EERLOOS. 20e Jaargang Dinsdag 12 Februari 1929. iNo. 12. KSEUWS- EN ADVÉRTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BINNENL. NIEUWS. ZIGEUNERS AAN DE NEDERLANDSCH- BELGISCHE GRENS. Nabij Stramproij (L.) werden Woensdag have en goed van een uit 22 leden bestaande troep zigeuners door een Belgischen grensbewoner per kar ons land binnengevoerd. Door inmiddels ge waarschuwde Rijks- en gemeentepolitie werd den man gelast, alles weer over de Belgische grens terug te brengen, wat gelukte, aangezien er op dat oogenblik daar geen Belgische politie aan wezig was. De zigeuners hadden zich in een wei in het z.g.n. Broek gelegerd. Hier werden zij door de politie, bijgestaan door de Stramprosche bur gerwacht, bewaakt. Onder stroo en wat meege dragen beddegoed bracht het nomadenvolk de.i nacht in de openlucht door. Intusschen blijven de Belgische gendarmen aan de andere en de Nederlandsche politie en bur gerwacht aan deze zijde der grens de wacht hou den. BOOZE IJSLIEFHEBBERS. De ijsbreker van de N.V. Reederij v.li. Gebr Goekoop Amsterdam, gevolgd door een vracht boot van de fa v. Heerd, uithoorn, hebben Zater dagmorgen 7 uur met versterkte assistentie van politie en rijksveldwacht hun reis van Alphen naar Den Haag vervolgd. Op de beide schepen stonden enkele rijksveldwachters met geladen karabijn, terwijl de overige politiemacht de boo ten op het ijs en langs den weg volgde. Hoewel hier en daar door het publiek werd gedreigd, had alles een rustig verloop en deden zich geen inci denten voor. De Lek voor Lekkerkerk is geheel bedekt met zwaar drijfijs. Het voetveer is nog steeds butien dienst. De Reederij de Lek onderhoudt den dienst op Rotterdam, echter zeer onregelmatig. Statische ELECTRlCJTEFT. Het geheele gezin geladen. Ergens aan het Bezuidenhout te Den Haag de den zich sedert eenige weken in een groot hoeren huis eigenaardige verschijnselen voor. Als de huisgenooten bij de telefoon kwamen om te tele- foneeren dan voelden zij een klein schokje. Hier werd in den beginne weinig aandacht, aan ge schonken men vermoedde, dat de teletoonlei ding niet, in orde was, en vergissen wij ons niet dan verzocht men ook aan „Storingen" het toestel te willen nakijken. Maar hef verschijn sel bleef bestaan, en wat merkwaardiger was. bij andere voorwerpen in de kamers ontstond bij aanraking met de bloote hand dezelfde ge waarwording. Wilde men de pook bij den haard opnemen dan kreeg men bij aanraking eenzelfde schokje. Een bronzen Boeddhabeeld op den schoorsteen mantel vonkte, wanneer men het met een meta len voorwerp benaderde. De hanglamp deed pre cies hetzelfde. Armstoelen en sofa met goud- brocaat bekleed knetterden, wanneer de huis genootén gingen zitten en de handen op de lounir FEUILLETON. No. 2. Kort te voren had men nog gepraat en gelach gehoord van de bootjes op het meer, maar ook dat was nu gedaan. Er heerschte nu overal stilte. De villa Montalais lag vrijwel afgelegen en was door tuinen en boschjes van Ville d'Avray gescheiden. Vlak tegenover de villa lag een kastanje bosch en een weinig links een klein, vrij armoedig huis je, met groene buiten-jaloeziën, vlak langs den weg, terwijl de villa daarentegen door een altijd frisch gehouden grasveld van den weg was ge scheiden. Het kleine huisje was verlicht de openstaan de vensters verleenden het gezicht op een kamer met mahoniehouten meubels, een tafel in het midden en bij een der hoeken een sooort van bureau-secretaire. Het sloeg elf uur op de klok van de niet ver verwijderde dorpsklok. Henriette huiverde en wrong haar vingers in een. Hemel, wat kan er toch gebeurd zijn dacht ze, en zich tot haar dochtertje wendend Ben je niet bang, kind Heb je geen slaap O, neen, mama, 't is zulk een heerlijk weer en ik zou paatje zoo graag willen zien In het huisje aan den overkant, waarvan de ramen verlicht waren door het geelachtig schijn sel van een kaars op de kandelaar van aarde werk, werd een man van middelbare groote zicht baar. die zijn secretaire openmaakte en daarbij plaats nam. Henriette en Susanna konden hem duidelijk zien en keken dan onwillekeurig naar hem. Hij was de bewoner van het armoedige huisje en heette mijnheer Larouette. Onze nieuwe buurman is thuisgekomen, zei Susanna. De man had uit zijn borstzak van zijn jas een dikke portefeuille genomen en den inhoud dier portefeuille met hetgeen hij verder uit zijn zak ken te voorschijn had gebracht, voor zich op het blad van zijn secretaire neergelegd. Daar waren stapeltjes bankpapier en rolletjes goudgeld, die VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. gen plaatsten. J.l. Zondag werden de verschijnselen zoo erg men bij de aanraking van gele darwintulpen, die in een kristallen vaasje op tafel stonden, geknet terde hoorde en een schokje kreeg. Bij het pas- seeren van huisgenooten, wanneer de rokken van de dames in aanraking met elkaar kwamen, ont stond hetzelfde verschijnsel. Ja, toen een der fa milieleden om te plagen, met den vinger het ge laat van een huisgenoote aanraakte, kregen bei den een gevoelig schokje. Toen besloot de heer des huizes voor dit geheim zinnig verschijnsel technische hulp in te roepen en hij belde, als een rechtgeaard Hagenaar, de brandweer op. Brandmeester Otten verscheen met de motorspuit, maar hier viel niets te blus- schen, noch was dit een gewoon karweitje, waar mede de gemeentenaren de brandweer plegen te knappen, en de brandmeester verklaarde, na onderzoek, dat deze geheimzinnige affaire niet op zijn terrein lag, doch dat hij andere diensten zou waarschuwen. En zoo verschenen achtereenvolgens in het" huis met zijn geheimzinnige electrische verschijn selen de hoofdingenieurs en ingenieurs van ver scheidene diensten. Van het tram-bedrijf, die waar aan den gevel een vèrbindingsdraad van het bovengrondsche geleidingnet bevestigd is een nieuwe isolatiepot aan den gevel deed be vestigen. Van den telefoondienst, van de Gemeen telijkc electriciteitswerken, technici uit Delft enz. De technici namen proeven, brachten instru menten mee, om den electrischen stroom te kun nen meten, experimenteerden den heelen Zondag rn den Maandag, kortom, zijn hadden van dit; geval een studie-object gemaakt. Tot een van de heeren ontdekte, dat de ver schijnselen optraden, wanneer men over het dikke Deventer tapijt, dat overal in het huis den vloer bedekt, liep of geloopen had. In het huis was centrale verwarming, bovendien branden in verschillende kamers nog open haarden hef huis was door en door droog. En hiermede wa ren de voorwaarden tot het verkrijgen van stati sche èlectriciteit, wrijvings electriciteit vervuld. Door het loopen of schuivelen over het tapijt werd de electriciteit door de huisgenooten opge wekt, zoodat bij aanraking van zekere voorwer pen een ontlading plaats vond. De ingenieurs gaven de familie den raad, het huis vochtiger te doen £ijn, door meer water te laten verdampen of de vensters dikwijls open te zetten. KERKONTHEILIGING Te Veenendaal heeft de afd. van de Ned. C.hr. Reisvereeniging twee keer een radio-uitzending gegeven, en wel in de Gemeentelijke Eierhal. Vooral de eerste keer was een succes geworden o.m. de burgemeester had het woord gevoerd voor den microfoon. Voor den tweeden keer wa« er niet zooveel belangstelling geweestvoor eon volgende herhaling verkreeg men toen de Julia- nakerk der Herv. Gemeente. Verscheiden leden der gemeente hebben dit niet goed gevonden en hoofdzakelijk niet, omdat een plaatselijke znng- vereeniging is opgetreden men sprak van een hij zich klaarblijkelijk had voorgenomen te rang schikken en na te tellen. Men kon het hem aan zien hoeveel genot hem deze bezigheid verschafte Zooals hij nu gezeten was, hadden Henriette en Susanna heb vlak in het gezicht, terwijl hij met zijn rug naar de kamerdeur zat gekeerd. Wat voert mijnheer Larouette daar uit, mama vroeg Susann. Hij telt het geld, dat hij vanavond waar schijnlijk mee naar huis heeft gebracht. Het sloeg kwart over elven op den dorpstoren. Henriette boog zich voorover naar haar kind en gaf haar een langen kus op het voorhoofd. Nu wordt het meer dan tijd zei ze. Ik zal Victoire roepen om je uit te kleeden en naar bed te helpen. Nog een oogenblikje, mama Toe maar Papa kan nu niet lang meer wegblijven. Neen, mijn engel, 't wordt al te laatJe zoudt er ziek van worden, als je nog langer op bleef. De jonge moeder drukte even op den knop van een electrische bel, die in het dienstboden-ver trek uitkwam. Tpen Vctoire niet dadelijk verscheen, belde zij nogmaals en kwam toen weder op het balkon. Susanne keek nu den weg op, zoo ver zij kon. De maan prijkte in vollen glans aan den effen hemel. Aan den overkant was de buurman met zijn langzame en omzichtige bewegingen het ge not van een vrek nog altijd bezig, om zijn' goud te tellen en zijn bankbiljetten te rangschik ken. Victoire kwam binnen. Steek een lamp en het nachtlichtje aan, be val Henriette, en kom dan Susanne halen. Op hetzelfde oogenblik boog Susanne zich over de balustrade zoover mogelijk voorover, terwijl zij in de handjes klapte en met een kreet van blijdschap lachend uitriep Papa Papa Kom toch gauw hier Ik ben nog op. Er was werkelijk iemand op den weg te zien di* uit de richting van het station kwam. Het was een groote man, gekleed in een grijze stofjas met schoudermantel en met een grijzen hoed op. Op den vreugdekreet van Susanne stortte hij zich eensklaps tusschen de schaduwrijke kas- tanjeboomen tegenover het huis. Henriette boog zich eveneens over de balus trade zij had hem ook gezien. Roger Rogerriep zij. Waarom komt ge AD VERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. „kerkontheiliging." Een petitionnementmet 399 handteekeningen van gemeent'eleden tegen deze kerkontheiliging, werd den kerkeraad voor gelegd. DIEFSTAL VAN DE TE VELDE STAANDE SPRUITJES. Dézer dagen was het de- gemeente-politie te Ridderkerk ter oore gekomen, dat te velde staan de spruiten werden gestolen. Na een uitgebreid onderzoek werden een viertal kisten met sprui ten in beslag genomen, terwijl reeds 11 personen in verband met den diefstal gehoord zijn. Uit dit onderzoek bleek tevens, dat de diefstallen in den nacht werden gepleeg. De laatste 3 weken moeten duizenden kilo's gestolen zijn. Het pluk ken was geheel „vakkundig" geschied en zoo goed was men met den plaatselijken toestan:! op de verschillende spruitkoolvelden op de hoog te, dat 's nachts het werk werd begonnen op de plaatsen, waar men aan het einde van den dng den arbeid had gestaaktt. Waar het onderzoek nog slechts in een begin stadium verkeert, worden nog onthullingen hier omtrent verwacht. EEN MOOI GESCHENK. In de vorige week gehouden jaarvergadering van de Reddingsbrigade te Wijk aan Zee werd medegedeeld, dat de N. V. Philips Gloeilampen fabriek te Eindhoven de toezegging is verkregen, dat zij aan de Reddingsbrigade geheel ko«toloo° een zoeklichtinstallatie ten sterkte van 1-250.000 kaarsen beschikbaar zal stellen. Een dergelijke installatie is noch in ons len^ noch in het buitenland ten dienste van het red dingswezen beschikbaar. IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmorgen zou een 22-jarig Duitsch dienstmeisje, in de woning van haar meesteres aan de Zuidierwerflaan 14 Den Haag, terpentijn in in een fleschje overgieten, en daarbij waren eenige druppels op haar kleeren terecht gekomen <Toen zij kort daarna in de kamer bij de brand- dende kachel kwam vatte haar kleeren vlam. Op haar hulpgeroep snelden dadelijk de bewoners toe, die de vlammen wisten te dooven. Het meis je was intusschen door het vuur zoo gekwetst dat zij in het ziekenhuis aan den Zuiidwal moest worden opgenomen. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Eenige jongelieden te Sliechrecht hadden op een wetering een groote bijt gehakten die weer netjes met ijs gevuld. Vervolgens gingen ze zich verdekt opstellen om de resultaten van hun min derwaardig gedoe te zien. Eerst kwamen een paar dames de wetering over, doch die zagen bijtijds, dat het ijs los was. Even later, kwam een 15-jarig meisjes op dit ijs, haar kleiner zusje op een slede voortduwend. Plotseling schoot het kleine kind met de slede in de diepte en verdween onder het ijs. Direct schoot hhulp toe en vrij spoc dig is het meisje onder het ijs vandaan gehaald. Toch had het nogal water en modder ingekre gen. Tegen de onverlaten is procesverbaal opge maakt. zoo laat Als ge wist,hoe ongerust ge onsi liebt gemaakt Maar de man, hetzij hij het roepen al of niet had gehoord, antwoordde niets. Hij bewoog zich nu in bukkende houding van den eenen boom naar den anderen en naderde zoodoende het huisje van Larouette. Eindelijk moest hij een voetpad oversteken, zoodat hij weder voor een oogenblik in het heide- re maanlicht kwam. 't Is Roger!... mompelde Henriette. Wat doet hij toch Waar wil hij heen Susanne, hoe verwonderd ook, hield haar mondje dicht, maar haar oogen volgden met ang stige nieuwsgierigheid iedere beweging van haar vader. En de moeder haalde nauwelijks adem meei haar haft was beklemd haar handen om vatten het ijzerwerk van het balkon zij zag doodelijk bleek haar tanden waren vast op elkaar gesloten zij zelve nagenoeg onherken baar veranderd. De man liep de laatste boomen voorbij en ij lings op het huisje toe. Kijk zei Susanna, papa gaat naar mijnheer Larouette. Er verliepen eenige seconden. Larouette stond op en sloot de verschillende laadjes van zijn sec retaire met een sleutel, zeer voorzichtig en bere kend langzaam. Opeens gebeurde er iets achter zijn rug, wat hij niet zien kon, maar wat van het balkon dui delijk door Susanne en Henriitte werd waarge nomen. Behoedzaam ging de kamerdeur open, blijk baar zonder eenig geruisch, anders had Larouet te zich natuurlijk omgekeerd, en een man van een grooten en zwaren lichaamsbouw stond plot seling achter hem, eenigszins zijwaarts met zijn rug naar het venster gekeerd. Met het halve lichaam over de balustrade heen geleund, met starende blikken, zag Henriettr toe. Mijn hemel, wat zou daar gebeuren En was het inderdaad Roger wel De man hief zijn beide armen op met gesloten vuisten boven het kale hoofd van Larouette. Henriette wilde schreeuwen, waarschuwen... doch een macht, grooter dan haar wilskracht ver stomde ieder geluid in haar keelzii kon alleen een rauwen kreet voortbrengen, niet ongelijk aan het gereutel van een stervende, terwijl zii snikte Roger Roger Groote hemel Het tooneel, dat hierop volgde, duurde slechts BUREAU: Hlppolytushoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. BUITENLAND. „HET, GEBED DER CHRISTENVROUWEN." Op voorstel van de Fereratie van Christenvrou wen van Noord-Amerika, zoo lezen wij in het „Kerkbeurtenblad," is de 15e Februari aangewe zen als algemeene gebedsdag. De bedoeling is dat op dien dag alle Christenvrouwen van de geheele wereld, van verschillende kerken, rich tingen, rassen en standen zullen vergeten, wat haar scheidt en zullen samenkomen om te bidden voor de nooden der wereld in het algemeen en voor allen arbeid in Gods Koninkrijk in het bij zonder. LEVEND BEGRAVEN. fTe Uccle bij Brussel waren Donderdag j.l. be zig met het graven van een put. Het bovenste gedeelte stortte plotseling in, terwijl een 30-jari- ge arbeider zich op den bodem 10 Meter onder den beganen grond bevond. Werklieden, geholpen door genie-soldaten trachtten den ongelukkigen te redden, doch tot dusverre zonder resultaat. Zaterdag had de bedolvene nog tegen den houten wand van den put geklopt, doch sedert dien heeft men niets meer van hen gehoord. Vrijdag kwam de 26-jarige vrouw van den ongelukkige haar man opzoeken. Toen ze een en ander vernam viel ze flauw. Ze was pas vier weken met hem ge huwd.. NOG MEER SUIKER Een nieuwe concurrent van riet en biet. Uit Italië komt een bericht, dat het een chemi cus gelukt zou zijn uit carobben gemakkelijk raf- fineerbare suiker bereiden. De carobbe is de vrucht van den Johannes- broodboom de naam wijst op de overlevering, dat Johannes de Dooper zich indertijd met de vruchten van dezen boom heeft gevoed. Zelfs een seconde. De beide vuisten vielen'neer, maai in hetzellde oogenblik keerde Larouette zich om, aarUoor de vreeselijke slag, zoo al niet geheel jan toeti grootenueeis georuKcn werd. Hjj uitte een kreet, een enkelen Moordenaar Lr ontstond een korte, maar hevige worsieung De lioed van den aanvaller viel op uen grond, een zomerhoed van hoog model, grijs met een breeden, zwarten band. De kaars viel geduren de de worsteling omver, maar voordat het licht was uitgedoofd, had het als in een flikkering een bruin gelaat beschenen, met een zwaren, zwarten baard. Het was in de kamer donker geworden. Larouette trachtte zich met de kracht, hem door zijn angst verleend, zoo goed mogelijk te verdedi gen. De indringer was schier £en reus. Nochtans verdubbelde 'de doodsangst, waarin hij verkeerde, de krachten van Larouette. Hij sloeg met geweld van zich af en riep om hulp. T^en kwam er een vluchtige lichtstraal, gevolgd door een doffen knal. Daarmede was al les gedaan. Met klapperende tanden was Hen riette teruggedeind. Groote droppels zweet parel den op haar voorhoofd. Haar oogen stonden haar in het hoofd als die van een krankzinnige. En zij herhaalde, bij de zekerheid, dat dit vreeselijk oo genblik haar geheele leven had verwoest, op stamelenden toon Roger Is 't mogelijk Hij.Hemel hoe ontzettend En zie, opeens, te midden van al haar angst, schoot als een bliksemstraal de gedachte aan haar kind door het hoofd, het kind, waaraan zij gedurende vier of vijf minuten, waarin het ver schrikkelijk drama was afgespeeld, niet meer had gedacht het kind, dat het eerst in dien vreemden man haar vader had herkend. Susanne zei ze. Mama klonk een zeer zwakke stem achter haar. Victoire had een brandende lamp binnenge bracht. 't Was nu licht in de slaapkamer. Van onder de kanten kap, die over den ballon der lamp hing, viel het licht op het gelaat van het kind. Zij weende niet. Zij stond onbewegenlijk Maar haar oogen blijven starend op een punt ge richt, dat ze waarschijnlijk niet eens zag. O zeker, zij had alles begrepen, want op het en gelachtige voorhoofd, zoo onschuldig en zoo rein, was duidelijk een zware rimpel merkbaar. Haar mond was gesloten de lippen vast opeen- gedrukt. Zij scheen jaren verouderd te zijn.. Zij vertoonde bijna het gelaat van een vrouw. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1