geboden tegen de matigste prijzen. Zoo is de eenvoudige dorpswinkelzaak in den loop der jaren geworden tot het groote bedrijf, waarvan ge U 't best een voorstelling zoudt kun nen maken, indien ge het groote gebouwen-com plex te Joure en te Utrecht want ook daar is de laatste jaren een deel van het bedrijf geves tigd eens kondt zien. hoó'fdkAntoor EN FABRIEK TE JOURE Mogen we U even rondleiden U ziet daar, om te beginnen, het ketelhuis, de beide stoommachines en dynamo's die de elec- trisclie stroom moeten opwekken om de tallooze werktuigen de noodige electrische energie toe te voeren, waarbij het schakelbord voor.de juis te verdeeling zorg draagt. In de tabakskerverij gaan snel de groote zwa re en vlijmscherpe messen op en neer, om de van te voren naar eisch gesorteerde, gemeleerde en aangevochte tabaksbladen te snijden in fijne, middel of grove snede. Ziet U hoe een jacobslad- der de massa al maar opvoert en uitstort in dien grooten rondwentelenden door stoom verhitten trommel Daarin wordt de tabak op den ver- eischten vochtigheidsgraad of droogtegraad zoo ge wilt, gebracht. Verderop ziet ge wéér jacobsladders, die de naar eisch gedroogde Heerenbaai aan ons ge zicht onttr./kken. Ze wordt nu naar de pakket- teer-afdeeling boven gevoerd, waar gecompliceer de machines met behulp van rappe meisjeshan den het geurige kruid in de bekende keurige „pakjes" zullen steken. Wat een wonderen van vernuft, die pakket- teermachines. De rappe, ervaren meisjeshanden hebben enkel te zorgen voor het afwegen en ver der gaat alles vanzelf. Ziet U daar, hoe de tabak door het papier wordt omvat Hoe het pakje aan de einden toegevouwen wordt, de door den fiscus geëischte belastingstrook of banderolie er omgeplakt en de einden met een etiket worden gesloten Alles schuift en glijdt en draait en wentelt. Er wordt gelijmd, gevouwen, geplakt, alles door die wondermachines Zeker, het is zéér interessant, en elk zoo'n „metalen mensch in tienvoud" doet zijn werk prima, onberispelijk, en levert per dag 15.000 a 20.000 pakjes, 't zij van i/2 ons, een ons of wel een halfpond. Een nulletje teveel meent U Volstrekt niet vijftien tot twin tigduizend pakjes elk FABRIE^teUTRECHT Na deze vluchtige bezichtiging van de tabak- afdeeling, worden wij naar de koffie-afdeeling geleid. 't Is hier warm, vooral dicht bij de branders. In deze al maar rondwentelende trommels, waar onder een knap vuurtje gestookt wordt, zijn de blanke boonen uit de boven-liggende sorteer-af- deeling gestort100 K.G. in ieder en worden tot 180 a 190 graden Celsius verhit. Na ongeveer een kwartier aan die hitte te zijn blootgesteld, gaan de schuiven open en de gebrande partijen stroo men uit in groote vaste platte kuipen, eigenlijk zeven, want de bodem laat lucht door. En 1111 worden door middel van roertoestellen de bruine massa's al maar over en door elkaar gedreven, onderwijl zeer krachtige exhausters door den bo dem der zeef voortdurend lucht zuigen om de boonen spoedig af te koelen en verder doorbran den te voorkomen. Want ook hier geldt „de juiste maat." DèArin en in de keuze der goede soorten schuilt, evenals bij de tabak en ook voor al bij de thee waarover aanstonds nog een woordje de kwaliteit Nu meent U is de koffie voor gebruik ge reed Tot zekere hoogte ja, maar als U ze zóó thuis kreeg, zou U stellig niet tevreden zijn en geen geregelde gebruikster blijven, want er schui len nog steentjes en stofjes in de massa, die vóór de verpakking nog eerst zorgvuldig verwijderd dienen te worden. Het zuiveringssysteem berust cp verschil in zwarte Het stof is lichter en de steentjes zijn zwaarder dan de boonen. De massa wordt ge voerd in een grooten trechter, waaruit een niet te dikke en te krachtige „straal" naar buiten valt. Direct zuigt een zwakke exhauster de stof weg, doch de zwaardere boonen en steentjes gaan door. Maar even later haalt een krachtig-? zuiger de boonen weg en laat de zwaardere steentjes vrij. Zóó is de zuivering geschiedt Eenvoudig Zeker, maar het bedienend perso neel heeft al weer goed te letten op zuiver stoe len van de apparaten. Iets te sterke zuiging y.cv met het stof ook de ljchtste boonen meevoerc en mét de koffie ook de lichtste steentjes, te'- wijl de zwakke zuiging stóf zou laten tusselier de boonen en boonen tusschen de steentjes. Nu kan de verpakking beginnen, die bijna gt heel automatisch op zeer ingenieuze wijze ge schiedt. Zoo komen duizenden pondjes dage lijks, zoowel in de branderij te Joure als te Utrecht, ter aflevering gereed. Tjenslotte vragen we nu nog even Uwe aan dacht voor de afdeeling thee, die wel zéér bij zondere zorg eischt, omdat juist door het men gen van soorten de gewenschte „smaak" gevon den wordt. Het is n.1. een kwestie van fijnproc- ven, om een melange samen te stellen, die de meest verwende tongen ten volle bevredigt. Dat is aus 'n „fabrieksgeheim", evengoed en nog meer haastdan het meieeren van tabak en kof fie. Als de soortverhouding gereed is, wordt daar van ineens ongev. 800 pond gestort in die groo te meleertrommel, die U daar ziet. Groote schep raderen slingeren de massa al maar zóó door een, dat tentslotte in elke hoeveelheid die men er uit zou nemen, al de soorten in de aangege ven verhouding voorkomen, melange is gereed. Daar U weet, dat d valiteiten in den handel gebracht ,_-grijpt U meteen, met welk een uitgebi ei. ^g en uiter ste nauwkeurigheid ook hier gewerkt moet wor den. En altijd maar weer wordt in de monster kamer van tabak, koffie en thee gezocht naar iets beters. We zuilen nu verder zuiveraars, exhausters, automatische afweegapparaten eet. onbespro ken latenl, U begrijpt, dat die ook hijer e'en woordje meespreken en met behulp waarvan weer tal van meisjeshanden een keurig verpakt artikel afleveren. Zoo hebt U een blik geworpen in het grootbe drijf van Douwe Egberts (D-E), dat zich nog voortdurend uitbreidt. Bij het heengaan loopen we nog even door de ruime kantoor-afdeeling met telefoon-centrale, verkoop-, boekhoud-, reclameafdeeling enz. en in de verschillende bergplaatsen verbaast U zich over de aanzien lijke voorraden tabak, koffie en thee, die, op hun beurt, voor de consumptie gereed gemaakt, over heel ons land gedistribueerd, worden. U stelt er natuurlijk geen belang in, te weten, uit welke streek onzer vijf werelddeelen de vele soorten tabak, koffie en thee zijn gekomen en evenmin of de directeuren ze aan de Beurs te Amsterdam, Londen of New-York kochten, o\ direct ter plaatse waar ze geoogst werden. Voorts is het U onverschillig of die soort zus en die zóó heet, het komt er voor U maar op aan, dat U de beschikking heeft over een artikel, dat volkomen aan Uw smaak en hooge eischen be antwoordt een geurige kop thee of koffie en een fijne pijp tabak. U kan gezien den loop der geschiedenis van „Douwe Egberts" volkomen vertrouwen, dat deze U steeds zal weten te leveren wat U begeert. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Vernielzuchtige menschen. Twee ver slaggevers en één luchtballon. Een nieuw middel tegen mond- en klauw- zéèr U herinnert zich nog de opmerking, waarmee we de vorige week besloten „Het schijnt, dat de Hollanders niet kunnen nalaten, om mooie en nuttigie dingen stuk te maken." Daar hoorden we deze week weer een nieuw voorbeeld van. Een verslaggever van „De Telegraaf", zeker daar toe geleid door de talrijke klachten, is op onder zoek uitgetrokken, hoeveel van de mooie en veel geprezen duinstreek langs de Noordzee voor het publiek toegankelijk is en hoeveel afgesloten terrein, 't Resultaat was bedroevend. Slechts 40 H.A. bleek niet door prikkeldraad of andere ver sperringen ontoegankelijk gemaakt. En natuur lijk klaagde de krantenman met zijn publiek mee „Het is toch treurig, dat voor het genoegen van enkele rijke landheeren en jachtliefhebbers alle andere menschen het loodje moeten leggen." Maar toen kwam er een van die eigenaren, en die heeft tegenover dien verslaggever eens een boekje opengedaan over zijn ondervindingen uit den tijd, dat hij zijn landgoed voor het publiek had opengesteld. En dat was werkelijk een treu rige historie. Boomen, bloemen, vogels en nes ten, alles had het moeten ontgelden. Alles, wat eenigzins draagbaar was, werd meegenomen, en wat niet meegenomen werd, werd grondig ver nield. In ruil daarvoor kon de eigenaar iederen Maandag een kolossale hoeveelheid papier en ander afval bijeenzoeken. En 't mooiste was nog dit de eigenaar ontmoette op een keer een stel vlegels, die het al bijzonder bont maakten. Hij wees hen er op, dat zooiets niet te pas kwam, doch het eenige antwoord, wat hij kreeg was „Nou kerel, waar bemoei je je toch mee Na zul ke ervaringen kan men zich toch wel voorstellen, dat de eigenaars het moe worden en de heele zaak sluiten. Als je zoo hoort, hoe veel menschen zich ver dringen op ieder mooi plekje van de wereld, krijg je wel eens het idee, dat de menschheid eigenlijk leelijk uit haar kleeren groeit, dat de wereld te klein wordt. En misschien is het ook daarom wel, dat de menschen het hooger zoe ken, per vliegmachine of luchtballon. Hoewel daar ook al niet zooveel ruimte schijnt te zijn, als het wel lijkt. Want, hebt U daar wel eens eerder van gehoord, dat men moet loten om een plaatsje in de lucht Dat is gebeurd op Koning innedag in Alkmaar. Tot verheffing van de feestvreugde ging daar de bekende luchtreiziger Van Pottum met zijn luchtballon omhoog. Er kon één passagier moe, en dat was natuurlijk weer een krantenman die zijn zoo ongeveer overal haantje de voorste. Doch in Alkmaar zijn twee kranten en daarom waren er ook twee liefhebbers voor de< luchtreis. Tben moesten ze dus loten, waarna de één met een vroolijk ge moed opsteeg en de ander diep in den put ach terbleef. 't Mooiste was nog, om later in het verslag van de reis te lezen, dat het den verslag gever zoo speet, dat zijn collegts van de andere krant niet mee kon En dan durft men soms nog te spreken van nijdige concurrenten. Men zou zoo zeggen, het was heel natuurlijk geweest als de achterblijver bij het vertrek zijn collega naar een nog veel hoogere hoogte, n.1. naar de maan gewenscht had. Doch éls hij dat gedaan heeft, dan is toch zijn wensch niet vervuld, want de luchtreizigers zijn na IV2 uur behou den in de Wormer geland. Nog sneller dan de beste luchtballon stijgt den laatsten tijd het aantal gevallen van mond en klauwzeer. Daarom zal door de boeren ook met belangstelling vernomen worden, dat er in den omtrek verschillende proefnemingen wor den gehouden met een nieuw bestrijdingsmid del, „Antafteen". Dit middel schijnt in het bui tenland en ook in Indië met veel succes ge bruikt te zijn. Daar de veeartsen hier te lande tot heden nog weinig belangstelling hebben ge toond, heeft de Kamer van Koophandel te Hoorn gemeend, zich er mee te moeten bemoei en, juist omdat Hollands's Noorden zooveel schade van de ziekte ondervindt. Eenige vee houders werden aangezocht en bereid gevonden het middel toe te passen en thans zijn de eerste resultaten bekend gemaakt. Het betrof hier het vee van een landman te Blokker en volgens de berichten hielp hier liet middel uitstekend Doch het is altijd moeilijk om uit te maken, wat men van zulke berichten moet aannemen men moet ook niet vergeten, dat fabrikanten van dergelijke middelen steeds zooveel mogelijk re clame maken. Dat is hun goed rcicht, maar jut|t daarom zegt een voorzichtig mensch (en wie is voorzichtiger dan een Noordhollandsche boer „Laten we niet te voorbarig wezen en eerst de kat eens uit de boom kijken. Prcefne- men, dat is heel goed, maar dan zullen we later wel eens zien, wat er van die mooie berichten waar is." In het belang van do veeteelt is het te hopen, dat er heel veel van waar is BUITENLAND. NAAR AANLEIDING VAN EEN WEER VOORSPELLING. Op 18 Juli hebben wij melding gemaakt van de weerspellingen, die een Engelsche deskundige in de „Daily News" voor Augustus meende te mogen geven. Die voorspelling zag er niet bijster gunstig uit, maar ze gold natuurlijk voor Enge land en wij behoefden er ons dan ook niet al te bezorgd over te maken, zoo waarschuwden we. En de waarschuwing bleek zeer van pas. E vriendelijk lezer onzer courant heeft zich de moei te gegeven den weervoorspeller eens te controlee ren en het resultaat was, dat van de 31 dagen van Augustus- de Engelsche weervoorspeller het slechts voor zeven dagen geraden had..als we zijn voorspelling op ons land toepassen. Of hij het voor Engeland, waarvoor zijn voor spelling feitelijk gold, niet beter heeft geraden, weten we niet, maar naar het weer hier te cordee- len is het toch wel waarschijnlijk dat hij zich lichtelijk heeft vergist. Overigensmogen we belangstellenden herinne ren aan onzen vermaarden Enkhuizer almanak, die liefst voor het geheele jaar dag aan dag de weervoorspelling placht te geven en den weer kenner van de „Daily News" dus nog verre voor uit is. HAAN OF KIP NAAR VERKIEZING. Wie zich met eierbroeden afgeeft speelt een soort dobbelspel. Komen er veel hennetjes, dan is hij gelukkig zijn er wat veel haantjes bij dan is het geen fortuinlijke broed. In Amerika, het land der onbegrensde moge lijkheden, zegt men het thans in de macht tc hebben, om de uitkomst der broederij naar ei gen verkiezing te bepalen. Men heeft ei- een sy steem gevonden, waarbij het mogelijk is de broedeieren zoo te behandelen, dat er, als mei zulks wil, alleen hennen uit komen. De kooper:- kunnen dus bestellen óf broedeieren die alleen hennen leveren, óf eendagskuikens die alleen uit hennen bestaan. Het systeem berust op een sterke bestra!in zoodanig dat de mannelijke geslachtscellen vei tigd worden en aleen de vrouwelijke aanleg o verblijft. Zondag 23 Sept. a.s. de prijzen vastgestel volgt le prijs 200 2e pr. 100 3e pr. 4e pr. 25. Voor verdere aanwijzingen tentoonstellj harddraverij betreffende verwijzen wij zers naar de in dit blad voorkomende tentie. Op Maandag 8 Oct. heeft Mr. Laq van Alkmaar zich beschikbaar gesteld vo Middenstandsvereeniging Wieringen een te- houden over „de onteigeningswet," en daaruit voortvloeit. Wij juichen dit ton zeerste toe, omd-u onteigeningen hier in deze gemeente pla» ben gehad en nog zullen plaats heblet dienste der Zuiderzeewerken, terwijl de ken eigenaars feitelijk niets van die ningswet afweten en dat hun toch in sa Opzichten van groot nut zou zijn. Ieder niet-leden van de Middenstandsvereej heeft tot deze vergadering vrijen toegang. Onze plaatsgenoote de jongejuffr. Bakker te Oosterland, leerlinge aan de school te Schagen is bevorderd van de le de 2e klasse. DOOPSGEZ. GEM. Woensdag 5 Sept. 8 uur Doopsgez. Zuster ANNA PAULOWNA. GEMEENTE WIERINGEN. Ten overstaan van notaris Obreen had j.1. Zaterdag 1 Sept. des avonds half negen in net café van den heer M. de Haan te Hippolytushoet ten verzoeke van de erven J. Jongkind de open bare verkooping plaats van een woonhuis met erf en tuin staande aan de Beltstraat alhier groot 530 M2. Hoogste bieder en kooper was de heer B. H. Kraan voor 3750. In het café van den Heer D. Lont te Hippo- lytushoef vergaderde j.1. Zaterdagavond de rundveefokvereeniging „Oost- en West-Wie- ringenringen ter voorziening in de vacature die was ontstaan door het bedanken van den heer D. Lónt Kz. welke tot analyst bij de M.U.Z. was benoemd .Aangemeld hadden zich twaalf solli- tanten. De voordracht door het bestuur opge maakt luidde als volgt 1 de heer Alb, de Graaf, te Westerland 2. de heer D. Cz. Tijsen, te Hel der, 3. de heer N. Mostert Jz. te Scheveningen. Waarvan met 9 stemmen werd benoemd de heer Alb. de Graaf, 4 werden uitgebracht op den heer Tijsen, en 5 op den heer Mostert, en een van onwaarde. Het mond- en klauwzeer dat zich in den laatsten tijd al meer en meer begint uit te brei den, neenit thans een meer ernstige vorm aan, vooral bij den landman den heer W. Mostert te Westerlad hebben de beesten het hard te verant woorden en is reeds een koe aan deze ziekte be zweken. Aan den heer M. Tijsen Nz. lichtopsteker bij de Rijksvuren te Den Oever is op zijn ver zoek wegens bereiken van den leeftijdsgrens eervol ontslag verleend en gaat de heer Tijsen deze tak van dienst met pensioen verlaten. Vermelden wij in een onzer vorige berich ten dat wegens invoering van verkorte arbeids tijd van het varend personeel door de M. U. Z tegen 1 Sept. j.1. ontslag was aangezegd, zoo ver namen wij thans dat 180 man zijn ontslagen, waarvan het gros thuisbehoort te Volendam en Urk, welke allen j.1. Vrijdag en Zaterdag zijn Vertrokken. Door de melkslijters te Den Oever is ingang 1 September 1.1. de een sumptiemelk met 2 ct per liter verhoogd en alzoo gebracht van 12 op 14 cent. Naar wij vernemen is aan den heer P. Gons te Medemblik opgedragen het aanbrengen van een electrische installatie op de Oude Zeug. De bloemenvereeniging „Flora" te Den Oever heeft in overleg met een drietal heeren uit Anna Paulowna ten opzichte der a.s. aldae?' te houden groote handicap-harddraverij oor paarden volgens de bepalingen van hel regie ment der Ned. Harddr. en Ren vereen iging op De vereeniging „Sportlust" hield Zal avond 1 Sept. eene ledenvergadering in d van Slikker. Nadat de voorzitteo met een welkom di godering heeft geopend, leest de secretar notulen, welke onveranderd worden goedj Vervolgens doet de penningmeester rel en verantwoording. Begonnen is met een kassaldo van met dit bedrag meegerekend hebben de ontvangsten van draverij, harddraver^ motorwedstrijden, standen op de tenta ling, enz. bedragen f 2385.50; de totale uil f 1838.93, zoodat er een batig saldo is f 546.57. De heeren Van der Goes, Benema Wit, die door voorzitter worden verzocht keningen te willen nazien en vergelijken, ren, nadat dit met nauwkeurigheid is ges alles volkomen in orde te hebben bevondj Nadat voorz. commissie en penningm heeft bedankt en gewezen heeft op het pi ge resultaat, komt een voorstel aan de on de contributie te brengen van f 1.50 op voor het volgend jaar, hetwelk na ecni| spreking algemeen wordt goedgevonden.) Een bestuursvoorstel om 15 Sept. een wielerwedstrijd te houden, wordt, daar op a>*g harddraverij aan de Spoorbuurt zal hebben, uitgesteld tot een andere datum. Besloten wordt, als die wielerwedstrijd plaats hebben, absoluut geen honden op li rein toe te laten. Nadat bij de rondvraag de heer Krouwei bestuur woorden van dank brengt voor di bemoeiingen en de schitterende draverij een en ander wordt in 't midden gebrachi verbeteringen wat betreft het gezicht baan, sluit voorzitter onder dankzegging gadering. BREEZAND. Wat wij voorspeld hebb) bewaarheid. Zaterdag j.1., de dag, dat Mi Zelvelder 25 jaar hier onderwijzeres Breezander school was, is voor haar tot ee vergetelijke gemaakt. De jeugd had ge voor een met bloemen bestrooid pad, en lijk werd „juffouw" ingehaald. Dan kwamen uit verschillende monden lukwenschen, de een kort, een ander lang, allen zoo welgemeend, vol hulde en eerbii Ook het hoofd van de Gemeente, de Edel bare Heer Lovink, was aanwezig, en in hs ke woorden vertolkte hij de waardeering Gemeentebestuur en gansch de burgerij ti werk van juffrouw Zelvelder. Verschillende cadeaux werden den juli se overhandigd namens de scholieren en rij van Anna Paulowna. Al geruimen tijd gingen de geruchten, hier in Breezand een R.K. Kerk zou worde bouwd in den Verlengde Meerweg. 1 schijnt dit officieel te zijn. Ook is al een toor voor de parochie Breezand benoemd, neer het kerkgebouw zal worden aanbeslei nog niet vastgesteld. -- Het Koninginnefeest van Vrijdag j.1. is schitterend geslaagd, 's Middags werden derspelen gehouden, die voor klein en gr<x notvol verliepen. Des avonds werd een werk afgestoken, hetwelk ook door een belangstellenden werd aanschouwd. Zondag j.1. hadden in Breezand de voli len plaats, ook op hei terrein van Keizer. Hier was de belangstelling enorm. De gen luidden als volgt: Hardrijden met kinderwagens voor dam le prijs Mej. Corrie van Eeten; 2e pr. Me Koster en 3e pr. Mej. Adr. Hoogschagen. Mastklimmen om prijzen, die gehaald ten worden uit de top van de mast. Deze wi gewonnen door de heeren J. Daalder, Joh. raven en J. Hoogmoed. ÏTonsteken: le pr. J. Schippors; 2e pr. J. der en 3e pr. D. Daalder. /Touwtrekken gewonnen door de heeren Daalder, Jac. Hoogmoed, K. Nieuwland, M. gers, Jac. Meiling en Jan Meiling. Fietsrijden met Hindernissen: le pr. Hoogmoed; 2e pr. M. Broers, en 3e pr. K land. Een over druk doch gezellig bal in de van Borst besloot de zoo prachtig ge^la Breezander festiviteiten. SPORT. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Suctf een vriendschappelijke wedstrijd legen Scb II en buiten verwachting is het Succes II deze wedstrijd met 52 te winnen. Twintig voor het einde stond Sch. nog met 20 voc toen het einde kwam was de stand 5—2 Succes, dus dat ging van een leiën dakje. Om half drie kwam Succes I in het veld ke een vriendschappelijke wedstr ijd zou len tegen Schagen I. Succes trapt af en al dig ontwikkelt zich een vlug spel. De eerstel is voor Succes doch Gijzen schiet over. Aan

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2