mm J.R. KEUSS TABAK 19e Jaarganjc- ;N«. 95. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek t>e Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAk. WÏERINGER CÖURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. e. ADVERTENTIëN M Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 11. een waarborg voor de kwaliteit. PROVINCIAAL NIEUWS. STORM en WATERSNOOD. TEXEL. Het gestrande Noorsche schin. Omtrent het lot van tle bemanning van de Noorsche schoener, die Zondag voor De Koog is vergaan, is nog weinig of niets met zekerheid te zeggen. Ook bij de reederij te Bergen zijn nog geen nadere berichten binnengekomen, evenmin trouwens als bij den Noorschen consul. Nabij het Westerslag op 'Texel zijn houten van de sleepboot en een eind verder zwemvesten aan gespoeld, wat vermoeden doet, dat de beman- niing, waarschijnlijk zes man, is omgekomen. Het schip is grootendeels vernield en moet als verloren worden beschouwd het zit hoog op het strand, 200 Meter bezuiden paal 20. Men is thans bezig de lading hout te lossen. De beide ruwoliemotoren, waarmede het schip was uit gerust, zijn onbruikbaar. CAMPERDUIN. Onder Camperduin (gem. Schoorl) heeft de storm een stuk van den duin voet weggeslagen, zoodat het eerste duin lood recht omhoog steekt. Halfweg tusschen Bergen aan Zee en Camper duin is de eerste rij duinen, tevens de hoogste rij, weggeslagen, maar de toestand is absoluut niet gevaarlijk, daar de duinenrij hier zeel breed is en er nog vele kilometers duin achter het weggeslagen gedeelte liggen. Ter aanvulling van bovenstaande deelt men nog mede, dat de duinenreeks tusschen Camper duin en Bergen aan Zee is afgebrokkeld mot stukken van één tot vijf meter. Bii strandpaal 30 (d.i. ter hoogte van de forten) is het zeewater binnengedrongen en heeft daar oen plas ge vormd, zooals er ook bestaan in het Ganzenveld Midden in deze plas is een stuk duin blijven staan als een eilandje. EEN ONGELUKKIGE SCHIPPER. In het ge zicht van de haven verdronken. De stoomtraw ler „Irene" is Maandagavond te IJmuiden bin nengekomen ondes bevel van den stuurman, omdat de schipper D. Dekke" juist even voor FEUILLETON. No. 120. Een half uur nadien verliet hij zijn woning geheel veranderd, gekleed in een witgrijs cos- tuum, zooals de bakkersgezellen dragen, en met een grijzen vilthoed op het hoofd. Aldus gekleed, was Soliveau onkenbaar voor lieden die hem ternauwernood gezien hadden in een andere kleeding. Hij nam een rijtuig en deed zich tot nabij het instituut rijden. Daar stapte hij uit, ging de rue de Sfeine in, en trad vastberaden de „Bijeenkomst der Bak kers" binnen. Het had zeven uur in den avond geslagen. Een samengepakte menigte vulde het huis, So-liveau had groote moeite om een vrije plaats te vinden in de groote- zaal, hij slaagde er noch- thans in en riep de dienstbode teneinde een di ner te bestellen. De dienstbode Marianne naderde hem, en een onbekend gezicht ziende, vroeg zij hem nieuws gierig Zijt gij ook in de bakkerij, mijnheer Ja, meisje, antwoordde Ovide. Toch niet in de buurt hernam de dienst bode. Voor het oogenblik niet, maar ik heb er vroeger gewoond. Kan men hier in don kost komen vroeg Soliveau, met de maand Welzeker, antwoordde Marianne. Wanneer het voornaamste werk zal gedaan zijn, zal ik u de waardin zenden en gij kunt dan met haar afspreken. Zeer goed. In afwachting, breng mij een goede flesch Bourgogne, iets fijns. De kamera den hier zullen niet weigeren mij te helpen, nietwaar Welzeker nietzeide de Lyonnees. Marianne bracht een flesch wijn, die weldra gevolgd werd door een tweede. Spoedig waren de twee bakkersgezellen en de nieuw aangekomene de beste vrienden gewor den. Maar, zeide zij eensklaps, als gij bakkers knecht zijt, en hier uw kost komt verdienen, doet gij dan ook mede Waaraan, meisje zeide Ovide, veinzende niet te begrijpen, wat de dienstbode wilde zeg- het inloopen der pieren overboord geslagen en verdronken was. Bij het naderen van de haven liep de roerketting vast, welke de schipper even zou klaren. Voordat hij daartoe gelegenheid had nam een golf hem op en spoelde hem over boord. Reddingspogingen faalden. Het treffende van dit geval is, dat de schipper jarenlang voor andere reederijen gevaren heeft en zich nu uit overgespaarde penningen zelf een schip had ge kocht, waarmede hij nu zijn eerste reis had ge maakt. DE ZUIDERZEEWERKEN. De schade niet grooter dan men ver wacht had. De voltooiing van den dijk van den Wieringermeerpolder zal niet vertraagd worden. Het Hbld. schrijft De werkzaamheden van de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee hebben, zoo schreven wij reeds, op allerlei wijze van den storm schade onder vonden. Vooral, zoo vernemen wij van bevoegde zijde, is het de afsluitdijk van den toekomstigen Wieringermeerpolder tusschen Den Oever op Wieringen en Medemblik, die van het hoogc water geleden heeft. Deze dijk zal een binnen dijk worden die, wanneer hij voltooid is den Wieringermeerpolder (de Noord-Westpolder) van het IJsselmeer zal scheiden. Het IJsselmeer is dan op zijn beurt door den zwaren afsluitdijk van de zee afgesloten en de polderdijk is aller minst als zeedijk bedoeld. Deze binnendijk be hoeft aan de Westzijde, waaraan eens het land zal liggen, dus niet tegen het water gewapend zijn thans was het echter juist van de West zijde dat de golven tegen den dam sloegen en, hoewel er toch een lichte bewapening was aan gebracht, schade aanbrachten. Deze schade is echter niet grooter geweest dan de uitvoerders van het' werk vooruit ver moed hadden. De voltooiing van den dijk zal ook geen oogenblik vertraagd worden. De schade door den voorlaatsten storm aange richt was reeds hersteld, de beschadiging door deze storm is niet tegengevallen en men hoopt deze binnen korten tijd weer ongedaan gemaakt te kunnen hebben. Gedurende de drie laatste stormdagen heefl het water ini dit gedeelte van de Zuiderzee een geweldige hoogte bereikt. De hoogste storm vloed, die bekend is, is die van 1825 toen het water bij Den Oever tot 2.35 -f- steeg in 1916 werd bij den storm, waarbij een groot gedeelte van Noord-Holland onderliep, een stand van 2.11 -f bereikt dezen keer steeg het water tot 2.25 Te Den Oever werden windstooten waar genomen van 37 m in de seconde, terwijl de wind langen tijd met een kracht van 25 m in de séconde aanhield. Hierdoor is de waterstand zoo hoog geworden, dat op de Oude Zeug, de bank. waarop in zee een werkhaven is aangelegd en waar arbeiders en enkele gezinnen wonen, som mige huizen bedreigd werden. Maandag zijn gen, hoewel hij zeer goed haar bedoeling be greep. Aan het feestmaal. Wel feestmaal Het was de waardin die antwoordde Een diner bij inschrijving, dat een brave brooddraagster aangeboden wordt. Zij is eenige dagen geleden bijna verpletterd geworden, en zij is slechts door een wonder ontsnapt. Het is een zeer brave vrouw. Zij wordt hier door ieder een gaarne gezien. Welzeker, ik doe mee zeide Soliveau. Hoe veel is het per persoon Zes francs. Hier zijn ze. Breng de lijst, Marranne, om don vriend te laten inschrijven. De dienstbode bracht de lijst. Hoe is uw naam vroeg de waardin. Pierre Lebrun. Het staat er in. En nu laat ons drinken. Eensklaps kwam Jeanne Fortier binnen. Ovide bleef kalm en zeide Kom maar, moeder Lize, welkom hier. Ik ben het die betaal. Marianne, een glas De brooddraagster was genaderd. Zij zag den Dijonees aan. Ik ken u niet, zeide zij. Het is een nieuwe kameraad, een goed vak man, die zijn welkom betaalt. F.n als het op is, dan is er nog meer riep Soliveau uit. Soliveau vulde de glazen. Jeanne Fortier klonk met den schurk, die haar had willen ver moorden en die op dit oogenblik een nieuwe mis daad beraamde, waarvan zij het slachtoffer moest worden. HOOFDSTUK XXII. Des morgens reeds had Etienne Castel een telegram gezonden aan den burgemeester van Joigny. Zooals onze lezers wel kunnen denken, had dat telegram betrekking betrekking op Raoul Duchemin. In den loop van den dag ontving de schilder antwoord op dat telegram. De burgemeester meldde, dat hij nog geen aanklacht had ingediend tégen den ontrouwen beambte en dat hij zou wachten om een beslis sing te nemen tot Etienne Castel hem een brief met breedvoerige verklaringen zou gezonden hebben. De schilder haastte zich een langen, zeer uit- voerigen brief te schrijven, dien hij op de post deed en hernam dan zijn onderbroken werk. De dag naderde, dat George zijn volle vijf-cn- twintig jaar zou bereikt hebben de gewezen vrouwen en kinderen van de Oude Zeug naar Den Oever gebracht en daar tijdelijk ingekwar tierd. De mannen uit de bedreigde huizen von den zoolang een onderdak in het R.K. kerkgc- bouwtje. Tijdens den storm zijn twee bakken en twee fleepbooten, in dienst bij de uitvoering van de Zuiderzee-werken gezonken. Menschen zijn er niet verongelukt. De zeedijk tusschen het Kornwerderzand en de Frie'sche kust, die op het domme geweld van de golven is ingericht, heeft geen stormschade opgeloopen. Thans is alle leed geleden en het werk op zee, dat enkele dagen stil lag, is weer gewoon hervat. GEMEENTE WIERINGEN. VOLKS ONDERWIJS Afd. Wieringen. Vanwe ge onze afdeeling staan ons in de December maand weer 'n paar mooie avonden .te wachten. Op Dinsdag 11 December zal de heer W. van Diesen te Amsterdam lid van de administratie Hoofdbestuur Vereeniging Volksonderwijs, n rede houden te Den Oever, en op 22 Dec. zal de voorzitter van het Hoofdbestuur Mr. Smecnge, te Wieringen komen spreken. De aanhoudende regens der laatste dagen en het niet kunnende spuien in zee hebben ook hier even als elders vele landerijen onder water gezet. Naar aanleiding van een bericht in dit blad van j.1. Dinsdag omtrent den bouw van een Ge reformeerde Kerk te Den Oever fn 1929 diene ter verduidelijking nog het volgende. Vanwege de Gereformeerde kerken zal in 1929 aan de Gasthuisweg-Zuid te Den Oever worden ge bouwd een gebouw bestemd niet alleen voor kerk doch ook voor verschillende andere doel einden en vooral voor een gezellig tehuis voor Zuiderzeearbeiders, die daar hun vrijen tijd kunnen doorbrengen en etst kunnen nuttigen. Ook zal er een woning voor den conciërge inko men. Naar de Oude Zeug terug. De vrouwen en kin deren, welke door het noodweer der laatste da gen en met het oog op de komende winter, niet langer op de Oude Zeug konden verblijven en door de M.U.Z. per boot er vandaan werden ge haald en in het huizencomplex te Oosterland hetwelk men voor hun had gemeubileerd enz, werden ondergebracht en gevced. gevoelden zich daar in al die mooie nieuwe gebouwen niet thuis en zijn dan ook tot aller verbazing 11. Woensdag weer naar de keetwoningen op de Oude Zeug per boot teruggekeerd. Praatavond Afd. Wieringen Holl. Mii. vr.n Landbouw. Dinsdagavond werd in Hotel Loir- de tweedepraatavond gehouden, Ook dezen voogd van den jongenman wilde, getrouw aan zijn woord, hem dag de schilderij zenden, wel ke hij voor hem had bestemd. Er bleven hem enkel eenige kleinigheden van weinig belang te voltooien. Den volgenden avond zou alles gereed zijn. Terzelfder tijd als de schilderij zou Etienne Castel, gehoorzamende aan den laatsten wil van den brave geestelijke van Chevry, aan Ge- orges den brief overhandigen, welken dezen hem had toevertrouwd. Dit moest gebeuren den volgenden Vrijdag. Terwijl hij aan het werk was, overpeinsde de kunstenaar de verschillende bijzonderheden, welke hij had vernomen aangaande Paul Har- mant, en hij dacht dat, als hij Georges den brief zou geven welke hem het geheim zijner geboor te moest bekend maken, hij tevens gaarne in staat zou zijn om hem te zeggen Ik ken den waren moordenaar van Jules Labroue en dank zij mij, belet niets u het eer herstel van uw onrechtvaardig veroordeelde moeder voort ze zetten Doch, ondanks de vermoedens die hem ver pletterend schenen voor Paul Harmant, kon hij niet, met bewijzen in de hand, uitroepen Die moordenaar, daar is hij. Ik ruk zijn masker af, en toon u zijn gelaat. Het is Paul Harmant niet, het is Jacques Garaud. Toen Etienne zoo met zijn alleenspraak bezig was, kreeg hij bezoek van Duchemin. Mijnheel zei deze, ik ben 't wachten moede en heb nu een plan bedacht om de schuilplaats van die schurk Ovide Soliveau te ontdekken. We zullen Paul Harmant een telegram zenden, onderteekend met de naam van Ovide. Daarin melden wij, dal Ovide hem thuis om een onderhoud verzoekt. Zoo zullen we Paul Harmant dan volgen als hij naar Ovide gaat en zoo 't huis ontdekken. Wat zult gij dan verder doen Ik zal wachten tot Paul Harmant Soliveau verlaten heeft. Dan zal ik bij hem aanbellen. Hij zal opendoen, hij zal verwonderd zijn mij te zien, doch geen wantrouwen hebben hij zal mij laten binnenkomen, want hij heeft geen voorwendsel om mij van de deur te wijzen. Een maal met hem onder vier oogen, en alles weten de, wat hij op zijn rekening heeft verzeker ik u, dat ik hem de waarheid zal weten te ontrukken. Hebt gij een wapen Ja, een revolver. Neem hem mede. Onderweg zal ik een ijzerwinkel binnen gaan, zeide hij vervolgens. Waarvoor Ik wil een tang koopen, om desnoods de deur van Ovide's woning open te breken. Het was twaalf uur 's middags. avond was de zaal van den heer Lont weer ge heel gevuld. Spr. de Heer Velders geeft de middelen aan om het kalkgehalte van den bodem te onderzoe ken en geeft verder nog een overzicht van de meststoffen welke bij verschillende kalktoestan- den zijn voor de onderscheidene gewassen. Zoo is deze voor klevers, erwten en boonen 2, voor consumptie-aardappelen 12, voor haver 8, voor koolrapen 5, voor bloembollen boven 0. Dit laatste toont b.v. de practijk, daar men in Lisse e.d. de onderste grondlagen naar bov(*n brengt, omdat de kalk naar beneden gaat. Spr. zegt, dat bij ieder de vraag wel eens zal opkomen heb ik gewassen, welke niet aan de verwachtingen beantwoorden. Want daar gaat het juist om, om hiertegen piaatregelen te le men. Is de kalktoestand van 0 tot 10, dan kan voor grasland nog verbetering gebracht worden door bemesting met Thomasslakken en Super fosfaat, doch daarbeneden is kerkmergel noo- dig. Het is natuurlijk gewensclit de te verbou wen gewassen te verkiezen in overeenstemming met het gehalte van den grond. Is er plus kalk toestand dan wint een bemesting met Zwavel zure ammoniak het. Op te zure grond moet woi den gemest met mangaan-sulfaat. Spr. laat nog verschillende uitkomsten van proefnemingen zien, welke doen uitkomen van hoe groot belang een juiste bemesting voor de uitkomsten van het bedrijf is. Hij wekt vooral de jongere landbouwers op zelf proeven te ne men. Schagen staat met raad en daad ter zijde. Men moet niet altijd vragen, wat voor het oo genblik het goedkoopst is, maar hoe men in de toekomst de beste resultaten kan verkrijgen. Spr. komt thans aan het grondmonster on derzoek door het bedrijfslaboraterium te Gro ningen. De vraag zal worden gesteld hoe moet men nu eigenlijk een grondmonster nemen. Dit is juist een belangrijk iets. Bij grasland moet uC zode er worden afgestoken tot de plaats, waar het gras begint te botten. De wortels moeten nog in den grond blijven. Met de spa wordt daarna feentapstoeloopend gat gestoken van 25 cM. diep te, waarna een schijf wordt weggestoken van ongeveer 15 cM. dikte. De schijf moet over de geheele lengte en breedte dezelfde dikte hebben. Op een stuk land van 1 II.A. doet men dit b.v. 8 maal. Elke schijf grond wordt in een emmer gegooid cn daarna goed door elkander gem-'igd Een hoeveelheid van 1 K.G. is voor het onder zoek voldoende. Voor het opzenden kan heel oed gebruik worden gemaakt van een cacao- ois of carbidbus, mits deze laatste eerst goed schoon wordt gemaakt, daar de carbid kalk be vat. Voor bouwland kan het monster op dezelf de wijze worden genomen, met dit verschil, dat men hier natuurlijk niet heeft te maken met de graszode. Spr. wijst er nadrukkelijk op, dat het monster grond goed dient te worden genomen wie tegen de moeite opziet, kan het beter niet doen dan Breng ons naar het naaste telegraafkan toor, beval de kunstenaar aan den koetsier, wiens rijtuig hij had aangeroepen. Het rijtuig bleef staan voor het post- en tele graafkantoor. De beide mannen gingen binnen en het vol gende telegram werd verzonden „Paul Harmant, industrieel, Gourbevoie. Zal u dezen avond, negen uur, bij mij thuis wachten. Zeer dringend. OVIDE." Toen het telegram verzonden was, keerden Etienne Castel en Duchemin naar hun rijtuig terug. Waar rijden wij nu heen* vroeg de koetsier Naar de brug van Neuilly, antwoordde de •childer. Het rijtuig reed weg. Aan het einde der brug, stapte Raoul uit, wees aan zijn metgezel de plaats, waar hij ge woonlijk op de loer lag en zeide tot hem Daar zal ik u wachten. Afgesproken, hernam de kunstenaar. Ik zal zorgen, dat ik Paul Harmant verlaat op het oogenblik, dat hij naar zijn medeplichtige zal gaan. Ik zal u dus vanavond niet weerzien, doch vannacht of morgen vroeg, zal ik u bij mij thuis wachten. Goeden moed en geen zwakheid! Wees gerust Ik zal het middel vinden om u te waarschu wen, in geval wij, door toedoen van Paul Har mant, iets moesten veranderen aan onze plan nen. Het is te hopen, dat zulks niet zal noodig zijn Etienne liet zich naar de fabriek brengen. HOOFDSTUK XXIII. - i Keeren wij naar Ovide Soliveau terug. Een liedje neuriënd, was, zooals wij gezegd hebben, Soliveau, net gekleed en geschoren op weg gegaan, om zich naar „De Bijeenkomst der Bakkers" te begeven. Hij trok de Pont-Neuf over, ging -langs de quaie de Conti, en kwam zoo in de rue de Seine, toen aan de rue des Beaux Arts een rijtuig uit deze straat komend, hem noodzaakte op het trottoir terug te gaan, om het te laten voorbij-1 rijden. Het rijtuig reed voort. Ovide had den tijd niet gehad om achter het raampje een vrouwenhoofd te zien, het gelaat van een kennis, dat, bij het zien van hem, plot seling een uitdrukking van verbazing aannam. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1