee deur ..'t Geeft ok zoo'n raar gezicht voer de veule vreemdelingen, die hier komme, hé Ze zouë denke, dat ze hier bij de kannibale te gast kwa me, en dat is toch heelekedal zoo niet Wat hewwe aars sommige menschke achterlij ke gedachten van Wiering. Van de week nog zei 'n juffer teugen me, dat 't zoo spietig was, dat hier zoo weinig menschke op klompe liepe; 't fcou zoo „leuk" weze, zei ze! Nou, ik zeg, juffer, den ben je op 't verkeerde adres. Den moet je naar Marken of Urk laveeren, deer zie je bij de hulleste nog wijë broeke ok .Hier bij ongs ben ne ze erg voerlijk; hier zie je vurfde schoentjes tippelen en rokjes, vast niet langer as in de stad. En alle menschke doen hier zooveul meuge- lijk an de mode mee. Deer hé je nou de durper melkboer, en de kruiënier Jan Die hewwe d'r beerd er ofschoren, omdat ze met de tijd mee wouë. En ze benne d'r zoo onherkenbaar deur verjongd, dat de eerste dag 'n huusvrouw teugen de beerdelooze melkboer zei: „man, ik moet gien melk van jou hewwe; 'k hew altijd van Slikker En toen barstte de melkboer los: „maar mensch ik ben Slikker zelf,.allienig m'n beerd ben ik kwiet .Sterk, hé? En de hongd van Jan deed niks aars as gromme en biete, .omdat het beest z'n baas niet meer kon. 't Gaat er deur op dut tranendal, Teun. Nou tot ziens, HARM. kant weet Sparta een gevaarlijke doorbraak te onderscheppen welke Liemberg net op tijd tot corner weet weg te werken, welke echter niets oplevert. Kort hierop weet Sparta met een goed gericht schot gelijk te maken 11. Tipt rust blijft de stand onveranderd. Direct na de thee krijgt Succes weer een mooi- e kans welke echter niet benut wordt. Hard wordt echter aan weerskanten gewerkt om de leiding en het is Succes welke door mooi samen spel er 21 van maakt. Lang heeft S. hier ech ter geen plezier van want kort hierop, is het Sparta welke weer de gelijkmaker in het net deponeert 2—2. Door uit te loopen had Jaap dit punt kunnen voorkomen. Na verloop van eeni- gen tijd weet Hein Succes weer de leiding te bezorgen en het is 32. De laatste oogenblikkon werd ererxt te forsch gespeeld waardoor twee spelers ?Si Sparta uitvielen, wat echter wel Avpmer Vas .In de stand kwam verder geen ver "nering meer zoodat Succes verdiend heeft ge- onnen. BUITENLAND. EEN VREEMDE, DOCH AFDOENDE VERKIEZIN GS WAARBORG. In Griekenland zullen bij de eerstvolgende verkiezingen de kiezers worden verplicht bij het stemmen hun vingers in een kleurstof te doo pen, welke gedurende minstens 48 uur niet uil gewischt kan worden. Dit zou een afdoende waarborg zijn dat geen kiezer tweemaal zijn stem uitbrengt. Een commissie van scheikundi gen zal worden benoemd om te beraadslagen o- ver de te gebruiken kleurstof. EEN KAT IN DEN ZAK. De poes van een oude dame te Adelaide was door een of andere onbekende oorzaak gestor ven. De dame wilde zelf de poes niet begrave i en deed het lijk van het beest in een koffertje om het elders heen te brengen. Toen kwam haar een jongmensch op zij en bood haar aan, het koffer tje voor haar te dragen. Zij nam na eenige aar zeling het aanbod aan. Op een gegeven oogen- blik echter zette de man het met het koffertje op ieen loopen in weerwil van de pogingen der vrouw het aan het verstand te brengen dat het koffertje slechts een kattenkadaver bevatte SCHIETPARTIJ IN EEN GERECHTSGEBOUW. Een kleermaker te Berlijn had een geschil met oude huurders van een deel zijner woning over een bedrag van 20 Mark. Hoewel hij door het ge rechtshof in het gelijk was gesteld, werd hij zoo opgewonden, dat hij in de gang van het gerechts gebouw een pistool trok en op het echtpaar aan legde. Bij het knallen van de schoten stortten man en vrouw neer, terwijl het kind; dat tus schen hen stond luid begon te huilen. Gebleken is dat het slechts een z.g. schijndoodpistool was, maer daar de vrouw ziek is, verwacht men, dat het muisje nog een staartje zal hebben, daar hel lang heeft geduurd voor zij den schok te boven was. De kleermaker is gearresteerd. MOND- EN KLAUWZEER. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de officieele 'mond- en klauwzeercontrole weer is opgeheven aangezien zich sedert Juni van het vorig jaar geen gevallen dezer veeziekte in Denemarken he! ben voorgedaan en de bewuste maatregelen dus niet langer noodzakelijk zijn. ANNA PAULOWNA. SPORT. SUCCES NIEUWS. Zondag speelde Succes II haar 3e en laatste wedstrijd voor de door haar uitgeschreven nederlaagwedstrijden en het is S. II ook ditmaal gelukt wederom met een over winning uit het veld te komen. Doordat S. II deze drie wedstrijden alle heeft gewonnen, blij ven de prijzen dus ook in het bezit van Succes. Jammer echter dat zoo weinig vereenigingen zich hadden opgegeven om aan deze wedstrijden deel te nemen. Om ruim 2 uur laat scheidsrechter Kelder van Helder beginnen en brengt Sparta van Helder de bal aan het rollen. Het is een mooi gelijkop- gaande partij en om beurten verkeeren de doe len in gevaar. Na ongeveer een kwartier weet Hein, uit een mooi doorgegeven bal van Rijn- ders voor Succes 10 te maken. Aan de andere IN DE KAMPIOEN - WEDSTRIJDEN van de N. H. ATHLETIEK BOND Zondag te Alkmaar gehouden, hebben de Vereenigingen D.O.K.E.V. van Anna Paulowna en Olympia Wieringer- waard een schitterend figuur geslagen. Vooral de „Pennekampen" hebben de eer van Anna Paulowna hoog gehouden. Het Kampioenschap 800 M. hardloopen werd gewonnen door Joh. Pennekamp uit Anna Pau lowna in 2.12 4/5 sec. Mej. B. Bakker uit Wieringerwaard werd bij 't hoogspringen eerste met een sprong van 1.40 M. Op 1.45 faalde zij driemaal. Mej. Smit uit Wieringerwaard was de sterkste op de 100 M. hardloopen, die zij in 13 4/5 sec. won. Mej. Bakker, die zich reeds bij 't verspringen onderscheidde, leverde met 4 M. 30 verspringen ook een goede prestatie. De successen, welke de deelnemers (sters) van D.O.K.E.V. en Olympia behaalden, in de ver schillende rubrieken, laten wij thans hieronder volgen 800 M. hardloopen (Kamp. N.H.A.B.) 1. Joh. Pennekamp (D.O.K.E.V.) Anna Paulow na 2.12 4/5 sec. 5000 M. hardloopen. 3. Joh. Pennekamp (D.O.K.E.V.) Anna Pau lowna, 18 min. 25 sec. 400 M. hardloopen No. 2 M. Schenk, Olympia, Wieringerwaard, 59 1/5 sec. Hoogspringen met aanloop dames. 1. B. Bakker, Olympia, Wieringerwaard, 1.40 M 100 M. hardloopen, dames. 1. A. Smit, Olympia, Wieringerwaard, 13 4/5 sec. Speerwerpen, heeren. 2. A. Egmond, Olympia, Wieringerwaard, 43.90 M. Verspringen met aanloop dames. (Kamp.) 1 Mej. B. Bakker, Olympia, Wieringerwaard, 4.30 M. Hinkstaps-sprong (Kamp.) 3. M. Schenk, Olympia, Wieringerwaard, 11 M Men zal zich het feest van „de ouden van da gen" herinneren, hen door de Afd. Anna Paulow na Bond voor Staatspensionneering bereid. De heer Groet uit Oost-Polder nam toen het woord en dankte het bestuur voor al het heerlij ke hun op dien dag verschaft Eén bestuurslid was er, en wel Mevr. Daalder- Kouseband, die zich bijzonder voor de „ouden- van-dagen-rit had geintresseerd, en op voorstel van den heer Groet besloten de oudjes botje bij botje te doen en Mevr. Daalder-Kouseband een bloemenmand aan te bieden. Echter had genoem de mevrouw in de drukte van 't ouden-van-da- ,'genfeest haar vulpen verloren. En zoo werd haar thans geen bloemenmand aangeboden, doch n vulpen, als herinnering aan dit feest en de wensch er bij van de oudjes dat zij de pen lang en in gezondheid mocht handteeren. al tot die menschen die Roodeot Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U be/alt het zeker. U ruet tieten* f* BREEZAND. Een zeldzaam Jubileum. Op den lsten September a.s. hoopt Mej. Zelvelder haar 25-jarig-onderwijs-jubileum te vieren. Tevens is zij dan 25-jaar onafgebroken onderwijzeres te Bree'xind geweest. Het zal deze bij jong en oud beminde „juffrouw" op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. Daarvan zijn wij verzekerd. ZUIDERZEEWERKEN. De ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewer ken ir. J. F. R. van de Wall, te Wieringen, is be vorderd tot eerstaanwezend ingenieur ter stand plaats Den Haag en de tijdelijke ingenieur J. H. Verhey is benoemd tot ingenieur bij dien dienst er standplaats Medemblik bevorderd tot opzich ter le kl. die der 2e kl. J. Vrij en benoemd tot in genieurs ir. J. C. N. Ringeling, te Medemblik ir. F. L. van der Bom, te Kolhorn ir. W. A. A. Hupkens van der Eist, te Den Oever (Wieringen) fen ir. J. F. L. van Gils, Sluiseiland op het Korn- werderzand tot opzichter le kl. de buitengewo ne opzichter P. Semeins, te De Haukes Wierin gen; en G. van den Berg Jr. te Medemblik; tot opzichter 2e kl. de buitengewone opzichters F. Nicolai te De Haukes (Wieringen; J. M. van den Berge, te Den Oever (Wieringen) J. W. Mazure te Kolhorn; J. Nicolai, te Den Oever (Wieringen) en A. Leynse te Den Haag, benevens den bureel ambtenaar W. H. Peetsold te Den Haag. EEN MENSCHELIJKE BLOEDZUIGER. In en bij het plaatsje Mentzhausen in Olden- burg werden den laatsten tijd telkens doode kip. pen gevonden. Men kon er maar niet achter ko men, hoe de beesten gedood werden en door wie. Na een nauwkeurig onderzoek van eenige slachtoffers heeft men tenslotte kunnen vaststel len, dat de dieren een kleine steekwonde aan den hals hadden en dat de dood was ingetre den tengevolge van bloedverlies. Thans is men erin geslaagd een jongen van dertien jaar tot bekentenis te brengen. De knaap verklaarde, dat hij de dieren in den hals stak en hun bloed terwijl zij nog leefden, uitzoog. Het zelfde had hij ook eens met een kat gedaan, maar die had hem leelijk met zijn klauwen toe getakeld. GEMEENTE WIERINGEN. Wij herinneren belanghebbenden er nogmaals aan, dat hedenavond de D.G.-zusterkring de af gesproken handwerkavond zal houden. Tevens meldt men ons, dat de dienst in de Doopsgezinde kerk te H.Hoef a.s. Zondag gelei! zal worden door Ds. P. J. Smidts van Helder. Politie: Gevonden een horloge met ketting. Verloren: een gouden ketting met madeljon, zijnde een hartvormige zwarte steen met goud mandje er op; een zadeldek van motorduo. Inlichtingen bij den Gem. Veldwachter. Wegens gezondheidsredenen heeft de Heer de Graaf, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Hippolytushoef, tegen 1 September a.s. eervol ontslag aangevraagd De muziekvereeniging „Harmonie" zal op Zondag 26 Aug. a.s. des nam. half vijf een con cert geven in de tent te Hippolytushoef. PROVINCIAAL NIEUWS. VERDRONKEN. Bij Paal 37 aan het strand te Bergen aan Zee is gistermiddag een 17-jarige jongen uit Alkmaar bij het baden door ondergrondsche stroomingon meegetrokken en verdronken. NED. HERV. KERK TE WARDER. De kerkvoogden en notabelen der Herv. Kerk te Warder (N.H.) hebben hunne functies neerge legd. Naar wij vernemen zijn financieele aange legenheden betreffende de Kerk aanleiding van dit „massa"-ontslag. ERNSTIG ONGEVAL. Onder Bergen, nabij Koedijk, waren gistermor gen de zoon van schipper Schot en de arbeider H. Leijen, vader van twee kinderen bezig met bazalt lossen. Door het breken van den trek- stand sloeg de mast achterover, met het nood lottig gevolg, dat de heer Lijen door den mast werd getroffen en een groote hoofdwonde be kwam. Dr. de Hartog van Koedijk verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige naar het Stads Ziekenhuis werd vervoerd. De man is nog steeds buiten bewustzijn. Alkm. Crt. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 20 Aug. 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 58 vette koeien 250410 9 vette kal veren 60 130 vette kalveren per ned. pond 1,20 a 1,40 28 Nucht. kalv. (slacht) 8 k 24 695 vette Varkens (zware) per ner ned. pond 0.73 —80 centZouters per ned. pond 6873 cent.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2