zen worden dan de Heeren Jb. Lont Dz. met 12 stemmen, M. Kooij (12), H. Wilms (8) en S. Kuijt (7), en bij een tweede stemming de Heer M. Koorn. Tot voorzitter wordt benoemd de Heer Jb. Lontin onderling overleg tusschen de bestuursleden worden de Heeren S. Kuijt en M. Kooij aangewezen resp. voor Secretaris en Penningmeester. Eenige besprekingen worden verder nog ge houden over propagande door middel van cir culaires (z.g. Sluit-U-Aan'tjes), over een binnen kort te houden vergadering met een spreker en medewerking van plaatselijke muziek- of zang- vereenigingen en een op 23 Juni a.s. te organi- seeren ringlanddag. Besloten wordt tot aanslui ting bij de Federatie, die ook de afdeeling zoo veel mogelijk zal steunen. Ook koestert de Fe deratie het voornemen, om tte trachten, de af deeling te Den Oever eveneens te doen herleven De Voorzitter sluit ten slotte de bijeenkomst met een woord van voldoening over het bereik te resultaat. UITEENZETTING over een ZOETFABRIEK zaterdagmiddag iwee uur werd door de ge zamenlijke besturen der vier kaasfabrieken een vergadering belegd in Hotel Lont te H.-hoef ten einde besprekingen te houden omtrent een e- ventueel op te richten zoetfabriek. Ruim 50 personen zijn aanwezig als de heer Jn. Doves, voorzitter der vereenigde fabrieksbe sturen, de vergadering opent met een woord van welkom aan de aanwezigen, speciaal aan den Heer G. Nobel uit Lutjewinkel, Voorz. van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord-Holland, die over het te behandelen on derwerp een inleiding zal houden en aan den Heer Van Buren, leeraar technicus van dien Bond, die daarna nog eenige nadere toelichting zal geven. De Heer Nobel spreekt er zijn genoegen over uit, dat hij hier dit onderwerp mag behandelen. Hij wijst er in de eerste plaats op, dat voor de verwezenlijking van dit plan, om in de toekomst een groote zuivelfabriek te krijgen, een goede samenwerking nommer één is. Een nieuwe zaak moet goed overdacht worden. Of dat nu een paar maanden korter of langer duurt, komt er niet op aan de zaak is alleen maar, dat het dan goed gedaan wordt. Voorkomen moet worden, dat er verkeerde dingen gebeuren. Daarmee bedoelt spiv dat de bestaande fabrieken zouden gaan reorganisee- ren. Het resultaat daarvan zou zijn, dat er vier fabrieken kwamen, die te kostbaar zouden wor den en toch niet aan de eischen voldeden. Al leen door samenwerking kan iets bereikt wor den. Wat zijn nu de redenen, waarom men een groote fabriek gaat stichten Op de bedrijven heeft men doorgaans te kort hulp en dit is een factor, die dringt in de richting van een fabriek, waar de melk volledig wordt verwerkt. Naar spr'.s meening is de toestand op Wieringen in dit opzicht evenals elders. Ook het vervoer naar de plaatselijke fabriek brengt kosten en tijd met zich mee. Ook daar wil men van af. Nu bestaat er doorgaans een vrees voor het stichten van een groote fabriek. Doch de erva ring leert, dat die vrees ongegrond is. Een groo te fabriek voorzien van alle technische hulp middelen, voldoet beter dan de kleinere. Ook de concurrentie op de wereldmarkt noopt tot een technisch zoo goed mogelijk bedrijf. Als men een fabriek wil stichten, is de eerste zorg het uitkiezen van de geschikste plaats. Ten bate van aan- en afvoer moet gelet worden op de ligging ten opzichte der verkeerswegen ÏTe Wieringen zou men rekening moeten hou den met den toekomstigen spoorbaan. Nu de cijfers. Bij goed overleg zou te Wierin gen een bedrijf kunnen worden gesticht met drie tot drie en een half millioen Kg. melk per jaar. Er kan verder gerekend worden op uitbre» ding door de droogmaking van den Wicringer- meer. In den proefpolder bij Andijk is een schit terende grasgroei en de algemeene verwach ting is, dat in d"e Meer heel veel grasland zal komen. Als men alle veehouders weet samen te krii gen, wordt de zaak niet te kostbaar. Zoo'n fa briek zou kosten, technisch goed ingericht. 100.000 gulden, ruim geschat nog 10.000 gulder meer. Voor rente en afschrijving moet 10 pCt. worden gereken^, dat is 10 tot 11 duizend gul den. Omgerekend over de genoemde hoeveel heid is dat 0.3 cent per kilo melk. En dat acht spr. niet te hoog.. De ervaring leert, b.v. in sprekers woonplaats dat het veel verlichting geeft, als men thuis de melk kwijt is. Ook is wel gebleken, dat men niet bang hoeft te zijn voor een minder goed product. Bij reorganisatie van de 4 fabrieken zou daar mee zeker per stuk 20.000 gemoeid zijn. Me' klem moet hiertegen gewaarschuwd worden want het bedrijf blijft te klein. In verschillende plaatsen, waar men iets dergelijks deed, had men er later spijt van. De gedachten moeten ge concentreerd worden op een groot bedrijf. Spr. vertrouwt, dat ook de tegenstanders van thans wel van gedachten zullen veranderen. Welke vorm moet dit èventueele bedrijf aan nemen Er zijn twee wegen, ten eerste een Cco peratieve vereeniging, waar spr. persoonlijk het meest voor voelt, ten tweede een naamloozc vennootschap, waarin ieder aandeelen neemt. Voorlichting bij den bouw zou worden gege ven door de Bouwcommissie van den Bond, be staande uit den Heer Van Buren, drie directeu ren van fabrieken, Dr. Schey, rijkszuivelconsu- lent te Hoorn, een ingenieur van het Techniscl Bureau der Federatie van Ned. Zuivelfabrieken en spreker als secretaris. Wanneer het zoovel komt, kan gegarandeerd worden, dat alles goed gaat. Men stelt er een eer in, de boeren gced t< helpen. Alvorens het woord over te geven aan den heer Van Buren, voor het geven van cijfers ovei de uitkomsten, stelt spr. voor, dat enkele leden van de verschillende fabrieken zullen worden aangewezen om een commissie te vormen, die de zaak nader kan bezien. De Heer Van Buren wijst er in eerste plaat? op, dat de machinerieën voor een groote fabriek betrekkelijk goedkooper zijn dan voor een kleine. Een karn b.v. van 500 L. is naar verhou ding duurder dan een van 1000 L. Verschillende dagfabrieken zijn in de laatste jaren omgezet in zoetfabrieken, b.v. Middcn- beemster, Twisk, Schoorl. Niet altijd gaat alles voor den wind er zullen tijden komen, dat de zaak wat moeilijk loopt. Dan komt het juist aan op de goede samenwerking tusschen de le den. Eendracht maakt macht, verdeeldheid breekt af. Men zegt wel, dat de menschen aan de boer derij tegen het werk gaan opzien. Als men ech ter kan aantoonen, dat de uitkomsten aan de iabriek even goed zijn, is dat werk voor niets gedaan, en niemand wil tegenwoordig voor niets werken. Heel in het kort wordt de inrichting van een zoetfabriek uiteengezet. Na de ontvangst wordt de melk eerst gepompt op een melkkoeler, een buizenstel, waarin melk en koelwater in tegen gestelde richting circuleeren. Hiermee wordt een vlugge en diepe afkoeling verkregen. Op het koellokaal wordt de melk vervolgens be waard, tot ze voldoende opgeroomd is, dan laat men de melk er onder vandaan loopen en de, room gaat naar de botermakerij, na eerst ge pasteuriseerd (waarbij door verhitting de bac teriën gedood worden,) en in zuurbassins naar behoefte opgewarmd of afgekoeld te zijn. Dit alles kan een boer alleen niet doen. Een voordeel is ook, dat de fabriek een uni form product levert. Bij de oprichting moet men niet op enkele duizenden zien. Een goede inrichting is hoofd zaak en vergoedt vaak dubbel en dwars de meer dere kosten. De Wieringer fabrieken hebben tot heden een goed product geleverd, aan een zoet fabriek zal dat zeker vooral niet minder zijn. Door spr. is een vergelijking gemaakt tus schen de uitkomsten van een zestal zoetfabrie ken en een gunstig bekende dagfabriek, n.1. die te Dirkshorn. Deze gegevens worden aan de vergadering overgelegd. Uit de becijferingen blijkt in de eerste plaats, dat aan de zoetfabrie ken gemiddeld 8.51 per 100 Kilo melk wordt uitbetaald. De dagfabriek betaalde uit f7.11 doch rekening houdende met de verschillende om standigheden zooals die in de overgelegde bere kening zijn verwerkt, (aan een dagfabriek heeft men geen kosten van rijloon en botermaken de waarde van enkele bijproducten als wei is bij een dagfabriek iets grooter) moet dit bedrag zuiver worden gesteld op ,6.77. Hieruit blijkt dus, dat alle leveranciers der dagfabriek gemid deld. per jaar per 100 K.G. melk 1.74 aan bo- tergeld moeten maken, willen ze gelijk staan aan de gemiddelde uitbetaling der zoetfabrieken. Verschillende personen meenen, dat er meer wordt uitgehaald dan 1.74, doch spr. gelooft dit niet. Ook Dirkshom bevestigde, dat het be drag lager was. Aan de hand van cijfers toont hij aan, dat het nooit hooger kan zijn. (Gestald 100 K.G. melk met een vetgehalte van 3.15 en eën gehalte der kaasmelk van 2,45. Voor de boter blijft dus over 0.7 Kg. vet, wat bij een vetgehal te van de boter van 0.84 en een uitkarnings- graad van 97 oplevert 97/84 X 0.7 K.G. 0.8 K.G. boter. Bij een boterprijs van gemiddeld 2,- is de opbrengst dus 1.60 of per Kg. melk 1,6 cent.) Hij wijst er verder op, dat de grootste zoetfa brieken verhoudingsgewijs de laagste onkosten blijken te hebben en deelt naar aanleiding van enkele gestelde vragen nog mede, dat in de on kosten het vervoer, alsmede de rente en afschrij ving zijn verwerkt. De Heer Nobel zegt, dat nu de hoofdzaak is de kwestie in de commissie te overwegen. Voor de toekomst zou men ook moeten denken aan de afwikkeling der bestaande fabrieken, doch hij neemt aan, dat de nadeelen daarvan niet heel groot zouden zijn, daar de gebouwen een andere bestemming zouden kunnenkrijgen O- verijling is niet noodig, maar binnen afzienba re tijd is stellig een goed ingerichte fabriek te verwachten. De Heer Kistemaker uit Wieringerwaard zeg», dat vele personen aldaar ook eerst tegen een zoetfabriek zijn geweest. Later, toen ze eenmaal moesten meedoen, vonden ze hun vroeger stand punt zeer onverstandig. De Heer Nobel zegt, dat de „Aurora" in Wie ringerwaard toen opgeheven is. De „Velhar ding" bleef, al was die eigenlijk te klein. Mc. zou er nu veel meer melk kunnen krijgen, dan verwerkt kan worden. Dat is voor Wieringen alweer een vingerwijzing om een eventueel be drijf ruim op te zetten. De directe voordeelen zullen misschien in het begin niet zoo groot zijn, doch er wordt een massa werk weggenomen. Speciaal ook voor de vrouwen is dit van belang. De Heer N. Mulder Dz. zegt gehoord te heb ben, dat de kaaskoopers liever van dag- dan van zoetfabrieken koopen wegens het hoogere vetgehalte der kaas. De Heer Jn. Veerdig antwoordt hierop, dat hij naar de fabriek Julianadorp is geweest om eens informaties te nemen. Uit de bescheiden is hem gebleken, dat de kaasprijzen daar geheel of bijna geheel de hoogste markt waren. Boven dien werden er b.v. in een week nog 600 stuks buiten de markt om boven de hoogste prijs ver kocht. De Heer Nobel zegt, dat hij als voorzitter van het kaascontrole station met deze zaak goed op de hoogte is. Een dagfabriek beheerscht nie' zoo goed het product als een zoetfabriek en moet dus aan de veilige kant blijven, wat vetgehalte betreft. Echter zijn er nog meer factoren die de prijs beheerschen, zoo b.v. de smaak, die in ver schillende streken zeer afwisselend is. De Noord Hollandsche kaas brengt meer op dan eene ge lijke hoeveelheid Friesche. De hoofdzaak is het product hoog houden. Hij vraagt dan, of er bezwaren bestaan, tegen de door hem voorgestelde Commissie, die dus zou bestaan uit twee leden voor iedere fabriek, te benoemen via de besturen. Daar geen der aanwezigen hiertegen bezwaar heeft, wordt aldus besloten. De commissie zal met de sprekers van deze middag de zaak nauw keurig bezien en dan met concrete voorstellen komen. De Voorzitter sluit hierop de vergadering met een woord van dank aan de sprekers voor de leerzame middag. Een PRACHT SUCCES. Onze Mandoline Ver eeniging O.K.K. behaalde Zondag j.1. op het Bondsconcours te Amsterdam in de 2e Afd. den eersten prijs met 476 punten, dat is 26 punten meer als 't aantal, dat voor 'n eersten prijs werd vereischt. We willen directeur en leden met 't behalen van deze lauweren hartelijk ge- lukwenschen. We willen tevens nog even ver melden een aardige attentie die O.K.K. aan de leden van de tooneelclub bewees, die geregeld op haar uitvoeringen optreedt. Deze club mocht namelijk gratis de reis medemaken, terwijl zij tevens met O.K.K. 'n bezoek bracht aan Tu- schinsky en de Nieuwe Karseboom. Het aange name werd dus aan het nuttige verbonden en 't werd 'n dag van plezier en succes Radio-distributie te Westerland. Zoodra de bodemgesteldheid het toelaat zal met het palen- zetten worden begonnen voor de Wieringer Ra dio Centrale van Hippolytushoef naar Wester land. ifet aantal verzoeken om aansluiting is te Westerland al bijna 40. -- Per fiets naar de Oude Zeug. Zaterdag begaf zich de bakschipper Adr. Lont per fiets over het zeeijs naar de Oude Zeug om zijn oliegoederen en beddegoed, dat zich daar nog op 'n bak be- vtmd er af te halen. De reis heen en terug ging voorspoedig. het ijs was overal goed en be trouwbaar. Het electrische gemaal van het Heemraad schap Wieringen in de Hippolytushoever Koog is thas gereed gekomen. Ook de pompen en mo toren zijn geplaatst en thans is het wachten op dooi, om de kabel te leggen. Begrijpelijker wijze wordt daar met spanning naar uitgezien, POLITIE. Gevonden een rijwielbel. plaatje, een paar kinderhandschoentjes met een zak doekje. Verloren een kinderhandtaschje. Inl. bij den Gem. Veldwachter. IJSFEESTEN te WIERINGEN. De ijswedstrijden zijn tegenwoordig niet van de lucht af en laten wij den uitslagen hier van volgen. Uitslag van Vrijdag IJsclub Westerland. Hard rijderij voor paren: le pr. f15 de heer A. Russel- man en Mej. A. Mulder; 2e pr. f10 de heer P. Por legijs enMej. D. Kooij Pd.; 3e pr. f7.50 de heer P. Kooij Pz. en Mej. Clas. Wiegman; le troostpi. iC de heer R. Bugel en Mej. M. de Haan; 2e troost prijs f4 de heer W. Koorn Sz. en Mej. G. de Jong Jd. 3e troostpr. f2 de heer A. Bugel en mej. T. Rotgans. Jeugd - IJsclub „Ons Genoegen" Uitslag hard rijderij Zondag j.1. voor jongens tot 15 j. 16 deel 'nemers, le pr. f 1.50 de jongeheer J. Baijs Mz.; 2c pr. fl Louw v.d. Welle; 3e pr. f0.50 Dirk Lont Jz. 4e pr. 'n kwartje Piet Bruul Jz. Als 'n bijzonder heid vermelden we nog, dat op de bestuursverga Ideringen van den Jeugdclub om de besprekingen goed tot hun recht te laten komen „slierkoek" Iwordt genuttigd door de heeren. Feest van „Getrouw Schoolbezoek. Uitslag van de Wedstrijden op het kinderfees' op de Gracht j.1. Zaterdag georganiseerd door de Vereen, ter bev. van Getrouw Schoolbezoek. Hardrijden 1ste en 2e klasse, le pr. Tr. Rotgans: 2e pr. J. Rotgans; 3e pr. Anna Oldersma; 4e pr. J. Boersen en 5e pr. D. Veerdig. 3e en 4e Klasse, Meisjes: le pr. Teetje Lont Jbd.; 2e pr. J. Mooi; 3e pr. Anna Bruul; 4e pr. G. Doves en 5e pr. R. Kort. 3e en 4e klasse Jongens: le pr. C. Slikker; 2e pr. Jac. Kuiper; 3e pr. S. Lont Gz., 4e pr. S. Loni Az., en 5e pr. J. Kooij. 5e, 6e en 7e klasse Meisjes: le pr. M. Lont Jd.- 2e pr. Sit. Kooij; 3e pr. Tr. Kort; 4e pr. N. Kooij en 5e pr. M. Kuut. 5e, 6e en 7e klasse Jongens: le pr. J. Baijs; 2e pr. G. Omis; 3e pr. M. Engel; 4e pr. P. Barelds; 5e pr. S. Halfweeg en 6e pr. P. Tijscn. Het was 'n goede gedachte van 't bestuur van „Getrouw Schoolbezoek" dit feest op touw te ze» ten. En dat de burgerij er mede symphat.iseerde bleek uit de talrijke geschenken voor dit feest welke het bestuur werden gezonden, o.a. "n mand met taai-taai; 'n pak rolletjes pepermunt chocolade en tevens ook luxe cadeaux. Men be grijpt dat de kleinen zich alles best lieten sma ken en ze 'n reuze fijne middag hebben gehad- Wij willen de dank der ouders aan 't bestuur en ook aan de milde gevers overbrengen. IJsclub „Voorwaarts". Estafette rijden, deel nemers 12. le prijs lf de heeren C. van Kals- beek, Sj. van Kalsbeek J. J. Gorter 2e prijs 12 de heeren J. Jb. Tijsen, B. de Jong en P Gorter. Hardrijden, 12 deelnemers, le prijs 6 de heer J. J. Gorter 2e pr. de heer E. Sj. Gorter 4 3e pr. 2 de heer J. W. Poel. IJsclub „Westerland." Hardrijden voor man nen, 46 deelnemers, le pr. 30 de heer D. Kooij Mz. 2e pr. 20 de heer J. Koorn Sz. 3e pr. 15 de heer C. Steigstra 4e pr. 10 de heer D. j. Metselaar 5e pr. 5 de heer C. Kooij P. Cz. 6e pr. 2.50 de heer A. Bugel. De wedstrijd, zoowel als de prijsuitreiking in het lokaal van den heer Jb. Duijnker trokken zeer veel publiek, dat zeker ook voor 'n deel wel te danken was, aan het draaiorgel, dat het activp bestuur voor deze gelegenheid had gehuurd, 't Was met recht een vroolijk ouderwetsch ijsfees* Woningbouw. Voor rekening van den heer D. Lont Kz zal door Gebr. Hegeman aan den Gestor weg een burgerwoonhuis worden gebouwd. HERV. GEM. Zusterkring H.-hoef Woensdag 6 Maart 8 uur. ÜÜOPSGEZ. GEM. Dinsdag 5 Maart D. G. Zusterkring. EVANGELISATIE ,Woensdag 7.30 de hr. Bosma; bidst. v.h. gewas. BINNENL. NIEUWS. TOCHTEN OVER HEjT ZEE-IJS. Van Friesland naar de Wadden-eilanden. Uit Harlingen meldt men dat Zondagmorgen van Terschelling verscheidene clubjes personen per fiets over het ijs van de Wadden vertrok ken om de Friesche kust te bereiken. Ook in omgekeerde richting vertrokken personen naar Terschelling. Er waren te Harlingen ongeveer 60 personen aangekomen. Door de opgekomen mist was het voor hen onmogelijk om over het ijs terug te keeren, zoodat zij gelegenheid per boot zullen moeten afwachten, om den terug reis te aanvaarden. Het ijs in de haven van Harlingen is Zater dag gebroken. Zondagmorgen arriveerden op Terschelling ongeveer 500 personen per fiets uit Friesland. Om drie uur koerste men over het Waddenijs weer naar de Friesche kust terug. Sinds 126 jaar is de overtocht weer op deze wijze geschied. Per auto naar Terschellïr" Zondagmorgen arriveerde op Terschelling om 11 uur voor het eerst een auto uit Heerenveen, welke de tocht over het ijs had gemaakt. Auto door het ijs gezakt. Een inzittende verdronken. Nader wordt gemeld De auto, die Zondag morgen uit Heerenveen op Terschelling arri veerde, is Zondagmiddag op den terugweg tus schen Terschelling en Friesland door hot ijs gezakt, waarbij een der inzittenden, de heer E. Bakker, onderwijzer te Oudeschoot, is verdron ken. De chaffeur /Th. van Heerenveen, heeft tot vijfmaal toe getracht dén heer Bakker door dui- ken uit den auto te halen, doch dit mocht hem door de diepte van de geul, ca. 2 Meter, niet ge- lukken. 1 De overtocht verboden, i Wegens den plotseling ingevallen dooi heeft de burgemeester van Terschelling alle over 1 tocht over het ijs verboden en zich met verschil i lende plaatsen van Friesland in verbinding gc- steld met het verzoek om dezen zelfden maatre- gel toe te passen, omdat de toestand van het ijs i den overtocht niet meer toelaat. Enkhuizen-Harderwijk per fiets over het ijs. Zondagmiddag is te Harderwijk aangekomen de heer J. W. Faust van Andijk, die de tocht per fiets vanaf Enkhuizen over zee maakte in 3uur. Verkeertusschen Lemmer en Urk. Zondag vertrok uit Lemmer een groot gezel schap met zeven auto's naar Urk. Op den terug weg kwam men een autobus, waarin 17 perso nen zaten, tegen. Vrachtauto op den Zuiderzeebodem. Zaterdagmiddag is een vrachtauto, geladen mei goederen, komende van Enkhuizen, bij de Val van Urk door het ijs gezakt en in de diepte verdwenen. De bestuurder, de heer C. Slijper, uit Enkhuizen, wist zich tijdig te redden. Een broeder van hem is echter ernstig aan het been verwond te Urk binnengebracht. Het voertuig ligt in 7 22 voet water en moet als verloren worden beschouwd. Het ongeval had plaats naar de Crt. meldt, bij een scheur die bij vloed een opening van een meter vormt. Auto op Zee verongelukt. Maandagmiddag bracht een familie uit Zee land per auto een bezoek aan verwanten op Urk Heen ging alles goed, maar op den terugweg zakten de voorwielen plotseling door het ijs l Gelukkig was het eb en gebeurde het ongeluk op het Harderwijkerzand, waar slechts een me ter water stond. Zoo kwamen de inzittenden er met een nat pak af, terwijl de bestuurder ziin hand verwondde. Eenige uren later, toen de vloed opkwam, was er niets meer van de twee persoons auto te zien. DE VERMISTE KINDEREN VAN FLORIS VOS IN URK AANGEKOMEN. De 19-jarige Walet en de 16-jarige Greta Vos, zoon en dochter van den heer Floris Vos uit Naarden, waren Zondag om 12 uur per fiets van daar vertrokken, ten einde over het ijs naar Marken te rijden. Nadat zij Marken bereikt had den, vingen zij daarna den terugtocht aan, doch door den mist, die kwam opzetten, verdwaalden zij. Uren hebben zij over het Zuiderzee ijs geloo- pen en toen zij moe worden zijn zij op hun jas sen op het ijs gaan liggen. Toen het zicht weer beter werd, ontdekten de beide kinderen het licht van een vuurtoren, wat later bleek afkom stig te zijn van den vuurtoren van Urk. Soms tot aan de kuiten door het water wadend kwa men zij Zondagnacht om half twee op Urk aan en zochten naar een onderdak. Een zoon van den heer A. Hoekman, die toevallig nog langs kwam, ontdekte hen, nam de beide totaal ver- kleumde jongelieden mee naar huis, waar ze door middel van thee en warm eten spoedig 1 weer op hun verhaal kwamen. Nadat zij den nacht bij hun gastheer hadden doorgebracht, zijn broer en zuster Maandagmorgen 10 uur weer op de fiets vertrokken. ItüLEFOONKABEL GEBROKEN 7 Schiermonnikoog zonder verbinding. De telefonische gemeenschap met Schiermon nikoog is sedert gistermiddag verbroken. De verschillende pogingen, die van Oostmahorn zijn aangewend met het eiland te verkrijgen, hadden ook heden geen succes, zoodat aangeno men mag worden, dat deze kabel is gebroken. Op sommige plaatsen tusschen /Dostmahorn en Schiermonnikoog, o.a. op Brakzand, ligt deze kabel aan de oppervlakte van den tijdens eb droogvallende bodem. Het is zeer waarschijn lijk, dat de kabel aldaar in het ijs is vastgevro ren en bij De verplaatsing van het ijs daardoor is gebroken. DE EILANDEN VERLOST. Uit Terschelling meldt men dat daar de sleepbooten „Volharding" en „Bornaff" Zondag terugkeerden met enkele passagiers en veel stukgoederen. Gisteren zijn zij weer van het ei land vertrokken met de aldaar gestrande Frie zen, die naar Harlingen gebracht werden. Een vliegtuig van de K. L. M. heeft gisteren de post op het eiland gebracht. EEN BRIEF in den KINDERWAGEN. Te Utrecht heeft zich gisteren een niet alle- daagsch voorval afgespeeld. In de Reigerstraat wandelde een moeder, die haar baby van ruim een jaar in een kinderwagen voortduwde. Bij 'n bakkerswinkel gekomen werd halt gehouden én mama verdween in het inwendige van den wn- kel, terwijl zij den wagen buiten liet staan. Plots reed een auto voor, een heer stapte uit, nam de baby uit den wagen, om daarna full speed weer te verdwijnen. Toen de ontstelde moeder, die met haar kind van haar man was weggeloopen, weer naar buiten kwam, vond zij in plaats van haar jongen, slechts een brief in den wagen, waarin de motiveering van de daad werd meegedeeld. DE GEVOLGEN van den WINTER. Een 81-jarige alleenwonende man is dood in zijn krotwoning onder Noordwijkerhout gevon den, van kou en ellende omgekomen. DttiJüJk van fiARM aan TEUN I Wieringen datum Postmerk. Beste TEUN Das 'n heele tijd leden, jong, dat ik jou schre ven hew over mien wel en wee, maar ik mag blijd wezen, dat ik 't nou nog doen ken, want de griep het me zoo miserabeld te pakken had, dat ik docht, nou Harm, 'k weet niet, je bent wel taoi, maar of je er nou nog boven op zal wur men, da-weet'k-niet!" Maar, jawel, deur de goeje zurgen van mien Trui en emmers vol kamille thee, die ik opdronken hew, begon ik ieselijk te zweten, dat ik dreef zoowat in de kooi, maar 't end van 't liedje is, dat ik gaf magere Hein de hakiek, en al ben ik nog wat slap in m'n ribbe- kas, ik ben weer zoo vlug as 'n hoentje Wat aars 'n winter, hé jong. Wel, wel, wel, je- het 't nooit zoo beleefd. Ze rije en narre maar o- ver de Zuiërzee of 't niks is. Efein, ze zelle nou wel bedare, nou 'n paar auto's in de val van Urk deur 't ies duveld benne. En bij Marken gong er ok ien deur, ze konne 'm niet meer bo ven kriege en toe hewwe ze maar netjes 'n an ker uut brocht Wat 'n rare wereld, ze vienderii

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2