ITALIANO vroegere grensontvanger H., die reeds 27 maan den in voorloopige hechtenis zit, verklaard, dat de smokkelarij grooter omvang had dan de au toriteiten hebben ontdekt en dat er dagelijks via Aalten 10 a 15 vrachtauto's met koffie over de grens gingen. Niet alleen de Duitsche, maar ook de Nederlandsche kommiezen werden vol gens hem omgekocht, de laatste voor 2 a 5 per auto. DE „GRAF ZEPPELIN" VEILIG GEARRIVEERD. Enthousiast te Friedrichshafer begroet. New York—Friedrichshafen in 71 uur. FRIEDRICHSHAFEN, 1 Nov. Hedenmorgen even over half vijf verscheen het luchtschip boven het vliegveld. Daarna kruiste het over de stad en den Bodensee om te 5.43 uur opnieuw het vliegveld te naderen. Reeds dacht men dat het zou dalen, toen het te 5.47 uur weer weg vloog. Om 6.20 uur kruiste het nog steeds boven de stad en de omgeving. Te 7.05 uur, na een vlucht van 71 uur, landde het luchtschip ten slotte zeer vlot. Op het oogenblik van de landing verbrak de menigte de afzetting en stormde over het vlieg veld naar het luchtschip. Het gejuich was onbeschrijfelijk. Te 7.25 uur was het luchtschip in de groote hal getrokken en ving de ontscheping aan. De vlucht over den Rijn en het Zwarte Woud. Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft de grens tusschen den Elzas en Duitschland onge veer twee uur vroeger gepasseerd dan men ver wacht had. Het luchtschip vloog te 2.55 uur o- ver de grensplaats Huningen en te drie uur o- ver Lorrach. Tengevolge van den nevel kon men het luchtschip echter niet waarnemen, doch uitsluitend hooren. Het werd daarna te Zoll in Westphalen waargenomen. Vervolgens nam het luchtschip koers over het Zwarte Woud in de richting van Waldshut en Singcn. waar het te vier uur werd gezien. Tot groote te leurstelling van de inwoners kwam het lucht schip deze keer niet over Bazel. De begroeting. Nadat mevrouw dr. Eckener en haar dochter het luchtschip bestegen hadden en dr. Eckener hadden verwelkomd, volgde de Rijksverkeers minister von Gueard, die dr. Eckener namens de Duitsche Rijksregeering welkom heette. Dr. Eckener zeide in zijn antwoord, dat zoo wel de heen- als terugreis vele malen niet ge makkelijk waren geweest en dat het er dikwijls ernstig heeft uitgezien. De blinde passagier. De sensatie van de aankomst was de blinde passagier Clarence Terhune. TJoen hij het gebouw verliet, vergezeld door eenige Amerikanen, werd hij door de buiten wachtende menigte met gejuiich begroet, op de schouders gedragen en feestelijk weggevoerd. Op de vraag hoe hij aan boord van het lucht schip was gekomen, antwoordde hij, dat hij slechts enkele uren voor het vertrek van het luchtschip, toen alles zeer druk heen en weer liep, ongemerkt in het luchtschip was geklom men, waar hij zich achter bagage had verscho len. Enthousiasme te New York. Het bericht van de succesvolle landing van de „Graf Zeppelin" te Friedricihshafen heeft te New York groote vreugde teweeg gebracht. Men beschouwt dezen gelukkig verloopen tocht als den aanvang van een nieuw tijdvak voor het passagiersverkeer tusschen Amerika en Euro pa. Inzonderheid wordt gewezen op den korten duur van de thuisreis, welke een daad zonder weerga wordt genoemd. EEN ZOON PLEEGT EEN BOMAANSLAG OF ZIJN VADER. Te Krakau heeft een zoon aan zijn vader, met wien hij sedert geruimen tijd in twist leef de, een paket met een bom gezonden. TJoen de vader het paket uitpakte, ontplofte de bom, zoodat de vader ernstig werd gewond. De meu belen in de kamer werden ernstig beschadigd. De dader is in hechtenis genomen. EEN LEVENDE FAKKEL. Te Brussel heeft een 49-jarige vrouw in een vlaag van zinsverbijstering haar kleederen met benzine overgoten en in brand gestoken. In minder dan geen tijd leek zij een levende fak kel. Bureri doofden de vlammen, dóch de vrouw overleed korten tijd daarna aan de brandwonden, die zij had gekregen. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Gijsbertus Jacobus, z.v. P. Boon en van M. Snijders. Ondertrouwd Johannes Paulus Voorthuij- zen, oud 25 jaar, machinist en Maria Catharina Kooij, oud 20 jaar, zonder beroep, beiden wo nende te Anna Paulowna Jan van Kooien, oud 24 jaar, bloembollenkweeker en Hendrica Catharina Timmer, oud 22 jaar, zonder beroep beiden te Anna Paulowna. Getrouwd Hendrik Nicolaas Cornelissen en Maria PrangerJohannes Adrianus Kapiteijn en Catharina Maria Nuij. Ten bate dezer gemeente is een bedrag van 570.- aan gewetensgeld gestort. In de maand October zijn 16 bouwvergun ningen verleend en wel aan P. J. Timmer, L, Pieterse, J. C. Noorden, J. Knol Gez. L. en G. Koole, tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan P. van Duin tot het bouwen van ëen woon- en winkelhuis aan Mej. M. Kager tot het bouwen van dubbel woonhuis met win kel O. H. Oltmanns, M. Philipsen, J. C. Geer- ligs, H. Busé, D. Romar tot het bouwen van een schuur aan R. K. Waiboer tot het bouwen van een garage aan P. van Kooten en P. van Duin tot het bouwen van een woonhuis en aan M A. van den Berg tot het bouwen van een bloem- bollenschuur met pakplaats. Door Gede)puteerde Staten is goedgevon den dat de autobusondernemer W. Prins, te Den Helder voor zijn dienst het aantal autobus sen uitbreidt met een Reobus, aantal zit plaat sen 21. POLITIE. Verloren een portemonnaie met geld. Gevonden een nikkel horloge. Inl ter secretarie. SPOORBUURT. Bond v. Staatspensioneering. Zaterdag en Zondagavond zal door den Bond voor Staatspensionneering Afd. Anna Paulow na een tweetal Filmpropaganda - avonden wor den gegeven in de zaal van Kossen. Zelfs die ver weg wonen of gebrekkige oudjes zullen Zaterdagavond aanwezig kunnen zijn, waar eenige autobezitters de grootste welwil lendheid betoonden deze menschen gratis te ha len en thuis te brengen, mits men zich tijdig op geeft. Hulde aan deze auto-houders De te vertoonen film „Liefde en Leed" is een drama in 6 acten en moet van 'n schitterenden inhoud zijn. Ook staat Dr. Clercq bekend als 'n eminent spreker. Verder krijgen we Zaterdag nog 'n extra attractie en een dansje na. Het be looft dus een prachtavond te worden. Zondagavond wordt dezelfde film vertoond en is het na afloop groot bal. Als het weer nu 'n beetje meewerkt, kan zeker het ijverig bestuur van de Afd. Anna Paulowna rekenen op 'n groot aantal bezoekers op beide avonden. Enorm Slechte wegen in onze Gemeente. „Het moet eerst slechter, wil het beter wor den", zegt het spreekwoord. Wat het beheer dei- wegen betreft, men toetst zich zeker ook aan dit woord, want ze zijn in een woord 'n modder poel We weten wel, dat de geweldige oorzaak daarvan is: kool en bietenrijden. Doch tevens om de wegen te verbreden en voor de goede af watering worden de kanten geploegd, en we jui Chen dit toe, want in onze gemeente zijn de we gen, vooral bij passeeren van beladen wagens, te smal Maar nu worden de wegen allen achter elkander „gescheurd" zoodat het nu vooral daaraan te wijten is, dat 't voorbijrijden van au to's en wagens bijna onmogelijk wordt gemaakt Immers, wanneer men thans, nu do re gen alles zoo drassig maakt, met 'n voertuig in 'n pas opgescheurde wegkant geraakt, is er geen uitkomen meer aan. Zoo ziet men dagelijksch •op vele wegen de voerlui martelen en het is wonder, dat er nog geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Was het nu niet veel beter ge weest, als men weg voor weg geheel afmaakte, en de zoden dadelijk achter de ploeg vandaan werden verwijderd! Zooals nu, wordt het 'n modderpoel en 'n gevaar voor 't verkeer Zeker zal 't thans wel 'n paar maanden duren eer onze wegen weer 'n beetje berijdbaar zijn. BREEZAND. Zaterdagavond hield het Nut „Vriendenkring" haar eerste nutsavond bij den heer Borst, met medewerking van het Duo van Laar van Hilversum, met Holl. liedjes, voor drachten en kluchtspelen. Voorzitter C. Weijers opent de bijeenkomst en heet al de aanwezigen welkom, in 't bijzon der het duo van Laar. Voorz. herhaalt het nog eens, waarom of het Nut nu met vreemde krach ten zal gaan werken. Daar in het vorige seizoen de opkomst wel wat te wenschen over liet is de contributie verhoogd tot 2.- per lid daarvoor zijn wij nu in staat u wat anders te laten hoo ren, aldus voorz. Secr. Schoute leest de notulen van de laatst gehouden Nutsavond voor, welke worden goedgekeurd. De lezing had Mej. Borst- Tijsen en daarvoor gekozen St. Nicolaasavond de bijdrage van Mej. Plugboer was getiteld „Een brief van Piet de Milicien-Infanterist" Zoowel lezing als bijdrage hadden een aandacli tig gehoor. Toen kwam 't Duo van Laar voor 't voetlicht. En al het geen wat wij van hen hoor den bleek wel dat van Laar en zijn vrouw wel bekwaam waren voor hun werk. Het eerst hoorden wij de Toeristen in hun wereldbe schouwing, een duet, en dat zat er zoo goed in en ging zoo vlug dat onze muzikant Zon kon zijn pijp niet in de brand houden zoo moest hij werken om hun met zijn piano bij te houden. Vervolgens lieten ze hooren „Weder gevon den". Een schets uit het soldatenleven. Griet en Jaap van Blaricum naar de Olympische fees ten, Potpouri-dou. Dan volgde een reeks van liedjes met Hollandsche wijsjes, het geleek wel een zangvereeniging. We kregen o.a. te hooren Poes, Poes, Poes Bobbertje onze hond. Oome Kees wordt steeds maar dikker. Een-acter kluchten, o.a. de Huis koetsier De blijde thuiskomst, Voetbalsport de Auto, enz. enz. De voorzitter bracht in zijn sluitingswoord aan allen een woord van dank uit voor den ge- zelligen avond. De Heer Van Laar dankte even eens zijn tevredenheid uit en hoopte dat het geen vaarwel maar tot weerziens mocht zijn. Als Reserve-lezeres gaf zich op mej. Blaauboei -Vader en voor de bijdrage de heer W. Corne lissen. Verder verzocht Voorzitter als iemand nog nieuwe leden wist op te geven dit dan even te doen bij het bestuur. Vrijdagavond vergadert het bestuur over de vraag welk gezelschap men voor de volgende bijeenkomst zal trachten te krijgen. Tot slot een gezellig bal. -- „Hallo Batavia" In BREEZAND. Waarschijnlijk over 'n veertien dagen zal in de zaal van Borst het bekende Amsterdamsche Revue-gezelschap optreden met de succes - re vue „Hallo Batavia Wie meer uitgeeft dan hij kan Wordt een schuhbheladen man. Ver. Omhoog. GEMEENTE WIERINGEN. De WelEerw. heer Ds. O. L. van der Veen predikant bij de Doopsgezinde Gemeente al hier heeft een beroep ontvangen naar de doops- gez. Gemeente te Vlissingen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Hippolytushoef en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1928 inge legd 4779.75. Terugbetaald 376.48. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 310. Van de gratis-uitnoodiging van de Coop. Verbruiksvereen. „De Tijdgeest" te Winkel, tot bijv^ning van de openbare feestelijke vergade ringen op j.1. Dinsdag in de zaal van den heer Jurr. Lont en Woensdag in Hotel de Haan wer den een zeer druk gebruik gemaakt, de zalen waren dan ook vol belangstellenden. De voorz. de heer Ham opende en heette allen hartelijk welkom, tevens zijn voldoening uitsprekende over de groote opkomst Nu volgden eenige mu zieknummers. Daarna werd door den heer K de Boer, bestuurder van den Centralen Bond van Ned. Verbruiks Coöperaties een causerie gehouden over de Gebruiks Coöperatie waarin h|i'e voordeelen daaraan verbonden duide-Mjk uitetTizette. In de pauze werd, koffie, thee, bruidsuikers, speculaas en Sigaren aan de aanwezigen toege diend, welke zich goed deden smaken. Hierna nog wat muziek en toen werden de filmen af gedraaid. Ie Hoe juffrouw Pieterse lid van de Coöperatie werd 2e De vroolijke toovenaar" en toen nog een extra nummer n.1. „Een misluk te waschdag." Alle filmen waren echt leuk, vie len zeer in den smaak en deden de aanwezigen schudden van het lachen. Nam afloop nam de bedrijfsleider de heer Buckman nog even het woord waarin hij allen opwekte, lid van de coo- paratie te worden. Ten slotte sloot de voorzit ter deze zoogoed geslaagde feestelijke vergade ringen met dank voor opkomst en aller mede werking. Een broedcentrale. De eenden- en kippenhcu- der P. Tijsen Jr. te Westerland heeft voor zijn pluimveefokkerij een broedcentrale „Reform" aangeschaft waarmee hij in staat is 1200 eieren tegelijk te laten uitbroeden. Bij een goede werking der machine kan men alzoo in een minimum van tijd spoedig in 't be zit zijn van vele honderden kuikens. Men verzoekt ons te melden De bekende Anti-Militariste mej. Nine Min- nema, van Brussel (België) komt Zaterdag 10 Nov. a.s. op Wieringen in de zaal van den heer N. Kok spreken, over het onderwerp le „Als de oorlog in *t land komt." 2e Na de pauze „Onze plicht, onze macht." Zie verder adverten tie in 't Dinsdagnummer. -Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen op 31 Oct. 1928. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, de Heer C. Maars opent de ver gadering. De secr., de Heer O. J. Bosker, leest ae notulen, die onveranderd worden goedgek. Een verdrag met de machinefabriek Gcbr. Stork en Co. in samenwerking met Heemaf tot levering van twee schroefpompen en electronio- toren ten behoeve van de bemaling van de Hip- polytushoever,- Stroeër- en Oosterlanderkoogen wordt goedgekeurd en machtiging verleend tot betaling van den eersten termijn. Van Gedeputeerde Staten is terug ontvangen het besluit tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van de bemalingsinrichting, gebou wen, machines enz. ten bedrage van 35000.- welks besluit ten opzichte van de aflossing- wordt gewijzigd en opnieuw aan Ged. Staten wordt teruggezonden. De aflossing zal thans plaats hebben een 30 achtereen volgende jaren. Tot de leening zal inmiddels, aldus wordt besloten, een inschrijving worden geopend. De voorzitter doet verdere mededeeling dat de bouw tegen het begrootingscijfer is aanbe steed geworden en de Firma A. Last en Zonen reeds deze week met het beton storten aan den onderbouw gereed zal komen. De Heer Hermans heeft toegezegd de boven bouw met den meesten spoed ter hand te zullen nemen. 20. dat met de eigenaren van landerijen waar over een toegangsweg door den koog zal wor den aangelegd, algeheele overeenstemming is verkregen. 3o. dat op het leggen der duikers na, de ver bindingsweg tusschen de Stroeër- en Hippoly- tushoeverkoog gereed is. 4o. dat het slootwerk in het Oostelijk gedeelte der Hippolytushoeverkoog door de ingelanden met kracht wordt aangepakt. In het middenge deelte der Hippolytushoeverkoog en ook enke le ingelanden in het Westelijk gedeelte schijnen den verwaarloosden toestand, waarin hunne slooten verkeeren, te willen bestendigen. Naar aanleiding dezer mededeeling wordt, machtiging verleend tot. toepassing van artikel 13 der keur en de slooten op kosten der nalati ge ingelanden op de vereischte breedte en diep te te brengen De schriftelijke waarschuwing, die hier aan moet vooraf gaan is reeds aan de meeste nalat i ge ingelanden verzonden. De voorzitter hoopt dat de meeste nalatige in gelanden, ze zijn reeds 3 jaren achtereen ge waarschuwd, alsnog aan hunne verplichting zullen voldoen. Het bestuur heeft handen vol werk om eigen slooten op breedte en diepte te brengen, en het is behalve dit, dat het steeds een zeer onaange naam werk is op de eigendommen der betrok ken ingelanden te moeten ingrijpen en het noo dige te moeten verrichten. Bij een drietal ingelanden zal dit echter toch moeten gebeuren. Met het P.E.N. bestaat een ernstig meenings- verschil omtrent de bijdrage in de kosten der hoogspanningskabel, en is nog geen overeen stemming omtrent de aansluiting en stroomle- vering bekomen. Waar de vorige vergadering van Hoofdinge landen in overleg met een gemachtigde van het P.E.N., werd goedgekeurd met de bepaling dat naar gelang anderen van den kabel gebruik zou den maken, het Heemraadschap van de bijdra ge in de kosten procentsgewijze 'zou worden ont heven, welke bepaling later door het P.E.N. in negatieven zin is omgezet geworden, besluit men de handelingen van Dijkgraaf en Heemra den in deze goed te keuren en zich bij protest te wenden tot de Staten. Dijkgraaf en Heemraden worden bovendien gemachtigd te doen nagaan in hoeverre zij van de te leggen hoogspanningskabel gebruik zou den kunnen maken en in verhouding hiervan in de kosten bij te dragen. Van een en ander zal onverwijld aan het P.E.N. mededeeling worden gedaan. HET NIEUWE HOESTMIDDEL BLUFT ONMISBAAR ALS MEDICIJN, LEER rERLEIDEL'JK AIS LEKKERMU. Onder voortdurende controle w H.H. Dr.vadHamelJtaos Harmens Adse PR'JS ITALIANO FABRIKANTEN VAN KING "PEPERMUNT Voor engros bij J. F. LIESHOUT, Alkmaar. Op voorstel van Dijkgraaf en Heemraden wordt besloten in het komende dienstjaar de wiervis- scherij niet meer te verpachten, aangezien nog vóór den komenden wieroogst de Wieringer- meer zal zijn bedijkt geworden en de wiervis- scherij langs de Zuidzijde van 't Heemraad schap zal zijn afgeloopen. Waar reeds eenige perceelen grasgewas en de geheele palingvisscherij voor meerdere jaren werden verpacht, wordt besloten ook het gras- gewas, dat nog over is, ook voor meerdere ja ren te verpachten. De termijn wordt tenslotte vastgesteld op drie jaren. De jaarwedde van den molenaar-machinist in de Westerlander koog wordt nader vastgesteld op f 400.— per jaar met de verschillende emole- menten. Betreffende de nortonputten van de verschil lende eendenhouderijen wordt vastgesteld zich ten strengste te houden aan de verplichting tot het hebben van afdoende filterinrichtingen, al vorens de toestemming tot het afvloeien van nortonwater zal worden verlengd of toestem ming tot het in gebruik nemen van nieuwe nor tonputten zal worden gegeven. Op een verzoek van eenige ingelanden langs den zandweg in de Stroeerkoog, wordt besloten in de eerste plaats de ingelanden aan de Zuid zijde van den Koogerweg te berichten, dat zij hunne scheidingsobjecten, waarvan sommigen meer dan 1 Meter in den weg zitten, weder naar de grens hunner landerijen moeten terugtrek ken. Er worden daar reeds eenige dolfsteenen aan getroffen waaraan men de werkelijke grens scheiding gemakkelijk kan vastleggen. Wordt medegedeeld dat door het Waterlei- jdingbedri^f een bedrag van 1000.- aian het Heemraadschap is ter hand gesteld tot het we der in orde brengen der wegen na het leggen van de waterleiding. Een verzoek van ingelanden langs het z.g.n. zoutland, waarin wordt medegedeeld, dat den waterstaatkundigen toestand na de indijking van het Woudstrand aldaar, is verslecht gewor den, aangezien de afvoerslooten in het geheel niet worden onderhouden, zal aan de betrokken autoriteiten worden doorgegeven. De rekening en Verantwoording over het dienstjaar 1927 die door 'n Commissie bestaan de uit de heeren P. F. Kuut, C. Kool Jbz. en A. Klein Sz„ is onderzocht geworden en door deze Commissie is in orde bevonden, wordt vastge steld in ontvang op f 30521.89 in uitgaaf op f 29103.70; het batig saldo op f 1418.19. De geloofsbrieven van de opnieuw en nieuw gekozen Hoofdingelanden zijn door een daar toe aangewezen Commissie, tijdens de vergade ring onderzocht geworden en goedgekeurd. Op voorstel van den heer Jb. Tijsen Mz. wordt besloten voorloopig geen landwegen, die min of meer in onbruik zijn geraakt, te verkoopen. Men kan er, aldus spr., bij sommige omstandig heden weer gebruik van moeten maken. De heer J. Kooij zegt, dat Dijkgraaf en Heem raden beter zullen hebben op te treden tegen 'n drietal ingelanden in de Westerlanderkoog, die hunne buren maar laten slooten en waarvan sommigen uit z.g.n. landhonger, op dergelijke wijze de kanten insteken, dat ten koste van 'n buurman hun land maar een stukje breeder zal worden. Men is 't er algemeen over eens, dat te gen deze heeren, die hierdoor 'n algemeene be kendheid hebben gekregen, maar eens streng moet worden opgetreden. De heer Veerdig wil de oudere krachten, die bij het bestuur werken, vooral die er niet gere geld werken, door jongere doeri vervangen. Dijkgraaf en Heemraden deelen mede, dat dit niet altijd mogelijk is. Over jongere krachten, die men slechts korten tijd te werk kan stellen kan men lang niet altijd beschikken. Boven dien staat de loonverhouding ongeveer van 3 tot 5, dat wil zeggen 40 proc. onder een dan z.g. n. volwaardigen arbeidskracht. En dan zijn er, die men voor die z.g.n. jongeren nog niet eens zou willen ruilen. Er zal echter met een en an der rekening worden gehouden. Tenslotte wordt besloten krachtige maatrege len te nemen tegen de z.g.n. keetbewoners in de Koogen, die de hoofdslooten zoodaniig met glas scherven, leege bierflesschen enz. bederven dat niemand er meer zijne laarzen aan waagt ze er uit te maken De betrokken keeteigenaren zullen als huur ders van het terrein aan de slooten belendende, aansprakelijk worden gesteld. Op hen zal arti kel 13 der keur worden toegepast. Hierna wordt de vergadering gesloten. - Naar wij vernemen zal Ds. Van der Veen zeer waarschijnlijk het beroep naar Vlissingen aannemen. De beslissing wacht nog op de rege ling van enkele hangende kwesties. Ds. Van der Veen blijft echter in alle geval tot na Paschcn 1929 op Wieringen werkzaam. Een Feestavond. De Afd. Wieringen van de R.K. Volksbond heeft voor haar binnenkort te houden feestelijke bijeenkomst in studie ge nomen het tooneelstuk „Mijn Jongen" tooneel- spel in 3 bedrijven. Overal waar dit stuk werd opgevoerd verwierf het 'n groot succes, zoodat de leden van den Volksbond alhier 'n pracht a- vond staat te wachten.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2