als geweken worden beschooiwd. Minder ernstig, doch tot groot ongerief van de burgerij en de Zuiderzeewerken waren Vrijdag en Zaterdagavond de storingen in het net van 't P.E.N. Vooortdurend werd de 'stroom geruimen tijd onderbroken. En aan 't dorp dacht men aan vroeger, aan de kleine Centrale en aan Piet, de machinist. Wat werd er toen gemopperd en ge scholden, als er toen eens storing was. Ja, als 't P.E.N. er maar kwam, dan zou 't wel beter gaan, zuchtte men toen, want daar is nooit geen pech! En nou zuchtte men weer, nu niet tegen de klei ne Centrale en kleine Piet, maar tegen 't groote P.E.N., maar in Bloemendaal hoorden ze de zuch ten niet GEMEENTE WIERINGEN. De inlevering van de militaire goederen zal voor deze gemeente plaats hebben op 3 Dec. a.s. in het Raadhuis alhier. ■h Door het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn van 1 Febr. tot 1 Nov. geplaatst 65 bakschippers, 113 grondwerkers; 42 timmer lieden; 27 metselaars; 23 stokers en dekknechts; 15 steenzetters; 4 schilders; 3 electriciens; 2 loodgieters; 2 stucadoors; 2 opperlieden; 1 smid 1 barbiersleerling; 1 jongste bediende; 3 dienst boden; en 1 hulp in de huishouding. Op 1 Nov. j.1. waren nog ingeschreven 9 pers. Mond- en klauwzeer: Den laatsten tijd zijn weer verschillende nieuwe gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd en wel bij vee van: Jb. Kuut, Stroeërweg 27; M. Heijblok, Akkerw. 2; Jb. Kool Cz., kerkw.. 4; C. Kool, Akkerw. 13; J. Koorn Cz., Elft 28; P. Hellingman, Hofstr. 22; en S. Snooij Sz., Gemeenelandsw. 8a. Verkoop alcoholhoudende dranken. Aan de Vereeniging van M.U.Z. -personeel is door B. en W. verlof ingevolge de drankwet verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, ando ren dan sterken drank voor het sociëteitsge bouw te Den Oever. Bouwvergunningen. Door B. en W. is aan M. ten Bokkel vergunning verleend voor het bou wen van een woonhuis aan den Akkerweg; aan C. Russelman tot het vergrooten van een woon huis aan de Nieuwstraat; aan W. Pathuis en R. Haaksma tot het bouwen van een dubbele woonkeet te Oosterland en aan K. Wit vergun ning ingevolge de hinderwet voor het oprichten van een broodbakkerij met heeteluchtoven te Zandburen. Het is mis. Naar wij vernemen zal voor den schoolbouw te Hippolytushoef door het rijk geen subsidie worden verleend. Een gereformeerde kerk te Den Oever. Naar wij vernemen zal het volgend jaar te Den Oever een Gereformeerde kerk worden ge bouwd. Dure woningen. Men meldt ons dat een arbei dersgezin uit Zeeland waarvan de vader en twee zoons alhier bij de Z.Z.-werken, hun bezigheid hebben, een der woningen van het complex van den heer Tijsen aan de Hofstraat te Den Oever is gehuurd voor de som van 12.- per week. Naar wij vernemen wordt vanwege de M.U. Z. al het drijvend „materiaal te Den Oever" en de „Oude Zeug" in de werkhavens gehaald en opgelegd. De tijding van het overlijden van metse laar Grooff van den Helder, veroorzaakt door een val in de Sluisput te Den Oever alhier ver wekte hier onder de arbeiders bij de „Trio" alge- meene deelneming. J.1. Zaterdag na afloop der werkzaamheden vormde zich onder de bazen en arbeiders een Comité om den overleden makker een blijvende blijk van vriendschap aan te bie den. Door de arbeiders van de „Trio" en het rijkspersoneel werd te zamen 60 bijeengebracht voor een gedenksteen op zijn graf, terwijl door- het bazenpersoneel 40.- werd geschonken voor een krans. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Heer Redacteur, Gaarne een klein plaatsje voor het volgende Het is mij gebleken, dat bijna alle courantenbe richten over ODgelukken, die te Wielingen plaats vinden -al of niet bij de Zuiderzeewerken - 6f schromelik over dreven aijn of voor een gioot deel op fantasie d. i. leugenberusten. Waar in de Wieringer Courant ▼•in j.1. Vrijdag weer een dergelik bericht voorkomt 6D daaruit tevens gelezen kan worden, dat de getrof fene, door het niet direct ter plaatse zijn van deo geneeskundige", misschien Dadeel zou hebben kunnen ondervinden, dient deze zaak even rechtgezet, Donderdagmiddag half drie geraakte de Ttio-arbeider Tijssmg met zijn hoofd tussen de locomotief en een kipkar. Hij zou volgens bedoeld bericht bewusteloos zijn weggedragen en 's avonds half acht nog niet „bij kennis" zijn gekomen! Op zich zelf is dit a! heel onwaarschijnlijk, wam indien iemand ten gevolge van een ongeluk zijn be wustzijn verliest wordt hij direct, zo hij tenminste niet te Wieringen woont, naar een ziekenhuis ver roerd, maar de juiste lezing vau dit geval is, dal getroffene in het geheel niet buiten bewustzijn is ge weest, m a.w. het ongeval was volstrekt niet zo ernstig Getroffene is op mijn advies een nacht in het zie kenbarakje verbleven en volgende middag weer lo pende naar zijn keet gegaan. Wat betreft de tijdsduur tussen het ongeval en hei verlenen van mediese hulp dient te worden opgemerki dat bij inderdaad ernstige ongevallen, zoals b v.oe daj te voreu bij de bovenbouw der sluizen gebeurde, m verschillende teletoonkautoren vau Wieringen wurdei opgebeld indien ik niet tuis ben - en een pear abonné'; hier en daar worden veizocht mij aan te houden. Binnen 10 minuten beu ik dan meest gevangen en spoedig daarop ter plaatse. Waar bovenstaaod ongeval echter in 't geheel r.ie dringend ernstig was (de pat. hoefde zells niet ver bonden) en getroffene bovendien onder toezicht stom van eec gediplomeerd verpleger, bij de Trio wei kzaam werden ooit geen pogingeD aangewend mij op boven beschreven wijze te zoeken zodat een klein uur ver liep voor ik te Den Oe"er was en getroffene zag. Dat deze van een eo ander géén schade ondervond, zal ieder nu wel duidelijk zijn Ten slotte nog dit; Ik ben gaarne bereid ieder die een verslag van een nugeluk in een courant wil laten opoeinen en het juiste er van niet weet, even in te lichten. Ik doe dit liever dan er later misleidende verslagen van te lezen in onze Wieringer Met dank voor de plaatsing, DE GROOT, arts Wieringen. Wieringen, 26 November 1928 Mijnheer de Red. Beleefd verzoek ik onderstaand schrijven in u blad te willen plaatsen. Verleden week op den praatavond van de Holl. Maatschappij van Landbouw, Afd. Wieringen, over de bemesting, maakte de Heer Velders de opmerking, dat het nu van veel belang was een bespreking te houden, omdat het lage land nu goed ontwaterd werd door de electrische bema ling. En als men dan in gedachte alles n-og eens nagaat en men ziet de resultaten hier van de electrische bemaling dan zal die ontwatering erg tegen vallen. Wij hebben een heelen drogen zo mer en nazomer gehad, toen was alles heel mooi. En men zag de boeren al vroeg met mest en kunstmest rijden in de koog. Het is nu een veer tien dagen of drie weken wat natter geworden, en wat ziet men nu Het lage land staat reeds onder water. Is dat nu die goede bemaling Nu vraag ik mij af wat scheelt er nu toch aan. Zijn de boeren hun slooten niet goed Doet de mov- naar zijn werk niet goed Of is de motor niet goed Ik geloof, dat de boeren de schuld toch niet toekomt want er is al heel wat gesloot, dus er is waterberging genoeg. En de molenaar dacht ik, dat die ook zijn plicht nog al goed waarnam, hoewel ik de 26 November 's avonds ongeveer acht uur tot de ontdekking kwam, dat er niet gemaald werd, dus dat was eigenlijk niet in orde en dat met water op het land En als de motor nu geen waterverplaatsing genoeg heeft, dan i? het toch aan te bevelen om zoo gauw mogelijk een betere aan te schaffen die meer water ver plaatst. Want wij zijn er nu niet meer mee .tevre den, dat het land nu nog onder water zit. Verder hoop ik, dat het dagelijksch bestuur van het Heemraadschap hier rekening mee houdt, om verdere moeilijkheden te voorkomen. P. VEERDIG. Westerland Wieringen. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Balans van de stormweek, Ellendige toestanden in het visschersbedriji. De Zuiderzeesteunwet. Als we deze week weer de belangrijkste ge beurtenissen willen hespreken, komt wel in de 'eerste plaats in aanmerking de storm met al zijn gevolgen. Hoewel het natuurlijk ver buiten onze provincie en zelfs buiten ons land heeft ge stormd, schijnt het toch wel, dat speciaal Noord- hollend er ditmaal van gelust heeft. Althans voer zoover op het tijdstip, waarop we dit schrij ven, is na te gaan. Even een korte opsomming. Nabij Don Helder niet minder dan vier scheepsrampen. Het geval van de Grieksche boot „Eugenia", die bijna in de stad is terecht gekomen is wel zoo algemeen bekend, dat we hier niets verder over hoeven te zeggen. Op de Zuiderhaaksgronden bij Callans- oog liep kort daarna, Zaterdagmorgen, de Duit- sche „Stettin" vast, die naderhand door de sleep boot „Drenthe" moest worden binnengesleept. Zaterdagmiddag weer een nieuw geval de Zweedsche houtboot „Garm" nabij Eierland. Dit schip is later door twee sleepbooten te Ter schelling binnengebracht. En Zaterdagavond voor de verandering weer één ten Zuiden van Den Helder een Finsche lichter „Peter", moest door de bijbehoorende sleepboot worden achter gelaten en later door de „Friesland" worden bin nengesleept. Bij dit laatste ongeval zijn niet minder dan zes menschen gewond, die allen in het marine-hospitaal zijn opgenomen. Zooals vanzelf spreekt, is zoowel de beman ning der verschillende sleepbooten als van de „Dorus Rijkers" geweldig in het touw geweest. De lofzangen op de Hollandsche zeelui beginnen wat afgezaagd te worden, maar het volgende ar- beidslijstje van de „Dorus Rijkers" zegt toci. heel wat Vrijdagavond half twaalf naar de „Eugenia" Zaterdagmorgen zes uur binnen half zeven naar de „Stettin" tien uur. binnen 's middags één uur naar de „Garm" elf uur 's avonds binnen Zaterdagnacht twaalf uur naar de „Peter" om half vier weer binnen. Daar hoeft niets meer aan toegevoegd te worden Om verder te gaan met onze opsomming bij Zandvcort is Zaterdag de ^Duitische "Heinrich Podeus" op de kust geslagen Zondagavond is in dezelfde buurt de „Rüdelsheim" gevolgd. Bij Ameland, waar men bezig was, het in de vorige week gestrande schip „Malmö naar binnen tc slepen, moesten zoowel de schepelingen, als de bergers (waaronder de Heer Doeksen van de Ber gingsmaatschappij van dien naam) door de Hcl- lumer reddingsboot afgehaald worden. Op Ame land was men verder bang voor doorbraak van de duinen, doch tot heden schijnt die vrees niet bewaarheid. Op Terschelling is reeds een door braak, n.1. van den Zuiderzeedijk ten Oosten van Midland. Hoewel er geen direct gevaar was, wa ren toch Zate rdag vijftig arbeiders bezig liet gal te stoppen. Ook op de Zuiderzee zijn verschillende sche pen in nood geweest. Te Enkhuizen zijn achter eenvolgens binnengebracht twee Ransdorper botters en een jol, die alle, n ir» nood hadden verkeerd, terwijl naar Amsterdam is gesleejpt de „Stellendam 54", met gebroken mast. Met deze korte en onvolledige opsomming, waarbij we nog zouden kunnen voegen de vele kleine ongelukken, als daar zijn mislukte leest avonden door lichtstoring (we hebben deze week weer volop kunnen genieten van de voordoek'i, der bovengrondsche leidingen in 't water ge waaide fietsers, catast rofes in kippenhokken (we lazen van gvallen, dat een groot aantal van die arme beesten verdronken of onder in elkaai stortende hokken verpletterd werden), met deze opsomming dan is voor onze provincie de voor- loopige balans opgemaakt, 't Is welletjes zoo 'toevallig lazen we kort na al die stormhcrich- ten in onze groote bladen een ar tikel ovei de toestanden in de Zuiderzeevissclierij. Ei. weer eens trof ons toen de fe de tegenstelling tu? schen de groote gevaren van het visschersbedriji en de ellendig kleine opbrengst. In dit artikel werd speciaal geschreven over de toestanden in Elburg, maar vermoedelijk is het in andere plaatsen niet veel beter. Cijfers worden daar ge noemd, cijfers die aantoonen, hoe volwassen knechts gemiddeld zes gulden, eigenaars van een schuit zeven of acht gulden thuis brengen. Let wel, gemiddeld. Dit zijn dus geen bedrage?, uit slechte weken, waartegenover betere uitkom sten staan, neon, het zijn de gemiddelde jaarcij fers. De visschers klagen bovendien, dat door de Zuiderzeewerken aan den Zuidwal het water te zoet wordt en de visch wegblijft. Wat dus wil zeggen, dat dit hongerloontje nog kleiner wordt. En de Zuiderzeesteunwet dan Ja, die wet is ook nog lang niet in orde. Wat ook niet te ver wachten was, gezien de buitengewoon moeilijke zaak, die zij te regelen had. Zooals hekend, is een van de meest gewenschte aanvullingen die betreffende de schadeloosstelling voor waarde vermindering van schip, netten enz. Daar het onderzoek naar de mogelijkheid hiervan niet erg vlug van stapel loopt, heeft het Tweede Kamer lid Duymaer van Twist thans aan den Minister vau Waterstaat enkele vragen hieromtrent ge- ste\j^Het antwoord van den Minister is nog niet bekend. Het staat echter wel vast, dat de steun- wet binnen afzienbaren tijd gewijzigd en aange vuld zal worden. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joannes, z.v. A. J. Bijwaard en van M. Bakker; Louwerens, z. v. C. Borst en van D. Hoep Willem Frederik, z.v. P. Lubbert en van G. van Vliet; Grada, d.v. J. Schoute en van G. Fakkert; Tjrijntje, d.v. J. Sweris en van A. Raven. Ondertrouwd, getrouwd en overleden: geene. Naar wij vernemen zal a.s. Zaterdag 1 Decem ber in de kleine zaal van „Veerburg" door kin deren der hoogste klassen van School I worden opgevoerd het kindertooneelsepl ..Het Gouden Kleedje" door J. Buma-Has te O. Knollendam. De toegang is vrij, slechts zal tot bestrijding der onkosten een tekstboekje voor 25 et. verplich tend worden gesteld. De bedoeling is het too- neelstnkie, dat gecostumeerd wordt gespeeld, don eersten keer op te voeren voor ouders met kinderen en genoodigden, een tweeden keer te gen entreé voor belangstellenden. -- SpCKirbuurt. Zondagavond gaf de R.K. Volks bond een besloten feestavond voor leden en do nateurs in de zaal van Kossen, die geheel was bezet. Door de tooneelvereeniging van Den Hel der werd opgevoerd „Een Paardrnmiddeel" of Gebroeders van Buuren, grossiers in manufactu ren. vroolijk spel in 3 bedrijven door Gerard Nie- len. Op uitnemende wijze werd dit kluchtspel ten tooneele gebracht en de vele koddige momenten deden de zaal telkens daveren van 't lachen. De spelers verwierven dan ook na iedere acte een daverend applaus; de bezoekers hebben vol op genoten. -- D.O.K.E.V. Zondagavond gaf de gymnastiek vereeniging D.O.K.E.V. een uitvoering in de klei ne zaal van „Veerburg." Ondanks het slechte weer, was de opkomst zeer bevredigend, wat ze ker wel toegeschreven mag worden aan den goe den naam der vereeniging. „We hebben hier in Anna Paulcwna maar één D.O.K.E.V. hoorden we een juffrouw zeggen, die ook 'n heele dobber met de storm had gehad •om er te komen, daar ga ik altijd naar toe Zooals die juffrouw dat met overtuiging zei, zoo waren er zeker notg wel tientallen van dezelfde go dachte. Het programma was ook nu weer uitne mend verzorgd en D.O.K.E.V. heeft als ouderge woonte weer prachtwerk geleverd. Op 't kantje af I Door den hevigen storm ?>- gejaagd stond Zondagavond het water in de Mc- lenvaart nabij de kleine Sluis zoo hoog, dat men het ergste voor 'n overstrooming begon te vreezen Met man en macht werd aangepakt om op de laagste gedeeltes van den weg dijkjes op te zet ten. Zoo kon men gelukkig 't water keeren. Nu heden Maandag was het water gezakt. Ook nabij „Zeeland" in den Oostpolder heeft men door haastig dammeii op te werpen het wa ter kunnen keeren. Door het aanpakken ter elf der ure is Anna Paulowna dus voor een nieuwe overstrooming gespaard gebleven. Politie: Verloren: bruin lederen tasch m. inh. PROVINCIAAL NIEUWS. VEENHUIZEN. De heer V., wagenmaker al hier, hoorde, terwijl hij in zijn kamer zat, in zijn werkplaats een verdacht geknetter. Toen hij er een kijkje ging nemen, ontdekte hij tot zijn greo ten cchrik, dat de krullen en een deel der werk bank in brand stonden. Ijlings werden de buren gewaaraschuwd, die allen met een emmer gewa pend, ter hulpe snelden en met vereende krach ten gelukte het hun de vlammen te dooven. Dit was zeer gelukkig, daar de sterke stormwind zeer ongunstig was voor alle helende perceelen Ware het binnenbrandje niet tijdig gebluscht, dan was waarschijnlijk een groot gedeelte van de Buurt in de asch gelegd. Een onvoorzichtig heid bij het rooken van een pijp schijnt de oor zaak te zijn. URSUM. Zaterdagmiddag circa 1 uur werd een twee persoonsauto, merk Citroen, nadat de eigenaar juist was uitgestapt op den grooten dijk in deze gemeente door een rukwind van den dijk geslingerd, waardoor de auto in flinke vaart de helling afreed en in een sloot terecht kwam. Door eenige ingezetenen weid hij er uit getrok ken en op den dijk gebracht, waardoor de auto, die weinig schade had gekregen, op eigen krach ten wederom verder kon. Urk onder water. Van het eiland Urk is onge veer 3 5 gedeelte, het omkade weiland, over stroomd tot den weg benoorden het dorp. Met w oeste kracht beukten de golven het paalscherm Van het toch al kleine plekje in het midden dor Zuiderzee steekt thans alléén het hoog genoeg ge legen dorp boven de golven uit. Marken overstroomd. Maandagmorgen is het eiland Marken overstroomd. Reeds Zondagavond begon het water op te zetten, zoodat vele bewo ners naar de zolderverdiepingen van hun huizen moesten vluchten. Het geheele eiland staat on der water; ook de hoog gelegen kerkbuurt. OUDE MAN ERNSTIG MISHANDELD. Daarna zijn bed in brand gestoken. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een drietal individuen, afkomstig uit de Molen straat te Ginneken, zich toegang verschaft tot het huis van den alleenwonenden 69-jarigen ar beider v. d. Burg, te Ulvenhout. De mannen von den den ouden man te bed liggen en begonnen hem aanstonds op ergerlijke wijze te mishande len. Toen de man na eenige oogenblikken geen toe kenen van leven meer gaf, staken de onverlaten de legerstede in brand en maakten zich, met medeneming van slechts enkele guldons, uit de voeten, den ouden man aan zijn lot ovei'latend. Deze verliet met veel moeite, hevig bloedend en overdekt met vreeselijke brandwonden, zijn bed, schreeuwend om hulp. Omwonenden, op het hulpgeroep haastig toe geschoten, vonden den grijsaard voor zijn bed op de-n grond liggen. Uit enkele aanduidingen, welke de man nog kon geven, is het nu reeds aan de justitie kun nen gelukken en drie laffe daders aan te houden De man is in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het parket uit Breda heeft ter plaatse een on derzoek ingesteld. PREDIKBEUHTF.N. DOOPSGRZ GEM H.hoef Donderdag 29 Nov. 8 uur Ds. Barthel van Twisk. Onderwerp: „Christendom en Oorlog." Voor ieder toegankelijk. HF.HV. GF.M. Donderdag 29 Nova's av. 8 uur V.C.J.B. Gerpf. Kerk Beltstraat. Donderdagmiddag 3 uur Huwelijksinzegening door Ds. H. W. H. v. Andel van St. Pancras. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 26 Nov. 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 64 vette koeien 210 a 400 1 vet kalf 95 29 Nucht. kalv. (slacht) 11 a 29 644 vel te Varkens (zware) per ned. poiid 0.70 a 0.76 Zouters per ned. pond 0.65 a 0.66. RADIO - PROGRAMMA der Eerste Wieringer Radio - Centrale: WOENSDAG HILVERSUM: 10 - 10.15 Morgenwijding. 11.20 Mechanische Muziek. 12.-- Politieberichten. 12.30 - 2.-- Lunchmuziek. 2.30 - 3 Lecrbewerking; 3-4 Maak het. zelf. 5.45-6.15 Landbouw halfuurtje. 6.00 Tijdsein; 6.00 - 7.15 Dinermuziek. 7.15 - 7.45 Gezondheids halfuurtje. 7.45 Politie Politieberichten. 8.05 - 8.35 Lezing; 8.35 Italiaansche Opera. 10 uur Persberichten Vaz Dias. 10.15 - 11 Gramofoonmuziek; 11 u. Sluiting. HUIZEN "j - 6 Kinderuurtje. 6.30 - 7 Fransch beginners, 7-7.30 Engelsch. S uur uitzondavond. uit de Geref. Kerk uit Assen. Muziek, sprekers en zang. DONDERDAG HILVERSUM: 10 - 10.15 Morgenwijding. M.20 Mechanische Muziek. 12.-- Politieberichten. 12.39 - 2.-- Lunchmuziek 4-4.30 Halfuurtje v. Ned. Huisvrouwen. 5.50-6.50 Voorav. Concert; 6.00 tijdsein AVR 7.15 - 7.45 Eng. les; 8.05 Avondconcert 8.10 Concert concertgebouw Amsterdam. Na afloop Radiotooneel „Huiselijk Geluk", too- neelspel in 1 bedrijf. Daarna „Een gouden Brui loft". Blijspel in 1 bedrijf. 10.00 Persberichten Vaz Dias. HUIZEN: 2-i.30 Aardrijkskunde 7-7.30 Boekhouden. 7.30-8 Boekenhalfuurtie 8 Uitzendavond. uit de Luth. Kerk te Deventer. 10 uur Persberichten Vaz Dias HILVERSUM: VRIJDAG: 10 - 10.15 Morgenwijding. '2.-- Politieberichten 12.30 - 2.-- Lunchmuziek. 4-5 Concert Nico Treep. 6.00 Tijdsein; 6.00 - 7.15 Dinermuziek. 7.15-7.45 Radio-cursus, Binnenvaart. 7.45 Politieberichten. 8.05-11 Concert omroep Nico Treep. 10 uur Persberichten Vaz Dias. HUIZEN: 3-4 Vrouwenuurtje. 4-5 Gramofoonplaten. 5-6.45 Concert. 7 30-10 uur Variëerend programma. Bewoners van de „Oude Zeug" die voor storm en de golven 't eilandje moesten ontvluchten.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2