JEiffiË J.R. HEUSS TABAK FRIS0 BAAI 2Öe Jaargang. Vrijdag 25 Januari 1929. No. 7. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR iBpl WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek Wakende Leeuw J. R. KtUSS Laat 125 - ALKMAAR. m m WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytashoef Wielingen. Teleloon Intercomm. No. II. waarborg voor de kwalileit. L>e BINNENL. NIEUWS. HET OVERLIJDEN VAN Dr. C. LELY. De man van de Zuiderzeewerken. Dr. Lely was Dinsdagmiddag nog werkzaam aan het schrijven van een brochure. Toen echter zijn dochter tusschen vier en vijf uur zijn kamer binnentrad, vond zij haar vader bij zijn schrijf tafel neerliggen. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De thans ontslapene, die den 74-jarigen ouder dom bereikte, werd 23 Sept. 1854 te Amsterdam geboren. In 1875 promoveerde hij aan de toen malige Polytechnische School te Delft tot civiel- ingenieur. Zijn veelomvattende loopbaan laat zich niet met enkele woorden schetsen. Het behoeft echter aan geen twijfel onderhevig te zijn, wanneer ge tuigd wordt, dat dr. Lely zijn groote beroemd heid verwierf als ontwerper van het Zuiderzee- droogleggingsplan, dat hij als minister bekroond heeft mogen zien, en van welks uitvoering hij althans het beginstadium nog heeft mogen be leven. Wanneer wij teruggaan tot zijn ingenieurs praktijk, dan zien wij, dat hij in 1883 werd be noemd tot ingenieur van het waterschap „De Schipbreuk", van 1886 tot 1891 was hij ingenieur der Zuiderzeevereeniging. Hot zijn overlijden was dr. Lely lid van den mijnraad, voorzitter van den Zuiderzeeraad voorzitter van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, en van het Koninklijke in stituut van ingenieurs. Tpen in 1891 de toenmalige kabinetsformateur tot dr. Lely kwam om hem de portefeuille van Waterstaat destijds nog vereenigd met Han del en Nijverheid aan te bieden, had hij dit zeker voornamelijk aan zijn plan voor droogleg ging der Zuiderzee te danken, aan welk plan hl in dienst van de voor dat doel opgerichte veree- ging jaren had gearbeid. Tot nader onderzoek van de droogmaking der Zuiderzee 9telde dr. Lely een staatscommissie in, waarvan hij zelf het presidium op zich nam Tpen. deze commissie haar hoogst belangrijk rapport had uitgebracht erkende de Koningin dr rrtniLCTO*. No. 135. De kleine deur naast de groote poort was ge sloten. Jeanne belde. Een vrouw deed open en vroeg Wat wilt ge, madame Ik zou mr. Paul Harmant willen spreken. Gij komt te laat. Mr. Paul Harmant is hiei vanmorgen geweest, doch hij is daarstraks weer vertrokken. Waarheen Naar Parijs. Zoo ge hem moet spreken, ga dan naar de rue de Murillo. Iedereen kan u zijn huis aanwijzen. Ik ga er heen. Jeanne begaf zich op weg naar Parijs. Zij had een schrikwekkende beslissing geno men. Een uur later belde zij aan de poort van het huis van den millionnair. Sedert het oogenblik dat wij hem zich hebben zien opsluiten in zijn werkkamer, had Mary's vader de houding niet verlaten, welke hij aange nomen had bij zijn binnentreden. Zijn geest zweefde beurtelings van het verle den naar het heden en van het heden naar de toekomst. De gedachte aan de toekomst vooral beang stigde hem. Was de toekomst hem niet voorspeld door den droom zijner dochter, dien zonderlingen en ver- schrikkelijken droom, die hem aan de zijne her innerde, dien droom waarvan elke bijzonderheid denzelfden indruk op hem maakte als de tonen eener doodsklok, dien droom, die hem tot aan de laatste schrede zijner levensbaan bracht en hem daar een onthoofd lijk toonde Een bescheiden klop aan de deur trok hem uit zijn akelige mijmeringen. Hij richtte zich op en riep Binnen De kamerdienaar verscheen. Wat is er, Theodore vroeg hem de milli onnair met gejaagde stem. Er is een vrouw, die mijnheer verlangt te spreken. Zij komt, zegt zij, van Courbcvoie, waar zij mijnheer hoopte te ontmoeten. Wat moet die vrouw hebben Naar het schijnt, kan zij het alleen aan mijn verdiensten van dr. Lely door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Later werd hij in diezelfde orde bevor derd tot commandeur. Voorts droeg dr. Lely de onderscheidingsteekenen van het grootkruis in de Danebrogorde van Denemarken, en van groot officier in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Voorts was de heer Lely sedert 1920 lid van de Commission Consultative Internationale des Travaux du canal maritime de Suez en sinds 1895 lid der Koninklijke Akademie van Weten schappen. Dr. Lely was een gemakkelijk, slagvaardig spreker, een beminnelijk mensch, aangenaam in den omgang, en algemeen geacht en bemind. Juist Dinsdag, op den dag van zijn overlijden, verscheen het Kon. Besluit, waarbij hij was be noemd tot lid van de Radio-raad. Ons land heeft door het verscheiden van dezen hoogst bekwamen man een zwaar verlies gele den. Dr. Lely was eennationale figuur, wiens groote verdiensten jegen9 het land algemeen werden erkend. BLOBMBOLLENDIEFSTAL. In de kweekerij „Meerbeek" te Hillegom fs voor een waarde van 1600 aan bloembollen ontvreemd. SECRETARIS ZUIDERZEEVISSCHF.RÏJTLMD Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw is Jac. de Veen. ue Enkhuizen, voor den tijd van drie jaren op nieuw benoemd tot secretaris van den Zuider zeeraad. EEN GEVANGENE GEVLUCHT. Wegens het ondeugdelijke ijs weer gepakt. Woensdagmorgen wist een bejaarde gevange ne uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn te ont vluchten. Hij nam zijn weg over het ijs naar het schietterrein aan den Buitenluiendijk, maar zakte door het ijs. Gelukkig was de motorboot van den heer Osinga in de nabijheid, waarmee men hem wist te redden. De Hoornsche politie bracht den ontvluchte weer naar de werkinrich ting terug. ERNSTIG ONGELUK TE ZWIJNDRECHT. Tengevolge van het uit elkaar springen v^n een carbid-ap paraat aan de Jurgens Fabrieken te Zwijndrecht zijn gisterochtend twee personen om het leven gekomen, J. Goudsbloem, wonende Bilderdijkstraat te Zwijndrecht en A. van Eijk wonende te Dordrecht. Beiden zijn gehuwd. DOOR DEN ELECTRISCHEN STlROOM GEDOOD. Woensdagmiddag kreeg in de fabriek van de fa. J. Enschedé en Zn. te Haarlem de 30-jarige J. Boos, snelpersdrukker, die een lampje uit draaide, den stroom door het lichaam. Hij werd bijna onmiddellijk gedood. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Zaterdag is de 3-jarige P. v. M. in de woning zijner ouders te Den Haag in een teil met kokend water gevallen en had ernstige brandwonden bekomen. Tfrans is het jongetje in het Ziekenhuis a de gevolgen Overleden. BUITENLAND. heer zeggen. Heeft zij haar naam gezegd Zij heeft alleen gezegd, dat zij kwam van wege mr. Ovide. Bij het hooren van dien naam. had Paul Har mant moeite om zijn ontsteltenis te verbergen. Waarom zendt hij mij iemand vroeg hij zichzelven met schrik af. Heeft hij dan een me deplichtige, hij die altijd beweerde alleen te han delen Wat is hem overkomen Waarom is hij zelf niet gekomen De kamerdienaar stond nog altijd te wachten op het antwoord van zijn meester. Paul Harmant zeide hem, na een oogenbljk nadenken Laat die vrouw binnen. Theodore ging heen. De millionnair, met den rug naar de deur ge.- keerd, hield zich bezig met verschillende papie ren, die op zijn lessenaar lagen, uit het gezicht te leggen. De kamerdienaar bracht de bezoekster binnen en vertrok, na de deur achter haar gesloten te hebben. Paul Harmant keerde zich om, ten einde te zien welke persoon Ovide Soliveau hem zond. Eensklaps stiet hij een doffen kreet uit doodsbleek, gansch ontsteld, met verdwaasde oogen, week hij achteruit tot in een hoek der kamer. Voor hem stond Moeder Lize,-de brooddraag ster, Moeder Lize, die Ovide beweerde verplet terd te zijn onder 'n stelling in de rue Git-le- Coeur. Jeanne Fortier stak dreigend de hand naar hem uit. - Ha zeide zij met doffe stem, uw schrik be schuldigt u! Hij bewijst mij, dat het op uw be vel is, dat men mij heeft willen vermoorden De gewezen meesterknecht van Alfortville dacht op dit oogenblik te gevoelen, dat de waan zin zijn gee9t aantastte. Hij begreep nochthans, dat, zoo hij den storm het hoofd niet boot, hij onherroepelijk verloren was, en naar Jeanne toetredend, riep hij uit - Rampzalige gij hier - Ja ik Ha gij hebt niet verwacht mij hier te zien,Tiietwaar - Ik beken hetIk kon aan zooveel stoutmoe digheid niet gelooven Wat komt gij in mijn huis doen - Durft gij dat vragen Als gij mij gezien hebt, hebt gij dan niet begrepen, dat ik eindelijk het masker heb opgelicht, waarachter gij u se dert zoolang verbergt De valsche Paul Harmant haalde de schouders HET GRAF VAN KONING SALOMO'S LIEVELINGSVROUW. De Berllner Ztg. verneemt uit Londen nog ee nige bijzonderheden omtrent de ontdekking van het graf van de lieveling9vrouw van koning Sa lomo. Het bericht is gebracht door de Egypti sche courant „Al Mokattan, die uit Jeruzalem bericht, dat de grafkamer in een bergachtig terrein is gevonden. Deze lievelingsvrouw Meti Maris was een Egyptische en uit Memphis af komstig. Zij is volgens de overlevering onder tragische omstandigheden in het 36ste jaar der regeering van koning Salomo overleden en wel doordat zij een gifbeker uitdronk, die voor den koning was bestemd. De grafkamer moet reeds geheel zijn blootgelegd. Bij de mummie vond men een perkamentrol, waarvan wordt aange nomen, dat hij door Koning Salomo is geschre ven. Men vermoedt, dat daarin de tragische dood van de verstorvene wordt beschreven ep haar deugden daarin werden geroemd. VERSTEKELING AAN BOORD. Een jongeman van 18 jaar uit Winsfordches- hire begaf zich heden naar de officieren van het stoomschip „Lancastria", na zich gedurende 11 dagen in een reddingsboot te hebben verborgen gehouden. Deze verstekeling zag er erbarmelijl; uit tengevolge van de doorgestane koude. Zijn handen en voeten waren bevroren en hij was niet in staat te spreken. Hij zal weer met de „Lancastria" naar Engeland worden terugge zonden. HÉRRIEMAKENDE TIMMERLIEDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn eenige timmerlieden te Leipzig een café binnen gedrongen waar zij op de bezoekers en op de 'meubels lossloegen. De aangevallenen waren nauwelijks in de gelegenheid zich te verzetten en de indringers konden daardoor den geheelcn inventaris kort en klein slaan. Naar aanleiding hiervan heeft de politie in een der Leipziger stadswijken een groote razzia Ge houden. Er werden 18 Hamburgsche timmerlie den gearresteerd, van wie de meeste zich niet bij de politie hadden aangemeld. MISLUKTE WRAAKNEMING. In het plaatsje Rose in Oost Pruisen liep een vrouw de woning binnen van een timmerman Schmidt binnen en goot een fleschje lysol leeg in het gereedstaande middageten van de uit 6 personen bestaande familie. Door de sterke lucht van het vergif werd de aanslag ontdekt voordat op. Die vrouw is krankzinnig mompelde hij. Krankzinnig herhaalde Jeanne. Ja ik ben tien jaar lang krankzinnig geweest, doch God heeit zich verwaardigd mij het verstand weer te geven, om mij in staat te stellen het doel van mijn leven te bereiken. Gij vraagt wat ik hier kom doen Ik komo u rekenschap vragen over hetgeen ik sedert een-en-twintig jaar geleden heb, Jacques Garaud 1 De millionnair veinsde verbaasd te zijn. Jacques Garaud herhaalde hij. Wiens naam is dat Het is de uwe -Iedereen weet, dat ik Paul Harmant heet. Ik zal aan iedereen verkondigen, dat gij Jacques Garaud heet Ik herhaal u, dat gij waanzinnig zijt, Lize Perrin. Ik ben Lize Perrin niet. Ik ben Jeanne For tier, gij weet het wel. Gij hebt nu lang genoeg comedie gespeeld Gij hebt mij herkend bij den advocaat Georges Darier Ik ben Jeanne Fortier uw slachtoffer Jeanne Fortier, die in uw plaats veroordeeld werd Nog één woord en ik bel, om u van hier te doen wegjagen Bel dan, ellendige, Bel, dan zal men komen en ik zal aan uw bediende zeggen wie ik ben en wie gij zijt Zwijg Ik zal niet zwijgen Door u en door uw me deplichtige aangeklaagd, word ik gezocht en achtervolgd Ik ben hier gekomen, bij u thuis opdat de politie ons samen zou aanhouden Een maal gevangen, zult gij wel moeten bekennen, dat gij de eenige dader zijt der drievoudige mis daad van Alfortville, en dat gij sedertdien mijn dochter, mijn Lucie, hebt willen dooden en mij zelf ook. Jacques Garaud meende te antwoorden* Hij had er den tijd niet toe. Dte deur ging open en Mary trad doodsbleek en wankelend binnen. Wat gebeurt er, vader vroeg zij met beven de stem. Ik meende, dat men hier zoo luid sprak. De millionnair snelde naar Mary toe met een wanhopig gebaar. Mijn liefste kind, antwoordde hij, terwül hij haar uit de kamer poogde te verwijderen, ga heen, vertrek, die vrouw is krankzinnig, zij be- leedigt mij. Zij windt zich op. Zij bedreigt mij. Welnu, vader, roep dan om hulp, men zal komen en haar het huis uitjagen. Ik wacht, zeide Jeanrro. Mary naderde haar en stqlde haar deze vraag: 30-35-40-50cf. P€r1/^ pond. iemand een hap had gegeten. De vrouw, die se dert jaren met de timmermansfamilie in onmin leefde, is gearresteerd. GEMEENTE WIERINGEN. Zondagmiddag j.1. vergaderde de visschers- vereeniging D.E.T.V. in het lokaal van den heer D. D. Lont. Aanwezig ruim 60 leden. De Voorz., de heer J. J. Hijsen opende deze ver gadering met een hartelijk welkom en daarna las de secretaris, de heer Jb. Lont, de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Volgt rekening en verantwoording van den penningmeester. Door de commissie van onderzoek bestaande uit de heeren S. Tijsen Jbz., Jb. Post en L. de Jong werd verklaard dat alles in orde was en dat de inkomsten van 1928 zijn 761.56. Uitga ven 410.41. Op de bank staat nog een bedrag van 797.78. Voorz. zegt dat dit batig saldo komt doordat vorig jaar door elk lid 2.50 is gestort om een reis te maken naar Den Haag voor de monstratie, en deze reis is niet gemaakt omdat deze demonstratie is afgelast, en er voor in de plaats een vergadering is belegd in Amsterdam. Daar zijn maar weinigen rtaar toe geweest zoo dat van de bijdrage ongeveer 300 is overgeble ven. Vervolgens worden de aftredende bestuursle den P. Kaleveld, G. Dirks, Gerbr. Smit en Jn. Metselaar herkozen. De eerste drie nemen hun benoeming weer aan, de laatstgenoemde zal met z'n herbenoeming in kennis worden gesteld. Daarna zegt Voorz. dat hij dp 12 Jan. j.1. naar 'Amsterdam is geweest naar een bestuursverga dering van het centr. comité en dat hij zoo vrij Wie zijt gij Vraag dat aan uw vader. Wat wilt gij Dat die man met mij aangehouden worde en dat er recht geschiede Gij ziet wel, dat zij waanzinnig is! riep Paul Harmant uit. Gij ziet wel, dat hij niet durft roepen her nam Jeanne. Eén van ons twte is bang, doch ik hen het niet Maar bel dan, vader, bel dan toch zeide het meisje. De millionnair bleef stom en onbeweeglijk. Mary zag hem verbaasd aan. Maar waarom belt gij niet vroeg zij. De vluchtelinge uit Clermont deed een akeli- geri lach hooren. Ik heb het u reeds gezegd, 9prak zij vervol gens, omdat hij bang is. Welnu, dan zal ik bellen En de dochter van Paul Harmant liep naar de schoorsteen, zoo snel als haar zwakheid dit toe liet. Mary, Mary, stamelde de schurk, haar met een gebaar weerhoudend. Neen., neen.., Roep niet.bel niet. Het meisje keerde zich naar haar vader om. Waarom niet herhaalde zij. Ik zal u antwoorden, zeide Jeanne Fortier. Hij wil niet, dat men wete, dat Paul Harmant niemand anders is dan Jacques Garaud, de dief, de brandstichter, de moordenaar van Alfort villc Zwijg, ongelukkige Zwijgstamelde de millionnair wankelend. Doch Jeanne sprak verder Na een en-twintig jaren duisternis en straf feloosheid, weet hij, dat het licht eindelijk zal stralen, dat het gerecht zijn loop zal hebben en hij beeft. Ach! zwijg 1 Heb medelijden met mijn dochter Hebt gij medelijden gehad met mij Hebt gij medelijden gehad met mijn kinderen Den ken zij niet, dank zij u, dat hun moeder een el lendige, een eerlooze vrouw is Ik wil, dat uw dochter, zoolang door u misleid, thans wete wie- gij zijt. Ik wil, dat zij wete, dat gij, na mijn doch ter overgelevrd te hebben aan het mes van uw medeplichtige, haar hebt willen dooden door de wanhoop. Ach! zwijg! zwijg! riep Paul Harmant uit, naar Jeanne toespringend zwijg, zoo niet.. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1