HAINE 19e Jaargranjf. Dinsdag: 4 December 1928. [No. 96. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Dfc GOHDfc; SINT. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN, J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Teleioon Intercomm. No. IS. In gespannen verwachting wordt ieder jaar den ben December door de jeugd tegemoet ge zien. En hoe meer de avond nadert, hoe heviger de spanning stijgt. Want straks, als het donker is daarbuiten, en het gansche gezin zich in de gezellige huiskamer heeft verecnigd, dan zal misschien de eerbiedwaardige bisschop, zoo ge heimzinnig in al zijn doen en in zijn gaan, in hoogst eigen persoon een bezoek komen brengen. Ja, er heerscht onder alle kinderen, de kleinen onder hen natuurlijk 't meest, den naïeven waan als dat geschonken en verrassingen, die uit de schoorsteen zullen vallen, afkomstig van den grijzen recht kinderlievenden bisschop zijn, die bij z'n jaarlijksch bezoek de daken beklimt en in de woningen voor gehoorzame kleinen in milden overvloed geschenken brengt. Een zoo sterke verbeelding als alleen aan kin deren eigen is, zet aan dit feest een geheel ecni- gen luister en bekoring bij, op later leeftijd niet meer te vergoeden. Nu mogen sommigen met hun voorliefde voor den hartstocht der werkelijkheid dat verdwijnen van die illusiën bij onze kleinen toejuichen zij mogen zelfs ijveren voor het verbreken van dat weefsel der kinderlijke verbeelding anderen daarentegen mogen moeite doen om het verkeer in die denkbeeldige wereld zoo lang mogelijk ie bestendigen, zooveel is zeker op later leeftijd verdwijnen al de ilhisiën ,aan het optreden van dien gewaanden kindervriend verbonden. Wat van dat kinderfeest geldt, en de beschou wing van onze kleinen er over, dat heeft, maar dan ten opzichte van gewichtiger aangelegenhe- den.eveneens plaats bij ons, meer gevorderden in jaren. Bij het toenemen der jaren wordt het oordeel over allerlei meer scherp bepaald en van alles, wat zich aan onze geest opdringt als waar heid en overtuiging, op welk gebied ook, wordt meer nauwgezet rekening gevraagd. Dat is jammer, zegt menigeen terecht. Het le ven wordt er niet aantrekkelijker op, en zelf voel ik er mij niet gelukkiger om. Er zijn er zelfs die wenschen, dat nog eens voor hen mochten weder keeren de dagen, waarin zij nog aan veel geloof den, wat thans door hen is prijsgegeven, en dat ofschoon dat prijsgeven uit volle overtuiging ge schiedde, en, het vasthouden er aan nu door hen wordt verklaard voor een waan van eenvoud en onnadenkendheid. Illusie, het St. Nicoloosfeest Het zoo. Toch willen wij wenschen, dat velen zich niet te pro zaïsch, niet te verstandig, niet te groot zullen gevoelen, om aan de onschuldige vreugde var» dien feestdag onzer kinderjaren nog mede te doen, al dwingt ons de ernst van het leven, naa» mate wij ouder worden, ook ieder jaar meei' on ze aandacht, onze tijd, onze belangstelling te ge ven aan heel wat gewichtiger en belangwekke.u- ker dingen wanneer het is ons hoofd en in ons hart is, zooals het er zijn moet, dan voelen wij, FEUILLETON. No. 121. De Dijonnees zette zijn weg voort, zonder zich om te keeren. Eensklaps hield het rijtuig stil. Mejuffrouw Amanda, onze lezers hebben het waarschijnlijk reeds geraden, had tot den koet sier gezeg Keer om en rijd stapvoets voort. De koetsier gehoorzaamde. Het meisje stak het hoofd door het portier raampje en volgde met de blikken den man, dien zij opgemerkt had. Ikbedrieg mij niet, mompelde zij, hij is het wel. Ik heb hem met den eersten oogopslag her kend, ondanks zijn verkleeding, en hoewel hij zijn knevels en bakkebaarden heeft laten afsnij den. Het toeval dat ik sedert zoolang tevergeefs te hulp riep, doet hem mij thans eindelijk ont moeten. Ik zal van de gelegenheid gebruik ma ken. Terwij lzij aldus bij zichzelve sprak, verloor meju/frouw Amanda den valschon baron Arnold de reis niet uit het oog, die zonder wantrouwen zijn weg voortzette. Eensklaps zga zij hem niet meer. Hij was in een herberg binnengegaan. De jonge dame stapte uit het rijtuig. Ik heb u niet meer noodig, zeide zij tot den koetsier, hem een vijffrancsstuk en het adres kaartje van madame Augustine gevend gij moet de stoffen, die in het rijtuig liggen, naar dat adres brengen. Zeer goed, mejuffrouw. Zoo men u vraagt, hetgeen waarschijnlijk is, waarom ik niet medegekomen ben, meet gij antwoorden dat een onvoorziene zaak mij onder weg opgehouden heeft, en dat ik zoo spoedig mogelijk zal terugkeeren. Zeer goed. Geef mij uw nummer. Hier is het. De koetsier keerde opnieuw om en verwijder de zich. Amanda, den dikken sluier Van haar hoed o- ver haar gezicht trekkend, begaf zich naar het huis, waar Ovide was binnengegaan, en dat niet anders was dan „De Bijeenkomst der Bakkers." In het voorbijgaan wierp zij een blik in den winkel., waar de toonbank stond, alsmede twee of drie ronde tafeltjes. In den winkel was niemand dan de waard, acheer zijn toonbank gezeten, doch door dg open dat liet verkeerd zijn zijn, het dichterlijk rijk van den grootten Sint te verstoren en op hetgeen kinderlijk is, uit de hoogte neer te zien. Ja, laten wij met de kinderen mee jubelen Door onze onverschilligheid zou hun jeugd van onschuld nog korter worden, dan zij in onze da gen reeds is, ja, zij zou daardoor veel van haar liefelijkheid verliezen BINNENL. NIEUWS. ONTPLOFFING IN EEN SMEDERIJ. De zoon van Smid Van Hoof te Vessem, die be zig was herstellingen te verrichten aan de car- bidverlichting, hield het carbidsreservoir te dicht bij het smidsvuur, waardoor het met een gewel dige knal uit elkaar sprong. De jongeman be kwam zeer ernstige verwondingen aan het hoofd W onder boven wonder, bleven twee andere per sonen, die zich in de smidse bevonden, onge deerd. De jongeman werd naar het gasthuis o- vergebracht. KERK INGESTORT.. Wij melden eenigen tijd geleden reeds de ge deeltelijke instorting van de Ned. Herv. kerk te Dongen. Thans is ook het dak van de rechter- dwarsbeuk ingestort, terwijl, wat er van het kleine torentje nog over was gebleven, tevens mee naar beneden is gekomen. WERKLOOSHEIDS- EN ONDERSTANDS- UITOEERINGEN. Gedurende tien maanden van 19^$ heeft de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam 3.245.000 benevens 75.000 kolengcld uitgekeerd aan ondersteu ning en onderstand (zelfde tijdvak vorig jaar 3.278.000 en 51.000.) DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Zaterdagmorgen «vond de landbouwer R. aan de Kromme Aar onder Alphen in zijn weiland een 40-tal doode meeuwen en een zestal andere vogels, die in het begin der voriep week zeer waarschijnlijk door den bliksem zijn getroffen. EEN PRACHTIG AANBOD. In de Zaterdag door het bestuur bijeengeroe pen buitengewone vergadering van leden van de Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam is' met bijna algemeene stemmen besloten om het bestuur te machtigen uit de kas der vereeni- ging het bedrag (tot een maximum van 60.000) beschikbaar te stellen, dat noodig is om aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij een volledig uitgeruste motorredding boot, zoo mogelijk in I.Tmuiden te stationneeren, ten geschenke aan te bieden. Het bestuur meende, dat zoodanige schenking in de eerste plaats een bewijs van welverdiende hulde zal zijn aan de moedige mannen, die se- dert jaar en dag en meer in het bijzonder de staande deur kon men in de achterzaal zien, waar in het midden een buitengewoon lange ta fel stond. Rond de tafel liepen de dienstboden 'op en neer en achteraan, bij de keuken, zat een man, dien Amanda herkende als Ovide Sóliveau. Zij trad vastberaden den winkel binnen en vroeg aan den waard Hebt gij een afzonderlijke eetkamer, mijn heer Ja, madame, een nette kamer hier is de deur. En hij wees het kabinet aan, dat wij kennen, en dat door een glazendeur van de groote zaal gescheiden was. Wees zoo goed er mij een ontbijt te laten brengen, hernam Amanda. Wat belieft, madame 't Is mij onverschillig. Wat gij hebt. Een stuk koud of warm vleesch, met een halve flesch witten wijn of Selterwater. Terstond, madame gelieve binnen te gaan. Amanda trad het kabinet binnen, waarvan zij de deur achter zich sloot. Van hier zal ik hem niet uit het oog verlie zen, zeide zij bij zichzelve, één der punten van het mousselinen gordijn oplichtend dat voor de glazen deur hing ik zal hem zien weggaan, ik zal hem volgen, als het noodig is, tot dezen a- vond, en ik zal wel te weten komen waar hij woont, en wat die nieuwe kleeding beteekent. Op dat oogenblik trof de klank van een ge sprek, in de groote zaal gehouden, duidelijk het oor der jongedame, door het openstaande raamp je. Verwonderd zoo goed de stemmen te hooren, luisterde Amanda toe. Kom, kom, gij moet mij zoo lang niet aan de praat houden, zeide de meesteres van den huize; ik heb dezen morgen werk tot over mijn ooren, gij weet het wel. Wat wilt gij voor uw ontbijt Zooals naar gewoonte, waardin. Eet niet te veel, 't Is een goede raad dien ik u geef. Anders zult gij geen trek meer hebben voor het feestmaal van dezen middag. Wees gerust, waardin, ik zal oppassen. Gij hebt beloofd dat er zal gelachen worden, zeide Marianne, terwijl zij voortging met de ta fel in orde te brengen. Dat heb ik beloofd, en ik zal mijn woord houden, ge zult dat zien. Meer zeg ik u niet. Maar dien gauw op, ik sterf van honger. De soep is gereed, zeide de waardin. Waar moet ik gaan zitten Achter in de zaal. Gij ziet dat men tafels vrij gehouden heeft voor de klanten. Ga maar zitten, gij zult terstond bediend worden. Ovide nam plaats aan een der tafeltjes, nabij laatste stormweek zoovele daden van helden moed en zelfopoffering hebben verricht en in de tweede plaats een aansporing aan vele anderen om de Reddings-Maatsclmppij door giften in staat te stellen haar organisatie zoo perfect mo gelijk te maken. BUITENLAND. VEREENIGDE STATEN. EEN RECHTERLIJKE DWALING. Twee-en-twintig jaar onschuldig in de gevangenis. Drie-en-dertig jaar geleden werd een zekere mrs. Nellie Pope wegens moord op haar echtge noot tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Zij verklaarde bij het proces en bleef na dien hardnekkig volhouden dat zij onschuldig was. Haar gedrag in de gevangenis was van dien aard, dat zij in 1917, nadat zij twee-en-twin tig jaar opgesloten had gezeten, in vrijheid werd gesteld. Thans heeft een zekere William Bris- seau, een vroeger beambte van mrs. Popes echt genoot, op zijn sterfbed de bekentenis afgelegd, dat hij Pope had vermoord. Zijn bekentenis w erd bevestigd door de bewijzen, die hij bijbracht. De gouverneur van Michigan heeft thans officieel verklaard, dat mrs. Pope onschuldig is. De staat zal haar een schadeloosstelling toekennen. LEVENSLANG voor een SMOKKELAAR. Een zekere Channie Tripp, een dranksmokke laar te Flint, in Michigan, is tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hij was reeds vier keeren wegens dranksmokkelarij veroordeeld. De wetten van Michigan bepalen dat na vier ver oordeelingen voor genoemd delict levenslang moet volgen. Men verwacht dat de Staatsgouver- neur Tripp gratie zal verleenen, nadat hij eeni gen tijd in de gevangenis zal hebben gezeten. SNEEUWVAL IN TIROL. Lawines, storing van het verkeer. In geheel Tirol is sterke sneeuwval. Tengevol ge van lawines zijn groote verkeersstoringen ontstaan. De Arlberglijn heeft den dienst moeten staken evenals de Mittenwaldbahn. WOLVENPLAAG IN BOSNIë. SERAJEWO, 3 Dec. In Bosnië zwerven groote kudden uitgehongerde wolven rond, die onder de schapen en runderen hevige slachtingen aan richten. De boeren hebben de autoriteiten ver zocht vuurwapens ter bestrijding van de wolven plaag ter beschikking te stellen. NOG STEEDS VLUGGER. De eerste in Amerika ondernomen poging, om van een vliegtuig uit postzakken op te pikken van een in volle vaart rijdenden posttrein, is mislukt. Het experiment werd genomen door den postvlieger Eddie Bullougli, met den Illio- nois Central train, die een snelheid had van 96 km per uur. Het vliegtuig werd gegrepen door de glazen deur, die de groote zaal van het kabi- Had Amanda een oogenblik getwijfeld of de man dien zij gevolgd had, wel de valsche baron De Reiss was, de klank zijner stem zou haar al len twijfel ontnomen hebben. Voor haar was het onbetwistbaar Ovide. Ovide geheel vervuld met hetgeen hij te doen had, dacht er zelfs niet aan, dat er iemand in het kabinet kon zijn. Marianne kwam hem bedienen en zette een vol bord soep voor hem neer. Dat is altijd het begin, zeide zij. Ik zal u brood, kaas en wijn brengen. Ja, en haast u, meisje, ik zal u iets laten zien. Wat dan Ovide haalde uit zijn zak twee marokijnen doosjes, het eene rood en het andere zwart. Hij opende dat van rood marokijn. Op een blauw fluweelen voering glinsterde een paar oorringen. Welnu, wat zegt gij daarvan vroeg hij. Wel, ik zeg dat het mooi is en dat dit geld moet gekost hebben Is dat misschien een ge schenk, dat gij aan moeder Lize wilt geven Juist geraden. Welnu, dat is lief van u, en de arme brave vrouw zal zeer tevreden zijn. En het andere doosje, wat is daarin Nog een paar oorringen. Die zijn voor u, Marianne. Het meisje werd rood tot achter haar ooren. Maar, dat is prachtitg riep zij uit. Gij wilt zeker met mij spotten door te zeggen, dat dit voor mij is. Ik spot er volstrekt niet mee, en ik ben ver heugd u een genoegen te kunnen doen. O dank, mijnheer dank Gij zijt te goed Ik zal ze aandoen, wanneer ik mij zal gaan klee- den om aan tafel te bedienen. Goed zoo, meisje. De meid sloot het doosje, stak het in haar zak, en hernam Mijnheer, ik heb wel gaarne, dat men zingt. Gij zult eenige liedjes voor ons zingen, nietwaar? Iedereen zal zingen. Zelfs moeder Lize Dat zal aardig zijn, maar ik geloof echter, dat gij er niet in zult slagenZij is altijd zoo droefgeestig. Onmogelijk om haar vroolijk te maken. Als gij wilt, Marianne, zal dat gemakkelijk gaan. Hoe dan Er zullen likeuren gedronken worden, niet waar, na de koffie Met de koffie, en zelfs er voor. 't Zal een feestmaal zijn, waarop niets zal ontbreken Dan kunnen wij ons met elkander verstaan. een wervelwind, veroorzaakt door den trein, en kwam, na opzij te zijn geworpen, terecht naast den spoorweg, De vlieger bleef ongedeerd. HET ZACHTSTE VOLK Uit wraak. Het vier-jarig dochtertje van Laloan werd te Menado door een bëhfly aangereden en bekwam zware hoofdwonden. Een uur later is het meisje aan de gevolgen overleden. De koetsier verklaarde dat hij het meisje op zettelijk heeft aangereden, om wraak te nemen op den vader, die hem vijandig gezind was. STORM BIJ NEW FOUNDLAND. Scheepsongevallen. NEW YORK, 3 Dec. Naar uit St. Johns gemeld wordt, woedt ter hoogte van New Foundland een hevige storm. Het Zweedsche stoomschip „Ki- runa" is lek geworden en wordt door een ander stoomschip naar de kust gesleept. Het Noorsche stoomschip „Gyde Ycre" drijft met gebroken roer in de richting van Zuid-New Foundland. METEOORSTEEN GEVALLEN IN SIBERIë. Volgens de „Izwestija", heeft de Russische Academie van Wetenschappen te Leningrad be richt uit Siberië ontvangen, dat in de nabijhei 1 van het dorp Soentar, niet ver van Wiljoesk, een groote meteoorsteen is neergekomen. Deze had tijdens den val den vorm van een ^eer met een langen steel, waarvan het voornaamste gedeelte een roode en het achterste gedeelte een groene kleur vertoonde. De richting van den steen was van Oost naar West en bij het neerkomen op den grond richtte de brokstukken van den mete oor groote verwoestingen aan, terwijl een ge luid werd gehoord als van de ontploffing van een granaat. In verband met de dikke laag sneeuw, die den grond bedekt, is besloten, het onderzoek naar de brokstukken van den meteoor steen tot de lente uit te stellen. BELGIë'S AARDAPPELOOGST. In 1928 zijn in België bijna 166.000 ha met' aardappelen gebouwd, voornamelijk in de beide Vlaanderen en de provincies Antwerpen, Bra bant en Limburg. Was verleden jaar de oogst 19.600 kg per ha, in 1928 mag men op 21.000 Kilo rekenen. De totale opbrengst wordt op ruim 3V£ millioen ton geschat. De binnenlandsche bevoorrading is ruim schoots gedekt en men mag zelfs op eene belang rijke voor uitvoer beschikbare hoeveelheid reke nen. Momenteel is de export kalm. Men voelt thans het ontbreken van aardappelmeel-fabrie- ken als een gemis. SNEEUW IN LUXEMBURG. In het groothertogdom Luxemburg en de daar aan grenzende gebieden heeft Vrijdag geduiende bijna den geheelen dag een hevige sneeuwstorm gewoed. Na de koffie zal ik zeggen dat ik mijn welkom betaal. Ik zal mijn geschenk geven aan Moedei Liize, en men zal er een glaasje echte chartreuse op drinken. Welnu, er valt niets anders te doen, üan in een der kruikjes, welke gij terzij zult zet ten, een lepel te gieten van zekere likeur, die ik meegebracht heb. Maar het moest die arme vrouw eens slecht bekomen riep Marianne uit. Slecht bekomen Nooit van mijn leven hernam So-liveau dat zal haar enkel vroolijk maken, en wij zullen haar dan alles doen zingen wat wij willen, zelfs kluchten. Gij verzekert mij, dat het haar niet ziek kan maken drong Marianne aan. Ik geef er u mijn woord van eerlijk man op. Welnu dan, hoe moeten wij de zaak regelen? Wanneer ik zal opstaan om een speech af te steken, zult gij u gereed houden. Ik zal char treuse vragen om op mijn geschenk te drinken, en gij zult het glaasje van Moeder Lize inschen ken. Maar zoo ik aan de anderen ook inschonk vroeg Marianne. Neen, geen grappen Iedereen zou een stuk in zijn kraag hebben. Dat zou vermakelijk zijn. Neen, want men zou elkander niee meer verstaan, elk zou om het hardst praten en zingen 't Is waar ook. Ik zal twee kruikjes hebben, een in elke hand, en zonder iets te laten mer, ken, zal ik Moeder Lize alleen schenken uit het bijzondere fleschje. Waar is uw likeur Gij zult mij een fleschje met chartreuse moe ten geven ik zal het er zelf ingieten, want gij zoudt er te veel in kunnen doen. Dan zou de iit- werking kunnen missen! In plaats van vroolijk- heid, zou er dan slaap uit voortkomen. Ik zal halen wat gij moet hebben. Marianne naderde een tafel, waarop de keidei knecht bezig was met verschillende likeuren te gieten in genummerde fleschjes. Elk nummer duidde het getal glaasjes aan, wélke het fleschje kon bevatten. Het meisje nam er een en keerde terug haar Ovide. Deze laatste had het fleschje reeds uit zijn zak gehaald, hetwelk hij te New-York had gekocht, en waarin, zooals wij weten, nog driekwart van de Canadeesche likeur overbleef. Hij hafelde uit het fleschje chartreuse den in houd van een glaasje, dat hij schudde om de twee likeuren te mengen, en gaf het fleschje aan Marianne, terwijl hij tot haar zeide En zorg vooral, het niet te verwarren met de andere. (Wordt vervolgd.).

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1