JEANNE 19e Jaargang. Dinsdag 28 Augustus 1928. No. 68. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN h ■WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEj* DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. IS. VOOR DE DAMES. GEBLOEMDE TOILETJES. De gebloemde toiletjes vieren dezen zomer hoogtij. Jong en oud, arm en rijk draagt ze er er is geen gelegenheid te bedenken waarbij een gebloemd stofje niet te pas komt. Meisjes, die in haar zomervacantie graag een beetje licht tuinwerk doen of andere werkjes waarbij ze zich gauw vuil maken, schaffen zich 'n ge' bloemd katoentje aan in frissche, bonte kleuren, 't Blijft misschien niet zoo lang mooi maar, daar voor heeft 't dan ook maar weinig gekost en een enkelen zomer kan 't allicht mee. Voor de wandeling buiten, voor de fiets en tennisveld is een cretonne toiletje geschikter. In dit genre is de keuze „uitbundig." Allerlei aardige, pittige, modelletjes in de meest verschillende kleuren harde sterke tinten, evengoed als meer gedekte en fijne nuancen groote, futuristische bloemen bonte bouquetten of kleine, eenvoudige bloemp jes, luchtigjes over de stof gezaaid. Wie hierbij niets iets naar haar keuze kan vinden, behoort wel tot de zeer veeleischenden en ontevredenen dezer aarde. Fijner dan de cretonne japonnen zijn di' van gebloemde zijde en crepe de chine en vooral van de beeldige crepe georgette, een soort fijne sluierachtige stof die zich voor het bloemenpa troon bijzonder goed leent. Ook worden de ja ponnen in dit dure en mooie stofjes meestal met bijzondere zorg gemaakt. Daar crepe' georgett heel teer en soepel is, leent ze zich uitstekend voor draperieën, volants en plooien. En hierbij is het effect dan heel aardig, want, waar d stof ruim valt zijn de kleuren sterker en leven diger, waar ze glad is aangebracht, matter lichter, hetgeen weer een bekoorlijkheid te meer aan het toiletje geeft. Deze fijne gebloemde ja ponnetjes worden speciaal in den namiddag ge dragen. WILHELMINE. FEUILLETON. No. 93. Terwijl zij hem met den blik over de binnen plaats volgde, mompelde de portierster Hij ziet er zoo zonderling uit, vandaag Anders was hij altijd zoo vriendelijk Maar ja, hij is nu op den weg van het fortuin, hij begint den grooten Jan uit te hangen, en 't zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen Na die wijsgeerige beschouwing keerde de vrouw in haar loge terug. Lucien was in het rijtuig gestapt. Hij liet zich naar de bakkerij in de rue de Dau phine brengen. TJoen hij ter plaatse kwam, zag hij op den drempel de persoon, die hij zocht. Moeder Lize was juist gereed met haar werk in den winkel, en stond met een klant te pra ten. Lucien stapte uit. T'oen zij hem zag, had de brooddraagster als 't ware een voorgevoel van een ongeluk. Zij ging hem tegemoet, en door een plotselin ge siddering bevangen, stamelde zij Gij, mijnheer Lucien Komt gij om mij te spreken Ja, Moeder Lize. Ik kom van de quai de Bourbon. Hebt gij met juffrouw Lucie gesproken Neen, zij was niet thuis. Hadt gij haar iets te zeggen Ja, en nu zal ik het aan u zeggen. Aan mij herhaalde de brooddraagster ver rast. Ja. Zijt gij gereed met uw werk Hebt gij een uurtje voor mij Zeker, mijnheer Lucien, antwoordde Jean- ne, wier onrust verdubbelde. Ik ben vrij. Wil len wij naar huis gaan De jongeman schudde het hoofd. Neen, hernam hij, laat ons liever naar mijn woning gaan. Maar wat hebt ge dan Gij schijnt geheel ontsteld. Wat ik heb Gij zult het weten. Stap in mijn rijtuig. Jeanne Fortier, wier onrust in waren angst veranderde, drong niet aan, en gaf haar stilzwij DE JOSEPHINE-BAKERVERGODING. De Liberale Middelburgsche Courant vindt de belangstelling, die Den Haag voor de negerdan seres aan den dag gelegd heeft, ietwat vernede rend. De melkchocolade-danseres, Josephine Baker kwam naar den Haag om daar in Scala op te treden en de directeur van Scala maakte vlot van haar aankomst aan het station een reclame heibeltje, wat heel practisch van hem was, want het Haagsche publiek deed dadelijk wat die directeur verwachtte het dikte de ontvangst van Josephine nog wat aan, door met verscheide ne honderden haar af te wachten, zelfs toe te jui chen enz. Josephine verklaarde dat ze nog nooit, ergens zoo warm ontvangen was. Ze- vroeg dade lijk wat de Hollandsche vertaling was van „Mer ci," en zei toen aldoor „Dang-u En toen bij haar eerste optreden, was de zaal uitverkocht met een publiek, zoo geestdriftig, of er een wonder gebeurde oph et tooneel. Dat het alleen maar buitengewoon levendige, kunstige en vaak geestige lichaamsbewegingen zijn van een mulattin die schijnt te spotten met zich zelf, met de danskunst enmet het publiek, zij ter loops vermeld. We zijn er van overtuigd, dat we in z'n soort ook zouden waardeeren wat Josephine praes- teert. We laten haar verder buiten de zaak. Maar het Haagsche publiek, dat zich tot zoo'n ontvangst leende en zich zoo dol geestdriftig aan stelde bij de uitvoering, dat publiek vinden we om van terillen. We zullen maar een ander woord gebruiken, dan ons op de lippen kwam. Het is geen pluimpje voor ons, dat Josephine kon verklaren in geen ander land zoo warm te zijn ontvangen als hier. (Misschien heeft ze daar om voor haar optreden costuums uitgezocht, die de politie genoopt hebben tot het verzoek aan de directie om zulke veranderingen in costuums aan te brengen, dat zij binnen de eischen blijft, die tot nog toe aan elke vertooning gesteld wer den.) Als we, besluit het blad, in de laatste jaren een jazzband zagen maken met een als geniaal- rhythmische bespeler der slag instrumenten, en dan daarvoor een steppend publiek, dan was dat voor ons een symbool van de moderne heerschap pij der negercultuur. Ietwat vernederend voor ons eigen gevoel. En het deed ons goed, als we later meende op te merken, dat het verminderde. Haar die dingen in Den Haag: maken het ons duidelijk, dat een deel van het publiek nog net zoo laag staat als een paar jaar geleden. MARKTOVERZICHT. Hoewel de markten niet staan onder den in vloed van een wereld speeltooneel, onder die van een buitengewoon druk vreemdelingenbe- zoek, waarbij lekkere schotels een lioofdver- eischte is, mag de veehandel zich in een bevre digenden binnenlandsche afziet verheugen, ter- gend aan haar overpeinzingen over. Eindelijk bleef het rijtuig stilstaan. Lucien stapte uit, hielp Jeanne uitstappen, en weldra bevonden zij zich tegenover elkaar in de stille kamer, welke de zoon van Jules Labroue bewoonde. De jongeman liet zich neervallen op een stoel en zijn lang bedwongen snikken barstten nu los. Jeanne was verschrikt door die diepgevoelde droefheid. Mijnheer Lucien, riep zij uit, die tranen zeggen mij meer dan lange redevoeringen. Gij wilt mij over Lucie spreken, nietwaar Ja, antwoordde Lucien, meer met gebaren dan met de lippen. Ach, sedert dezen morgen, sedert het be zoek van juffrouw Harmant, had ik het gevoel van een ongeluk. Lucien zag Jeanne met ontsteld gelaat aan. Mejuffrouw Harmant, herhaalde hij. Weet gij niet. dat zij deze morgen bij Lu cie geweest is Ik weet er niets van. Weet gij dan niet., dat zij u bemint Ongelukkig weet ik dat. Sedert te lant? reeds weet ik het. Doch wat kwam zij op de quai de Bourbon doen Zij is zeer jaloersch. Zij kwam Lucic een som van driehonderdduizend francs en meer nog aanbieden, zoo zij er in toestemde u te ver laten, u te vergeten, zich uit Parijs, uit Fran krijk te verwijderen. - Zij heeft dat gedaan mompelde Lucien ontsteld. Zij heeft Lucie zulk een koop durven voorstellen Ja. Zij heeft haar gebeden, gesmeekt. Zij is op de knieën gevallen voor Lucie om haar mede lijden af te smeeken, om haar te vragen haar te laten#leven zij voegde er bij dat, zoo gij haar hiet wildet beminnen, er haar niets overbleef dan te sterven. Lucie was verontwaardigd. Hoe kon het ook anders Zijt gij niet, ook voor haar het geluk en het leven Moest zij slechts de ge dachte hebben, dat gij u van haar zoudt willen verwijderen, het arme meisje zou haar wanhoop niet overleven. Tjoen hij de brooddraagster aldus hoorde spre ken. vroeg Lucien zich af. of hij den moed zou hebben haar het verschrikkelijk geheim bekend te maken. Eenige seconden lang zweeg hij. Eindelijk, hernam Jeanne, toen zij geen antwoord bekwam, heeft mejuffrouw Harmant. een dreigende houding aangenomen. Zij heeft Lucie verlaten, zeggende, dat zii zich zou wre ken. wijl ook de prijzen loonend genoemd mogen worden. {Te SCHAGEN was op 23 Aug. de handel goed en de prijzen waren in dezelfde geest. Vette koei en, vast, evenals in vorige weken bleef de prijs op 1,— a 1,071/2, afdalend tot 0.75 a 0.80. Nuchtere kalveren waren vlug, beste slachtkal- veren liepen van 15,tot 20,—, voor het be drijf en de vetmarkt werden voor 40,- ver kocht. De stijve zuivelmarkt, was gunstig voor de melk- en kalfkoeien. Schapen weren ook al weer goed, voor export werden niet aangeboden, voor de weide werd nogal gekcht en werd van 15,tot 20,betaald. Varkens waren vlug. De zware slachtvarkens liepen tot 41 ct., zou ters tot 38. In betrekkelijk korten tijd is de- var- kensmesterij weer een goed loonend bedrijf ge worden, te meer daar ook de voederprijzen iets gezakt zijn. Voor onze lezers, die belang stellen in ten toonstellingen in Noord-Holland, willen we de ze nog even in herinneringen brengen 1 Sept. Fokvee-tentoonstelling te Hoorn 4 Sept. Vee -en landbouwtentoonstelling te Pur- merend 5 Sept. Schapen-fokdag te Texel 11 tot 15 Sept. Tuin- en landbouwtentoonstelling te Medemblik 17 Sept. Veetentoonstelling enz. en Paardenmarkt te Schagerbrug19 Sept ^Tentoonstelling en fokveedag te Alkmaar. LANDBOUW. INVOER BUITENL. VEE. De heer Van Rappard heeft aan de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, van Justitie en van Buitenl. Zaken de volgende vragen ge steld Is het den ministers bekend, dat op verschil lende veemarkten in ons land, week in, week uit, nog meer dan andere jaren, buitenlandsch vee wordt aangevoerd, dat over de Zuidelijke gren zen gesmokkeld wordt Zijn de Ministers niet van meening, dat, mede door dien frauduleuzen invoer, de kans op be smetting van onzen veestapel door mond- en klauwzeer wordt verhoogd Zijn de ministers bereid om door strenger po litietoezicht of door andere controle-maat regelen een einde aan deze smokkelarij te maken Achten de ministers het niet gewenscht, zich met België te verstaan opiti'ent de wijze', waarop deze frauduleuze invoer zou kunnen worden voorkomen GOEDE TUINBOUWRESULTATEN. Aan de Tuinbouwveiling „Beemster, Purme- rend en omstreken" te Purmerend bedraagt de omzet dit jaar tot en met deze we^k ongeveer 150.000 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Dit gunstig resultaat is vooral be reikt door de hoogere prijzen van slaboonen en augurken. LANDBOUWSCHOOL te PURMEREND. De Rijks lage landbouwschool te Purmerend, welke nog slechts een jaar bestaat, zal den nieu wen cursus op 1 September aanvangen met 71 leerlingen. Er is te Purmerend en omgeving veel belangstelling voor deze school onder leiding van den directeur den heer G. Geytenbeek. EEN PLUIMVEE-STUDIECOMMISSIE. Vanwege het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw is ingesteld een studiecommissie voor pluimveeteelt in Noord-Holland. In deze com missie hebben zitting de heeren G. Geytenbeek, directeur van de lagere landbouwschool te Pur- mjerend, A. de Haan, pluimveehouder te Beem ster en J. H. Velders, landbouwleeraar te Scha- gen. PROVINCIAAL NIEUWS. Zij heeft zich maar al te zeer gewroken dacht Lucien. Wat denkt gij van dit geval vroeg Jeanne Fortier. Ik denk, dat de jaloerschheid een kwade raadgeefster is en dat men veel moet vergeven aan degenen, die daardoor bevangen zijn. Dit antwoord verbaasde Jeanne ten zeerste1. Dus gij keurt het gedrag van mejuffrouw Harmant niet af riep zij uit. Mijnheer Lucien, uw koelheid maakt mij bang. Ik vrees, u a'anstonds te hooren zeggen, dat gij Lucie niet meer bemint, dat die lieden u gesproken hebben van een rijk huwelijk, van fortuin en eer, dat de millioenen u verblinden en u het ongelukkige kind hebben doen verge ten, dat alleen voor u leeft En als dat moest gebeuren vroeg Lucien, met bevende stem. De brooddraagster werd zeer bleek. Denkt ge er dan aan hernqm zij bijna woest. De jongeman ging voort Er zijn mij openbaringen gedaan, die mij mijn plicht hebben doen kennen. Gaat gij Lucie beleedigen met haar te ver denken Lucie verdenken God beware er mij voor! Maar wat heeft men u dan van haar ge*- zegd Door welke hatelijke lastering hebben booze lieden tusscheri Lucie en u dien onover- komelijken hinderpaal opgeworpen, wearvan gij spreekt Wat hebben Paul Harmant en zijn dochter uitgevonden Durft ge mij hun eerloo- ze leugens herhalen Zij hebben niefs uitgevonden en zij hebben niet gelogen. Ik zweer u, dat de hinderpaal on overkomelijk is. Tusschen mij en Lucie is er bloed BYoed herhaalde Jeanne Fortier, door don schrik als verlamd. Ja. Ik bemin Lucie zooeeer nog als ik haar beminde en misschien meer nog. Zoo ik van haar scheid, is het niet om dat ik den een of anderen invloed onderga het is noch uit hoog moed, noch uit zucht naar fortuin. Ik luister slechts naar de stem der eer en helaas die stem verbiedt mij met Lucie te trouwen. Waarom toch Waarom Omdat ik mijn naam niet kan geven aan de dochter van degene, die mijn vader vermoord heeft Toen zij die woorden hoorde, stiet Jeanne een rauwen kri*et uit. Met een TDlotselinge beweging drukte zij haar beide handen op haar hart, als om het te belet ten te breien. DE VERDWENEN PORTEFEUILLE. Den HELDER. Een 57-jarige inwoner uit Den Helder had bij het nemen van een kaartje aan een loket van het Centraal Station te Amster dam zijn portefeuille, inhoudende 210 Zwitser- sche francs, 62.50 en eenige Zwitsersche post zegels laten liggen. Bij zijn terugkeer bleek de portefeuille verdwenen. BEEMSTER. Een groot aantal inwoners, wo nende in het deel dezer gemeente nabij Purme rend, heeft aan den gemeenteraed verzocht te willen bevorderen, dat hen door het gasbedrijf :van Purmerend gas voor kookdoeleinden zal worden geleverd. Het gemeentebestuur van Purmerend is be reid daar gas te leveren. TEXEL. Door den bliksem gedood. In ons vo rig nummer hebben wij reeds gemeld, dat de heer S. Dijt te Texel zoodanig door den bliksem was getroffen, dat hij oogenschijnlijk dood was. Nader verneemt men hieromtrent nog het volgende Omstreeks half zes kwam zeer ont daan KI. Kuip Jz. die door ongesteldheid van den zoon van den heer Dijt e'enigen tijd werk zaam wes in diens bedrijf op de boerderij aan- geloopen. De heer J. Dijt riep hem van verre toe „Wat is je overkomen Klaas Zijn alle koeien op een rij neergeslagen Dat is het ergste niet hoor, als jullie maar niet getroffen zijn Koeien.dat denk ik niet, werd hem geant woord, doch je vader is er zeer ernstig aan toe Direct snelde men naar de plaats des onheils en het bleek dat de heer Dijt reeds gestorven was. Op het hoofd en het lichaam vertoonden zich enkele vlammen, die bewezen dat het he melvuur den dood had veroorzaakt. Kuip deelt omtrent het vreeselijke oogenblik dat hij heeft medegemaakt het volgende mede „De heer Dijt en ik zaten in de melkauto, de heer D. bij 't stuur. Doordat het zoo geweldig re- gende, besloten wij de hulp van zijn zoon Jan te Zij wankelde. Lucien zag haar aan en begreep niets van den verschrikkelijken indruk, welken zijn laat ste woorden hadden teweeggebracht. Na een oogenblik scheen de brooddraagster te bedaren. Wat hebt daar gezegd vroeg zij met nauw hoorbare stem. Ik heb zeker misverstaan. Wilt gij zeggen, dat Lucie de dochter is van de vrouw, vroeger veroordeeld wegens moord op uw vader De dochter van Jeanne Fortier, ja. De dochter van Jeanne Fortierriep de vluchtelinge uit. Haar dochterZij Lucie, haar dochter Jeanne scheen als door waanzin getroffen. Zij was op het punt haar geheim te laten ont snappen. Zij was op het punt te zeggen mijn dochter Zij kwam nog spoedig genoeg tot bezinning torn het geheim van haar leven niet te verraden aan den zoon van Jules Labroue, van den man, dien men haar beschuldigde vermoord te heb ben. Kom aan, Moeder Lize, wat hebt gij vroeg Lucien verwonderd over haar hevige ontroering, hoewel hij de groote vriendschap kende, welke de brave vnouw Lucie toedroeg. Wat ik heb antwoordde Jeanne aarzelend en naar haar woorden zoekend om zich niet te verraden. Ik heb niets. Maar hetgeen gij mij daar giezegd hebt, heeft mij zoodanig getroffen, dat ik bijna mijn zinnen verloor. Thans nog kan ik bijna niet gelooven wat ik gehoord heb. Lucie de dochter van Jeanne Fortier Is het mgelijk Hoe weet gij dat Hebt gij er het bewijs van Ik heb er het wettig, onbetwistbaar bewijs van. Hebt gij dat bewijs hier bij u Ja. Laat mij het zien. Laat mij het gauw zien. Lucien reikte aan Jeanne het proces verbaal bver, dat hijzelf van Paul Harmant ontvangen had. Jeanne rukte het hem uit de handen en las het met gretigheid. ITerzelfder tijd nam haar gleek gelaat een on beschrijfelijke uitdrukking aan. 't Is mijn dochter, 't is wel mijn dochter, zeide zij bij zichzelve. Ik had er een voorgevoel van. Dat is dus de •-eden, waarom ik haar zoo zeer beminde En ik mag niets zeggen, niets doen. Ik moet zwijgen Ik bon machteloos om haar te redden. Welnu, zijt gij overtuigd vroeg Lucien. De waarheid is daar, gij kunt ze niet loochenen k (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1