JEANNE 19e Jaargang- Dinsdag 9 October 1928. No. 80. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. V ADVERTENTlëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytashoel W leringen. Telefoon Intercomm. No. 19. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. Het daagsch japonnetje. Het japonnetje van alledag aan hoeveel ei- schen moet dit beantwoorden Het moet eenvou dig zijn en practisch. Het mag geen besmettelijke kleur hebben en ook al niet te duur zijn. En tege lijkertijd willen we 't aardig en flatteus hebben, zoowel van kleur als van snit, want juist in dit daagsche toiletje worden we het meest gezien. Een jeugdig vriendinnetje van ons, dat altijd zeer elegant voor den dag kwam en toch niet veel geld aan haar kleeren besteedt, kiest altijd voor haar garderobe één enkele tint. Op het oo genblik heeft ze lichtbruin genomen. Haar ja ponnen, mantel en hoed, handschoenen, taschje, kousen en schoenen, haar sweater en blouse ze zijn alle in deze kleur. Daardoor kan ze alles tezamen dragen, haar hoed past bij eiken man tel, deze bij elke japon enz. Ze heeft op deze ma nier niet veel kleeren noodig terwijl deze altijd een mooi geheel vormen. Misschien dunkt u dit eentonig. Toch is dit niet het geval. Door leuke dassen en kragen, door kleine gar neeringen van gekleurd ga lon, lint en knoopjes, weet ze toch de noodige afwisseling, een vroolijk toetsje hier en daar aan te brengen. Het idee is in elk geval wel eens de overweging waard. Hoe zullen we nu ons daagsche toiletje maken De rok mog in geen geval dien overvloed van ruimte vertoonen welke de meer ge- kleede japon kenmerkt. Dat zou maar lastig zijn in het dagelijksch gebruik. Even min mag ze te nauw zijn, juist enkele plooien om de noodige vrijheid van bewe ging te geven. En natuurlijk geen punten of ongelijke ba nen de zoom moet eenvou dig recht zijn, geheel rond om. Bij het eenvoudige japon netje behooren lange mou wen, vrij aansluitend, met een smal manchetje, zonder slippen of volants. Men gar neert tegenwoordig den be- nedenmouw heel veel met kanten strookjes en strikken hetgeen de hand en den pols zeer voordeelig doet uitkomen. Maar deze ver sierselen zijn hinderlijk bij onze dagelijksche bezigheden en we doen beter ze weg te laten. Zooals ge weet, stijgt de taillelijn voortdurend en we doen goed bij de aanschaffing van een nieuw toiletje daarmee rekening te houden Wat de halsafwerking betreft, is de keuze zeer groot. De staande kraag is als daagsche dracht practisch noch gezond. Er zijn op het oogenblik zóóveel manieren om een japonnetje aardig af te werken, dat we daar heus niet toe hoeven te besluiten. Een ronde, puntige, ovale of vierkan FEUILLETON. No. 105. Het gesprek zou zeker op dat onderwerp voort gezet zijn, ware de kamerdienaar niet binnenge komen om Etienne te verwittigen, dat mejuf frouw Harmant was gekomen en vroeg om hem te spreken. -Mejuffrouw Harmant hier, vandaag Zondag wanneer ik niet werk Dat is zonderling riep de schilder uit. Wat moet zij hebben Ik kom. En hij begaf zich naar den salon, waar Mary binnengeleid was. Het meisje stond op en trad op hem toe, hem de hand reikend. Mijn beste kunstenaar, zeide zij, vergeef mij u aldus te verrassen op een rustdag. Ik weet zeer goed, dat ik verkeerd doe, doch ik heb een ver ontschuldiging. het is hoogstdringend. Gij zijt hier altijd welkom, mejuffrouw, ant woordde Etienne met een buiging. Het is hoogst dringend, zegt gij Ja. Wat is er dan Mijn vader kan elk oogenblik hierkomen. Hij zal u een dienst komen vragen, en daar hij voorzeker zal verzoeken om uw atelier te bezoe ken, zou ik niet willen, dat hij mijn portret zag, want dan was het gedaan met de verrassing Wilt gij mr. Harmant hier afwachten Ja, zoo ik zeker ben, dat mijn tegenwoordig heid n niet lastig is. Verre van datzij komt, integendeel, zeer van pas, want ik geloof, dat het u genoegen zal doen in mijn atelier twee personen te ontmoeten met wie ik, een oogenblik geleden, over u sprak. Over mij zeide Mary verrast. Over u, ja, mejuffrouw, en wij spraken zelfs veel kwaad van u. O Wat dat betreft, daar geloof ik niets van hernam het meisje glimlachend. En gij hebt groot gelijk het niet te gelooven. Wilt gij mij toestaan u die twee personen voor te stellen Terzelfdertijd bood hij Mary zijn arm en bei den begaven zich naar het atelier. Op het oogenblik, dat het deurgordijn voor haar opgelicht werd, stiet het meisje een kreet te hals, met galon, reepjes stof, kant of lint af gezet, kraagjes in alle mogelijke vormen en soorten aan ons, om hieruit de juiste keuze te maken. De garneering der daagsche japonnetjes is, zooals vanzelf spreekt heel eenvoudig. Dikwijls is de afwerking van hals en mouwen tevens de eenige versiering. Verder zijn stiksels, heel smalle plooitjes, een mooie ceintuurgesp, een leuke das de meest geschikte garneering. Roemeensch borduursel. Roemeensch borduursel, dit mooie veelkleu rige borduursel waarmee de Roemeensche boe ren en boerinnen hun feestkleeren sieren, schijnt weer van nieuws af in de mode te ko men. Verschillende Parijsche costuumpjes, die we onlangszagen, waren er mede gegarneerd fen 't deed alleraardigst op de donkere winter- 'toiletjes, terwijl 't bovendien weer een welkome afwisseling was. Soms is deze garneering aangebracht in den vorm van een kleurig geborduurd bolerootje. Een ander maal zagen we op een groen laken- sche rok ook een rechte, jumpervormige blou se in goud en twee kleuren bruin geborduurd. Een beige wollen japon had een vestvormige, bruin fluweelen blouse, waarop van voren twee breede witte banden waren aangebracht, langs de schuin toeloopende sluiting. Deze banden toonden weer het mooie Roemeensche borduur sel. Soms vulde het borduursel een vestje in van een donkere japon, een ander maal was 't op de japon zelf aangebracht, als een breedén band rondom de heupen. Elk dezer japonnetjes was zeer aardig en voor wie goed borduren kan, is 't een welkome gelegenheid zich op goedkoope wijze een mooi toiletje te verschaffen. WILHELMINE. BINNENL. NIEUWS. DE VACANTIE IN DE BOUWVAKKEN. Referendum onder de patroons. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het bestuur van de Algem. Patroonsvereeniging in de bouw vakken een enquete onder de leden ingesteld, waarbij wordt gevraagd, hoe zij tegenover het verleenen van vacantie staan. Daarbij is deze vraag gesplitst in twee deelen, n.1. ten aanzien van vacantie voor het geheele bedrijf of alleen voor het bedrijf in de grootste vier steden. BURGERZIN. Uit Bergen-op-Zoom meldt men Daar in de laatstgehouden Raadsvergadering de stemmen staakten over het voorstel van B. en W. in de kosten van het vuurwerk te Tholen bij de feestelijke inwijding van de brug over „de Eendracht" op 10 October 250 bij te dragen, heeft de burgemeester omdat er niet dadelijk weer een Raadszitting gehouden wordt, ge noemd bedrag bij enkele belangstellende inge zetenen weten in te zamelen. ONGELUK BIJ HET BLUSSCHEN VAN EEN BRAND. Te Klundert zijn Woensdagavond twee sta- pels haver en een stapel tarwe van C. V. ver brand, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van kinderen. Op een dier stapels was een broeder van den eigenaar met het blusschen bezighij werd door een der brandhaken zoo hevig op het hoofd getroffen, dat hij in zorgwekkenden toestand thuis is gebracht. Door den hevigen rook hadden de brandweermannen hem niet opgemerkt. CHR. GEREF. KERK. Niet meer des Zondags op straat. Naar de redactie van het hervormde orgaan „Voor Kerk en Leven" te Amsterdam mede deelt, heeft de Kerkeraad der Christelijk Gere formeerde Gemeente te Lutten a. d. Dedems- vaart besloten haar leden te verbieden zich des Zondags op straat te begeven dan om naar de kerk te gaan. BETONNEN PALEN. De Octrooiraad heeft aan Jb. Vrij Sr. te Nieuw Helvoet octrooi verleend voor een werkwijze tot het in den grond maken van betonnen pa len met behulp van een boorbuis, waarbij de paal bij gedeelten wordt verlengd en na afstor ting een geheel vormt. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN WOON WAGEN. Donderdagavond is een slaapwagen, welke door een tractor werd voortgetrokken, en waar in een achttal meisjes lagen te slapen van den kermisexploitant Giezen uit Breda, op het kruis punt nabij „Den Driesprong" te Teteringen in botsing gekomen met de stoomtram. De wagen werd omver geworpen en kwam dwars over den weg te liggen. Een paniek on der de meisjes ontstond, daar zij op en tegen el kaar werden gesmakt. Nadat de wagen met be hulp van verschillende tramreizigers was geo pend, werden de meisjes, die geheel van streek waren van schrik, in de pastorie van pastoor Oomen binnengebracht, waar bleek, dat slechts één hunner een lichte verwonding aan den voet had bekomen. De anderen kwamen, wonder boven wonder, met den schrik vrij. De wagen werd deerlijk ge havend, terwijl aan de tram eveneens eenige schade werd toegebracht. N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN. Naar wij vernemen zal in een op 22 October a.s. te houden buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken worden voorgesteld het statutair kapitaal, dat op het oogenblik veertig milliocn gulden bedraagt, te brengen op hon derd millioen gulden. EEN GENTSCH KIND GERED door een doofstommen Nederlander. Op een der pleinen te Gent speelden dezer da gen eenige kinderen, terwijl een schilder aan zijn ezel zat te werken. Plotselin g, aldus meldt „De Maasbode", zet ten de kinderen het op een loopen, doch de schil der, de heer Fred. Brouwer uit Rotterdam, die doofstom is kon natuurlijk 't geschreeuw niet hooren. Aan de beweging van het water bemerk te hij echter, dat er iemand ingevallen moest zijn. Hij bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed te water en slaagde er in, het reeds zin kende meisje te grijpen. Twee andere personen hadden zich ook reeds te water begeven. Eén hunner ging aan de bal- lustrade hangen en greep het kind, dat de kun stenaar hem toereikte. Tal van menschen uit de omgeving brachten den moedigen vreemde ling hulde en men haastte zich om hem droge kleeren te verstrekken. BUITENLAND. van verrassing uit, toen zij Georges Darier en Lucien Labroue herkende. De twee jongelieden waren opgestaan om haar te begroeten. Lucien, zeer verlegen in zijn houding, sloeg een vragenden blik op Etienne. gen, welken ik u dezen morgen gegeven heb. De blik van deze laatste antwoordde duidelijk. Heb moed Gij moet terstond den raad vol gen, welken ik u dezen morgen gegeven heb. Wij spraken zoo weinig kwaad van u, me juffrouw, zeide hij, dat wij bezig waren met mr. Lucien Labroue van harte geluk te wenschen met het goede nieuws, dat hij ons bracht. Welk nieuws, vroeg Marf sidderend en Lu cien aanziend. Wel, zeide Etienne spoedig, mr. Labroue sprak ons van de eervolle en schitterende voor stellen, hem gedaan door uw vader een deelge nootschap, bewijs van zijn hoogachting, en meer nog, een verbintenis, die zeker leidt tot een ge lukkige toekomst. Mary sidderde van blijde hoop. Overtuigd dat het Lucien was die ten einde toe had gesproken, vroeg zij met een vreugdevol le siddering Hebt gij aan mijn vader het besluit doen kennen, dat gij genomen hebt Neen, mejuffrouw, nog niet, stamelde de zoon van Lucien Labroue. Onze vriend is wat bedeesd, zeide de kun stenaar. Hij denkt meer dan hij zegt, doch op dit oogenblik zijn Georges Darier en ik er zeker van, weldra de getuigen te zullen zijn van een geluk kig huwelijk. De getuigen herhaalde Mary glimlachend. In welken zin Wel, in den nauwsten zin, mejuffrouw. Lu cien kent al te zeer onze genegenheid te zijnen opzichte, om ons niet tot getuigen te kiezen op den dag van zijn huwelijk. Mary had tranen in de oogen. Overgeef mij mijnheer, zeide zij, tot den kunstenaar haar vochtige oogen opheffend, ver geef mij zoo ik ween, het zijn tranen van vreug de. Het is aan u dat ik ze verschuldigd ben, en ik dank er u van harte voor. Ik zal nooit verge ten, dat het door u is, dat ik die tranen gestort heb. Het meisje deed een geweldige poging om haar ontroering te bedwingen en een betrekkelijke kalmte terug te krijgen. Een oogenblik daarna meldde de kamerdie HET1 GROOTSTE IJS-PALEIS TER WERELD. In de volgende maand zal te Richmond, (En geland) het grootste ijs-paleis ter wereld, waar ruimte wordt geboden aan 1000 schaatsenrij ders worden geopend. Ploegen van 400 man zijn dag en nacht bezig om het groote werk te vol tooien. De „Richmond Iet Rink Club" zal 81 Meter lang en 25 Meter breed zijn, dit is 35 meter lan^ ger dan de eenige overdekte ijsbaan, die Londen telt, n.1. die van de Grosvenorstreet. De exploitanten meencn, dat er een geweldi ge stijging in de belangstelling voor de s'chaat- sensport valt te constateeren en hopoen daarom op succes. Er zijn grootsche plannen ontwor pen voor het organiseeren van groote internati onale wedstrijden. De kosten van den bouw heb ben ongeveer 100.000 pond sterling bedragen. Op het ijsvlak is, zooals gezegd, plaats voor 1000 schaatsenrijders, terwijl het gebouw nog 2500 toeschouwers kan herbergen. i BEDROG MET ZIEKE VARKENS. Het „Berl. Tageblatt" met uit Breslau, dat te Schlawa in Neder-Silezië meer dan 1000 var kens door varkenspest zijn aangetast. Er zijn ernstige wetsovertredingen geconstateerd. Een veehandelmaatschappij hield de onder haar dieren heerschende ziekte Juni geheim en ver kocht de zieke exemplaren in grooten getale voor de slacht naar Berlijn. De veearts te Schla- \va, met de keuring belast, beweert van de ziek te niets te hebben bespeurd. De justitie houdt zich met de zaak bezig. ZES DAGEN IN DE WOESTIJN GEZWORVEN De toeristen, waaronder een Egyptenaar en een Italiaan, die Zaterdag een week geleden in de woestijn op jacht gingen en sedert zoek wa ren, zijn naar uit Kaïro wordt gemeld, zijn Don derdag door een Britsche militaire vliegmachi ne teruggevonden ten Zuiden van Fayoem, na dat zij verscheiden dagen naar hen had gezocht. De mannen verkeeren in deerniswekkenden toestand zij hebben het verstand verloren. Zij werden naakt teruggevonden in een hol, waar zij een schuilplaats hadden gezocht. Zij waren niet bij machte een aaneengeschakeld relaas te geven van wat hun was overkomen. De auto mobiel, waarmede zij waren uitgetrokken, is nog niet teruggevonden. naar, dat mr. Paul Harmant aangekomen was. Etienne gaf bevel hem naar het atelier te lei den en fluisterde Lucien de volgende woorden in het oor Maar speel eens zelf uw rol wat beter, beste vriendSapristi, ik kan toch niet altijd in uw plaats antwoorden De groote industrieel kwam binnen. Hij was evenzeer verwonderd als Mary. Lucien Labroue en Georges Darier in het atelier van den schilder aan te treffen. Na den heer des huizes gegroet te hebben, na derde hij Georges en zeide tot hem Ik ben gelukkig u te ontmoeten, mijn waar de advocaatik moet u spreken over een gewich tige zaak. Vandaag nog vroeg Georges lachend. Weineen, doch wij zullen afspreken, wan neer ik u thuis zal vinden. En nu mijn waarde kunstenaar, ging Paul Harmant voort, zich tot den heer des huizes wendend, sta mij toe tot het doel van mijn bezoek uit te leggen, zoo mijn dochter het nog niet gedaan heeft. Ik heb alleen uw bezoek aangekopdigd, ant woordde Mary. Ik heb u reeds bekend, hernam de fabrikent, dat ik niet thuis ben in schilderijen. Het kunst gevoel ontbreekt mij volkomen. Men is mij Ru bens komen aanbieden, waarvan men de echt heid waarborgt, doch is die echtheid onbetwist baar De schilderij schijnt mij verrukkelijk, cn Mary is van dezelfde gedachte, hetgeen mij ech ter niet veel bewijst. Ik wil wel zeer duur beta len, doch ik zou niet gaarne gefopt worden. Ik kom u bijgevolg vragen de kwestie op te lossen, na zelf het stuk gezien te hebben. Ik ben tot uw dienst. Gelieve mij te zeggen op welken dag en op welk uur gij mij de eer zult willen aanden, mij ten uwent te ontvangen. Alle dagen en alle uren zijn goed, mijn waar de kunstenaar. Ik wil u tevens komen spreken vanwege mijn vriend Lucien Labroue, antwoordde Etien ne, den jongeman een gebiedenden blik toewer pend. Lucien begreep en voelde een koude huivering zijn leden doorloopen. Ha zeide Paul Harmant, zijn bediende aan ziende. Etienne ging voort Gij weet, mijn waarde heer, dat Lucien La broue wees is Ja, ja, stamelde de vroegere Jacques Ga- raud, wiens voorhoofd zich plotseling met rim pels doortrok. Hij wist het inderdaad wel, daar hij het was die, door den vader te vermoorden, het kind tot wees had gemaakt. Mr. Labroue heeft mij verzocht hem tot va der te zijn, ging de kunstenaar voort. De groote industrieel stond op, van vreugde vervuld. De rimpels van zijn voorhoofd waren als bij tooverslag verdwenen. Ik raad waarvan er sprake is, zeide hij glim lachend. Lucien neemt de voorstellen aan, die ik gelukkig geweest ben hem te doen. Wij zijn een familie, mijneheeren. Gij zijt, gij en mr. Georges Darier, de boezemvrienden van Lucien Labroue. Wij kunnen dus vrij en zonder voorbehoud spre ken. Lucien, aangezet door een groote kiesheid welke overigens mijn achting voor hem nog vermeerdert had mij eenige dagen geleden ge vraagd om na te denken. Hij heeft nagedacht en zonder twijfel hebt gij hem goeden raad gegeven. Ik dank u er voor. Mijn waarde kunstenaar, uw bezoek heeft ten doel, nietwaar, mij voor Lucien Labroue de hand mijner dochter te komoen vra gen Etienne gaf, door een gebaar, aan den jonge man bevel om te spreken. De zoon van Jules Labroue, zijns ondanks den invloed van den schilder ondergaande, antwoord de Ja, mijnheer. Wel, waarde vrienden, de vraag is aanvaard, gij weet het wel, daar zij reeds bij voorbaat was aangenomen. We zullen dus nog enkel samen zekere voorloopige voorwaarden te regelen heb ben. Ik reken op mr. George Darier, dien ik be schouw als een rechtsgeleerde van eersten rang, om met mij de artikelen op te maken van de hu welijksacte, welke vervolgens aan mijn notaris zal voorgelegd worden. Ik ben geheel tot uw dienst, mijnheer, zeide de advocaat. Is mejuffrouw Mary er mee tevreden zei de Paul Harmant lachend. Het meisje wierp zich aan de borst van haar vader, sloeg de armen om zijn hals en overdekte zijn wangen met kussen en tranen, terwijl ze stamelde Oik ben al te gelukkig. Mij dunkt, dat ik droom. -L .'gS (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1