j. R. KEUSS TABAK JEANNE 19e Jaargang. Vrijdag 24 Augustus 1928. No. 67. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEK^EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. ■WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytnsfaoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. GROOTE FRIESCHE BOERENPLAATS ONDER DEN HAMER. De famiilie Menalda, die blijkens de kronieken reeds sinds onheugelijke tijden in Friesland was gevestigd, verliet reeds eerder de provincie en ontdoet zich nu ook van haar Friesch landbezit. Zoo kwam dezer dagen als eerste van drie boer derijen onder den hamer de sate „Groot Lam- mema" bij St. Anna Parochie. Deze boerenplaats, die door zijn grachten en hekken met wapens op oude tradities wijst, behoort niettemin tot een der meest bekende en moderne groote plaatsen van Friesland, en geen wonder, dat de verkoop van zulk een groot complex als in geen jaren in veiling kwam, dan ook ruime belangstelling trok De plaats ter grootte van ruim 204 pondemaat •of ruim 75 ha deed bij inzet ruim 276.000 of niet minder dan ruim ƒ3665 per ha. Waar uitsluitend landbouwers hebben ingezet, blijkt daaruit wel hoe hoog de cultuur in die streek staat, die bezit bij zulke prijzen nog rendabel laat. jTenzij er nog bij de finale groote koopers ko men opdagen, die een solide belegging begeeren, staat te vreezen, dat er weer een goede plaats ver dwijnt en ook deze in vele kleine perceelen tuin grond of zoogenaamd „gardeniersland" wordt verkaveld. DE FRIESCHE KOE. Evenals aan vele andere buitcnlandsche land bouwtentoonstellingen, wordt ook aan de zoo genaamde „Royal Show", de belangrijkste Engel- sche landbouwtentoonstelling die jaarlijks af wisselend op verschillende plaatsen wordt gehou den, een melkwedstrijd verbonden, waarbij de melkgift der ingezonden koeien gedurende bijv. 24 uren wordt vergeleken, aldus meldt het Fr. Landbouwblad. Op deze tentoonstelling werd dit jaar de kam- pioensprijs gewonnen door de Britsch-Friesche koe „Chaddesley Hedge Rose II, die in 24 uur bij driemaal melken 46.2 Kg. melk gaf, met een vet gehalte van 3.23 Deze kampioen productiekoc stamt af van de Britsch-Friesche koe Hedges Moss Rose, de eerste koe in Engeland, die een melkgift van 2000 galon (circa 9000 Liter) be reikte. NACHTELIJK KERKBEZOEK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is inge broken in de kerk te Obbicht. Met behulp van een ladder, aldus de L. Koer., is men door een openstaand venster geklommen en zoo binnen gekomen. Een offerblok werd van den muur ge broken, doch is niet geopend kunnen worden, terwijl uit een ander offerblok waarschijnlijk ee- nig kleingeld is meegenomen. De brandkast in de sacristie toonde sporen van geweld, doch de dieven waren er niet in geslaagd haar te openen. Eveneens is ingebroken in het tabernakel doch hierin zijn de inbreker(s) ook niet kunnen komen Overigens werd niets vermist, zoodat de buit van de bandieten zeer gering is geweest. NEKKRAMP. In het gezin van den heer V. O. te Raamsdonk- veer is een geval van nekkramp geconstateerd. De patiënt, een jongetje van 8 jaar, is aan de ziekte overleden. VERZET TEGEN DE WATERLEIDING. Vele inwoners van Schouwen en Duiveland hebben bezwaar tegen de verplichte aansluiting aan de in wording zijnde waterleiding en enkele zijn overgegaan tot sabotage. Enkele mannen, die per auto waren aangekomen, werden betrapt op het in een sloot gooien van buizen en liepen een proces-verbaal op. Op een morgen werden ruim 30 buizen in een sloot gevonden. DE ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken is aanbesteed het bouwen van een keersluis van gewapend beton bij de Oostpunt van den Anna Paulownapolder. Laagste inschrijver was de Hollandsche Maat schappij voor het maken van werken van gewa pend beton te 's-Gravenhage, voor 387.000. ZIJN MOEDER VERDEDIGD. Te Boeschepe bij Ilazebroeck werd een vrouw door haar dronkaard van een man afgeranseld. De zoon verdedigde zijn moeder, sprong op zijn vader toe en wurgde hem. Toen hij bemerkte, dat de vader geen teekenen van leven meer gaf, trachtte hij hem tot het bewustzijn terug te brengen, hetgeen echter niet gelukte. Zittende bij het lijk werdd e jongen door de politie ge arresteerd. DIEFSTAL VAN BLOEMBOLLEN. Bij het stelen van bloembollen ten nadeele van een bloembollenhandelaar te Oegstgeest heeft de politie op heeterdaad betrapt een 38- jarigen knecht van de firma. Gebleken is dat hij zich reeds verschillende malen aan diefstal van kostbare bollen heeft schuldig gemaakt. FEUILLETON. O—O No. 92. De dochter van den millionnair stond met een sprong op met samengeperste lippen, met doods- bleeke wangen. Gij zijt dus onmeedoogend hernam zij. Gij weigert mijn voorstellen Ik beklaag u van ganscher harte, mejuf frouw, doch ik heb het u reeds gezegd, mijn hart is niet te koop. Mary bracht haar beide handen aan haar voor hoofd, met het gebaar van een waanzinnige. Ik zal mij wreken, zeide zij vervolgens. En met loomen tred verliet zij de kamer harer mededinster. Op dat oogenblik ging de deur der kamer open en Jeanne Fortier, de brooddraagster, verscheen Zij zag Lucie doodsbleek, hevig ontroerd, met roodgeweende oogen, ontsteld gelaat en snelde naar haar toe, uitroepend Liefste liefste kind Wat is er Uw oogen staan vol tranen. Wat is er toch gebeurd Lucie wierp zich in de armen van Moeder Lize en barstte in snikken uit. Ach, Moeder Lize, Lize, stamelde Lucie, me juffrouw Harmant wil mij Lucien's liefde ont- rooven. Lucien's liefde ontrooven herhaalde de brooddraagster ontsteld. Bemint Lucien u piet met gansch zijn hart Acht gij hem in staat zijn woord niet te houden O neen, neen ik acht hem daartoe niet in staat. O ik wenschte, dat het reeds Zondag was om Lucien te zien, om hem alles te zeggen, om door hem gerustgesteld te worden. Binnen drie dagen is het Zondag en drie dagen zijn spoedig voorbij. Gij zult hem zien en hij zal u geruststellen. Doch, van nu tot Zondag, mogen wij den moed niet verliezen en ons geen muizenissen in het hoofd halen. Vertrekt ge al, Moeder Lize Ja, ik heb mijn ronde gedaan en ik ga naar de bakkerij om af te rekenen. Tot weerziens, liefste. Wij hebben Lucien Labroue verlaten, op het oogenblik, dat hij op een stoel neerviel verplet terd door de verschrikkelijke openbaring, die hem gedaan was. Moest hij den millionnair gelooven, dan was Lucie de dochter van Jeanne Fortier, de rampza lige vrouw, veroordeeld tot levenslange opslui ting wegens het vermoorden van Jules Labroue, na de fabriek in brand gestoken en de kas besto len te hebben. Jeanne Fortier had hem, Lucien, tot wees ge maakt, hem ten onder gebracht, en hij, hij be minde de dochter dier vrouw. Het zou inderdaad iets monsterachtigs zijn, zoo het waar was. Doch, was het waar, Lucien kon het niet aannemen. Na de eerste minuut van zwakheid, bedwong hij zijn schrik en ontroering. Het is een lastering, riep hij uit. Neen, antwoordde de millionnair. Het is de zuivere waerheid. Bewijs het danGij hebt gesproken van be wijzen, mijnheer, ik wacht ze af. Paul Harmant haalde een portefeuille uit zijn zak. Ik heb u gezegd, hernam hij, dat het meisje; dat gij denkt te beminnen, ingeschreven is in de boekon van het Vondelingenhuis onder num mer 9. Ja, mijnheer, ik wist dat, Lucie zelf heeft het mij gezegd. Welnu, zult gij geen geloof willen hechten aan het procesverbaal der aanneming van Lucie in het Vondelingenhuis, vermeldende den naam der moeder en dien der voedster, die na de ver oordeeling der moeder het kind in het gesticht gebracht heeft Is dat stuk in uw handen Ja. Het oorspronkelijke stuk Zeker Het werd, e<?n-en-twintig jaar gele den geteekend door den burgemeester van Joig- ny en na eenige dagen medegeteekend door een bevoegd ambtenaar. Zult ge overtuigd zijn, wan neer gij dit bewijs onder uw oogen zult hebben Laat mij het eerst zien, zeide Lucien met gesmoorde stem. Paul Harmant opende zijn portefeuille, haalde het procesverbaal er uit, bood het den jongeman aan, die het hem meer ontrukte dan hij het aan nam en las het met koortsachtige haast. Naarmate hij met lezen voortging, nam zijn gelaat een verschrikkelijke uitdrukking van ver bazing en wanhoop aan. De millionnair had niet gelogen Er was geen twijfel meer mogelijk Het onheilspellend papier ontviel aan Lucien's Een paar partijen ter waarde van honderden guldens zijn te Katwijk en te Rijnsburg in be slag genomen. VIER GEVANGENEN ONTSNAPTE Uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben vier gedetineerden van de Bijzondere Straf gevangenis te Scheveningen zij lagen als t.b.c.-lijders in een ziekenzaaltje in het gevange nisgebouw, waar zij als veroordeelden wegens diefstal met braak ingesloten waren tot het on dergaan van straffen van één tot vijf jaar kans gezien, daaruit te ontvluchten, welk feit uiteraard groote consternatie heeft veroorzaakt. De bedoelde inbrekers-uitbrekers zijn de 23- jarige F. F. v. d. Meer, de 25-jarige M. v. d. Bran- die, de 26-jarige J. Kraayenhof en de 27-jarige J. Gendens. Zij lagen met hun vieren in het zie- kenlokaal op de tweede etage, waarvan de ra men met tralies zijn afgesloten, doch zij hebben deze tralies weten door te zagen en een ander stuk, dat hun toen nog in den weg zat, weten le buigen, wat op zichzelf al eén kras stukje werk mag worden genoemd, daar de tralies gevormd zijn uit TJ-ijzer, ter breedte van ongeveer 4 en ter dikte in doorsnee van J/2 centimeter. Deze tralies, beginnende ongeveer op manshoogte, sluiten met een boog het valraam af, dat boven in den muur, tot aan het plafond, is aangebracht om op de ziekenkamer behoorlijke ventilatie mogelijk te maken. De verticale stangen van dit traliewerk zijn op enkele plaatsen door horizontale stangen verbonden om te verhinderen, dat door verwrin gen een opening wordt gemaakt, waardoor een ontvluchting zou kunnen geschieden. Dat deze niettemin is gelukt, is daaraan te wijten of, van het standpunt der uitbrekers gezien te danken dat zij de beschikking over een ijzer zaag hebben gehad. Op twee plaatsen althans waren de tralies, n.1. juist bij een kruispunt van een horizontale en een verticale stang, doorgezaagd, waarna de stangen tot het volgende kruispunt waren door gebogen, juist voldoende ruimte latend voor ie mand van weinig omvang en dat waren de betrokkenen om er door te kruipen. De plaat- 'sen waar de stangen waren doorgezaagd, wa ren vetgemaakt, hetgeen het zaagwerk ongetwij feld heeft vergemakkelijkt. Dit vet was klaarblij kelijk overgebleven uit de jus van het middag maal, dat de heeren Dinsdag hadden genuttigd. Intusschen is het een hoogte van ongeveer twee meter, waarop zich het gat bevindt, dat de ontsnapping mogelijk heeft gemaakt. Om dat. te bereiken en met name om het zagen te ver gemakkelijken, hebben de uitbrekers vermoede lijk een of twee ijzeren kribben, die tot hun nachtverblijf behoorden, overeind geplaatsst, 'om ze na de noodige ruimte te hebben verkre gen, weer netjes neer te zetten. Want dit is wel een van de merkwaardige om- bevende hand. 't Is waar, stamelde hij als verpletterd, Lu cie is de dochter van Jeanna Fortier. Van Jeanne Fortier, die uw vader gedood heeft, voegde Jacques Garaud erbij. Lucien, een oogenblik terneergeslagen, verplet terd, hief het hoofd op. Maar niets bewijst toch de misdaad, zeide hij eensklaps. Het gerecht heeft uitspraak gedaan. Het gerecht bedriegt zich dikwijls, en ik ge loof aan de onschuld van Jeanne Fortier. Ik heb het u reeds gezegd. Gij gelooft dat, 't zij zoo, maar tot den dag, waarop haar onschuld blijken zal =- zoo dat ooit kan gebeuren is Jeanne Fortier schuldig. Gij foltert mijn ziel, gij doet mij het hart breken. Heb moed Zie af van een onmogelijke ver bintenis, welke niemand in de wereld der eerlij ke lieden u zou vergven, en die de algemeene ver achting op uw hoofd zou laden. Lucier Fortier kan en mag niet meer voor u bestaan. Gij zijt dus vrij. Red mijn dochter. Maar ik bemin juffrouw Mary niet. Wat geeft dat De gelegenheid, welke nu ontbreekt, zal later komen. Daarbij, hoeveel hu welijken worden er niet aangegaan zonder lief de en het zijn niet de minst gelukkige. Het zou mij onmogelijk zijn, thans verder te gaan, antwoordde Lucien. Ik smeek u er om, dring niet aan. Ik vraag u eenige dagen om tot mijzeive te komen cn om na te denken. Eenige dagen herhaalde de millionnair. Welnu, 't is goed Doch, 't is aan Mary, dat gij dit moet zeggen en niet aan mij. Mary zou mij niet willen gelooven. Welnu, mijnheer, ik zal het haar zeggen, sprak Lucien, een schielijk besluit nemend. Wanneer Heden avond nog. Ik zal u naar de rue de Murillo vergezellen en ik zal met juffrouw Har mant spreken. Ik dank u, beste jongen, zei de millionnair en ik stel al mijn hoop op u. Lucien verliet met bezwaard hart het kabinet van den industrieel, verwittigde den meester knecht, dat hij aanwezig zou zijn en stapte in een omnibus, om naar Parijs terug te keeren. Gansch alleen met zijn gedachten, beschouwde hij den toestand van alle kanten. Het is de waarheid, zei hij bij zicheelvcn. Paul Harmant heeft mij tegengehouden aan den rand van den afgrond, waarin ik op het punt was te verziken. Lucie is de dochter van Jeanne Fortier, van die vrouw, veroordeeld wegens het vermoorden van mijn vader. Ik twijfel of Jeanne standigheden, waaronder de ontvluchting werd ontdekt de bedden zagen er uit, alsof de pa tiënten er nog netjes in lagen De bewakers, die 's nachts toezicht op de zie kenkamers houden, waarbij zij zelf daarbuiten blijven, wisselen elkaar om de 2 a 3 uur af. De dienstdoende bewaker moet 's nachts elk kwar tier langs de ziekenkamers gaan om zich door het zijwaarts schuiven van een gordijntje (aan de buitenzijde dus) te overtuiging of alles daar binnen in orde is. Er brandt dan ook doorloo pend licht. Of echter in den afgeloopen nacht deze ronde elk kwatier inderdaad volgens voorschrift is geschied, valt, gezien de omstandigheden, wel eenigermate te betwijfelen. Intusschen zijn de drie bewakers reeds aan een verhoor onderwor pen. Toen te zeven uur Woensdagmorgen reveille had plaats gehad en de vier verpleegden oogen- schijnlijk nog te bed bleven, is de bewaker de kamer binnengegaan om hen wakker te schud den. Dat zijn verbazing groot was toen hij be merkte, dat geen van het viertal meer aanwezig was, hoewel de dekens den schijn ervan aanga ven, en dat de tralies waren verbroken, laat zich begrijpen. De waker waarschuwde onmiddellijk den di recteur der gevangenis en deze liet een voorloo- pig onderzoek instellen en verwittigde de politie van het gebeurde. Commissaris Cramer stelde een onderzoek in. Uit dit onderzoek is o.m. gebleken hoe de uit brekers, na het ziekenzaaltje te hebben verlaten, uit het gevangeniscomplex moeten zijn ont snapt. Van de ziekenkamer af konden de uitbrekers op een buitengang komen ter breedte van U/2 M, welke gang wordt afgesloten door den ge vangenismuur. Om op dien muur te komen, be hoefden zij geen bijzondere moeite te doen, wel echter moeten zij acrobatische toeren hebben verricht, om er af te komen. De muur zelf is ter plaatse 9 meter hoog en daar een sprong naar den beganen grond te wa gen zou levensgevaarlijk zijn. De hoogte van het overige gedeelte van den muur is echter niet meer dan 4 meter en de plaats, waar de hoogere muur op den lagerejj overgaat,, is verbonden door een boogvorm, waarvan het zich laten afglijden wel zeer ge waagd, doch niet onmogelijk is. Vervolgens zijn zij, op een geschikt punt op den beganen grond aan den buitenkant van de gevangenis gesprongen. Het onderzoek met politiehonden heeft tot op heden nog niet tot eenig resultaat geleid. Het. heeft echter in den bewuste nacht des morgens vroeg vaak geregend, zoodat de sporen voor een belangrijk deel zijn weggespoeld. EEN DUUR REISJE NAAR ANTWERPEN. Na aankomst in een hotel op de De Keyzerlei kwam een Amsterdamsche diamantkoopman Fortier schuldig is, doch Paul Harmant heeft ge lijk, er zijn lvnnderd bewijzen van haar misdaad en geen enkele van haar onschuld Ikzelf, ik kan alleen twijfelen. Zou ik, ondanks alles, voort gaan met de gedachte, om Lucie te trouwen, dan zou ik voor de oogen der wereld een eerlooze daad begaan, door een geliefd en heilig aanden ken te beleedigen. Paul Harmant, vertoornd op mij, zou het schandelijk geheim bekend maken. Een algemeene kreet zou opgaan, om mij te schandvlekken. Lucie is onschuldig, het arme kind, maar zij draagt een gevloekten naam, een naam bevlekt met het bloed van. mijn vader. Het gedroomde huwelijk is onmogelijk, het zal niet plaats hebben. Acharme Lucie arme Lucie. wier hart ik ga breken tegelijkertijd met het mij ne. Vaarwel, mijn hoop, mijn. schoone hoop Vaarwel, mijn liefde Vaarwel, mijn toekomst Alles, vaarwel En Lucien, het hoofd op de borst gebogen, trachtte niet op te komen tegen de droefheid, die hem terneersloeg. Te Parijs op de place de 1'Etoile gekomen, nam hij een rijtuig, en liet zich naar de quai de Bour bon rijden. Toen hij uit het rijtuig stapte, wierp hij een blik naar de vensters van Lucie. Beide waren gesloten. Hij gevoelde een nijpende en hoogst pijnlijke ontroering tegenover hee huis, waar hij zulke schoone droomen gekoesterd had. fTwee groote tranen biggelden over zijn wan gen. Hij droogde ze af met koortsige hand en trad de gang binnen. De deur der portiersloge stond open. Wel't Is mijnheer Lucien riep de portier ster uit. Gij komt op een slecht oogenblik, mijn heer Lucien. Waarom Mejuffrouw Lucie is juist uitgegaan om werk weg te brengen naar haar meesteres. Zoo zeide Lucien. Zal zij lang weg blijven t Zij heeft er mij niets van gezegd. Is moeder Lize thuis Neen, mijnheer Lucien. Moeder Lize is de zen namiddag niet komen eten. Het schijnt dal zij veel werk heeft in de bakkerij. Dank u, vrouw, dan vertrek ik. Wilt gij niet in de loge komen en op mejuf frouw Lucie wachten Neen, ik heb haast. Wat moet ik dan aan mejuffrouw' Lucie zeg gen Dat ik geweest ben, dat is alles. En de jongeman vertrok. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1