ZACHT GELE POOL SA OPDBTONG IN PRIJS per half pond U niet teieHr t „Rheinfels". De jongen had zich 14 uur lang bo ven weten te houden en werd door het Itali- aansche schip uit zijn benarde positie gered. EEN WILDEMAN. Een kostbaar schilderij met een dolk mes vernield. De voormalige wachtmeester bij de politie Hugo Schwarz, thans kapitein, wilde Dinsdag in het Mecklenburgsche dept. van Binnenl. za ken het hoofd der landspolitie spreken, omdat zijn verzoek om een toelage van de hand was gewezen. Hij drong door in de kamer van het hoofd der politie, nam een degen van den wand en slin gerde die door de ruiten op straat. De minister president trachtte vergeefs hem te kalmeeren. Hij begaf zich naar het landsmuseum en ver nielde daar met een dolkmes een schilderij ter waarde van ruim 15.000 mark. Schwarz werd gearresteerd en opgesloten. INGEZONDEN STUKKEN. CURSUS - GRONDONDERZOEK. Aid. Wieringen Holl. Mtpij. van Landbouw. In overleg met ons bestuur is door den leer- aar der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen de heer Velders, besloten, alhier een cursus te houden (z.g.n. praatavonden, waar over en weer van gedachten kan worden gewisseld) over grondonderzoek in verband met de bemesting. Het bestuur is van meening, dat, waar nier honderde bunders een verbeterde ontwatering zullen verkrijgen, deze praatavonden van groot nut kunnen zijn. De eerste praatavond zal worden gehouden a.s. Dinsdagavond 20 November te half acht bij Lont. (Zie advertentie.) De volgende praatavond op 27 November d.a.v In deze twee praatavonden zal feitelijk het geheele onderwerp worden behandeld. De derde praatavond zal worden gehouden Donderdag 29 November. Hierbij zullen licht beelden worden vertoond, en kunnen belang hebbenden reeds grondmonsters inzenden. Het is dus noodzakelijk dat de bezoekers al de drie praatavonden achtereenvolgens bijwo nen, omdat de verschillende besprekingen met elkander verband houden. Het grondonderzoek is hoog noodzakelijk en gebleken van veel belang te zijn. Zoo werd b.v. in het kalkrijke Koegras veel te veel slakkemeel gebruikt en in de kalkarme Zijpe veel te veel Superphosphaat. Sinds in die polders het grondonderzoek daar plaats heeft, heeft men met gewijzigde bemes ting verrassende resultaten bereikt. Zooals men weet is het laboratorium voor grondonderzoek te Groningen, waar de mon sters grond onderzocht worden, door landbouw- vereenigingen gesticht. Ook de Hollandsche Maatschappij heeft hier een belangrijk bedrag aan aandeelen in zitten. En waar de afdeeling hier over meer dan honderd leden beschikt en vooral op zandigen grond verbluffende resultaten bereikt worden, meent het bestuur er met den meesten nadruk op te moeten wijzen, dat ook de Wieringer boe ren hiervan hun voordeel moeten trekken. Het verwacht na deze uiteenzetting, dat deze praat avonden door de meeSten onzer leden zullen worden bezocht. De vergadering is ook toegankelijk voor niet- leden en jongeren. Het Bestuur der Afd. Wieringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw L. C. KOLFF, voorzitter. O. J. BOSKER, secretaris. BINNENL. NIEUWS. DRIE MENSCHEN TE WATER. Een vrouw overleden. T/e Minnertsga liep de 76-jarige S. Mollema, door de duisternis misleid, in een vaart. De doch ter, die het ongeval bemerkte, sprong hem na haar man rachtte beiden te redden, hetgeen mis lukte. Met behulp van een bootje werden de drenkelingen gered vader en dochter werden met behulp van een zuurstofapparaat bijge bracht. De vrouw is. later overleden, de toestand van den ouden heer is niet zonder gevaar. DOOR EEN MUUR BEDOLVEN. Te Uden (N. Br.) is de arbeider Van Lieshout bij het afbreken van een oud gebouw onder een omvallende muur gekomen en gedood. SITROOPERS. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hoor de de brigadier der rijksveldwacht te Ba^rn, ge weerschoten in het bosch van den huize Groe- neveld. Bij nader onderzoek bleek hem, dat drie personen bezig waren door middel van kunst licht wild of konijnen op te sporen en te schie ten. Twee uit Hilversum en een uit Kortenhoef werden gearresteerd, een geladen geweer, 19 patronen, een hoeveelheid carbid, een carbid lamp en 15 konijnen werden in beslag genomen. „MAG IK UW BEURS EVEN VASTHOUDEN." Dinsdag werd er bij den 80-jarigen J. B. aan de Boezemkade te Rotterdam gebeld. Het bleek een ongeveer 30-jarige zigeunerin te zijn, die begon met te verklaren, dat zij „uit den hooge' was gezonden, waarna zij den man overstelpte met bijbelteksten. De man raakte daardoor zoo beduusd, dat hij, toen de vrouw hem plotseling vroeg, of zij even zijn beurs mocht vasthouden, werktuigelijk aan het verzoek voldeed. De vrouw haalde een dubbeltje uit de beurs en gaf, onder het prevelen van bijbelteksten, drie kruis jes met het geldstuk over de beurs. Daarna haai de zij uit een ander vakje een gulden, waarmee zij hetzelfde deed. Toen vroeg zij of de man nog meer geld in huis had, maar de man was inmid dels wat van den schrik bekomen en zei „Dat verdraai ik." De vrouw is daarop haastig ver dwenen. Toen de man het geld in zijn beurs na telde, ontbraken er 2. VAN RAADHUIS TOTt MANUFACTUREN WINKEL. Het öude Raadhuis der gemeente Sassenheim is onderhandsverkocht aan den heer P. C. Mei man aldaar, die het voor de uitbreiding van zijn manufacturenzaak zal inrichten. GEWELDIGE HARINGAANVOER I!E IJMUIDEN. Een drukte zooals er Woensdag aan den af slag te IJmuiden heerschte, heeft men nimmer gekend. Elk jaar komen er om dezen tijd Engel sche stoomdrijfnetvisschers, zg. drifters binnen, aangezien de haring zich op betrekkelijk gerin gen afstand van de Hollandsche kust ophoudt. Doordat er thans in Engeland een teveel aan ha ring is, komen bovendien vele van deze vaartui gen, die anders naar Engeland gaan, naar IJ mui den. Woensdag waren er ongeveer 60 a 70 bin nen. De aanvoer wordt geschat op ongeveer één millioen K.G. Men kwam handen te kort om de visch te verwerken de ijsfabrieken konden niet voldoende in de behoeften voorzien, terwijl het ook met het zout en de tonnen af en toe vastliep Per spoor werden dezen dag 80 wagonladin gen naar binnen- en buitenland verzonden. HET GEHEIM VAN DE W. C. Een vrouwelijke Sherlock Holmes. Een vermakelijk zaakje voor de rechtbank te Rotterdam. Rondom en in de W.C. achter den winkel van den echtgenoot van mej. A. A. Hordijk is het eens warm toegegaan. Dat kwam zoo De dienstbode, de 34-jarige J. G. S., werd door den winkelier niet erg vertrouwd. Hij had al eens tegen zijn vrouw gezegd Die Jeanne.nou pas op TJelkens miste de winkelier geld uit de toon banklade. Mej. Hordijk zo-u nu ook eens oplet ten. Op een gegeven oogenblik kwam ze dan ook tot de ontdekking, dat er een tientje verdwe nen was. Even tevoren had zij het eeld nog in de toon banklade zien liggen. Zij ontdekte het, en ze snelde naar de W.C., waar Jeanne, zich juist had ge-installeerd, toen mej. Hordijk teekenen van ongerustheid gaf. Ben je klaar, Jeanne vroeg mej. Hordijk, terwijl ze met dreigende oogen voor de W. C.- deur stond. Jeanne achter de dichte deur, gaf geen ant woord. Ze scheen het benauwd te hebben. Jeanne, nu moet ik riep mej. Hordijk. Jeanne zei nog altijd niets. Ze had al lang klaar kunnen zijn. Toen deed ze de deur op een kier en riep Neen, d'r af, gauw wat. Je hebt er nu lang genoeg opgezeten. Even wachten, mevrouw. Het haakje ging er weer op en mej. ITcrdijk hoorde toen tot haar schrik, dat de dienstbode papier verscheurde. Dan werd het stil. De trek ker werd overgehaald. Daar gaat m'n tientje, dacht mej. Hordijk, die snel de W. C. binnensprong, toen de dienstbode er af was. Zij keek in den bak en zag een snip pertje drijven. Warempel, het kon van een brief je van tien zijn. Maar op het W. C. matje deed de vrouwelijke Sherlock Holmes een nog belang rijker ontdekking. Daar vond zij drie kleine snip pertjes en ja, die waren evident afkomstig van een briefje van tien. De snippertjes waren ter rechtzitting aanwe zig. De president, mr. Canes, wees er getuige op, dat zij de snippertjes kon opzenden naai* de Nederlandsche Bank met verwijzing naar het vonnis in deze zaak. De mogelijkheid bestaat dan, dat haar het tientje wordt terugbetaald. Het op zichzelf waar delooze papiertje immers, is aan de circulatie onttrokken. De dienstbode bleef pertinent ontkennen, al hoewel de president er haar op wees, dat ze zoo doende de kans op een voorwaardelijke veroor deeling verspeelde. DE DUITSCHE KROONPRINS. Den 9den November was het 5 jaar geleden, dat de Duitsche Kroonprins Wilhelm, die sinds den wapenstilstand als toegelaten vreemdeling onder bepaalde voorwaarden in Nederland gast vrijheid genoot, plotseling ons land verliet om naar zijn „Heimat" terug te keeren. Een evenement, dat niet nagelaten heeft de aandacht van de wereld en niet het minst van de officieele wereld te trekken. Een korte herin nering der feiten moge hier op zijn plaats zijn. November 1923. Terwijl de dagbladen de aan dacht van het publiek vragen voor politieke ge beurtenissen van uiteenloopenden aard en voor het naburige Duitschland, hetwelk economisch geheel verwoest, naar alle kanten om hulp schreeuwend, een tijdperk van nog grooter moei lijkheden, welke de separatistische beweging in Rijnland met zich bracht, tegemoet ging, treedt plotseling de persoon van den als het ware ver bannen zoon van den voormaligen Duitschen heerscher cp den voorgrond. Aanvankelijk werd in de pers de mogelijkheid van zijn terugkeer naar Duitschland besproken. Kort daarop kwamen de berichten uit Berlijn, waaruit bleek, dat van een principieel verzet der Duitsche regeering niets bekend was, gevolgd door de berichten in eenige buitenlandsche bla den over de waarschijnlijkheid van het vertrek, welke niet nalieten de noodige stof op te laaien, waarbij er bjj de Entente-regeeringen op aange drongen werd stappen te doen bij de Nederland sche Regeering om het vertrek te verhinderen, en terwijl men reeds doende was het publiek voor te bereiden op een mogelijk ingrijpen der Entente Mogendheden kondigden de avondbla den van 9 November 1923 aan, dat Kroonprins Wilhelm in den vroegen ochtend van dien dag Wieringen voor goed had verlaten en zich reeds in Duitschland bevond op weg naar zijn kasteel te Oehls in Silezië. En als toegift op de vermelding van deze ge beurtenis het bericht, dat de gezanten der En tente Mogendheden Frankrijk, België, Enge land, Italië en Japan zich te kwartier voor twaal ven in den ochtend bij den Minister van Buiten landsche Zaken hadden aangediend en een nota hadden overhandigd. De heer van Earnebeek liet De een blijft de roem van het oude zingen, De ander zoekt steeds naar nieuwe dingen, Maar oud boven nieuw, of andersom, Wat 't BESTE is, daar gaat het om Ver. Omhoog. de heeren niet lang in het onzekere door hun mede te deelen, dat de Kroonprins inderdaad vertrokken was cn de Nederlandsche Regeering zich tegenover niemand verbonden had dit ver trek te beletten. De pennen kwamen in beweging Fransche en Belgische, doch ook vele Engelsche en Amerikaansche bladen, bliezen om het hardst alarm, waarbij niet nagelaten werd op de „com- plicité du Gouvernement Néerlandais" te wijzen. Zoo ooit dan was er hier storm in een glas water Doch ook de Nederlanders zelve, een enkele in gewijde uitgesloten, bracht het bericht niet wei nig verrassing. Het geheel was met een waas va*>l geheimzinnigheid omhuld, en met gretig heid werden de nadere bijzonderheden verslon den. Het verhaal was inderdaad romantisch. Nadat daags te voren Burgemeester Kolff van Wieringen, vergazeld van den brigadier van Po litie Admiraal ,op Wieringen in stilte de noodige voorbereidingen hadden getroffen, verschenen lang vóór het aanbreken van den dag te Ewijck- sluis 2 Durkopp Auto's met gedoofde lichten, welke een geheimzinnige zending te vervullen hadden. Op een ongewoon vroeg uur, half vijf in den duisteren ochtend, komt onverwacht de postboot uit Wieringen, waarop zich bevonden de Kroonprins met zijn adjudant majoor von Muldner, gepakt en gezakt. Reizigers en bagage worden in de gereedstaande auto's overgebracht en voordat iemand, zelfs in de naaste omgeving er de lucht van heeft, bevindt de Kroonprins zich op Duitsch grondgebied. In volle vaart en met volle lichten van Van Ewijcksluis vertrok ken, ging het in de richting van de Duitsche grens. Ongeveer 10 uur wordt gestopt voor de wo ning van den heer H. in de Borneostraat te Alme lo, waar het ontbijt gebruikt wordt en te 12 uur is het een voldongen feit: de Kroonprins is voor goed vertrokken." EXTRA VRIJE DAGEN. De dagen vóór Kerstmis en Nieuwjaarsdag. In verband met het dit jaar vallen van 24 en 31 December op Maandag moet het in de pedoe- ling van verschillende werkgevers liggen op die dagen hun bedrijven stop te zetten. Zij heb ben van dat voornemen kennis gegeven aan de Arbeidsinspectie, met het verzoek het daardoor ontstane verzuim door overwerk te mogen inha len. In de maand December zou dan de werktijd met een half of één uur verlengd moeten worden al naar gelang een of twee dagen vrijaf wordt gegeven. De directeur-generaal van den Arbeid heeft dienaangaande de meening der verschil lende vakcentrales gevraagd. DE S.D.A.P. EN DE DIENSTWEIGERING. De heer A. Groenestein, s. d. raadslid te Zeist heeft als zoodanig bedankt en trad uit de S.D.A. P. naar aanleiding van de houding der partij ten opzichte van zijn standpunt inzake dienst weigering. De Zuiderzeesteunwet. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig" verslag over het wetsontwerp tot wijziging hoofdst. IX der Staats begrooting voor 1929 merkt de minister van Wa terstaat naar aanleiding van een in de afdeeling gemaakte opmerking op, dat de minister in het algemeen niet kan deelen de meening, dat op de beslissing op aanvragen om voorschotten lang zou moeten worden gewacht. Het totaal aanvragen om voorschotten waarop 'n eindbe slissing is genomen, bedraagt 167. Hiervan wer den in 49 gevallen beslissingen ten gunste van de aanvragers genomen. PROVINCIAAL NIEUWS. HOORN. Na j aars veemarkt. Het is Woensdag weer geweldig druk geweest op de gropte na jaarsveemarkt te Hoorn lange rijen koeien wa ren dit jaar voor het eerst opgesteld op» de Veemarkt, waar een vierdubbele rij was ge maakt. De kramen en tenten, die anders hier stonden, waren verhuisd naar de Turfhaven, waar ze tot bijna aan de Gouw stonden. Toch was het aantal aangevoerde dieren iets minder dan vorig jaar toen was het aantal 3507, dit jaar kwam mén tot 3264. In de eerste olhtenduren was het over het al gemeen stil met de markt doordat de uitvoer stil staat zijn uit den aard der zaak de prijzen niet hoog, maar in vergelijking met het vorig jaar waren ze toch niet kwaad. De melkkoeien golden toen 240450, thans 250400. Om 10 uur ongeveer kwam er een goede keer in de koop lust en werd de handel vlug, zoodat om 1 uur het meeste vee wel verkocht was. De kalveren, waarin de handel eerst bijna stil stond, waren op dat uur allemaal verkocht. De prijzen der kalveren waren vorig jaar 400 tot 150, dit jaar 50—140. Het weer werkte den geheelen dag mee, om een goeden geest te bewaren toen 'smorgens het vee werd geplaatst gutste de regen, maar dat werd spoedig beter. GEMEENTE WIERINGEN. POLITIE. Verloren een autodeken. Gevonden een Hondenpenning. Inl. bij den Gem. Veldw. Ontwikkelings - avond. In de Doopsgezinde kerk te Hippolytushoef werd j.1. Donderdaga vond een bijeenkomst gehouden door de Doops gezinde Zusterkring met als genoodigden de Doopsgezinde Jongerenkring, de Hervormde Zus terkringen en de Vrijz. Christelijke Jeugdbond, benevens eenige genoodigden. De presidente, mevr. N. de Haan-Rempt opende met een harte lijk welkom en het deed haar genoegen dat trots het slechte weer zoovelen waren opgekomen. Daarna gaf zij het woord aan Mej. Em. de Boer uit Alkmaar tot het houden eener lezing. Mej. de Boer had voor dezen avond gekozen Duike laartje" (verkrijgbaar in den boekhandel van Corn. J. Bosker, Red.) door G .van Nes Uilkens. Vol aandacht werd de keurige vertolking ge volgd. In de pauze werd een kopje thee rondgediend en enkele liederen gezongen, terwijl mevr. E. Wagemaker - de Wit, begeleid op het orgel door Ds. Van der Veen een paar liederen zong, welke buitengewoon voldeden en zoo men terecht sprak „dat is een perzik, die naar meer smaakt Met een toepasselijk woord van Ds. Van der Veen, welke dank bracht aan mej. de Boer voor haar mooie lezing en aan de overige medewer kenden tot het welslagen dezer avond werd de bijeenkomst gesloten. Ongelukkig aangekomen. De bestuurder S. B. van de bestelwagen der Coop. Verbruiksvereen. „De Tijdgeest" te Winkel had het ongeluk door de duisternis bezijden de treeplank van z'n wa gen te stappen, zoodat hij op den grond viel. Hij bezeerde zich daarbij zoodanig aan èen der wielen dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen en geen dienst meer kon doen. De wagen met inhoud werd door inspec teur Van der Wal overgenomen, die tijdelijk de wijk Westerland zal bestellen BREEZAND-NIEUWS. Zondag a.s. heeft op het Breezandterrein een belangrijke wedstrijd plaats, dan komt Wieringerwaard I op bezoek. Dus komt hier het a.s. kampioenschap in ge drang. Breezand en Schagen bezetten op het oogenblik de bovenste plaats met 7 punten uit 4 wedstrijden, gevolgd door Wieringerwaard met éen punt minder. Wie van beiden deze wed strijd verliest is dus voorloopig uitgeschakeld. Dus B. wacht een zeer zware taak, want de rood- broeken zijn niet vooi de poes en beschikken o- ver een geducht elftal Een gelijk spel zou ons dan ook al bevredigen, dus aanpakken en geen moed verloren ook al maakt W. de eerste goal. Br. speelt om 2 uur met de volgende opstelling P. Post Hendrikse Tr Post Pot Hoep Jac. Wiggers Weijers, L. Wiggers, Bakker, Velthuis, Meeldijk. Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door Br. II S.V.S. 3 welke om 12 uur speelt. Dit elftal zal ook weer een zware wedstrijd hebben. Dus jon gens op tijd, en niet tijdens de wedstrijd het elf tal veranderen, dan komt er nooit een goed ge heel. Mooi weer en een groote belangstetlling, want de kas is leeg. Steunt onze voetbal door donateur te worden. W. SUCCES-NIEUWS. Zondag krijgt Succes I bezoek van Texel II. Dit beloofd een mooie wed strijd te worden, want het Texel-elftal is heel wat zwaarder geworden en wist Zondag 1..1 zelfs met 71 te winnen van W.G.W. 2. Als wij ons niet bedriegen zullen de S.'ers Zondag wel een drukke dag hebben. Aanvang der wedstrijd 1 uur. Succes II gaat naar Helder om 10.45 en zal daar een lang niet gemakkelijke wedstrijd spe len tegen W. G. W. 3. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 15 Nov. 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 12 Paarden 100 a 225 3 Stieren 165 a 240 45 Geldekoeien (mag.) 140 ft 310 90 Geldekoeien (vette) 250 ft 405 10 Kalfkoeien 200 a 340 114 Pinken 150 ft 200 81 Graskal veren 40 b 90 48 Nucht. kalveren 12 a 26 144 Schapen (vette) 37 ft 45 305 Overhouders 26 a 35 3 Bokken en geiten 4 ft 10 33 Var kens (mag.) 24 a 32 103 Varkens (vette) per Kg. 0.72 a 0.74 106 Biggen 12 a 20 42 Ko nijnen 0.50 ft 3 100 Kippen 1 a 1,50 Hanen 0.50 a 2 418 Kg. boter 2.20 ft 2.35 per Kg. Aanvoer 9072 Kipeieren. Prijzen gewogen en geschouwd 52-54 Kg. 9.40 ft 10 55-57 Kg. 10.50 a 11 58^60 Kg. 11.30 ft 12.10 61-63 Kg. 11.50 a 12.20 Ongewogen Bruin f 11 ft 11.80 Wit 10.60 ft 11.70; Klein 8.40 ft 9.30; Gem. ƒ11. 694 Eendeieren f 6.10 a 6.30. EIERVEILING, HELDER, 15 Nov. 1928. Aangevoerd 5200 stuks Kipeieren. Prijzen Bruin 9.50 a 11.00 Wit 9.00 a 11.50 Kleine 6.80 ft 8.30 Aangevoerd 103 Eendeieren, 5.90 per 100 stuks. HERV. GEM. Westerland voorm. 10 uur Ds. van Beek. Den Oever nm. 2 uur Ds. Van Beek.. 22 Nov. HALF ACHT Herv Zusterkr. te Oosterland. DOOPSGEZ. GEM. Hippolytushoef v.m. 10 uur Ds. Van d. Veen. (Collecte met open schaal.) Stroe nam. 2.30 Ds. Van der Veen. Dinsdag 20 Nov. D. G. Zusterkring. EVANGELISATIE: Kapel den Oever v.m. 10 uur de Heer Bosma. H.hoef nam. 7.30 de heer Bosma. Geref. Kerk Beltstraat. 's Morgens 10 uur Ds. Bos van Monnikendam. Heilig Avondmaal. 's Middags 3 uur dezelfde. Busdienst vanaf Den Oever. ADVERTENTIëN. S2SS2J* f Den I7den November as. g hopen onze geliefde Oom en Tante J. TJJ8EN g s H TIJSEN- Wiegman 2 hunne 50 jarige Echtver- j| eeniging te herdenken r Dat zij nog menig jaar *0 met elkander in gezondheid g mogen leven is de wensch a van de familie SCHELTUS. £3 H.-hoef, Wieringen 6 H November 1928 Den 17den November a s. g hopen onze geliefde Oom ra en Tante S J. TIJSEN R en H. TIJSEN-Wiegman S hunne 50-jarige Echtver- Cf eeniging te herdenken. j[ S Dat zij nog menig jaar Z met elkander in gezondheid k mogen leven is de wensch Z 8 van de famitie's STIISEN STAPEL SCHELTUS. Westerland, Wieringen ra I November 1928. K Op Zondag 18 No r. 9 hopen onze beste Oudtn dirk koorn 2 en i trijntje vreqat 1 hunne 40-jarige echtver- eeniging te herdenken, M. BOSKER- Koor» 9 C. BOSKER. G. KAAN-Koorn. D N. KAAN. |b. KOORN. M. KOORN- H Berkemeijer. C N KRIjOER-Koorn. P H. KRIjGER. HENDR. KOORN Wieringen, Nov. 1928. QS6S!7^«i;E&aS P-ras» Op Zondag 18 Nov. ai hopen onze lieve Opa ei Opoe DIRK KOORN en TRIJNTJE VREGAT hunne 40-jarige echtveree- niging te herdenken. TRUU5. GRETA. PIET. KATRIEN Wieringen, Nov. 1928 st&z exesss nswieai

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2